Νέα

Μακεδονία προδότες!!!!

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα CIVIL111
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 123K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Τελικά ποια θα είναι η κατάληξη στο θέμα της ονομασίας?

  • αρνητική

    Ψήφοι: 9 56,3%
  • θετική

    Ψήφοι: 2 12,5%
  • κοινά αποδεκτή λύση

    Ψήφοι: 4 25,0%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 1 6,3%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    16

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
Δηλαδή, κάποιος ΕΛΛΗΝΑΣ προτρέπει τους ΣΕΡΒΟΥΣ να κάνουν κατάληψη της ΦΥΡΟΜ, σαν να λέμε.
Σου φαίνεται σύμφωνο με τις αρχές του διεθνούς δικαίου;
Και πέρα απ' αυτό, σου φαίνεται ηθικό;

Καθόλου.
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Επίσης, Γιώργο, δεν ισχυρίστηκα ποτέ οτι το σύνθημα ΕΛΛΑΔΑ ΣΕΡΒΙΑ ΚΟΙΝΑ ΣΥΝΟΡΑ απηχεί την εξωτερική πολιτική της κυβέρνησης.
Και περιμένω πάντα απο τον str8 να προσκομίσει κάποιο επίσημο αλυτρωτικό έγγραφο της ΦΥΡΟΜ.
Αντ' αυτού, προσφεύγει σε δίκη προθέσεων.
Και καταφεύγει σε θεωρίες συνωμοσίας.
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
Σε τι βάθος χρόνου μας ενδιαφέρει να βρούμε στοιχεία που να ενισχύουν την άποψη του str8?

Εννοώ, η πρώην σημαία τους λέει κάτι? Παλιά νομίσματά τους?
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
Επίσης, Γιώργο, δεν ισχυρίστηκα ποτέ οτι το σύνθημα ΕΛΛΑΔΑ ΣΕΡΒΙΑ ΚΟΙΝΑ ΣΥΝΟΡΑ απηχεί την εξωτερική πολιτική της κυβέρνησης.

Δεν το ισχυρίστηκες, αλλά ζητάς επίσημα κρατικά δείγματα από τους Σκοπιανούς και αντιπαραθέτεις συνθήματα Ελλήνων.

Κατά τη γνώμη μου, λάθος αντιπαράθεση.
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
Συμφωνούμε επ' αυτού.    :)

Ξέρω θα σε απογοητεύσω, αλλά παρόλο που το θεωρώ ανήθικο και όχι σύμφωνο με το διεθνές δίκαιο, μπορεί κάποια στιγμή να το θεωρήσω απαραίτητο όμως.
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Σε τι βάθος χρόνου μας ενδιαφέρει να βρούμε στοιχεία που να ενισχύουν την άποψη του str8?

Εννοώ, η πρώην σημαία τους λέει κάτι? Παλιά νομίσματά τους?

Φυσικά και λέει.
Όπως λένε πολλά πράγματα και οι διαφορές στην αντιμετώπιση του "μακεδονικού" απο τις εκάστοτε κυβερνήσεις μας.
Όπως στο επίσημο αλφαβητάριο της σλαβομακεδονικής γλώσσας απο το ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΡΑΤΟΣ, το 1927 κιόλας, δεκαπέντε χρόνια μετά την προσάρτηση των μακεδονικών εδαφών στην Ελλάδα και εικοσι απο τον πόλεμο μεταξύ εκατέρωθεν Κομιτατζήδων.
Σου υπενθυμίζω οτι ο Παύλος Μελάς στάλθηκε στη Μακεδονία ως εκπρόσωπος του Ελληνικού Κομιτάτου.
 

laplace

Μέλος
Εγγρ.
9 Ιαν 2007
Μηνύματα
4.286
Like
21
Πόντοι
16
με την ιδια λογικη του φιλου του  fethry υπαρχει κ εθνοτητα 'κοσοβαρων' κ πρεπει να αναγνωριστει το κοσοβο..
σωστα φιλε fethry ??

η εκει ΔΙΑΦΩΝΕΙΣ?
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Ξέρω θα σε απογοητεύσω, αλλά παρόλο που το θεωρώ ανήθικο και όχι σύμφωνο με το διεθνές δίκαιο, μπορεί κάποια στιγμή να το θεωρήσω απαραίτητο όμως.

Τουλάχιστον δεν με θεωρείς εθνοπροδότη επειδή υπερασπίζομαι το δικαίωμα αυτοπροσδιορισμού των λαών.
Κάτι είναι κι αυτό!    :)
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
Όπως λένε πολλά πράγματα και οι διαφορές στην αντιμετώπιση του "μακεδονικού" απο τις εκάστοτε κυβερνήσεις μας.

Εδώ έχεις ένα μεγάλο δίκιο. Η πηγή όλων των κακών είναι ακριβώς αυτό το θέμα.
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Επίσης, Γιώργο, δεν ισχυρίστηκα ποτέ οτι το σύνθημα ΕΛΛΑΔΑ ΣΕΡΒΙΑ ΚΟΙΝΑ ΣΥΝΟΡΑ απηχεί την εξωτερική πολιτική της κυβέρνησης.
Και περιμένω πάντα απο τον str8 να προσκομίσει κάποιο επίσημο αλυτρωτικό έγγραφο της ΦΥΡΟΜ.
Αντ' αυτού, προσφεύγει σε δίκη προθέσεων.
Και καταφεύγει σε θεωρίες συνωμοσίας.

Το θες επικυρωμένο ή αρκεί και απλή φωτοτυπία;
Διάβασε το σύνταγμά τους, δες τις δηλώσεις του πρωθυπουργού τους και τα βιβλία των σχολείων τους...Γι' αρχή.


Για την ακρίβεια όσο ηθικό είναι να πλαστογραφείς την ιστορία σου...
Αλήθεια Φέθρυ, εσύ βρίσκεις ηθικό τα να διεκδικούν εθνολογική συγγένεια με το Μ. Αλέξανδρο και την Κλεοπάτρα;
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
με την ιδια λογικη του φιλου του  fethry υπαρχει κ εθνοτητα 'κοσοβαρων' κ πρεπει να αναγνωριστει το κοσοβο..
σωστα φιλε fethry ??

η εκει ΔΙΑΦΩΝΕΙΣ?

Όσο κι αν δεν μας αρέσει, θα έπρεπε τελικά να αναγνωριστεί, τι να κάνουμε.
Και ξέρω πολύ καλά πόσο πυριτιδαποθήκη είναι το Κόσσοβο.
Αν και το πρόβλημα δεν είναι οτι αναγνωρίστηκε, αλλά Ο ΤΡΟΠΟΣ με τον οποίο αναγνωρίστηκε.
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
Τουλάχιστον δεν με θεωρείς εθνοπροδότη επειδή υπερασπίζομαι το δικαίωμα αυτοπροσδιορισμού των λαών.
Κάτι είναι κι αυτό!    :)

Όχι, εθνοπροδότη δεν σε θεωρώ.

Διαφωνείς με την εξωτερική πολιτική του Ελληνικοκύ Κράτους, το οποίο εκπροσωπείται από νόμιμα εκλεγμένους αντιπροσώπους. edit: και κατόπιν δημοκρατικών διαδικασιών

Δικαίωμά σου, να διαφωνείς.

Δικαίωμά μου όμως να διαφωνώ με το δικαίωμα του αυτοπροσδιορισμού των λαών.
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Το θες επικυρωμένο ή αρκεί και απλή φωτοτυπία;
Διάβασε το σύνταγμά τους, δες τις δηλώσεις του πρωθυπουργού τους και τα βιβλία των σχολείων τους...Γι' αρχή.

Μου αρκεί και φωτοτυπία, αρκεί να είναι γνήσια και όχι παρμένη απο το ΣΤΟΧΟ.
Για αρχή, που λες κι εσύ.
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Όχι, εθνοπροδότη δεν σε θεωρώ.

Διαφωνείς με την εξωτερική πολιτική του Ελληνικοκύ Κράτους, το οποίο εκπροσωπείται από νόμιμα εκλεγμένους αντιπροσώπους.

Δικαίωμά σου, να διαφωνείς.

Δικαίωμά μου όμως να διαφωνώ με το δικαίωμα του αυτοπροσδιορισμού των λαών.

Να κι ένας πολιτισμένος άνθρωπος τελικά!    :)
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Σε απογοήτευση του μεγάλου ρεύματος του site, να δηλώσω ότι είμαι Δεξιός, και ΝεοΔημοκράτης.

Βαράτε τώρα!

Ουδέποτε αμφέβαλλα οτι ο χώρος της παραδοσιακής Δεξιάς διαθέτει και σκεπτόμενους ανθρώπους.
Τώρα, πως τα καταφέρνετε να στηρίζετε τις μαλακίες του ευτραφούς πρωθυπουργού μας, είναι άλλη συζήτηση!    :)
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
Ουδέποτε αμφέβαλλα οτι ο χώρος της παραδοσιακής Δεξιάς διαθέτει και σκεπτόμενους ανθρώπους.
Τώρα, πως τα καταφέρνετε να στηρίζετε τις μαλακίες του ευτραφούς πρωθυπουργού μας, είναι άλλη συζήτηση!    :)

Θέμα επιλογών fethry. Και επειδή είμαστε παλιοί εδώ μεσα, ξέρεις πολύ καλά ότι την κριτική που εγώ ασκώ στην σημερινή κυβέρνηση, δεν την ασκούν όλα τα υπόλοιπα κόμματα (κοινοβουλευτικά και μη) στο σύνολό τους. Πάντα βέβαια υπό το πρίσμα των δικών μου απόψεων, οι οποίες δεν βρίσκουν απαραίτητα σύμφωνους όλους τους αντιπολιτευόμενους και μη.

Όπως έχω ξαναπεί, γκρινιάζω εκεί που ψωνίζω, όχι σε άλλα μαγαζιά.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom