Νέα

Μακεδονία προδότες!!!!

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα CIVIL111
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 123K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Τελικά ποια θα είναι η κατάληξη στο θέμα της ονομασίας?

  • αρνητική

    Ψήφοι: 9 56,3%
  • θετική

    Ψήφοι: 2 12,5%
  • κοινά αποδεκτή λύση

    Ψήφοι: 4 25,0%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 1 6,3%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    16

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Θέμα επιλογών fethry. Και επειδή είμαστε παλιοί εδώ μεσα, ξέρεις πολύ καλά ότι την κριτική που εγώ ασκώ στην σημερινή κυβέρνηση, δεν την ασκούν όλα τα υπόλοιπα κόμματα (κοινοβουλευτικά και μη) στο σύνολό τους. Πάντα βέβαια υπό το πρίσμα των δικών μου απόψεων, οι οποίες δεν βρίσκουν απαραίτητα σύμφωνους όλους τους αντιπολιτευόμενους και μη.

Όπως έχω ξαναπεί, γκρινιάζω εκεί που ψωνίζω, όχι σε άλλα μαγαζιά.

Σωστός 100% φίλε.
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
304
Πόντοι
386
Λαμπρά.
Χαρίζεις δηλαδή τη ΦΥΡΟΜ στη Βουλγαρία;
Ελπίζω να καταλαβαίνεις τι είπες μόλις.

Δεν είναι ακόμη στο χέρι μου να χαρίζω χώρες και εν τέλει να χαράσω μόνος μου τον παγκόσμιο γεωπολιτικό χάρτη. Δε χάρισα εγώ τη FYROM στη Βουλγαρία, απλά είναι Βούλγαροι. Η πραγματικότητα διαμορφώνεται από την ιστορία και όχι από το τι μας αρέσει ή όχι.
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Δεν είναι ακόμη στο χέρι μου να χαρίζω χώρες και εν τέλει να χαράσω μόνος μου τον παγκόσμιο γεωπολιτικό χάρτη. Δε χάρισα εγώ τη FYROM στη Βουλγαρία, απλά είναι Βούλγαροι. Η πραγματικότητα διαμορφώνεται από την ιστορία και όχι από το τι μας αρέσει ή όχι.

Οκ.
Θα μπορούσα να έχω λοιπόν τώρα μια απόδειξη στα λεγόμενά σου οτι οι της ΦΥΡΟΜ είναι Βούλγαροι και όχι κάτι άλλο;
Εκτός αν όλοι οι μη Σέρβοι Σλάβοι για σένα είναι Βούλγαροι.

Υ.Γ. Έχεις ακουστά κάποια επανάσταση του Ήλιντεν και κάποιον Τσακαλάρωφ;
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
304
Πόντοι
386
Οκ.
Θα μπορούσα να έχω λοιπόν τώρα μια απόδειξη στα λεγόμενά σου οτι οι της ΦΥΡΟΜ είναι Βούλγαροι και όχι κάτι άλλο;
Εκτός αν όλοι οι μη Σέρβοι Σλάβοι για σένα είναι Βούλγαροι.

Υ.Γ. Έχεις ακουστά κάποια επανάσταση του Ήλιντεν και κάποιον Τσακαλάρωφ;

Μη Σέρβοι Σλάβοι είναι οι Ρώσοι, οι Κροάτες, οι Τσέχοι, οι Πολωνοί κλπ. Για πες μου για αυτή την εξέγερση λοιπόν.
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Μη Σέρβοι Σλάβοι είναι οι Ρώσοι, οι Κροάτες, οι Τσέχοι, οι Πολωνοί κλπ. Για πες μου για αυτή την εξέγερση λοιπόν.

Μπες στο Google και ψάξε ρε φιλαράκι, μη θέλεις μασημένη τροφή πια.
Αλλά ακόμα να μου αποδείξεις οτι οι αποκαλούμενοι Μακεδόνες είναι Βούλγαροι.  :)
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
Εγώ πάντως, επαναφέροντας το θέμα σε mode διαφωνίας, θα έλεγα ότι ανεξάρτητα του τι ιστορικά στέκει ή όχι, δεν θα έπρεπε να μας βάζει σε ανησυχία το γεγονός ότι ανεπίσημα τουλάχιστον αλλά προγενέστερα και επίσημα, αυτό το κράτος μεγάλωσε ή εν πάσει περιπτώσει προσπαθεί να σταθεί στα πόδια του μέσω "εθνικιστικών" θέσεων και κολλημάτων που περιορίζονται στο "μακεδονικό" θέμα?

Προσωπικά, θεωρώ ούτως ή αλλιώς τεράστια ανοησία, την μανία των νέων αυτών κρατών προς ανεξαρτητοποίηση, με στόχο όπως τουλάχιστον ισχυρίζονται τα ίδια, μελλοντικά να βρεθούν μέλη στην Ε.Ε., όπου τουλάχιστον οι παλιές χώρες της Ε.Ε. (ο όρος είναι δόκιμος και χρησιμοποιείται επίσημα στην Γερμανία, η Ελλάδα είναι AltEU Land) ετοιμάζουν την απόλυτη ένωση?

Δλδ, κατάτμηση για να κάνουμε την ένωση?

Και κατάτμηση με υποστήριξη των Η.Π.Α. και παράλληλα συμφωνία με τις Η.Π.Α. όπου οι Η.Π.Α. διαφωνούν με την Ε.Ε., ενώ παράλληλα γλείφουμε για να γίνουμε μέλη της Ε.Ε.

Δεν ξέρω, τα βλέπω λίγο περίεργα αυτά.
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
304
Πόντοι
386
Μπες στο Google και ψάξε ρε φιλαράκι, μη θέλεις μασημένη τροφή πια.
Αλλά ακόμα να μου αποδείξεις οτι οι αποκαλούμενοι Μακεδόνες είναι Βούλγαροι.  :)

άντε για να μη σε κουράζω ξέρω τι ήταν. Αλλά για πες μου εσύ. Οι πρόγονοι των σημερινών "μακεδόνων" πότε εμφανίστηκαν και σε ποια ιστορική περίοδο? Πότε εγκαταστάθηκε στην περιοχή αυτή φυλετική ομάδα με το όνομα μακεδόνες? Οι πρόγονοι των σημερινών αυτών μιλάνε βουλγαρικά και ήταν οι υπήκοοοι το επί βυζαντινής εποχής βουλγαρικού βασιλείου. Αν αυτοαποκαλούνταν περί τα τέλη του 19ου αιώνα "μακεντόν ορτοντόξ" και ήταν επειδή προσδιορίζονταν με βάση τη διοικητική διαίρεση που έκανα οι οθωμανοί και τους συμπεριλάμβαναν στη μακεδονία.
Κατά το 2ο βαλκανικό πόλεμο, οι στρατοί της Ελλάδας και της Σερβίας νίκησαν το βουλγαρικό στρατό και αυτός πλέον έχασε κάθε αξίωση για την περιοχή. Η νίκη Σέρβων και Ελλήνων επί των Βουλγάρων στον πρώτο παγκόσμιο πόλεμο επικύρωση την κατάσταση αυτή.
Κατά το 2ο παγκόσμιο πόλεμο όταν τα ναζιστικά στρατεύματα εισήλθαν στα Σκόπια οι κάτοικοι βγήκαν και το θεώρησαν ως απελευθέρωση με βουλγαρικές σημαίες. Η Βουλγαρία σημειωτέων σύμμαχος των Γερμανών τότε.
Το σημερινό "μακεδονικό" κράτος δεν έχει καμία αναφορά συνεχή προς το παρελθόν. Απλά κάποιες αόριστες, θολές και ομιχλώδεις αναφορές στη μακρινή αρχαιότητα ( Φίλιππος, Μ. Αλέξανδρος και αρχαίο μακεδονικό βασίλειο).
Στην ουσία δεν υπάρχει τέτοιο κράτος ούτε τέτοια εθνότητα. Ανεξάρτητα από το τι ήταν η αρχαία Μακεδονία, οι σημερινοί κάτοικοι του κρατιδίου αυτού είναι Βούλγαροι. Το κράτος αυτό είναι μια ανωμαλία και θα έπρεπε να διαμελισθεί μεταξύ Αλβανίας και Βουλγαρίας ( και όχι Ελλάδας και Σερβίας βέβαια).
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
304
Πόντοι
386
Όσον αφορά τον περίφημο "αυτοπροσδιορισμό" μπορώ εγώ άραγε να αυτοπροσδιοριστώ ως Βάσκος ή ως Αμερικάνος?
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Όσον αφορά τον περίφημο "αυτοπροσδιορισμό" μπορώ εγώ άραγε να αυτοπροσδιοριστώ ως Βάσκος ή ως Αμερικάνος?

Δεν αποδεικνύεις την άποψή σου να τους θεωρείς Βούλγαρους, αλλά ας είναι.

Όχι λοιπόν φίλε. Αν εσένα σε τσιμπήσει μια μύγα στα καλά καθούμενα και θες να λέγεσαι Βάσκος η Λουξεμβούργιος, δεν σημαίνει και οτι είσαι απαραίτητα.
Αν όμως το λες επι ένα τουλάχιστον αιώνα και μαζί με σένα το λένε και μερικά εκατομμύρια ακόμα, ενώ στο μεταξύ έχεις παράξει το δικό σου πολιτισμό (μπορώ να σου στείλω μερικά σιντί με σλαβομακεδονίτικα τραγούδια αν θέλεις), τότε αλλάζει το πράγμα.
Ελπίζω να σε κάλυψα.
Την κάνω για ύπνο, έχω φουλ πρόγραμμα αύριο.
Καληνύχτα.
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
304
Πόντοι
386
Δεν αποδεικνύεις την άποψή σου να τους θεωρείς Βούλγαρους, αλλά ας είναι.

Όχι λοιπόν φίλε. Αν εσένα σε τσιμπήσει μια μύγα στα καλά καθούμενα και θες να λέγεσαι Βάσκος η Λουξεμβούργιος, δεν σημαίνει και οτι είσαι απαραίτητα.
Αν όμως το λες επι ένα τουλάχιστον αιώνα και μαζί με σένα το λένε και μερικά εκατομμύρια ακόμα, ενώ στο μεταξύ έχεις παράξει το δικό σου πολιτισμό (μπορώ να σου στείλω μερικά σιντί με σλαβομακεδονίτικα τραγούδια αν θέλεις), τότε αλλάζει το πράγμα.
Ελπίζω να σε κάλυψα.
Την κάνω για ύπνο, έχω φουλ πρόγραμμα αύριο.
Καληνύχτα.

'Οχι βέβαια δε με κάλυψες αλλά καληνύχτα! κι εγώ νυστάζω έτσι κι αλλιώς! το φόρουμ εδώ θα ναι και μπορούμε να το "σκαλίσουμε" όσο και όποτε θέλουμε το θέμα!
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Μπες στο Google και ψάξε ρε φιλαράκι, μη θέλεις μασημένη τροφή πια.
  :)

Αν σου έδινα τέτοια απάντηση θα κλαιγόσουν ότι δεν σου δίνω στοιχεία...

Όσο για το παραμύθι για το "μακεδονικό" αναγνωστικό, την εποχή που εκδόθηκε, η περιοχή των σκοπίων λεγόταν Βαρντάσκα, το ¨μακεδονικό" ήταν καθαρά γεωγραφικός προσδιορισμός και το αναγνωστικό χρησιμοποιήθηκε για σλαβόφωνους ΕΛΛΗΝΕΣ που την ύπαρξή τους δεν την αμφισβήτησε κανείς...
Να σημειώσω επίσης ότι λόγω της συνύπαρξης πολλών εθνοτήτων (έλληνες, τούρκοι, βούλγαροι, σέρβοι) σε έναν μικρό γεωγραφικό χώρο, ήταν επόμενο για να διευκολυνθούν οι συναλλαγές να αναπτυχθούν κάποιες ντοπιολαλιές και ιδιώματα...
Ωστόσο τότε, αυτοί που τις μιλούσαν, δεν έλεγαν ότι είναι μακεδόνες ως έθνος!

Όσο για το τί είναι εθνολογικά οι σκοπιανοί, θυμήσου πώς ξεκίνησε το μακεδονικό- ως απόπειρα των βούλγαρων να αλώσουν εθνολογικά τη μακεδονία, εξαφανίζοντας το ελληνικό στοιχείο...
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Όσο για το τί είναι εθνολογικά οι σκοπιανοί, θυμήσου πώς ξεκίνησε το μακεδονικό- ως απόπειρα των βούλγαρων να αλώσουν εθνολογικά τη μακεδονία, εξαφανίζοντας το ελληνικό στοιχείο...

Τρία πολύ σύντομα σχόλια λοιπόν, και πάω για ύπνο:

α. Αυτό που λες εδώ, το λέει η Πηνελόπη Δέλτα στα "Μυστικά του Βάλτου", όχι κάποια σοβαρή και επιστημονική ιστοριογραφική πηγή. Συνεπώς ...δεν ισχύει ντε και καλά. Στο ίδιο βιβλίο βέβαια η Δέλτα μιλάει και για έλληνες κομιτατζήδες (ένοπλους εκπροσώπους του Ελληνικού Κομιτάτου για τη Μακεδονία), που επίσης έσφαξαν, έκαψαν, εξανδραπόδισαν κλπ αθώους αμάχους, αλλά αυτό το προσπερνάς μάλλον βιαστικά.

β. Και για τον Καραϊσκάκη να με ρωτούσαν, στο Google θα τους παρέπεμπα. Εξ όσων γνωρίζω, δεν έχει αλωθεί ακόμα το Google απο την "σκοπιανή προπαγάνδα".

γ. Περιμένω ακόμα τα επίσημα "σκοπιανά" έγγραφα, που να αποδεικνύουν τον αλυτρωτισμό της επίσημης FYROM. Που να ζητάνε δηλαδή να "λυτρωθεί" έστω και ένα τετραγωνικό εκατοστό ελληνικής γης.
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Να σημειώσω επίσης ότι λόγω της συνύπαρξης πολλών εθνοτήτων (έλληνες, τούρκοι, βούλγαροι, σέρβοι) σε έναν μικρό γεωγραφικό χώρο, ήταν επόμενο για να διευκολυνθούν οι συναλλαγές να αναπτυχθούν κάποιες ντοπιολαλιές και ιδιώματα...
Ωστόσο τότε, αυτοί που τις μιλούσαν, δεν έλεγαν ότι είναι μακεδόνες ως έθνος!

Και τι έλεγαν οτι είναι τότε;
Έλληνες;
Μη με τρελάνεις τώρα!
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Και τι έλεγαν οτι είναι τότε;
Έλληνες;
Μη με τρελάνεις τώρα!

Κάποιοι έλληνες, κάποιοι σέρβοι, κάποιοι βούλγαροι, κάποιοι τούρκοι...
Τόσο δύσκολο σου είναι να πιστέψεις ότι δεν υπήρξε μακεδονικό έθνος;

Και ότι είμαστε μάρτυρες ενός πρωτότυπου εθνολογικού πειράματος;
 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
Πως ακριβώς ορίζεται η 5η φάλαγγα, αν όχι από την πλήρη υιοθέτηση των παραδοχών του αντιπάλου?  :think:
Ποιος άραγε το κάνει αυτό και εδώ μέσα και παντού;  :think:

 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
απο της Σόφι Έβανς.
Άσε λοιπόν τους νεόκοπους αντιϊμπεριαλισμούς, μπούλη, που τολμάς και να μιλάς γι' αυτά.

Άντε πάλι η Σόφι Έβανς. Γράψε ρε ψευτρι και κανα ποστ χωρίς να αναφερθείς σε αυτήν. Πρωτοτύπησε λιγάκι υπαλληλάκο.
Νέοκοπος δεν είμαι. Νέος είμαι. Βλέπεις όταν εσύ ήσουν υπάλληλος του Υπαρκτού και πούλαγες αντιιπεριαλισμό της μόδας, εγώ δεν είχα καν γεννηθεί.
Όσο για το μπούλη το αντιπαρέρχομαι. Είσαι στην κυριολεξία μια σφαλιάρα για αυτό είσαι και ο τυπικός μάγκας του πληκτρολογίου.
Α! Και δεν είσαι σε καμμία περίπτωση ούτε ικανός ούτε άξιος να μου υποδείξεις για τι θα μιλάω και γιατί όχι, φασιστάκο.
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Πως ακριβώς ορίζεται η 5η φάλαγγα, αν όχι από την πλήρη υιοθέτηση των παραδοχών του αντιπάλου?   :think:
Ποιος άραγε το κάνει αυτό και εδώ μέσα και παντού;  :think:

Δεν ξέρω κατά πόσο ο Φέθρυ είναι 5η φάλαγγα..

Ωστόσο, υιοθετεί μια ακραία αντίληψη ανάγνωσης της ιστορίας όπου κάθε τι ελληνικό είναι λανθασμένο και κάθε τι μη ελληνικό είναι ορθό..
Και ενώ σνομπάρει ή και αγνοεί κάθε ελληνική πηγή, όσο αξιόπιστη και αν είναι, υιοθετεί με περισσή ευκολία κάθε πηγή που υποστηρίζει ανθελληνικές θέσεις...

Η άποψη "αληθές ό,τι εθνικό" είναι λανθασμένη βεβαίως- βεβαίως...
Εξίσου, αν όχι περισσότερο, λανθασμένη είναι η άποψη "αναληθές ό,τι εθνικό"...

Υιοθετεί 2-3 περιστασιακές ενδείξεις ότι μπορεί και να υπήρξε "μακεδονική" εθνότητα και αγνοεί 10δες ΑΠΟΔΕΞΕΙΣ ότι η "μακεδονική" εθνότητα είναι ένα κατασκευασμα του βουλγάρικου αλυτρωτισμού που ετέθη μεταπολεμικά υπό την αιγίδα του τίτο...

Ψάχνει για επίσημα έγγραφα ότι τα σκόπια διεκδικούν ελληνικό έδαφος και αγνοεί ότι ακόμη και η ύπαρξη κράτους με το όνομα δημοκρατία της μακεδονίας στα βόρεια συνορά μας είναι αλυτρωτική από μόνη της, πολλώ δε μάλλον όταν σφετερίζεται σύμβολα τα οποία έχουν καταχωρηθεί ως ελληνικά...Η σημαία με το αστέρι της βεργίνας, τα περί 50.000 "μακεδόνων" μειονοτικών σε ένα νομό με 54.000 κατοίκους, οι διαρκείς δηλώσεις του πρωθυπουργού και του υπέξ και ένα σωρό άλλα δεν είναι αρκετά...

Τέσπα, για εμένα ο Φέθρυ δεν είναι πεμπτοφαλαγγίτης ή προδότης...
Πεπλανημένος είναι...
 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
κατά Τoynbee σε κάθε Πολιτισμό υπάρχει ένα εσωτερικό προλεταριάτο, το οποίο είναι συναισθηματικής υφής και όχι οικονομικής.
Αυτοί έχοντας την πεποιθηση ότι η αξία τους παραγνωρίζεται από την Άρχουσα Τάξη προσβλέπουν στην συνεργασία με τον αντίπαλο προκειμένου να αναγνωριστεί η παραγνωρισμένη Αξία τους, και να εκδικηθούν τον "καταπιεστή" τους.
Για του λόγου το αληθές τέτοιες ομάδες ανθρώπων είναι που κάθε ενδιαφερόμενος ψάχνει να συμμαχήσει μαζί τους προκειμένου να βλάψει κάποιο έθνος κράτος στην προκειμένη.
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
304
Πόντοι
386
Δεν αποδεικνύεις την άποψή σου να τους θεωρείς Βούλγαρους, αλλά ας είναι.

Όχι λοιπόν φίλε. Αν εσένα σε τσιμπήσει μια μύγα στα καλά καθούμενα και θες να λέγεσαι Βάσκος η Λουξεμβούργιος, δεν σημαίνει και οτι είσαι απαραίτητα.
Αν όμως το λες επι ένα τουλάχιστον αιώνα και μαζί με σένα το λένε και μερικά εκατομμύρια ακόμα, ενώ στο μεταξύ έχεις παράξει το δικό σου πολιτισμό (μπορώ να σου στείλω μερικά σιντί με σλαβομακεδονίτικα τραγούδια αν θέλεις), τότε αλλάζει το πράγμα.
Ελπίζω να σε κάλυψα.
Την κάνω για ύπνο, έχω φουλ πρόγραμμα αύριο.
Καληνύχτα.

Εδώ και ένα τουλάχιστον αιώνα ε? Και αυτοί ουρανοκατέβατοι ήρθαν πριν "ένα τουλάχιστον" αιώνα? Προγόνους δεν είχαν? Οι πρόγονοί τους γιατί δεν έλεγαν ότι είναι μακεδόνες και ξαφνικά κάποιους απογόνους τους "τους τσίμπησε μύγα" και άρχισαν να λένε ότι είναι μακεδόνες? Δε λέω οι πρόγονοι που υπήρχαν στο μακρινό παρελθόν. Για τους άμεσους προγόνους αυτών που  ξεκίνησαν να "αυτοπροσδιορίζονται μακεδόνες εδώ και έναν αιώνα". το 1821 στην εποχή ας πούμε που γινόταν η ελληνική επανάσταση αυτοί πως ακριβώς προσδιορίζονταν? Και τελικά πως,γιατί και υπό ποιες συνθήκες άρχισαν αυτοί να ονομάζονται μακεδόνες? ζητάς εύκολα "αποδείξεις" πάντα από τους άλλους όμως. Οι δικές σου θέσεις είναι θέσφατο μήπως και δε χρειάζεται να αποδειχτούν? Η ιστορία δεν είναι απλό πράγμα fethry an ακατατευτείς μαζί της είναι σίγουρο ότι άμα δε το κατέχεις το πράγμα "θα σε φάνε οι κότες"
 

gabadoo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
10.664
Like
2
Πόντοι
166
  Το ονομα του τρελλου ειναι παντου
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom