Νέα

Μακεδονία προδότες!!!!

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα CIVIL111
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 122K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 9 άτομα (0 μέλη και 9 επισκέπτες)

Τελικά ποια θα είναι η κατάληξη στο θέμα της ονομασίας?

  • αρνητική

    Ψήφοι: 9 56,3%
  • θετική

    Ψήφοι: 2 12,5%
  • κοινά αποδεκτή λύση

    Ψήφοι: 4 25,0%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 1 6,3%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    16

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Οχι βέβαια δεν είναι το θέμα το συλλαλητήριο , ούτε λέω αν πρέπει να γίνει ή οχι. Εγώ λέω ότι πριν μερικά χρονια όλοι ήταν υπέρ. Και θεωρώ και τώρα ότι είναι υπέρ πολλοί βουλευτές αλλά μπροστά στην κομματικη πειθαρχία όλοι το βουλώνουν .
Ανέφερα τα ονόματα γιατί ακόμα και αύριο αν πει ο Παπανδρέου να κάνουμε συλλαλητήριο ΑΜΕΣΩΣ ολοι οσοι τώρα λένε όχι τ΄΄οτε θα το βρίσκουθν τέλεια ιδέα.
Θέλω να τονίσω το πόσο πρόβατα είναι ο λαός.
Δεν αντιδρά σε τίποτα!!
Θεωρείς δεδομένο οτι πρέπει να αντιδράσει για το Μακεδονικό δηλαδή;
Εγώ θα προτιμούσα να αντιδρούσε πρώτα απ όλα για την διαφαινόμενη κατάργηση της κοινωνικής ασφάλισης.
Όσο για το συλλαλητήριο του 1992, όπου συνδυάστηκε ο Βουκεφάλας με τους ρασοφόρους τύπου 'Άνθιμου, ήμουνα και τότε αντίθετος.
 

georgebest

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2007
Μηνύματα
9.382
Κριτικές
7
Like
378
Πόντοι
366

Διαγραμμένο μέλος 26508

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Απρ 2007
Μηνύματα
1.022
Like
1.439
Πόντοι
216
Nαι ο λαος πρέπει να αντιδρά για οτιδήποτε είναι άδικο. Εγώ θεωρώ πιο σπουδαίο για ένα έλληνα την ιστορία του παρά το ασφαλιστικό. Πρόσεξε. Είπα ΠΙΟ σημαντικό. Δεν είπα ότι δεν είναι σημαντικο το ασφαλιστικό ή όλα τα υπολοιπα κοινωνικά θέματα . Εχει φτασει όμως ο έλληνας να τον ενδιαφέρει μόνο αυτό . Αλλά ακόμα και σ'αυτό αντιδρά κομματικά. Αν πει ο Παπανδρέου ότι είναι λάθς θα κατέβω να διαμαρτυρηθώ . Αν το κάνει μετά ο Παπανδρέου το ίδιο θα το υποστηρίξω κι εγω!
Για το θέμα του Άνθιμου δε θα πω τίποτα γιατί θα ανοίξουμε κι άλλο θέμα
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Nαι ο λαος πρέπει να αντιδρά για οτιδήποτε είναι άδικο. Εγώ θεωρώ πιο σπουδαίο για ένα έλληνα την ιστορία του παρά το ασφαλιστικό. Πρόσεξε. Είπα ΠΙΟ σημαντικό. Δεν είπα ότι δεν είναι σημαντικο το ασφαλιστικό ή όλα τα υπολοιπα κοινωνικά θέματα . Εχει φτασει όμως ο έλληνας να τον ενδιαφέρει μόνο αυτό . Αλλά ακόμα και σ'αυτό αντιδρά κομματικά. Αν πει ο Παπανδρέου ότι είναι λάθς θα κατέβω να διαμαρτυρηθώ . Αν το κάνει μετά ο Παπανδρέου το ίδιο θα το υποστηρίξω κι εγω!
Για το θέμα του Άνθιμου δε θα πω τίποτα γιατί θα ανοίξουμε κι άλλο θέμα
Αντιδρά κομματικά ο κόσμος επειδή ο Κωστάκης θέλει να του κόψει τη σύνταξη;
Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω.
Ο ίδιος κοσμάκης ΑΝΕΤΡΕΨΕ προ 6ετίας τα ίδια περίπου σχέδια για κατάργηση της κοινωνικής ασφάλισης των κ.κ. Γιαννίτση και Σημίτη.
Που βλέπεις τον κομματισμό;
 

Διαγραμμένο μέλος 26508

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Απρ 2007
Μηνύματα
1.022
Like
1.439
Πόντοι
216
Προ 6ετίας (αν και ξεφεύγουμε από το θέμα) ανέτρεψαν τα σχέδια αυτά η αριστερά που αντιδρά και σήμερα. Η Ν.Δ τότε ήταν αντίθετη με τον νόμο. Τώρα εφαρμόζει κάτι ανάλογο. Δεν πιστεύεισ ότι πολλοί ψηφοφόροι της που αντιδρούσαν τότε , τωρα χειροκροτούν?
Και το αντίθετο. Ψηφοφόροι του πασοκ τότε που χειροκροτούσαν τώρα ΄βρίζουν.
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Προ 6ετίας (αν και ξεφεύγουμε από το θέμα) ανέτρεψαν τα σχέδια αυτά η αριστερά που αντιδρά και σήμερα. Η Ν.Δ τότε ήταν αντίθετη με τον νόμο. Τώρα εφαρμόζει κάτι ανάλογο. Δεν πιστεύεισ ότι πολλοί ψηφοφόροι της που αντιδρούσαν τότε , τωρα χειροκροτούν?
Και το αντίθετο. Ψηφοφόροι του πασοκ τότε που χειροκροτούσαν τώρα ΄βρίζουν.
Ξέρεις, δεν υπάρχει μόνο ΠΑΣΟΚ και ΝΔ στην Ελλάδα.
 

Διαγραμμένο μέλος 26508

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Απρ 2007
Μηνύματα
1.022
Like
1.439
Πόντοι
216
'Oταν και στις τελευταίες εκλογές πήραν μαζί το 77-78 % του πλυθησμου τότε είναι ισχυρή πλειοψηφία . Αρα μπορώ να κρίνω με βάση αυτούς . Για τους ωηφοφόρους του ΚΚΕ δεν υπάρχει τέτοιο θέμα. Ειναι βαλμένοι μέσα στα στεγανά του κόμματος . Δε ξερω αν είναι καλό ή κακό αυτό. Δικαιωμά τους .
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
'Oταν και στις τελευταίες εκλογές πήραν μαζί το 77-78 % του πλυθησμου τότε είναι ισχυρή πλειοψηφία . Αρα μπορώ να κρίνω με βάση αυτούς . Για τους ωηφοφόρους του ΚΚΕ δεν υπάρχει τέτοιο θέμα. Ειναι βαλμένοι μέσα στα στεγανά του κόμματος . Δε ξερω αν είναι καλό ή κακό αυτό. Δικαιωμά τους .
Σκεπτόμενοι άνθρωποι, ανεξάρτητα απο το αν ψηφίζουν δικομματισμό η όχι, σου φαίνεται αδιανόητο να υπάρχουν;
 

georgebest

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2007
Μηνύματα
9.382
Κριτικές
7
Like
378
Πόντοι
366
Για λόγους που θυμάσαι, δεν επιθυμώ να συνομιλούμε.
Ευχαριστώ.

ωχχχ, είμαι στη μαύρη λίστα σου ε?
αν βλέπει ο περσόνας, θα πετάξει κι αυτός την ατάκα του τώρα.
 

Διαγραμμένο μέλος 26508

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Απρ 2007
Μηνύματα
1.022
Like
1.439
Πόντοι
216
Δεν κατακρίνω όλο τον κόσμο . Θεωρώ όμως , κρινοντας από το πανεπιστήμιο και όσα βλεπω γύρω μου ότι το πιο μεγάλο κομμάτι του ελληνικού λαού οδηγείται από το κόμμα . Αυτό για πολλούς λόγους . Τώρα βλέπω ότι ξυπνάει λίγο ο κόσμος . Δε με ενδιαφέρει καθόλου τι ψηφίζει ο καθένας . Με αφήνει αδιάφορο αν κάποιος είναι αριστερός -δεξιός ή ψηφοφόρος του δικομματισμού. Με ενδιαφέρει να ψηφίζει σκοπτόμενος και όχι με την λογική ''εμένα δε μ'αρέσει αυτά που λεει ο ... αλλά θα τον ψηφίζω γιατί μια ζωή αυτό ψηφίζω''
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Δεν κατακρίνω όλο τον κόσμο . Θεωρώ όμως , κρινοντας από το πανεπιστήμιο και όσα βλεπω γύρω μου ότι το πιο μεγάλο κομμάτι του ελληνικού λαού οδηγείται από το κόμμα . Αυτό για πολλούς λόγους . Τώρα βλέπω ότι ξυπνάει λίγο ο κόσμος . Δε με ενδιαφέρει καθόλου τι ψηφίζει ο καθένας . Με αφήνει αδιάφορο αν κάποιος είναι αριστερός -δεξιός ή ψηφοφόρος του δικομματισμού. Με ενδιαφέρει να ψηφίζει σκοπτόμενος και όχι με την λογική ''εμένα δε μ'αρέσει αυτά που λεει ο ... αλλά θα τον ψηφίζω γιατί μια ζωή αυτό ψηφίζω''
Συμφωνούμε.
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Πολλοί πάντως, ανάμεσά τους και εγώ, δεν θεωρούν λιγότερο Κομιτατζή (η λέξη βγαίνει απο το Κομιτάτο, την Εθνική Επιτροπή δηλαδή) τον Παύλο Μελά / Μίκη Ζέζα απο τους αντίστοιχους Βούλγαρους Κομιτατζήδες της εποχής του λεγόμενου Μακεδονικού αγώνα.
Ούτε προέβη σε λιγότερες σφαγές αθώων γυναικόπαιδων απο εκείνους.
Εκτός αν θεωρείται "άγιος" μόνο και μόνο επειδή ήταν Έλληνας.

Θα συμφωνούσα απόλυτα με αυτό που γράφεις αν αντικαθιστούσες τη λέξη "Πολλοί" στην αρχή της φράσης με τις λέξεις "μια ανιστότητη μειοψηφία με αδιευκρίνιστα κίνητρα"...

Εκτός αυτού, εξομοιώνεις με τρόπο ανεπίτρεπτο θύτη και θύμα...
Οι κομιτατζήδες δεν πήγαν στη Μακεδονία για να θαυμάσουν τις ομοφιές της αλλά στα πλαίσια πολιτικής εθνοκάθαρσης του ελληνικού στοιχείου...
Ο Π. Μελάς πολέμησε αυτήν την πολιτική και τα υποτιθέμενα "εγκλήματά" του δεν ήταν παρά άμυνα στην προσπάθεια αφελληνισμού της Μακεδονίας...
Κάπου εκεί συναντώνται και οι απαρχές του "μακεδονισμού" από τους σλάβους, ενδεικτικό της προσπάθειάς τους να αποσπάσουν την Μακεδονία όχι μόνο με τη βία (διότι πήραν τα @@ και του Μελά και του ελληνικού στρατού δις) αλλά και με περιέργες εθνολογικές κατασκευές...

Καλά τα κοψίδια χθες;
 
Εγγρ.
7 Νοε 2007
Μηνύματα
1.768
Κριτικές
4
Like
3
Πόντοι
16
Μη λετε τρελιτσες
Ολοι ειχαν τις επιδιωξεις τους. Ουτε ο Παυλος Μελας ουτε αλλοι Ελληνες ανταρτες πειραξαν γυναικοπαιδα και αμαχους, μονο ενοπλους κομιτατζιδες χτυπουσαν.
Επισης η Μακεδονία και τα νησια του Ανατολικου και βόρειου Αιγίου (Χίος, Λέσβος κτλ.) απελευθερωθηκαν μετα απο πολεμο που καναμε εμεις απο τον Ελληνικο σταρτο και δε μας τα  "εδωσε" καμια μεγαλη δυναμη. Αν δε χυνοταν αιμα δε τα περναμε. Αν δε προσπαθησεις καλο δε βλέπεις. Και η Κρητη μετα απο πολυ αγωνα και αιμα καταφερε να κανει να πετυχει το καθεστως της ανεξαρτητης πολιτειας και μετα την ενωση με την Ελλαδα. Μη νομιζουμε οτι ολα ειναι τσαμπα. Τιποτα δεν ειναι τσαμπα.
 

Επισκέπτης
Μη λετε τρελιτσες
Ολοι ειχαν τις επιδιωξεις τους. Ουτε ο Παυλος Μελας ουτε αλλοι Ελληνες ανταρτες πειραξαν γυναικοπαιδα και αμαχους, μονο ενοπλους κομιτατζιδες χτυπουσαν.
Επισης η Μακεδονία και τα νησια του Ανατολικου και βόρειου Αιγίου (Χίος, Λέσβος κτλ.) απελευθερωθηκαν μετα απο πολεμο που καναμε εμεις απο τον Ελληνικο σταρτο και δε μας τα  "εδωσε" καμια μεγαλη δυναμη. Αν δε χυνοταν αιμα δε τα περναμε. Αν δε προσπαθησεις καλο δε βλέπεις. Και η Κρητη μετα απο πολυ αγωνα και αιμα καταφερε να κανει να πετυχει το καθεστως της ανεξαρτητης πολιτειας και μετα την ενωση με την Ελλαδα. Μη νομιζουμε οτι ολα ειναι τσαμπα. Τιποτα δεν ειναι τσαμπα.
μιας και τυχαίνει να κατάγομαι από την νήσο Λέσβο ( Μυτιλήνη ) θέλω να σε πληροφορήσω ότι η απελευθέρωση των νησιών είχε σταματήσει στην  Λήμνο απλά οι Μυτιληνιοί παίξαμε μια λαδιά και αναγκάστηκε ο Ελληνικός στρατός και μας απελευθέρωσε.
απλά ο στρατός και η Ελληνική κυβέρνηση είχαν υπογράψει συμφωνία και τα νησιά αυτά είχαν μείνει σκλαβωμένα.
 
Εγγρ.
7 Νοε 2007
Μηνύματα
1.768
Κριτικές
4
Like
3
Πόντοι
16
μιας και τυχαίνει να κατάγομαι από την νήσο Λέσβο ( Μυτιλήνη ) θέλω να σε πληροφορήσω ότι η απελευθέρωση των νησιών είχε σταματήσει στην  Λήμνο απλά οι Μυτιληνιοί παίξαμε μια λαδιά και αναγκάστηκε ο Ελληνικός στρατός και μας απελευθέρωσε.
απλά ο στρατός και η Ελληνική κυβέρνηση είχαν υπογράψει συμφωνία και τα νησιά αυτά είχαν μείνει σκλαβωμένα.
Ποτε ακριβως υπεγραφη αυτη η συμφωνία και με ποιον, δε τη ξερω καθολου. Δεν αποβιβαστηκε το 1912 στρατος στη Λεσβο και εδιωξε τους Τουρκους? Εκτος αν την εγκατελειψαν μονοι τους και απλα ο στρατος μας μπηκε αμαχητι στο νησι.
Τι λαδια παιξατε?
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom