Νέα

Mασονική στοά-Μασόνοι

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα ασωτος40
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 255
  • Εμφανίσεις 18K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 6 άτομα (0 μέλη και 6 επισκέπτες)

θα γινοσασταν μασονοι


  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    90

Ippokratis22

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Αυγ 2022
Μηνύματα
548
Κριτικές
1
Like
1.135
Πόντοι
206
Ο κουλης τι βαθμό εχει στους μασόνους ;
Ειναι ανθυπομασόνος ή εχει ανώτατο βαθμό ;
 

bloom5

Σεβαστός
Εγγρ.
21 Φεβ 2009
Μηνύματα
660
Like
9.283
Πόντοι
1.046
Μαλλον μπερδεύεις την συμφωνία με την πρόθεση μου να σε ξεφορτωθώ...
Αχ, συγνώμη που σου χάλασα τη φαντασίωση. Για πες τώρα, μαζεύουν κι άλλους βλάκες στη στοά σου; Ή είσαι ειδική περίπτωση;
 

bloom5

Σεβαστός
Εγγρ.
21 Φεβ 2009
Μηνύματα
660
Like
9.283
Πόντοι
1.046
Γιατί ρε αδερφέ κωλοτριβεσαι να ακούσεις γαμωσταυριδια βραδιάτικα;
Βλέπω έχετε και επίπεδο εκεί στη στοά. Και δεν καταλαβαίνω, γιατί να με βρίσεις; Επειδή δε σου άρεσε που σου είπα ότι η μασονία είναι μια ακόμα μορφή θρησκείας; Επειδή σου είπα ότι κατά τη γνώμη μου είσαι θρήσκος; Αν θες να με βρίσεις επειδή δε σου αρέσει η γνώμη μου, πάει να πει ότι η γνώμη μου τσούζει.
 

Nubic

Μέγας
Εγγρ.
28 Οκτ 2019
Μηνύματα
5.061
Κριτικές
9
Like
13.026
Πόντοι
3.836
Μην ασχολείσθε με θεμα που δεν γνωρίζετε και δεν σας αρμόζει ..... αφιερώστε τον χρόνο σας σε πλέον προσιτά θέματα .....
ευχαριστώ για το ενδιαφέρον αλλά σε τι αναφέρεστε;

- Αυτό που είπα για το συγγενή μου και τους Ροταριανούς έχει συμβεί. Φυσικά δε μπορώ να το αποδείξω με ντοκουμέντα.
- Για τον κινηματογράφο, ας πούμε ότι έχω μελετήσει λίγο περισσότερο από το μέσο θεατή. Αν βέβαια έχετε αντίθετη άποψη (δεν έχω διαβάσει το βιβλίο που βασίστηκε το σενάριο) πείτε μου από που την αντλείτε να το συζητήσουμε. Εγώ αυτά που ξέρω τα διάβασα στο The Stanley Kubrick Archives.
- Για το ότι σε διαλέγουν, δεν τους διαλέγεις, εγώ αυτό έχω ακούσει. Αν θέλετε το διαψεύδετε, δεν έχω υπάρξει μασόνος να τα ξέρω από μέσα τα πράγματα.

Επίσης πείτε μου τι θέματα είναι προσιτα σε μένα γιατί αύριο το απόγευμα θα έχω 2-3 ώρες ελεύθερο χρόνο και θέλω να βρω κάτι να κάνω.
 

bloom5

Σεβαστός
Εγγρ.
21 Φεβ 2009
Μηνύματα
660
Like
9.283
Πόντοι
1.046
Γιατί με αποκαλέσεις βλακα, εκτός κι αν δεν καταλαβαίνεις τι γράφεις (που μάλλον είναι και το πιθανότερο).
Τέλος πάντων, επειδή μάλλον είσαι κάποιος που τον εκδιωξαμε ως ανάξιο και βρήκε ευκαιρία να βγάλει τον νταλκά του, εγώ το κόβω εδώ..
Αν θες να συνεχίσεις, επειδή σαββατόβραδο δεν έχεις να κάνεις κάτι καλύτερο, be my guest, και τραγούδα μόνος σου...
Σε αποκάλεσα βλάκα γιατί με ειρωνεύτηκες. Να μιλάς καλύτερα, ώστε να σου μιλάνε και καλύτερα. Και με ειρωνεύτηκες επειδή δε σου κάθισαν καλά αυτά που είπα. Ξανά, συγνώμη που σου χάλασα τη φαντασίωση. Και σταμάτα να ξεφτιλίζεσαι λέγοντας χαζομάρες, ότι με εκδιώξατε και ανοησίες. Πριν δημοσιεύσεις κάτι, διάβασε τι έγραψες. Γιατί μετά τα διαβάζουν και οι άλλοι και σχηματίζουν γνώμη. Και το ποιος το συνεχίζει το βλέπω. Τέλος πάντων, το ξαναλέω, γιατί εκεί που πηγαίνεις δε θα τολμήσει κανείς να σου το πει: το να πιστεύεις έτσι γενικά και αόριστα σε ένα ανώτερο ον, στην ουσία του δε σε κάνει λιγότερο θρήσκο από τους χριστιανούς. Ντεϊσμός ονομάζεται και θα σου πω τη γνώμη του Ρίτσαρντ Ντώκινς για τους ντεϊστές: είναι διανοητική δειλία. Είναι παιδί του Διαφωτισμού - μάλιστα οι πρώτοι ντεϊστές ήταν οι Εγκυκλοπαιδιστές - ο Ντιντερό και οι φίλοι του. Εκείνες οι ιδέες ήταν τότε, στα 1750 πρωτοποριακές, αλλά σήμερα είναι εντελώς ξεπερασμένες.

Για εμένα, που το βλέπω από την εξωτερική πλευρά (δηλαδή από εκείνη ενός άθεου) αυτές οι αντιλήψεις δεν είναι κάτι το πρωτοποριακό. Το να πιστεύεις σε μια ανώτερη δύναμη, απρόσωπη και χωρίς όνομα για εμένα δεν έχει καμία διαφορά από το να είσαι χριστιανός. Για εμένα αυτές οι ιδέες (άρα και η μασονία) είναι παραλλαγή του χριστιανισμού. Είναι χριστιανισμός για εκείνους που νιώθουν άβολα με τις ανοησίες που γράφουν τα ιερά βιβλία, αλλά δεν έχουν το θάρρος να εγκαταλείψουν την ιδέα ενός θεού. Εσύ μπορεί να νομίζεις ότι επειδή δεν πιστεύεις κατευθείαν στο χριστιανικό θεό ότι είσαι πολύ διαφορετικός, αλλά στα δικά μου μάτια είσαι απλά ένας ακόμα χριστιανός. Όχι ορθόδοξος, αλλά σίγουρα χριστιανός. Οπότε, αν εκεί στη στοά πιστεύετε σε ένα ανώτερο ον, αν κάνετε και τελετές, είστε τόσο θρήσκοι όσο και οι καλόγεροι στο Άγιο Όρος.
 
  • Like
Αντιδράσεις: SKEF

jim2323

Σεβαστός
Εγγρ.
9 Σεπ 2021
Μηνύματα
3.462
Like
9.340
Πόντοι
1.056
μασονοι παρακλαδι του εβραικου σιωνισμου εχουν και εναν φανταστικο μυθο απο εναν φανταστικο αρχιτεκτων το χιραμ που εκτισε εναν φανταστικο ναο του φανταστικου βασιλεα σολωμοντα (οι εβραιοι εχουν σκαψει ολο το ισραηλ δεν εχει βρεθει τιποτα) ως αντιβαρο πραγματικων κτισματων κοσμηματων οπως ο παρθενωνας και η αγια σοφια
 

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
6.467
Κριτικές
1
Like
6.146
Πόντοι
2.356
Για εμένα, που το βλέπω από την εξωτερική πλευρά (δηλαδή από εκείνη ενός άθεου) αυτές οι αντιλήψεις δεν είναι κάτι το πρωτοποριακό. Το να πιστεύεις σε μια ανώτερη δύναμη, απρόσωπη και χωρίς όνομα για εμένα δεν έχει καμία διαφορά από το να είσαι χριστιανός.
Χαλάρωσε, ρε τύπε. Ούτε το παπαδαριό αλλά ούτε και οι άθεοι κατέχουν την απόλυτη αλήθεια.
 

cool11

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2009
Μηνύματα
4.888
Like
1.428
Πόντοι
216
άπαξ και μπήκες και μετάνιωσες στην πορεία και θέλεις να αποχωρίσεις, θα φύγεις από εκεί μόνο σε φέρετρο

μπήκε ένας φίλος μου στους Lions και τώρα θέλει δεν θέλει αφού μπήκε στο χορό χορεύει και ας ήθελε να κάνει αλλιώς

Καταλαβαινεις ποσο βρωμικες και σκοτεινες ειναι αυτες οι κλικες, εστω απο αυτα τα λιγα....
Δεν μπορεις να φυγεις...σου λεει, τα μυστικα θα τα παρεις μαζι στον ταφο σου....
Αλλοιμονο στον κοσμο που παει και μπλεκει, και δεν ξερει που μπλεκει.
 
Εγγρ.
28 Μαΐ 2011
Μηνύματα
10.256
Κριτικές
7
Like
14.028
Πόντοι
3.936
παλια ηθελα να γινω μασονος γιατι σε μια ταινια ειχα δει οτι ειχε γινει και ο Μοτσαρτ.
αλλα δν εγινα γιατι εχω μικρο πουλι.
αργοτερα εμαθα οτι χρειαζετε να εχεις αρκετα λεφτα που ουτε απο αυτα εχω.
μετα εμαθα οτι στην ελληνικη στοα ο καθε μαλακας ψευτο καλλιτεχνης γινεται μασονος
ετυχε να πιασω και μια χαζογκομενα και τα παρατησα.
τωρα που με παρατησε η γκομενα προσεξα οτι το κτιριο τους στην Αθηνα δεν εχει χωρο σταθμευσης
ελπιζω να καταλαβατε

Έτσι ακριβώς είναι.
 

DAMDIM100

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Ιαν 2020
Μηνύματα
3.174
Κριτικές
16
Like
3.515
Πόντοι
1.446
  • Like
Αντιδράσεις: cool11

Anemodoura

Ανώτερος
Εγγρ.
19 Δεκ 2007
Μηνύματα
15.178
Like
34.493
Πόντοι
9.931

Ξεκαθαρα μελος του Bou:grin:
 

Easy Rider

Μέγας
Εγγρ.
4 Νοε 2020
Μηνύματα
9.211
Κριτικές
18
Like
19.995
Πόντοι
4.546

Ξεκαθαρα μελος του Bou:grin:
Αντιεμβολιαστής, Ελ, Νεφελίμ, ξανθόν γένος και τα σχετικά;
 

Maximilien

Ανώτερος
Εγγρ.
28 Δεκ 2018
Μηνύματα
23.130
Κριτικές
8
Like
32.284
Πόντοι
6.536

Ξεκαθαρα μελος του Bou:grin:
Λάκης η αργυροτόξος?
 

micaras

Μέλος
Εγγρ.
17 Ιουλ 2023
Μηνύματα
251
Like
258
Πόντοι
1
εχουν τοση δυναμη οι μασωνοι?γραφικα δεξια μπαρμπαδια τα κοβω,πιο καλα συμφερι να γινεις ιεχωβαςη καμια αλλη αιρεση σαιντεντολογος
 

rsotos7

Σπουδαίος
Εγγρ.
24 Ιουλ 2022
Μηνύματα
2.272
Κριτικές
23
Like
6.477
Πόντοι
3.446
Είχε μια ωραία εκπομπή χθες στο άλφα με ρεπορτάζ από μασονικη στοά..Ωραία μου φάνηκε..Θέλω να ρωτήσω πως μπορεις να γίνεις μασόνος?Πρέπει να είσαι πλούσιος? Εσεις έχετε καμία εμπειρία από μασονία?Πάει κανένας στις τελετές της στοάς?Πολύ θετικό είναι ότι δε δέχοντε γυναίκες για μέλη τους..
Μαλλον θα ειναι κωλομπαραδες για να μην θελουν γυναικες αναμεσα τους
 

baros

Ανώτερος
Εγγρ.
20 Ιαν 2010
Μηνύματα
82.570
Κριτικές
31
Like
13.154
Πόντοι
5.097
Είχε μια ωραία εκπομπή χθες στο άλφα με ρεπορτάζ από μασονικη στοά..Ωραία μου φάνηκε..Θέλω να ρωτήσω πως μπορεις να γίνεις μασόνος?Πρέπει να είσαι πλούσιος? Εσεις έχετε καμία εμπειρία από μασονία?Πάει κανένας στις τελετές της στοάς?Πολύ θετικό είναι ότι δε δέχοντε γυναίκες για μέλη τους..
δεν ειναι προυποθεση να εισαι πλουσιος θα σε κανουν αρκει να εχεις ικανοτητες και προοπτικη για εξελιξη,για να γινεις πρεπει να σε προτεινει καποιος.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom