Νέα

Μακεδονία προδότες!!!!

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα CIVIL111
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 122K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Τελικά ποια θα είναι η κατάληξη στο θέμα της ονομασίας?

  • αρνητική

    Ψήφοι: 9 56,3%
  • θετική

    Ψήφοι: 2 12,5%
  • κοινά αποδεκτή λύση

    Ψήφοι: 4 25,0%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 1 6,3%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    16

pilot2005

Ανώτερος
Εγγρ.
10 Νοε 2005
Μηνύματα
1.393
Κριτικές
21
Like
9
Πόντοι
5.775
Ναι, θεωρουμε αυτονόητο πως ολοι ξερουν την αληθεια.
Ομως η προπαγανδα και η θεωρία/πρακτικη του Γκεμπελς φερνει αποτελεσμα. Οσο πιο μεγαλο το ψεμα, τοσο πιο πιστευτο.
Εφαρμοζουν πιστα την προπαγανδα και οι σκοποι τους ειναι ηλιου φαεινότεροι.
...και χάνουμε το παιχνίδι των εντυπώσεων. εάν είχαμε πει σε όλο τον κόσμο και ειδικά στην ευρωπαϊκή ένωση ότι αυτή τη στιγμή εκτός από το ότι θέλουν να πάρουν το όνομα μιας ελληνικής περιοχής αλλά και ευρωπαϊκής τα πράγματα θα ήταν διαφορετικά. Ποιος πολιτικός τόνισε ότι στα πλαίσια της ευρωπαϊκής ένωσης τα σύνορά μας είναι και σύνορα των χωρών μελών και το ότι το όνομα θα μπορούσε να αφορά και μία άλλη περιοχή της ένωσης; Εάν άυριο κάποιος βαλκάνιος ξυπνήσει και πει θα μας λέμε ανατολική γαλλία οι γάλλοι θα κάθονταν;
 
Εγγρ.
7 Νοε 2007
Μηνύματα
1.768
Κριτικές
4
Like
3
Πόντοι
16
...και χάνουμε το παιχνίδι των εντυπώσεων. εάν είχαμε πει σε όλο τον κόσμο και ειδικά στην ευρωπαϊκή ένωση ότι αυτή τη στιγμή εκτός από το ότι θέλουν να πάρουν το όνομα μιας ελληνικής περιοχής αλλά και ευρωπαϊκής τα πράγματα θα ήταν διαφορετικά. Ποιος πολιτικός τόνισε ότι στα πλαίσια της ευρωπαϊκής ένωσης τα σύνορά μας είναι και σύνορα των χωρών μελών και το ότι το όνομα θα μπορούσε να αφορά και μία άλλη περιοχή της ένωσης; Εάν άυριο κάποιος βαλκάνιος ξυπνήσει και πει θα μας λέμε ανατολική γαλλία οι γάλλοι θα κάθονταν;

Αν αυτο γινοταν με τη Γαλλια κατ αρχην το Σαρλ ντε Γκολ (αεροπλανοφορο) θα ηταν στην κοντινοτερη θαλασασα της χωρας και μετα θα αρχιζαν διαπραγματεύσεις. Μη μιλησω για Αγγλια ή Γερμανια.
 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
...και χάνουμε το παιχνίδι των εντυπώσεων. εάν είχαμε πει σε όλο τον κόσμο και ειδικά στην ευρωπαϊκή ένωση ότι αυτή τη στιγμή εκτός από το ότι θέλουν να πάρουν το όνομα μιας ελληνικής περιοχής αλλά και ευρωπαϊκής τα πράγματα θα ήταν διαφορετικά. Ποιος πολιτικός τόνισε ότι στα πλαίσια της ευρωπαϊκής ένωσης τα σύνορά μας είναι και σύνορα των χωρών μελών και το ότι το όνομα θα μπορούσε να αφορά και μία άλλη περιοχή της ένωσης; Εάν άυριο κάποιος βαλκάνιος ξυπνήσει και πει θα μας λέμε ανατολική γαλλία οι γάλλοι θα κάθονταν;

Γιατί οι πολιτικοί μας δεν τα έχουνε πει αυτά?
Γνώμη μου είναι ότι αυτό για δυο λόγους,
πρώτον διότι και οι ίδιοι οι πολιτικοί είναι φορείς ιδεολογιών που αντιμετωπίζουν-στην καλύτερη των περιπτώσεων- το έθνος/κράτος ως κάτι "απαρχαιωμένο" που οφείλει να/ ή θα, εκλείψει και δευτερον
διότι αυτες ακριβώς οι πολιτικές ηγεσίες εκπαίδευσαν τα καμάρια μας (αναφέρομαι στις ομάδες παραγωγής πολιτικής στην ελλάδα) να θεωρουν οποιαδήποτε διεκδίκηση εθνικών συμφερόντων ως δείγμα εθνικισμού και φασισμού.
Η μία ομάδα ανατροφοδοτει την άλλη και η ελλαδίτσα έφτασε να θεωρεί- ως πρωτοχριστιανός- ότι αν την σφάξουν θα αγίασει.
Το διεθνές δίκαιο έπεται του συσχετισμού ισχύος και όχι το αντίστροφο.
Κανείς διεθνιστής σύντροφος δεν θα σας το πει αυτό.
Γιατί τότε θα αναρωτιόμαστε πως να γίνουμε δυνατοί.
Αλλά δεν υπάρχει λόγος για Δυνατή Ελλάδα, τα έθνη είναι ουτως η άλλως κατασκευασματα.
Ταξικό Μίσος, Πρώτα και Πάντα, Μέχρι την Νίκη

 

pilot2005

Ανώτερος
Εγγρ.
10 Νοε 2005
Μηνύματα
1.393
Κριτικές
21
Like
9
Πόντοι
5.775
Έχω την εντύπωση πως δε τα έχουν πει και γι'αυτό 120 και βάλε χώρες λένε τα σκόπια μακεδονία. Για τα υπόλοιπα που λες ειδικά για αυτό περί εθνικών συμφερόντων(θεωρουν οποιαδήποτε διεκδίκηση εθνικών συμφερόντων ως δείγμα εθνικισμού και φασισμού) συμφωνώ και επαυξάνω. Σε λίγο θα ποινικοποιηθεί ο πατριωτισμός για να είμαστε καλοί στους λαθρομετανάστες και στους ξένους. Οι Ιταλοί καράβι με μετανάστες τορπίλισαν και κανένας δε μίλησε. Εκεί δεν έχουν ψευτοπροοδευτικούς αλλά δε δίνουν και δικαίωμα στα της χώρας τους να μιλάνε οι ξένοι. Δε λέω ότι είναι λύση ο τορπιλισμός, απλά το αναφέρω ως γεγονός για να μη παρεξηγηθώ. Άλλωστε εάν εξαιρέσουμε κάτι βαλκάνια εγκληματικά στοιχεία που ήρθαν εδώ για να εκμεταλευτούν την απουσία αστυνόμευσης αλλά και γενικότερα κράτους, πολλοί λαθραίοι δεν έχουν στον ήλιο μοίρα. Εμείς θα μπορούσαμε για αρχή να φυλάξουμε τα σύνορά μας καλύτερα.
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Δυστυχώς, εκει καταλήγει. Στο κομματικό και στις παρωπίδες που φοράνε όσοι εκπροσωπούν τους υφιστάμενους κομματικούς σχηματισμούς. Ελπίζω οι μέρες τους να ειναι λίγες και να πάψουν να εμποδίζουν τις ανεξάρτητες, φρέσκιες και πιο έξυπνες φωνές
Φίλε enforcer, εδώ και μέρες συζητάμε για το πρόβλημα που προκύπτει σε σχέση με το αν το γειτονικό μας κράτος θα διατηρήσει για τις διεθνείς του επαφές τη συνταγματική του ονομασία η όχι.
Έχω την  εντύπωση οτι αδικείς κατάφωρα τη συζήτηση με το να χαρακτηρίζεις συλλήβδην "κομματόσκυλα" όσους διατύπωσαν τη μια η την άλλη άποψη επ' αυτού. Εκτός απο κάποιες -δικαιολογημένες μεν αλλά off topic- αναφορές στον εμφύλιο, ΟΥΔΕΙΣ (εκτός απο τον γνωστό φασίστα υβριστή) δεν προσπάθησε να δώσει κομματική χροιά στο ζήτημα.
Ποιες είναι λοιπόν οι "ανεξάρτητες, φρέσκιες και πιο έξυπνες φωνές" που εμποδίζονται;
Οφείλεις μιαν εξήγηση νομίζω.
 

gabadoo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
10.664
Like
2
Πόντοι
166
Γιατί οι πολιτικοί μας δεν τα έχουνε πει αυτά?
Γνώμη μου είναι ότι αυτό για δυο λόγους,
πρώτον διότι και οι ίδιοι οι πολιτικοί είναι φορείς ιδεολογιών που αντιμετωπίζουν-στην καλύτερη των περιπτώσεων- το έθνος/κράτος ως κάτι "απαρχαιωμένο" που οφείλει να/ ή θα, εκλείψει και δευτερον
διότι αυτες ακριβώς οι πολιτικές ηγεσίες εκπαίδευσαν τα καμάρια μας (αναφέρομαι στις ομάδες παραγωγής πολιτικής στην ελλάδα) να θεωρουν οποιαδήποτε διεκδίκηση εθνικών συμφερόντων ως δείγμα εθνικισμού και φασισμού.
Η μία ομάδα ανατροφοδοτει την άλλη και η ελλαδίτσα έφτασε να θεωρεί- ως πρωτοχριστιανός- ότι αν την σφάξουν θα αγίασει.
Το διεθνές δίκαιο έπεται του συσχετισμού ισχύος και όχι το αντίστροφο.
Κανείς διεθνιστής σύντροφος δεν θα σας το πει αυτό.
Γιατί τότε θα αναρωτιόμαστε πως να γίνουμε δυνατοί.
Αλλά δεν υπάρχει λόγος για Δυνατή Ελλάδα, τα έθνη είναι ουτως η άλλως κατασκευασματα.
Ταξικό Μίσος, Πρώτα και Πάντα, Μέχρι την Νίκη

  Tomito.....


  εισαι Μέγας!!!!!!

 

(εκτος απο φιλος...)
 

gabadoo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
10.664
Like
2
Πόντοι
166
  Και κατι "συγχρονο" αλλα παντα τοσο επικαιρο...



    "...Η Δημοκρατια αυτοκαταστρεφεται,διοτι καταχραστηκε το δικαιωμα της ελευθεριας και

της ισοτητας,διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα,την παρανομια

ως ελευθερια,την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια
..."


                                                          Ισοκρατης (436 π.Χ.-338 π.Χ.)
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Γιατί οι πολιτικοί μας δεν τα έχουνε πει αυτά?
Γνώμη μου είναι ότι αυτό για δυο λόγους,
πρώτον διότι και οι ίδιοι οι πολιτικοί είναι φορείς ιδεολογιών που αντιμετωπίζουν-στην καλύτερη των περιπτώσεων- το έθνος/κράτος ως κάτι "απαρχαιωμένο" που οφείλει να/ ή θα, εκλείψει και δευτερον
διότι αυτες ακριβώς οι πολιτικές ηγεσίες εκπαίδευσαν τα καμάρια μας (αναφέρομαι στις ομάδες παραγωγής πολιτικής στην ελλάδα) να θεωρουν οποιαδήποτε διεκδίκηση εθνικών συμφερόντων ως δείγμα εθνικισμού και φασισμού.
Η μία ομάδα ανατροφοδοτει την άλλη και η ελλαδίτσα έφτασε να θεωρεί- ως πρωτοχριστιανός- ότι αν την σφάξουν θα αγίασει.
Το διεθνές δίκαιο έπεται του συσχετισμού ισχύος και όχι το αντίστροφο.
Κανείς διεθνιστής σύντροφος δεν θα σας το πει αυτό.
Γιατί τότε θα αναρωτιόμαστε πως να γίνουμε δυνατοί.
Αλλά δεν υπάρχει λόγος για Δυνατή Ελλάδα, τα έθνη είναι ουτως η άλλως κατασκευασματα.
Ταξικό Μίσος, Πρώτα και Πάντα, Μέχρι την Νίκη
Φίλε τομίτο,
Σου ξαναλέω οτι έρχεσαι δεύτερος.
Την πάλη των τάξεων την "κατάργησε" επί χάρτου πρώτος ένας Υπουργός Εργασίας του Καραμανλή του πρεσβύτερου ονόματι Λάσκαρης, το 1976.
Και απέτυχε οικτρά.
Ο άνεργος η ο ανασφάλιστος εργαζόμενος των 400 ευρώ δεν ήταν και δεν είναι ποτέ στην ίδια μεριά του χαρακώματος με τον πολυεκατομμυριούχο που πατάει επι πτωμάτων για ακόμα περισσότερα κέρδη.
Όσο ελληνική και να είναι η ιθαγένεια αμφοτέρων.
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Οι Ιταλοί καράβι με μετανάστες τορπίλισαν και κανένας δε μίλησε.
Ε όχι και κανένας δεν μίλησε γι' αυτό το φρικαλέο έγκλημα
Προτείνεις κάτι τέτοιο και για τους δικούς μας οικονομικούς μετανάστες μήπως;
 

Διαγραμμένο μέλος 26508

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Απρ 2007
Μηνύματα
1.022
Like
1.439
Πόντοι
216
Φίλε fetrhy κατ'αρχάς συμφωνούμε για το φρικαλέο έγκλημα που έκναν τότε οι ιταλοί . Μιλάμε για πρωτοφανή αγριότητα . Τις ακραίες αυτές απόψεις που εκφράζονται τώρα τις πυροδοτούν οι λάθος χειρισμοι των ελληνικ΄ν κυβερνήσεων στο μεταναστευτικό θέμα .
Από κει και πέρα θεωρώ κι εγω τον ελληνικο λαό άκρως κομματικοποιημένο (δηλ. καθαρά κομματόσκυλα) και άκρως ανώριμο . Είμαι πεπεισμένος ότι αν τώρα πει ο Τσίπρας ή ο Παπανδρέου ή ο Καραμανλής ότι είναι καλό να γίνει συλλαλητήριο αμέσως θα τρέξουν όλοι. Αυτο γιατι δεν έχουν κρίση . Είναι πρόβατα που περιμένουν τον τσέλιγκα να τους σφυρίξει...
 

Επισκέπτης
δυστυχως οι κυβερνησεις που περασαν τα τελευταια χρονια δεν ειχαν το σθενος αλλα το κυριοτερο δεν ειχαν τη βουληση να αντιμετωπισουν τα κοινωνικοοικονομικα και τα εθνικα προβληματα(στα οποια αναφερεται το παρων θρεντ)!!αυτο εχει σαν αποτελεσμα οι Η.Π.Α να αποφασιζουν αυθαιρετα για την ονομασια των σκοπιων!αυτος που εχει το μεγαλυτερο μεριδιο ευθυνης ειναι ο ιδιος ο ελληνικος λαος,ο λαος που με τη ψηφο του στηριζε ολα αυτα τα χρονια τις πολιτικες των κυβερνοντων!οταν ομως το ατομικο συμφερον προηγειται του συνολου τοτε εχουμε τα αποτελεσματα που συζηταμε εδω μεσα!
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Φίλε fetrhy κατ'αρχάς συμφωνούμε για το φρικαλέο έγκλημα που έκναν τότε οι ιταλοί . Μιλάμε για πρωτοφανή αγριότητα . Τις ακραίες αυτές απόψεις που εκφράζονται τώρα τις πυροδοτούν οι λάθος χειρισμοι των ελληνικ΄ν κυβερνήσεων στο μεταναστευτικό θέμα .
Από κει και πέρα θεωρώ κι εγω τον ελληνικο λαό άκρως κομματικοποιημένο (δηλ. καθαρά κομματόσκυλα) και άκρως ανώριμο . Είμαι πεπεισμένος ότι αν τώρα πει ο Τσίπρας ή ο Παπανδρέου ή ο Καραμανλής ότι είναι καλό να γίνει συλλαλητήριο αμέσως θα τρέξουν όλοι. Αυτο γιατι δεν έχουν κρίση . Είναι πρόβατα που περιμένουν τον τσέλιγκα να τους σφυρίξει...

Ξεκινάμε δηλαδή με δεδομένο οτι ΠΡΕΠΕΙ να γίνει ντε και καλά συλλαλητήριο;
Δεν είναι δυνατόν να υπάρχει άλλη άποψη για το Μακεδονικό κατά τη γνώμη σου;
Και δεν είδα που κολλάει ο Τσίπρας, η Παπαρήγα, ο Καραμανλής η ο Γιωργάκης σ' αυτό.
 

gabadoo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
10.664
Like
2
Πόντοι
166
Φίλε τομίτο,
Σου ξαναλέω οτι έρχεσαι δεύτερος.
Την πάλη των τάξεων την "κατάργησε" επί χάρτου πρώτος ένας Υπουργός Εργασίας του Καραμανλή του πρεσβύτερου ονόματι Λάσκαρης, το 1976.
Και απέτυχε οικτρά.
Ο άνεργος η ο ανασφάλιστος εργαζόμενος των 400 ευρώ δεν ήταν και δεν είναι ποτέ στην ίδια μεριά του χαρακώματος με τον πολυεκατομμυριούχο που πατάει επι πτωμάτων για ακόμα περισσότερα κέρδη.
Όσο ελληνική και να είναι η ιθαγένεια αμφοτέρων.

Απο ολο το μηνυμα του τομιτο ,σε αυτο βρηκες να απαντησεις;

Για το παρακατω τι λες;

πρώτον διότι και οι ίδιοι οι πολιτικοί είναι φορείς ιδεολογιών που αντιμετωπίζουν-στην καλύτερη των περιπτώσεων- το έθνος/κράτος ως κάτι "απαρχαιωμένο" που οφείλει να/ ή θα, εκλείψει και δευτερον
διότι αυτες ακριβώς οι πολιτικές ηγεσίες εκπαίδευσαν τα καμάρια μας (αναφέρομαι στις ομάδες παραγωγής πολιτικής στην ελλάδα) να θεωρουν οποιαδήποτε διεκδίκηση εθνικών συμφερόντων ως δείγμα εθνικισμού και φασισμού.


Γι'αυτο τι εχεις να πεις;

Το διεθνές δίκαιο έπεται του συσχετισμού ισχύος και όχι το αντίστροφο.
Κανείς διεθνιστής σύντροφος δεν θα σας το πει αυτό.
Γιατί τότε θα αναρωτιόμαστε πως να γίνουμε δυνατοί.
Αλλά δεν υπάρχει λόγος για Δυνατή Ελλάδα, τα έθνη είναι ουτως η άλλως κατασκευασματα.

  Και σε ερωτω,γιατι με αυτα που εγραψε ο τομιτο,συμφωνω απολυτα,και θα ηθελα, αν μπορεις, την αποψη σου επ'αυτων,και οχι για τον Χαζο-Λασκαρη...
 

gabadoo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
10.664
Like
2
Πόντοι
166
       Και για να επανελθω στο θεμα του θρεντ....


          Τόν Ζέζα τόν γνωρίσατε,
τόν εἴδατε τόν Μίκη
που σήμερα λαχτάρησε
βουνό κι ἁρματολίκι;

Κοντά σέ κάποια ἐκκλησιά
χωριοῦ προσκυνητάρι,
που παλικάρια θάψανε
πανώριο παλικάρι,
χλωρή δαφνούλα φύτρωσε
νά στεφανώσει τώρα,
μία σκλάβα μαυροφόρα.

Στά ματωμένα σπλάχνα της
τήν ὀμορφιά του θάβει
κι ἀπ’ τήν σβησμένη του ματιά
πῆραν ψυχή, πῆραν φωτιά
ξεψυχισμένοι σκλάβοι.

Χρυσή ψυχή, πού πήγαινες
τό θάνατο νά λάχεις,
ἀπό μαρτύρων στόματα
χίλια συγχώρια νά ΄χεις.




Γεωργιος Σουρης  13/10/1904







 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Απο ολο το μηνυμα του τομιτο ,σε αυτο βρηκες να απαντησεις;

Για το παρακατω τι λες;


Γι'αυτο τι εχεις να πεις;

  Και σε ερωτω,γιατι με αυτα που εγραψε ο τομιτο,συμφωνω απολυτα,και θα ηθελα, αν μπορεις, την αποψη σου επ'αυτων,και οχι για τον Χαζο-Λασκαρη...

Η άποψή μου ΔΕΝ είναι εθνοκεντρική, και νομίζω οτι αυτό είναι ορατό δια γυμνού οφθαλμού.
Η δική σου και του τομίτο είναι.
Τι να πω παραπάνω δηλαδή;
Απλά οτι ΔΕΝ συμφωνώ.
 

Enforcer

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
5.439
Like
9
Πόντοι
66
Φίλε enforcer, εδώ και μέρες συζητάμε για το πρόβλημα που προκύπτει σε σχέση με το αν το γειτονικό μας κράτος θα διατηρήσει για τις διεθνείς του επαφές τη συνταγματική του ονομασία η όχι.
Έχω την  εντύπωση οτι αδικείς κατάφωρα τη συζήτηση με το να χαρακτηρίζεις συλλήβδην "κομματόσκυλα" όσους διατύπωσαν τη μια η την άλλη άποψη επ' αυτού. Εκτός απο κάποιες -δικαιολογημένες μεν αλλά off topic- αναφορές στον εμφύλιο, ΟΥΔΕΙΣ (εκτός απο τον γνωστό φασίστα υβριστή) δεν προσπάθησε να δώσει κομματική χροιά στο ζήτημα.
Ποιες είναι λοιπόν οι "ανεξάρτητες, φρέσκιες και πιο έξυπνες φωνές" που εμποδίζονται;
Οφείλεις μιαν εξήγηση νομίζω.

Fethry επέτρεψέ μου να χωρίσω θεματικά το ποστ που παραθέτεις σε 2 ενότητες.

Η μια αναφέρεται στο παρόν θρεντ και στις απόψεις ορισμένων που ταυτίζουν τα "πιστεύω" τους με κάποιο κόμμα και το ακολουθούν πιστά-άκριτα. Οι έχοντες τέτοιες παρωπίδες για μένα ειναι κομματόσκυλα.

Η άλλη ενότητα είναι πιο γενική και αναφέρεται στη γενικότερη κατάσταση που επικρατεί στην πραγματική εκτός θρεντ πολιτική ζωή, όπου οι βολεμένοι κρατάνε γερά τις καρέκλες τους - τις κοματικές καρέκλες τους και την εξουσία που αυτές φέρνουν - όντας τροχοπέδη στην πρόοδο των πολλών. Φρέσκιες φωνές υπάρχουν πολλές. Απλά φιμώνονται

Προσωπικά θεωρώ οτι οι τωρινοί πολιτικοί σχηματισμοί έχουν ξεπεραστεί τόσο απο τις εξελίξεις όσο και απο την ίδια την κοινωνία. Κάντε χώρο λοιπόν στις νέες φωνές και αφήστε τα λουλουδια να ανθίσουν

Οσον αφορά τα περι εμφυλίου - εχω πει πολλές φορές ότι ειλικρινά δεν έχω κανένα ενδιαφέρον για την ιστορία και ουδέποτε δεν έχω διαβάσει σχετικό βιβλίο εκτός απο τα σχολικά. Τα σχόλια του παρόντος θρεντ που αφορούν ιστορικά ή "ιστορικά" θέματα τα απλά προσπερνώ μιας και για μένα δεν ειναι τίποτε περισσότερο απο παραμύθια που έχουν γραφτεί έχοντας κάποιο στόχο, συνήθως πολιτικό.
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
      Και για να επανελθω στο θεμα του θρεντ....


          Τόν Ζέζα τόν γνωρίσατε,
τόν εἴδατε τόν Μίκη
που σήμερα λαχτάρησε
βουνό κι ἁρματολίκι;

Κοντά σέ κάποια ἐκκλησιά
χωριοῦ προσκυνητάρι,
που παλικάρια θάψανε
πανώριο παλικάρι,
χλωρή δαφνούλα φύτρωσε
νά στεφανώσει τώρα,
μία σκλάβα μαυροφόρα.

Στά ματωμένα σπλάχνα της
τήν ὀμορφιά του θάβει
κι ἀπ’ τήν σβησμένη του ματιά
πῆραν ψυχή, πῆραν φωτιά
ξεψυχισμένοι σκλάβοι.

Χρυσή ψυχή, πού πήγαινες
τό θάνατο νά λάχεις,
ἀπό μαρτύρων στόματα
χίλια συγχώρια νά ΄χεις.




Γεωργιος Σουρης  13/10/1904





Πολλοί πάντως, ανάμεσά τους και εγώ, δεν θεωρούν λιγότερο Κομιτατζή (η λέξη βγαίνει απο το Κομιτάτο, την Εθνική Επιτροπή δηλαδή) τον Παύλο Μελά / Μίκη Ζέζα απο τους αντίστοιχους Βούλγαρους Κομιτατζήδες της εποχής του λεγόμενου Μακεδονικού αγώνα.
Ούτε προέβη σε λιγότερες σφαγές αθώων γυναικόπαιδων απο εκείνους.
Εκτός αν θεωρείται "άγιος" μόνο και μόνο επειδή ήταν Έλληνας.
 

Διαγραμμένο μέλος 26508

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Απρ 2007
Μηνύματα
1.022
Like
1.439
Πόντοι
216
Ξεκινάμε δηλαδή με δεδομένο οτι ΠΡΕΠΕΙ να γίνει ντε και καλά συλλαλητήριο;
Δεν είναι δυνατόν να υπάρχει άλλη άποψη για το Μακεδονικό κατά τη γνώμη σου;
Και δεν είδα που κολλάει ο Τσίπρας, η Παπαρήγα, ο Καραμανλής η ο Γιωργάκης σ' αυτό.

Οχι βέβαια δεν είναι το θέμα το συλλαλητήριο , ούτε λέω αν πρέπει να γίνει ή οχι. Εγώ λέω ότι πριν μερικά χρονια όλοι ήταν υπέρ. Και θεωρώ και τώρα ότι είναι υπέρ πολλοί βουλευτές αλλά μπροστά στην κομματικη πειθαρχία όλοι το βουλώνουν .
Ανέφερα τα ονόματα γιατί ακόμα και αύριο αν πει ο Παπανδρέου να κάνουμε συλλαλητήριο ΑΜΕΣΩΣ ολοι οσοι τώρα λένε όχι τ΄΄οτε θα το βρίσκουθν τέλεια ιδέα.
Θέλω να τονίσω το πόσο πρόβατα είναι ο λαός.
Δεν αντιδρά σε τίποτα!!
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Fethry επέτρεψέ μου να χωρίσω θεματικά το ποστ που παραθέτεις σε 2 ενότητες.

Η μια αναφέρεται στο παρόν θρεντ και στις απόψεις ορισμένων που ταυτίζουν τα "πιστεύω" τους με κάποιο κόμμα και το ακολουθούν πιστά-άκριτα. Οι έχοντες τέτοιες παρωπίδες για μένα ειναι κομματόσκυλα.

Η άλλη ενότητα είναι πιο γενική και αναφέρεται στη γενικότερη κατάσταση που επικρατεί στην πραγματική εκτός θρεντ πολιτική ζωή, όπου οι βολεμένοι κρατάνε γερά τις καρέκλες τους - τις κοματικές καρέκλες τους και την εξουσία που αυτές φέρνουν - όντας τροχοπέδη στην πρόοδο των πολλών. Φρέσκιες φωνές υπάρχουν πολλές. Απλά φιμώνονται

Προσωπικά θεωρώ οτι οι τωρινοί πολιτικοί σχηματισμοί έχουν ξεπεραστεί τόσο απο τις εξελίξεις όσο και απο την ίδια την κοινωνία. Κάντε χώρο λοιπόν στις νέες φωνές και αφήστε τα λουλουδια να ανθίσουν

Οσον αφορά τα περι εμφυλίου - εχω πει πολλές φορές ότι ειλικρινά δεν έχω κανένα ενδιαφέρον για την ιστορία και ουδέποτε δεν έχω διαβάσει σχετικό βιβλίο εκτός απο τα σχολικά. Τα σχόλια του παρόντος θρεντ που αφορούν ιστορικά ή "ιστορικά" θέματα τα απλά προσπερνώ μιας και για μένα δεν ειναι τίποτε περισσότερο απο παραμύθια που έχουν γραφτεί έχοντας κάποιο στόχο, συνήθως πολιτικό.

Με καλύπτει γενικά η τοποθέτησή σου.
Αν και δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχει με την μία η την άλλη άποψη που αναπτύσσει κανείς περί Μακεδονίας.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom