Νέα

Μεταρρύθμιση στα Πανεπιστήμιια

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα 40DDD
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 2K
  • Εμφανίσεις 42K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Φυλήςυχος Πολίτης

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
11.773
Like
0
Πόντοι
166
Με 8 κ άνεργη,όχι ρε πούστη πώς έγινε;;;

Δεν μπορώ να το πιστέψω.......

ΦΠ,ίσιε κ τράμυ θα μας πείτε την αποψή σας;;;;

Δεν ξέρω το κατά πόσο μετράει ο βαθμός αυτός για δουλειά. Μάλλον περισσότερο για κάποιο μεταπτυχιακό μετράει.

Δεν ξέρω παραπάνω...

ΥΓ: Μύρισε "Ισιδωρίλα" ή μου φάνηκε;
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Με 8 κ άνεργη,όχι ρε πούστη πώς έγινε;;;

Δεν μπορώ να το πιστέψω.......

ΦΠ,ίσιε κ τράμυ θα μας πείτε την αποψή σας;;;;

εξαρτάται πάντα από τι σπούδασε.. εξαρτάται επίσης και από το γενικότερο προφίλ του ανθρώπου.. γνωρίζω αρκετούς με διδακτορικό οι οποίοι συνεννοούνται με γρυλισμούς...

απλά ο καλός βαθμός πτυχίου (και η έγκαιρη λήψη του βεβαίως βεβαίως) δίνουν πόντους σε σχέση με άλλους...
 

Επισκέπτης
απλά ο καλός βαθμός πτυχίου (και η έγκαιρη λήψη του βεβαίως βεβαίως) δίνουν πόντους σε σχέση με άλλους...
Δηλαδή αν τελειώσεις με βαθμό αλλά καθυστερήσεις θα σε κόβουν από δουλειές ως ύποπτο για αναρχοκομμουνιστική δράση ε;;; :cheesy:
 

Επισκέπτης
Αρχίδια μάντολες..
Όπως ισχύει άλλωστε για τα 9/10 που θα πουν.
γνωμη σου.. εσύ στο μαγαζί σου να προσλαμβάνεις με άλλα κριτήρια.. εγώ στο δικό μου με τα δικά μου...
Έχεις κ εσύ περίπτερο σαν τον Μέμο;;;; :grin:
 

ElftexTP

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Ιουλ 2008
Μηνύματα
3.663
Κριτικές
22
Like
25
Πόντοι
616
Με 8 κ άνεργη,όχι ρε πούστη πώς έγινε;;;


Ο βαθμος του πτυχιου με την εργασια ουδεμια σχεσην εχει.

100 δικηγοροι σε μια χωρα που χρειαζεται 40, και το Harvard να εχουν τελειωσει με honour θα σκατοπληρωνονται (οσοι εργαζοναται.

αντιθετως, σε χωρα που χρειαζεται πχ. μηχανικους (αυστραλια) και στη Ρουμανια να εχεις τελειωσει δινοντας jeans και καποτες στους καθηγητες, περιζητητος θα είσαι.

 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Ο βαθμος του πτυχιου με την εργασια ουδεμια σχεσην εχει.

100 δικηγοροι σε μια χωρα που χρειαζεται 40, και το Harvard να εχουν τελειωσει με honour θα σκατοπληρωνονται (οσοι εργαζοναται.

αντιθετως, σε χωρα που χρειαζεται πχ. μηχανικους (αυστραλια) και στη Ρουμανια να εχεις τελειωσει δινοντας jeans και καποτες στους καθηγητες, περιζητητος θα είσαι.

μην είσαι τόσο απόλυτος.. αν για μία από τις ελάχιστες θέσεις μηχανικών εμφανιστούν 100 άτομα θα μετρήσει και αυτό..
 

Φυλήςυχος Πολίτης

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
11.773
Like
0
Πόντοι
166
Αρχίδια μάντολες..

Μην είσαι απόλυτος σε αυτό. Δεν είναι λίγοι οι HR Managers που θα κοιτάξουν το πόσο έκανες να αποφοιτήσεις και θα σε ρωτήσουν το γιατί, ΣΕ JUNIOR LEVEL ΚΑΙ ΠΡΩΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ.

Το θέμα είναι ότι σίγουρα καλός βαθμός σε πρώτο πτυχίο θα ανοίξει ευκολότερα την πόρτα σε ενδεχόμενο μεταπτυχιακό που θα θελήσεις να κάνεις
 

Boldemort

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Σεπ 2009
Μηνύματα
47.532
Κριτικές
12
Like
42
Πόντοι
1.220
παλι ο τραμουντανας λεει τα δικα του εδω

στο μεταξυ με ποια κριτηρια διοριζετε τους υπαλληλους σας ρε παιδια????

χαχαχαχαχχαα να ξερει 500 πραγματα μαζι και επι της ουσιας τιποτα μονο και μονο επειδη

ο αλλος τσιγκουνευετε να σπασει την δουλεια σε  2 ή περισσοτερα modules και σε καθε εναν να προσλαβει αλλον

ειδικα για αυτο.  :2funny: :2funny: :2funny:

Σε μια τυπικη επιχειρηση στην ελλαδα θελουν να ξερεις και PHP και HTML και Javascript και Ajax και Real Madritis και C και C#
χαχαχαχα
 

ElftexTP

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Ιουλ 2008
Μηνύματα
3.663
Κριτικές
22
Like
25
Πόντοι
616
μην είσαι τόσο απόλυτος.. αν για μία από τις ελάχιστες θέσεις μηχανικών εμφανιστούν 100 άτομα θα μετρήσει και αυτό..

απολυτος δεν ειμαι ποτε. απλα εκει που η ζητηση ειναι μεγαλη, να εισαι βεβαιος οτι εχουν εξαντληθει οι πηγες απο τα ''καθως πρέπει'' πανεπιστημια. Ποτε καποιος με αμερικανικο η εγγλεζικο πτυχειο engineering (ie) δεν θα μεταναστευε για 80.000$. τα βρισκει κοντυτερα. Ο Ρουμανος ΜΜ, δεν.
 

Boldemort

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Σεπ 2009
Μηνύματα
47.532
Κριτικές
12
Like
42
Πόντοι
1.220
Μην είσαι απόλυτος σε αυτό. Δεν είναι λίγοι οι HR Managers που θα κοιτάξουν το πόσο έκανες να αποφοιτήσεις και θα σε ρωτήσουν το γιατί, ΣΕ JUNIOR LEVEL ΚΑΙ ΠΡΩΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ.

Το θέμα είναι ότι σίγουρα καλός βαθμός σε πρώτο πτυχίο θα ανοίξει ευκολότερα την πόρτα σε ενδεχόμενο μεταπτυχιακό που θα θελήσεις να κάνεις

Γιατι δεν αντεχα κυριε τις θεωρητικες πιπες που με εβαζαν να ψαξω
και αναγκαζομουν να ειμαι το πρωι φοιτητης και το βραδυ αυτοδιδακτος
στο ελληνικο πανεπιστημιο δεν τους νοιαζει αμα θα μαθεις... αυτο ειναι δεδομενο
φυσικα αυτο εχει συνεπειες στην κοινωνια μετα χωρις να το καταλαβαινει κανεις πρωτυτερα
 

Επισκέπτης
γνωμη σου.. εσύ στο μαγαζί σου να προσλαμβάνεις με άλλα κριτήρια.. εγώ στο δικό μου με τα δικά μου...

Αν έχεις ζωολογικό κήπο και προσλαμβάνεις παπαγάλους πάω πάσο.
Αν πάλι ψάχνεις υπαλλήλους για να βγάζουν δουλειά ακόμα κι όταν είναι δύσκολο αυτό να γίνει by the book αλλάζουν τα κριτήρια..
 

Φυλήςυχος Πολίτης

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
11.773
Like
0
Πόντοι
166
Γιατι δεν αντεχα κυριε τις θεωρητικες πιπες που με εβαζαν να ψαξω
και αναγκαζομουν να ειμαι το πρωι φοιτητης και το βραδυ αυτοδιδακτος
στο ελληνικο πανεπιστημιο δεν τους νοιαζει αμα θα μαθεις... αυτο ειναι δεδομενο
φυσικα αυτο εχει συνεπειες στην κοινωνια μετα χωρις να το καταλαβαινει κανεις πρωτυτερα

Αυτό να απαντήσεις σε συνέντευξη για δουλειά...
 

Boldemort

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Σεπ 2009
Μηνύματα
47.532
Κριτικές
12
Like
42
Πόντοι
1.220
Αν έχεις ζωολογικό κήπο και προσλαμβάνεις παπαγάλους πάω πάσο.
Αν πάλι ψάχνεις υπαλλήλους για να βγάζουν δουλειά ακόμα κι όταν είναι δύσκολο αυτό να γίνει by the book αλλάζουν τα κριτήρια..

σωστος. Αν και αυτος που εχει 9 στο πανεπιστημιο
θελει προσοχη απο εμενα τον 6αρη ακομη και αν γνωριζω πως γνωριζω
μην υποτιμας κανεναν αντιπαλο αρχικα θα παιξω σταθερη μπαλιτσα
και μετα θα αρχισω τις αντεπιθεσεις  :grin:

Και αυτος που ειχε 9 στο πανεπιστημιο δεν το ειχε τυχαια...
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Αν έχεις ζωολογικό κήπο και προσλαμβάνεις παπαγάλους πάω πάσο.
Αν πάλι ψάχνεις υπαλλήλους για να βγάζουν δουλειά ακόμα κι όταν είναι δύσκολο αυτό να γίνει by the book αλλάζουν τα κριτήρια..

δηλαδή ο έχων βαθμό 5.01 και 12 χρόνια σπουδών είναιικανότερος να σου βγάλει την δουλειά από αυτόν που έχει 8 και 4 χρόναι σπουδών ???
 

Επισκέπτης
Μην είσαι απόλυτος σε αυτό. Δεν είναι λίγοι οι HR Managers που θα κοιτάξουν το πόσο έκανες να αποφοιτήσεις και θα σε ρωτήσουν το γιατί, ΣΕ JUNIOR LEVEL ΚΑΙ ΠΡΩΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ.

Καλά, είπαμε.
Άμα προσλαμβάνεις παπαγάλους όλα παίζουν. Μόνο που δεν έχω και σε μεγάλη εκτίμηση αυτούς τους manangers..

 

ElftexTP

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Ιουλ 2008
Μηνύματα
3.663
Κριτικές
22
Like
25
Πόντοι
616
Μην είσαι απόλυτος σε αυτό. Δεν είναι λίγοι οι HR Managers που θα κοιτάξουν το πόσο έκανες να αποφοιτήσεις και θα σε ρωτήσουν το γιατί, ΣΕ JUNIOR LEVEL ΚΑΙ ΠΡΩΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ.

αρχιαδια μαντολες, οπως ειπε και ο προλαλησας, ειναι οι Ελληνες/ιδες HR Managers.

80% ειναι Deerοβιοι με μεταπτυχιακο σε δευτεροκλασατο UK πανεπιστημιο. Το δε χειρωτερο ολων ειναι οτι αλληλοβοηθουνται. Εχω δει να χανει Μηχανικος ΕΜΠ με ΜΒΑ στο Warick τη δουλεια απο Deerοβια γκομενα με ΜΒΑ σε πρωην Αγγλικο Polytechnic (αν θυμαμαι καλα στο Bristol) επειδη η HR ειχε κανει ακριβως την ιδια - ακαδημαικη διαδρομη- με την επιλεχθεισα...

βρωμα....
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom