Νέα

Mε ποιά κυβέρνηση περνούσε καλύτερα ο λαός ΠΑΣΟΚ ή ΝΔ;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα -
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 1K
  • Εμφανίσεις 41K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

με ποια κυβερνηση περναγε καλυτερα ο λαος ΠΑΣΟΚ Η ΝΔ

  • ΠΑΣΟΚ

    Ψήφοι: 13 48,1%
  • ΝΔ

    Ψήφοι: 7 25,9%
  • ΤΑ ΙΔΙΑ

    Ψήφοι: 7 25,9%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    27

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
Γιατί θεωρείς δεδομένο ότι δεν θα κάνει τίποτε; και ποιος είναι ο κακός, ο ''δράστης'' των μέτρων αυτών ή ο άλλος που θέλουμε να αναλάβει την εξουσία για να δούμε τι θα κάνει; και είναι κακός ο άλλος απλά επειδή εικάζουμε ότι δεν θα κάνει κάτι, χωρίς να τον έχουμε δει;

Ποιός μίλησε για καλό και κακό; Ποιός έκανε εικασίες;

Εγώ, ως απλός πολίτης, έθεσα συγκεκριμένα ερωτήματα για προβλήματα που προέκυψαν από συγκεκριμένους νόμους που ψήφισε η κυβέρνηση της ΝΔ.

Και ερωτώ για αυτά τα συγκεκριμένα θέματα τι πρόκειται να κάνει το ΠΑΣΟΚ.

Ξέρει ή δεν ξέρει;
Αν ξέρει, ας μας πει τι θα κάνει.
Αν δεν ξέρει, ας μας πει ότι δεν ξέρει ή ότι θα μας το πει όταν γίνει κυβέρνηση.

Κουκιά μετρημένα.


 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Α, ωραία.

Και για πείτε μας ρε παλληκάρια τι θα κάνει το ΠΑΣΟΚ για το ασφαλιστικό αν ξαναγίνει κυβέρνηση;
Θα διαλύσει τα νέα ταμεία και θα επαναφέρει την παλιά κατάσταση;
Τι θα κάνει με την μείωση της επικουρικής σύνταξης;
Θα επιστρέψει το 10% από τα διαθέσιμα των ταμείων που λήστεψε τώρα η ΝΔ; (από τις δικές μου εισφορές που έχτισαν το αποθεματικό του ταμείου μου)

Και επίσης θα πάρει πίσω τα πρόσφατα φορολογικά μέτρα;
Θα επαναφέρει το αφορολόγητο των ελεύθερων επαγγελματιών;

Συγκεκριμένες απαντήσεις εεεεεεεεεεεεεεε;

Ρε βολταίρο..... Εστω ότι σε όλα αυτά που λες δεν θα γίνει τίποτα.
Ομως δεν είναι μόνο το ασφαλιστικό ούτε μόνο τα φορολογικά....

Στους πιτσιρικάδες υοπσχέθηκε (με πρόγραμμα) 6μηνο και έχουν πάρει τ αρχίδια τους. Και όχι μόνο τ αρχιδια τους. Τους λέει θα πατε και υποχρεωτικά στα 19. Ανοιξε και καινούργια ΚΕΝ σε "ακριτικές" περιοχές.

Εβαλε κεφαλικό φόρο σε σπίτια.
Στο κτηματολόγιο ληστρικά ο κάθε συνδικαιούχος (και ο επικαρπωτής και αυτός με ψιλή κυριότητα) πληρωνει νταβατζηλίκι 35 Ευρώ.
Αύξησε τα τέλη κυκλοφορίας κατά 20%!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Διέλυσε την Πυροσβεστική. Μέχρι και την Ολυμπία δεν μπόρεσε να προστατεύσει.
Ακόμα τα αναδρομικά του ΛΑΦΚΑ τα δίνει σε δόσεις μπας και πεθάνουν μερικές χιλιάδες γερόντια και γλιτώσει.
Εκανε τον εκλογικό νόμο ακόμα πιο ολιγαρχικό.
Εξαέρωσε τα υπερωριακά δικαιώματα των εργαζομένων.
Λήστεψε τα ταμεία
Ξεπούλησε ή θα ξεπουλήσει ό,τι είχε αξία από τη Δημόσια περιουσία....
Επανέφερε σε Στρατό και ΕΛ.ΑΣ. χουντικά υποκείμενα.
Αποτελείωσε το Εθνικό σύστημα υγείας.
Εβαλε για μικροπολιτικά συμφέροντα τη χώρα σε καθεστώς επιτήρησης.....
Και άλλα πολλά.....

Α ξέχασα..Είμαι προκατειλημμένος......
Εκανε κάτι καλό ...
ασκησε ψιλοβέτο στο Σκοπιανό.........

Η τεράστια πολιτική επιτυχία της κυβέρνησης πενταετίας είναι η αναβολή αναγνώρισης των Σκοπίων ως Μακεδονία............

Δεν περιγράφω άλλο.
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Ποιός μίλησε για καλό και κακό; Ποιός έκανε εικασίες;

Εγώ, ως απλός πολίτης, έθεσα συγκεκριμένα ερωτήματα για προβλήματα που προέκυψαν από συγκεκριμένους νόμους που ψήφισε η κυβέρνηση της ΝΔ.

Και ερωτώ για αυτά τα συγκεκριμένα θέματα τι πρόκειται να κάνει το ΠΑΣΟΚ.

Ξέρει ή δεν ξέρει;
Αν ξέρει, ας μας πει τι θα κάνει.
Αν δεν ξέρει, ας μας πει ότι δεν ξέρει ή ότι θα μας το πει όταν γίνει κυβέρνηση.

Κουκιά μετρημένα.

Το μόνο συμπέρασμα τελικά είναι οτι βγαίνουν σιγά-σιγά (όπως τα σαλιγκάρια μετά τη βροχή) οι ΠΑΣΟΚοι φίλοι μας στο σάιτ.
Που επιμένουν με επιχειρήματα της εποχής Γιαννόπουλου, και με τυφλό αντι-αριστερό μίσος.
Ενίοτε και με ανοιχτή ξενοφοβία και ρατσισμό, όπως ο imaginas παραπάνω.
Όσο κι αν κάνει πίπες ο Γιωργάκης ή ο Σκανδαλίδης στο ΣΥΡΙΖΑ για συνεργασία.
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Ποιός μίλησε για καλό και κακό; Ποιός έκανε εικασίες;

Εγώ, ως απλός πολίτης, έθεσα συγκεκριμένα ερωτήματα για προβλήματα που προέκυψαν από συγκεκριμένους νόμους που ψήφισε η κυβέρνηση της ΝΔ.

Και ερωτώ για αυτά τα συγκεκριμένα θέματα τι πρόκειται να κάνει το ΠΑΣΟΚ.

Ξέρει ή δεν ξέρει;
Αν ξέρει, ας μας πει τι θα κάνει.
Αν δεν ξέρει, ας μας πει ότι δεν ξέρει ή ότι θα μας το πει όταν γίνει κυβέρνηση.

Κουκιά μετρημένα.

Αρα μου λες εσύ με το υψηλό IQ που απιδεδειγμένα έχεις, το μόνο πράμα που ενδιαφέρει αυτή τη χώρα είναι τι θα κάνει το ΠΑΣΟΚ σε αυτά που τα γάμησε πατόκορφα η ΝΔ....
Και εγώ ερωτώ.........

ΩΣ ΜΕΣΣΙΑΣ δεν ήρθε ο Κωστάκης;
Κουκιά μετρημένα.
Πότε θα αναστηθεί θα μας πεις;
Κι άλλα κουκιά......
 

Επισκέπτης
Ποσο μ΄αρεσει να διαβαζω εμπεριστατωμενες και ακραδαντα τεκμηριωμενες αποψεις!Ποτε περνουσε ο λαος καλυτερα? :think:??Απλο,κατα την ταπεινη μου αποψη!Καθε περισυ!Για να μη πω καθε προπερσυ!Δεκα χρονια να το κουβεντιαζουμε,ακρη δεν θα βρουμε!Κομματα εξουσιας,Μακιαβελικα,ενα πολυ δεξιο και ενα παρα πολυ δεξιο,με τους εντος βουλης υποστηρικτες τους,κανουν καπιταλιστικα πειραματα στις πλατες μας!Τι να πεις και τι να σχολιασεις?Οταν οι ελληνες αριστεροι , στην πλειοψηφια τους,εχουν εντελως κρατιστικη-δεξια νοοτροπια και ειναι αριστεροι γιατι δεν τους εκατσε η φαση η δεν προκαμαν να γενουνε δεξιοι,φωτεινο παραδειγμα η μαμα-λιανα και ο ζουραρις,εμεις αναζητουμε γωνια στο εικοσαρικο???Οι υπολοιποι εχουν δειξει δειγματα γραφης.η εξωτερικη πολιτικη της τουρκιας και η εσωτερικη της ελλαδας εχουν ενα τεραστιο κοινο!!! Δ Ε Ν αλλαζουν,ασχετως κυβερνησεων!                                  Υμετερος                                                                          
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Αρα μου λες εσύ με το υψηλό IQ που απιδεδειγμένα έχεις, το μόνο πράμα που ενδιαφέρει αυτή τη χώρα είναι τι θα κάνει το ΠΑΣΟΚ σε αυτά που τα γάμησε πατόκορφα η ΝΔ....
Και εγώ ερωτώ.........

ΩΣ ΜΕΣΣΙΑΣ δεν ήρθε ο Κωστάκης;
Κουκιά μετρημένα.
Πότε θα αναστηθεί θα μας πεις;
Κι άλλα κουκιά......

Περσόνα, στηρίζεις ΠΑΣΟΚ τώρα;
Καθαρή ερώτηση, καθαρή απάντηση σε παρακαλώ.
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Το μόνο συμπέρασμα τελικά είναι οτι βγαίνουν σιγά-σιγά (όπως τα σαλιγκάρια μετά τη βροχή) οι ΠΑΣΟΚοι φίλοι μας στο σάιτ.
Που επιμένουν με επιχειρήματα της εποχής Γιαννόπουλου, και με τυφλό αντι-αριστερό μίσος.
Ενίοτε και με ανοιχτή ξενοφοβία και ρατσισμό, όπως ο imaginas παραπάνω.
Όσο κι αν κάνει πίπες ο Γιωργάκης ή ο Σκανδαλίδης στο ΣΥΡΙΖΑ για συνεργασία.

κάτι μου λέει αγαπητό μου αριστερό μέλος του μπουρδέλα τελεία κομ ότι αγνοείς πλήρως ότι ο Αντρέας κυβέρνησε για 12 χρόνια με αριστεροκομουνιστικά κουκιά......
Η μήπως κάμω λάθος;

Μήπως να ψάξεις στους χώρους της Αριστεράς το ποιός αποθράσυνε το ΠΑΣΟΚ και όχι στους κεντρώους;
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Περσόνα, στηρίζεις ΠΑΣΟΚ τώρα;
Καθαρή ερώτηση, καθαρή απάντηση σε παρακαλώ.
Αυτό που έχω πει καιρό και το ξαναλέω.....
Στηρίζω οποιαδήποτε κίνημα (με οιονδήποτε τρόπο) θα καθαιρέσει το βδέλυγμα που ήρθε ως πανάκεια να εξυγιάνει και να καθαρίσει τη χώρα..............
 

imaginas.gr

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2008
Μηνύματα
2.416
Κριτικές
14
Like
5
Πόντοι
616
Ενίοτε και με ανοιχτή ξενοφοβία και ρατσισμό, όπως ο imaginas παραπάνω.

Αφήστε αυτό το παραμύθι περί ρατσισμού.Ότι φοβάμαι να κοιμηθώ στο σπίτι μου μήπως και μπει κάποιος Αλβανός/Ρουμάνος/Έλληνας και οποιοσδήποτε άλλος μαλάκας,είναι δεδομένο.Κλειδώνουμε,βάζουμε συναγερμούς και φοβόμαστε.Και έχουμε τους μαλάκες τους ΣΥΡΙΖΑ,που το παίζουν προοδευτικοί να λένε "φέρτε ξένους".Να τους ταΐσετε εσείς όμως.Όχι εγώ.Δεν είμαι υποχρεωμένος.Όταν πέσεις όμως κι εσύ θύμα διάρρηξης,ή όταν ξυλοφορτώσουν τη μάνα σου ή τον πατέρα σου να του πάρουν 100€ όπως έκαναν Αλβανοί στη γιαγιά μου ετών 90 να της πάρουν 140€,θα δούμε τι θα λες.
 

Ass_Intruder

Μέλος
Εγγρ.
23 Φεβ 2007
Μηνύματα
161
Like
0
Πόντοι
1
Πασοκ φυσικα.. οταν ο λαος ετρωγε κ ενα κομματι ψωμι.. τωρα τρωμε σκατα!
 

Επισκέπτης
Ειδατε τι καλα που θα γινουμε ολοι τωρα αδελφια???Θα βρουμε και τον τραγο τον κακο,την εξτρεμιστικη αριστερα,θα στειλουμε και τους ασφαλιτες-κουκουλοφορους να καψουν πεντε μαγαζια και μετα ολοι στον αγωνα ενωμενοι και στην μασα χωρισμενοι.
 

Comando_1

Μέλος
Εγγρ.
22 Ιουλ 2008
Μηνύματα
715
Like
7
Πόντοι
6
πολυ συχνα ο κόσμος ψηφίζει κρινοντας αυτο που περναει.Τιμωρει ή επιβραβεύει.Το ότι το Πασοκ δεν ειναι καλυτερη επιλογη μπορεί να είναι αλήθεια , αλλά νοιώθων πως με 2 τετραετίες  ενα κόμα στην εξουσία γίνεται καθεστώς με ότι κακό μπορεί να σημαινει αυτο.
Για μένα Η ΝΔ κερδισε τις εκλογές χωρις να έχει καλυτερα στελεχη χωρις μεγαλες διαφορες απο το πασοκ , ΑΛΛΑ κυρίως γιατί επρεπε να ΤΙΜΩΡΗΘΕΙ  το Πασοκ.Κι αυτο εγινε...πηγε στο παγκο κι εχει μυρια οσα εσωτερικα προβλήματα.Πολυ χαλαρα νομίζω οτι η κυβερνήσεις πρέπει να τιμωρούνται συχνα για να ξέρουν κι επόμενοι τι τους περιμένει...το ποιός θα αναλάβει αν  και ειναι σημαντικοτατο..για μένα ειναι δευτερευον....
 

imaginas.gr

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2008
Μηνύματα
2.416
Κριτικές
14
Like
5
Πόντοι
616
Ειδατε τι καλα που θα γινουμε ολοι τωρα αδελφια???Θα βρουμε και τον τραγο τον κακο,την εξτρεμιστικη αριστερα,θα στειλουμε και τους ασφαλιτες-κουκουλοφορους να καψουν πεντε μαγαζια και μετα ολοι στον αγωνα ενωμενοι και στην μασα χωρισμενοι.

Οι κουκουλοφόροι που καίνε τα μαγαζιά και τα αμάξια είναι ασφαλίτες;Μάλιστα...
Δηλαδή ο ΣΥΡΙΖΑ που καλύπτει τους κουκουλοφόρους,καλύπτει τους Ασφαλίτες.Δυο φορές μάλιστα! :jerking:
 

LION-974

Μέγας
Εγγρ.
19 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.550
Κριτικές
11
Like
3.473
Πόντοι
4.615
Το μόνο συμπέρασμα τελικά είναι οτι βγαίνουν σιγά-σιγά (όπως τα σαλιγκάρια μετά τη βροχή) οι ΠΑΣΟΚοι φίλοι μας στο σάιτ.
Που επιμένουν με επιχειρήματα της εποχής Γιαννόπουλου, και με τυφλό αντι-αριστερό μίσος.
Ενίοτε και με ανοιχτή ξενοφοβία και ρατσισμό, όπως ο imaginas παραπάνω.
Όσο κι αν κάνει πίπες ο Γιωργάκης ή ο Σκανδαλίδης στο ΣΥΡΙΖΑ για συνεργασία.
Μιλάς λες και το να υποστηρίζεις το ΠΑΣΟΚ σε κάνει μίασμα. Και σε καμία περίπτωση, προσωπικά τουλάχιστον, δεν έχω αντιαριστερό μίσος. Απλά, και η Αριστερά υπόκειται σε κριτική όπως όλοι. Δεν δικαιούται απλά να ασκεί κριτική, αλλά και να δέχεται. Και οι κρίνοντες κρίνονται.
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Αυτό που έχω πει καιρό και το ξαναλέω.....
Στηρίζω οποιαδήποτε κίνημα (με οιονδήποτε τρόπο) θα καθαιρέσει το βδέλυγμα που ήρθε ως πανάκεια να εξυγιάνει και να καθαρίσει τη χώρα..............

Πιο καθαρά ως προς το δια ταύτα του δεν γίνεται να μας το πεις;
Εγώ, ας πούμε, θα ψηφίσω Αριστερά.
Αυτό προκρίνω ως καλύτερο.
Εσύ;
 

pisoxostis

Σπουδαίος
Εγγρ.
8 Σεπ 2005
Μηνύματα
3.138
Κριτικές
12
Like
53
Πόντοι
2.945
Eγω πιστευω οτι στα οικονομικα του λαου με αριστα το 100 επι ΠΑΣΟΚ ηταν 30 ενω τωρα ειναι 0.
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Οι κουκουλοφόροι που καίνε τα μαγαζιά και τα αμάξια είναι ασφαλίτες;Μάλιστα...
Δηλαδή ο ΣΥΡΙΖΑ που καλύπτει τους κουκουλοφόρους,καλύπτει τους Ασφαλίτες.Δυο φορές μάλιστα! :jerking:

Το μπουζούκι είναι όργανο.
Ο μπάτσος είναι όργανο.
Άρα ο μπάτοος είναι μπουζούκι.
Ατράνταχτη λογική!   
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Αφήστε αυτό το παραμύθι περί ρατσισμού.Ότι φοβάμαι να κοιμηθώ στο σπίτι μου μήπως και μπει κάποιος Αλβανός/Ρουμάνος/Έλληνας και οποιοσδήποτε άλλος μαλάκας,είναι δεδομένο.Κλειδώνουμε,βάζουμε συναγερμούς και φοβόμαστε.Και έχουμε τους μαλάκες τους ΣΥΡΙΖΑ,που το παίζουν προοδευτικοί να λένε "φέρτε ξένους".Να τους ταΐσετε εσείς όμως.Όχι εγώ.Δεν είμαι υποχρεωμένος.Όταν πέσεις όμως κι εσύ θύμα διάρρηξης,ή όταν ξυλοφορτώσουν τη μάνα σου ή τον πατέρα σου να του πάρουν 100€ όπως έκαναν Αλβανοί στη γιαγιά μου ετών 90 να της πάρουν 140€,θα δούμε τι θα λες.

Γιατί δεν ψηφίζεις ΛΑΟΣ τελικά και επιμένεις στο ΠΑΣΟΚ;
Πολύ πιο κοντά του είσαι στο διά ταύτα.
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Εχω ξαναπεί και ξαναλέω....
Προέρχομαι από αμιγώς ΔΕΞΙΑ οικογένεια για λόγους καθαρά ιδεολογικούς εμφυλιακούς και όχι κληρονομικής οικονομικής συνέχειας.

Ο πατέρας μου και οι συν αυτώ μου παρουσίαζαν από μικρό τους Δεξιούς ως τα καλά παιδιά, τα ηθικά στοιχεία, τους κυρίους, τους νομοταγείς, τους έντιμους, τους σοβαρούς, τους συγκρατημένους κλπ κλπ.

Στην Αριστερά μαζεύονταν πάντα τα άναρχα, τα έκνομα, τα κοκοποιά στοιχεία και οι ταραξίες, ανακατωσούρες του πολιτεύματος.

Για όλα αυτά με τα οποία μεγάλωσα και με αυτά που βίωσα επί Μητσοτάκη και επί Κωστάκη, και σε όλους αυτούς που μου μίλαγαν για την αποδεδειγμένη ηθική, πολιτική, κοινωνική και οικονομική υπεροχή των δεξιών έχω να πω μόνο ένα.
Με την απλή μου λογική και χωρίς κανένα συμφέρον από κανέναν και με στυγνή λογική ανάλυση των δεδομένων.......
Μάγκες...
ΓΑΜΩ ΤΗ ΔΕΞΙΑ ΣΑΣ.
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom