Νέα

Κυριάκος Μητσοτάκης-ΝΔ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα stekas72
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 99K
  • Εμφανίσεις 2M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 11 άτομα (2 μέλη και 9 επισκέπτες)

κωλο-γερος

Ανώτατος
Εγγρ.
7 Οκτ 2008
Μηνύματα
32.516
Κριτικές
36
Like
38.256
Πόντοι
19.795
Με πολύ απλά λόγια. Αφού μπορώ να έχω τα λεφτά μου στο κινητό, ασφαλισμένα υποτίθεται με κωδικούς, γιατί να τα κουβαλάω σε μετρητά μαζί μου;
 

gnnakos

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
13 Απρ 2019
Μηνύματα
1.709
Κριτικές
99
Like
14.586
Πόντοι
25.186
Αυτός είναι και ο δεδηλωμενος στόχος της κυβέρνησης. Η πληρωμή ψηφιακά και η "εξαφάνιση" των μετρητών. Υποθέτει ότι έτσι θα ελέγξει τη φοροδιαφυγή.
-Δεν ξερω οικονομικά αλλα πολλοι αναλυτες ισχυριζονται πως ο λογος που η Ελλάδα δεν καταρρεει και εχουμε αρκετα υψηλο επιπεδο διαβιωσης ειναι το μαυρο χρημα.Ουσιαστικα ειναι η ραχοκοκαλια της οικονομίας αλλά και της κοινωνίας.
-Αυτό το "πανω απο 500 ευρω μονο καρτα" ισχυει πόσο αραγε;;7-8 χρονια;;Δεν το τηρεί κανενας μα κανενας.Οπότε η βουληση της κυβερνησης να παταξει τη φοροδιαφυγη ειναι αμφιβολη.
 

mixalis k.

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Νοε 2012
Μηνύματα
7.910
Like
4.233
Πόντοι
506
Η καλη πράξη της ημερας
Με πήρε ενας φιλος και με ρωτησε ποιος στηρίζει για δήμαρχο η νδ.
Του ειπα τι έχουν κανει τα νδουλια στο δημο και τον εβαλα στη θέση του. Πάμε για τον επομενο
 

resp

Σπουδαίος
Εγγρ.
5 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.693
Like
6.390
Πόντοι
2.356
-Δεν ξερω οικονομικά αλλα πολλοι αναλυτες ισχυριζονται πως ο λογος που η Ελλάδα δεν καταρρεει και εχουμε αρκετα υψηλο επιπεδο διαβιωσης ειναι το μαυρο χρημα.Ουσιαστικα ειναι η ραχοκοκαλια της οικονομίας αλλά και της κοινωνίας.
-Αυτό το "πανω απο 500 ευρω μονο καρτα" ισχυει πόσο αραγε;;7-8 χρονια;;Δεν το τηρεί κανενας μα κανενας.Οπότε η βουληση της κυβερνησης να παταξει τη φοροδιαφυγη ειναι αμφιβολη.
Σε όλη την ΕΕ υπάρχει παραοικονομία και μαύρο χρήμα. Εδώ είναι μεγαλύτερο το ποσοστό. Στο κενό ΦΠΑ πχ
ο μέσος ευρωπαϊκός όρος των 27 είναι το 9%. Το 2019 ο δικός μας ηταν στο 23%. Η κυβέρνηση τον εριξε κάτω από 19% και προσπαθεί να προσεγγίσει τον ευρωπαϊκό μέσο ορο. Νομίζω ο στόχος για φέτος είναι το 15%. Αν προσεγγίσει τον μέσο όρο της ΕΕ μέχρι το 2027 θα αυξήσει τα έσοδα της κατά 2 δις. Οπότε δοκιμάζει ότι πιστεύει πως θα τη βοηθήσει να πιάσει το στόχο.
500 όχι μόνο με κάρτα. Και μεταφορά μέσω τραπέζης. Εγώ που κάνω συνεχείς αγορές πάνω από 500 πάντως, ούτε ενας δε δέχτηκε μετρητά αν έκοβε απόδειξη ή τιμολόγιο. Μόνο αν γινόταν χέρι με χέρι η δουλειά. Μερικοί ήταν τόσο τυπικοί που ήθελαν και κάρτα ή λογαριασμό προσωπικό και όχι της συζύγου ή των παιδιών για την πληρωμή.
Η βούληση της κυβέρνησης έτσι κι αλλιώς είναι αμφίβολη για πολλά. Πχ λαθρεμποριο στα καύσιμα.
 

skatastamoutratous

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Ιουλ 2019
Μηνύματα
1.052
Like
1.726
Πόντοι
216
Το ΤΕΚΕ δεν είναι η Τράπεζα της Ελλάδος.
Επειδή πας να το παίξεις και πονηρός ρίξε μια ματιά εδώ να μην εκτίθεσαι.

Σου είπα να σκεφτείς πριν απαντήσεις αλλά δεν…

Πάμε λοιπόν.

Το ότι λίγοι καταθέτες έχουν μεγάλο μέρος των καταθέσεων (και άρα μεγάλες καταθέσεις) ενώ η συντριπτική πλειοψηφία των καταθετών είναι η μαρίδα με τα μικρά ποσά δεν είναι ούτε καινούργιο, ούτε Ελληνική ιδιαιτερότητα. Ισχύει παντού και ανέκαθεν. Όπως και στις περισσότερες επιχειρήσεις όπου σχεδόν πάντα ένας μικρός αριθμός πελατών είναι αυτός που κάνει το μεγαλύτερο ποσοστό του τζίρου. Δεν ανακάλυψες την πυρίτιδα ούτε πρόκειται να μας πιάσει το ψυχοπονιάρικο για την “αδικία αυτή” . Είναι απλά ο καπιταλισμός. Deal with it…

Το ότι οι καταθέσεις ΦΥΣΙΚΩΝ προσώπων (άρα μιλάμε για ταμιευτήρια απλά ή προθεσμιακά) αυξάνονται - ιδιαίτερα σε εποχή που τα επιτόκια καταθέσεων είναι μηδέν και ουσιαστικά ο καταθέτης ΧΑΝΕΙ χρήματα κάνοντας την κατάθεση, είναι ένας από τους ασφαλέστερους δείκτες οικονομικής ανάπτυξης. Και ΟΧΙ, οι καταθέσεις αυτές δεν αυξάνονται από τους 500-1000 ολιγάρχες που “απομυζούν το πόπολο” όπως θες να το παρουσιάσεις. Αυτοί που πράγματι βγάζουν εκατομμύρια πρώτον τα επενδύουν σε μετοχές, ομόλογα, εξαγορές εταιριών, ακίνητα κλπ assets, και δεύτερον αν χρειαστεί να έχουν μπόλικα σε ρευστό τα έχουν σε εταιρικούς λογαριασμούς και σε offshore εταιρίες διασκορπισμένες σε όλον τον κόσμο. Πάντως ΣΙΓΟΥΡΑ δεν τα καταθέτουν στο Ελληνικό τραπεζικό ταμιευτήριο – μπορεί εκεί να κρατάνε 100-200 χιλ έτσι για τα… καθημερινά. Θα καταλαβαίνεις κι εσύ ότι δεν είναι ηλίθιοι να δηλώνουν στην εφορία X ποσό ως ατομικό εισόδημα και την ίδια ώρα να αυξάνουν κατά εκατομμύρια τις καταθέσεις τους ως φυσικά πρόσωπα…

Θα εκπλαγείς άμα μάθεις πόσοι απλοί άνθρωποι της διπλανής πόρτας που δεν πάει καν το μυαλό σου κατέχουν εξαψήφιους λογαριασμούς. Είναι τέτοιο το “ραντιέρικο” λίπος και η παραοικονομία που μπορεί και τροφοδοτεί καταθέσεις και κατανάλωση - και που χωρίς αυτό παίζει και να είχαμε καταρρεύσει…

Άρα μην σκίζεις τα ιμάτιά σου επειδή η μπλέμπα διαθέτει μικρούς λογαριασμούς. ΠΑΝΤΑ έτσι ήταν. Να κοιτάς αν αυτά τα διαθέσιμα αυξάνονται ή μειώνονται
 

resp

Σπουδαίος
Εγγρ.
5 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.693
Like
6.390
Πόντοι
2.356
Σου είπα να σκεφτείς πριν απαντήσεις αλλά δεν…

Πάμε λοιπόν.

Το ότι λίγοι καταθέτες έχουν μεγάλο μέρος των καταθέσεων (και άρα μεγάλες καταθέσεις) ενώ η συντριπτική πλειοψηφία των καταθετών είναι η μαρίδα με τα μικρά ποσά δεν είναι ούτε καινούργιο, ούτε Ελληνική ιδιαιτερότητα. Ισχύει παντού και ανέκαθεν. Όπως και στις περισσότερες επιχειρήσεις όπου σχεδόν πάντα ένας μικρός αριθμός πελατών είναι αυτός που κάνει το μεγαλύτερο ποσοστό του τζίρου. Δεν ανακάλυψες την πυρίτιδα ούτε πρόκειται να μας πιάσει το ψυχοπονιάρικο για την “αδικία αυτή” . Είναι απλά ο καπιταλισμός. Deal with it…

Το ότι οι καταθέσεις ΦΥΣΙΚΩΝ προσώπων (άρα μιλάμε για ταμιευτήρια απλά ή προθεσμιακά) αυξάνονται - ιδιαίτερα σε εποχή που τα επιτόκια καταθέσεων είναι μηδέν και ουσιαστικά ο καταθέτης ΧΑΝΕΙ χρήματα κάνοντας την κατάθεση, είναι ένας από τους ασφαλέστερους δείκτες οικονομικής ανάπτυξης. Και ΟΧΙ, οι καταθέσεις αυτές δεν είναι από τους 500-1000 ολιγάρχες που “απομυζούν το πόπολο” όπως θες να το παρουσιάσεις. Αυτοί που πράγματι βγάζουν εκατομμύρια πρώτον τα επενδύουν σε μετοχές, ομόλογα, εξαγορές εταιριών, ακίνητα κλπ assets, και δεύτερον αν χρειαστεί να έχουν μπόλικα σε ρευστό τα έχουν σε εταιρικούς λογαριασμούς και σε offshore εταιρίες διασκορπισμένες σε όλον τον κόσμο. Πάντως ΣΙΓΟΥΡΑ δεν τα καταθέτουν στο Ελληνικό τραπεζικό ταμιευτήριο – μπορεί εκεί να κρατάνε 100-200 χιλ έτσι για τα… καθημερινά. Θα καταλαβαίνεις κι εσύ ότι δεν είναι ηλίθιοι να δηλώνουν στην εφορία X ποσό ως ατομικό εισόδημα και την ίδια ώρα να αυξάνουν κατά εκατομμύρια τις καταθέσεις τους ως φυσικά πρόσωπα…

Θα εκπλαγείς άμα μάθεις πόσοι απλοί άνθρωποι της διπλανής πόρτας που δεν πάει καν το μυαλό σου κατέχουν εξαψήφιους λογαριασμούς. Είναι τέτοιο το “ραντιέρικο” λίπος και η παραοικονομία που μπορεί και τροφοδοτεί καταθέσεις και κατανάλωση - και που χωρίς αυτό παίζει και να είχαμε καταρρεύσει…

Άρα μην σκίζεις τα ιμάτιά σου επειδή η μπλέμπα διαθέτει μικρούς λογαριασμούς. ΠΑΝΤΑ έτσι ήταν. Να κοιτάς αν αυτά τα διαθέσιμα αυξάνονται ή μειώνονται
Σου ειπα να το διαβάσεις για να μην εκτεθείς αλλά δεν.....
Ο καημός σου ηταν να γράψεις το σεντόνι για να πεις αυτό που έχεις στο μυαλό σου.
Τα 192 δις που αναφέρει το ΤΕΚΕ είναι το ΣΥΝΟΛΟ των καταθεσεων ανεξαρτήτως ΦΥΣΙΚΩΝ ή ΕΤΑΙΡΙΚΩΝ ΠΡΟΣΩΠΩΝ. Μαζί με τα ρεπος και τις καταθέσεις του Δημοσιου φτάνουν τα 225 δις.
Το γράφει και η ανακοίνωση του ΤΕΚΕ.
"Οι καταθεσεις νοικοκυριών και επιχειρήσεων". Αλλά πως να το προσέξεις οταν δε σε βολεύει στην έκθεση που θες να μας ξεφουρνισεις.
Δες κι αυτό εδώ, με αναλυτικούς πινακες, που είναι εξαμήνου του 2023 και παψε να παριστάνεις τον πονηρό γιατί εκτίθεσαι.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.789
Like
14.197
Πόντοι
3.656
Οποτε Σαουλ κοιτα να μη καταντησεις και συ σαν τα κοπροσκυλα και κυριως να μην κοιτας τα παντα με παρωπιδες. Δε θα κοιτας με τη λογικη των βλαμμενων «το λεει ο μπαροκ, ο αλεξ, ο στεκας κλπ ειναι νδ, δε συμπαθουμε νδ, θα τους βγαλουμε καλα και σωνει μαλακες επειδη ειμαστε πιο πολλοι». Την ουσια να κοιτας και μαθε να συζητας αμεροληπτα και ψυχραιμα.

Αυτα.
Σου εξηγησα οτι το επιχειρημα «οι 500 ζαμπλουτοι αυξανουν το μεσο ορο καταθεσεων» δε στεκει για τον πολυ απλο λογο οτι οι ζαμπλουτοι ακομα κι αν αυξανουν τα κερδη τους τα κερδη γινονται καθε ειδους επενδυσεις και οχι χρηματα που καθονται σε λογαριασμους και μαλιστα στην Ελλαδα. Ποσο πιο απλα να το εξηγησω. Δεν εχεις ακουσει οτι το χρημα πρεπει να κινειται και να φερνει κι αλλο χρημα και οχι να στεκεται σε αδρανεια;;

Τουλαχιστον συμφωνουμε στο «αυτα». :tooth:
Μου λες αυτά που σου λέω εγώ...ένα προς ένα.... μόνο που τα αντιστρέφεις σε μένα (ποιος είναι ο στέκας? :confused:)

Αυτό είναι το προφίλ του Έλληνα καταθέτη

Βάλε εσύ μια πηγή που να υποστηρίζει αυτό που λες.
 

Μπιρλας

Μέγας
Εγγρ.
21 Μαρ 2017
Μηνύματα
11.934
Like
11.644
Πόντοι
3.656
Εδώ άλλος παίρνει καφέ 2 ευρώ και πληρώνει με πιστωτική κάρτα.
Και αυτό το διευρο ακόμα δεν θα βγει από την τράπεζα, θα πάει από τον ένα λογαριασμό στον άλλο. Αυτό ομως δεν γινόταν πριν από 2-3 χρόνια.
Ο μουνης ο @celebre εχει γαμησει την στατιστικη της τραπεζας της Ελλαδος!!!!!!!
 

skatastamoutratous

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Ιουλ 2019
Μηνύματα
1.052
Like
1.726
Πόντοι
216
Σου ειπα να το διαβάσεις για να μην εκτεθείς αλλά δεν.....
Ο καημός σου ηταν να γράψεις το σεντόνι για να πεις αυτό που έχεις στο μυαλό σου.
Τα 192 δις που αναφέρει το ΤΕΚΕ είναι το ΣΥΝΟΛΟ των καταθεσεων ανεξαρτήτως ΦΥΣΙΚΩΝ ή ΕΤΑΙΡΙΚΩΝ ΠΡΟΣΩΠΩΝ. Μαζί με τα ρεπος και τις καταθέσεις του Δημοσιου φτάνουν τα 225 δις.
Το γράφει και η ανακοίνωση του ΤΕΚΕ.
"Οι καταθεσεις νοικοκυριών και επιχειρήσεων". Αλλά πως να το προσέξεις οταν δε σε βολεύει στην έκθεση που θες να μας ξεφουρνισεις.
Δες κι αυτό εδώ, με αναλυτικούς πινακες, που είναι εξαμήνου του 2023 και παψε να παριστάνεις τον πονηρό γιατί εκτίθεσαι.
Αδυνατώ να σε παρακολουθήσω...
Σε αυτό που ΕΣΥ Ο ΙΔΙΟΣ παρέθεσες λέει ξεκάθαρα ότι αυξήθηκαν (και αυξάνονται σχεδόν σταθερά από το 2018 και μετά) ΚΑΙ οι εταιρικές καταθέσεις ΚΑΙ οι ιδιωτικές... Το οποίο ποτέ δεν αμφισβήτησα - το αντίθετο μάλιστα, μόλις πιο πάνω έγραψα ότι ειδικά για τις ιδιωτικές καταθέσεις αυτό είναι ασφαλές δείγμα οικονομικής ανα΄πτυξης.
Τι ακριβώς προσπαθεις να αποδείξεις ? Ότι η αύξηση είναι δείγμα πείνας και δυστυχίας ?
 

Μπιρλας

Μέγας
Εγγρ.
21 Μαρ 2017
Μηνύματα
11.934
Like
11.644
Πόντοι
3.656
Αδυνατώ να σε παρακολουθήσω...
Σε αυτό που ΕΣΥ Ο ΙΔΙΟΣ παρέθεσες λέει ξεκάθαρα ότι αυξήθηκαν (και αυξάνονται σχεδόν σταθερά από το 2018 και μετά) ΚΑΙ οι εταιρικές καταθέσεις ΚΑΙ οι ιδιωτικές... Το οποίο ποτέ δεν αμφισβήτησα - το αντίθετο μάλιστα, μόλις πιο πάνω έγραψα ότι ειδικά για τις ιδιωτικές καταθέσεις αυτό είναι ασφαλές δείγμα οικονομικής ανα΄πτυξης.
Τι ακριβώς προσπαθεις να αποδείξεις ? Ότι η αύξηση είναι δείγμα πείνας και δυστυχίας ?
Λειπει και ο ζανκλω που εχει σπουδασει οικονομικες επιστημες να στα εξηγησει ωραια να τα καταλαβεις...
 

resp

Σπουδαίος
Εγγρ.
5 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.693
Like
6.390
Πόντοι
2.356
Αδυνατώ να σε παρακολουθήσω...
Σε αυτό που ΕΣΥ Ο ΙΔΙΟΣ παρέθεσες λέει ξεκάθαρα ότι αυξήθηκαν (και αυξάνονται σχεδόν σταθερά από το 2018 και μετά) ΚΑΙ οι εταιρικές καταθέσεις ΚΑΙ οι ιδιωτικές... Το οποίο ποτέ δεν αμφισβήτησα - το αντίθετο μάλιστα, μόλις πιο πάνω έγραψα ότι ειδικά για τις ιδιωτικές καταθέσεις αυτό είναι ασφαλές δείγμα οικονομικής ανα΄πτυξης.
Τι ακριβώς προσπαθεις να αποδείξεις ? Ότι η αύξηση είναι δείγμα πείνας και δυστυχίας ?
Μας δουλεύεις; Μέχρι τώρα φαγωθηκες οτι αφορά μόνον ΦΥΣΙΚΑ πρόσωπα το άρθρο που παρεθεσα. Εγώ λέω ότι αυξάνονται δυσανάλογα. Για έναν πολύ μικρό κύκλο. Αυτό το 0,5%. Κι εφόσον δεν υπάρχει διάχυση της αύξησης σε όλους δεν υπάρχει ανάπτυξη για ολους.
Ο Saul έβαλε παραπομπή ενος άρθρου του Capital λίγο πιο πανω. Για το προφίλ των καταθετών. Κι αυτό τα ίδια ακριβώς με το ΤΕΚΕ λέει. Οτι η αύξηση είναι προνόμιο ενός κλειστού κλαμπ. Οπότε άνθρακες ο θησαυρός.
 

κωλο-γερος

Ανώτατος
Εγγρ.
7 Οκτ 2008
Μηνύματα
32.516
Κριτικές
36
Like
38.256
Πόντοι
19.795
Εγώ παίρνω παράδειγμα απο τον εαυτό μου. Κάνω δύο μηνιαία ταξίδια στο εξωτερικό κάθε χρόνο. Ένα αναψυχής και ένα επαγγελματικό. Μέχρι πέρσι έκανα ανάληψη μετρητά για τα καθημερινά έξοδα των δύο ταξιδιών, δεν ήθελα να χρησιμοποιήσω τις πιστωτικές κάρτες. Φέτος μου δίνεται η ευκαιρία να χρησιμοποιήσω την Ρεβολουτ, οπότε θα βάζω 100-200 ευρώ κάθε φορά που θα έχω ανάγκη να ξοδέψω στο εξωτερικο και δεν θα πάρω μετρητά μαζί μου. Τα μετρητά θα μείνουν στην τράπεζα. Εγώ έχω εξοικιωθει με την τεχνολογία. Αυτό προσπαθώ να εξηγήσω.
 
  • Like
Αντιδράσεις: barock

Μπιρλας

Μέγας
Εγγρ.
21 Μαρ 2017
Μηνύματα
11.934
Like
11.644
Πόντοι
3.656
Εγώ παίρνω παράδειγμα απο τον εαυτό μου. Κάνω δύο μηνιαία ταξίδια στο εξωτερικό κάθε χρόνο. Ένα αναψυχής και ένα επαγγελματικό. Μέχρι πέρσι έκανα ανάληψη μετρητά για τα καθημερινά έξοδα των δύο ταξιδιών, δεν ήθελα να χρησιμοποιήσω τις πιστωτικές κάρτες. Φέτος μου δίνεται η ευκαιρία να χρησιμοποιήσω την Ρεβολουτ, οπότε θα βάζω 100-200 ευρώ κάθε φορά που θα έχω ανάγκη να ξοδέψω στο εξωτερικο και δεν θα πάρω μετρητά μαζί μου. Τα μετρητά θα μείνουν στην τράπεζα. Εγώ έχω εξοικιωθει με την τεχνολογία. Αυτό προσπαθώ να εξηγήσω.
Μην τα δει αυτα ο αλλος με τα 100-200 ευρω που λες,γιατι τη γαμησες...
βαλε 3 μηδενικα ακομα
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.789
Like
14.197
Πόντοι
3.656
ντε και καλά να τον βγάλετε φτωχομπινέ τον Έλληνα ρε πούστηδες τοξικοί συριζαίοι :angry:
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
64.362
Like
22.971
Πόντοι
5.506
Αν το δημοσίευμα είναι φεικ, το παίρνω πίσω. Αν όμως είναι αληθινό, τότε η ξαδέρφη μου φανατική Νεοδημοκρατισα, που πήρε τα 80000 που είχε στην τράπεζα και τα πήγε στην Ιταλία, ξέρουμε από πού επηρεάστηκε.
Οι μισθοδοσία έμπαινε και όλοι πήγαιναν στο ΑΤΜ και παίρνανε, αν όχι όλο το ποσό του μισθού, τουλάχιστον ένα μεγάλο ποσό.
Μετα τον κορονοιο, όλο και περισσότεροι άρχισαν να εξοικιώνονται και να αφήνουν τα χρήματα στην Τράπεζα και να χρησιμοποιούν πλέον πιστωτικές κάρτες, με αποκορύφωμα περσι που ακόμα και ο παππούς μου (τρόπος του λέγειν) έμαθε να χρησιμοποιεί το κινητό για πληρωμές. Αυτό σημαίνει ότι ρευστό δεν κυκλοφορεί στην αγορά, μόνο εικονικό χρήμα.
Όχι, δεν είναι φεικ, αν και δεν ξέρουμε τι ακριβώς συζήτησε ο Γεωργιάδης με τον Φριτς. Φεικ είναι όλα τα σχόλια του δημοσιογράφου που αφήνουν να εννοηθεί πως επηρέασε ο Γεωργιαδης τους Φρίτσηδες και αποφάσισαν να κλείσουν τις τράπεζες ενώ όλοι ξέρουμε ότι αυτό προκλήθηκε από τους τσαρλατανισμούς του Αλέκος με το δημοψήφισμα.

Ναι, σαφώς και μετά τον κορονοϊο και περισσότερες εφαρμογές δημιουργήθηκαν για συναλλαγές αλλά και πολύ περισσότερος κόσμος εξοικειώθηκε με τις συναλλαγές χωρίς μετρητό γενικότερα. Αλλά επίσης να αντιπαραβάλω στις πιστωτικές κάρτες και τα κινητά που χρησιμοποιούμε στα περίπτερα κλπ ότι αντίστοιχα παραμένει αρκετό κεφάλαιο εντός τραπεζών για συναλλαγές με εφορίες,δεκο,εταιρείες τηλεφωνίας,online αγορές που γίνεται πλέον χαμός και πολλές άλλες υπηρεσίες. (Αν βέβαια αυτά τα χρήματα λογίζονται και προσμετρώνται ως καταθέσεις).
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
64.362
Like
22.971
Πόντοι
5.506
Μας δουλεύεις; Μέχρι τώρα φαγωθηκες οτι αφορά μόνον ΦΥΣΙΚΑ πρόσωπα το άρθρο που παρεθεσα. Εγώ λέω ότι αυξάνονται δυσανάλογα. Για έναν πολύ μικρό κύκλο. Αυτό το 0,5%. Κι εφόσον δεν υπάρχει διάχυση της αύξησης σε όλους δεν υπάρχει ανάπτυξη για ολους.
Ο Saul έβαλε παραπομπή ενος άρθρου του Capital λίγο πιο πανω. Για το προφίλ των καταθετών. Κι αυτό τα ίδια ακριβώς με το ΤΕΚΕ λέει. Οτι η αύξηση είναι προνόμιο ενός κλειστού κλαμπ. Οπότε άνθρακες ο θησαυρός.
Δηλαδή ρε τύπε επιμένεις ότι τα νοικοκυριά, ο απλός κόσμος ΔΕΝ αυξάνει τις καταθέσεις του;
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom