Νέα

Μακεδονία προδότες!!!!

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα CIVIL111
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 123K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Τελικά ποια θα είναι η κατάληξη στο θέμα της ονομασίας?

  • αρνητική

    Ψήφοι: 9 56,3%
  • θετική

    Ψήφοι: 2 12,5%
  • κοινά αποδεκτή λύση

    Ψήφοι: 4 25,0%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 1 6,3%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    16

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
αποψη σου φιλε,δεν σε ειπα πρακτορα...
εθνοτητας κανενας δεν στερειται,το θεμα ειναι ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ Η ΕΘΝΟΤΗΤΑ..


Το να θελουν οι ΗΠΑ να τους ονομασουν ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ,δεν σημαινει οτι υπαρχει μακεδονικη εθνοτητα

Ωραία.
Κατά τη γνώμη σου λοιπόν, ποια είναι η εθνότητα αυτών που αυτοαποκαλούνται Μακεδόνες;
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Τους ίδιους λέω.
Και ο Εφιάλτης "Έλληνας" ήταν...και πολύ άλλοι μαζί του...

Και πολλοί άλλοι, "κατά σύμπτωσιν" μάλιστα υπερπατριώτες, όπως εσύ.

Μου έλειψες όμως φίλε.
Θέλω πληροφορίες απο πρώτο χέρι για τις κινήσεις των ξέκωλων απο την Ευρώπη, που έρχονται για πιάτσα στη χώρα μας.
Ξέρεις εσύ, αυτές που σπονσονάρεις εδώ στο σάϊτ.
 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
ότι πεις κότα ψευτρι.
καληνύχτα και περαστικά.
εγώ όπως είδες καταδικάζω τους Εφιάλτες. Δεν τους αλλάζω απλά ιδεολογικό περίβλημα.
Αλλά όποιος έχει την σφίγγα σφίγγεται.
Αμερικανοκίνητοι.
κατά τα άλλα χαιρετίσματα στον αριστερό εργοδότη σου!
Ξέρεις εσύ  ;)
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Ο μακεδονικός αλυτρωτισμός θέλει την Θεσσαλονίκη πρωτεύουσα της Μακεδονίας.
Όπως ο αντίστοιχος ελληνικός θέλει την Κωνσταντινούπολη πρωτεύουσα της Ελλάδας.
Και οι δύο αλυτρωτισμοί, ευτυχώς, εκπορεύονται ΜΟΝΟ απο εκατέρωθεν εθνιστικούς κύκλους (Χρυσή Αυγή, ΣΤΟΧΟΣ και οι αντίστοιχοι των Σκοπίων) και όχι απο τις κυβερνήσεις.
Το να έχεις την άποψη οτι η ΦΥΡΟΜ πρέπει να ονομαστεί Δημοκρατία της Μακεδονίας, σε καθιστά εθνοπροδότη;
Απαγορεύεται δηλαδή να το πεις;
Και απο ποιο νόμο;
Αν είναι, πέστο μου.
Έχω κι εγώ την ίδια άποψη, ξέρεις.

Η Κωνσταντινούπολη ως πρωτεύουσα της ελλάδας υποστηρίζεται από ελάχιστους ακραίους εθνικιστικούς κύκλους..
Δεν είδα όμως ποτε τον καραμανλή ή το σημίτη ή τον ανδρέα ή το μητσοτάκη να διεκδικεί εμμέσως ή αμέσως τουρκικό εδώ και αιώνες έδαφος...
Και σε τελική ανάλυση η Κωνσταντινούπολη κάποτε ήταν πράγματι η πρωτευουσα της ελληνόφωνης Ανατολικής ρωμαϊκής αυοκρατορίας, με κυριαρχο πολιτιστικό και εθνολογικό στοιχείο το ελληνικό.

Ο "μακεδονικός" αλυτρωτισμός αποτελεί ΕΠΙΣΗΜΗ θέση του σκοπιανού κράτους και το κυριότερο κατ 'εμε, είναι εκτός κάθε ιστορικής πραγματικότητας...

Δεν ξέρω αν σε καθιστά προδότη το να υποστηρίζεις τέτοια λύση, αλλά δείχνει άγνοια ιστορίας, εθνολογίας, διπλωματίας και καμιας δεκαριάς άλλων επιστημών..
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Η Κωνσταντινούπολη ως πρωτεύουσα της ελλάδας υποστηρίζεται από ελάχιστους ακραίους εθνικιστικούς κύκλους..
Δεν είδα όμως ποτε τον καραμανλή ή το σημίτη ή τον ανδρέα ή το μητσοτάκη να διεκδικεί εμμέσως ή αμέσως τουρκικό εδώ και αιώνες έδαφος...
Και σε τελική ανάλυση η Κωνσταντινούπολη κάποτε ήταν πράγματι η πρωτευουσα της ελληνόφωνης Ανατολικής ρωμαϊκής αυοκρατορίας, με κυριαρχο πολιτιστικό και εθνολογικό στοιχείο το ελληνικό.

Ο "μακεδονικός" αλυτρωτισμός αποτελεί ΕΠΙΣΗΜΗ θέση του σκοπιανού κράτους και το κυριότερο κατ 'εμε, είναι εκτός κάθε ιστορικής πραγματικότητας...

Δεν ξέρω αν σε καθιστά προδότη το να υποστηρίζεις τέτοια λύση, αλλά δείχνει άγνοια ιστορίας, εθνολογίας, διπλωματίας και καμιας δεκαριάς άλλων επιστημών..

ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ διεκδικεί λοιπόν ο μακεδονικός αλυτρωτισμός που λες, πέραν του δικαιώματος να αναγνωριστούν με το συνταγματικό τους όνομα και να είναι μακεδόνες ως προς την εθνότητα;
Μιλαω για την ΕΠΙΣΗΜΗ θέση της ΦΥΡΟΜ, όχι για καμμιά Χρυσή Αυγή των Σκοπίων.
 

laplace

Μέλος
Εγγρ.
9 Ιαν 2007
Μηνύματα
4.286
Like
21
Πόντοι
16
ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ διεκδικεί λοιπόν ο μακεδονικός αλυτρωτισμός που λες, πέραν του δικαιώματος να αναγνωριστούν με το συνταγματικό τους όνομα και να είναι μακεδόνες ως προς την εθνότητα;
Μιλαω για την ΕΠΙΣΗΜΗ θέση της ΦΥΡΟΜ, όχι για καμμιά Χρυσή Αυγή των Σκοπίων.

Η ΕΠΙΣΗΜΗ ΘΕΣΗ ΤΩΝ ΣΚΟΠΙΩΝ,στο συνταγμα της αναφερει οτι ΕΧΟΥΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑ να υπερασπιστουν τους 'αλυτρωτους΄ πατριωτες τους..
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
ότι πεις κότα ψευτρι.
καληνύχτα και περαστικά.
εγώ όπως είδες καταδικάζω τους Εφιάλτες. Δεν τους αλλάζω απλά ιδεολογικό περίβλημα.
Αλλά όποιος έχει την σφίγγα σφίγγεται.
Αμερικανοκίνητοι.
κατά τα άλλα χαιρετίσματα στον αριστερό εργοδότη σου!
Ξέρεις εσύ  ;)

Φωνάζω κατά των Αμερικάνων απο το 1974, όταν οι τωρινοί συνοδοιπόροι σου τους έπαιρναν τσιμπούκια καλύτερα και απο της Σόφι Έβανς.
Άσε λοιπόν τους νεόκοπους αντιϊμπεριαλισμούς, μπούλη, που τολμάς και να μιλάς γι' αυτά.

Αλήθεια, ποιος ήταν ο ΕΛΛΗΝΑΣ πολιτικός που κατά τη διάρκεια του εμφυλίου έδειχνε στον Βαν Φλητ τον Ελληνικό Στρατό και του έλεγε "Στρατηγέ μου, ιδού ο Στρατός Σας";
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Η ΕΠΙΣΗΜΗ ΘΕΣΗ ΤΩΝ ΣΚΟΠΙΩΝ,στο συνταγμα της αναφερει οτι ΕΧΟΥΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑ να υπερασπιστουν τους 'αλυτρωτους΄ πατριωτες τους..

Γιατί τότε δεν μας ποστάρεις το Σύνταγμα των Σκοπίων τότε να δούμε ποιος έχει δίκιο και ποιος άδικο;
Αλλά σε επίσημη έκδοση, όχι ποστ απο κανένα blog κλπ.
Ιδού η Ρόδος λοιπόν!
 

Επισκέπτης
+ Αχρίδος Ιωάννης: [size=15pt]"Γίνεται πλαστογράφηση της ιστορίας"[/size]


Συνέντευξη στον δημοσιογράφο Νίκο Παπαχρήστου παραχώρησε ο Αρχιεπίσκοπος Αχρίδος και Μητροπολίτης Σκοπίων κ. Ιωάννης, ο οποίος έκανε λόγο για πλαστογράφηση της ιστορίας,
για αναγνώριση των Σκοπίων με γεωγραφικό προσδιορισμό, δηλαδή ένα όνομα που θα εμπεριέχει γεωγραφικό προσδιορισμό, αλλά και για τις προσωπικές διώξεις και φυλακίσεις. Παρακάτω παραθέτουμε μερικά αποσπάσματα από την συνέντευξη.



Αναφερόμενος στις προκλητικές δηλώσεις του σχισματικού Αρχιεπισκόπου των Σκοπίων κ. Στέφανο τόνισε πως "Δεν είναι αλήθεια αυτό που λέει, είναι μια πλαστογράφηση της ιστορίας, όπως πολλές φορές κάνουν πολλοί παράγοντες της ΠΓΔΜ" συνεχίζοντας "Αυτό είναι πασίγνωστο ότι οι φωτιστές των Σλάβων Κύριλλος και Μεθόδιος ήταν Έλληνες με καταγωγή από την Θεσσαλονίκη, όμως είχαν τόσο αγάπη για τους Σλάβους, που θυσίαζαν την ζωή τους για την Εκκλησία και τους Σλάβους".



Ακόμα ο κ. Ιωάννης τόνισε: "Μ’ αυτήν την μέθοδο που πραγματοποιεί η κυβέρνηση της ΠΓΔΜ και τώρα τελευταία και η σχισματική εκκλησία δεν μπορεί να λυθεί το πρόβλημα. Εγώ το πρότεινα προηγουμένως και θα το προτείνω πάλι, πως μόνο από μέσα πρέπει να περιμένουμε να αλλάξει η κατάσταση" συνεχίζοντας "Δηλαδή όλοι εμείς σαν ένα πυρήνα να αλλάξουμε όλη αυτήν την κατάσταση, η οποία είναι πλαστογραφημένη, αλλά για να το καταλάβουν εκεί χρειάζεται μια ακτίνα φωτός στο σκοτάδι που υπάρχει εκεί".



Σε άλλο σημείο της συνέντευξης ο Αρχιεπίσκοπος Αχρίδος κ. Ιωάννης τονίζει: "Η λύση είναι να πούνε πως αυτή η δημοκρατία υπάρχει από το 1945, και από εκεί δημιουργείται η ιστορία και συνεχίζουμε. Δεν μπορεί ένας λογικός άνθρωπος να μην το αναγνωρίσει αυτό;".



Σε ερώτηση του Νίκου Παπαχρήστου σχετικά αν μπορεί να βρεθεί λύση σχετικά με την ονομασία, ο Αρχιεπίσκοπος Αχρίδος δήλωσε: "Νομίζω πως ναι! Με τον γεωγραφικό προσδιορισμό έπρεπε και πιο νωρίς η Ελλάδα να υποχωρήσει και θα τα βρίσκανε νομίζω. Σαν γεωγραφικό προσδιορισμό δεν νομίζω να πειράζει κάποιον;".



Επίσης αναφερόμενος και στις διώξεις που έχει δεχθεί ο Αρχιεπίσκοπος κ. Ιωάννης δήλωσε: "Αυτό που κάνουν είναι παράνομο και στην νομοθεσία της χώρας μας. Στην αρχή άρχισαν με την πίεση αν μπορούσαν να μας εξαφανίσουν, και αφού δεν πέτυχαν έτσι, άρχισαν τις προφυλακίσεις και αφού δεν πέτυχαν ούτε έτσι, άρχισαν να μας καταδικάζουν" συνεχίζοντας "Τώρα εγώ αν προσπαθήσω να μπω στην χώρα, πάλι θα με προφυλακίσουν, δηλαδή όλο αυτό που κάνουν είναι παράνομο και παραβίαση των ανθρωπίνων δικαιωμάτων".



Τέλος να αναφερθεί πως ο Αρχιεπίσκοπος Αχρίδος κ. Ιωάννης βρίσκεται εδώ και ένα μήνα στην Ελλάδα και συγκεκριμένα στην Θεσσαλονίκη, όπως δήλωσε και ο ίδιος, η Ιερά Σύνοδος της Εκκλησίας της Σερβίας αλλά και η τοπική δική τους Σύνοδος της Αρχιεπισκοπής Αχρίδος αποφάσισε να μην μπει ξανά στην χώρα, για να μην φυλακιστεί και πάλι.



Σημείωση: "Η εκκλησία των Σκοπίων αποσχίστηκε το 1967 από το Ορθόδοξο Πατριαρχείο της Σερβίας, το οποίο μέχρι και πριν τρια χρόνια προσπαθούσε να βρει μια λύση χώρις όμως να επιθυμεί να αναγνωρίσει την τοπική εκκλησία με το όρο Μακεδονία, όπως έπιθυμούσαν οι Σκοπιανοί. Έτσι τελικώς το Πατριαρχείο Σερβίας το 2005 αποφάσισε να προχωρήσει στην δημιουργία, αυτόνομης εκκλησιαστικής επαρχίας με τον τίτλο Αρχιεπίσκοπη Αχρίδος και Μητροπολίτη Σκοπίων τον οποίο απέδωσε στον κ. Ιωάννη, ο οποίος είναι και ο νόμιμος ποιμενάρχης".

πηγή :
 

laplace

Μέλος
Εγγρ.
9 Ιαν 2007
Μηνύματα
4.286
Like
21
Πόντοι
16
Εγώ σου είπα.
Για μένα, είναι μακεδόνες.
Τη δική σου άποψη δεν άκουσα όμως.

φιλε μου ΕΣΥ ΕΙΣΑΙ ΑΝΙΣΤΟΡΙΤΟΣ..

ΧΘΕΣ ΜΑΛΙΣΤΑ ΣΤΟΝ ΑΝΤ1 ΝΟΜΙΖΩ (ή αλφα δεν θυμαμαι καναλι) ηταν ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΟΙ ΙΣΤΟΡΙΚΟΙ και ελεγαν οτι ΟΥΔΕΠΟΤΕ ΥΠΗΡΞΕ ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟ ΕΘΝΟΣ Κ ΕΙΝΑΙ ΑΛΒΑΝΟΙ Κ ΣΛΑΒΟΙ ΤΟΥΣ ΟΠΟΙΟΥΣ Ο ΤΙΤΟ ΒΑΦΤΙΣΕ ΜΑΚΕΔΟΝΕΣ..με αφορμη τις εκλογες κ το οτι ο πρωην πρωθυπουργος εκανε αναφορα σε 'μακεδονικη γλώσσα'

Επισης ΧΘΕΣ,στον real fm,ο ΗΛΙΑΣ ΜΠΑΖΙΝΑΣ, νομικος,ιστορικος κ πολλα αλλα ΕΞΗΓΗΣΕ ΛΕΠΤΟΜΕΡΩΣ ΟΤΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΣΛΑΒΟΙ Κ ΑΛΒΑΝΟΙ ...

Επισης αν ψαξεις στο google ΑΠΕΙΡΟΙ ΙΣΤΟΡΙΚΟΙ θα σου πουν τα ιδια,ΜΕ ΣΤΟΙΧΕΙΑ..

Κ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΔΙΔΑΚΤΟΡΕΣ  ΜΕ ΦΟΒΕΡΗ ΚΑΡΙΕΡΑ ΠΙΣΩ ΤΟΥΣ ΟΧΙ ΙΣΤΟΡΙΚΟΥΣ ΤΗΣ ΠΛΑΚΑΣ..

τελοσπαντων,εχεις δικαιωμα να λες κ να πιστευεις οτι θες ΑΠΛΑ μην μου λες ΟΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΤΙ γιατι ΕΣΥ ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ το συγκεκριμενο..

οσο για το συνταγμα των σκοπιων,περιμενεις να ψαξω να βρω το συνταγμα για να σου αποδειξω κατι το οποιο ΑΚΟΜΑ Κ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΑΡΧΗΓΟΙ λενε οτι υπαρχει?
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ διεκδικεί λοιπόν ο μακεδονικός αλυτρωτισμός που λες, πέραν του δικαιώματος να αναγνωριστούν με το συνταγματικό τους όνομα και να είναι μακεδόνες ως προς την εθνότητα;
Μιλαω για την ΕΠΙΣΗΜΗ θέση της ΦΥΡΟΜ, όχι για καμμιά Χρυσή Αυγή των Σκοπίων.

Πάλι καλά που δεν διεκδικούν και την Αθήνα εκτός από τη θεσσαλονίκη δηλαδή...
Το ότι ονομάζουν τη χώρα τους με το όνομα μιας τεράστιας επαρχίας μιας άλλης χώρας δεν είναι αλυτρωτισμός;
Το  ότι μιλάνε (όχι η χρησή τους αυγή, ο υπεξ και ο πρωθυπουργός τους) για 50.000 "μακεδόνες" μεινότητα στην ελλάδα και δη στη Φλώρινα που ανάθεμα και αν έχει 50.000 πληθυσμό δεν είναι αλυτρωτσιμός;
Το ότι διεκδικούν ελληνικά σύμβολα, ελληνική ιστορία και ελληνικά πρόσωπα ως δικά τους (δες επίσημες θέσεις για μ. αλέξανδρο ως και κλεοπάτρα) δεν είναι αλυτρωτισμός;

Σε παραπέμπω στα σχόλια των αλβανών "συμπατριωτών" τους που τους δουλευουν στεγνά για τα περί μακεδονίας, στον πρώην πρωθυπουργό τους που έγινε ... βούλγαρος και στις δηλώσεις γκλιγκόρωφ που ομολογούσε ότι είναι σλάβοι που ήρθαν στην περιοχή τον 7ο αιώνα...

 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Πάλι καλά που δεν διεκδικούν και την Αθήνα εκτός από τη θεσσαλονίκη δηλαδή...
Το ότι ονομάζουν τη χώρα τους με το όνομα μιας τεράστιας επαρχίας μιας άλλης χώρας δεν είναι αλυτρωτισμός;
Το  ότι μιλάνε (όχι η χρησή τους αυγή, ο υπεξ και ο πρωθυπουργός τους) για 50.000 "μακεδόνες" μεινότητα στην ελλάδα και δη στη Φλώρινα που ανάθεμα και αν έχει 50.000 πληθυσμό δεν είναι αλυτρωτσιμός;
Το ότι διεκδικούν ελληνικά σύμβολα, ελληνική ιστορία και ελληνικά πρόσωπα ως δικά τους (δες επίσημες θέσεις για μ. αλέξανδρο ως και κλεοπάτρα) δεν είναι αλυτρωτισμός;

Σε παραπέμπω στα σχόλια των αλβανών "συμπατριωτών" τους που τους δουλευουν στεγνά για τα περί μακεδονίας, στον πρώην πρωθυπουργό τους που έγινε ... βούλγαρος και στις δηλώσεις γκλιγκόρωφ που ομολογούσε ότι είναι σλάβοι που ήρθαν στην περιοχή τον 7ο αιώνα...

Αλυτρωτισμός είναι όταν διεκδικώ εδάφη που μου ανήκουν και στενάζουν κάτω απο ξένο ζυγό.
Έχεις κάτι τέτοιο να προσάψεις στη ΦΥΡΟΜ η θα συνεχίσεις τις φλογερές (πλην γυμνασιακές) εκθέσεις ιδεών;

Υ.Γ. Σου υπενθυμίζω οτι έχω σταματήσει τις άσκοπες προκλήσεις απέναντί σου, ακόμα και όταν σου την πέφτει το μισό σάϊτ.
Θα ήθελα να το σεβαστείς.
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Υ.Γ. Σου υπενθυμίζω οτι έχω σταματήσει τις άσκοπες προκλήσεις απέναντί σου, ακόμα και όταν σου την πέφτει το μισό σάϊτ.
Θα ήθελα να το σεβαστείς.

I beg your pardon? Δεν κατάλαβα;
Το ότι διαφωνούμε- σε κόσμια πλαίσια- είναι άσκοπη πρόκληση;
Ή εξαρτάς τη στάση σου απέναντί μου από τί λένε 3-4 κυρίες και κύριοι που μάλλον έχουν σοβαρό πρόβλημα με τη διαφωνία και τους καλύτερους διαλόγους τους είχαν στον καθρέπτη της τουαλέτας τους;
Το σάιτ δεν είναι διαγωνισμός δημοφιλίας ούτε και γράφω για να γίνω συμπαθής..
Αν θέλεις να μου την πεις, κάνε το ελεύθερα...
Μπορώ να ζήσω και χωρίς τη συμπάθεια μερικών μελών...

Επί του θέματος, καλό θα ήταν να μην επιμένεις...
Το ότι δεν βγήκε ο ΠΤΔ τους να μας απευθύνει τελεσίγραφο να του παραδόσουμε Φλώρινα και Θεσσαλονίκη, δε σημαίνει ότι η όλη τους στάση δεν είναι αλυτρωτική...
Ο Αλυτρωτισμός έχει πολλά επίπεδα και πολλά στάδια...
Προς το παρόν καλλιεργούν "εθνική" συνείδηση με παραχάραξη ιστορίας και έμμεσες αναφορές σε εδάφη που τους ανήκουν και άμεσες σε αλύτρωτους αδελφούς...

Αλήθεια, επειδή έχω πάει φλώρινα και δεν είδα ούτε ένα "μακεδόνα", έχει δει κανείς;
Όχι τίποτ' άλλο, είναι δύσκολο να κρύψεις 50.000 κόσμο σε νομό με  πληθυσμό 55.000
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Εγώ έχω δει Μακεδόνες, πάντως.
Και κυρίως, έχω ακούσει να μιλάνε μακεδονικά στο δρόμο.
Πολλές φορές.

Εσύ μπορείς να μου βρεις ΕΝΑ επίσημο έγγραφο της ΦΥΡΟΜ που να λέει οτι διεκδικούν ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΕΤΡΟ ελληνική γη;

Απο έλληνες έχω ακούσει πάντως το σύνθημα "Ελλάδα- Σερβία κοινά σύνορα" πάντως. Υποθέτω κι εσύ.
Τι άραγε να εννοεί;
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
Εσύ μπορείς να μου βρεις ΕΝΑ επίσημο έγγραφο της ΦΥΡΟΜ που να λέει οτι διεκδικούν ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΕΤΡΟ ελληνική γη;

Απο έλληνες έχω ακούσει πάντως το σύνθημα "Ελλάδα- Σερβία κοινά σύνορα" πάντως. Υποθέτω κι εσύ.
Τι άραγε να εννοεί;

Το ότι το έχεις ακούσει απο Έλληνες, δεν το κάνει επίσημο έγγραφο του Ελληνικού Κράτους. Και εγώ έχω ακούσει απίστευτα πράγματα από Σκοπιανούς.

FYI, το σύνθημα πάντως που αναφέρεις, μάλλον εννοεί να μεγαλώσει η Σερβία και όχι την επέκταση της Ελλάδος.
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Το ότι το έχεις ακούσει απο Έλληνες, δεν το κάνει επίσημο έγγραφο του Ελληνικού Κράτους. Και εγώ έχω ακούσει απίστευτα πράγματα από Σκοπιανούς.

FYI, το σύνθημα πάντως που αναφέρεις, μάλλον εννοεί να μεγαλώσει η Σερβία και όχι την επέκταση της Ελλάδος.

Δηλαδή, κάποιος ΕΛΛΗΝΑΣ προτρέπει τους ΣΕΡΒΟΥΣ να κάνουν κατάληψη της ΦΥΡΟΜ, σαν να λέμε.
Σου φαίνεται σύμφωνο με τις αρχές του διεθνούς δικαίου;
Και πέρα απ' αυτό, σου φαίνεται ηθικό;
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom