Νέα

Κυριάκος Μητσοτάκης-ΝΔ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα stekas72
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 99K
  • Εμφανίσεις 2M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 7 άτομα (1 μέλη και 6 επισκέπτες)

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
64.299
Like
22.929
Πόντοι
5.506
Με το κωλο δεν γαμας πουτανοικετρα!Τράβα στη Μαλβινα μπας και σου πει καλησπέρα και δεν αυτοκτονήσεις ναυάγιο!!!:2funny:
Συνεχιζεις να τρεχεις ξωπισω μου. Σαλτα και γαμησου επιτελους λοιπον να νιωσεις τη χαρα που σου λειπει.
 

Hellraiser4Ever

Ανώτερος
Εγγρ.
20 Φεβ 2019
Μηνύματα
26.761
Like
24.594
Πόντοι
6.256
Συνεχιζεις να τρεχεις ξωπισω μου. Σαλτα και γαμησου επιτελους λοιπον να νιωσεις τη χαρα που σου λειπει.
Στη Μαλβινα τι έχεις τάξει για να σου λέει καλημέρα πουστρακι;:wanker:
 
  • Χαχα
Αντιδράσεις: riding

resp

Σπουδαίος
Εγγρ.
5 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.678
Like
6.369
Πόντοι
2.356
Η αστυνομία πρέπει να υπακούει τυφλά στις εντολές της πολιτικής ηγεσίας ή στους νόμους που αυτή ψηφίζει?


Με πιο απλά λόγια...ο ρόλος της είναι να εφαρμόζει ψηφισμένους νόμους ή να παίρνει εντολές από τα πολιτικά πρόσωπα? Γιατί διορθώστε με αλλά στην Τουρκία κάτι τέτοια συμβαίνουν...δίνει η πολιτική ηγεσία αυθαίρετες εντολές.

Προς σκέψη είναι όλα αυτά και όχι για να δούμε ποιος θα βγει από πάνω.
Θα στο ξαναγράψω. Αν θέλεις το καταλαβαίνεις. Αν πάλι όχι, όλα καλά.
Σώμα Ασφαλείας είναι.
Ακολουθεί τις εντολές της φυσικής και της πολιτικής ηγεσίας. Αυτό συμβαίνει παντού στον κόσμο. Γιατί αυτό είναι το μόνο λογικό.
Αν ξέρεις κάποιο παράδειγμα άλλης χώρας που η αστυνομία λειτουργεί σαν Ανεξάρτητη Αρχή οκ.
Εγώ δεν ξέρω κανένα.
 

Lekker

Μέλος
Εγγρ.
5 Αυγ 2023
Μηνύματα
504
Like
693
Πόντοι
86
Θα στο ξαναγράψω. Αν θέλεις το καταλαβαίνεις. Αν πάλι όχι, όλα καλά.
Σώμα Ασφαλείας είναι.
Ακολουθεί τις εντολές της φυσικής και της πολιτικής ηγεσίας. Αυτό συμβαίνει παντού στον κόσμο. Γιατί αυτό είναι το μόνο λογικό.
Αν ξέρεις κάποιο παράδειγμα άλλης χώρας που η αστυνομία λειτουργεί σαν Ανεξάρτητη Αρχή οκ.
Εγώ δεν ξέρω κανένα.
Μονο σε μπανανιες η αστυνομια κανει οτι λεει η κυβερνηση
Ακομα χειροτερα το ιδιο και η δικαισυνη
Η Αστυνομια επιβαλλει τον νομο, σε κανονικες χωρες αυτο δεν την φερνει σε συγκρουση με τους πολιτικους
 
  • Like
Αντιδράσεις: riding

resp

Σπουδαίος
Εγγρ.
5 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.678
Like
6.369
Πόντοι
2.356
Μονο σε μπανανιες η αστυνομια κανει οτι λεει η κυβερνηση
Ακομα χειροτερα το ιδιο και η δικαισυνη
Η Αστυνομια επιβαλλει τον νομο, σε κανονικες χωρες αυτο δεν την φερνει σε συγκρουση με τους πολιτικους
Σε όλες τις χώρες αυτό κάνει. Υπακούει στις εντολές της κυβέρνησης. Αν ξέρεις κάποιο παραδείγμα που η αστυνομία λειτουργεί ως ανεξάρτητη αρχή ευχαρίστως να το ακούσω.
Εγώ δεν ξέρω κανένα.
Με τη λογική του παραδείγματός σου η Ουγγαρία πχ είναι μπανανία.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.785
Like
14.185
Πόντοι
3.656
Θα στο ξαναγράψω. Αν θέλεις το καταλαβαίνεις. Αν πάλι όχι, όλα καλά.
Σώμα Ασφαλείας είναι.
Ακολουθεί τις εντολές της φυσικής και της πολιτικής ηγεσίας. Αυτό συμβαίνει παντού στον κόσμο. Γιατί αυτό είναι το μόνο λογικό.
Αν ξέρεις κάποιο παράδειγμα άλλης χώρας που η αστυνομία λειτουργεί σαν Ανεξάρτητη Αρχή οκ.
Εγώ δεν ξέρω κανένα.
Η αστυνομία πρέπει να επιβάλει την νομιμότητα και όχι τις εντολές της κυβέρνησης ακόμα και αν αυτές είναι παράνομες ή αντισυνταγματικές.

Μόνο στα αντιδημοκρατικά καθεστώτα τα όργανα επιβολής της τάξης ακολουθούν τυφλά τις εντολές της κυβέρνησης όπως για παράδειγμα στους γείτονες..

Είναι άλλο πράγμα να εξασφαλίζει την εφαρμογή του νόμου και άλλο πράγμα να ακολουθεί τις εντολές της ηγεσίας έχοντας ως δεδομένο ότι είναι νόμιμες.

Αν ζητήσει από την αστυνομία ο υπουργός να δολοφονήσει τον αντίπαλο του η αστυνομία πρέπει να το ακολουθήσει ή να τον συλλάβει? Ένα ακραίο παράδειγμα προφανώς.
 
  • Like
Αντιδράσεις: riding

resp

Σπουδαίος
Εγγρ.
5 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.678
Like
6.369
Πόντοι
2.356
Η αστυνομία πρέπει να επιβάλει την νομιμότητα και όχι τις εντολές της κυβέρνησης ακόμα και αν αυτές είναι παράνομες ή αντισυνταγματικές.

Μόνο στα αντιδημοκρατικά καθεστώτα τα όργανα επιβολής της τάξης ακολουθούν τυφλά τις εντολές της κυβέρνησης όπως για παράδειγμα στους γείτονες..

Είναι άλλο πράγμα να εξασφαλίζει την εφαρμογή του νόμου και άλλο πράγμα να ακολουθεί τις εντολές της ηγεσίας έχοντας ως δεδομένο ότι είναι νόμιμες.

Αν ζητήσει από την αστυνομία ο υπουργός να δολοφονήσει τον αντίπαλο του η αστυνομία πρέπει να το ακολουθήσει ή να τον συλλάβει? Ένα ακραίο παράδειγμα προφανώς.
Ενα παράδειγμα που η Αστυνομία λειτουργεί ως ανεξάρτητη αρχή υπάρχει;
Γιατί όλα τα υπόλοιπα είναι φιλοσοφική συζήτηση. Που δεν αφορά όμως τον τρόπο λειτουργίας ενος κράτους.
Ένα παράδειγμα;
 

Αναφυλαξίας3

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2023
Μηνύματα
1.510
Like
1.626
Πόντοι
216
Είπα ότι όταν γίνεται μια πορεία για ένα αντισυνταγματικό μέτρο (όπως η ρήτρα αναπροσαρμογής ή άλλα που έχουμε δει) και γίνεται πορεία

η αστυνομία θα έπρεπε να έχει τμήμα εκπροσώπησης στην πορεία και να προστατεύει την ομαλή διεξαγωγή της πορείας.
Πιστεψε με, δεν θα ηθελες να ζεις σε ενα κοσμο που την αντισυνταγματικότητα τη κρινουν τα σωματα ασφαλειας, τους νόμους τους ψηφιζουν οι δικαστες ή τη δικαιοσύνη την αποδίδουν οι βουλευτές.
Όταν οι πιο αρμόδιοι τις κρίνουν και η κυβέρνηση γράφει τις κρίσεις στα παπάρια της ποια πρέπει να είναι η θέση της αστυνομίας?

Η αστυνομία πρέπει να υπακούει τυφλά στις εντολές της πολιτικής ηγεσίας ή στους νόμους που αυτή ψηφίζει?
ΝΑΙ. Μεγάλο ναι, εκκωφαντικό. Λεγεται διάκριση εξουσιων. Τα έχουμε λυσει αυτα απο τον Διαφωτισμό.
Σκέψου το αλλιως: εσυ και ο καθε "εσυ", που βριζεις τους "μπατσους", σαν αμορφωτους, πουλημενους και ο,τι αλλο, τωρα θες να τους δωσεις αρμοδιοτητες συνταγματικου δικαστηριου;
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.785
Like
14.185
Πόντοι
3.656
Ενα παράδειγμα που η Αστυνομία λειτουργεί ως ανεξάρτητη αρχή υπάρχει;
Γιατί όλα τα υπόλοιπα είναι φιλοσοφική συζήτηση. Που δεν αφορά όμως τον τρόπο λειτουργίας ενος κράτους.
Ένα παράδειγμα;
Τύπε πάλι δεν έχεις καταλάβει....

εγώ είπα ότι πρέπει να εφαρμόζει τους νόμους και όχι τις εντολές της κάθε κυβέρνησης -όταν αυτές δεν πάνε παρέα με το νόμο-

τι άλλο να πω για να το κάνω σαφές?
 

resp

Σπουδαίος
Εγγρ.
5 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.678
Like
6.369
Πόντοι
2.356
Τύπε πάλι δεν έχεις καταλάβει....

εγώ είπα ότι πρέπει να εφαρμόζει τους νόμους και όχι τις εντολές της κάθε κυβέρνησης -όταν αυτές δεν πάνε παρέα με το νόμο-

τι άλλο να πω για να το κάνω σαφές?
Μια χαρά έχω καταλάβει.
Αλλά όπως καθε φορά που μετέχεις σε κουβέντα, κολλάει η βελόνα και δεν εννοείς να δεχτείς τι σου γράφει ο συνομιλητής σου.
Ενα παράδειγμα σου ζητάω, χώρας που να γίνεται αυτό που λες.
Ενα παράδειγμα. Οχι δύο. Ένα αρκεί.
 

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
70.541
Like
72.923
Πόντοι
12.756
Μια χαρά έχω καταλάβει.
Αλλά όπως καθε φορά που μετέχεις σε κουβέντα, κολλάει η βελόνα και δεν εννοείς να δεχτείς τι σου γράφει ο συνομιλητής σου.
Ενα παράδειγμα σου ζητάω, χώρας που να γίνεται αυτό που λες.
Ενα παράδειγμα. Οχι δύο. Ένα αρκεί.

Οντως κολάει αυτος , το εχει αυτο το ελάττωμα
Γραμοφωνο γίνεται ο πουστης
Ολη μερα μπορει να γραφει το ιδιο και το ιδιο τωρα , καθε φορα που απαντας
Και το ιδιο ακριβως να γραψεις κοπυ πειστ να το κανεις , θα απαντησει παλι το ιδιο και αυτος
 
  • Like
Αντιδράσεις: resp

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.785
Like
14.185
Πόντοι
3.656
Πιστεψε με, δεν θα ηθελες να ζεις σε ενα κοσμο που την αντισυνταγματικότητα τη κρινουν τα σωματα ασφαλειας, τους νόμους τους ψηφιζουν οι δικαστες ή τη δικαιοσύνη την αποδίδουν οι βουλευτές.
Εγώ είπα να συμμετέχει η αστυνομία στην διαμαρτυρία ως ενεργό μέλος της κοινωνίας αφού και αυτοί είναι πολίτες. Μήπως και ξυπνήσουν και αυτοί και καταλάβουν ότι τα σκατά τα τρώμε όλοι μαζί και όχι αυτοί χώρα. Δεν είπα τίποτα από αυτά που λες.

ΝΑΙ. Μεγάλο ναι, εκκωφαντικό. Λεγεται διάκριση εξουσιων. Τα έχουμε λυσει αυτα απο τον Διαφωτισμό.
Σκέψου το αλλιως: εσυ και ο καθε "εσυ", που βριζεις τους "μπατσους", σαν αμορφωτους, πουλημενους και ο,τι αλλο, τωρα θες να τους δωσεις αρμοδιοτητες συνταγματικου δικαστηριου;
Να εφαρμόζονται οι νόμοι λέω....και όταν ψηφίζονται αντισυνταγματικοί νόμοι ή ''παραθυράκια'' αυτών...να λαμβάνεται υπόψη και ένα κωλόΣΤΕ που βγάζει κάποια κατεβατά.
 

cretan336

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Ιουλ 2020
Μηνύματα
4.301
Like
3.558
Πόντοι
1.706
Τύπε πάλι δεν έχεις καταλάβει....

εγώ είπα ότι πρέπει να εφαρμόζει τους νόμους και όχι τις εντολές της κάθε κυβέρνησης -όταν αυτές δεν πάνε παρέα με το νόμο-

τι άλλο να πω για να το κάνω σαφές?
Πες πως θες ενα τζατζ ντρεντ αντί για τα δίκυκλα της ΔΙΑΣ να το καταλάβουμε.
Αυτό που θέλεις όμως δεν εφαρμόζεται.
 

cretan336

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Ιουλ 2020
Μηνύματα
4.301
Like
3.558
Πόντοι
1.706
In other news................
Παράβολο για αναβολή δίκης :erection::erection::erection::erection::erection::erection::erection::erection::erection::erection::erection::erection::erection:
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.785
Like
14.185
Πόντοι
3.656
Μια χαρά έχω καταλάβει.
Αλλά όπως καθε φορά που μετέχεις σε κουβέντα, κολλάει η βελόνα και δεν εννοείς να δεχτείς τι σου γράφει ο συνομιλητής σου.
Ενα παράδειγμα σου ζητάω, χώρας που να γίνεται αυτό που λες.
Ενα παράδειγμα. Οχι δύο. Ένα αρκεί.
Δεν υπάρχει παράδειγμα γιατί δεν υπάρχει αστυνομία ως ανεξάρτητη αρχή..ότι και να σημαίνει αυτό που λες.

Υπάρχουν οι νόμοι που είναι συγκεκριμένοι και πρέπει η αστυνομία να φροντίζει να τους εφαρμόζουν όλοι και υπάρχουν και οι εντολές της κάθε κυβέρνησης που μπορεί ή μπορει να μην είναι σύμφωνα με τον νόμο. Αν δεν το πιάνεις αυτό δεν γίνεται κάτι πραπανω.

Και αφού μιλάμε για νομικά....οι νόμοι βασίζονται πάνω σε κάποιο σύνταγμα....αλλιώς ο κύριος Κυριάκος δε θα χρειαζόταν αυτοδυναμία για να κάνει συνταγματική αναθεώρηση.

Ότι κατάλαβες κατάλαβες και ότι κατάλαβα κατάλαβα
 

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
70.541
Like
72.923
Πόντοι
12.756
Δεν υπάρχει παράδειγμα γιατί δεν υπάρχει αστυνομία ως ανεξάρτητη αρχή..ότι και να σημαίνει αυτό που λες.

Υπάρχουν οι νόμοι που είναι συγκεκριμένοι και πρέπει η αστυνομία να φροντίζει να τους εφαρμόζουν όλοι και υπάρχουν και οι εντολές της κάθε κυβέρνησης που μπορεί ή μπορει να μην είναι σύμφωνα με τον νόμο. Αν δεν το πιάνεις αυτό δεν γίνεται κάτι πραπανω.

Και αφού μιλάμε για νομικά....οι νόμοι βασίζονται πάνω σε κάποιο σύνταγμα....αλλιώς ο κύριος Κυριάκος δε θα χρειαζόταν αυτοδυναμία για να κάνει συνταγματική αναθεώρηση.

Ότι κατάλαβες κατάλαβες και ότι κατάλαβα κατάλαβα
:rockon::rockon::rockon::rockon::rockon:

και οποιος καταλαβε καταλαβε
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.785
Like
14.185
Πόντοι
3.656
Οντως κολάει αυτος , το εχει αυτο το ελάττωμα
Γραμοφωνο γίνεται ο πουστης
Ολη μερα μπορει να γραφει το ιδιο και το ιδιο τωρα , καθε φορα που απαντας
Και το ιδιο ακριβως να γραψεις κοπυ πειστ να το κανεις , θα απαντησει παλι το ιδιο και αυτος
κάνω και εγώ copy paste για να μη καθομαι να γραγω το ιδιο συνεχεια
 

resp

Σπουδαίος
Εγγρ.
5 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.678
Like
6.369
Πόντοι
2.356
Οντως κολάει αυτος , το εχει αυτο το ελάττωμα
Γραμοφωνο γίνεται ο πουστης
Ολη μερα μπορει να γραφει το ιδιο και το ιδιο τωρα , καθε φορα που απαντας
Και το ιδιο ακριβως να γραψεις κοπυ πειστ να το κανεις , θα απαντησει παλι το ιδιο και αυτος
Κι έχει και το άλλο χούι. Να μην τον καταλαβαίνει κανείς και καλά. Λες και γράφει στη γραμμική Β ο μπαγάσας.
 

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
70.541
Like
72.923
Πόντοι
12.756
Κι έχει και το άλλο χούι. Να μην τον καταλαβαίνει κανείς και καλά. Λες και γράφει στη γραμμική Β ο μπαγάσας.
Εντωμεταξυ κάποια στιγμη λες περιπου τα ιδια με αυτον , αλλα αυτος εκει ρε μαλάκα να επιμένει με τα δικα του
Τα - Οχι δεν καταλαβες , και λεω κατι άλλο εγω κτλ
 

resp

Σπουδαίος
Εγγρ.
5 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.678
Like
6.369
Πόντοι
2.356
Δεν υπάρχει παράδειγμα γιατί δεν υπάρχει αστυνομία ως ανεξάρτητη αρχή..ότι και να σημαίνει αυτό που λες.

Υπάρχουν οι νόμοι που είναι συγκεκριμένοι και πρέπει η αστυνομία να φροντίζει να τους εφαρμόζουν όλοι και υπάρχουν και οι εντολές της κάθε κυβέρνησης που μπορεί ή μπορει να μην είναι σύμφωνα με τον νόμο. Αν δεν το πιάνεις αυτό δεν γίνεται κάτι πραπανω.

Και αφού μιλάμε για νομικά....οι νόμοι βασίζονται πάνω σε κάποιο σύνταγμα....αλλιώς ο κύριος Κυριάκος δε θα χρειαζόταν αυτοδυναμία για να κάνει συνταγματική αναθεώρηση.

Ότι κατάλαβες κατάλαβες και ότι κατάλαβα κατάλαβα
Δεν υπάρχει και κάνα emoticon με παπά να ξεματιαζει......
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom