Νέα

Μακεδονία προδότες!!!!

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα CIVIL111
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 123K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Τελικά ποια θα είναι η κατάληξη στο θέμα της ονομασίας?

  • αρνητική

    Ψήφοι: 9 56,3%
  • θετική

    Ψήφοι: 2 12,5%
  • κοινά αποδεκτή λύση

    Ψήφοι: 4 25,0%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 1 6,3%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    16

laplace

Μέλος
Εγγρ.
9 Ιαν 2007
Μηνύματα
4.286
Like
21
Πόντοι
16
Έτσι, φαρδιά πλατιά: ένας Μακεδόνας επιστήμονας προσκεκλημένος στο Πάντειο. Από το Τμήμα Πολιτικής Επιστήμης και Ιστορίας. Και στην ίδια ανακοίνωση (δημοσιευμένη στην «Αυγή»), αναφορά στη Δημοκρατία της Μακεδονίας...
Η καταγγελτική κοινοτοπία θα μπορούσε να εξαντλήσει την οργή της στην επιστράτευση χαρακτηρισμών, μιλώντας για θρασύτατη πρόκληση και βαρύ ατόπημα. Όμως το ζήτημα βρίσκεται αλλού: με ποιους όρους -ιστορικούς και άλλους- νομιμοποιούν οι επιστήμονες του συγκεκριμένου Τμήματος του Παντείου το δικαίωμα των γειτόνων να αυτοαποκαλούνται Μακεδόνες;
Αρκούνται -και παραπέμπουν- στο «δικαίωμα του αυτοπροσδιορισμού»;
Πώς κρίνουν την επιχείρηση ωμής παραποίησης της Ιστορίας και αυθαίρετης οικειοποίησής της από τους γείτονες; Η εξέλιξη αυτή, σφόδρα πιθανή σε περίπτωση που πάρουν το όνομα, ενθαρρύνει τον εθνικισμό; Τον νομιμοποιεί; Και βέβαια: υπάρχει κατά τη γνώμη τους ενδεχόμενο να εκδηλωθούν αλυτρωτικές τάσεις, με όχημα το Όνομα; Επομένως, αρκεί η ρητορική καταδίκη του εθνικισμού και του αλυτρωτισμού, όταν τα δύο αυτά παθογενή εκπορεύονται από -και συνδέονται άμεσα με- το Όνομα; Καλώς να 'ρθει ο Ljubomir Frekovski ο «Μακεδόνας» επιστήμονας και να εκθέσει τις απόψεις του για το μείζον αυτό θέμα (και όχι μόνο για τις «σχέσεις Αθήνας - Σκοπίων από το 1991 ως σήμερα»). Αλλά εξίσου απαραίτητο και γόνιμο θα ήταν να μιλήσουν ευθέως οι επιστήμονες του Παντείου που χαρίζουν το Όνομα στους γείτονες. Σε ανοιχτές συζητήσεις και σε επιστημονικά Συνέδρια. Να υπερασπιστούν επιστημονικά την άποψή τους. Για το «έθνος», τη «γλώσσα» και την «ιστορική συνέχεια» των «Μακεδόνων». Να ανταλλάξουν απόψεις με αλλόδοξους, τιμώντας τον διάλογο και τις δημιουργικές συγκρούσεις. Εκτός και αν όλα αυτά έχουν πραγματοποιηθεί με πρωτοβουλίες δικές του και δεν το ξέρουμε…
...
Από την «Ελευθεροτυπία»
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
304
Πόντοι
386
To θέμα με αυτό το ζήτημα δεν είναι απλό και θέλει ένα κάποιο ξεδιάλυμα γιατί κάπου υπάρχουν ασάφειες και αναπάντητα ερωτήματα. Καταρχήν να δούμε τι λένε οι ίδιοι για τον προσδιορισμότους ως "μακεδόνες". Και γιατί αυτό είναι τόσο αμφισβητήσιμο.
Οι ίδιοι δε λένε ότι είναι οι απευθείας απόγονοι των αρχαίων μακεδόνων. Αλλά κάτι πιο έξυπνο και πιο εκλεπτυσμένο. Ότι το αρχαίο μακεδονικό βασίλειο διοικούνταν από μια ελληνική ή εξελληνισμένη ελίτ αλλά ο λαός ήταν άλλης φυλής και ο εξελληνισμός δε τον είχε διαπεράσει πλήρως (τι ακριβώς ήταν αυτή η φυλή? τι γλώσσα μιλούσε? τι ιστορικές αποδείξεις για αυτήν υπάρχουν τι θρησκεία είχε κλπ? Απάντηση: τίποτα. Όλα δείχνουν με βάση τις παρεδεκτές αρχές τις αρχαιολογίας ότι στο αρχαίο μακεδονικό βασίλειο οι κάτοικοι μιλούσαν ελληνικά και λάτρευαν το δωδεκάθεο).
Από εκεί και ύστερα οι Σλάβοι όταν κατέβηκαν αναμίχθηκαν με αυτούς και σιγά σιγά συμπήχθηκε το σημερινό έθνος που αυτοαποκαλείται μακεδόνες. Εδώ τα ερωτήματα είναι τα εξής. Κατέβηκαν άραγε Σλάβοι έτσι από μόνοι τους? Γιατί είναι γνωστό ότι στην περιοχή εισήλθαν Σλάβοι συγκροτημένοι ως Σέρβοι ή Βούλγαροι.Σλάβοι έτσι από μόνοι τους δεν υπήρχαν! Ειδικά όταν εγκαταστάθηκαν στην περιοχή του αρχαίου μακεδονικού βασιλείου! Στη βόρεια βαλκανική ήρθαν ανοργάνωτα!
Έπειτα η περιοχή στην οποία κατοικούν οι σημερινοί "μακεδόνες" της FYROM δηλαδή ποτέ δεν ήταν Μακεδονία στα αρχαία χρόνια. Η περιοχή αυτή λεγόταν Παιονία και οι κάτοικοί της Παίονες. Άρα το να ισχυρίζονται ότι είναι "Μακεδονία" αυτομάτως θέτει διεκδίκηση καθώς τα όρια του σημερινού αυτού κράτους βρίσκονται έξω από τα όρια της αρχαίας Μακεδονίας. Η διεκδίκηση της κληρονομιάς αυτής δε σημαίνει άραγε και "αποκατάσταση" εδαφικά του αρχαίου μακεδονικού βασιλείου?
Αλλά και να αναμίχθηκαν κάποιοι "ξεκάρφωτοι" Σλάβοι με τους "αρχαίους μακεδόνες" τι απέγιναν αυτοί αργότερα? Κατά... το 19ο αιώνα θυμήθηκαν ότι υφίστανται ως ξεχωριστή οντότητα? Οι Βούλγαροι έκαναν αιώνες πολέμων με το Βυζάντιο. Το ίδιο και οι Σέρβοι διεκδίκησαν το Βυζαντινό θρόνο. Ο Στέφανος Ντουσάν έφτασε ως την Πελοπόνησο. Οι "Μακεδόνες" ήταν εν υπνώσει όλα αυτά τα χρόνια? Όταν ο Ρήγας Φεραίος με άλλους βαλκάνιους ηγεμόνες συνομωτούσαν να αποτινάξουν τον Οθωμανικό ζυγό, μόνο με Βλάχους Σέρβους και Βουλγάρους συνενοήθηκε. οι "Μακεδόνες" που ήταν?
Σε όλη τη Βυζαντινή περίοδο και την Οθωμανική αργότερα δεν υπήρξε λαός που να αυτοχαρακτηρίζεται "μακεδόνες". Άλλοστε δεν "αυτοπροσδιορίζονταν" τότε οι ομάδες έτσι. Αλλά με βάση τη θρησκεία. Και οι οθωμανοί αλλιώς τους ομαδοποιούσαν. Η γλώσσα ωστόσο που μιλούσαν τους χαρακτήριζε. Και υπήρχαν μεν ελληνικά, υπήρχαν βουλγαρικά, τούρκικα, σερβικά, βλάχικα (ρουμανικά), αλβανικά και εβραικά "μακεδονικά" όμως?
Αν κάποιο άρχισαν να αυτοπροσδιορίζονται ως μακεδόνες αυτοί ήταν οι κάτοικοι που μιλούσαν βουλγάρικα. Δηλαδή θα μπορούσε να πει κανείς ότι έχουν αποσχισθεί από τους Βούλγαρους. Σα να πουν οι κρητικοί π.χ. ότι είναι ξεχωριστό έθνος. Αλλά ωστόσο είναι πολύ σαθρό το επιχείρημα της συνέχειας με την αρχαία Μακεδονία. Ωστόσο οι κάτοικοι αυτοί ούτε ουρανοκατέβατοι είναι, πολύ απλά είναι Βούλγαροι.
  Το επόμενο βέτο στους διεθνείς οργανισμούς στη χώρα αυτή είναι πολύ πιθανό να το ασκήσει η Βουλγαρία που δε την αναγνωρίζει καν σαν εθνότητα. Η Ελλάδα μπορεί να μην αναγνωρίζει τη συγκεκριμένη της υπόσταση αλλά μια υπόσταση χωριστή από τους Βούλγαρους τους αναγνωρίζει. Κακώς, και το κάνει για λόγους συμφέροντος. Από τη μια μεν συμφέρει την Ελλάδα να υπάρχει εκεί μια χώρα που δεν είναι ούτε Βουλγαρία ούτε Αλβανία, από την άλλη έλα που η χώρα αυτή θέλει να λέγεται Μακεδονία. Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα δηλαδή.
Επίσης για το ΝΑΤΟ μια και μπήκε ήδη η Αλβανία, να πια άλλη χώρα είναι πιθανό να αρνηθεί μια ένταξη της χώρας στο θεσμό αυτό. Η Αλβανία βέβαια σα χώρα διαχωρίζει τη θέση της από Κοσοβάρους και Αλβανούς των Σκοπίων αλλά είναι σίγουρο ότι δε θα υποκύψει σε πιέσεις τους? Το κράτος αυτό είναι θνησιγενές και στη ζωή το κρατάει στην ουσία η Ελλάδα η οποία από τη μια δε θέλει να μεγαλώσει η Βουλγαρία και η Αλβανία, από την άλλη θέλει και ένα επικερδές οικοπεδάκι να εκμεταλλεύεται. Όλα εκεί είναι ελληνικά και η χώρα εξαρτάται απόλυτα από την Ελλάδα. Ας μη κρυβόμαστε. Και αν θέλουν να λέγονται μακεδόνες είναι κάτι που η Ελλάδα δε μπορεί να αρνηθεί ολοκληρωτικά, έστω και αν τίθεται ζήτημα γιατί για να υπάρχει ένα κράτος πρέπει να υπάρχει και ένα ιδεολόγημα να το συνέχει. Ε αυτό τώρα είναι όπως και να έχει το ιδεολόγημα του "μακεδονικού έθνους" και αυτά δεν αλλάζουν από τη μια μέρα στην άλλη. Οπότε γίνεται εν αρχή αποδεκτό και από εκεί και πέρα μέλημα της ελληνικής πολιτικής είναι να διαχειριστεί το ζήτημα με τους μικρότερους δυνατούς "κραδασμούς"

Θα θυμάστε βέβαια την εξέγερση των Αλβανών το 2001. Πως αντέδρασε τότε η Ελλάδα? Έσπευσε αμέσως να στηρίξει τα Σκόπια και μάλιστα διακύρηκε ότι "η Ελλάδα με κάθε μέσο θα διασφαλίσει την εδαφική ακεραιότητα της FYROM"! Και στρατιωτικά έχει στείλει βοήθεια και υλικό. Η Ελλάδα πραγματικά ήταν έτοιμη να παρέμβει τότε αν κάτι δε πήγαινε καλά σε αυτή την περίπτωση. Από την άλλη οι Αλβανοί των Σκοπίων δηλώνουν ευθαρσώς ότι " η Μακεδονία είναι ελληνική" και η χώρα εκεί λέγεται "Σκόπια"!
Επίσης όλες οι παλινωδίες και τα παιχνίδια της γάτας με το ποντίκι της ελληνικής πολιτικής τόσα χρόνια αποδεικνύουν ότι η Ελλάδα χρειάζεται και θέλει οπωσδήποτε να υφίσταται το μόρφωμα αυτό εκεί πέρα ενώ θα μπορούσε άνετα να τελειώνει αυτή την ιστορία. Ας διαδηλώνουν με σημαίες ελληνικές με τη σβάστικα. Τα καθαρά αποτελέσματα ωστόσο των τόσων εταιρειών που βρίσκονται εκεί πέρα,δεν... επηρεάζονται ιδιαίτερα και υπαγορεύουν την "τρυφερότητα" σε αυτό το τεχνητό κρατίδιο.
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Επίσης όλες οι παλινωδίες και τα παιχνίδια της γάτας με το ποντίκι της ελληνικής πολιτικής τόσα χρόνια αποδεικνύουν ότι η Ελλάδα χρειάζεται και θέλει οπωσδήποτε να υφίσταται το μόρφωμα αυτό εκεί πέρα ενώ θα μπορούσε άνετα να τελειώνει αυτή την ιστορία. Ας διαδηλώνουν με σημαίες ελληνικές με τη σβάστικα. Τα καθαρά αποτελέσματα ωστόσο των τόσων εταιρειών που βρίσκονται εκεί πέρα,δεν... επηρεάζονται ιδιαίτερα και υπαγορεύουν την "τρυφερότητα" σε αυτό το τεχνητό κρατίδιο.

Όπα ρε μεγάλε.
Εσύ δεν ήσουνα που έλεγες οτι σε ενδιαφέρει απο επιστημονική μονάχα και ουδόλως πολιτική, εθνική κλπ άποψη το ζήτημα;
Εδώ μας προτείνεις ευθέως να μπούνε τα ελληνικά τανκς και να "καθαρίσουνε".
Εντάξει, εκεί στον Καρατζαφέρη το παίζετε τρέντυ και "σύγχρονοι". Και σας πειράζει να σας λένε ακροδεξιούς.
Αλλά μην καρφωνόσαστε τόσο μερικές φορές.
 

pepe_le_pew

Μέλος
Εγγρ.
28 Μαΐ 2008
Μηνύματα
1.709
Like
0
Πόντοι
16
  Δεν ξερω αν εχει αναφερθει αλλα ο ΟΤΕς "μακεδονια" την λεει την Στρουγκα

[youtube=425,350]KMkVYLqoTf4[/youtube]

Την διαφημιση την βρηκα στο σαιτ του "Μακη"
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
304
Πόντοι
386
Όπα ρε μεγάλε.
Εσύ δεν ήσουνα που έλεγες οτι σε ενδιαφέρει απο επιστημονική μονάχα και ουδόλως πολιτική, εθνική κλπ άποψη το ζήτημα;
Εδώ μας προτείνεις ευθέως να μπούνε τα ελληνικά τανκς και να "καθαρίσουνε".
Εντάξει, εκεί στον Καρατζαφέρη το παίζετε τρέντυ και "σύγχρονοι". Και σας πειράζει να σας λένε ακροδεξιούς.
Αλλά μην καρφωνόσαστε τόσο μερικές φορές.

Fethry όταν λες κάτι διαβάζεις τι λέει ο άλλος ή απλά διαβάζεις ότι θέλεις εσύ? Τι τεθλασμένη ακουλούθησες και έβγαλες αυτά τα συμπεράσματα? Και άμα είπα ότι η Ελλάδα μπορούσε να τελειώνει άνετα με αυτή την ιστορία? Μπορεί γιατί στηρίζει επενδυτικά τη χώρα αυτή. Λες ότι προτείνω. Σου πε κανένα ότι είμαι σύμβουλος του πρωθυπουργού? Εγώ απλά κρίση εξέφρασα πως έχει το πράγμα. Που ακριβώς διάβασες και πως κατάλαβες καταρχήν από το ότι έγραψα μια κρίση "άνετα μπορούσε να καθαρίσει το ζήτημα", ότι καταρχήν αυτό είναι πρόταση ή άποψή μου και δεύτερον ότι είναι και η συγκεκριμένη που αυθαίρετα εσύ είπες? Έπειτα προχώρησες ακόμη ένα βήμα και είπες για "οπαδό του Καρατζαφέρη"!!!!!!!!!!!!!!
Τα άλματα λογικής προκαλούν... βέρτιγκο! Δε με ενδιαφέρει να πω προσωπικές απόψεις αλλά off the record απλά να σε πληροφορήσω ότι στα αρχίδια μου τι κάνει η Ελλάδα και η ελληνική πολιτική μεγάλε. Και ξέρεις γιατί? Γιατί πολύ απλά εγώ δεν είμαι σα μερικούς μερικούς κρατικοδίαιτους τεμπέληδες. Δεν έχω να περιμένω κάτι από αυτή τη χώρα.
Ο εθνικισμός είναι απλά η ιδεολογία που συνέχει ένα κράτος.Άρα ο εθνικιστής υποστηρίζει το κράτος αυτό. Όταν κάποιος από την ύπαρξη ενός κράτους μάλλον χάνει παρά κερδίζει, όταν εγώ στο δούναι και λαβείν με το κράτος αυτό μάλλον βγαίνω χαμένος και δίνω αλλά δε παίρνω και μάλιστα με το ζόρι δεν έχω κανένα απολύτως λόγο να είμαι...εθνικιστής κλπ. Και φυσικά δε συγχέω την τύχη μου κλπ με την τύχη του κράτους αυτού. Είμαι από αυτούς που πιστεύουν ότι στον εμφύλιο έπρεπε να νικήσει η άλλη πλευρά. Και με πλήρη συνείδηση γιατί όχι απλά επειδή κάποιοι μου το έμαθαν ή επειδή έτσι νομίζω ότι πρέπει λόγω κάποιου "κομματικού πατριωτισμού".
Το αν πω ότι ο "τάδε" πρέπει να κάνει εκείνο ή μπορούσε να κάνει εκείνο είναι μια εκτίμηση. Σα να λέω ότι η τάδε εταιρεία πρέπει να κάνει αυτό για να βγάλει χρήματα. Δε σημαίνει ότι καίγομαι ιδιαίτερα κιόλας αν το κάνει ή όχι. Το ότι πιστεύω ότι μια οντότητα (στην προκειμένη η Ελλάδα) για το συμφέρον της σαν Ελλάδα , σα "μαγαζί" τη συμφέρει να κάνει εκείνο δε σημαίνει ότι ντε και καλά εγώ επειδή το λέω ταυτίζομαι ή κόπτομαι για το συμφέρον του μαγαζιού" αυτού.
Αυτά και πιστεύω να μη χρειαστεί να χάνουμε άλλη φορά χρόνο για να εξηγούμαι πράγματα απλής λογικής. Δεν είναι βέβαια ότι δε μπορείς αλλά δε θέλεις να καταλάβεις. Για αυτό άλλοστε "πιάστηκες" από αυτό μόνο.
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Σόρρυ φίλε, αλλά δεν με πείθεις σε τίποτα.
Και κυρίως για την "ανεξάρτητη άποψη" που διατυμπανίζεις οτι έχεις.
Ιδίως όταν στο "δια ταύτα" δεν λες καθαρά τι σκέφτεσαι, αλλά αφήνεις μόνο μισόλογα.
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
304
Πόντοι
386
Στην ουσία δεν υπάρχει τέτοιο κράτος ούτε τέτοια εθνότητα. Ανεξάρτητα από το τι ήταν η αρχαία Μακεδονία, οι σημερινοί κάτοικοι του κρατιδίου αυτού είναι Βούλγαροι. Το κράτος αυτό είναι μια ανωμαλία και θα έπρεπε να διαμελισθεί μεταξύ Αλβανίας και Βουλγαρίας ( και όχι Ελλάδας και Σερβίας βέβαια).

Για μισό λεπτάκι ρε φιλαράκο. Υπάρχει και άλλος skidoo εδώ πέρα? Αυτά εσένα δε σου φαίνονται για ξεκάθαρη άποψη?Μάλιστα τι είπα στο επόμενο ποστ? Ότι η Ελλάδα το τελευταίο πράγμα που θέλει να δει είναι αυτό ακριβώς που εκφράζω εγώ στην άποψή μου! Δηλαδή να διαμελιστούν τα Σκόπια μεταξύ Βουλγαρίας και Αλβανίας! Αλλά αυτό πιστεύω εγώ ότι είναι σωστό ανεξάρτητα από τα ελληνικά συμφέροντα. Τι να κάνουμε τώρα. Σε τι ακριβώς δε σε πείθω?
Μάλιστα είπα ότι η Ελλάδα μπορούσε να τελειώνει το θέμα αλλά εξήγησα γιατί ακριβώς δε το κάνει. Για αυτό το είπα, για να τονίσω το ότι δε τη συμφέρει μια τέτοια εξέλιξη. Όταν λοιπόν λέω ότι "Η Ελλάδα μπορούσε να τελειώνει το θέμα αλλά δε το κάνει" σημαίνει ότι οι συνέπειες αυτού του "τελειώματος" θα είναι δυσμενείς για την ίδια την Ελλάδα. Ήτοι θα σημαίνει διαμελισμό της FYROM ανάμεσα σε Βουλγαρία και Αλβανία. Άρα δεν εννούσα να "εισβάλει" με τανκς- πολύ περισσότερο δε το πρότεινα!!!!!!-πως θα μπορούσε να είναι "εισβολή με τανκς" όταν ένα τέτοιο "τελείωμα" θα σήμαινε διαμελισμό σε Βουλγαρία και Αλβανία. Επίσης δεν είπα την άποψη που έχει διατυπωθεί από κάποια εδώ "γεράκια" δηλαδή να διαμελισθεί ανάμεσα σε Σερβία και Ελλάδα αλλά Αλβανία και Βουλγαρία. Γιατί? Γιατί αυτό θεωρώ πως είναι δίκαιο και ιστορικά και εθνολογικά και από οποιαδήποτε άποψη. Και ας είναι το χειρότερο δυνατό σενάριο για την Ελλάδα. Χίλιες φορές περισσότερο για την Ελλάδα να υπάρχει ένα κράτος εκεί και ας λέγεται "Μακεδονία" σκέτο χωρίς προσδιορισμούς, παρά μια τεράστια Αλβανία και μια τεράστια Βουλγαρία. Και έτσι εξήγησα γιατί κατά τη γνώμη μου η Ελλάδα εμφανίζεται "υποχωρητική" στο ζήτημα ενώ στην ουσία δεν είναι. Και είπα ότι θα μπορούσε να τελειώνει το θέμα γιατί στην ουσία η FYROM δεν είναι σε θέση να προβάλει ουδεμία αντίσταση σε πιέσεις. Τώρα ειλικρινά πες μου πως συνήγαγες το συμπέρασμα ότι είπα να εισβάλει με τανκς η Ελλάδα εκεί πέρα(!) ότι...είμαι εθνικιστής, ακροδεξιός και... μάλιστα καρατζαφερικός(!!!!!!!) !!! Πες μου ειλικρινά γιατί θα τραβήξω τα ... βυζιά μου ρε φίλε!!!! ΗΜΑΡΤΟΝ δηλαδή!

Υ.Γ. εκτός και αν έτσι έχεις μάθει να αντιδράς στις διαφωνίες. Να μην απαντάς επί του ζητήματος- όπως και δεν έκανες για τα τόσα ιστορικά , εθνολογικά κλπ ζητήματα που παραμένουν σε εκρεμότητα για το αν όντως υπάρχει "μακεδονικό έθνος", αλλά απλά να βρίσκεις μια καραμέλα και να σπιλώνεις. Εμ δε περνάνε πάντα αυτά. Και δυστυχώς ή ευτυχώς... scripta manem!Άιντε και άλλη φορά μη... βαριέσαι να διαβάσεις ολόκληρα τα θρεντ!
 

laplace

Μέλος
Εγγρ.
9 Ιαν 2007
Μηνύματα
4.286
Like
21
Πόντοι
16
Οι φιλοσκοπιανοί στην Ελλάδα κινούνται με σχέδιο κι οργανωμένα. Καταφέρνουν να ελέγχουν τη διοίκηση πολιτιστικών συλλόγων προκειμένου να προσεγγίσουν τα μικρά παιδιά στα οποία καλλιεργούν μία πλαστή διαφορετικότητα αλλά κι ένα δήθεν προαιώνιο μίσος κατά των Ελλήνων που κατέκτησαν την Μακεδονία …τους! Από την Καστοριά, την Φλώρινα, την Πέλλα, έως τα Κουφάλια Θεσσαλονίκης και ποιος ξέρει που αλλού...λαμβάνουν χώρα "Μακεδονικές", μη ελληνικές συναθροίσεις, ενίοτε παρουσία και Ελλήνων βουλευτών που δεν χάνουν την ευκαιρία να αλιεύσουν και μερικές ψήφους από τους αυτονομιστές, προσδίδοντας ταυτόχρονα κύρος και αναγνώριση στην ανθελληνική τους δράση.
…………
Συνεχίζεται…

Εκτός από την προπαγάνδα ο έλεγχος πολιτιστικών συλλόγων δίνει την πρόσβαση σε ΧΡΗΜΑΤΑ από κρατικές επιχορηγήσεις αλλά και στο έλεγχο των εσόδων από διάφορες εκδηλώσεις. Ταυτόχρονα δημιουργούν και Αστικές Μη Κερδοσκοπικές Εταιρίες μέσω των οποίων λαμβάνουν απευθείας αναθέσεις "εικονικών" έργων και προμηθειών από πολιτικούς της τοπικής αυτοδιοίκησης που χρειάζονται τις ψήφους όσων πρόσκεινται στους συγκεκριμένους φιλοσκοπιανούς συλλόγους. Αυτά τα ΚΡΑΤΙΚΗΣ προέλευσης χρήματα προωθούνται σε καθαρά ανθελληνικές δράσεις όπως εκτύπωση προπαγανδιστικών βιβλίων γεμάτα ανθελληνικές ρατσιστικές αναφορές καθώς και στην πληρωμή Σκοπιανών συγκροτημάτων που αλωνίζουν στην Βόρεια Ελλάδα παίζοντας ανθελληνικά τραγούδια με παραδοσιακό ήχο. Συμμετέχουν επίσης σε "Μακεδονικά" φεστιβάλ των Σκοπίων και εισάγουν παραδοσιακές στολές από τα Σκόπια έτσι ώστε από τη μουσική μέχρι και την εμφάνιση ... ΤΙΠΟΤΑ να μην σχετίζεται με την Ελλάδα και την Ελληνική Μακεδονία. Οι ενασχολούμενοι με τα πολιτιστικά δέχονται μία καταιγίδα ανθελληνικής προπαγάνδας υπό τον μανδύα της Μακεδονικής παράδοσης κι αποκτούν με τον καιρό την πεποίθηση ότι οι Μακεδόνες , όχι μόνο δεν είναι Έλληνες αλλά ότι είναι και θύματα γενοκτονίας του Ελληνικού Ιμπεριαλισμού! Έτσι η Σκοπιανή προπαγάνδα ταυτόχρονα με τη "διόρθωση" των σχολικών βιβλίων μας "έπεισε" ότι ... η ψωροκώσταινα πατρίδα του Θανάση Βέγγου και της Βασιλειάδου είναι κατά βάθος μία σατανική ιμπεριαλιστική υπερδύναμη Αρβανιτόβλαχων που εξελλήνισε βίαια τους γαλαζοαίματους και καθαρόαιμους απογόνους του Μεγάλου Αλεξάνδρου και που συνεχίζει να παραβιάζει ανθρώπινα δικαιώματα σε αντίθεση με τις "πολιτισμένες" γειτονικές μας χώρες που είναι ουσιαστικά τα θύματα των Ελλήνων σφαγέων και εισβολέων!
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Επίσης όλες οι παλινωδίες και τα παιχνίδια της γάτας με το ποντίκι της ελληνικής πολιτικής τόσα χρόνια αποδεικνύουν ότι η Ελλάδα χρειάζεται και θέλει οπωσδήποτε να υφίσταται το μόρφωμα αυτό εκεί πέρα ενώ θα μπορούσε άνετα να τελειώνει αυτή την ιστορία. Ας διαδηλώνουν με σημαίες ελληνικές με τη σβάστικα. Τα καθαρά αποτελέσματα ωστόσο των τόσων εταιρειών που βρίσκονται εκεί πέρα,δεν... επηρεάζονται ιδιαίτερα και υπαγορεύουν την "τρυφερότητα" σε αυτό το τεχνητό κρατίδιο.

Καταρχήν πρέπει να είμαστε η μοναδική χώρα παγκοσμίως που οι επιχειρήσεις "της" (γιατί έχω κάποιες μικρές επιφυλαξεις για τη μετοχική σύνθεση ορισμένων εξ αυτών) που δραστηριοποιούνται στο εξωτερικό, αντί να προωθούν την ατζέντα των εθνικών θεμάτων με άσκηση πίεσης στις ντόπιες κυβερνήσεις, μάλλον πιέζουν την ελληνική κυβέρνηση για υπέρ του δέοντος διαλλακτικότητας...

Για άλλη μια φορά, μετά το θέμα της λαθρομετανάστευσης, βλέπουμε μια αγαστή σύμπνοια εναλλακτικής - ανανεωτικής αριστεράς και νεοφιλελεύθερων βαλκανογιάπηδων και στο "μακεδονικο"...
Τυχαίο; Μπορεί...Μπορεί πάλι και όχι...

Όσον αφορά το θέμα του διαμελισμού των σκοπίων, δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να απεμπολήσουμε προκαταβολικά τη δυνατότητα συμμετοχής μας σε αυτόν με την απόσπαση εδαφών...
Εκτός του ότι θα αποσοβησουμε τον κίνδυνο δημιουργίας μεγάλης αλβανίας ή βουλγαρίας, θα προστατεύσουμε τους ελληνόφωνους πληθυσμούς που κάποιοι κάνουν ότι δεν γνωρίζουν την ύπρξή τους και φυσικά τις ελληνικές επιχειρήσεις (που θα παίξουν το ρόλο του δούρειου ίππου εξυπηρετωντας επιτέλους τα εθνικά συμφέροντα)...
Στις εντάσεις "μα αυτό είναι ανήθικο, ιμπεριαλιστικό κτλ" απαντώ ότι αυτό κάνει κάθε κράτος που σέβεται τον εαυτό του...
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
304
Πόντοι
386
Καταρχήν πρέπει να είμαστε η μοναδική χώρα παγκοσμίως που οι επιχειρήσεις "της" (γιατί έχω κάποιες μικρές επιφυλαξεις για τη μετοχική σύνθεση ορισμένων εξ αυτών) που δραστηριοποιούνται στο εξωτερικό, αντί να προωθούν την ατζέντα των εθνικών θεμάτων με άσκηση πίεσης στις ντόπιες κυβερνήσεις, μάλλον πιέζουν την ελληνική κυβέρνηση για υπέρ του δέοντος διαλλακτικότητας...

Για άλλη μια φορά, μετά το θέμα της λαθρομετανάστευσης, βλέπουμε μια αγαστή σύμπνοια εναλλακτικής - ανανεωτικής αριστεράς και νεοφιλελεύθερων βαλκανογιάπηδων και στο "μακεδονικο"...
Τυχαίο; Μπορεί...Μπορεί πάλι και όχι...

Όσον αφορά το θέμα του διαμελισμού των σκοπίων, δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να απεμπολήσουμε προκαταβολικά τη δυνατότητα συμμετοχής μας σε αυτόν με την απόσπαση εδαφών...
Εκτός του ότι θα αποσοβησουμε τον κίνδυνο δημιουργίας μεγάλης αλβανίας ή βουλγαρίας, θα προστατεύσουμε τους ελληνόφωνους πληθυσμούς που κάποιοι κάνουν ότι δεν γνωρίζουν την ύπρξή τους και φυσικά τις ελληνικές επιχειρήσεις (που θα παίξουν το ρόλο του δούρειου ίππου εξυπηρετωντας επιτέλους τα εθνικά συμφέροντα)...
Στις εντάσεις "μα αυτό είναι ανήθικο, ιμπεριαλιστικό κτλ" απαντώ ότι αυτό κάνει κάθε κράτος που σέβεται τον εαυτό του...

Mα η Ελλάδα είναι ακριβώς κάτι σαν ορμητήριο για ξένα κεφάλαια για εξόρμηση σε "εξωτικά" μέρη της βαλκανικής και της ανατολικής μεσογείου κλπ. αλλά ποιος είπε ότι είναι ενάντια στα συμφέροντα της χώρας οι κινήσεις των εταιρειών αυτών? άλλωστε πως προσδιορίζεται το "εθνικό συμφέρον"? γιατί μια οποιαδήποτε ενέργεια, κίνηση , δραστηριότητα κλπ. δεν είναι προκαθορισμένο ότι θα έχει συμμετρικές συνέπειες για όλους. Για άλλους είναι συμφέρουσα μια κίνηση για άλλους όχι. Οι συνέπεις από μια πολιτική δεν είναι ίδιες για όλους.
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Mα η Ελλάδα είναι ακριβώς κάτι σαν ορμητήριο για ξένα κεφάλαια για εξόρμηση σε "εξωτικά" μέρη της βαλκανικής και της ανατολικής μεσογείου κλπ. αλλά ποιος είπε ότι είναι ενάντια στα συμφέροντα της χώρας οι κινήσεις των εταιρειών αυτών? άλλωστε πως προσδιορίζεται το "εθνικό συμφέρον"? γιατί μια οποιαδήποτε ενέργεια, κίνηση , δραστηριότητα κλπ. δεν είναι προκαθορισμένο ότι θα έχει συμμετρικές συνέπειες για όλους. Για άλλους είναι συμφέρουσα μια κίνηση για άλλους όχι. Οι συνέπεις από μια πολιτική δεν είναι ίδιες για όλους.

Δεν έχεις άδικο...
Ωστόσο κανείς δεν είπε να μην εξαπλώνονται οι ελληνικές εταιρείες σε οποιδήποτε σημείο του κόσμου (αρκεί να μην το κάνει με κρτικά λεφτά που δόθηκαν για ενίσχυση δραστηριοτήτων εντός συνόρων, απολύοντας ταυτόχρονα έλληνες εργαζομένους) ούτε και να μη χρησιμοποιείται ως εφαλτήριο για όποιον θέλει να επεκταθεί σε βαλκάνια και α. ευρώπη...
Ειδικά στο θέμα των σκοπίων έχω την εντύπωση ότι η ελληνική επιχειρήματική κοινότητα δεν ενεργεί όπως θα έπρεπε για την αντιμετώπιση του σκοπιανού αλυτρωτισμού και παρά το γεγονός ότι οι ελληνικές επιχειρήσεις κατέχουν το μερίδιο του λέοντος, η επιρροή που ασκούν είνα ελάχιστη σε πολιτικά ζητήματα...
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
304
Πόντοι
386
Δεν έχεις άδικο...
Ωστόσο κανείς δεν είπε να μην εξαπλώνονται οι ελληνικές εταιρείες σε οποιδήποτε σημείο του κόσμου (αρκεί να μην το κάνει με κρτικά λεφτά που δόθηκαν για ενίσχυση δραστηριοτήτων εντός συνόρων, απολύοντας ταυτόχρονα έλληνες εργαζομένους) ούτε και να μη χρησιμοποιείται ως εφαλτήριο για όποιον θέλει να επεκταθεί σε βαλκάνια και α. ευρώπη...
Ειδικά στο θέμα των σκοπίων έχω την εντύπωση ότι η ελληνική επιχειρήματική κοινότητα δεν ενεργεί όπως θα έπρεπε για την αντιμετώπιση του σκοπιανού αλυτρωτισμού και παρά το γεγονός ότι οι ελληνικές επιχειρήσεις κατέχουν το μερίδιο του λέοντος, η επιρροή που ασκούν είνα ελάχιστη σε πολιτικά ζητήματα...

  την ελληνική επιχειρηματική κοινότητα την απασχολούν τα αποτελέσματα, τα καθαρά κέρδη, η κεφαλαιοποίηση, τα ίδια κεφάλαια της εταιρείας, το ποσοστό κέρδους κλπ. Και αν κρίνω από το κύμα φυγής προς τα εκεί, θαυμάσια όλα αυτά εξυπηρετούνται με το να υπάρχει αυτό το κράτος. Γιατί να πιέσουν? Το κράτος αυτό είναι που είναι θνησιγενές, άμα το ζορίσεις λίγο δε θέλει πολύ να διαλυθεί. Για αυτό είπα πριν ότι στην πραγματικότητα η ελληνική πολιτική και το συμφέρον είναι να το κρατήσει στη ζωή αυτό το κράτος και να το υποστηρίξει, έστω και με τίμημα να λέγεται "μακεδονία".
Άλλωστε διακυρήχθηκε και επίσημα και ξεκάθαρα το 2001 (από τον Τσοχατζόπουλο αν δε κάνω λάθος) όταν οι Αλβανοί είχαν εξεγερθεί ότι η "Ελλάδα εγγυάται την εδαφική ακεραιότητα της FYROM"!!!
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
Mα η Ελλάδα είναι ακριβώς κάτι σαν ορμητήριο για ξένα κεφάλαια για εξόρμηση σε "εξωτικά" μέρη της βαλκανικής και της ανατολικής μεσογείου κλπ. αλλά ποιος είπε ότι είναι ενάντια στα συμφέροντα της χώρας οι κινήσεις των εταιρειών αυτών?

Ποιά ξένα κεφάλαια;
Έχεις υπόψη σου πόσα ξένα κεφάλαια μπαίνουν στην χώρα;;
Και που θα ήταν τα νούμερα της τελευταίας 5ετίας αν δεν έφερνε ο Βγενόπουλος τα κεφάλαια των αραπάδων;
Αλλά δεν βλέπω να έχει κάνει και καμιά σημαντική επένδυση στα Βαλκάνια.
Γιαούρτια και παπόρια αγοράζει.

Αλλά και το ότι η Ελλάδα αποτελεί ενδιάμεσο σταθμό για επενδύσεις στην Ανατολική Μεσόγειο είναι πολύ ωραίο ανέκδοτο.
Δηλαδή θέλεις να πεις ότι αν κάποιοι fund θέλει να επενδύσει στο Λίβανο (λέμε τώρα) ή την Αίγυπτο (πάλι λέμε) θα έρθει στην Ελλάδα για να έχει καλλίτερη πρόσβαση στις αγορές αυτές;

Καλά, σκέψου ότι υπάρχει και η Κύπρος.
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
Δεν έχεις άδικο...
Ωστόσο κανείς δεν είπε να μην εξαπλώνονται οι ελληνικές εταιρείες σε οποιδήποτε σημείο του κόσμου (αρκεί να μην το κάνει με κρτικά λεφτά που δόθηκαν για ενίσχυση δραστηριοτήτων εντός συνόρων, απολύοντας ταυτόχρονα έλληνες εργαζομένους)

Αυτό μπορείς να το στοιχειοθετήσεις;

Ποιές ήταν αυτές ακριβώς εταιρείες που έφυγαν στην FYROM αφού πήραν πρώτα κρατικές ενισχύσεις;
Μιλάς για ποιά ακριβώς προγράμματα;

Δεν έχω δει βέβαια σε κανένα πρόγραμμα τον όρο να μην μεταφερθεί η επιχείρηση κάπου αλλού.
Και πως θα μπορούσε άραγε να γίνει αυτό; Και για ποιό χρονικό διάστημα μετά την εκταμίευση της ενίσχυσης;

Δηλαδή αν κάποιος πάρει λεφτά από το "Δικυωθείτε" θα πρέπει αιωνίως η έδρα του να είναι στην Ελλάδα;

Τέλος στα περισσότερα προγράμματα που πιθανώς αναφέρεσαι η συμμετοχή του Ελληνικού Δημοσίου είναι 25%. Τα υπόλοιπα τα πληρώνουν τα κοροΐδα Γερμανοί φορολογούμενοι, άθεοι και παιδεραστές Ολλανδοί φορολογούμενοι και στράκια Άγγλοι φορολογούμενοι.
Αυτοί θα έπρεπε κυρίως να διαμαρτύρονται.
 

sonyp900

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
16 Σεπ 2005
Μηνύματα
7.432
Like
25
Πόντοι
66
Προκαλεί διαφήμιση της cosmote στα Σκόπια
Θα μας τρελάνει η COSMOTE του Μιχάλη Τζαμά με τη θυγατρική της εταιρεία COSMOFON στην ΠΓΔΜ και το τηλεοπτικό spot που προβάλλεται στη γειτονική χώρα.

Το διαφημιστικό παρουσιάζει ένα ρωσικό υποβρύχιο το οποίο έχει χαθεί στο βυθό και το μέλη του πληρώματος προσπαθούν να εντοπίσουν που ακριβώς βρίσκονται.

Μετά από λίγο στέλεχος του πληρώματος  ενημερώνει τον καπετάνιο ότι βρίσκονται στην πόλη Στρούγκα.

«Στρούγκα; Αυτή είναι στη Μακεδονία ;» ρωτάει ο καπετάνιος, για να λάβει από μέλος του πληρώματος την απάντηση «σωστά».

Μετά από λίγο ακούγεται ο ήχος ενός sms στη τσέπη ενός υπαξιωματικού, που βγάζει το κινητό και διαβάζει το μήνυμα : «Καλωσορίσατε στο δίκτυο COSMOFON. Σας ευχόμαστε μια ευχάριστη παραμονή στη Μακεδονία».

Η COSMOFON ξεκίνησε την επιχειρηματική της δραστηριότητά τον Ιούνιο του 2003 ως κάτοχος της δεύτερης άδειας κινητής τηλεφωνίας στην πρώην Γιουγκοσλαβική Δημοκρατία της Μακεδονίας. Κατά τη διάρκεια του 2006 η COSMOFON ενίσχυσε σημαντικά την πελατειακή της βάση, με το σύνολο των πελατών της στο τέλος του έτους να ξεπερνά τους 472.000, επιτυγχάνοντας αύξηση του μεριδίου αγοράς σε 33,3% περίπου.

Και το σχετικό βίντεο παρακάτω................
[youtube=425,350]KMkVYLqoTf4&hl[/youtube]
 

Enforcer

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
5.439
Like
9
Πόντοι
66
Κατ'αρχάς η επίκληση ορισμένων άσκησης πίεσης στην κυβέρνηση των σκοπιων, φανερώνει την ανικανότητα του ελληνικου υπ.εξ. Αν ειναι δυνατόν να αφήσουμε το σχεδιασμό και την άσκηση εξωτερικής πολιτικής στις επιχειρήσεις.

Οταν έχουμε ενα σωρό τεμπέληδες σε υπουργείο...

Ακουσα μάλιστα οτι ο κοντολίζα αποκάλεσε μακεδονία τα σκόπια, ενώπιον της πρώην δημάρχου. Παρά τις θυσίες της τελευταίας (βλέπε αντι-πυραυλικά συστήματα, παρεμπόδιση ανάπτυξης σχέσεων με ρωσία κλπ)

Οι ελληνικες επιχειρήσεις στα σκόπια και τ'αρχίδια μας κουνιούνται. Ας φύγουν. Μέσα σε 7 μέρες τη θέση τους θα την έχουν πάρει Ουγγροι, Ολλανδοί, Αγγλοι, Σλοβένοι κλπ.
 

sonyp900

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
16 Σεπ 2005
Μηνύματα
7.432
Like
25
Πόντοι
66
Σκοπιανοί στα σύνορα για εθνικιστικό παραλήρημα
''Αυτοσυγκράτηση και απομόνωση των ακραίων και από τις δύο πλευρές'' ζητάει ο δήμαρχος Μελίτης, Κωνσταντίνος Τσακμάκης, μετά το θόρυβο που έχει προκληθεί τις τελευταίες ημέρες, για το πανηγύρι του Προφήτη Ηλία στις 19 και 20 Ιουλίου στο χωριό Μελίτη.

Ακραίοι εθνικιστές από την ΠΓΔΜ, επιδιώκουν να παραβρεθούν στο πανηγύρι, προσδίδοντάς του αλυτρωτικό χαρακτήρα.

Μιλώντας στη zougla.gr ο δήμαρχος της περιοχής επεσήμανε πως πρόκειται για ένα πανηγύρι, που εσκεμμένα κάποιοι επιχειρούν να το μετατρέψουν σε συνάντηση ''Αιγαιομακεδόνων''. Ο ίδιος τονίζει με νόημα, στη συνέντευξη που ακολουθεί : ''Είναι λίγοι και τους ξέρουμε''..............................
 

alphonso

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Οκτ 2007
Μηνύματα
17.713
Κριτικές
3
Like
4.840
Πόντοι
606
θα εχουμε εξελιξεις στο μελλον...η προωθηση του θεματος των μεινοτητων και της υποτιθεμενης μακεδονικης εθνοτητας εγινε πιο γρηγορα απ'οτι αναμενοταν.Το μπαλακι πεφτει στην ελληνικη κυβερνηση που πρεπει να αποκλεισει οποιοδηποτε διαλογο σχετικα με το θεμα για να μην εχουμε νεους πονοκεφαλους...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom