Νέα

Mε ποιά κυβέρνηση περνούσε καλύτερα ο λαός ΠΑΣΟΚ ή ΝΔ;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα -
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 1K
  • Εμφανίσεις 41K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 9 άτομα (0 μέλη και 9 επισκέπτες)

με ποια κυβερνηση περναγε καλυτερα ο λαος ΠΑΣΟΚ Η ΝΔ

  • ΠΑΣΟΚ

    Ψήφοι: 13 48,1%
  • ΝΔ

    Ψήφοι: 7 25,9%
  • ΤΑ ΙΔΙΑ

    Ψήφοι: 7 25,9%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    27

boidopoutsa

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
1.467
Like
5
Πόντοι
16
Εγώ προσωπικά δε θυμάμαι περίπτωση Υουργού Τύπου του ΠΑΣΟΚ να έχει βάλει τη γυναίκα του νταβατζή στα ΜΜΕ και όταν του τη λένε να βείζει κιόλας χυδαία και να λέει ότι η Δεξιά κόπτεται για τις ελευθερίες και τη χειραφέτηση της γυναίκας.....
Μα δεν υπηρχε υπουργος τυπου του ΠΑΣΟΚ με γυναικα δημοσιογραφο. Πως θα γινει η συγκριση; Αν υπηρχε και φεροταν διαφορετικα , τοτε να το δεχτω
 

LION-974

Μέγας
Εγγρ.
19 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.550
Κριτικές
11
Like
3.473
Πόντοι
4.615
Φίλοι μου, είναι δικαίωμά σας να θεωρείτε ότι είναι όλοι ίδιοι. Εγώ είπα απλά πότε πέρναγα καλύτερα. Fethry φίλε μου, θα μπορούσα να σου πω την ιστορία της ζωης μου για να αντιληφθείς γιατί τότε πέρναγα καλύτερα, και δεν έχει καμία σχέση με πρασινοφρουρούς και τα τοιαύτα. Για να είμαι στο πνεύμα του site,απλά μπορώ να σας πω ότι κάποτε, μπορούσα να χαλάω πολύ περισσότερα για την προσωπική μου διασκέδαση και απόλαυση, χωρίς να στερούμαι κάτι άλλο. Τώρα, για να μην στερηθώ κάτι άλλο, έχω στερηθεί από την προσωπική μου διασκέδαση και απόλαυση. Αν περνάτε το ίδιο, λυπάμαι πολύ. Και στην τελική, εμένα προσωπικά δεν μου κάνει και ανεπανόρθωτο κακό να ξαναβγεί ο Καραμανλής και η ΝΔ. Κάποιοι άλλοι όμως που κλαίγονται έχουν όντως πολλή πλάκα, γιατί αυτοί οι ίδιοι που κλαίγονται τον κρατούν και στην εξουσία, και θα τον διατηρήσουν και πάλι.
 

Επισκέπτης
αφου καποιοι θελουν παραδειματα θα τα εχουν. διακυβερνηση ΝΔ τεραετια89-93 το μπαχαλο ο κοσμος συλλαλητηρια ο επιτιμος ο αρχιερεας της διαπλοκης στο κοσμο του. μετα το 93 ο λαος περνουσε και διαμαρτυροταν οπως τωρα;  
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Συμφωνω , αλλα για αλλο λογο απο αυτον που λες . Τα πραματα ουτως η αλλως πανε χειροτερα, οποτε παντα ισχυει το καθε περσι και καλυτερα. Αν βγει το ΠΑΣΟΚ , μετα απο ενα χρονο παλι τα πραγματα θα ειναι χειροτερα οποτε παλι το σημερα της ΝΔ θα ειναι εστω και λιγο καλυτερο. Ολοι ιδιοι ειναι
ψέμα......
Εάν ο φτωχός δεν έχει να φάει είναι δεδομένο ότι θα κρυώσει κιόλας. Και χωρίς επίδομα θέρμανσης ζέστη δε θα δει.........
Επί πασοκ υπήρξε επίδομα (δεν με ενδιαφέρει που το βρήκε)... Ο Αλογοσκούφης είπε: Δε γαμιέστε;
Με απλά λόγια...
Αλλο να πεινάς
Και άλλο να πεινάς και να τουρτουρίζεις κιόλας. Ασε λοιπόν τον κάθε πέρισυ και καλύτερα επί ΝΔ....
Το ΠΑΣΟΚ έχει περάσει κατά καιρούς πάρα πολλά ευνοικά νομοσχέδια για τον απλό πολιτη.......
Ξέχασα.... Εκτός από το κρύο τώρα εάν δεν έχεις να πληρώσεις και τα φάρμακα πεθαίνεις και από τις αρρώστιες......
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
το θέμα δεν είναι μόνο οικονομικό αγαπητέ.........
Ο χουντισμός και ο συντηρητισμός σήμερα έχει επεκταθεί σε πολλές εκφράσεις της κοινωνικής και πολιτικής ζωής κάτι που δεν το έβλεπες επί ΠΑΣΟΚ......
Εγώ προσωπικά δε θυμάμαι περίπτωση Υουργού Τύπου του ΠΑΣΟΚ να έχει βάλει τη γυναίκα του νταβατζή στα ΜΜΕ και όταν του τη λένε να βείζει κιόλας χυδαία και να λέει ότι η Δεξιά κόπτεται για τις ελευθερίες και τη χειραφέτηση της γυναίκας.....
Λες και δεν ξέρουμε ποιός απελευθέρωσε την ελληνική κοινωνία από τέτοια πρότυπα....


Χου ρε..... Μιλάνε και τα ανήψια του Νόμου 4000 και της ποινικής δίωξης της απιστίας.........

Επί ΠΑΣΟΚ όμως είδαμε να γίνεται σλόγκαν της κοινωνίας το σύνθημα "αρπάχτε όπου τα βρείτε", κάτι που δεν γινόταν τόσο γενικευμένα επί Δεξιάς.
Επί Δεξιάς, το φετίχ ήταν τα Μακρονήσια, κάτι που ακόμα ονειρεύονται πολλοί να επαναφέρουν, ακόμα και εδώ στο σάίτ.
Μη μου ζητάς να επιλέξω, συνεπώς.
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
αφου καποιοι θελουν παραδειματα θα τα εχουν. διακυβερνηση ΝΔ τεραετια89-93 το μπαχαλο ο κοσμος συλλαλητηρια ο επιτιμος ο αρχιερεας της διαπλοκης στο κοσμο του. μετα το 93 ο λαος περνουσε και διαμαρτυροταν οπως τωρα; 

Σου θυμίζω όμως οτι μόνο επί ΠΑΣΟΚ είδαμε την Αστυνομία να σπάει στο ξύλο γεροντάκια που έκαναν διαδήλωση γιατί δεν τους έφτανε η σύνταξη.
 

boidopoutsa

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
1.467
Like
5
Πόντοι
16
ψέμα......
Εάν ο φτωχός δεν έχει να φάει είναι δεδομένο ότι θα κρυώσει κιόλας. Και χωρίς επίδομα θέρμανσης ζέστη δε θα δει.........
Επί πασοκ υπήρξε επίδομα (δεν με ενδιαφέρει που το βρήκε)... Ο Αλογοσκούφης είπε: Δε γαμιέστε;
Με απλά λόγια...
Αλλο να πεινάς
Και άλλο να πεινάς και να τουρτουρίζεις κιόλας. Ασε λοιπόν τον κάθε πέρισυ και καλύτερα επί ΝΔ....
Το ΠΑΣΟΚ έχει περάσει κατά καιρούς πάρα πολλά ευνοικά νομοσχέδια για τον απλό πολιτη.......
Ξέχασα.... Εκτός από το κρύο τώρα εάν δεν έχεις να πληρώσεις και τα φάρμακα πεθαίνεις και από τις αρρώστιες......
Καταρχην ΠΑΣΟΚ ψηφιζα μεχρι και 2000. Αλλα διαφωνω. Δηλαδη πιστευεις οτι αν βγει αυριο το ΠΑΣΟΚ θα  ξαναρχισει φιλολαικη πολιτικη ; Θα αρχισουν επιδοματα ; Δεν νομιζω . Απο που;  Ασε που θα αρχισει το γνωστο παραμυθι , 'παραλαβαμε καμμενη γη οποτε αναβαλλονται τα επιδοματα' και παλι θα φταινει οι προηγουμενοι, θα ξαναγινει απογραφη , και παλι για καποια χρονια σφιχτη οικονομικη πολιτικη. Ακομα πιστευεις στα κομματα; 
 

LION-974

Μέγας
Εγγρ.
19 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.550
Κριτικές
11
Like
3.473
Πόντοι
4.615
Πρέπει με το ζόρι να αναπολήσω τον σοσιαλιστικό παράδεισο του ΠΑΣΟΚ;
Κοίτα ρε κάτι απαιτήσεις!           :)
Με το ζόρι να μην αναπολήσεις τίποτε καλέ μου φίλε. Είναι δικαίωμά σου να τους θεωρείς όλους ίδιους, και δικαίωμα του λαού να επανεκλέξει την παρούσα κυβέρνηση. Πλην όμως εάν επανεκλεγεί η παρούσα κυβέρνηση, αν και είμαι φύσει ήπιος άνθρωπος, όποιον κλαφτεί σε site ότι ψήφισε και εξαπατήθηκε, θα τον σκυλοβρίσω!!!Και ό,τι και να λέμε, είχε πολύ πιο κοινωνικό πρόσωπο το ΠΑΣΟΚ, με τα όποια λάθη και τις παραλείψεις του. Και έφαγε πολύς κόσμος ψωμί με το ΠΑΣΟΚ, ασχέτως που όλοι τα έχουν ξεχάσει τώρα και βρίζουν τα διάφορα λαμόγια που όντως υπήρξαν στο ΠΑΣΟΚ. Και έκανε όντως θεσμικές αλλαγές το ΠΑΣΟΚ, πέρα από την οικονομική πολιτική που ήταν καλυτερη για τα μεσαία και τα χαμηλά στρώματα. Το ΕΣΥ, το ΑΣΕπ, τα ΚΕΠ, ο Καποδίστριας, ήταν έργα του ΠΑΣΟΚ.'Εδιωξε τον μπαμπούλα του χωροφύλακα και του ρουφιάνου της γειτονιάς. Ας ήσουν αριστερός επί Καραμανλή μέχρι το 1981 και θα συ έλεγα εγώ τι θα έκανες στη ζωή σου. Μια ζωή στιγματισμένος ήσουν.  
 

Επισκέπτης
ΟΥΤΕ τώρα ζούμε παράδεισο, ΟΥΤΕ τότε.
Πρέπει ντε και καλά να επιλέξω;
τοτε τι θες να μας πεις για κουτσογωργα και παρελθον. ειπαμε οτι δεν ηταν αγιοι. το θεμα ειναι ποτε περναγα καλυτερα απο οικονομικης αποψης. δεν σου ειπαμε να αναφερεις το παρελθον και το τι γινοταν.αν και εχεις επιλεκτικη μνημη σκανδαλων τα προσφατα ουτε τα αναφερεις. μαλλον θα ειναι ασημαντα και δεν επηρεαζουν τη κατασταση που ειμαστε ισως τη χειροτερη των τελευταιων 30 χρονων.
 

LION-974

Μέγας
Εγγρ.
19 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.550
Κριτικές
11
Like
3.473
Πόντοι
4.615
Σου θυμίζω όμως οτι μόνο επί ΠΑΣΟΚ είδαμε την Αστυνομία να σπάει στο ξύλο γεροντάκια που έκαναν διαδήλωση γιατί δεν τους έφτανε η σύνταξη.
Λάθος του ΠΑΣΟΚ, είπαμε έκανε και λάθη. Σε έχει στιγματίσει όμως κανείς λόγω των πολιτικών σου φρονημάτων; λες ελεύθερα την άποψή σου; σου χτύπησε ποτέ την πόρτα αστυφύλακας; στο ΠΑΣΟΚ τα οφείλεις όλα αυτά, θες δεν θες φίλε μου.
 

Επισκέπτης
Καταρχην ΠΑΣΟΚ ψηφιζα μεχρι και 2000. Αλλα διαφωνω. Δηλαδη πιστευεις οτι αν βγει αυριο το ΠΑΣΟΚ θα  ξαναρχισει φιλολαικη πολιτικη ; Θα αρχισουν επιδοματα ; Δεν νομιζω . Απο που;  Ασε που θα αρχισει το γνωστο παραμυθι , 'παραλαβαμε καμμενη γη οποτε αναβαλλονται τα επιδοματα' και παλι θα φταινει οι προηγουμενοι, θα ξαναγινει απογραφη , και παλι για καποια χρονια σφιχτη οικονομικη πολιτικη. Ακομα πιστευεις στα κομματα; 
να σου θυμισω το 93 οταν παραλαβανε το χαος δεν ειπανε αυτα που λεει η ΝΔ 5 χρονια και ουτε περναγες το ιδιο με τωρα. αυτοι κυβερνανε 5χρονια και ακομα το πασοκ φταιει για ολα.
 

boidopoutsa

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
1.467
Like
5
Πόντοι
16
Λάθος του ΠΑΣΟΚ, είπαμε έκανε και λάθη. Σε έχει στιγματίσει όμως κανείς λόγω των πολιτικών σου φρονημάτων; λες ελεύθερα την άποψή σου; σου χτύπησε ποτέ την πόρτα αστυφύλακας; στο ΠΑΣΟΚ τα οφείλεις όλα αυτά, θες δεν θες φίλε μου.
εχουν καταργηθει τα πολιτικα φρονηματα στην Ελλαδα ; Απο ποτε ;
Και τοτε πως υπαρχουν γαλαζια και πρασινα παιδια ; Στην τυχη τα βαφτιζουν ;
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Με το ζόρι να μην αναπολήσεις τίποτε καλέ μου φίλε. Είναι δικαίωμά σου να τους θεωρείς όλους ίδιους, και δικαίωμα του λαού να επανεκλέξει την παρούσα κυβέρνηση. Πλην όμως εάν επανεκλεγεί η παρούσα κυβέρνηση, αν και είμαι φύσει ήπιος άνθρωπος, όποιον κλαφτεί σε site ότι ψήφισε και εξαπατήθηκε, θα τον σκυλοβρίσω!!!Και ό,τι και να λέμε, είχε πολύ πιο κοινωνικό πρόσωπο το ΠΑΣΟΚ, με τα όποια λάθη και τις παραλείψεις του. Και έφαγε πολύς κόσμος ψωμί με το ΠΑΣΟΚ, ασχέτως που όλοι τα έχουν ξεχάσει τώρα και βρίζουν τα διάφορα λαμόγια που όντως υπήρξαν στο ΠΑΣΟΚ. Και έκανε όντως θεσμικές αλλαγές το ΠΑΣΟΚ, πέρα από την οικονομική πολιτική που ήταν καλυτερη για τα μεσαία και τα χαμηλά στρώματα. Το ΕΣΥ, το ΑΣΕπ, τα ΚΕΠ, ο Καποδίστριας, ήταν έργα του ΠΑΣΟΚ.'Εδιωξε τον μπαμπούλα του χωροφύλακα και του ρουφιάνου της γειτονιάς. Ας ήσουν αριστερός επί Καραμανλή μέχρι το 1981 και θα συ έλεγα εγώ τι θα έκανες στη ζωή σου. Μια ζωή στιγματισμένος ήσουν. 

Τα ξέρω εξ οικογενειακής πείρας αυτά που λες, μιας και είμαι απο αριστερή οικογένεια και με πατέρα Μακρονησιώτη.
Και δεν μου λέει κάτι το οτι το ΠΑΣΟΚ αναγνώρισε την Εθνική Αντίσταση.
Ώφειλε να το κάνει και το έκανε.
Γιατί με την ίδια λογική και η χούντα έφτιαξε δρόμους και εξηλέκτρισε και το τελευταίο χωριό.
Αυτός λοιπόν δεν είναι λόγος να μπω στο δίλημμα ΠΑΣΟΚ η Δεξιά.
Δόξα τω Θεώ, υπάρχουν και άλλες επιλογές.
Προσωπικά, θεωρώ ως αντιστεκόμενους στο σημερινό στάτους μόνο όσους ψηφίζουν αριστερά ή λευκό/άκυρο.
Σέβομαι όλους τους υπόλοιπους (πλην καραμπινάτων ακροδεξιών, ρατσιστών κλπ), αλλά δεν εκτιμώ την πολιτική τους στάση.
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Λάθος του ΠΑΣΟΚ, είπαμε έκανε και λάθη. Σε έχει στιγματίσει όμως κανείς λόγω των πολιτικών σου φρονημάτων; λες ελεύθερα την άποψή σου; σου χτύπησε ποτέ την πόρτα αστυφύλακας; στο ΠΑΣΟΚ τα οφείλεις όλα αυτά, θες δεν θες φίλε μου.

Και ο Στάλιν "λάθη" έκανε, με την ίδια λογική.
Όχι, δεν είναι λάθος να χτυπάς τα γεροντάκια που διαδηλώνουν.
Είναι κτηνώδης νεοφιλελεύθερη αναλγησία.
Ή μήπως απογαλακτίστηκε ποτέ απο τον νεοφιλελευθερισμό το ΠΑΣΟΚ;
 

Επισκέπτης
Τα ξέρω εξ οικογενειακής πείρας αυτά που λες, μιας και είμαι απο αριστερή οικογένεια και με πατέρα Μακρονησιώτη.
Και δεν μου λέει κάτι το οτι το ΠΑΣΟΚ αναγνώρισε την Εθνική Αντίσταση.
Ώφειλε να το κάνει και το έκανε.
Γιατί με την ίδια λογική και η χούντα έφτιαξε δρόμους και εξηλέκτρισε και το τελευταίο χωριό.
Αυτός λοιπόν δεν είναι λόγος να μπω στο δίλημμα ΠΑΣΟΚ η Δεξιά.
Δόξα τω Θεώ, υπάρχουν και άλλες επιλογές.
Προσωπικά, θεωρώ ως αντιστεκόμενους στο σημερινό στάτους μόνο όσους ψηφίζουν αριστερά ή λευκό/άκυρο.
Σέβομαι όλους τους υπόλοιπους (πλην καραμπινάτων ακροδεξιών, ρατσιστών κλπ), αλλά δεν εκτιμώ την πολιτική τους στάση.
την αριστερα που συνεργαστηκε με τη δεξια;αυτους που στειλανε στο δικαστηριο τον Αντρεα και μετα βαλαν την ουρα στα σκελια και λεγαν καναμε λαθος. αυτη την αριστερα να εμπιστευτω; το γεγονος ειναι οτι με το ΠΑΣΟΚ ο κοσμος εφαγε ψωμι παρολα τα λαθη που εκανε. τωρα δεν μπορει ουτε παξιμαδι να φαει ειτε αρεσει σε καποιους ειτε οχι.
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
την αριστερα που συνεργαστηκε με τη δεξια;αυτους που στειλανε στο δικαστηριο τον Αντρεα και μετα βαλαν την ουρα στα σκελια και λεγαν καναμε λαθος. αυτη την αριστερα να εμπιστευτω; το γεγονος ειναι οτι με το ΠΑΣΟΚ ο κοσμος εφαγε ψωμι παρολα τα λαθη που εκανε. τωρα δεν μπορει ουτε παξιμαδι να φαει ειτε αρεσει σε καποιους ειτε οχι.

Τότε, αφού η Αριστερά είναι αυτή που λες, γιατί ολόκληρο το ΠΑΣΟΚ έχει πέσει γονυπετές και της κάνει πίπες για να συνεργαστούν;
 

LION-974

Μέγας
Εγγρ.
19 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.550
Κριτικές
11
Like
3.473
Πόντοι
4.615
Και επειδή είδα κάτι για Κουτσόγιωργα και κλέφτες και λαμόγια, θα σας υπενθυμίσω κάτι:υπουργοί του ΠΑΣΟΚ έχουν δικαστεί και έχουν πάει φυλακή. Ο Κουτσόγιωργας πέθανε κατηγορούμενος στο Ειδικό Δικαστήριο. Ο Ανδρέας Παπανδρέου δικάστηκε.Και μεγαλοστελέχη δημοσίων οργανισμών του ΠΑΣΟΚ το ίδιο και φυλακίστηκαν. Και καλά έκαναν εάν έφαγαν, να τιμωρηθούν.ΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΤΗ ΝΔ ΕΧΕΙ ΠΑΕΙ ΦΥΛΑΚΗ ΠΟΤΕ ΚΥΡΙΟΙ;
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Και επειδή είδα κάτι για Κουτσόγιωργα και κλέφτες και λαμόγια, θα σας υπενθυμίσω κάτι:υπουργοί του ΠΑΣΟΚ έχουν δικαστεί και έχουν πάει φυλακή. Ο Κουτσόγιωργας πέθανε κατηγορούμενος στο Ειδικό Δικαστήριο. Ο Ανδρέας Παπανδρέου δικάστηκε.Και μεγαλοστελέχη δημοσίων οργανισμών του ΠΑΣΟΚ το ίδιο και φυλακίστηκαν. Και καλά έκαναν εάν έφαγαν, να τιμωρηθούν.ΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΤΗ ΝΔ ΕΧΕΙ ΠΑΕΙ ΦΥΛΑΚΗ ΠΟΤΕ ΚΥΡΙΟΙ;

Αυτό είναι ένα ΑΛΛΟ ζήτημα, και πολύ σημαντικό φυσικά.
Κάτι όμως που δεν αναιρεί το οτι ΚΑΛΩΣ δικάστηκε ο Κουτσόγιωργας π.χ., έστω και αν ποτέ δεν μάθαμε την πλήρη αλήθεια.
Το οτι πέθανε στο Ειδικό Δικαστήριο, θλιβερό μεν, αλλά δεν προσθέτει κάτι θετικό στο ποιόν του.
Αλήθεια, η εποχή Κουτσόγιωργα και τα Πάμπερς είναι αυτά που νοσταλγείς;
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom