Νέα

Μακεδονία προδότες!!!!

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα CIVIL111
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 122K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

Τελικά ποια θα είναι η κατάληξη στο θέμα της ονομασίας?

  • αρνητική

    Ψήφοι: 9 56,3%
  • θετική

    Ψήφοι: 2 12,5%
  • κοινά αποδεκτή λύση

    Ψήφοι: 4 25,0%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 1 6,3%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    16

Επισκέπτης
Ποτε ακριβως υπεγραφη αυτη η συμφωνία και με ποιον, δε τη ξερω καθολου. Δεν αποβιβαστηκε το 1912 στρατος στη Λεσβο και εδιωξε τους Τουρκους? Εκτος αν την εγκατελειψαν μονοι τους και απλα ο στρατος μας μπηκε αμαχητι στο νησι.
Τι λαδια παιξατε?
εμάς τους Μυτιληνιούς μας είχαν ξεγραμμένους και με την απελευθέρωση της Λήμνου υπεγράφη συμφωνία που δέχτηκε ο Ελληνικός στρατός να σταματήσει εκεί.
η λαδιά που παίξαμε είναι ότι ένας μεθυσμένος στο Πλωμάρι με το επώνυμο Πιτσιλαδής πυροβόλησε τους Τούρκους και αυτοί τον σκότωσαν οι Πλωμαρίτες εκμεταλλεύθηκαν ένα παραθυράκι της συμφωνίας που έλεγε ότι αν οι Τούρκοι επιτεθούν σε άμαχο πληθυσμό μόνο τότε έχει δικαίωμα να επέμβει ο ΕΣ όμως και σε αυτή την περίπτωση η δημογεροντία των Ελλήνων αρνήθηκε να συντάξει έγγραφο που να πιστοποιούσε το συμβάν και το βράδυ εκείνης της ημέρας οι Πλωμαρίτες διέρρηξαν την δημογεροντία και σύνταξαν πλαστό έγγραφο που το έστειλαν στον στρατό μαζί με τα ρούχα του σκοτωμένου με αίματα και έτσι επενέβη ο στόλος και ο στρατός και ελευθέρωσαν τον νησί στο οποίο λόγο της συμφωνίας υπήρχαν μικρές Τούρκικες δυνάμεις.
και για τον τρόπο που απελευθερώθηκε το νησί δεν ονομάσθηκε απελευθέρωση αλλά κατοχή από τον Ελληνικό στρατό.         
 

TheBlade

Μέλος
Εγγρ.
7 Ιουν 2007
Μηνύματα
1.258
Like
0
Πόντοι
16
εμάς τους Μυτιληνιούς μας είχαν ξεγραμμένους και με την απελευθέρωση της Λήμνου υπεγράφη συμφωνία που δέχτηκε ο Ελληνικός στρατός να σταματήσει εκεί.
η λαδιά που παίξαμε είναι ότι ένας μεθυσμένος στο Πλωμάρι με το επώνυμο Πιτσιλαδής πυροβόλησε τους Τούρκους και αυτοί τον σκότωσαν οι Πλωμαρίτες εκμεταλλεύθηκαν ένα παραθυράκι της συμφωνίας που έλεγε ότι αν οι Τούρκοι επιτεθούν σε άμαχο πληθυσμό μόνο τότε έχει δικαίωμα να επέμβει ο ΕΣ όμως και σε αυτή την περίπτωση η δημογεροντία των Ελλήνων αρνήθηκε να συντάξει έγγραφο που να πιστοποιούσε το συμβάν και το βράδυ εκείνης της ημέρας οι Πλωμαρίτες διέρρηξαν την δημογεροντία και σύνταξαν πλαστό έγγραφο που το έστειλαν στον στρατό μαζί με τα ρούχα του σκοτωμένου με αίματα και έτσι επενέβη ο στόλος και ο στρατός και ελευθέρωσαν τον νησί στο οποίο λόγο της συμφωνίας υπήρχαν μικρές Τούρκικες δυνάμεις.
και για τον τρόπο που απελευθερώθηκε το νησί δεν ονομάσθηκε απελευθέρωση αλλά κατοχή από τον Ελληνικό στρατό.         

Το έχω ξανακούσει το περιστατικό.
Όντως κάπως έτσι πρέπει να είναι.
 
Εγγρ.
7 Νοε 2007
Μηνύματα
1.768
Κριτικές
4
Like
3
Πόντοι
16
εμάς τους Μυτιληνιούς μας είχαν ξεγραμμένους και με την απελευθέρωση της Λήμνου υπεγράφη συμφωνία που δέχτηκε ο Ελληνικός στρατός να σταματήσει εκεί.
η λαδιά που παίξαμε είναι ότι ένας μεθυσμένος στο Πλωμάρι με το επώνυμο Πιτσιλαδής πυροβόλησε τους Τούρκους και αυτοί τον σκότωσαν οι Πλωμαρίτες εκμεταλλεύθηκαν ένα παραθυράκι της συμφωνίας που έλεγε ότι αν οι Τούρκοι επιτεθούν σε άμαχο πληθυσμό μόνο τότε έχει δικαίωμα να επέμβει ο ΕΣ όμως και σε αυτή την περίπτωση η δημογεροντία των Ελλήνων αρνήθηκε να συντάξει έγγραφο που να πιστοποιούσε το συμβάν και το βράδυ εκείνης της ημέρας οι Πλωμαρίτες διέρρηξαν την δημογεροντία και σύνταξαν πλαστό έγγραφο που το έστειλαν στον στρατό μαζί με τα ρούχα του σκοτωμένου με αίματα και έτσι επενέβη ο στόλος και ο στρατός και ελευθέρωσαν τον νησί στο οποίο λόγο της συμφωνίας υπήρχαν μικρές Τούρκικες δυνάμεις.
και για τον τρόπο που απελευθερώθηκε το νησί δεν ονομάσθηκε απελευθέρωση αλλά κατοχή από τον Ελληνικό στρατό.         

Φοβερη ιστορία, τρομερο τεχνασμα, πολυ εξυπνο. Ας ειναι καλα το ουζο Πλωμαριου που τον ειχε μεθυσει δηλαδη!!
Πολυ καλα εκαναν οι Πλωμαριτες και εκαναν πλαστο εγγραφο, ετσι επρεπε. Οι γεροντες συνηθως στις ανταρες δε θελουν να μετεχουν. Ουσιαστικα μονοι τους ελευθερωθηκαν οι Μυτιληνιοι λοιπον.
 

Επισκέπτης
Φοβερη ιστορία, τρομερο τεχνασμα, πολυ εξυπνο. Ας ειναι καλα το ουζο Πλωμαριου που τον ειχε μεθυσει δηλαδη!!
Πολυ καλα εκαναν οι Πλωμαριτες και εκαναν πλαστο εγγραφο, ετσι επρεπε. Οι γεροντες συνηθως στις ανταρες δε θελουν να μετεχουν. Ουσιαστικα μονοι τους ελευθερωθηκαν οι Μυτιληνιοι λοιπον.
μετά κάτι άλλο τα νησιά Ίμβρος και Τένεδος γεωγραφικά ανήκουν στον νομό Λέσβου είχαν απελευθερωθεί αλλά παραδόθηκαν πάλι στην Τουρκία με αντάλλαγμα  να μας δώσουν την Βόρειο Ήπειρο, αλλά  πήραμε άντε να μην πω.
 
Εγγρ.
7 Νοε 2007
Μηνύματα
1.768
Κριτικές
4
Like
3
Πόντοι
16
μετά κάτι άλλο τα νησιά Ίμβρος και Τένεδος γεωγραφικά ανήκουν στον νομό Λέσβου είχαν απελευθερωθεί αλλά παραδόθηκαν πάλι στην Τουρκία με αντάλλαγμα  να μας δώσουν την Βόρειο Ήπειρο, αλλά  πήραμε άντε να μην πω.

Πολυ μεγαλη μαλακια αυτο το πραγμα. Να εχουμε καταλαβει εδαφος και να το αφηνουμε για αοριστες υποσχεσεις. Κατι που εχεις σιγουρα για το τιποτα. Κριμα. Ενω πολυ εξυπνη κινηση ειχε κανει ο καποδιστριας με την Αιτολοακαρνανια. Την ειχαμε καταλαβει ακι ζηταγαν οι Αγγλοι να την ξαναδωσουμε στους Τουρκους. Με παρελκυστηκη πολιτικη του στυλ "τωρα μωρε φευγουμε" καταφερε να τους κανει να βαρεθουν και την κρατησε. Δεν ειχε τοση σημασια εξ αλλου μια σπιθαμη γης για τους Αγγλους.
 

Επισκέπτης
Πολυ μεγαλη μαλακια αυτο το πραγμα. Να εχουμε καταλαβει εδαφος και να το αφηνουμε για αοριστες υποσχεσεις. Κατι που εχεις σιγουρα για το τιποτα. Κριμα. Ενω πολυ εξυπνη κινηση ειχε κανει ο καποδιστριας με την Αιτολοακαρνανια. Την ειχαμε καταλαβει ακι ζηταγαν οι Αγγλοι να την ξαναδωσουμε στους Τουρκους. Με παρελκυστηκη πολιτικη του στυλ "τωρα μωρε φευγουμε" καταφερε να τους κανει να βαρεθουν και την κρατησε. Δεν ειχε τοση σημασια εξ αλλου μια σπιθαμη γης για τους Αγγλους.
δυστυχώς όσοι πέρασαν από την εξουσία σε αυτή εδώ την χώρα κανείς δεν υπήρξε πατριώτης απλά πέρασαν χεσμένα ανθρωπάκια υπηρέτες ξένων συμφερόντων για να έχουν εξασφαλισμένη την καρέκλα της εξουσίας.
 

gabadoo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
10.664
Like
2
Πόντοι
166
Η άποψή μου ΔΕΝ είναι εθνοκεντρική, και νομίζω οτι αυτό είναι ορατό δια γυμνού οφθαλμού.
Η δική σου και του τομίτο είναι.
Τι να πω παραπάνω δηλαδή;
Απλά οτι ΔΕΝ συμφωνώ.

  Δεν μπορεις να πεις παραπανω γιατι δεν ξερεις να πεις...η δεν σου τα εχουν κατηχησει....η δεν ξερεις Ιστορια.Διαλεξε και παρε.

  Οπωσδηποτε το "δεν συμφωνω" ετσι απλα οπως το δηλωνεις και με στομφο,απλα καταδικνυει την ασχετοσυνη σου επι του θεματος...Φιλικα το λεω...

  Προτιμω να ειμαι "εθνοκεντρικος" με την εννοια που δινεις εσυ(οχι εγω) παρα διεθνιστης και πουτσες μπλε...Ξερεις εσυ,ειναι αυτοι που προτιμουν η Ελλαδα να ειχε συνορα στα Παλαιοφαρσαλα(αλλωστε το ποσταρες ως θεση σου κανα δυο σελιδες πριν),γιατι απεχθανονται την θεα του αιματος που απαιτειτο για να μεγαλωσει και να φτασει εκει που ειναι σημερα....Μωρε τι μας λες;Και ειναι θεση αυτη;
Μικρη Ελλας αλλα εντιμος ενα πραμα ,δηλαδη;
 

gabadoo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
10.664
Like
2
Πόντοι
166
Πολλοί πάντως, ανάμεσά τους και εγώ, δεν θεωρούν λιγότερο Κομιτατζή (η λέξη βγαίνει απο το Κομιτάτο, την Εθνική Επιτροπή δηλαδή) τον Παύλο Μελά / Μίκη Ζέζα απο τους αντίστοιχους Βούλγαρους Κομιτατζήδες της εποχής του λεγόμενου Μακεδονικού αγώνα.
Ούτε προέβη σε λιγότερες σφαγές αθώων γυναικόπαιδων απο εκείνους.
Εκτός αν θεωρείται "άγιος" μόνο και μόνο επειδή ήταν Έλληνας.

Αυτους τους πολλους που λες αλλα δεν ονομαζεις(να το κανω εγω;) που θεωρουν τον Παυλο Μελα κομιτατζη .....ευχαριστως να τους εδενα μια πετρουλα στα γλυκα και τροφαντα ποδαρακια και να τους φουνταρα στο θαλασσακι να κανουν παρεα στις μαριδες....

Πες με οπως θες,αυτη ειναι θεση μου....

Αλλα οι δηθεν,οι εχοντες επιλεκτικη θεωρηση της Ιστοριας και ενιοτε παντελη αγνοια θα ελεγα,αυτα λενε.Προσωπικως ,μου ειναι εντελως αχρηστοι,για να μην πω και επικινδυνοι....
 

gabadoo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
10.664
Like
2
Πόντοι
166
Όσο για το συλλαλητήριο του 1992, όπου συνδυάστηκε ο Βουκεφάλας με τους ρασοφόρους τύπου 'Άνθιμου, ήμουνα και τότε αντίθετος.

  Εν αρχη να σημειωσω οτι δεν μου αρεσουν οι δηλωσεις Ανθιμου στο θεμα...Αλλος ειναι ο ρολος της Εκκλησιας,και οχι η δημαγωγια.Ο Καρατζαφερης ειναι στο στοιχειο του εκει....

Αλλα...

Παντα υπαρχει και ενα αλλα......

Εσενα θα ησουν συμφωνος ο Βουκεφαλας να συνδυαζεται με Ζασταβα;

Γιατι κατι τετοιο εχω καταλαβει....
 

gabadoo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
10.664
Like
2
Πόντοι
166
  Παραβηκα την αποψη μου,να  μην παραθετω ποστ αλλων οταν αυτοι λειπουν,αλλα και εσυ φιλε Φεθρυ  μου απαντησες αφου ειχα κλεισει και ενω περιμενα προηγουμενος για ωρα ....

  Οσο ημουν ον λαιν,το απεφυγες.....Φυγομαχια;

  Απαντησες οταν εκλεισα,με χλιαρο τροπο "δεν συμφωνω" και αυτο ηταν...

  Μπορει να το χοντραινω λιγο,αλλα μεσα απο την διαφωνια μας καποιος αλλος θα ωφεληθει.....
 

gabadoo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
10.664
Like
2
Πόντοι
166
  Και επειδη ζυγωνει η ωρα και τυγχανει να ποσταρω εδω...

  Αντε ρε κολογαυροι,ευχομαι να καθαρισετε τα αγγλακια στο Σταμφορντ Μπριτζ

  Το 1066 (εαν θυμαμαι καλα,οι φιλοι του ιστορικου ας με διορθωσουν)

  τα αγγλακια ειχαν καθαρισει με τους Βικινγκς εκει αλλα τον ηπιαν λιγες μερες αργοτερα, στο Χειστινγκς....Ολιγη ιστορια δεν βλαπτει ετσι....;

Ενι γουει, γκουτ λακ σκατογαυροι....( ως Ελλην το λεω,οχι ως οπαδος και δη βαζελος)
 

gabadoo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
10.664
Like
2
Πόντοι
166
 Μηπως ειμαι εθνοκεντρικος που το εγραψα;

 Μηπως επρεπε να γραψω η ελληνικη ομαδα να φαει 30 γκολ;

 

enipeas

Μέλος
Εγγρ.
27 Απρ 2006
Μηνύματα
133
Like
0
Πόντοι
1
Φασίστας και έξυπνος δεν γίνεται.
 

gabadoo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
10.664
Like
2
Πόντοι
166
Το ΚΚΕ και συγκεκριμένα η Παπαρήγα την ίδια ακριβώς γραμμή πολιτικής έχουν με το Στάλιν.Αρκεί να παρακουλουθήσεις της δηλώσεις της 20 χρόνια τώρα είναι ίδιες.

 Ακου κατι παιδι....

 Για να εκφερεις αποψη και να αποδωσεις χαρακτηρισμο στο καθε μελος που γραφει εδω,σε αυτο το φορουμ,πρεπει το λιγοτερο που εχεις να κανεις να ειναι η αναγνωση ολων των ποστ του για να την σχηματισεις....

 Και επειδη δεν σε κοβω  να εχεις παρακολουθησει και τα 15000 ποστ του Αριωνα ,αλλα και οπουδηποτε αλλου μελους, εχω την προσωπικη αξιωση απο σενα να εισαι και να εκφραζεσαι πιο κοσμια.

 Ξερεις ειναι αυτο που μας διαχωριζει απο τα ζωα....

 Αν δεν μπορεις,σε παρακαλω μην ξαναποσταρεις....προσβαλλεις τους συνομιλητες σου..
 

AssFiller

Μέλος
Εγγρ.
11 Ιουλ 2007
Μηνύματα
6.084
Κριτικές
4
Like
26
Πόντοι
66
Arion & Xcp41 εχετε ήδη γαμήσει το thread..το thread δεν ειναι για προσωπικές αντιπαραθέσεις άσχετες με το θέμα....

 

Xcp41

Μέλος
Εγγρ.
24 Ιαν 2008
Μηνύματα
199
Like
0
Πόντοι
1
δοκιμασε να την πεις διχως προσβλητικες εκφρασεις!οπως βλεπεις εγω ενα κουμουνι οπως με αποκαλεις δεν σε βριζω....

Ρε φίλε δεν έχω κάτι μαζί σας αλλά αυτός ειδικά ο arion1955 μαζί με τον άλλο γελοιο fethry έχουν ξεφύγει ρε.....
Το λίγοτερο που μπορεί να κάνει κανείς είναι να τους βρίσει.Μας τα έχουν κάνει τσουρέκια με τα ίδια και τα ίδια.Ναι ξέρω στενοχωριούνται που δεν μας γαμάνε οι Σκοπιανοί και 500 φορές έχουν πει για τους Ναζι στον Β παγκόσμιο.Το θέμα είναι η Μακεδονία και το ξεπούλημα που παεί να γίνει και αυτοί το γυρνάνε συνέχεια στους Ναζι.
Ότι θυμούνται χαίρονται οι κακομοίρηδες.
 

Επισκέπτης
Ρε φίλε δεν έχω κάτι μαζί σας αλλά αυτός ειδικά ο arion1955 μαζί με τον άλλο γελοιο fethry έχουν ξεφύγει ρε.....
Το λίγοτερο που μπορεί να κάνει κανείς είναι να τους βρίσει.Μας τα έχουν κάνει τσουρέκια με τα ίδια και τα ίδια.Ναι ξέρω στενοχωριούνται που δεν μας γαμάνε οι Σκοπιανοί και 500 φορές έχουν πει για τους Ναζι στον Β παγκόσμιο.Το θέμα είναι η Μακεδονία και το ξεπούλημα που παεί να γίνει και αυτοί το γυρνάνε συνέχεια στους Ναζι.
Ότι θυμούνται χαίρονται οι κακομοίρηδες.
εχετε γαμησει το θεμα με τις προσωπικες αντιπαραθεσεις για τα πολιτικα πιστευω του καθενος!αυτη τι στιγμη φιλε μου στην κυβερνηση της χωρας βρισκεται η δεξια και υπουργος εξωτερικων ειναι η ντορα μπακογιαννη!!ευθυνες εχει και το πασοκ που κυβερνουσε επι δεκαετιες!οσον αφορα τον καρατζαφερη ηταν πρωτοκλασατο στελεχος της νεας δημοκρατιας!αυτοι εχουν τις ευθυνες!!!
 

Xcp41

Μέλος
Εγγρ.
24 Ιαν 2008
Μηνύματα
199
Like
0
Πόντοι
1
εχετε γαμησει το θεμα με τις προσωπικες αντιπαραθεσεις για τα πολιτικα πιστευω του καθενος!αυτη τι στιγμη φιλε μου στην κυβερνηση της χωρας βρισκεται η δεξια και υπουργος εξωτερικων ειναι η ντορα μπακογιαννη!!ευθυνες εχει και το πασοκ που κυβερνουσε επι δεκαετιες!οσον αφορα τον καρατζαφερη ηταν πρωτοκλασατο στελεχος της νεας δημοκρατιας!αυτοι εχουν τις ευθυνες!!!

Φυσικά και έχουν τώρα αυτοί τις ευθύνες στην πλάτη τους αλλά μερικούς εδώ μέσα δεν τους βλέπω να τους ενοχλέι και τόσο τα προβοκάτσια των Σκοπιανών και το έμμεσο ξεπούλημα της Μακεδονίας.
Διαμαρτύρωνται και βάζουν ταμπέλες σε όσους αντιδρούν.Ναι σύμφωνοι έχουμε εξωτερική πολιτική χάλια αλλά τι πρέπει να κάνουμε?Να μην αντιδράσουμε?Να φάμε τα σκατά και να μη μιλάμε δηλαδή?Επειδή είναι η ΝΔ στην κυβέρνηση απο αντίδραση μερικοί δεν θέλουν να υπάρξει σωστή εξωτερική πολιτική.
Αν ηταν δηλαδή το ΚΚΕ τι θα έκανε αφού σας βρωμαεί τόσο η ΝΔ? (και ναι η ντόρα δεν κάνει για υπουργός εξωτερικών αλλά καλύτερη είναι η Παπαρήγα?)
Ποιές είναι οι λύσεις δηλαδή που προτείνεται?Εκτός απο το να φάμε σκατά απο τους Σκοπιανούς.
Εδώ και οι βρωμοαλβανοί τσαμηδες διεκδικούν λεεί μέχρι την Πρέβεζα!!Πάμε καλά ρε?Κανονικά εμείς έπρεπε να διεκδικούμε την βόρεια Ηπειρο μετά τον Β παγκόσμιο πόλεμο.Και επίσης στην συμφωνία ήταν και τα Ίμια κάτι που δεν πήραμε ποτέ.

Αντε ας πετακτεί κανένα κουμούνι να με πει εθνικιστή και φασίστα...
 
OP
OP
CIVIL111

CIVIL111

Μέγας
Εγγρ.
25 Δεκ 2007
Μηνύματα
4.040
Κριτικές
22
Like
17
Πόντοι
4.175
εχετε γαμησει το θεμα με τις προσωπικες αντιπαραθεσεις για τα πολιτικα πιστευω του καθενος!αυτη τι στιγμη φιλε μου στην κυβερνηση της χωρας βρισκεται η δεξια και υπουργος εξωτερικων ειναι η ντορα μπακογιαννη!!ευθυνες εχει και το πασοκ που κυβερνουσε επι δεκαετιες!οσον αφορα τον καρατζαφερη ηταν πρωτοκλασατο στελεχος της νεας δημοκρατιας!αυτοι εχουν τις ευθυνες!!!
πολυ σωστη τοποθετηση ακριβης διαγνωση του προβληματος θα ελεγα!!!
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom