Νέα

Mε ποιά κυβέρνηση περνούσε καλύτερα ο λαός ΠΑΣΟΚ ή ΝΔ;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα -
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 1K
  • Εμφανίσεις 41K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 6 άτομα (0 μέλη και 6 επισκέπτες)

με ποια κυβερνηση περναγε καλυτερα ο λαος ΠΑΣΟΚ Η ΝΔ

  • ΠΑΣΟΚ

    Ψήφοι: 13 48,1%
  • ΝΔ

    Ψήφοι: 7 25,9%
  • ΤΑ ΙΔΙΑ

    Ψήφοι: 7 25,9%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    27

LION-974

Μέγας
Εγγρ.
19 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.550
Κριτικές
11
Like
3.473
Πόντοι
4.615
αυτο καταλαβες η αυτο θες να καταλαβεις μαλλον. απαντας επιλεκτικα στο ειπε και λιον οποτε εσυ εισαι ο απιστευτος μαλλν. θυμασαι τα παντα επι πασοκ αλλα της νδ κανεις τον αδιαφορο ουδεν σχολιο που λεει και ο αντωναρος. αλλα τι να περιμενει απο καποιους που στο παρελθον τους κυνηγαγανε να τους σκοτωσουν και μετα τους στηριξανε το 89. αυτοι ειστε τελικα και αυτοι η κυβερνηση σας αξιζει. εκει που φτυνεις μετα γλυφεις!!
Φίλε μου bodos, θέλω ειλικρινά να ξαναβγεί ο Καραμανλής και η ΝΔ. Και εκεί μάλλον πάει το πράγμα. Εμένα, αν και θα με ενοχλήσει, δεν θα μου κάνει και καμία ανεπανόρθωτη ζημιά κάτι τέτοιο. Αυτούς που κλαίγονται για συγκεκριμένους λόγους και οι οποίοι εξαπατήθηκαν λυπάμαι. Πάντως, έτσι και ξανακλαφτεί άνθρωπος μετά την νέα επανεκλογή του Καραμανλή, γιατί εκεί βαδίζει η κατάσταση, και εφόσον τον έχει ψηφίσει, θα τον σκυλοβρίζω.
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
το νομο μαγγινα που εγινε πετραλια μετα που στην ουσια λεει τα ιδια και τωρα γινεται δεν το θυμασαι. παλι το παρελθον ρε φεθρυ παλι το πασοκ φταιει και γιαυτα που ανακοινωσε η κυβερνηση;

Μόνο που δεν ρώτησα για το νόμο Μαγγίνα/Πετραλιά.
Ρώτησα για το νόμο Γιαννίτση.
Που αποτέλεσε και τη βάση για τον μετέπειτα νόμο Μαγγίνα (παρά τις ...αβυσσαλέες διαφορές στο κοινωνικό πρόσωπο της ΝΔ και του ΠΑΣΟΚ).
Γίνεται λοιπόν να μου απαντήσεις ΤΙ προέβλεπε αυτός ο νόμος και ΠΟΙΑ κυβέρνηση τον έφερε;
 

LION-974

Μέγας
Εγγρ.
19 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.550
Κριτικές
11
Like
3.473
Πόντοι
4.615
Αλήθεια, το νόμο Γιαννίτση ΠΟΙΑ κυβέρνηση επιχείρησε να τον περάσει στην κοινωνία και ξεσηκώθηκαν μέχρι και οι πέτρες;
Καμία σπέκουλα. Το παραπάνω post σου με επιβεβαιώνει πλήρως φίλε μου!!!!Ο νόμος Γιαννίτση, και λάθος να ήταν, δεν ψηφίστηκε ΠΟΤΕ!!!Γιατί; διότι το ΚΑΚΟ ΠΑΣΟΚ είχε την κοινωνική ευαισθησία να ακούσει όσους ξεσηκώθηκαν. Η ΚΑΛΗ ΝΔ δεν άκουσε κανέναν. Και ψήφισε ότι γούσταρε. Κατά τα λοιπά, ΠΑΣΟΚ και ΝΔ είναι ένα και το αυτό; ΕΛΕΟΣ.......Και εικάζω ότι ο τελευταίος νόμος εσένα δεν σε ενοχλεί, οπότε να τον χαίρεστε.
 

Επισκέπτης
Αρχίσαμε τη σπέκουλα, βλέπω.
Αν είσαι τυφλός και δεν διαβάζεις όσα γράφω (και όχι μόνο τώρα, αλλά εδώ και 4500 ποστ), δεν φταίω εγώ.
Σε αφήνω στην πράσινη νιρβάνα σου.
Καλό απόγευμα να έχεις.
και κατι και τελειωνουμε στα 4500  ποστ που γραφεις ολο το σαιτ σε αποκαλει ..... να μη πω καλυτερα. οπου συμετεχεις ολοι σε βριζουν. οποτε η ολοι εμεις εχουμε προβλημα η εσυ εισαι αντικειμενο επιστημονικης μελετης!!! χαιρε καισαρ οι μελλοθανατοι σε χαιρετουν. οτι και να λες εχεις δικιο!!! :headbang: :headbang: :headbang: :jerking: :jerking: :headbang: :headbang:
 

LION-974

Μέγας
Εγγρ.
19 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.550
Κριτικές
11
Like
3.473
Πόντοι
4.615
Μόνο που δεν ρώτησα για το νόμο Μαγγίνα/Πετραλιά.
Ρώτησα για το νόμο Γιαννίτση.
Που αποτέλεσε και τη βάση για τον μετέπειτα νόμο Μαγγίνα (παρά τις ...αβυσσαλέες διαφορές στο κοινωνικό πρόσωπο της ΝΔ και του ΠΑΣΟΚ).
Γίνεται λοιπόν να μου απαντήσεις ΤΙ προέβλεπε αυτός ο νόμος και ΠΟΙΑ κυβέρνηση τον έφερε;
Ακριβώς, το συμπέρασμα για το νόμο της Πετραλιά είναι ότι φταίει το ΠΑΣΟΚ!!!
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
και κατι και τελειωνουμε στα 4500  ποστ που γραφεις ολο το σαιτ σε αποκαλει ..... να μη πω καλυτερα. οπου συμετεχεις ολοι σε βριζουν. οποτε η ολοι εμεις εχουμε προβλημα η εσυ εισαι αντικειμενο επιστημονικης μελετης!!! χαιρε καισαρ οι μελλοθανατοι σε χαιρετουν. οτι και να λες εχεις δικιο!!! :headbang: :headbang: :headbang: :jerking: :jerking: :headbang: :headbang:

Μ αρέσει που συμπλέεις με τους ακροδεξιούς που με βρίζουν για τις απόψεις μου.
Έχεις αναρωτηθεί λοιπόν μήπως είσαι πιο κοντά μ' αυτούς πολιτικά, παρά με την Αριστερά;
 

Επισκέπτης
Ακριβώς, το συμπέρασμα για το νόμο της Πετραλιά είναι ότι φταίει το ΠΑΣΟΚ!!!
αφου δε βγαζεις ακρη τι ασχολεισαι. του λες οτι το νομο γιαννιτση που φωναζαν να καταργηθει και καταργηθηκε τον επανεφεραν τον ψηφισαν και σου λεει οτι γιαυτο φταιει το πασοκ. τι να απαντησεις πες μου. η επιστημη σηκωνει τα χερια και τα ποδια ψηλα!!!
 

Επισκέπτης
Μ αρέσει που συμπλέεις με τους ακροδεξιούς που με βρίζουν για τις απόψεις μου.
Έχεις αναρωτηθεί λοιπόν μήπως είσαι πιο κοντά μ' αυτούς πολιτικά, παρά με την Αριστερά;
με αυτους που συνεργαστηκες το 89; αριστερε με δεξια φρονηματα!!! :2funny:
 

LION-974

Μέγας
Εγγρ.
19 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.550
Κριτικές
11
Like
3.473
Πόντοι
4.615
Θα μου σχολιάσει κανείς το νόμο Γιαννίτση, ναι ή όχι;
Φίλε μου, ΔΕΝ ΨΗΦΙΣΤΗΚΕ!!!Τι να σχολιάσουμε, μία έκθεση ιδεών που δεν έγινε νόμος του κράτους; και δεν ψηφίστηκε επειδή το ''κακό'' ΠΑΣΟΚ άκουσε τις διαμαρτυρίες του κόσμου. Και καλά έκανε κατά την άποψή μου.
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
Α, ωραία.

Και για πείτε μας ρε παλληκάρια τι θα κάνει το ΠΑΣΟΚ για το ασφαλιστικό αν ξαναγίνει κυβέρνηση;
Θα διαλύσει τα νέα ταμεία και θα επαναφέρει την παλιά κατάσταση;
Τι θα κάνει με την μείωση της επικουρικής σύνταξης;
Θα επιστρέψει το 10% από τα διαθέσιμα των ταμείων που λήστεψε τώρα η ΝΔ; (από τις δικές μου εισφορές που έχτισαν το αποθεματικό του ταμείου μου)

Και επίσης θα πάρει πίσω τα πρόσφατα φορολογικά μέτρα;
Θα επαναφέρει το αφορολόγητο των ελεύθερων επαγγελματιών;

Συγκεκριμένες απαντήσεις εεεεεεεεεεεεεεε;
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Φίλε μου, ΔΕΝ ΨΗΦΙΣΤΗΚΕ!!!Τι να σχολιάσουμε, μία έκθεση ιδεών που δεν έγινε νόμος του κράτους; και δεν ψηφίστηκε επειδή το ''κακό'' ΠΑΣΟΚ άκουσε τις διαμαρτυρίες του κόσμου. Και καλά έκανε κατά την άποψή μου.

Δεν έχει καμμιά σημασία οτι τον ΕΜΠΝΕΥΣΤΗΚΕ αυτό το νόμο;
Δεν μας δίνει σαφή ένδειξη των προθέσεων της συγκεκριμένης κυβέρνησης;
 

Επισκέπτης
Θα μου σχολιάσει κανείς το νόμο Γιαννίτση, ναι ή όχι;
δες τε ρε ανθρωποι τη ρωταει να σχολιασουμε ενα νομο που δεν ισχυσε. και δεν σχολιαζει το νομο που ψηφισε η κυβερνηση που δεν τον ηθελε αλλα τον επανεφερε. τι να του απαντησω ρε παιδια ο ανθρωπος δεν πιανετε ουτε με τριπλη!!!!
 

LION-974

Μέγας
Εγγρ.
19 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.550
Κριτικές
11
Like
3.473
Πόντοι
4.615
Α, ωραία.

Και για πείτε μας ρε παλληκάρια τι θα κάνει το ΠΑΣΟΚ για το ασφαλιστικό αν ξαναγίνει κυβέρνηση;
Θα διαλύσει τα νέα ταμεία και θα επαναφέρει την παλιά κατάσταση;
Τι θα κάνει με την μείωση της επικουρικής σύνταξης;
Θα επιστρέψει το 10% από τα διαθέσιμα των ταμείων που λήστεψε τώρα η ΝΔ; (από τις δικές μου εισφορές που έχτισαν το αποθεματικό του ταμείου μου)

Και επίσης θα πάρει πίσω τα πρόσφατα φορολογικά μέτρα;
Θα επαναφέρει το αφορολόγητο των ελεύθερων επαγγελματιών;

Συγκεκριμένες απαντήσεις εεεεεεεεεεεεεεε;
Γιατί θεωρείς δεδομένο ότι δεν θα κάνει τίποτε; και ποιος είναι ο κακός, ο ''δράστης'' των μέτρων αυτών ή ο άλλος που θέλουμε να αναλάβει την εξουσία για να δούμε τι θα κάνει; και είναι κακός ο άλλος απλά επειδή εικάζουμε ότι δεν θα κάνει κάτι, χωρίς να τον έχουμε δει;
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Γιατί θεωρείς δεδομένο ότι δεν θα κάνει τίποτε; και ποιος είναι ο κακός, ο ''δράστης'' των μέτρων αυτών ή ο άλλος που θέλουμε να αναλάβει την εξουσία για να δούμε τι θα κάνει; και είναι κακός ο άλλος απλά επειδή εικάζουμε ότι δεν θα κάνει κάτι, χωρίς να τον έχουμε δει;

Μας λες δηλαδή "ψηφίστε ΠΑΣΟΚ" και ...βλέπουμε.
Λες και δεν είδαμε επί 25 χρόνια.
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
δες τε ρε ανθρωποι τη ρωταει να σχολιασουμε ενα νομο που δεν ισχυσε. και δεν σχολιαζει το νομο που ψηφισε η κυβερνηση που δεν τον ηθελε αλλα τον επανεφερε. τι να του απαντησω ρε παιδια ο ανθρωπος δεν πιανετε ουτε με τριπλη!!!!

Αν χάνεις στο ΠΡΟΠΟ ακόμα και με τριπλή, δεν φταίω εγώ πάντως.
Ψάξτο βαθιά μέσα σου.
 

imaginas.gr

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2008
Μηνύματα
2.416
Κριτικές
14
Like
5
Πόντοι
616
Σου θυμίζω όμως οτι μόνο επί ΠΑΣΟΚ είδαμε την Αστυνομία να σπάει στο ξύλο γεροντάκια που έκαναν διαδήλωση γιατί δεν τους έφτανε η σύνταξη.

Ενώ τώρα,δε χρειάζεται να τα σπάνε οι αστυνομικοί στο ξύλο.Τα σπάνε στο ξύλο οι εγκληματίες λαθρομετανάστες,για να τους κλέψουν τη σύνταξη.Και αυτό με την ΕΛ.ΑΣ έγινε ατυχώς και κακώς μια φορά.Οι λαθρομετανάστες που καλύπτονται από την ηγεσία του ΣΥΡΙΖΑ το κάνουν συνέχεια.Γιατί δε μας λες ποιο κόμμα θέσπισε την κατώτερη σύνταξη του ΟΓΑ για όλους όσους ήταν σε μεγάλη ηλικία και άποροι;Μπορεί τα 600€ περίπου ανά ζευγάρι να μην είναι πολλά,είναι πολύ λίγα,αλλά έχουν ασφάλιση,πάνε σε όποιο νοσοκομείο θέλουν χωρίς να πληρώνουν.Ενώ ο Μητσοτάκης που στήριξε ο Κύρκος το 1989 ήθελε να το καταργήσει,αλλά ευτυχώς δεν πρόλαβε.
Και μιας και είσαι αριστερός (τουλάχιστον αυτό λέει ο ΣΥΡΙΖΑ,ότι είναι αριστεροί) πες μας ποιος αναγνώρισε τους αγωνιστές της Εθνικής Αντίστασης.
Και στη Μακρόνησο και τον Αϊ Στράτη και τη Γυάρο σας έστειλε το κόμμα που στηρίξατε το 1989.Αφού θυμάστε τα παλιά του ΠΑΣΟΚ,ας θυμόμαστε κι εμείς τα παλιά σας.
 

imaginas.gr

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2008
Μηνύματα
2.416
Κριτικές
14
Like
5
Πόντοι
616
Μας λες δηλαδή "ψηφίστε ΠΑΣΟΚ" και ...βλέπουμε.
Λες και δεν είδαμε επί 25 χρόνια.

Πέρναγες άσχημα ε;Δεν είχες ελευθερίες,δεν είχες περισσότερα χρήματα σε αξία από τώρα...Συνεχίστε σε αυτό το τροπάριο,και θα έχετε μια ζωή τον Καραμανλή και σε λίγο το Μητσοτάκη (μέσω της Ντόρας).Σας βολεύει όμως η αναρχία που επικρατεί στη χώρα.Μέσα από το μπάχαλο προσπαθεί και ο ΣΥΡΙΖΑ να ανέβει.Και τα άλλα για δημιουργία και ανάπτυξη τα λέτε για τα αυτιά του κόσμου.
 

Tsolias.Psolias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Ιουλ 2007
Μηνύματα
15.106
Like
28
Πόντοι
166
Το πασόκ ρε παιδιά είχε ένα μεγάλο πλεονέκτημα την περίοδο που κυβερνούσε (για το '90 μιλάω).
ήταν η περίοδος που πέσαν τα πολέ λεφτά από την Ε.Ε.
λεφτά πήρε ο κόσμος καθώς ήταν πακέτα ενίσχυσης τους κάτους.
η κρήτη πήρε πολλά λεφτά τότε.
έτσι ο σιμήτης δεν χρειάστηκε να προβεί σε ακραία ασφαλιστικά μέτρα ενώ αποσύρθηκε την κατάλληλη στιγμή από την ηγεσία.
Η Ν.Δ. (όμοια του πασόκ σε διαφθορά) δεν έχει την πολυτέλεια των πακέτων από την Ε.Ε. γι' αυτό μας τρελαίνει στους φόρους-αυξήσεις.
άρα ένα και το αυτό... περάσαμε λίγο καλύτερα με το πασόκ... αλλά μας τα τρώνε τώρα.
 

pepe_le_pew

Μέλος
Εγγρ.
28 Μαΐ 2008
Μηνύματα
1.709
Like
0
Πόντοι
16
 η συζητηση θα οδηγηθει σε ατοπο αφου

 1) ειμασταν πιτσιρικαδες (Αν ειναι να ξαναγυνω 19 ας ξαναερθει και ο Μητσοτακης) ή τελος παντων σε ηλικια με αλλες αναγκες

 2) Αλλες εποχες ΤΟΤΕ αλλες ΤΩΡΑ

 Οπως και καλα η κριση τωρα ειναι διεθνης ΣΙΓΟΥΡΑ η αναπτυξη της δεκαετιας του 1990 ηταν ΔΙΕΘΝΗΣ, εννοω οτι ειναι θεμα οχι ικανοτητας κυβερνησης αλλα κωλοφαρδια κηβερνησης να της κατσει καλο φύλλο -η παροιμια λέει ο καλος ο καπετανιος στην ΦΟΡΤΟΥΝΑ φαινεται πιο ευηχο ειναι και το crisis management-
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom