Νέα

Κυριάκος Μητσοτάκης-ΝΔ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα stekas72
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 97K
  • Εμφανίσεις 2M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 7 άτομα (3 μέλη και 4 επισκέπτες)

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.460
Πόντοι
8.006
μαλακα μου εισαι βλαμενος τελικα περα πασης αμφιβολιας.....αυτα ειναι κατι μαλακισμενα μεηλ που σου στελνουν και δεν μπαινεις στον κοπο να τα ανοιξεις καν.......απευθειας μπλοκ....τι θα πει σεμιναρια διαχειρησης θυμου.......
Εισαι χαζος? Τι ειναι αυτα που λες?
Σε καμια στανη ζεις?
 
  • Χαχα
Αντιδράσεις: barock

κωλο-γερος

Ανώτατος
Εγγρ.
7 Οκτ 2008
Μηνύματα
32.406
Κριτικές
36
Like
37.912
Πόντοι
18.565
μαλακα μου εισαι βλαμενος τελικα περα πασης αμφιβολιας.....αυτα ειναι κατι μαλακισμενα μεηλ που σου στελνουν και δεν μπαινεις στον κοπο να τα ανοιξεις καν.......απευθειας μπλοκ....τι θα πει σεμιναρια διαχειρησης θυμου.......
askiseis_iremias_2003.jpg
 
OP
OP
stekas72

stekas72

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Δεκ 2008
Μηνύματα
22.251
Κριτικές
3
Like
1.423
Πόντοι
566
Λες ε? Που βγάζεις αυτό το συμπέρασμα?

Η λατρεία των Ελλήνων για μετρητά: Γιατί κρατούν 30 δισ. στην... τσέπη​


 

CLOSER822

Σπουδαίος
Εγγρ.
23 Ιουν 2008
Μηνύματα
24.938
Like
11.165
Πόντοι
2.606
Εισαι χαζος? Τι ειναι αυτα που λες?
Σε καμια στανη ζεις?
μαλλον εσυ αλανι ζεις σε στανη....οντως τωρα τελευταια εχει γεμισει ο τοπος με κατι τετοια γραφεια που προσφερουν μαλακισμενες αερα κοπανιστες υπηρεσιες και τα εχουν συνηθως κατι χοντρες σαραντοπενηνταρες με σκυλακι και αντρα που τον δερνουν σε καθημερινη βαση......μαλλον εχει βλακομουτρα με χρημα για πεταμα!!
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.460
Πόντοι
8.006
μαλλον εσυ αλανι ζεις σε στανη....οντως τωρα τελευταια εχει γεμισει ο τοπος με κατι τετοια γραφεια που προσφερουν μαλακισμενες αερα κοπανιστες υπηρεσιες και τα εχουν συνηθως κατι χοντρες σαραντοπενηνταρες με σκυλακι και αντρα που τον δερνουν σε καθημερινη βαση......μαλλον εχει βλακομουτρα με χρημα για πεταμα!!
Καλα τυπε
 

CLOSER822

Σπουδαίος
Εγγρ.
23 Ιουν 2008
Μηνύματα
24.938
Like
11.165
Πόντοι
2.606
Ούτε καταθλιψη υπαρχει τύπε, αμερικανιά κι αυτο
η καταθλιψη βρε παπαρα ειναι ασθενεια και μαλιστα ασθενεια του λεγομενου πρωτου κοσμου.....εχεις ακουσει ποτε για υποσαχαριο καταθλιπτικο ας πουμε .....και σαν ασθενεια θελει γιατρο επιστημονα(ψυχιατρο) και φαρμακα...μην τα κανετε ολα αχταρμα στον εγκεφαλο σας!
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.460
Πόντοι
8.006
η καταθλιψη βρε παπαρα ειναι ασθενεια και μαλιστα ασθενεια του λεγομενου πρωτου κοσμου.....εχεις ακουσει ποτε για υποσαχαριο καταθλιπτικο ας πουμε .....και σαν ασθενεια θελει γιατρο επιστημονα(ψυχιατρο) και φαρμακα...μην τα κανετε ολα αχταρμα στον εγκεφαλο σας!
Α μαλιστα...
Η καταθλιψη υπαρχει...Και θελει γιατρο

Η διαχειριση θυμου ειναι αμερικανιά και αντιμετωπιζεται απο μηχανικους αυτοκινητων?
 

LegolasAth

Μέλος
Εγγρ.
23 Αυγ 2013
Μηνύματα
975
Like
468
Πόντοι
26
Η ψήφος στο ΚΚΕ είναι χαμένη ψήφος διότι η οικονομική του θεωρία βασίζεται στην ΕΣΣΔ που δεν υπάρχει.

Βασικά το ΚΚΕ πρέπει να καταργηθεί με νόμο.

Αν υποστηρίζεις το αντίθετο, τότε ΚΚΕ και ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΛΥΣΗ μπορούν να συγκυβερνήσουν; Πως φαντάζεσαι μια τέτοια επιλογή;

Το πιο παλαιολιθικό κομμουνιστικό κόμμα της Ευρώπης μεταξύ άλλων.
Έχουν μείνει σε παράλληλη κοσμάρα.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.332
Like
13.685
Πόντοι
3.656
Η αποκλειστική είναι 24 ώρες το 24ωρο, για 6,5 μέρες την εβδομάδα. Έχει ενα ρεπό μια μέρα την εβδομάδα. Κάνει και τις δουλειές του σπιτιού, γιατί μένει κι αυτή μέσα. Παίρνει εναν βασικό μισθό πχ 600-800 ευρώ που της υπεραρκεί, γιατί όλα τα βασικά έξοδα είναι της οικογένειας που προσέχει τον άνθρωπό της.
Σου υπογράφω ότι φροντίζει 3000% καλύτερα τον άνθρωπο από ότι θα τον πρόσεχαν σε ενα γηροκομείο.
Και το γεροντακι δεν απαιτεί φροντίδα όλη την ώρα. Κάποιες ώρες της ημέρας.
Τον υπόλοιπο χρόνο τον ορίζει η αποκλειστική όπως θέλει. Οπότε τη συμφέρει να μακροημερευσει το γεροντακι και γι'αυτό είναι φουλ προσεκτική.
Όποιος δίνει 6 χιλιάρικα το μήνα απλά βλέπει ως βαρίδι τον παππού ή τη γιαγιά και τον ξεφορτώνεται στο ίδρυμα.
Ο μέσος χρόνος επιβίωσης, ανοιακών ειδικά ασθενών, στα γηροκομεία ειναι μερικών μηνών.
Μη μου γράψεις καμία εξυπνάδα. Γνωρίζω από πρώτο χέρι τι σου γράφω.
Επειδή γνωρίζω και εγώ από πρώτο χέρι

η κοπέλα που μένει στο σπίτι 24/24 τρώει και πίνει εκεί και κάνει τις δουλειές του σπιτιού και παίρνει 8 κατοστάρικα δεν είναι αποκλειστική με την έννοια που είπαμε παραπάνω.

Αποκλειστική είναι η επαγγελματίας νοσοκόμα (ή έστω γνώστης) η οποία γνωρίζει διάφορες διαδικασίες που μπορεί να χρειαστεί ένας τέτοιος άνθρωπος όπως αλλαγή καθετήρα, γάζας, καθαρισμός, τις δόσεις από τα φάρμακα...ποια φάρμακα, ενέσεις και άλλα πολλά. Οι αποκλειστικές θυμάμαι έπαιρναν ένα 100άρικο για 8 - 10 ώρες και μετά πήγαιναν σπίτι το βράδυ και έπρεπε να φέρεις άλλη για το βράδυ. Και φυσικά δεν κάνουν καμία δουλειά σπιτιού.

Αυτές που λες εσύ μπορεί να ξέρουν ή μπορεί να μην ξέρουν τίποτα από τα παραπάνω..και πολλές από αυτές δεν αναλαμβάνουν και τέτοιες ευθύνες....πολλές θέλουν μόνο ανθρώπους κατάκοιτους (για ευνόητους λόγους) και πολλές απλά σου λένε ότι θες να ακούσεις αλλά στην πραγματικότητα δεν κάνουν για τίποτα.

Ισχύει ότι στα γηροκομεία ένας άνθρωπος με πολλά προβλήματα υγείας δεν έχει πολύ χρόνο με μεγαλύτερο παράγοντα τις λοιμώξεις που θα τσιμπήσει εκεί μέσα. Και παίζει ρόλο και η σκέψη ότι τον παράτησαν εκεί μόνο του.

Μόνο που αυτή είναι η παγίδα....και στο σπίτι με την ''αποκλειστική'' δεν θα είναι καλύτερα γιατί από φροντίδα και παρακολούθηση δεν μπορεί να ανταγωνιστεί ένα καλό γηροκομείο με γιατρούς και εξετάσεις (που σου χρεώνουν έξτρα φυσικά) κάθε μέρα. Μπορεί ο άνθρωπος να είναι λίγο πιο χαρούμενος αλλά μπορεί και να έχει αναιμία από αιμορραγία και να μην το έχει πάρει κανένας χαμπάρι.

Εγώ μόνος μου έγραψα ότι ακόμα και τα γηροκομεία των 5-6Κ είναι στοιχειωδώς ανθρώπινα...ούτε καν φυσιολογικά...αλλά και το να βάζεις τον γέρο να τον προσέχει μια τύπησα που δεν ξέρεις ποια είναι και στην ουσία το μόνο που κάνει είναι λίγο παρέα και ξεσκάτισμα....δεν το λες και καλύτερο.

Όπως είπα η υγεία και το well being είναι σημαντικότερα από την ψυχολογία τουλάχιστον μέχρι ενός σημείου.

Επειδή εγώ είδα και το ένα και το άλλο και έχω περισσότερη εμπειρία σε αυτό από ότι νομίζεις....η έλειψη ιατρικής παρακολούθησης στο σπίτι είναι σημαντικότερη από το ''να μην αισθάνεσαι τύψεις'' ότι ξεφορτώθηκες κάποιον. Όπως είπα...πήγαινε κάθε μέρα και κάτσε εκεί μέχρι το βράδυ μπορείς.

Και φυσικά αν κάποιος έχει άπειρα λεφτά μπορεί να φέρει το γηροκομείο σπίτι του...αλλά πόσοι μπορούν να το κάνουν αυτό????
 

CLOSER822

Σπουδαίος
Εγγρ.
23 Ιουν 2008
Μηνύματα
24.938
Like
11.165
Πόντοι
2.606
Α μαλιστα...
Η καταθλιψη υπαρχει...Και θελει γιατρο

Η διαχειριση θυμου ειναι αμερικανιά και αντιμετωπιζεται απο μηχανικους αυτοκινητων?
αυτο ακριβως γραφω.....οτι ασχετοι εχουν γεμισει γραφεια τον τοπο και προσφερουν φουμαρα υπηρεσιες για ανυπαρκτο λογο.......τι θα πει διαχειρηση θυμου στην τελικη?τι μαλακιες ειναι αυτες!
 

resp

Σπουδαίος
Εγγρ.
5 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.555
Like
6.181
Πόντοι
2.356
Νομιζω εισαι πολυ εκτος στα ποσά που λες ... δεν υπαρχουν 600-800 για 24ωρη
και να κάνει και δουλειές σπιτιου ;; δεν υπαρχει περίπτωση , ειδικά Αθηνα , δεν ξερω επαρχια τι παιζει
Ουτε μαυρα δεν παιζουν τετοια ποσα .. γιατι αμα σου βαλω ενσημο κλαφτα Χαραλαμπε
Το 800 για τη θεία μου, στο σπίτι της στην επαρχία. Γνωστός έδινε 650 για τη μάνα του. Αθήνα έδιναν τα ξαδέρφια μου 1300 για τη μάνα τους. Αλλά φρόντιζε και τον παππού. Το φαγητό και την καθαριότητα του σπιτιού για αυτόν. Μαύρα όλα τα ποσά που σου λέω. Και με εργόσημο πάλι δεν ξεπερνας τα 2 χιλιάρικα. Που ο ασθενής μένει στο σπίτι του και είναι πολύ καλύτερα από οπουδήποτε.
 

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
70.038
Like
72.095
Πόντοι
12.756
Το 800 για τη θεία μου, στο σπίτι της στην επαρχία. Γνωστός έδινε 650 για τη μάνα του. Αθήνα έδιναν τα ξαδέρφια μου 1300 για τη μάνα τους. Αλλά φρόντιζε και τον παππού. Το φαγητό και την καθαριότητα του σπιτιού για αυτόν. Μαύρα όλα τα ποσά που σου λέω. Και με εργόσημο πάλι δεν ξεπερνας τα 2 χιλιάρικα. Που ο ασθενής μένει στο σπίτι του και είναι πολύ καλύτερα από οπουδήποτε.

Τα 1300 αρχιζουν και πλησιαζουν με τις δικες μου πληροφορίες και εμπειρίες
Και αυτο παλι ειναι πολυ καλη τιμη
αν μιλαμε για 24ωρη πραγματικη και οχι επαγγελματία
δηλαδη καμια Ουκρανη ή Γεωργιανη που λενε οτι ξερουν τα βασικα και πρακτικα ειναι ολη μερα στο κινητο και μιλάνε με την χωρα τους απο app , αμα τους πεις δεν εχει ιντερνετ το σπιτι δεν καθονται ουτε για 2Κ

Το ποσο επισης παει και με τις αναγκες που εχει ο ηλικωμένος ... και μονιμα στο κρεβατι που νομιζουν οι περισσοτεροι οτι ειναι πιο ευκολο τελικά δεν ειναι καθόλου και ειναι πολυ πιο ακριβο

Οπως και να εχει , ειναι μεγάλη κουβεντα με πολλες παραμετρους στον υπολογισμο και στην ποιοτητα των υπηρεσιων που θες να σου προσφερουν για να βγαλεις τιμή.

Επισης οσο πιο επαγγελματία βρεις τοσο πιο αρνητικη θα ειναι στο να κανει δουλειες του σπιτιου , δουλειες σπιτιου κανουν κατι του ανατολικου μπλοκ για να εξισορροπήσουν την επαγγελματικη αδυναμία που εχουν στην παροχη υπηρεσιων βασικης υγείας

Και κατι που ξεχασα , στα ποσα των περιπτωσεων 24ωρης πρεπει να υπολογιστει και το φαγητο και τα εξοδα που θα ανεβουν στην οικία , ρευματα , νερά κτλ
δεν θα ερθει η αλλη να τρωει 30 μερες λαπα ρύζι επειδη δινει στον παπου αυτο
 

resp

Σπουδαίος
Εγγρ.
5 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.555
Like
6.181
Πόντοι
2.356
Επειδή γνωρίζω και εγώ από πρώτο χέρι

η κοπέλα που μένει στο σπίτι 24/24 τρώει και πίνει εκεί και κάνει τις δουλειές του σπιτιού και παίρνει 8 κατοστάρικα δεν είναι αποκλειστική με την έννοια που είπαμε παραπάνω.

Αποκλειστική είναι η επαγγελματίας νοσοκόμα (ή έστω γνώστης) η οποία γνωρίζει διάφορες διαδικασίες που μπορεί να χρειαστεί ένας τέτοιος άνθρωπος όπως αλλαγή καθετήρα, γάζας, καθαρισμός, τις δόσεις από τα φάρμακα...ποια φάρμακα, ενέσεις και άλλα πολλά. Οι αποκλειστικές θυμάμαι έπαιρναν ένα 100άρικο για 8 - 10 ώρες και μετά πήγαιναν σπίτι το βράδυ και έπρεπε να φέρεις άλλη για το βράδυ. Και φυσικά δεν κάνουν καμία δουλειά σπιτιού.

Αυτές που λες εσύ μπορεί να ξέρουν ή μπορεί να μην ξέρουν τίποτα από τα παραπάνω..και πολλές από αυτές δεν αναλαμβάνουν και τέτοιες ευθύνες....πολλές θέλουν μόνο ανθρώπους κατάκοιτους (για ευνόητους λόγους) και πολλές απλά σου λένε ότι θες να ακούσεις αλλά στην πραγματικότητα δεν κάνουν για τίποτα.

Ισχύει ότι στα γηροκομεία ένας άνθρωπος με πολλά προβλήματα υγείας δεν έχει πολύ χρόνο με μεγαλύτερο παράγοντα τις λοιμώξεις που θα τσιμπήσει εκεί μέσα. Και παίζει ρόλο και η σκέψη ότι τον παράτησαν εκεί μόνο του.

Μόνο που αυτή είναι η παγίδα....και στο σπίτι με την ''αποκλειστική'' δεν θα είναι καλύτερα γιατί από φροντίδα και παρακολούθηση δεν μπορεί να ανταγωνιστεί ένα καλό γηροκομείο με γιατρούς και εξετάσεις (που σου χρεώνουν έξτρα φυσικά) κάθε μέρα. Μπορεί ο άνθρωπος να είναι λίγο πιο χαρούμενος αλλά μπορεί και να έχει αναιμία από αιμορραγία και να μην το έχει πάρει κανένας χαμπάρι.

Εγώ μόνος μου έγραψα ότι ακόμα και τα γηροκομεία των 5-6Κ είναι στοιχειωδώς ανθρώπινα...ούτε καν φυσιολογικά...αλλά και το να βάζεις τον γέρο να τον προσέχει μια τύπησα που δεν ξέρεις ποια είναι και στην ουσία το μόνο που κάνει είναι λίγο παρέα και ξεσκάτισμα....δεν το λες και καλύτερο.

Όπως είπα η υγεία και το well being είναι σημαντικότερα από την ψυχολογία τουλάχιστον μέχρι ενός σημείου.

Επειδή εγώ είδα και το ένα και το άλλο και έχω περισσότερη εμπειρία σε αυτό από ότι νομίζεις....η έλειψη ιατρικής παρακολούθησης στο σπίτι είναι σημαντικότερη από το ''να μην αισθάνεσαι τύψεις'' ότι ξεφορτώθηκες κάποιον. Όπως είπα...πήγαινε κάθε μέρα και κάτσε εκεί μέχρι το βράδυ μπορείς.

Και φυσικά αν κάποιος έχει άπειρα λεφτά μπορεί να φέρει το γηροκομείο σπίτι του...αλλά πόσοι μπορούν να το κάνουν αυτό????
13 χρόνια φρόντισα τη μητέρα μου, κατάκοιτη από κωλοασθένεια. Η οποία τυραννίσθηκε πολύ πριν φύγει. Όλα αυτά τα χρόνια.
Έχω κάνει πράγματα που εσύ δε θα έμπαινες καν σε κόπο. Και την τάιζα και την καθάριζα όταν "λερωνοταν" και την έκανα μπάνιο, ώσπου να βρεθεί η κοπέλα που θεωρήσαμε ότι μπορεί να ανταποκριθεί στις ανάγκες της.
Οπότε τα περί εμπειρίας και τα έχω δει και το ένα και το άλλο και τα πήγαινε κάτσε εκεί κάθε βράδυ και όλες τις άλλες εξυπναδουλες πες τες σε κανέναν άλλον.
Αποκλειστική στο σπίτι είναι αυτό που σου έγραψα. Η οποία μια χαρά μπορεί να εφαρμόσει όσα απαιτούνται για την υγεία του ασθενούς.
Τα φάρμακα τα γράφει ο θεράπων που έρχεται στο σπίτι, τα αλεθεις με ένα μικρό μύλο φαρμάκων για να τα παίρνει ο ασθενής με το φαγητό, αιματολογικές έρχεται άτομο από μικροβιολογικό σε σταθερή βάση για αιμοληψία. Ότι περισσότερο χρειαστείς νοσοκομείο.
Στο γηροκομείο οι λοιμώξεις θερίζουν. Χώρια η απουσία φροντίδας. Αν και οταν δεήσει να ασχοληθεί η νοσηλεύτρια.
 

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
70.038
Like
72.095
Πόντοι
12.756
13 χρόνια φρόντισα τη μητέρα μου, κατάκοιτη από κωλοασθένεια. Η οποία τυραννίσθηκε πολύ πριν φύγει. Όλα αυτά τα χρόνια.
Έχω κάνει πράγματα που εσύ δε θα έμπαινες καν σε κόπο. Και την τάιζα και την καθάριζα όταν "λερωνοταν" και την έκανα μπάνιο, ώσπου να βρεθεί η κοπέλα που θεωρήσαμε ότι μπορεί να ανταποκριθεί στις ανάγκες της.
Οπότε τα περί εμπειρίας και τα έχω δει και το ένα και το άλλο και τα πήγαινε κάτσε εκεί κάθε βράδυ και όλες τις άλλες εξυπναδουλες πες τες σε κανέναν άλλον.
Αποκλειστική στο σπίτι είναι αυτό που σου έγραψα. Η οποία μια χαρά μπορεί να εφαρμόσει όσα απαιτούνται για την υγεία του ασθενούς.
Τα φάρμακα τα γράφει ο θεράπων που έρχεται στο σπίτι, τα αλεθεις με ένα μικρό μύλο φαρμάκων για να τα παίρνει ο ασθενής με το φαγητό, αιματολογικές έρχεται άτομο από μικροβιολογικό σε σταθερή βάση για αιμοληψία. Ότι περισσότερο χρειαστείς νοσοκομείο.
Στο γηροκομείο οι λοιμώξεις θερίζουν. Χώρια η απουσία φροντίδας. Αν και οταν δεήσει να ασχοληθεί η νοσηλεύτρια.
τι εδινες στην κοπελα ;
και ποιά χρονιά
Αθηνα ΄ή επαρχία ;
 

sex volcano

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
15 Οκτ 2012
Μηνύματα
26.687
Κριτικές
183
Like
43.765
Πόντοι
21.896
Η ψήφος στο ΚΚΕ είναι χαμένη ψήφος διότι η οικονομική του θεωρία βασίζεται στην ΕΣΣΔ που δεν υπάρχει.

Βασικά το ΚΚΕ πρέπει να καταργηθεί με νόμο.

Αν υποστηρίζεις το αντίθετο, τότε ΚΚΕ και ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΛΥΣΗ μπορούν να συγκυβερνήσουν; Πως φαντάζεσαι μια τέτοια επιλογή;
Πιστεύω ότι έχεις μένος με το ΚΚε
Ισχυεο ΚΚε μπορεί να βοηθήσει να μοιραστεί λίγο η πίτα ( έγραψα ισχυρό κ όχι κεβερνον ,ΚΚΕ )
Το ίδιο κ για Βελόπουλο ...

Γενικά οτιδήποτε εκτός του Κούλη ..
Όσο ουτοπικό είναι το ΚΚΕ άλλο τόσο ουτοπικό είναι να πιστεύεις ότι σαν απλός εργαζόμενος μπορεί να εξελιχθεί με αυτή την κυβέρνηση
 

resp

Σπουδαίος
Εγγρ.
5 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.555
Like
6.181
Πόντοι
2.356
δεν θα ερθει η αλλη να τρωει 30 μερες λαπα ρύζι επειδη δινει στον παπου αυτο
Όχι, κανονικό φαγητο και γι αυτήν και για τους παππούδες. Σ/Μ ψώνια εμείς ότι χρειαζόταν. Μας έλεγε τις ανάγκες και πηγαίναμε.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.332
Like
13.685
Πόντοι
3.656
13 χρόνια φρόντισα τη μητέρα μου, κατάκοιτη από κωλοασθένεια. Η οποία τυραννίσθηκε πολύ πριν φύγει. Όλα αυτά τα χρόνια.
Έχω κάνει πράγματα που εσύ δε θα έμπαινες καν σε κόπο. Και την τάιζα και την καθάριζα όταν "λερωνοταν" και την έκανα μπάνιο, ώσπου να βρεθεί η κοπέλα που θεωρήσαμε ότι μπορεί να ανταποκριθεί στις ανάγκες της.
Οπότε τα περί εμπειρίας και τα έχω δει και το ένα και το άλλο και τα πήγαινε κάτσε εκεί κάθε βράδυ και όλες τις άλλες εξυπναδουλες πες τες σε κανέναν άλλον.
Αποκλειστική στο σπίτι είναι αυτό που σου έγραψα. Η οποία μια χαρά μπορεί να εφαρμόσει όσα απαιτούνται για την υγεία του ασθενούς.
Τα φάρμακα τα γράφει ο θεράπων που έρχεται στο σπίτι, τα αλεθεις με ένα μικρό μύλο φαρμάκων για να τα παίρνει ο ασθενής με το φαγητό, αιματολογικές έρχεται άτομο από μικροβιολογικό σε σταθερή βάση για αιμοληψία. Ότι περισσότερο χρειαστείς νοσοκομείο.
Στο γηροκομείο οι λοιμώξεις θερίζουν. Χώρια η απουσία φροντίδας. Αν και οταν δεήσει να ασχοληθεί η νοσηλεύτρια.
Οκ...επειδή αυτό είναι ένα πολύ ευαίσθητο και σοβαρό θέμα και δεν θα κάτσω να κάνω διαγωνισμό ποιος έχει περάσει τα πιο δύσκολα ούτε και θέλω δηλαδή...

και επειδή δεν γνωρίζεις τι εμπειρίες έχει ο άλλος...καλό θα ήταν να μην κρίνεις με άνεση ''τι θα έμπαινε στον κόπο να κάνει'' ο καθένας...όταν βρίσκεσαι σε ένα φορουμ που δεν γνωρίζεις τον άλλον.

Αυτά που σου γράφω δεν είναι ''εξυπναδούλες'' είναι κάποια πράγματα που είδα με τα μάτια μου. Δεν θα σου πω την προσωπική μου εμπειρία όμως για να σε πείσω...ο καθένας έχει τις εμπειρίες του...και πιστεύω ότι κάποιος μπορεί να έκανε ότι πίστευε καλύτερο για τον άνθρωπο του. Δεν τον κρίνω και καλό θα ήταν να μην τον κρίνεις και εσύ.

Μόνος μου σου είπα για τις λοιμώξεις....αλλά σου έβαλα και άλλες παραμέτρους που τις πέρασες στο ντούκου ίσως...

επειδή ούτα τα ποσά που είπα...τόσο τα 800 ευρώ για την φροντίδα στο σπίτι όσο και τα 5-6Κ για την φροντίδα σε μονάδα δεν τα έβγαλα από το κεφάλι μου....μην απορρίπτεις αυτά που σου λέω κατευθείαν.

Για να συνοψίσω...δεν είναι όλοι οι γέροι το ίδιο ούτε έχουν τις ίδιες ανάγκες. Όταν όμως ο άνθρωπος φτάνει αν θέλει καθυμερινή ιατρική παρακολούθηση, είναι κατάκοιτος...έχει αρρώστιες κτλπ.....γνώμη μου είναι ότι στο σπίτι δεν μπορείς να του προσφέρεις τα ίδια που προσφέρει η καλύτερη μονάδα εκτός αν μπορείς να πληρώσεις πάνω από 5-6Κ το μήνα.

Ούτε έχουν όλοι τους ίδιους χώρους στο σπίτι, ούτε τις ίδιες δυνατότητες, ούτε τα ίδια προγράμματα, ούτε τίποτα ίδιο.

Μπορεί λοιπόν στο σπίτι αυτή που θα φέρεις να την φωνάζει ο γέρος και να κάνει ότι κοιμάται και να τον αφήνει 1 ώρα να φωνάζει...και μπορεί στην μονάδα να περάσει ο γιατρός το βράδυ και να πάρει χαμπάρι ότι ανεβάζει πυρετό και να τον πάει καρφί στο νοσοκομείο.

Δεν υπάρχει ωραία περίπτωση όταν γερνάς...όλα σκατά είναι.
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
13.572
Like
17.699
Πόντοι
3.656
Κλαιωωωωω:2funny::2funny:
Καλά λέω ότι εσύ τελικά είναι το μεγαλύτερο τρολ του Κούλη που τον ξεφτιλιζεις με ένα ποστ σου κ μόνο .......
Ευρηματικός
Σαρκαστικός
Ειρωνας προς τον Κούλη ...

Κατά βάθος είμαστε εμείς οι δυο οι κρυφοπασοκοι του βαθύ ορθοδόξου ΠΑΣΟΚ :smiling-face-with-heart-eyes:


Μαλάκες ...
Κανονίστε.

Μόλις εφαρμοστεί το 6μερο ...
θέλω να μου βρείτε δουλειά να πήγαίνω κάθε σάββατο στις 13.45
ΔΕΗ-ΕΥΔΑΠ.

Με την ΕΥΔΑΠ , άκουσα ότι διακοπή και επανασύνδεση κοστίζει μόνο 37.50€

Θα πηγαίνω κάθε σάββατο να κόβω το νερό στον κήπο μου στο 2ο μετρητή.
Το επόμενο σάββατο θα πηγαίνω να ζητάω επανασύνδεση .

13.45 είπα ;;;

Λάθος .
14.20 θα πηγαίνω .

Τεράστια κάβλα.

Αν δεν εξυπηρετούμαι θα κάνω καταγγελία.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom