Νέα

Mε ποιά κυβέρνηση περνούσε καλύτερα ο λαός ΠΑΣΟΚ ή ΝΔ;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα -
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 1K
  • Εμφανίσεις 41K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 9 άτομα (0 μέλη και 9 επισκέπτες)

με ποια κυβερνηση περναγε καλυτερα ο λαος ΠΑΣΟΚ Η ΝΔ

  • ΠΑΣΟΚ

    Ψήφοι: 13 48,1%
  • ΝΔ

    Ψήφοι: 7 25,9%
  • ΤΑ ΙΔΙΑ

    Ψήφοι: 7 25,9%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    27

wind11

Μέλος
Εγγρ.
10 Ιουλ 2006
Μηνύματα
527
Κριτικές
1
Like
1
Πόντοι
6
Πάντως μετά από ώριμη σκέψη οφείλω να ομολογήσω πως η μεγαλύτερη μεταρρύθμιση που έκανε η ΝΔ και συνεχίζει να παλεύει για να την ολοκληρώσει, είναι να φέρει το ΠΑΣΟΚ στην εξουσία
 

hitman21

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
29 Απρ 2008
Μηνύματα
14.892
Κριτικές
2
Like
13
Πόντοι
166
μαγκες αν και δεν ειμαι πασοκτζης,δεν θυμαμαι αλλη φορα την χωρα να ειναι σε τετοι αδειξοδο.Ενα απεραντο μπουρδελο,μια κατασταση σιψης,ενας ξεπεσμος της πολιτικης ζωης..η υποτυθεμενη μεταρρυθμιση της παρεας του χοντρου βασιζεται σε φορολογηση των παντων,π.χ τεκμηρια και γονατιση του ελληνικου λαου...τελικα υπαρχουν και χειροτερα..... :ak: :ak: :ak:
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.479
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
αμα συναντηθουμε θα χρειαστεις μεταφραστρια,φερε το ξανθο καβλακι που ναι στο γραφειο τυπου του Ολυμπιακου,ξερει πορτογαλικα,και φορα και μια φιαλη νιτροξ
ρε μαλάκα...δεν μπορώ να διαβάσω αυτό το ποστ σου....δεν είναι ανορθόγραφο...κάνε κάτι.
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.479
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
Με καμία πάντως κυβέρνηση δεν περνούσε καλύτερα. Κάθε κυβέρνηση έκανε και κάτι για να κάνει τη ζωή των πολιτών χειρότερη. Απλά πλέον έχουμε φτάσει σε σημείο που δεν αντέχουμε αλλη επιδείνωση. και ασχέτως κόμματος που θα είναι στην επόμενη εξουσία, η ζωή μας θα είναι χειρότερη. Γιατί κανείς από αυτούς τους μαλάκες δεν σκέφτεται τον κόσμο αλλά μόνο το πώς θα φάνε οι τσέπες τους και των παρατρεχάμενών τους.
 

magkos

Μέλος
Εγγρ.
25 Μαΐ 2006
Μηνύματα
1.469
Κριτικές
2
Like
201
Πόντοι
16
σκατα και με τη μια σκατα και με την αλλη  και το χειροτερο και στο μελλον σκατα.....
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.479
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
Και κάτι σχετικοάσχετο.
Ρε πούστη μου, οικονομολόγος του Γιέηλ δεν είμαι, αλλά δίνει 28 δις στις τράπεζες και δίνει με το ζόρι 100 μύρια στον κόσμο. Δεν μπορεί να δώσει 27 στις τράπεζες και 1 δις στον κόσμο; Ήμαρτον πια...τι γκαουτσοκεφαλιά είναι αυτή; Και χρειάζεται η τράπεζα που είναι κερδοφόρα στήριξη αλλά δεν χρειάζονται οι επιχειρήσεις που κλείνουνε; Και αντί να κλείσει τρύπες του ελλείματος με τα 28 δις τα δίνει στις τράπεζες;;;;
Δεν το καταλαβαίνω...
και αφού έχει έλλειμα, πού τα βρίσκει τα γαμημένα τα χρήματα;
και αφού η τράπεζα της ελλάδος έδωσε έγκριση ΜΟΝΟ ΓΙΑ 5 δις, πώς τα 5 δις γίνανε 28ΔΙΣ;;;; Από πού βγαίνουνε τα 23;;; ή μήπως δεν θα βγούνε ποτέ και απλά θα πάνε στις τσέπες τους;;;
 

magkos

Μέλος
Εγγρ.
25 Μαΐ 2006
Μηνύματα
1.469
Κριτικές
2
Like
201
Πόντοι
16
Βρε μοικανε  δεν καταλαβαινεις πως τα λεφτα ειναι εικονικα; ενα κρατος χρεωκοπημενο που θα βρει να δωσει; κατι αλλο παιζεται  απλα πρεπει να το ψαξουμε
 

i_am_back

Μέλος
Εγγρ.
12 Οκτ 2008
Μηνύματα
3.510
Κριτικές
1
Like
4
Πόντοι
16
Βρε μοικανε  δεν καταλαβαινεις πως τα λεφτα ειναι εικονικα; ενα κρατος χρεωκοπημενο που θα βρει να δωσει; κατι αλλο παιζεται  απλα πρεπει να το ψαξουμε

Μόνο ένας μπορεί να το βρεί αυτό...και το όνομά του είναι...FETHRY!!!!! :rockon: :rockon: :rockon:
 

LION-974

Μέγας
Εγγρ.
19 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.550
Κριτικές
11
Like
3.472
Πόντοι
4.615
Δεν περνούσε άσχημα ο κόσμος επί ΠΑΣΟΚ, απλά επειδή δεν περνούσε άσχημα νόμιζε ότι θα έβγαινε η ΝΔ και θα έκανε το ακόμη καλύτερο, κάτι το οποίο τελικά δεν έγινε, γιατί με το που βγήκε ξεκίνησε από αντιπασοκικό μένος να διαλύει το ό,τι καλό είχε φτιάξει το ΠΑΣΟΚ και να κάνει τα δικά της, παρουσιάζοντάς τα ως μεταρρυθμίσεις!!! Εάν υποστηρίζει κάποιος ότι επί ΠΑΣΟΚ περνούσε καλύτερα ο κόσμος, βγαίνουν όλοι να τον φάνε ότι και οι δύο είναι τα ίδια σκατά. Δεν βλέπω όμως και κανέναν να μου λέει ότι τώρα με τη ΝΔ είναι καλύτερα!!! Εδώ είναι το θέμα, πολλοί δήθεν αντικειμενικοί υπάρχουν που τους βλέπουν ίδιους, ένας που να μου πει ότι τώρα η γενική κατάσταση είναι καλύτερη υπάρχει;;;;
Από την προσωπική μου κατάσταση κρίνοντας, ήμουν σε πολύ καλύτερη οικονομική κατάσταση επί ΠΑΣΟΚ. Και τώρα βλέπω πόσο πολύ έχω περιορίσει τις δαπάνες μου και προσέχω το τι και πού το χαλάω. Και πηγαίνοντας στο σούπερ μάρκετ, Σάββατο πρωί, ενώ κάποτε έβλεπες καρότσια γεμάτα να ξεχειλίζουν, τώρα βλέπεις καλαθάκια με 5 πράγματα μέσα, και τον κόσμο να μετρά να κέρματα στο ταμείο. Ίσως φταίει και η περιοχή όπου ζω, πλην όμως αυτή είναι η εικόνα του παρόντος. Και το ότι υπάρχει διεθνής κρίση σαφώς και δεν φταίει για την κατάντια μας τα ίδια συνέβαιναν και πριν την διεθνή κρίση.
Τέλος, εάν δεν είχαμε μπεί στην ΟΝΕ και δεν είχαμε εισάγει το ευρώ, τώρα θα είχαμε χρεωκοπήσει ως χώρα. Κάι αυτό ήταν επίτευγμα του κ. Σημίτη, για να μην ξεχνιόμαστε, όταν ο κ. Καραμανλής μιλούσε για ''τραβεστί οικονομία''..... Αλλά η κυβερνητική προπαγάνδα όλα αυτά τα παρασιωπά, γιατί την βολεύει όλοι να φαίνονται ότι είναι ίδιοι στα μάτια του κόσμου προκειμένου να διατηρήσουν τις καρέκλες τους.....
 

magkos

Μέλος
Εγγρ.
25 Μαΐ 2006
Μηνύματα
1.469
Κριτικές
2
Like
201
Πόντοι
16
γιατι θα ειχαμε χρεοκοπησει; με υποθεσεις δεν εξαγεται συμπερασμα , και μην θυμιζεις το μεγα οικονομολογο  που εβλεπε δειχτη στις 7000 μοναδες ή τα ξεχασες;τον πιο αντιδραστικο πολιτικο της τελευταιας 20 ετιας , με τη δεξια πολιτικη  με σοσιαλιστικο μανδυα , ισως να εχεις δικιο σε κατι ομως , οτι το σκατο του πασοκ ειναι δε πολυτελη συσκευασια αρμανι ........
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.479
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
Δεν περνούσε άσχημα ο κόσμος επί ΠΑΣΟΚ, απλά επειδή δεν περνούσε άσχημα νόμιζε ότι θα έβγαινε η ΝΔ και θα έκανε το ακόμη καλύτερο, κάτι το οποίο τελικά δεν έγινε, γιατί με το που βγήκε ξεκίνησε από αντιπασοκικό μένος να διαλύει το ό,τι καλό είχε φτιάξει το ΠΑΣΟΚ και να κάνει τα δικά της, παρουσιάζοντάς τα ως μεταρρυθμίσεις!!! Εάν υποστηρίζει κάποιος ότι επί ΠΑΣΟΚ περνούσε καλύτερα ο κόσμος, βγαίνουν όλοι να τον φάνε ότι και οι δύο είναι τα ίδια σκατά. Δεν βλέπω όμως και κανέναν να μου λέει ότι τώρα με τη ΝΔ είναι καλύτερα!!! Εδώ είναι το θέμα, πολλοί δήθεν αντικειμενικοί υπάρχουν που τους βλέπουν ίδιους, ένας που να μου πει ότι τώρα η γενική κατάσταση είναι καλύτερη υπάρχει;;;;
Από την προσωπική μου κατάσταση κρίνοντας, ήμουν σε πολύ καλύτερη οικονομική κατάσταση επί ΠΑΣΟΚ. Και τώρα βλέπω πόσο πολύ έχω περιορίσει τις δαπάνες μου και προσέχω το τι και πού το χαλάω. Και πηγαίνοντας στο σούπερ μάρκετ, Σάββατο πρωί, ενώ κάποτε έβλεπες καρότσια γεμάτα να ξεχειλίζουν, τώρα βλέπεις καλαθάκια με 5 πράγματα μέσα, και τον κόσμο να μετρά να κέρματα στο ταμείο. Ίσως φταίει και η περιοχή όπου ζω, πλην όμως αυτή είναι η εικόνα του παρόντος. Και το ότι υπάρχει διεθνής κρίση σαφώς και δεν φταίει για την κατάντια μας τα ίδια συνέβαιναν και πριν την διεθνή κρίση.
Τέλος, εάν δεν είχαμε μπεί στην ΟΝΕ και δεν είχαμε εισάγει το ευρώ, τώρα θα είχαμε χρεωκοπήσει ως χώρα. Κάι αυτό ήταν επίτευγμα του κ. Σημίτη, για να μην ξεχνιόμαστε, όταν ο κ. Καραμανλής μιλούσε για ''τραβεστί οικονομία''..... Αλλά η κυβερνητική προπαγάνδα όλα αυτά τα παρασιωπά, γιατί την βολεύει όλοι να φαίνονται ότι είναι ίδιοι στα μάτια του κόσμου προκειμένου να διατηρήσουν τις καρέκλες τους.....
Λέοντα, ο Ανδρίκος είπε Τσοβόλα δώστα όλα και μετά από 2 χρόνια δώσιμο δεν ξέραμε από πού να μαζευτούμε. Λαοπλάνος πολιτικός, χαρισματικός δεν λέω, αλλά από οικονομικά ούτε το σπίτι του δεν ήξερε να διακονεύσει. Γιαυτό και η Λιάνη έφαγε με χρυσά.
Επί ΠΑΣΟΚ οι ΝΔκράτες ζορίστηκαν πολύ πάντως. Αν δεν ανήκεις σε αυτούς, εγώ θυμάμαι τους γονείς μου που ανήκαν στην κατηγορία και βλαστημούσαν τότε. Από το Τσοβόλα δώστα όλα και δώθε κάθε κυβέρνηση έκανε την κατάσταση χειρότερη.
Οπότε, όπως έγραψα και πιο πάνω, την πρώτη επιδείνωση βλέποντάς την τώρα τη βλέπουμε παράδεισο, αλλά συγκρίνοντάς την με την προηγούμενη κατάσταση τότε ήταν χειρότερα. Απλούστατο.
Κάθε πέρσι και καλύτερα.
και φυσικά όταν ψηφίζεις για νέα κυβέρνηση πρέπει να έχεις στο μυαλό σου όχι το παρελθόν πριν από 30 χρόνια (γιατί τόσο είναι, το '80 (!!!!) ήταν πρωθυπουργός ο παπανδρέου και έλεγε "δώστα όλα") αλλά το μέλλον των επόμενων 2 ετών.
Και δυστυχώς δεν βλέπω να αλλάξει τίποτα με οποιονδήποτε από τους δύο.
Και το χειρότερο είναι πως δεν βλέπω και κανέναν άλλο που να θέλει να πάρει εξουσία. Ανεύθυνοι είναι όλοι οι άλλοι. Μόνο να φωνάζουνε ξέρουνε,αλλά δεν θέλουνε να κάτσουνε και στην καρέκλα. Είναι καλοί στο να φωνάζουνε αλλά όχι στο να μιλάνε.
Δυστυχώς παρότι δεν είμαι ο πιο απαισιόδοξος άνθρωπος στον κόσμο, η κατάσταση η πολιτική στην Ελλάδα παίζεται από 3-4 οικογένειες και δεν πρόκειτια να αλλάξει αυτό. Οπότε...
όπως λέει και κάποιος πιο πάνω, υπόθεση βόθρος...
 

hunter1000

Μέλος
Εγγρ.
21 Απρ 2007
Μηνύματα
1.636
Κριτικές
3
Like
2
Πόντοι
16
Καραμαλαρας  ρε  θα φατε με χρυσα πιρουνια , τα σκατα που θα σας ταισει , αντε και καλη ορεξη ???
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.479
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
Α, και για την είσοδο στην ΟΝΕ κλπ, όποιος και να ήτανε πάνω αυτό θα έκανε, έτυχε ο Σημίτης. Και όποιος και να ήτανε αντιπολίτευση θα φώναζε. Έτυχε και ήταν ο Καραμανλής. Τα κολλήματα αυτά μας έχουνε φέρει εδώ, το γεγονόςπως προσπαθείτε να δείτε διαφορές σε δύο ακριβώς ίδιες ομάδες από κουμάσια.
Ακόμα δεν το βλέπετε πια;;;;;
Ο ένας τα ρίχνει στον άλλον αλλά εμείς πληρώνουμε πάντα. Όποτε είναι αντιπολίτευση τα στιλιτεύουνε όλα και μόλις γίνονται κυβέρνηση τα κάνουν ίδια ακριβώς και η νέα αντιπολίτευση κάνει κι αυτή τούμπα.

ΑΠΛΑ πράγματα. Εγώ ξέρω πως σε όλες τις επιχειρήσεις που είσαι ΜΕΤΟΧΟΣ, όταν η επιχείρηση χάνει, χάνεις κι εσύ (τα χώνεις για να στηλωθεί). ΟΤΑΝ όμως κερδίζει, τότε κερδίζεις κι εσύ.
Εγώ δεν είδα ποτέ φοροελάφρυνση επειδή πουλήθηκε δημόσια υπηρεσία. ΠΟΤΕ επειδή από κάποια επένδυση της ΔΕΗ ή του ΟΤΕ κέρδισε το κράτος χρήματα. Αντιθέτως ΠΑΝΤΑ πληρώνω.
ΠΟΎ μπορώ να πουλήσω τις μετοχές μου σαν Έλληνς πολίτης της γαμημένης πολιτικής τους;;;;;;;

Αει σιχτήρ πια!!!!!!!!! Δεν μπορούμε πια 10 μύρια έλληνες να ενωθούμε μια φορά να διώξουμε 300-400 μαλακοπίτουρες που μας έχουνε κάνει γιογιό;;
 

Επισκέπτης
Βασική διευκρίνηση που χρειάζεται η ερώτηση ...

Με τον όρο λαό εννοείτε όσους εργάζονται ή τους αργόμισθους κρατικοδίαιτους που ονομάζονται "Δημόσιοι Υπάλληλοι καθώς και τους καλοταισμένους υπαλλήλους των εργολάβων που παίρνουν τα έργα του Δημοσίου , οι οποίοι προσλαμβάνονται αυστηρά μέσα από τους κομματικούς μηχανισμούς ΠΑΣΟΚ-ΑΡΙΣΤΕΡΑΣ;

Γιατί όσους εργάζονται και παράγουν πλούτο σε αυτή τη χώρα , για να τον μοιράζουν στα καθήκια του Δημοσίου , στους εργολάβους και τους καναλάρχες , τους είχε πηδήξει το ΠΑΣΟΚ.

Τι να θυμηθεί κανείς;

[size=13pt]To φορολογικό συντελέστή 64% που είχε ο Σιδερένιος την 8ετία για τη φορολογία φυσικών προσώπων;[/size]
 

Επισκέπτης
Πιστεύω πάντως ότι θα ήταν απολύτως εφικτό ο μέγιστος φορολογικός συντελεστής , να γίνει 20% και ο ΦΠΑ 9% ...


Πως ;

Αν απολυθούν 500.000 Δημοσιοι Υπαλληλοι. Να πάνε κι αυτοί να δουλέψουν , όπως δουλεύουμε όλοι οι υπόλοιποι μη κρατικοδίαιτοι , οι ελεύθεροι επαγγελματίες δηλαδή και οι εργαζόμενοι του ιδιωτικου τομέα , αυτοί που πληρώνουν με το αίμα τους τους κηφήνες του Δημοσιου.
 

LION-974

Μέγας
Εγγρ.
19 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.550
Κριτικές
11
Like
3.472
Πόντοι
4.615
Αγαπητοί μου, το εάν και πόσο ζορίστηκαν επί ΠΑΣΟΚ οι Νεοδημοκράτες, το έχω ζήσει..... Μιά χαρά ήταν όλοι όσοι γνώριζα, με τις άκρες τους, τις δουλειές τους και έβριζαν το ΠΑΣΟΚ...... Και γνωρίζω ουκ ολίγους νεοδημοκράτες που διορίστηκαν και στο Δημόσιο επί ΠΑΣΟΚ, τότε που όλοι λένε ότι χρειαζόσουν πιστοποιητικό από την Κλαδική για να μπεις στο Δημόσιο.... Αλλά και μετέπειτα..... Και κανένας να μην ξεχνά το ΑΣΕΠ, τη ΜΕΓΙΣΤΗ θεσμική μεταρρύθμιση, που εμείς οι ίδιοι οι πολίτες με την πελατειακή νοοτροπία μας απαξιώσαμε, μαζί φυσικά με τους πολιτικου΄ς..... Αυτό λέει το προσωπικό μου βίωμα...... Και όταν λέω ότι περνούσα καλύτερα, δεν εννοώ μόνον επί Παπανδρέου, αλλά και επί Σημίτη.
Το ποιος και γιατί προσφέρει σε αυτό το κράτος είναι κάτι το εντελώς υποκειμενικό. Και δεν μπορώ να δεχθώ ότι μόνον οι εκτός Δημοσίου προσφέρουν, γιατί κάτι τέτοιο είναι εντελώς ισοπεδωτικό και δεν ευσταθεί σε καμία περίπτωση. Το εάν και πόσοι υπεράριθμοι υπάλληλοι υπάρχουν στο Δημόσιο, αυτό είναι μία άλλη ιστορία. Και στην τελική, η παρούσα κυβέρνηση, αφού εξελέγη για να κάνει μεταρρυθμίσεις, ας σταματούσε εντελώς τις προσλήψεις, αφού το ''κακό ΠΑΣΟΚ'' υπερφόρτωσε το δημόσιο τομέα. Και υπευθύνως μπορώ να σας πω ότι χειρότερος εργοδότης από το κράτος, δεν υπάρχει.
Το εάν οι δημόσιοι υπάλληλοι ζουν σε βάρος των άλλων, ή οι άλλοι σε βάρος των δημοσίων υπαλλήλων, επιτρέψτε μου να σας πω ότι είναι εντελώς σχετικό, και δεν μπορεί να γενικευθεί ως κανόνας. Κάποιοι υπάλληλοι ζουν σε βάρος των άλλων, όπως και κάποιοι από τους άλλους ζουν σε βάρος των υπαλλήλων. Κάθε διαφωνία είναι σεβαστή, πλην όμως εάν πάρω μερικούς από τους διαφωνούντες από το χεράκι και τους δείξω κάποια πράγματα, θα το καταλάβουν καλύτερα......
 

george234

Μέλος
Εγγρ.
6 Σεπ 2008
Μηνύματα
3.102
Like
1
Πόντοι
16
Ως πρωην δημοσιος (συμβασιουχος) θα ηθελα να υπερασπιστω ενα 5% στις υπηρεσιες που πραγματικα κανουν οτι καλυτερο μπορουν για να εξυπηρετησουν τον πολιτη και δυστυχως απομονωνονται απο τους υπολοιπους γιατι χαλαν την πιατσα. Οι χειροτεροι παντως ειναι αυτοι που μπηκαν στην δεκαετια του 80, στην συντριπτικη πλειοψηφια αγραμματοι χωριατες και νομιζουν οτι πλεον οι δημοσιες υπηρεσιες ειναι τσιφλικι τους.

Ισως ασχετο αλλα εμαθα απο εγκυρη πηγη οτι το γραφειο μηχανικων που διατηρει ο Τσιπρας παιρνει κυριως εργα του δημοσιου  :2funny: .
 

LION-974

Μέγας
Εγγρ.
19 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.550
Κριτικές
11
Like
3.472
Πόντοι
4.615
Ως πρωην δημοσιος (συμβασιουχος) θα ηθελα να υπερασπιστω ενα 5% στις υπηρεσιες που πραγματικα κανουν οτι καλυτερο μπορουν για να εξυπηρετησουν τον πολιτη και δυστυχως απομονωνονται απο τους υπολοιπους γιατι χαλαν την πιατσα. Οι χειροτεροι παντως ειναι αυτοι που μπηκαν στην δεκαετια του 80, στην συντριπτικη πλειοψηφια αγραμματοι χωριατες και νομιζουν οτι πλεον οι δημοσιες υπηρεσιες ειναι τσιφλικι τους.

Ισως ασχετο αλλα εμαθα απο εγκυρη πηγη οτι το γραφειο μηχανικων που διατηρει ο Τσιπρας παιρνει κυριως εργα του δημοσιου  :2funny: .
Η δική μου εμπειρία είναι ότι οι χειρότεροι είναι όσοι νομίζουν ότι έχοντας τελειώσει ένα Πανεπιστήμιο κάνουν κατευθείαν για διευθυντές, και έχουν ύφος χιλίων καρδιναλίων...... Χωρίς να σημαίνει ότι δεν έχει βάση αυτό που γράφει παραπάνω ο φίλος.... Απλά, εμπειρίες είναι αυτά......
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom