Νέα

Mε ποιά κυβέρνηση περνούσε καλύτερα ο λαός ΠΑΣΟΚ ή ΝΔ;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα -
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 1K
  • Εμφανίσεις 41K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

με ποια κυβερνηση περναγε καλυτερα ο λαος ΠΑΣΟΚ Η ΝΔ

  • ΠΑΣΟΚ

    Ψήφοι: 13 48,1%
  • ΝΔ

    Ψήφοι: 7 25,9%
  • ΤΑ ΙΔΙΑ

    Ψήφοι: 7 25,9%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    27

george234

Μέλος
Εγγρ.
6 Σεπ 2008
Μηνύματα
3.102
Like
1
Πόντοι
16
Η δική μου εμπειρία είναι ότι οι χειρότεροι είναι όσοι νομίζουν ότι έχοντας τελειώσει ένα Πανεπιστήμιο κάνουν κατευθείαν για διευθυντές, και έχουν ύφος χιλίων καρδιναλίων...... Χωρίς να σημαίνει ότι δεν έχει βάση αυτό που γράφει παραπάνω ο φίλος.... Απλά, εμπειρίες είναι αυτά......
Xαχαχα...Τι μου θυμισες τωρα φιλαρακι! Η δικια μας διευθυντρια ηταν τελειως μπαζο και οταν ερχοταν το πρωι αντι για καφε επινε μπυρες.Γυρω στις 11 συνεχιζε με cuttyshark και οταν εφευγε πια ηταν μαλλον τυφλα. Τουπε παντως δεν ειχε αλλα ουτε και τιποτα αλλο...
 

LION-974

Μέγας
Εγγρ.
19 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.548
Κριτικές
11
Like
3.471
Πόντοι
4.615
Xαχαχα...Τι μου θυμισες τωρα φιλαρακι! Η δικια μας διευθυντρια ηταν τελειως μπαζο και οταν ερχοταν το πρωι αντι για καφε επινε μπυρες.Γυρω στις 11 συνεχιζε με cuttyshark και οταν εφευγε πια ηταν μαλλον τυφλα. Τουπε παντως δεν ειχε αλλα ουτε και τιποτα αλλο...
Καλά, έχει ουκ ολίγους μέθυσους και στο δημόσιο.... Και η δική μου εμπειρία προέρχεται αποκλειστικά από άτομα τα οποία μπήκαν πριν το 1981 φίλε μου, μιλάμε για φαιδρότατες καταστάσεις που δεν περιγράφονται!!!!Από τις 9 να το στρώνουν με ουΐσκυ!!!!
 

boidopoutsa

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
1.467
Like
5
Πόντοι
16
Παντως επι Νδ γινανε για πρωτη φορα και ροζ σκανδαλα που επι Πασοκ δεν υπηρχαν  :rolleyes: :P
 

chainsaw

Μέλος
Εγγρ.
26 Σεπ 2008
Μηνύματα
388
Κριτικές
2
Like
0
Πόντοι
1
παιδια οποιος και αν ειναι τα ιδια σκατα ειναι για εμας :helpplea: :helpplea: :helpplea: :helpplea: :helpplea:
 

george234

Μέλος
Εγγρ.
6 Σεπ 2008
Μηνύματα
3.102
Like
1
Πόντοι
16
Μεσα εισαι. Απορω γιατι κοντα 35 χρονια δεν το εχουνε παρει ολοι χαμπαρι και ακομα υπαρχουν ερωτηματα του στυλ ποιος ειναι καλυτερος
 

imaginas.gr

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2008
Μηνύματα
2.416
Κριτικές
14
Like
5
Πόντοι
616
Αν απολυθούν 500.000 Δημοσιοι Υπαλληλοι. Να πάνε κι αυτοί να δουλέψουν , όπως δουλεύουμε όλοι οι υπόλοιποι μη κρατικοδίαιτοι , οι ελεύθεροι επαγγελματίες δηλαδή και οι εργαζόμενοι του ιδιωτικου τομέα , αυτοί που πληρώνουν με το αίμα τους τους κηφήνες του Δημοσιου.

Σίγουρα δεν είσαι κρατικοδίαιτος;
Για πες μας τι δουλειά κάνεις,μήπως και βγάλουμε ασφαλές συμπέρασμα...Οι περισσότεροι ιδιώτες ζουν από τον δημόσιο τομέα.Με πρώτους και καλύτερους τους κατασκευαστές.Μόνο στον ΟΣΕ αυτή τη στιγμή εργάζονται καμιά 30αρια εταιρείες σε όλο το δίκτυο.Ακόμα και ιδιωτικές εταιρείες σεκιούριτι έχουν.Τις ένοπλες δυνάμεις,τις τροφοδοτούν ιδιωτικές εταιρείες οι οποίες και συστάθηκαν για τον σκοπό αυτό.Νοσοκομεία κλπ προμηθεύονται ιματισμό από ιδιώτες που έχουν αποκλειστική εργασία τους δημόσιους διαγωνισμούς.
 

free

Ανώτερος
Εγγρ.
30 Σεπ 2005
Μηνύματα
3.163
Κριτικές
150
Like
2.917
Πόντοι
6.925
Μου φαινεται οτι ξεχασες την Λιανη και τους παρατρεχαμενους της

Βλέπεις πως ξεχνάει ο κόσμος (ότι ίσως θέλει να ξεχάσει). Δεν μίλαγε κανείς για αυτό.
Για σκεφτείται ο σημερινός πρωθυπουργός να έφερνε την γκόμενα στην εξουσία και να δικαζόταν για οικονομικό σκάνδαλο και να αθωωνόταν με μία ψήφο τι θα σούρνενε οι εθελοτυφλούντες πράσινοι (όχι οικολόγοι πάντως)
 

free

Ανώτερος
Εγγρ.
30 Σεπ 2005
Μηνύματα
3.163
Κριτικές
150
Like
2.917
Πόντοι
6.925
Σίγουρα δεν είσαι κρατικοδίαιτος;
Για πες μας τι δουλειά κάνεις,μήπως και βγάλουμε ασφαλές συμπέρασμα...Οι περισσότεροι ιδιώτες ζουν από τον δημόσιο τομέα.Με πρώτους και καλύτερους τους κατασκευαστές.Μόνο στον ΟΣΕ αυτή τη στιγμή εργάζονται καμιά 30αρια εταιρείες σε όλο το δίκτυο.Ακόμα και ιδιωτικές εταιρείες σεκιούριτι έχουν.Τις ένοπλες δυνάμεις,τις τροφοδοτούν ιδιωτικές εταιρείες οι οποίες και συστάθηκαν για τον σκοπό αυτό.Νοσοκομεία κλπ προμηθεύονται ιματισμό από ιδιώτες που έχουν αποκλειστική εργασία τους δημόσιους διαγωνισμούς.

Το πρόβλημα είναι η αντιμετώπιση των κρατικών επιχειρήσεων σαν τσιφλίκια του οιουδήποτε κρατικοκομματικού μηχανισμού και όχι σαν εταιρείες που πρέπει να δείχνουν ανταγωνιστικότητα και κέρδη το οποίον συνεπάγεται κλωτσίδια στους κοπρίτες - όπως και σε μία ιδιωτική επιχείρηση. Ολοι εσεις που υπερασπίζεστε την δημοσιουπαλληλική αραχτή νοοτροπία αν τους είχατε στην επιχείρηση σας θα τους στέλνατε από τους πρώτους.
 

free

Ανώτερος
Εγγρ.
30 Σεπ 2005
Μηνύματα
3.163
Κριτικές
150
Like
2.917
Πόντοι
6.925
Η διόγκωση του δημόσιου τομέα έγινε από το ΠΑΣΟΚ στα πρώτα χρόνια κυβέρνησης του - εκεί στηρίχτηκε και η συνοχή της εκλογικής του βάσης βάσει σχεδίου βέβαια. Κανείς εκ των υστέρων δεν τολμά να ξεκουνήσει τις θεσούλες. Εδώ στην Ολυμπιακή τόσα χρόνια έπρεπε να είχε γίνει αυτό που γίνεται σήμερα - όπου πλέον όλοι νομίζω έχουν παραδεχτεί ότι πρέπει να δωθεί το τέλος. Για τον ΟΣΕ μιλιά.... Ψάχνουμε τις τελευταίες μέρες για μερικά εκατομμύρια € όταν 2 μήνες νωρίτερα να πουλιόταν η Ολυμπιακή θα τα είχαμε στο χέρι. Σκεφτείτε την τρελή σπατάλη. Το ίδιο ισχυει και για τον ΟΣΕ. Να ναι καλά οι συνδικάλες που αντιστέκονται.
 

free

Ανώτερος
Εγγρ.
30 Σεπ 2005
Μηνύματα
3.163
Κριτικές
150
Like
2.917
Πόντοι
6.925
Και σαν απάντηση στο ερώτημα ψηφίζω ότι επί ΠΑΣΟΚ περνούσαμε καλύτερα όχι γιατί κυβερνούσε πιο ωραία αλλά γιατί λόγω συγκυριών περνάμε δύσκολα χρόνια τώρα. Η τωρινή κυβέρνηση έμεινε να πληρώσει τον λογαριασμό του μεγάλου τσιμπουσιού 20 ετών. Και ψελίζει τώρα δικαιολογίες πριν πάει στην κουζίνα να πλένει πιάτα. Δεν μπορώ βέβαια να παραγνωρίσω την θετική συνεισφορά των τελευταίων ετών προ € στην κυβέρνηση Σημίτη. Καλά ήταν.
 

imaginas.gr

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2008
Μηνύματα
2.416
Κριτικές
14
Like
5
Πόντοι
616
Το πρόβλημα είναι η αντιμετώπιση των κρατικών επιχειρήσεων σαν τσιφλίκια του οιουδήποτε κρατικοκομματικού μηχανισμού και όχι σαν εταιρείες που πρέπει να δείχνουν ανταγωνιστικότητα και κέρδη το οποίον συνεπάγεται κλωτσίδια στους κοπρίτες - όπως και σε μία ιδιωτική επιχείρηση. Ολοι εσεις που υπερασπίζεστε την δημοσιουπαλληλική αραχτή νοοτροπία αν τους είχατε στην επιχείρηση σας θα τους στέλνατε από τους πρώτους.

Ενώ οι ιδιώτες επιχειρηματίες θέλουν προσωπικό 5 ατόμων να εργάζεται για 8+ άτομα,απλήρωτο,και στις περισσότερες φορές να μην αναλαμβάνει ούτε τα εργατικά ατυχήματα που φυσιολογικά προκύπτουν.Πολλοί ιδιώτες παίρνουν δουλειές από το δημόσιο,ζουν από αυτό αλλά το βρίζουν.Οι ίδιοι δεν έκαναν καμία επένδυση από τις συνεχείς αυξήσεις κεφαλαίων που έκαναν τη χρυσή περίοδο του ΧΑΑ,και το οποίο είναι το μόνο σοβαρό λάθος του ΥΠΕΘΟ και της Ε.Κ τότε που δεν τους έλεγχε,και επένδυσαν σε βίλες και κότερα.Δες μόνο πόσες εταιρείες ιδιωτικές εργάζονταν τότε μόνο στα Ολυμπιακά Έργα...Αλλά και τώρα,μήπως υπάρχουν εταιρείες που έχουν το πολύ καλό σύστημα διαχείρισης ανθρωπίνου δυναμικού,ώστε να αποδίδει σε ανταγωνιστικό επίπεδο ως προς τις άλλες ευρωπαϊκές εταιρείες;Εν ολίγοις είναι ιδιωτικές εταιρείες με δημοσιουπαληλική νοοτροπία των μεγαλομετόχων τους.
 

imaginas.gr

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2008
Μηνύματα
2.416
Κριτικές
14
Like
5
Πόντοι
616
Η τωρινή κυβέρνηση έμεινε να πληρώσει τον λογαριασμό του μεγάλου τσιμπουσιού 20 ετών. .

Και το 1981 όταν ο Παπανδρέου κέρδισε τις εκλογές,έπρεπε να συνεφέρει τη χώρα από τσιμπούσι 30+ ετών.Από κυβέρνηση Καραμανλή,Χούντα,Βασιλιάδες κλπ...Βέβαια ο Καραμανλής ο νεώτερος,έλεγε ότι είχε αγνές προθέσεις,αλλά όπως αποδείχτηκε ήθελε να συνεχίσει το τσιμπούσι,με διαφορετικό μενού όμως.Σε 4,5 χρόνια,έχουν βγει σκάνδαλα που δεν είχαν βγει σε 20 χρόνια συνολικής κυβέρνησης ΠΑΣΟΚ.
 

Siegf

Μέλος
Εγγρ.
28 Ιουν 2008
Μηνύματα
1.177
Like
0
Πόντοι
16
Ψάχνουμε τις τελευταίες μέρες για μερικά εκατομμύρια € όταν 2 μήνες νωρίτερα να πουλιόταν η Ολυμπιακή θα τα είχαμε στο χέρι. Σκεφτείτε την τρελή σπατάλη.
Εγω θα ήθελα να μου εξηγήσεις ποιος νόμος της φύσης επιβάλλει η Ολυμπιακή να μπαίνει μέσα ενώ η Aegean να είναι κερδοφόρα...
Μην μου πεις πως φταίει το γεγονός ότι τη διοικεί το κράτος γενικώς και αορίστως...
Αυτά είναι επιχειρήματα για κουτορνίθια, γιατί θα σου φέρω δεκάδες παραδείγματα εταιρειών ανά τον κόσμο που της διοικεί το κράτος και είναι μια χαρά κερδοφόρες. Αλλά και εδω υπάρχουν (ΟΤΕ, ΕΛΠΕ, ΔΕΗ μέχρι πρότινος,...).
Αυτά, ήταν μέτρια επιχειρήματα μέχρι και πριν μερικούς μήνες.
Τώρα που ο Brown κοντεύει να κρατικοποιήσει το σύνολο του τραπεζικού συστήματος, είναι μάλλον άκυρο.
Η άποψη μου λοιπόν ότι δεν μπορει κανείς να λειτουργεί με αντίληψη "πονάει κεφάλι - κόψει κεφάλι", ήτοι η Ολυμπιακή μπαίνει μέσα, την ξεφορτώνομαι όσο γίνεται πιο γρήγορα.
Εγω δεν θα είχα ενδεχομένως αντίρρηση να πουληθεί η Ολυμπιακή αν κατά τα άλλα αυτό συμφέρει την Ελλάδα, αλλά προς θεού, όχι με το επιχείρημα ότι είναι ελλειματική, διότι αυτό δεν ειναι υποχρεωτικό...
 

boidopoutsa

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
1.467
Like
5
Πόντοι
16
Εγω θα ήθελα να μου εξηγήσεις ποιος νόμος της φύσης επιβάλλει η Ολυμπιακή να μπαίνει μέσα ενώ η Aegean να είναι κερδοφόρα...
Μην μου πεις πως φταίει το γεγονός ότι τη διοικεί το κράτος γενικώς και αορίστως...
Αυτά είναι επιχειρήματα για κουτορνίθια, γιατί θα σου φέρω δεκάδες παραδείγματα εταιρειών ανά τον κόσμο που της διοικεί το κράτος και είναι μια χαρά κερδοφόρες. Αλλά και εδω υπάρχουν (ΟΤΕ, ΕΛΠΕ, ΔΕΗ μέχρι πρότινος,...).
Αυτά, ήταν μέτρια επιχειρήματα μέχρι και πριν μερικούς μήνες.
Τώρα που ο Brown κοντεύει να κρατικοποιήσει το σύνολο του τραπεζικού συστήματος, είναι μάλλον άκυρο.
Η άποψη μου λοιπόν ότι δεν μπορει κανείς να λειτουργεί με αντίληψη "πονάει κεφάλι - κόψει κεφάλι", ήτοι η Ολυμπιακή μπαίνει μέσα, την ξεφορτώνομαι όσο γίνεται πιο γρήγορα.
Εγω δεν θα είχα ενδεχομένως αντίρρηση να πουληθεί η Ολυμπιακή αν κατά τα άλλα αυτό συμφέρει την Ελλάδα, αλλά προς θεού, όχι με το επιχείρημα ότι είναι ελλειματική, διότι αυτό δεν ειναι υποχρεωτικό...
Αν την πουλαγε το Πασοκ θα ελεγες τα ιδια ;
 

boidopoutsa

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
1.467
Like
5
Πόντοι
16
Και το 1981 όταν ο Παπανδρέου κέρδισε τις εκλογές,έπρεπε να συνεφέρει τη χώρα από τσιμπούσι 30+ ετών.Από κυβέρνηση Καραμανλή,Χούντα,Βασιλιάδες κλπ...Βέβαια ο Καραμανλής ο νεώτερος,έλεγε ότι είχε αγνές προθέσεις,αλλά όπως αποδείχτηκε ήθελε να συνεχίσει το τσιμπούσι,με διαφορετικό μενού όμως.Σε 4,5 χρόνια,έχουν βγει σκάνδαλα που δεν είχαν βγει σε 20 χρόνια συνολικής κυβέρνησης ΠΑΣΟΚ.
Συμφωνω στο πρωτο σκελος .Πολυς κοσμος βριζει το Παπανδρεου γιατι εβαλε τους Πασοκους στο δημοσιο και αρχισανε να τρωνε. Γεναται ομως το εξης ερωτημα . Μπορουσε το Πασοκ να κυβερνησει αν δεν βαλει τους δικους του ; Στην Ελλαδα ολα λειτουργουν με βαση το συμφερον του κομματος. Αρα αν ηθελε να κυβερνησει ηταν υποχρεωτικο να βαλει τους δικους του, γιατι αν το κρατος παρεμενε δεξιο θα τον τορπιλιζε. Επρεπε να γινει.
Στο δευτερο σκελος διαφωνω
 

Siegf

Μέλος
Εγγρ.
28 Ιουν 2008
Μηνύματα
1.177
Like
0
Πόντοι
16
Αν την πουλαγε το Πασοκ θα ελεγες τα ιδια ;
Ακριβώς!
Και δεν κατάλαβες: εγώ δεν είμαι της άποψης πως δεν πρέπει να πουληθεί.
Δεν ξέρω τι είναι το καλύτερο.
Εγώ αυτό που θέλω είναι να υπάρχουν 2 εταιρείες για να μπορω να διαλέγω και να υπάρχει ανταγωνσιμός.
Πιστεύω πως αν φύγει η Ολυμπιακή από τη μέση, η Aegean θα κάνει απίστευτες μαλακίες γιατί ο ελληνικός καπιταλισμός που θαυμάζουν διάφορα λιγούρια είναι σχεδόν εξίσου για τον π...ο με το Δημόσιο.
Την προηγούμενη εβδομάδα, φίλος μου έμεινε έξω από πτήση της Aegean λόγω double booking σε business θέση!!! Ενώ είχε πάει στο αεροδρόμιο 45 λεπτά πριν!! :headbang: :headbang: :headbang:
Αν το είχε κάνει αυτό η Ολυμπιακή, θα είχε γίνει επανάσταση!
Αλλος φίλος μου κυνηγάει την υπηρεσία παραπόνων της Vodafone εδώ και 4 μήνες και στην ουσία δεν του έχουν ακόμη απαντήσει. Αν το είχε κάνει αυτό το Δημόσιο, θα είχαν πλακωσει τα κανάλια.
Ξυπνάτε ρε με τα κολλημένα δόγματα και τις λιγούρικες απλουστεύσεις του Μητσοτάκη και του Αλογοσκούφη: δεν υπαρχει νόμος που λεει αν κάτι είναι καλύτερα να είναι δημόσιο ή ιδιωτικό. Κατά περίπτωση πρέπει να το κρίνεις.
Είπαμε, και η Deutsche Telekom από το κράτος ελέγχεται. Λες να μην ξέρουν τι τους γίνεται οι Γερμαναράδες??
 

Siegf

Μέλος
Εγγρ.
28 Ιουν 2008
Μηνύματα
1.177
Like
0
Πόντοι
16
Συμφωνω στο πρωτο σκελος .Πολυς κοσμος βριζει το Παπανδρεου γιατι εβαλε τους Πασοκους στο δημοσιο και αρχισανε να τρωνε. Γεναται ομως το εξης ερωτημα . Μπορουσε το Πασοκ να κυβερνησει αν δεν βαλει τους δικους του ; Στην Ελλαδα ολα λειτουργουν με βαση το συμφερον του κομματος. Αρα αν ηθελε να κυβερνησει ηταν υποχρεωτικο να βαλει τους δικους του, γιατι αν το κρατος παρεμενε δεξιο θα τον τορπιλιζε. Επρεπε να γινει.
Εγώ πάλι δεν συμφωνώ. Μαλακία έκανε. Δεν προσπάθησε καν να κυβερνήσει με αυτό το κράτος ώστε να έχει μετά τη δικαιολογια ότι τον υπονόμευε.
Άσε που οι Δημόσιοι υπάλληλοι δεν πάνε εύκολα κόντρα στην όποια κυβέρνηση.
Αλλά τεσπα, υπερβολές μιας υπερβολικής εποχής, ήταν μετά από 40-50 χρόνια δεξιάς διακυβέρνησης.
Το κακό είναι ότι το πάρτι αυτό συνεχίστηκε και δεν ήταν κάτι προσωρινό που κράτησε μόνο 2-3 χρόνια.
Μετά νομίζω πως το ΠΑΣΟΚ κατάλαβε την μαλακία του και γι αυτό έφτιαξε το ΑΣΕΠ. Που το κατάργησε στην ουσία τώρα η ΝΔ!!
 

xpapad

Σεβαστός
Εγγρ.
20 Μαρ 2008
Μηνύματα
1.547
Κριτικές
33
Like
3
Πόντοι
1.240
Μαγκες η ουσια ειναι μια και το ΠΑΣΟΚ και η ΝΔ μας γαμανε, καποιος απο τους 2 βαζει σαλιο για να μας πονεσει λιγοτερο και καποιος όχι, η ουσία όμως ειναι μία ότι και οι 2 που κυβέρνησαν μας πηδηξαν. Ας σπάσουμε λοιπον το κατεστημμένο του δικομματισμού, ας δώσουμε ψήφο στα μικρά κόμματα!!! ΟΧΙ ΣΕ ΑΥΤΟΔΥΝΑΜΗ ΒΟΥΛΗ
 

free

Ανώτερος
Εγγρ.
30 Σεπ 2005
Μηνύματα
3.163
Κριτικές
150
Like
2.917
Πόντοι
6.925
Ενώ οι ιδιώτες επιχειρηματίες θέλουν προσωπικό 5 ατόμων να εργάζεται για 8+ άτομα,απλήρωτο,και στις περισσότερες φορές να μην αναλαμβάνει ούτε τα εργατικά ατυχήματα που φυσιολογικά προκύπτουν.Πολλοί ιδιώτες παίρνουν δουλειές από το δημόσιο,ζουν από αυτό αλλά το βρίζουν.Οι ίδιοι δεν έκαναν καμία επένδυση από τις συνεχείς αυξήσεις κεφαλαίων που έκαναν τη χρυσή περίοδο του ΧΑΑ,και το οποίο είναι το μόνο σοβαρό λάθος του ΥΠΕΘΟ και της Ε.Κ τότε που δεν τους έλεγχε,και επένδυσαν σε βίλες και κότερα.Δες μόνο πόσες εταιρείες ιδιωτικές εργάζονταν τότε μόνο στα Ολυμπιακά Έργα...Αλλά και τώρα,μήπως υπάρχουν εταιρείες που έχουν το πολύ καλό σύστημα διαχείρισης ανθρωπίνου δυναμικού,ώστε να αποδίδει σε ανταγωνιστικό επίπεδο ως προς τις άλλες ευρωπαϊκές εταιρείες;Εν ολίγοις είναι ιδιωτικές εταιρείες με δημοσιουπαληλική νοοτροπία των μεγαλομετόχων τους.

Είμαι ελέυθερος επαγγελματίας. Εχω δουλέψει 4 χρόνια σε δημόσιο οργανισμό. Τους έχω δει και ζήσει από κοντά. Προσελήφθην μία εποχή για να τους μυήσω σε νέες τεχνολογίες. Υποψήφιοι 10 άτομα και αφού είδαν ότι δεν έχει έξτρα επίδομα ξεκίνησαν 3  τα παράτησαν οι 2. Εμεινε ένας.

Ετσι ανέλαβα να φέρω εις πέρας τις εργασίες που θα κάναν πέρνοντας παράλληλα και δουλειές. Γιατί πληρωνόμουν 50% περισσότερο από ότι θα έπαιρνα σε ιδιωτικό τομέα μέσα σε αυτηρό ωράριο ? Από τις δουλειές του δημοσίου μου μείναν λεφτά. Ηταν καλοπληρωμένες. Γιατί να υπερχρεώνεσαι εσύ με έξτρα φορολόγηση για να πληρώνονται καποιοι καλύτερα ? Εφαγα καλά από το δημόσιο χρήμα δεν μπορώ όμως να μην βλέπω ότι είναι άδικο και σπάταλο.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom