Νέα

Mασονική στοά-Μασόνοι

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα ασωτος40
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 255
  • Εμφανίσεις 18K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

θα γινοσασταν μασονοι


  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    90

raopau

Ανώτερος
Εγγρ.
14 Δεκ 2012
Μηνύματα
40.488
Like
21.850
Πόντοι
5.006
Είχε μια ωραία εκπομπή χθες στο άλφα με ρεπορτάζ από μασονικη στοά..Ωραία μου φάνηκε..Θέλω να ρωτήσω πως μπορεις να γίνεις μασόνος?Πρέπει να είσαι πλούσιος? Εσεις έχετε καμία εμπειρία από μασονία?Πάει κανένας στις τελετές της στοάς?Πολύ θετικό είναι ότι δε δέχοντε γυναίκες για μέλη τους..
υπαρχει αλβανος μασονος?
:think::coffee:
 

cool11

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2009
Μηνύματα
4.888
Like
1.428
Πόντοι
216
Ειναι αντιχριστοι. Ουσιαστικα γινεσαι δουλος τους.
Κανεις οτι σου λενε. Σε προωθουν, αλλα θα κανεις οτι σου λενε.
Αλλιως, υπαρχει ορκος οτι 'σπαθι θα χωθει στην καρδια σου', που τον δινουν οσοι ορκιζονται, κι ο καθενας ας καταλαβει οτι νομιζει.
Ειναι συγκεκαλυμενη θρησκεια. Αλλα ουσιαστικα ειναι σατανολατρες, και αυτο το καταλαβαινει κανεις οσο ανεβαινει την ιεραρχια.

Μακρια!
Αν θες να εισαι σκλαβος τους (αλλα με δημοσια αξιωματα και ισως και καποια χρηματα, λογω οτι σε προωθουν-αλλα κι εσυ πρεπει να αξιζεις, αρα απλα τους χαριζεις την ελευθερια σου...),
αλλα και να εισαι απενταντι στην ορθοδοξη εκκλησια και το Χριστο,
ας πας.

Η Ορθοδοξη εκκλησια την εχει καταταξει στις ασυμβιβαστες με την χριστιανικη θρησκεια.

Μακρια.
Μεινετε ελευθεροι, αλλα και κοντα στην εκκλησια.
 

gpikasso

Σπουδαίος
Εγγρ.
24 Ιαν 2010
Μηνύματα
1.676
Κριτικές
16
Like
4.365
Πόντοι
2.727
Είχε μια ωραία εκπομπή χθες στο άλφα με ρεπορτάζ από μασονικη στοά..Ωραία μου φάνηκε..Θέλω να ρωτήσω πως μπορεις να γίνεις μασόνος?Πρέπει να είσαι πλούσιος? Εσεις έχετε καμία εμπειρία από μασονία?Πάει κανένας στις τελετές της στοάς?Πολύ θετικό είναι ότι δε δέχοντε γυναίκες για μέλη τους..
Πρέπει να σε προτείνει κάποιο μέλος. Και απ' ότι ξέρω έχει διασπαστεί η αρχικη μασονική στοά, υπάρχουν 2 στοές στην Ελλάδα λογω μιας διαφωνίας , για εθνικό θέμα αν θυμάμαι καλα
 

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
6.468
Κριτικές
1
Like
6.146
Πόντοι
2.356
Είδα κάποια στιγμιότυπα στα sites.... μ' άρεσε το square dress code requirement. :2funny: :2funny:
 
  • Like
Αντιδράσεις: cool11

dimigoall

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
24 Ιουν 2022
Μηνύματα
3.945
Κριτικές
60
Like
24.525
Πόντοι
20.486
Γιατί οι παπάδες στις εκκλησίες δε θέλουμε να σε ελενχουνε?αν έχω κάποια κερδος φυσικά και με συμφέρει η μασονία!φυσικά αν δεν έχω δεν θα πάω..αν πχ οι ορθόδοξοι μου δινανε λεφτά κάθε μήνα θα γινομουνα φανατικός ορθόδοξος.. τζάμπα ομως ψοφησε..επίσης γιατί οι ορθόδοξοι νομίζουν ότι αυτοί είναι η μόνη πραγματική θρησκεία?και η μαοσνος ο βουδιστής ο ινδουιστής..τα ίδια λέει για τη θρησκεία του..ότι αυτός έχει τη μόνη πραγματική θρησκεία..
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:


Πρέπει πάντως να ανοίξουν τη μασονία και στου πιο φτωχούς αν αυτοί είναι πιστοί εργάτες της..πρέπει να μπει νέο αίμα..γιατι όταν πεθάνουν τα πλούσια γεροντια..ποιος θα συνεχίσει τη μασονικη παράδοση?τα κριτήρια για να γίνει κάποιος μασόνος θα έπρεπε να μην είναι μόνο τα λεφτά..αλλά να είσαι πιστός και δυνατος χαρακτήρας..και αποφασισμένος για να γίνεις μασόνος..ακόμα και φτωχος να είσαι..
Εσύ τώρα δηλαδή είσαι πιστός και δυνατός χαρακτήρας ?? :tooth:

Δέκα γραμμές πιο πάνω γράφεις ότι αν έχεις κάποιο κέρδος γίνεσαι και ορθόδοξος και βουδιστής :tooth:

Που να σε βάλουν ρε κακομοίρη στη μασονία .
Θα σού δίνουν χειραψία και μετά θα μετράνε τα δάχτυλα τους :confused:
 

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
6.468
Κριτικές
1
Like
6.146
Πόντοι
2.356
Ειναι αντιχριστοι. Ουσιαστικα γινεσαι δουλος τους.
Κανεις οτι σου λενε. Σε προωθουν, αλλα θα κανεις οτι σου λενε.
Αλλιως, υπαρχει ορκος οτι 'σπαθι θα χωθει στην καρδια σου', που τον δινουν οσοι ορκιζονται, κι ο καθενας ας καταλαβει οτι νομιζει.
Ειναι συγκεκαλυμενη θρησκεια. Αλλα ουσιαστικα ειναι σατανολατρες, και αυτο το καταλαβαινει κανεις οσο ανεβαινει την ιεραρχια.
Ένας μακρινός συγγενής μου έλεγε τα ίδια κάποτε - είχε μπλέξει με κάτι σατανιστές και τελικά κατέληψε με ψυχοφάρμακα. :confused:

Μου έλεγε κάτι περίεργα - ότι είναι μάγοι, ότι είναι δύσκολο να ξεμπλέξεις, διάφορα. :confused:
 

jim28

Ανώτερος
Εγγρ.
7 Ιαν 2007
Μηνύματα
1.947
Κριτικές
27
Like
2.372
Πόντοι
6.955
Στην Ελλαδα λειτουργουν μερικα μασονικα ταγματα. Την αιγλη την εχει η Μεγαλη Στοα της Ελλαδος που εδρευει επί της Αχαρνων, τα υπολοιπα ταγματα δεν τα αναγνωριζει κι αυτα δεν εχουν κυρος στο εξωτερικο. Μασονοι γινονται και φτωχοι. Ως επι το πλείστον μέλη των στοών ειναι γερόντια και συνταξιουχες κι σε οτι αφορα την αλληλουποστηριξη ειναι απλα φημες. Εννοω πως στην πραξη αδυνατουν να σε υποστηριξουν για παραδειγμα να παρεις μια προαγωγη στην εταιρεια που εργαζεσε.
 

jim28

Ανώτερος
Εγγρ.
7 Ιαν 2007
Μηνύματα
1.947
Κριτικές
27
Like
2.372
Πόντοι
6.955
Αν θες να φυγεις από τον θεσμό των τεκτόνων απλά δεν ξαναπατάς ή για να είσαι τυπικός συντασεις μια επιστολη με την οποια ζητας "να μπεις σε υπνο".
 

dimigoall

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
24 Ιουν 2022
Μηνύματα
3.945
Κριτικές
60
Like
24.525
Πόντοι
20.486
υπαρχει αλβανος μασονος?
:think::coffee:
Drying Frying Pan GIF


Τώρα εσύ γιατί κοροϊδεύεις ρε τύπε ... :coffee:
 

pitsirikos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Δεκ 2005
Μηνύματα
127
Κριτικές
31
Like
748
Πόντοι
311
Αστειότητες τα περί σατανισμού. Δεκτός γίνεσαι μόνο αν ομολογήσεις την πίστη σου στον ενα και μοναδικό Θεό. Η Καινή Διαθήκη είναι πάντα δίπλα στον Σεβάσμιο κατά τις εργασίες της Στοάς. Κατα τα λοιπά οι εργασίες είναι βαρετές με ομιλίες και συζητήσεις. Γίνεται networking αλλά όχι στο βαθμό που νομίζετε. Η Αθηναική Λέσχη είναι εδώ και δεκαετίες σημαντικότερη της Μεγάλης Στοάς της Ελλάδας.
 

The Saint*

Τιμημένος
Εγγρ.
28 Ιουλ 2010
Μηνύματα
56.705
Κριτικές
90
Like
36.281
Πόντοι
25.467
Πρέπει να σε προτείνει κάποιο μέλος. Και απ' ότι ξέρω έχει διασπαστεί η αρχικη μασονική στοά, υπάρχουν 2 στοές στην Ελλάδα λογω μιας διαφωνίας , για εθνικό θέμα αν θυμάμαι καλα
Υπάρχουν πολύ περισσότερες από δύο.
 

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
6.468
Κριτικές
1
Like
6.146
Πόντοι
2.356

Το βλέπω τώρα. Στο 12:59, του ξέφυγε του τύπου και είπε "εντός του ναού". :2funny:
 

Easy Rider

Μέγας
Εγγρ.
4 Νοε 2020
Μηνύματα
9.211
Κριτικές
18
Like
19.995
Πόντοι
4.546

Το βλέπω τώρα. Στο 12:59, του ξέφυγε του τύπου και είπε "εντός του ναού". :2funny:
Ο Σροιτερ ανήκει σε αυτούς; Ξέρει πολλά.
 

cool11

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2009
Μηνύματα
4.888
Like
1.428
Πόντοι
216
Αστειότητες τα περί σατανισμού. Δεκτός γίνεσαι μόνο αν ομολογήσεις την πίστη σου στον ενα και μοναδικό Θεό. Η Καινή Διαθήκη είναι πάντα δίπλα στον Σεβάσμιο κατά τις εργασίες της Στοάς. Κατα τα λοιπά οι εργασίες είναι βαρετές με ομιλίες και συζητήσεις. Γίνεται networking αλλά όχι στο βαθμό που νομίζετε. Η Αθηναική Λέσχη είναι εδώ και δεκαετίες σημαντικότερη της Μεγάλης Στοάς της Ελλάδας.

Μασονικο παρακλαδι η αθηναικη λεσχη.

Και βεβαια ειναι σατανικη οργανωση, αλλο που τα μαθαινεις αυτα οσο ανεβαινεις στην ιεραρχια.

Αν ειναι ολα τοσο κρυσταλλινα και διαφανα,
γιατι ειναι κλειστες οι συγκεντρωσεις τους;


 

The Saint*

Τιμημένος
Εγγρ.
28 Ιουλ 2010
Μηνύματα
56.705
Κριτικές
90
Like
36.281
Πόντοι
25.467
Μασονικο παρακλαδι η αθηναικη λεσχη.

Και βεβαια ειναι σατανικη οργανωση, αλλο που τα μαθαινεις αυτα οσο ανεβαινεις στην ιεραρχια.

Αν ειναι ολα τοσο κρυσταλλινα και διαφανα,
γιατι ειναι κλειστες οι συγκεντρωσεις τους;


Οι συγκεντρώσεις των δικηγόρων π.χ. είναι ανοιχτές;
 

cool11

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2009
Μηνύματα
4.888
Like
1.428
Πόντοι
216
Οι συγκεντρώσεις των δικηγόρων π.χ. είναι ανοιχτές;

Δεν καταλαβες.
Υπαρχουν κλειστες συγκεντρωσεις. Αλλα αν καποιος το προσπαθησει, μπορει να συμμετεχει.
Αν πχ ειμαι δημοσιογραφος, ή έχω εννομο συμφερον ή οτιδηποτε, με καποιο τροπο θα πας σε μια κλειστη συγκεντρωση.

Εκει δεν εισχωρει κανενας. Μα κανενας, αν δεν ειναι μελος.
Ολα 'διαφανα'.
 

The Saint*

Τιμημένος
Εγγρ.
28 Ιουλ 2010
Μηνύματα
56.705
Κριτικές
90
Like
36.281
Πόντοι
25.467
Σε ειδικες περιπτωσεις μυησης γινονται ανθρωποθυσιες και μετα κοινωνια με φρεσκο αιμα και αζυμο αρτο.

Που νομιζετε οτι πανε ολοι αυτοι που εξαφανιζονται και δεν τους βρισκει κανεις?

Σωστό κι αυτό.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom