Νέα

Κυριάκος Μητσοτάκης-ΝΔ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα stekas72
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 99K
  • Εμφανίσεις 2M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 17 άτομα (4 μέλη και 13 επισκέπτες)

Βασιλοφρων13

Σεβαστός
Εγγρ.
15 Φεβ 2014
Μηνύματα
34.760
Like
6.240
Πόντοι
1.406
Ποιος κρίνει αν ένα μέτρο είναι αντισυνταγματικό? εγώ δεν ξέρω πες μου εσύ

Αν αύριο η κυβέρνηση νομοθετήσει ότι απαγορεύεται η κυκλοφορία στους δρόμους για τους χοντρούς ποιος θα κρίνει τι μέτρο είναι?
Aν απαγορευτει για τις χοντρες θα το κρινει αντισυνταγματικο με συνοπτικες διαδικασιες ο Αλεκος :confused:
 

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
70.541
Like
72.920
Πόντοι
12.756
Aν απαγορευτει για τις χοντρες θα το κρινει αντισυνταγματικο με συνοπτικες διαδικασιες ο Αλεκος :confused:

Ευτυχως που θα βγει ο Κασσελακης και θα κυκλοφορουν ελευθερα οι ΜΠΟΥΣΤΗΔΕΣ και δεν θα κλειστεις μέσα και εσυ :birdman:
 

madrach

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
29 Σεπ 2015
Μηνύματα
2.125
Κριτικές
10
Like
1.572
Πόντοι
506
Εγώ δεν λέω ότι πρέπει να δικάζει η αστυνομία...βρες μου ένα ποστ που να είπα κάτι τέτοιο.


Ποια δικαστήρια και ποιος θα πάει στα δικαστήρια την κυβέρνηση? Οι χοντροί? σε πιο δικαστήριο θα απευθυνθούν? Πιο όργανο είναι αρμόδιο να το κρίνει? Και που θα βασιστεί αν όχι στο σύνταγμα?

Μπορεί κάτι που ψηφίζει η κυβέρνηση να είναι νόμιμο αλλά αντισυνταγματικό?
νομιζω οποιοδηποτε δικαστηριο, καθε βαθμιδας μπορει να το κρινει. Εαν δηλ ο χοντρος λαβει προστημο και παει στο δικαστηριο πχ πρωτοδικιο.
Αυτο ειναι το καλο με την χωρας μας , δεν χρειαζομαστε συνταγματικο δικ. Οποια χωρα εχει , εκει παραβιαζεται!
 

Βασιλοφρων13

Σεβαστός
Εγγρ.
15 Φεβ 2014
Μηνύματα
34.760
Like
6.240
Πόντοι
1.406
Ευτυχως που θα βγει ο Κασσελακης και θα κυκλοφορουν ελευθερα οι ΜΠΟΥΣΤΗΔΕΣ και δεν θα κλειστεις μέσα και εσυ :birdman:
Μα και τωρα ελευθερα κυκλοφορουν χρυσο μου:effemine::effemine:Που ζεις σε καμια σπηλια...:gay:
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.782
Like
14.182
Πόντοι
3.656
αλλα αντισυνταγματικο!
δεν ξέρω αν είναι....ποιος το έκρινε?

εγώ δεν είπα πουθενά ότι θα κρίνει ο καθένας μόνος του.


και ήταν συνταγματικό να μένω εγώ κλειδωμένος άλλο ένα μήνα επειδή ο άλλος βγαίνει κολλάει κόβιντ και μετά κολλάει 100 άτομα στον κύκλο του?
 

madrach

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
29 Σεπ 2015
Μηνύματα
2.125
Κριτικές
10
Like
1.572
Πόντοι
506
δεν ξέρω αν είναι....ποιος το έκρινε?

εγώ δεν είπα πουθενά ότι θα κρίνει ο καθένας μόνος του.


και ήταν συνταγματικό να μένω εγώ κλειδωμένος άλλο ένα μήνα επειδή ο άλλος βγαίνει κολλάει κόβιντ και μετά κολλάει 100 άτομα στον κύκλο του?
το στε, ανεφερε μαλιστα οπως εσυ οτι ναι μεν αντισυνταγματικος ο νομος αλλα ειδικες συνθικες...Το στε με αυτο το τροπο "εμποδισε" στα δικ χαμιλοτερης βαθμιδας να εκδωσουν αποφασεις;;;;;
 
Τελευταία τροποποίηση:

Αναφυλαξίας3

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2023
Μηνύματα
1.509
Like
1.622
Πόντοι
216
Ποια δικαστήρια και ποιος θα πάει στα δικαστήρια την κυβέρνηση?
Σχεδόν οποιοσδήποτε. Γι' αυτό υπάρχουν τα διοικητικά δικαστήρια.
Κατά τα λοιπά, επιμένεις από εγωισμό. Εγώ σταματάω.
 

madrach

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
29 Σεπ 2015
Μηνύματα
2.125
Κριτικές
10
Like
1.572
Πόντοι
506
και ήταν συνταγματικό να μένω εγώ κλειδωμένος άλλο ένα μήνα επειδή ο άλλος βγαίνει κολλάει κόβιντ και μετά κολλάει 100 άτομα στον κύκλο του?
εγω που καικα απο τον ηλιο φταις εσυ επειδη δεν εβαλα εγω αντηλιακο;
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.782
Like
14.182
Πόντοι
3.656
το στε, ανεφερε μαλιστα οπως εσυ οτι ναι μεν αντισυνταγματικος ο νομος αλλα ειδικες συνθικες...Το στε με αυτο το τροπο εμποδισε στα δικ χαμιλοτερης βαθμιδας να εκδωσουν αποφασει;;;;;
Δεν ξέρω πως λειτουργεί αυτό...αλλά το λες και εσύ....ειδικές συνθήκες...ειδική μεταχείριση. Αν η καραντίνα είχε κρατήσει μέχρι σήμερα θα ήμουν μαζί σου...αλλά εφόσον έληξε σε λογικά πλαίσια τι να πούμε?
 

kontolagnos

Ανώτερος
Εγγρ.
2 Μαρ 2007
Μηνύματα
31.387
Κριτικές
1
Like
35.464
Πόντοι
6.256
Θα βγαζα και γω τη νεα ταυτοτητα αλλα μπλεξαμε με τα ψέκια
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.782
Like
14.182
Πόντοι
3.656
Σχεδόν οποιοσδήποτε. Γι' αυτό υπάρχουν τα διοικητικά δικαστήρια.
Κατά τα λοιπά, επιμένεις από εγωισμό. Εγώ σταματάω.
Και πάλι δεν κατάλαβα...αλλά οκ.
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

εγω που καικα απο τον ηλιο φταις εσυ επειδη δεν εβαλα εγω αντηλιακο;
όχι αλλά αν με έβαζαν και μένα να κάτσω κάτω από τον ήλιο επειδή εσύ δε βάζεις αντηλιακό θα είχα πρόβλημα.
 

madrach

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
29 Σεπ 2015
Μηνύματα
2.125
Κριτικές
10
Like
1.572
Πόντοι
506
Δεν ξέρω πως λειτουργεί αυτό...αλλά το λες και εσύ....ειδικές συνθήκες...ειδική μεταχείριση. Αν η καραντίνα είχε κρατήσει μέχρι σήμερα θα ήμουν μαζί σου...αλλά εφόσον έληξε σε λογικά πλαίσια τι να πούμε?
εχουμε δηλ μια πολιτικη αποφαση και οχι νομικη.
Τι ειναι ειδικες συνθικες, ηταν πραγματι; πως εφαρμοστικαν;

Λοιπον, για μα μη το μακραινουμε και καταντησει γελοιο. Εαν ελεγες σε καποιον εκτος ελλαδικου χωρου οτι επρεπε να στειλεις μυν για την εξοδο σου απο το σπιτι θα γελουσε, γιατι ηταν μετρο παραλογο και αντισυνταγματικο. Τωρα οσοι το θεωρειται σωστο εχεται προβλημα!
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.782
Like
14.182
Πόντοι
3.656
εχουμε δηλ μια πολιτικη αποφαση και οχι νομικη.
Τι ειναι ειδικες συνθικες, ηταν πραγματι; πως εφαρμοστικαν;

Λοιπον, για μα μη το μακραινουμε και καταντησει γελοιο. Εαν ελεγες σε καποιον εκτος ελλαδικου χωρου οτι επρεπε να στειλεις μυν για την εξοδο σου απο το σπιτι θα γελουσε, γιατι ηταν μετρο παραλογο και αντισυνταγματικο. Τωρα οσοι το θεωρειται σωστο εχεται προβλημα!
αστείο ήταν το ότι απαγορευόταν να κάτσεις 12 ώρες μόνος σου σε ένα βράχο με κανέναν στα 2 χλμ αλλά μπορούσες να πας να χωθείς με άλλους 1000 στο σούπερ μάρκετ.

Το ότι δεν μπορούσες (προσωρινά) να βρεθείς σε κλειστό χώρο με άλλους ή να πας να ψωνίσεις ρούχα ή οτιδήποτε για να μην εξαπλωθεί μια άγνωστη (μέχρι τότε) πανδημία που κανείς δεν ήξερε πως θα εξελιχθεί δεν ήταν καθόλου αστείο.

Τώρα εκείνη την εποχή ο καθένας ήξερε περισσότερα και από τους επιστήμονες....έβλεπε βίντεο στο YouTube ''τι μας κρύβουν...'' και γινόταν ''σοφότερος''...ξέρεις πόσοι έκαναν καριέρα με κανάλια στο YouTube λέγοντας μαλακίες?

Όμως εσύ θα έπαιρνες προσωπικά την ευθύνη να αφήσεις όλα τα ορκς να κολλάνε μεταξύ τους? Αναρωτήσου αυτό.
 

Michael Scott

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Νοε 2021
Μηνύματα
8.121
Κριτικές
20
Like
27.359
Πόντοι
8.346
Να πούμε λίγο και για τις ταυτότητες μιας και δεν βρήκα κάποιο ξεχωριστό νήμα. Οκ, προφανώς ο κάθε λογικός άνθρωπος δεν πιστεύει ότι θα έχει γεωεντοπισμούς, τσιπάκια κλπ, αλλά κρίνοντας από τα μέχρι τώρα έργα που έχει αναλάβει η κυβέρνηση τι πιθανότητες υπάρχουν να μην οδηγηθεί ΚΑΙ αυτό το έργο σε φιάσκο; Ξαναλέω, βγάζοντας από το παιχνίδι τους ψεκ. Όλο και κάποια τεράστια πατάτα θα κάνουν οι άριστοι επιτελικοί.
Χοντρή μάσα εχει να πέσει τύπε μου. Θα φανε με χρυσά κουτάλια
 

pezoporos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Ιουν 2009
Μηνύματα
5.499
Κριτικές
8
Like
3.280
Πόντοι
786
το στε, ανεφερε μαλιστα οπως εσυ οτι ναι μεν αντισυνταγματικος ο νομος αλλα ειδικες συνθικες...Το στε με αυτο το τροπο "εμποδισε" στα δικ χαμιλοτερης βαθμιδας να εκδωσουν αποφασεις;;;;;
δεν ήταν δίκη πιλότος;
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
64.299
Like
22.929
Πόντοι
5.506
Να σε ρωτήσω κάτι ρε τύπε?


Πριν πολύ καιρό που είχαν κατέβει οι πυροσβέστες στους δρόμους και φώναζαν....την εντολή να βγει η αύρα και να τους λούσει ποιος την έδωσε αν όχι το υπουργείο? Η αστυνομία λειτούργησε μόνη της?

Οπότε σήμερα που κάηκε η δαδιά και θέλει 200 χρόνια για να φύγει η μαυρίλα ποιος είναι ο μαλακαςς? ο υπουργός που έστειλε την αύρα ή ο πυροσβέστης? Ποιον πρέπει να ''κρεμάσουμε''?
Τυπε, τα εχεις λιγο αχταρμα στο κεφαλι σου. Οταν βγηκε η αυρα την επεσε στους μπαχαλακηδες που εκαιγαν σπιτια και μαγαζια. Αυτο ειναι προστασια του πολιτη και της περιουσιας του.
Οταν καηκε η Δαδια ο πυροσβεστης ηταν υποχρεωμενος να παει να σβησει τη φωτια, αυτη ειναι η ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ.


Το χουμε;
 
  • Like
Αντιδράσεις: kinks

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom