Νέα

Μεταρρύθμιση στα Πανεπιστήμιια

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα 40DDD
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 2K
  • Εμφανίσεις 42K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
αρχιαδια μαντολες, οπως ειπε και ο προλαλησας, ειναι οι Ελληνες/ιδες HR Managers.

80% ειναι Deerοβιοι με μεταπτυχιακο σε δευτεροκλασατο UK πανεπιστημιο. Το δε χειρωτερο ολων ειναι οτι αλληλοβοηθουνται. Εχω δει να χανει Μηχανικος ΕΜΠ με ΜΒΑ στο Warick τη δουλεια απο Deerοβια γκομενα με ΜΒΑ σε πρωην Αγγλικο Polytechnic (αν θυμαμαι καλα στο Bristol) επειδη η HR ειχε κανει ακριβως την ιδια - ακαδημαικη διαδρομη- με την επιλεχθεισα...

βρωμα....

μήπως ήταν και αρκετά φτηνότερη από μισθό?
 

Φυλήςυχος Πολίτης

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
11.773
Like
0
Πόντοι
166
Καλά, είπαμε.
Άμα προσλαμβάνεις παπαγάλους όλα παίζουν. Μόνο που δεν έχω και σε μεγάλη εκτίμηση αυτούς τους manangers..

Όπως και να έχει αυτό είναι μια ενδεχόμενη ερώτηση. Τους έχεις - δεν τους έχεις σε εκτίμηση ο junior level ενδεχεται να αντιμετωπίσει τέτοια ερώτηση.
 

Φυλήςυχος Πολίτης

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
11.773
Like
0
Πόντοι
166
αρχιαδια μαντολες, οπως ειπε και ο προλαλησας, ειναι οι Ελληνες/ιδες HR Managers.

80% ειναι Deerοβιοι με μεταπτυχιακο σε δευτεροκλασατο UK πανεπιστημιο. Το δε χειρωτερο ολων ειναι οτι αλληλοβοηθουνται. Εχω δει να χανει Μηχανικος ΕΜΠ με ΜΒΑ στο Warick τη δουλεια απο Deerοβια γκομενα με ΜΒΑ σε πρωην Αγγλικο Polytechnic (αν θυμαμαι καλα στο Bristol) επειδη η HR ειχε κανει ακριβως την ιδια - ακαδημαικη διαδρομη- με την επιλεχθεισα...

βρωμα....

Αμφισβητείς το γεγονός ότι θα παίξει τέτοια ερώτηση;
 

Επισκέπτης
δηλαδή ο έχων βαθμό 5.01 και 12 χρόνια σπουδών είναιικανότερος να σου βγάλει την δουλειά από αυτόν που έχει 8 και 4 χρόναι σπουδών ???

Η ερώτηση αυτή είναι τουλάχιστον φαιδρή.
Να σου απαντήσω όμως. Μπορεί καιναι μπορεί και όχι.
Εσύ πάλι μπορεί να θεωρείς πως ο αριστούχος για παράδειγμα είναι ικανότερος πάνω στη δουλειά.
Εγώ πάλι έχω παραδείγματα άψογου επαγγελματία αριστούχου αλλά και άψογου επαγγελματία του 5,50 με 3 χρόνια επιπλέον στο πανεπιστήμιο.
Κατάλαβες τώρα ή να το "σπάσω" κι άλλο??
 

Επισκέπτης
Όπως και να έχει αυτό είναι μια ενδεχόμενη ερώτηση. Τους έχεις - δεν τους έχεις σε εκτίμηση ο junior level ενδεχεται να αντιμετωπίσει τέτοια ερώτηση.

Κοίτα..
Ενδέχλεται ν'αντιμετωπίσει αυτήν την ερώτηση, όπως επίσης ενδέχεται να πήδαγε και την αδερφή του μάναντζερ.
Άλλο έχει σημασία. Ο βαθμός του πτυχίου και ο χρόνος κτήσης "ενδέχεται" να παίξουν κάποιο ρόλο.
Αυτό που θα παίξει σίγουρα ρόλο είναι ο ενδεχόμενος μεταπτυχιακός τίτλος και το "ζύγισμα" που θα φας εκείνη τη στιγμή.
 

Φυλήςυχος Πολίτης

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
11.773
Like
0
Πόντοι
166
Η ερώτηση αυτή είναι τουλάχιστον φαιδρή.
Να σου απαντήσω όμως. Μπορεί καιναι μπορεί και όχι.
Εσύ πάλι μπορεί να θεωρείς πως ο αριστούχος για παράδειγμα είναι ικανότερος πάνω στη δουλειά.
Εγώ πάλι έχω παραδείγματα άψογου επαγγελματία αριστούχου αλλά και άψογου επαγγελματία του 5,50 με 3 χρόνια επιπλέον στο πανεπιστήμιο.
Κατάλαβες τώρα ή να το "σπάσω" κι άλλο??

Άρα ΔΕΝ γίνεται να κρίνεις μόνο από αυτό. ΠΟΤΕ δεν ξέρεις πώς τα έφερε η ζωή σε κάποιον και καθυστέρησε να πάρει το πτυχίο. Μπορεί να καυλάντησε, μπορεί να χρειάστηκε να θρέψει οικογένεια. Χρόνος φοίτησης και βαθμός είναι κριτήρια αλλά ίσως στο δημόσιο ΜΟΝΑΔΙΚΑ.

Για αυτό παίρνεις συνέντευξη από τον άνθρωπο. Για αυτό του βάζεις τεστς. Για αυτό ΔΕΝ ΚΡΙΝΕΙΣ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΑΥΤΟ.

Εάν δε μιλάμε για δεύτερη και τρίτη δουλειά παίζει τεράστιο ρόλο η εμπειρία.

Σε πολλά έτη εμπειρίας σταματάς να γράφεις παπαριές και γράφεις τα σημαντικά.

Σε επίπεδο tramountana δεν θα γράψεις πότε αποφοίτησες και με πόσο και πόσο έκανες να αποφοιτήσεις... Έλεος... Εκεί παίζει ρόλο η εμπειρία και τα επιτεύγματα στην αγορά
 

Φυλήςυχος Πολίτης

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
11.773
Like
0
Πόντοι
166
Εμένα πάντως με είχαν ρωτήσει κάποτε γιατί είχα βαθμό 06 στα θρησκευτικά, στο απολυτήριο λυκείου...

Είχες κάνει τα χαρτιά σου για την Αρχιεπισκοπή πιόνι το κεφαλαίου;  :birdman:

Τροποποίηση: Έλα και στο άλλο να δεις για την επιφυλακή της ΕΦ. Ετοιμάσου για 'πιστρατειά!
 

Επισκέπτης
Άρα ΔΕΝ γίνεται να κρίνεις μόνο από αυτό. ΠΟΤΕ δεν ξέρεις πώς τα έφερε η ζωή σε κάποιον και καθυστέρησε να πάρει το πτυχίο. Μπορεί να καυλάντησε, μπορεί να χρειάστηκε να θρέψει οικογένεια. Χρόνος φοίτησης και βαθμός είναι κριτήρια αλλά ίσως στο δημόσιο ΜΟΝΑΔΙΚΑ.

Έγραψα κάτι διαφορετικό??
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Άρα ΔΕΝ γίνεται να κρίνεις μόνο από αυτό. ΠΟΤΕ δεν ξέρεις πώς τα έφερε η ζωή σε κάποιον και καθυστέρησε να πάρει το πτυχίο. Μπορεί να καυλάντησε, μπορεί να χρειάστηκε να θρέψει οικογένεια. Χρόνος φοίτησης και βαθμός είναι κριτήρια αλλά ίσως στο δημόσιο ΜΟΝΑΔΙΚΑ.

Για αυτό παίρνεις συνέντευξη από τον άνθρωπο. Για αυτό του βάζεις τεστς. Για αυτό ΔΕΝ ΚΡΙΝΕΙΣ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΑΥΤΟ.

Εάν δε μιλάμε για δεύτερη και τρίτη δουλειά παίζει τεράστιο ρόλο η εμπειρία.

Σε πολλά έτη εμπειρίας σταματάς να γράφεις παπαριές και γράφεις τα σημαντικά.

Σε επίπεδο tramountana δεν θα γράψεις πότε αποφοίτησες και με πόσο και πόσο έκανες να αποφοιτήσεις... Έλεος... Εκεί παίζει ρόλο η εμπειρία και τα επιτεύγματα στην αγορά


μιλάμε πάντα για την πρώτη δουλειά.. και φυσικά χωρίς συνέντευξη, χωρίς κάποιες συστάσεις πιθανόν, ίσως κάποια τέστ και οπωσδήποτε χωρίς ποινικό μητρώο και απολυτήριο στρατού (για άντρες) δεν προσλαμβάνεις...

και μάλιστα αν έχει απαλλαχθεί από τις στρατιωτικές υποχρεώσεις και λόγους για την απαλλαγή αυτή...
 

Επισκέπτης
αυτό πάλι που το λέει??? κάτι για σημειώσεις παραδόσεων λέει μόνον και όχι για βιβλία τα οποια μάλιστα τονίζει ότι θα διανέμονται με το ίδιο σύστημα..
Ελα ρε συ...Αφου το ξεκοκαλιζεις το indymedia,δεν το προσεξες?

"Σύμφωνα με το νόμο «διδακτικό σύγγραμμα θεωρείται κάθε έντυπο ή ηλεκτρονικό βιβλίο καθώς και οι έντυπες ή ηλεκτρονικές σημειώσεις» (άρ.37).
Δηλαδή τα βιβλία μπορούν να αντικατασταθούν από CD και ουσιαστικά να μην διανέμονται δωρεάν… Όποιος έχει λεφτά μπορεί να τα αγοράζει… "

Και εδω,στο αρθρο 37.
 

skaska

Μέλος
Εγγρ.
16 Απρ 2009
Μηνύματα
6.476
Like
11
Πόντοι
66
Είχες κάνει τα χαρτιά σου για την Αρχιεπισκοπή πιόνι το κεφαλαίου;  :birdman:

Τροποποίηση: Έλα και στο άλλο να δεις για την επιφυλακή της ΕΦ. Ετοιμάσου για 'πιστρατειά!

Τώρα καθαρίζουν οι Εβραίοι...

Όχι, θέση πωλητή πήρα τότε. Όταν βέβαια έπεσαν οι σχετικές χριστοπαναγίες, κατάλαβαν το 06 στα θρησκευτικά.
 

Επισκέπτης
Είχες κάνει τα χαρτιά σου για την Αρχιεπισκοπή πιόνι το κεφαλαίου;  :birdman:

Τροποποίηση: Έλα και στο άλλο να δεις για την επιφυλακή της ΕΦ. Ετοιμάσου για 'πιστρατειά!
Θα σου πει σε ποσες ΩΡΕΣ θα φτασουν στην Λαρνακα οι Τουρκοι...
 

skaska

Μέλος
Εγγρ.
16 Απρ 2009
Μηνύματα
6.476
Like
11
Πόντοι
66
μιλάμε πάντα για την πρώτη δουλειά.. και φυσικά χωρίς συνέντευξη, χωρίς κάποιες συστάσεις πιθανόν, ίσως κάποια τέστ και οπωσδήποτε χωρίς ποινικό μητρώο και απολυτήριο στρατού (για άντρες) δεν προσλαμβάνεις...

και μάλιστα αν έχει απαλλαχθεί από τις στρατιωτικές υποχρεώσεις και λόγους για την απαλλαγή αυτή...

Όταν ανοίξεις δικό σου μαγαζί, να μην προσλάβεις...
Σε μαγαζιά που έχω δουλέψει, και μάλιστα στις αρχές, τα οποία έχουν πολύ σκληροί (και γνωστοί) Έλληνες επιχειρηματίες, δε μου ζήτησαν τίποτα από τα "οπωσδήποτε".
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Όταν ανοίξεις δικό σου μαγαζί, να μην προσλάβεις...
Σε μαγαζιά που έχω δουλέψει, και μάλιστα στις αρχές, τα οποία έχουν πολύ σκληροί (και γνωστού) Έλληνες επιχειρηματίες, δε μου ζήτησαν τίποτα από τα "οπωσδήποτε".

πρόβλημα τους... υπάρχουν και μερικοί χώροι που είναι αυστηρά ελεγχόμενοι από τις αρχές (πχ τηλεπικοινωνίες)...

στο μαγαζί που δουλεύω πάντως αυτά ζητάμε.. και όποιος θέλει.. .
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom