Νέα

Mασονική στοά-Μασόνοι

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα ασωτος40
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 255
  • Εμφανίσεις 18K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

θα γινοσασταν μασονοι


  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    90

bloom5

Σεβαστός
Εγγρ.
21 Φεβ 2009
Μηνύματα
660
Like
9.283
Πόντοι
1.046
Ο Ελευθεροτεκτωνισμός (μασονία για τους αμύητους), δεν είναι θρησκεία.
Η θρησκεία έχει στον πυρήνα της το δόγμα, σε αυτό βασίζεται.
Ο Ελευθεροτεκτωνισμός απορρίπτει de facto κάθε δόγμα.
Δεν είναι απόλυτα σωστό αυτό που λες. Για να γίνεις μασόνος πρέπει να πιστεύεις σε μια ανώτερη δύναμη. Δε δέχονται άθεους.
 
  • Like
Αντιδράσεις: cool11

cool11

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2009
Μηνύματα
4.888
Like
1.428
Πόντοι
216
Δεν είναι απόλυτα σωστό αυτό που λες. Για να γίνεις μασόνος πρέπει να πιστεύεις σε μια ανώτερη δύναμη. Δε δέχονται άθεους.

Ειδες πως τα λενε; Ψεματα. Θολωνουν τα νερα. Οταν πια εχουν προχωρησει πολυ εντος, σχεδον δεν υπαρχει τροπος απεμπλοκης, αν το θελησουν.
 

Κούλης Χρυσός

Σπουδαίος
Εγγρ.
29 Μαρ 2017
Μηνύματα
6.252
Κριτικές
19
Like
7.215
Πόντοι
3.346
Ειδες πως τα λενε; Ψεματα. Θολωνουν τα νερα. Οταν πια εχουν προχωρησει πολυ εντος, σχεδον δεν υπαρχει τροπος απεμπλοκης, αν το θελησουν.

άπαξ και μπήκες και μετάνιωσες στην πορεία και θέλεις να αποχωρίσεις, θα φύγεις από εκεί μόνο σε φέρετρο

μπήκε ένας φίλος μου στους Lions και τώρα θέλει δεν θέλει αφού μπήκε στο χορό χορεύει και ας ήθελε να κάνει αλλιώς
 
Τελευταία τροποποίηση:

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
6.467
Κριτικές
1
Like
6.146
Πόντοι
2.356
Ειδες πως τα λενε; Ψεματα. Θολωνουν τα νερα. Οταν πια εχουν προχωρησει πολυ εντος, σχεδον δεν υπαρχει τροπος απεμπλοκης, αν το θελησουν.
Απεμπλοκή από τι; :think:
 
Τελευταία τροποποίηση:

rsotos7

Σπουδαίος
Εγγρ.
24 Ιουλ 2022
Μηνύματα
2.272
Κριτικές
23
Like
6.477
Πόντοι
3.446
άπαξ και μπήκες και μετάνιωσες στην πορεία και θέλεις να αποχωρίσεις, θα φύγεις από εκεί μόνο σε φέρετρο

μπήκε ένας φίλος μου στους Lions και τώρα θέλει δεν θέλει αφού μπήκε στο χορό χορεύει και ας ήθελε να κάνει αλλιώς
Τόσα άσχημα περνάει και θέλει να φυγει;
 

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
6.467
Κριτικές
1
Like
6.146
Πόντοι
2.356
Μην μπερδεύεις την πίστη με την θρησκεία. Η πίστη είναι μια αποκλειστικά εσωτερική υπόθεση, που εδραζεται στην πεποίθηση της ύπαρξης μιας ανώτερης δύναμης.
Η θρησκεία είναι ένας ανθρώπινος θεσμός ο οποίος βασίζεται στο δόγμα, και βασική αποστολή έχει να χειραγωγησει τους ανθρώπους.
Πιστεύω στην ύπαρξη μιας ανώτερης δύναμης, δλδ στην ύπαρξη Θεού, δεν είμαι όμως μέλος κάποιας θρησκείας...
Σωστό αυτό.

Για ποιο λόγο όλη αυτή η μυστικοπάθεια όμως; :think:
 

bloom5

Σεβαστός
Εγγρ.
21 Φεβ 2009
Μηνύματα
660
Like
9.283
Πόντοι
1.046
Μην μπερδεύεις την πίστη με την θρησκεία. Η πίστη είναι μια αποκλειστικά εσωτερική υπόθεση, που εδραζεται στην πεποίθηση της ύπαρξης μιας ανώτερης δύναμης.
Η θρησκεία είναι ένας ανθρώπινος θεσμός ο οποίος βασίζεται στο δόγμα, και βασική αποστολή έχει να χειραγωγησει τους ανθρώπους.
Πιστεύω στην ύπαρξη μιας ανώτερης δύναμης, δλδ στην ύπαρξη Θεού, δεν είμαι όμως μέλος κάποιας θρησκείας...
Αν πιστεύεις στην ύπαρξη θεού, είσαι θρήσκος. Την ιδέα του θεού την έχουν επινοήσει οι θρησκείες, δεν ήρθε από αλλού. Αν πιστεύεις σε θεό είσαι θρήσκος, όσο κι αν το κρατάς στον εαυτό σου. Ιδιωτική θρησκεία είναι και δεν είναι καν κάτι πρωτότυπο - στην Ευρώπη αυτό λέγεται "προτεσταντισμός".
 

bloom5

Σεβαστός
Εγγρ.
21 Φεβ 2009
Μηνύματα
660
Like
9.283
Πόντοι
1.046
Αν πιστεύεις στην ύπαρξη Θεού, σημαίνει ότι έχεις συνειδητοποιήσει την ασημαντότητά σου μέσα στο σύμπαν, και βρίσκεις σ αυτόν ένα αποκούμπι. Το πως ονομάζεις τον Θεό (Χριστό, Αλλάχ, Βούδα, Μανιτού ή οτιδήποτε άλλο) είναι αδιάφορο.
Αν πιστεύεις στην ύπαρξη θεού είσαι πλανημένος. Και το αν ο άνθρωπος είναι ή δεν είναι σημαντικός μέσα στο σύμπαν δεν έχει καμία σχέση με το θέμα. Τέλος πάντων, άλλο συζητούσαμε, ότι οι μασόνοι και καλά δεν έχουν δόγματα. Ε λοιπόν, αν πιστεύουν, έστω και ιδιωτικά, δηλαδή χωρίς δημόσιες τελετές, σε μια ανώτερη δύναμη, αυτό είναι ο ορισμός της θρησκευτικής πίστης, ακόμα κι αν είναι πιο διαλλακτικοί από την Καθολική Εκκλησία. Εκδοχή προτεσταντισμού είναι. Εμένα οι μασόνοι δε με εντυπωσιάζουν. Θεωρώ τις απόψεις τους παρωχημένες.
 

madrach

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
29 Σεπ 2015
Μηνύματα
2.111
Κριτικές
10
Like
1.544
Πόντοι
506
τι μπορει να ωθησει καποιον να γινει μελος αυτης της οργανωσης;
Πραγματικα δεν μπορω να καλαβω καποιους, σαν τα παιδακια που θελουν να γινουν μελη μιας δυνατης ομαδας.
Αυτο ομως το κανουν οι αδυνατοι, ενας ανθρωπος δυνατος, αντρας οπως το εχουμε ορισει σε αναλογο θεμα, εδω στο μπου, δεν θα εμπλεκοταν σε κατι τετοιο
 

bloom5

Σεβαστός
Εγγρ.
21 Φεβ 2009
Μηνύματα
660
Like
9.283
Πόντοι
1.046
Ο προτεσταντισμος δεν είναι ιδιωτική θρησκεία. Απόδειξη ότι οι προτεστάντες έχουν ναούς, συγκεντρωνονται σε αυτούς, κ λατρεύουν (κατά το προτεσταντικο δόγμα) τον Θεό των χριστιανών, όλοι μαζί...
Δεν ξέρεις αρκετά για τον προτεσταντισμό. Όσον αφορά τους μασόνους, οι μασόνοι έχουν κι αυτοί ναούς, έχουν κι αυτοί τελετές. Ένα βασικό ελάττωμα της μασονίας είναι ότι έχει τελετές. Σκοταδισμός κανονικότατος.
 

irobot

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιουν 2017
Μηνύματα
1.373
Like
489
Πόντοι
36
στο eyes wide shut δεν αναφέρεται πουθενά ότι ήταν μασονική στοά (δεν ξέρω αν το γράφει στο βιβλίο που βασίζεται το σενάριο). Περισσότερο παρουσίάζεται σαν μία ομάδα παρτουζιάρηδων με βίτσιο τις μεταμφιέσεις και τις μάσκες.

Σε κάθε περίπτωση αυτή είναι η διαφορά του τεκτονισμού από άλλες θρησκείες. Σε διαλέγει δεν τον διαλέγεις. Οπότε το θέλω να γίνω μασόνος δεν παίζει, πρέπει να στο προτείνουν.

Σε συγγενή μου έχουν προτείνει να γίνει μέλος του τοπικού Rotary Club. Του είπαν ότι θα είχε εγγυημένα πελάτες όλα τα μέλη.
Μην ασχολείσθε με θεμα που δεν γνωρίζετε και δεν σας αρμόζει ..... αφιερώστε τον χρόνο σας σε πλέον προσιτά θέματα .....
 

Isidoro$

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Δεκ 2021
Μηνύματα
2.079
Κριτικές
9
Like
3.487
Πόντοι
456
τελικά θα μας πείτε αν τον τρώτε στο 4ο βαθμό για να μην διαβάζουμε τζάμπα ?

τελικά θα μας πείτε αν τον τρώτε στο 4ο βαθμό για να μην διαβάζουμε τζάμπα ?
Αν τον τρώνε,προκύπτουν νεά ερωτήματα:Από ποιόν και πόσες φορές;Μια και τέλος ή κάθε τρεις και λίγο;
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom