Νέα

Mε ποιά κυβέρνηση περνούσε καλύτερα ο λαός ΠΑΣΟΚ ή ΝΔ;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα -
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 1K
  • Εμφανίσεις 41K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

με ποια κυβερνηση περναγε καλυτερα ο λαος ΠΑΣΟΚ Η ΝΔ

  • ΠΑΣΟΚ

    Ψήφοι: 13 48,1%
  • ΝΔ

    Ψήφοι: 7 25,9%
  • ΤΑ ΙΔΙΑ

    Ψήφοι: 7 25,9%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    27

kthniatros

Μέλος
Εγγρ.
18 Αυγ 2008
Μηνύματα
268
Like
1
Πόντοι
1
γιατι να μη μιλαμε για την δεκαετια του 80......τελος παντων και επι σημιτοκρατιας δεν δημιουργηθηκε το αισχος των συμβασιουχων που τους κραταει σε πολιτικη ομηρια αλλα ουτε ο κωστακης το καταργησε αφου και αυτον βολευει οσο για τη τριτη τετραετια η πολιτικη κυριαρχια κερδιζεται οχι μονο με δικη σου υπεροχη αλλα και απο αδυναμια αντιπαλου δες το αγγλικο προηγουμενο τοσο με το μπλερ προσφατα οσο και με τη θατσερ παλιοτερα εξαλλου καποιος ερχεται στην εξουσια μονο οταν εχει μια λεξη κλειδι συνθημα που δινει το στιγμα του αλλαγη-καθαρση-εκσυγχρονισμος-επανιδρυση και το πασοκ δεν την εχει βρει καν
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Άσχετο, αλλά αν διαλυθεί το πασοκ, ο μπίστης και η δαμανάκη πού θα βρουν πολιτική στέγη;
Μη γελάτε, είναι σοβαρό!
Λέτε να έχουμε "Νίτσα Λουλέ 2" ;

Δεν ξέρω τί θα γίνει με τα 2 μεγάλα κόμματα...
Ξέρω όμως ότι για 1η φορά μεταπολιτευτικά δεν υπάρχει κόμμα που να παίζει το αμερικάνικο χαρτί όπως πχ το πασοκ το 1981-89 (και ελπίζω να μην είναι εδώ κανείς τόσο μαλάκας που να τον ξεγέλασε η αντιαμερικάνικη ρητορική του ανδρέα διότι ως γνωστόν, αλλα έλεγε άλλα έκανε)...
Και οι αμερικάνοι δεν μπορούν να επιτρέψουν κάτι τέτοιο επί μακρόν καθότι εδώ και χρόνια η επιρροή τους στην ανατολική μεσόγειο φθίνει, ως και η τουρκία έχει διαφοροποιηθεί ελαφρώς...
δε μπα να γαμηθεί η Μαρία και όλοι οι Μπίχτηδες.....
Ο Αντρέας με το χαρτί του αντιαμερικανισμού κέρδισε το μαλάκα τον κομμουνιστή που ψήφιζε με μόνο σκεπτικό όχι εάν πεινάει αλλά εάν η Μόσχα είναι πρώτη υπερδύναμη, ή όχι....
ΚΑι πάλι το τζέρκινγκ είναι περιττό.
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
γιατι να μη μιλαμε για την δεκαετια του 80......τελος παντων και επι σημιτοκρατιας δεν δημιουργηθηκε το αισχος των συμβασιουχων που τους κραταει σε πολιτικη ομηρια αλλα ουτε ο κωστακης το καταργησε αφου και αυτον βολευει οσο για τη τριτη τετραετια η πολιτικη κυριαρχια κερδιζεται οχι μονο με δικη σου υπεροχη αλλα και απο αδυναμια αντιπαλου δες το αγγλικο προηγουμενο τοσο με το μπλερ προσφατα οσο και με τη θατσερ παλιοτερα εξαλλου καποιος ερχεται στην εξουσια μονο οταν εχει μια λεξη κλειδι συνθημα που δινει το στιγμα του αλλαγη-καθαρση-εκσυγχρονισμος-επανιδρυση και το πασοκ δεν την εχει βρει καν
για τη δεκαετία του 80 ασχολήθηκα και πολέμησα για αρκετό καιρό.
Πέρασε αυτό πάμε παρακάτω....
Εγώ επιμένω....
Τρίτη λευκή επιταγή δεν υπάρχει μεταπολιτευτικά. Τελεία.
Εάν την πάρει ο Κωστάκης μαγκιά του.... Εδώ δεν την πήρε ο Αντρέας και ο θείος του και ο Σημίτης........
Αλλά και πάλι......
Στ αρχίδια μου... εγώ θα είμαι εις τας εξοχάς........
 

Επισκέπτης
Πιο καθαρά ως προς το δια ταύτα του δεν γίνεται να μας το πεις;
Εγώ, ας πούμε, θα ψηφίσω Αριστερά.
Αυτό προκρίνω ως καλύτερο.
Εσύ;
εσυ ουτε ξερει τη θα ψηφησεις αριστερα με δεξιες αντιληψεις δηλαδη ριζοσπαστικη νεα δημοκρατια.
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
και τα δύο ποστ σου είναι πραγματικά ακατανόητα......
μπορείς να τα γράψεις και αγγλικά......
 

Επισκέπτης
χωρις να εννοω οτι το πασοκ ειναι ενα καλο κομμα που θα παει μπροστα τον τοπο,σιγουρα επι πασοκ ηταν καλυτερα τα πραγματα για τον πολυ απλο λογο οτι ουτε οι τιμες ηταν στα υψη,ουτε ολο σκανδαλα γινοταν(η τουλαχιστον δεν τα εδειχναν)ουτε ο κοσμος πεινουσε τοσο οσο σημερα.το εχω ξαναπει οτι ειναι θεμα λαου,αμα υπαρχουν μεροκαματιαρηδες που ψηφιζουν ν.δ.ενω ζουν με τρεις κι εξηντα ε τι να πω...
 

leonoro

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Δεκ 2006
Μηνύματα
14.482
Like
11
Πόντοι
166
χωρις να εννοω οτι το πασοκ ειναι ενα καλο κομμα που θα παει μπροστα τον τοπο,σιγουρα επι πασοκ ηταν καλυτερα τα πραγματα για τον πολυ απλο λογο οτι ουτε οι τιμες ηταν στα υψη,ουτε ολο σκανδαλα γινοταν(η τουλαχιστον δεν τα εδειχναν)ουτε ο κοσμος πεινουσε τοσο οσο σημερα.το εχω ξαναπει οτι ειναι θεμα λαου,αμα υπαρχουν μεροκαματιαρηδες που ψηφιζουν ν.δ.ενω ζουν με τρεις κι εξηντα ε τι να πω...

Για αυτό να ξαναψηφήσετε ΠΑΣΟΚ. Όταν βγει να περιμένετε την επιταγή με τα λεφτά να σας έρθει στο χώρο σας ααβορά
 

Επισκέπτης
Για αυτό να ξαναψηφήσετε ΠΑΣΟΚ. Όταν βγει να περιμένετε την επιταγή με τα λεφτά να σας έρθει στο χώρο σας ααβορά
μην παρεξηγειτε αυτα που λεω,επι σημιτη ειχε αρχισει η πωληση του οτε (πχ)και αλλα διαφορα αλλα τωρα η κατασταση ειναι δραματικη και το βλεπεις απο την καθημερινοτητα σου.δε θελει πολυ μυαλο να καταλαβεις οτι η τωρινη κυβερνηση ειναι υπευθυνη για τοσα σκανδαλα και αυξησεις...
 

leonoro

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Δεκ 2006
Μηνύματα
14.482
Like
11
Πόντοι
166
Όντως δε θέλει...
 

Επισκέπτης
και στη τελικη για καποιους εδω τυπου φεθρυ εγω προσωπικα μονιμη δουλεια εχω και δεν θα πεινασω. σε αλλους που υποσχεθηκαν μονιμοποιησεις στο δημοσιο και οτι θα κοιταξουν τη καθημερινοτητα λυπαμαι. αλλα αυτοι ειναι που τον ξανα ψηφισαν οποτε ας κοιταξουν πως περναγαν και πως περνανε τωρα.και να μη διαμαρτυρονται οπως λεει και λιον γιατι αυτοι τον βγαλανε. τουλαχιστον το πασοκ δεν υποσχεθηκε τοσα και δεν εκανε τιποτα. :rockon:
 

palermo

Μέγας
Εγγρ.
18 Φεβ 2006
Μηνύματα
11.883
Κριτικές
140
Like
426
Πόντοι
3.595
χωρις να εννοω οτι το πασοκ ειναι ενα καλο κομμα που θα παει μπροστα τον τοπο,σιγουρα επι πασοκ ηταν καλυτερα τα πραγματα για τον πολυ απλο λογο οτι ουτε οι τιμες ηταν στα υψη,ουτε ολο σκανδαλα γινοταν(η τουλαχιστον δεν τα εδειχναν)ουτε ο κοσμος πεινουσε τοσο οσο σημερα.το εχω ξαναπει οτι ειναι θεμα λαου,αμα υπαρχουν μεροκαματιαρηδες που ψηφιζουν ν.δ.ενω ζουν με τρεις κι εξηντα ε τι να πω...

ε όχι και δεν γίνονταν σκάνδαλα επί ΠΑΣΟΚ!!!...το ΠΑΣΟΚ συνδέθηκε κατά κόρον με σκάνδαλα και μάλιστα εμπλέκονταν και πρωτοκλασάτοι υπουργοί του,για να μην πω και ο Ανδρέας ο ίδιος....πέρασαν 5 χρόνια που έφυγε και ακόμα βγαίνουν στην επιφάνεια δικά του σκάνδαλα...
όσο για τη φτώχεια που λες,δεν ξέρω τί ηλικία έχεις αλλά θυμήσου...δύο υποτιμήσεις της δραχμής,λιτότητα διαρκής,τούνελ που δεν βγήκαμε ποτέ και φυσικά ένα δυσθεώρητο δημόσιο χρέος...το 90 επί Ζολώτα το κράτος δεν είχε να πληρώσει μισθούς και συντάξεις...
φυσικά τα ίδια ακριβώς γίνονται και τώρα
 

pig21

Μέλος
Εγγρ.
11 Φεβ 2008
Μηνύματα
72
Like
0
Πόντοι
0
με την πασοκάρα την πρώτη οχταετία,μετά γίνανε χειρότεροι από την δεξιά
 

Επισκέπτης
ε όχι και δεν γίνονταν σκάνδαλα επί ΠΑΣΟΚ!!!...το ΠΑΣΟΚ συνδέθηκε κατά κόρον με σκάνδαλα και μάλιστα εμπλέκονταν και πρωτοκλασάτοι υπουργοί του,για να μην πω και ο Ανδρέας ο ίδιος....πέρασαν 5 χρόνια που έφυγε και ακόμα βγαίνουν στην επιφάνεια δικά του σκάνδαλα...
όσο για τη φτώχεια που λες,δεν ξέρω τί ηλικία έχεις αλλά θυμήσου...δύο υποτιμήσεις της δραχμής,λιτότητα διαρκής,τούνελ που δεν βγήκαμε ποτέ και φυσικά ένα δυσθεώρητο δημόσιο χρέος...το 90 επί Ζολώτα το κράτος δεν είχε να πληρώσει μισθούς και συντάξεις...
φυσικά τα ίδια ακριβώς γίνονται και τώρα
σωστα αυτα που λες αλλα δες τωρα το δημοσιο χρεος και το χρεος...της τσεπης του πολυ κοσμου και νομιζω καταλαβαινεις τι εννοω.ο αντρεας ηταν και πολιτικος ολκης ομως ετσι,δε συγκρινεται με τον τωρινο...εγω παντα κοιταω την ακριβεια και την ποιοτητα ζωης και βλεπω οτι τωρα ειναι πολυ χειροτερα...απλα....
 

proto

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιουν 2006
Μηνύματα
844
Κριτικές
5
Like
5
Πόντοι
6
Θα αντεστρεφα την ερωτηση στο συγκεκριμενο thread και θα ελεγα:''Ποια κυβερνηση γαμαει καλυτερα το λαο το ΠΑΣΟΚ ή η ΝΔ;''.αντε γιατι μας τα πρηξατε...
 

Επισκέπτης
ε όχι και δεν γίνονταν σκάνδαλα επί ΠΑΣΟΚ!!!...το ΠΑΣΟΚ συνδέθηκε κατά κόρον με σκάνδαλα και μάλιστα εμπλέκονταν και πρωτοκλασάτοι υπουργοί του,για να μην πω και ο Ανδρέας ο ίδιος....πέρασαν 5 χρόνια που έφυγε και ακόμα βγαίνουν στην επιφάνεια δικά του σκάνδαλα...
όσο για τη φτώχεια που λες,δεν ξέρω τί ηλικία έχεις αλλά θυμήσου...δύο υποτιμήσεις της δραχμής,λιτότητα διαρκής,τούνελ που δεν βγήκαμε ποτέ και φυσικά ένα δυσθεώρητο δημόσιο χρέος...το 90 επί Ζολώτα το κράτος δεν είχε να πληρώσει μισθούς και συντάξεις...
φυσικά τα ίδια ακριβώς γίνονται και τώρα
αυτα τα ειπαμε αγιο δεν ηταν το πασοκ και σκανδαλα ειχε οπωως λες. τα ιδια οπως λες γινονται και τωρα το θεμα ειναι ποτε περναγες καλυτερα τωρα η τοτε; απλα και επι ζολωτα η ΝΔ κυβερνουσε πρεναγε καλα ο κοσμος τοτε; το σημητη τον βριζαν αλλα κανενας δεν εφτανε στο σημειο να μαζευει τα απομειναρια απο τις λαικες και δυστυχως προκιεται για συνταξιουχους ελληνες. αυτη ειναι η αληθεια.
 

palermo

Μέγας
Εγγρ.
18 Φεβ 2006
Μηνύματα
11.883
Κριτικές
140
Like
426
Πόντοι
3.595
αυτα τα ειπαμε αγιο δεν ηταν το πασοκ και σκανδαλα ειχε οπωως λες. τα ιδια οπως λες γινονται και τωρα το θεμα ειναι ποτε περναγες καλυτερα τωρα η τοτε; απλα και επι ζολωτα η ΝΔ κυβερνουσε πρεναγε καλα ο κοσμος τοτε; το σημητη τον βριζαν αλλα κανενας δεν εφτανε στο σημειο να μαζευει τα απομειναρια απο τις λαικες και δυστυχως προκιεται για συνταξιουχους ελληνες. αυτη ειναι η αληθεια.

αυτό για τις λαικές είναι μια υπερβολή των ΜΜΕ...που παίζουν καθημερινά το θέμα της ακρίβειας,έχει γίνει μόδα...αν τους ακούσεις κανένας δεν τρώει,δεν πίνει,δεν ψωνίζει,δεν διασκεδάζει...φέτος σημειώθηκε μία από τις μεγαλύτερες εξόδους για διακοπές τα τελευταία χρόνια...η πληρότητα σε πλοία και αεροπλάνα έφτανε σχεδόν το απόλυτο...
τα ίδια αν θυμάσαι λέγανε και επί Σημίτη,τότε με τον Κουλούρη που έβγαινε στις λαικές...τη μεγάλη ζημιά την έκανε το ευρώ,αυτό είναι γεγονός και φυσικά οι καθηλωμένοι σε δραχμές μισθοί...50 δρχ το νερό 50 λεπτά τώρα δηλ 170 δρχ
 

Επισκέπτης
αυτό για τις λαικές είναι μια υπερβολή των ΜΜΕ...που παίζουν καθημερινά το θέμα της ακρίβειας,έχει γίνει μόδα...αν τους ακούσεις κανένας δεν τρώει,δεν πίνει,δεν ψωνίζει,δεν διασκεδάζει...φέτος σημειώθηκε μία από τις μεγαλύτερες εξόδους για διακοπές τα τελευταία χρόνια...η πληρότητα σε πλοία και αεροπλάνα έφτανε σχεδόν το απόλυτο...
τα ίδια αν θυμάσαι λέγανε και επί Σημίτη,τότε με τον Κουλούρη που έβγαινε στις λαικές...τη μεγάλη ζημιά την έκανε το ευρώ,αυτό είναι γεγονός και φυσικά οι καθηλωμένοι σε δραχμές μισθοί...50 δρχ το νερό 50 λεπτά τώρα δηλ 170 δρχ
δηλαδη δεν τα εχεις δει τοτε τα εβλεπες;
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom