Νέα

Mε ποιά κυβέρνηση περνούσε καλύτερα ο λαός ΠΑΣΟΚ ή ΝΔ;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα -
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 1K
  • Εμφανίσεις 41K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

με ποια κυβερνηση περναγε καλυτερα ο λαος ΠΑΣΟΚ Η ΝΔ

  • ΠΑΣΟΚ

    Ψήφοι: 13 48,1%
  • ΝΔ

    Ψήφοι: 7 25,9%
  • ΤΑ ΙΔΙΑ

    Ψήφοι: 7 25,9%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    27

imaginas.gr

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2008
Μηνύματα
2.416
Κριτικές
14
Like
5
Πόντοι
616
Γιατί δεν ψηφίζεις ΛΑΟΣ τελικά και επιμένεις στο ΠΑΣΟΚ;
Πολύ πιο κοντά του είσαι στο διά ταύτα.

Με το ΛΑΟΣ μόνο σε αυτό συμφωνώ.Με τον ΣΥΡΙΖΑ, ΣΕ ΤΙΠΟΤΑ
Απλά πράγματα.
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Πιο καθαρά ως προς το δια ταύτα του δεν γίνεται να μας το πεις;
Εγώ, ας πούμε, θα ψηφίσω Αριστερά.
Αυτό προκρίνω ως καλύτερο.
Εσύ;
Οταν θα έρθει αυτή η ώρα της κάλπης θα σταθμίσω πολλόυς παράγοντες.
Και σίγουρα ένα είναι δεδομένο.
Αυτό που έριξα το 2004 ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΑΝΑΛΗΦΘΕΙ.-
 

imaginas.gr

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2008
Μηνύματα
2.416
Κριτικές
14
Like
5
Πόντοι
616
Το μπουζούκι είναι όργανο.
Ο μπάτσος είναι όργανο.
Άρα ο μπάτοος είναι μπουζούκι.
Ατράνταχτη λογική!     

Αυτή τη λογική τη διδάσκετε εσείς εκεί στην Κουμουνδούρου.Μην τυχόν και τους πειράξει κανείς τους θαμώνες στην πλατεία...
 

imaginas.gr

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2008
Μηνύματα
2.416
Κριτικές
14
Like
5
Πόντοι
616
Φέθρυ έχω μια απορία.Ο γιος του Βούτση,που έκανε τη ληστεία στην τράπεζα,βραβεύτηκε από την ηγεσία του κόμματος;
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
Αρα μου λες εσύ με το υψηλό IQ που απιδεδειγμένα έχεις, το μόνο πράμα που ενδιαφέρει αυτή τη χώρα είναι τι θα κάνει το ΠΑΣΟΚ σε αυτά που τα γάμησε πατόκορφα η ΝΔ....
Και εγώ ερωτώ.........

ΩΣ ΜΕΣΣΙΑΣ δεν ήρθε ο Κωστάκης;
Κουκιά μετρημένα.
Πότε θα αναστηθεί θα μας πεις;
Κι άλλα κουκιά......

Εγώ θέλω να πω μόνον ότι υπάρχουν προβλήματα που δεν μπορούν να λυθούν με φωνασκίες.
Και τα οποία χρειάζονται συγκεκριμένες προτάσεις.
Ρεαλιστικές και με φαντασία.

Ο κόμπος έφθασε στο χτένι, το πάρτυ τελείωσε.

Τα δανεικά πρέπει να τα ξεπληρώσουμε.

Η χωματερή στα Λιόσια γέμισε σκουπίδια.
Πρέπει κάπου να γίνουν ΧΥΤΑ παρόλο που σε κανέναν δεν αρέσει να τις έχει στην γειτονιά του.
Αυτό (μεταφορικά) είναι το κεντρικό πρόβλημα στην Ελλάδα σήμερα.
Και πραγματικά ΔΕΝ λύνεται με ευχολόγια και γενικότητες.

Υ.Γ. Ο Κωστάκης έχασε την ευκαιρεία να αλλάξει κάτι την 1η τετραετία.
Τώρα είναι αργά.
 

kthniatros

Μέλος
Εγγρ.
18 Αυγ 2008
Μηνύματα
268
Like
1
Πόντοι
1
το θεμα ειναι οτι επι πασοκ ομαδες που ηταν μετεμφυλιακα στο περιθωριο απεκτησαν δικαιως προνομια και πηγε να αποκατασταθει η κοινωνικη αδικια δεκαετιων ομως............ομως δημιουργηθηκαν οι κλαδικες και οι κουτσονομοι και οι πρασινοφρουροι και δημιουργηθηκε ενας φαυλος κυκλος.......τωρα το ποτε θα δουμε αξιοκρατια σ αυτη τη χωρα πρεπει να ανοιξουμε πολλα θρεντ για να το συζητησουμε
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
 συμφωνω και επαυξανω λεγοντας:

 "....και την (ελληνικη,να συννενοουμαστε) Αριστερα σας"

 Ολε!
με την αριστερά δεν είχα ποτέ δεσμούς.
άρα δεν έχω και άποψη.
αυτό που με πειράζει είναι αυτοί που με ανέθρεψαν και μου εμφανίζονται με το άσπρο άλογο ως λυτρωτές και εγώ τους υπερσπίζομαι, όταν δεν βλέπω να μη βιάζουν κωλαράκια.....
Και όταν βιάζουν κωλαράκια θα τους βίασω και γω το δικό τους.
Θεωρώ πιο έντιμο τον ληστή που ό,τι κάνει το κάνει γιατί αντικειμενικά έχει ανάγκη από τον "τίμιο" απατεώνα που το κάνει μόνο και μόνο επείδή έτσι έχει μεγαλώσει.
Απλά πράματα.
 

imaginas.gr

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2008
Μηνύματα
2.416
Κριτικές
14
Like
5
Πόντοι
616
Υ.Γ. Ο Κωστάκης έχασε την ευκαιρεία να αλλάξει κάτι την 1η τετραετία.
Τώρα είναι αργά.

Αφού έσπευσε από την επομένη των εκλογών να βολέψει "τα παιδιά της ΝΔ".Μέχρι και την αγροφυλακή που είχε ξεκινήσει ο Μητσοτάκης επανέφερε.Μίλαγε για ολιγομελές κυβερνητικό σχήμα,και έφτιαξε νέο υπουργείο και θέσεις για υφυπουργούς.Απέκτησε το μέλι και δεν κρατιόταν με τίποτα.Έβαλε μέσα το χέρι όχι τα δάχτυλα.
 

pisoxostis

Σπουδαίος
Εγγρ.
8 Σεπ 2005
Μηνύματα
3.138
Κριτικές
12
Like
53
Πόντοι
2.945
το θεμα ειναι οτι επι πασοκ ομαδες που ηταν μετεμφυλιακα στο περιθωριο απεκτησαν δικαιως προνομια και πηγε να αποκατασταθει η κοινωνικη αδικια δεκαετιων ομως............ομως δημιουργηθηκαν οι κλαδικες και οι κουτσονομοι και οι πρασινοφρουροι και δημιουργηθηκε ενας φαυλος κυκλος.......τωρα το ποτε θα δουμε αξιοκρατια σ αυτη τη χωρα πρεπει να ανοιξουμε πολλα θρεντ για να το συζητησουμε

Οταν λεμε επι ΠΑΣΟΚ δεν εννοουμε τη δεκαετια του 80.
Αυτα περι των ταπεινων που ειδαν ασπρη μερα ειναι προιστορια.
Ο μονος ανθρωπος που προσπαθησε να βαλει την αξιοκρατεια στην Ελλαδα ηταν ο Πεπονης με το ΑΣΕΠ, αλλα στη πορεια το γαμησανε το θεμα, αρχικα το ΠΑΣΟΚ και τωρα η ΝΔ.
 

LION-974

Μέγας
Εγγρ.
19 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.550
Κριτικές
11
Like
3.475
Πόντοι
4.615
το θεμα ειναι οτι επι πασοκ ομαδες που ηταν μετεμφυλιακα στο περιθωριο απεκτησαν δικαιως προνομια και πηγε να αποκατασταθει η κοινωνικη αδικια δεκαετιων ομως............ομως δημιουργηθηκαν οι κλαδικες και οι κουτσονομοι και οι πρασινοφρουροι και δημιουργηθηκε ενας φαυλος κυκλος.......τωρα το ποτε θα δουμε αξιοκρατια σ αυτη τη χωρα πρεπει να ανοιξουμε πολλα θρεντ για να το συζητησουμε
Στο ότι δεν υπάρχει αξιοκρατία φταίμε και εμείς, ο λαός, που όταν πάμε στον βουλευτή για να μας βολέψει το παιδί και μας πει ότι λόγω ΑΣΕΠ δεν μπορεί να κάνει κάτι, τον βρίζουμε πατώκορφα. Το ΑΣΕΠ ήταν ένα μεγάλο βήμα προς τα εμπρός, δυστυχώς φθίνει σιγά σιγία ακριβώς για να μην υπάρχει αξιοκρατία. Ένας από τους λόγους που πιστεύω ότι οι παρόντες θα επανεκλεγούν, ασχέτως του ότι υπάρχει όντως λαϊκή δυσαρέσκεια, είναι το ότι έχοντας την εξουσία στα χέρια σου, μπορείς να κάνεις και τα ρουσφετάκια σου και να ικανοποιείς την πελατεία σου. Και είναι αρκετοί αυτοί που νιώθουν εξυπηρετημένοι από το παρόν σύστημα εξουσίας, μιλώντας εκ προσωπικής πείρας.
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Εγώ θέλω να πω μόνον ότι υπάρχουν προβλήματα που δεν μπορούν να λυθούν με φωνασκίες.
Και τα οποία χρειάζονται συγκεκριμένες προτάσεις.
Ρεαλιστικές και με φαντασία.

Ο κόμπος έφθασε στο χτένι, το πάρτυ τελείωσε.

Τα δανεικά πρέπει να τα ξεπληρώσουμε.

Η χωματερή στα Λιόσια γέμισε σκουπίδια.
Πρέπει κάπου να γίνουν ΧΥΤΑ παρόλο που σε κανέναν δεν αρέσει να τις έχει στην γειτονιά του.
Αυτό (μεταφορικά) είναι το κεντρικό πρόβλημα στην Ελλάδα σήμερα.
Και πραγματικά ΔΕΝ λύνεται με ευχολόγια και γενικότητες.

Υ.Γ. Ο Κωστάκης έχασε την ευκαιρεία να αλλάξει κάτι την 1η τετραετία.
Τώρα είναι αργά.
Το ίδιο λέμε.
Ας βγει λοιπόν να κυβερνήσει και να δω αποτέλεσμα...
Οχι δημοσκοπήσεις όλη μέρα..........
Και επειδή αυτόν που εμπιστεύομαι και με κοροιδεύει τον κάνω δέκα φορές εχθρό μου δηλώ ξανά.
ΛΑΜΟΓΙΑ ΟΝΤΩΣ ΤΟ ΠΑΡΤΥ ΤΕΛΕΙΩΣΕ.
Δεν είναι μόνο ένας ο ΤΑΤΟΥΛΗΣ. Είναι ΧΙΛΙΑΔΕΣ.
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Οταν θα έρθει αυτή η ώρα της κάλπης θα σταθμίσω πολλόυς παράγοντες.
Και σίγουρα ένα είναι δεδομένο.
Αυτό που έριξα το 2004 ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΑΝΑΛΗΦΘΕΙ.-

Μη λες τέτοια και θα μου κόψουν το μπόνους επειδή δεν πέτυχα το στόχο!
Και έχω σέρβις για την καγιέν όπου να' ναι!


Εχω ξαναπεί και ξαναλέω....
Προέρχομαι από αμιγώς ΔΕΞΙΑ οικογένεια για λόγους καθαρά ιδεολογικούς εμφυλιακούς και όχι κληρονομικής οικονομικής συνέχειας.

Ο πατέρας μου και οι συν αυτώ μου παρουσίαζαν από μικρό τους Δεξιούς ως τα καλά παιδιά, τα ηθικά στοιχεία, τους κυρίους, τους νομοταγείς, τους έντιμους, τους σοβαρούς, τους συγκρατημένους κλπ κλπ.

Στην Αριστερά μαζεύονταν πάντα τα άναρχα, τα έκνομα, τα κοκοποιά στοιχεία και οι ταραξίες, ανακατωσούρες του πολιτεύματος.

Για όλα αυτά με τα οποία μεγάλωσα και με αυτά που βίωσα επί Μητσοτάκη και επί Κωστάκη, και σε όλους αυτούς που μου μίλαγαν για την αποδεδειγμένη ηθική, πολιτική, κοινωνική και οικονομική υπεροχή των δεξιών έχω να πω μόνο ένα.
Με την απλή μου λογική και χωρίς κανένα συμφέρον από κανέναν και με στυγνή λογική ανάλυση των δεδομένων.......
Μάγκες...
ΓΑΜΩ ΤΗ ΔΕΞΙΑ ΣΑΣ.
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Μεγάλωσα σε πολυσυλλεκτικό πολιτικά οικογενειακό περιβάλλον, μεταξύ ανταρτών του εδες και μακρονησιωτών...
Στην ευρύτερη οικογένεια (και τα 2 σόγια) είχαμε σχεδλον τα πάντα, εκτός από χουντικούς ή φανατικούς βασιλόφρωνες (καθότι το δεξιό παρακλάδι είχε κεντρώα προέλευση, από πλαστήρα μεριά)..
Έτσι έμαθα πως δεν υπάρχουν καλοί και ηθικοί δεξιοί και ανήθικοι αριστεροί ή το αντίστροφο..
Υπάρχουν ηθικοί και ανήθικοι άνθρωποι ανεξαρτήτως παρατάξεως...

Επομένως πάντοτε είχα χαμηλές προσδοκίες από τους εκάστοτε κυβερνώντες και δεν απογοητεύτηκα ούτε διαψεύστηκα όπως εσύ Ανεπιθύμητε...

Το μόνο που ζητάω είναι να βλέπω τη βρωμιά για να μπορώ να την αντιμετωπίσω...Και επαναλαμβάνω, το μόνο καλό αυτής της κυβέρνησης είναι ότι δεν μπορεί να κρύψει τις βρωμιές της ή την ανικανότητά της...
 

pepe_le_pew

Μέλος
Εγγρ.
28 Μαΐ 2008
Μηνύματα
1.709
Like
0
Πόντοι
16
 Εγω εχω καταλαβει το εξης:

 Οι ΝΔ θελους εκλογες ΜΕΤΑ τις ευρωεκλογες που θα παρει 20% το ΠΑΣΟΚ και θα διαλυθει

 Οι ΠΑΣΟΚ θελουν εκλογες ΤΩΡΑ που ειναι στα κατω του ο ΣΥΝ

 Ο ΣΥΝ θελει εκλογες ΜΕΤΑ τις ευρωεκλογες που θα παρει 20% το ΠΑΣΟΚ και θα  το  διαλυσει

 Το ΛΑΟΣ θελει εκλογες ΤΩΡΑ μπας και το παρει πισω η ΝΔ

 το ΚΚΕ περιμενει  να γυρισει ο κομμουνισμος στην Ρωσια (αυτοι ειναι αλλου).

 Με αυτα και αυτα ΚΑΝΕΙΣ δεν ασχολειται με την δεινη οικονομικη θεση της Ελλαδας την ακριβεια και ενα σωρο ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Και είναι αρκετοί αυτοί που νιώθουν εξυπηρετημένοι από το παρόν σύστημα εξουσίας, μιλώντας εκ προσωπικής πείρας.
Ας μιλήσουμε και λίγο για το τι διδάσκει η ιστορία.....

Η ιστορία λοιπόν αγαπητέ διδάσκει ότι ΑΚΟΜΑ και ο ΑΝΤΡΕΑΣ με το 48% του 81 ΔΕΝ μπόρεσε να πάρει ΤΡΙΤΗ ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΗ ΛΕΥΚΗ ΕΠΙΤΑΓΗ.

Εάν την πάρει θα ανατραπεί ΠΑΡΑΔΟΣΗ 35 ετών.
Αλλά και να την πάρει......
Στ αρχίδια μου. Εγώ θα είμαι στο εξωτερικό.
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Το μόνο που ζητάω είναι να βλέπω τη βρωμιά για να μπορώ να την αντιμετωπίσω...Και επαναλαμβάνω, το μόνο καλό αυτής της κυβέρνησης είναι ότι δεν μπορεί να κρύψει τις βρωμιές της ή την ανικανότητά της...
Δεν το είχα σκεφτεί ποτέ έτσι.... Και σε όλα έχεις δίκιο ακόμα και σ αυτό.....
Αλλά ακόμα και έτσι έχω ιδιαίτερη αλλεργία με τάσεις ΑΜΟΚ στους ηλιθίους... Οπως ο ΤΣΕ ένα πράμα....
 

LION-974

Μέγας
Εγγρ.
19 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.550
Κριτικές
11
Like
3.475
Πόντοι
4.615
Θα ήθελα ειλικρινά να δω ένα τέτοιο ερώτημα σε δημοσκόπηση, και να δω τι θα απαντήσουν οι ερωτηθέντες, και όχι αηδίες του στυλ 'ποιος είναι ο καταλληλότερος'' και ''πώς κρίνετε το έργο της αντιπολίτευσης''.
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
 Εγω εχω καταλαβει το εξης:

 Οι ΝΔ θελους εκλογες ΜΕΤΑ τις ευρωεκλογες που θα παρει 20% το ΠΑΣΟΚ και θα διαλυθει

 Οι ΠΑΣΟΚ θελουν εκλογες ΤΩΡΑ που ειναι στα κατω του ο ΣΥΝ

 Ο ΣΥΝ θελει εκλογες ΜΕΤΑ τις ευρωεκλογες που θα παρει 20% το ΠΑΣΟΚ και θα  το  διαλυσει

 Το ΛΑΟΣ θελει εκλογες ΤΩΡΑ μπας και το παρει πισω η ΝΔ

 το ΚΚΕ περιμενει  να γυρισει ο κομμουνισμος στην Ρωσια (αυτοι ειναι αλλου).

 Με αυτα και αυτα ΚΑΝΕΙΣ δεν ασχολειται με την δεινη οικονομικη θεση της Ελλαδας την ακριβεια και ενα σωρο ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ

Από αυτό το ποστ εγώ το μόνο που κατάλαβα είναι ότι το ΜΟΝΟ σίγουρο που ξέρεις εσύ και που θέλεις είναι να ΔΙΑΛΥΘΕΙ το ΠΑΣΟΚ.......

Μετά απορούμε γιατί ο έλληνας είναι παρανοικός.........
Ο άλλος κάνει πολιτική ανάλυση με μοναδικό δεδομένο ΤΙ θα γίνει με την αξιωματική αντιπολίτευση και όχι πως θα απαλλαγεί από την χειρότερη κυβέρνηση της μεταπολίτευσης...
Το τζέρκινγκ είναι περιττό.
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Από αυτό το ποστ εγώ το μόνο που κατάλαβα είναι ότι το ΜΟΝΟ σίγουρο που ξέρεις εσύ και που θέλεις είναι να ΔΙΑΛΥΘΕΙ το ΠΑΣΟΚ.......

Μετά απορούμε γιατί ο έλληνας είναι παρανοικός.........
Ο άλλος κάνει πολιτική ανάλυση με μοναδικό δεδομένο ΤΙ θα γίνει με την αξιωματική αντιπολίτευση και όχι πως θα απαλλαγεί από την χειρότερη κυβέρνηση της μεταπολίτευσης...
Το τζέρκινγκ είναι περιττό.

Άσχετο, αλλά αν διαλυθεί το πασοκ, ο μπίστης και η δαμανάκη πού θα βρουν πολιτική στέγη;
Μη γελάτε, είναι σοβαρό!
Λέτε να έχουμε "Νίτσα Λουλέ 2" ;

Δεν ξέρω τί θα γίνει με τα 2 μεγάλα κόμματα...
Ξέρω όμως ότι για 1η φορά μεταπολιτευτικά δεν υπάρχει κόμμα που να παίζει το αμερικάνικο χαρτί όπως πχ το πασοκ το 1981-89 (και ελπίζω να μην είναι εδώ κανείς τόσο μαλάκας που να τον ξεγέλασε η αντιαμερικάνικη ρητορική του ανδρέα διότι ως γνωστόν, αλλα έλεγε άλλα έκανε)...
Και οι αμερικάνοι δεν μπορούν να επιτρέψουν κάτι τέτοιο επί μακρόν καθότι εδώ και χρόνια η επιρροή τους στην ανατολική μεσόγειο φθίνει, ως και η τουρκία έχει διαφοροποιηθεί ελαφρώς...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom