Νέα

Κυριάκος Μητσοτάκης-ΝΔ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα stekas72
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 98K
  • Εμφανίσεις 2M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Ο Ελληνας δεν εχει φορολογικη συνειδηση επειδη του το επετρεπαν τοσα χρονια οι κυβερνησεις πασοκ-νδ μην λεμε τα ιδια και τα ιδια συνεχεια κατανταει κουραστικο.Ποιος δημιουργησε αυτο το κρατος τερας και αυτους τους φορολογουμενους;Οταν πηγαινε ο καθε ανηψιος πολιτικου της νδ και ο καθε φιλος και ο καθε γνωστος και εκλεβαν και επαιρναν αναπηρικες συνταξεις χωρις να εχουν τιποτα;Ποιοι τα εκαναν ολα αυτα ρε φιλε;

μπα ??? πότε απαγορεύσανε να έχει φορολογική συνείδηση ??
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Ναι ξεχνάς ένα βασικό όσον αφορά την φορολογική συνείδηση. Εδώ δεν υπάρχει φορολογική συνείδηση γιατί εξαρχής το κράτος σε κλέβει.
Ένα απλό παράδειγμα. Εγώ σαν φοιτητής πληρώνω ρεύμα ok? Ωραία στο ρεύμα πληρώνω ΕΡΤ. Πληρώνω όμως και στο πατρικό μου ΕΡΤ δηλαδή πληρώνει ο πατέρας μου ΔΥΟ ΕΡΤ. ΤΗΝ ΩΡΑ που δεν έχω καν τηλεόραση και δεν βλέπω καν ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ! Αυτά τώρα δεν είναι αστεία πράματα;! Επίσης αν κοιτάξεις τον τελευταίο σου λογαριασμό θα δεις ότι π.χ σου ήρθε 60 ευρώ από αυτά άντε τα 18 να είναι για το ρεύμα ενώ τα υπόλοιπα random γαμησιάτικα.

βέβαια σκουπίδια βγάζεις στον δρόμο και έχεις απαίτηση να μαζευτούνε, στον δρόμο περπατάς και απαιτείς να έχεις φωτισμό, χέζεις και θέλεις τα σκατά σου να μην πηγαίνουν σε βόθρους αλλά σε αποχέτευση...

και αυτό είναι ένα από τα random γαμησιάτικα (το μεγαλύτερο)...

και το ότι δεν βλέπεις τηλεόραση δεν μου λέει τίποτε... έστω και ένα λεπτό να την ανοίξεις πρέπει να πληρώσεις... εκτός αν προτιμάς το καθεστώς της Αγγλίας στο οποίο έχεις δικαίωμα να μην έχεις τηλεόραση και να μην πληρώνεις αλλά άμα σε πιάσουνε να έχεις (και έχουν το δικαίωμα να κάνουν έλεγχο στο σπίτι σου ότι ώρα τους καυλώσει χωρίς την παρουσία εισαγγελέα) πληρώνεις 1500 λίρες πρόστιμο για το καλημέρα...  διαλέγεις και παίρνεις...

ααα και που είσαι ακόμη και να βλέπεις τηλεόραση μέσω ιντερνετ πληρώνεις δεν είναι ανάγκη να έχεις κεραία... παρακολουθούνε τα κανάλια τις IP από τις οποίες γίνεται streaming...

 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.465
Κριτικές
1
Like
32.476
Πόντοι
8.006
Οταν δεν εκαναν ελεγχους.
Και οταν κανουν θα βγαινεις μετα εσυ να λες "δεν πατε να κυνηγησετε τον Βαρδινογιαννη και τον Μπομπολα αλλά κυνηγατε κασταναδες, κουλουραδες κι εμενα με την τηλεορασουλα".
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Οταν δεν εκαναν ελεγχους.

μπα ??? αν εσύ βλάκα χρειάζεσαι βούρδουλα για να πειστείς να μην φοροδιαφεύγεις ή για να μην βοηθάς τον άλλον να φοροδιαφεύγει δεν είναι όλοι οι άνθρωποι το ίδιο ηλίθιοι σαν και σένα...

δεν είναι όλοι οι έλληνες ζώα που τα μαθαίνουνε κάποιοι... υπάρχουν και έλληνες που διαθέτουν και νού (λίγοι βέβαια αλλά υπάρχουν)...
 

κωλο-γερος

Ανώτατος
Εγγρ.
7 Οκτ 2008
Μηνύματα
32.469
Κριτικές
36
Like
38.107
Πόντοι
18.565
βέβαια σκουπίδια βγάζεις στον δρόμο και έχεις απαίτηση να μαζευτούνε, στον δρόμο περπατάς και απαιτείς να έχεις φωτισμό, χέζεις και θέλεις τα σκατά σου να μην πηγαίνουν σε βόθρους αλλά σε αποχέτευση...

και αυτό είναι ένα από τα random γαμησιάτικα (το μεγαλύτερο)...

και το ότι δεν βλέπεις τηλεόραση δεν μου λέει τίποτε... έστω και ένα λεπτό να την ανοίξεις πρέπει να πληρώσεις... εκτός αν προτιμάς το καθεστώς της Αγγλίας στο οποίο έχεις δικαίωμα να μην έχεις τηλεόραση και να μην πληρώνεις αλλά άμα σε πιάσουνε να έχεις (και έχουν το δικαίωμα να κάνουν έλεγχο στο σπίτι σου ότι ώρα τους καυλώσει χωρίς την παρουσία εισαγγελέα) πληρώνεις 1500 λίρες πρόστιμο για το καλημέρα...  διαλέγεις και παίρνεις...

ααα και που είσαι ακόμη και να βλέπεις τηλεόραση μέσω ιντερνετ πληρώνεις δεν είναι ανάγκη να έχεις κεραία... παρακολουθούνε τα κανάλια τις IP από τις οποίες γίνεται streaming...
Μηπως ξερεις να μας πεις ποσες εκατονταδες χιλιαδες ζευγαρια με παιδια, μενουν ανυπαντρα για να παιρνει επιδομα η ανυπαντρη μητερα;
Η μηπως ξερεις, ποσα ζευγαρια που εχει προβλημα υγειας ο ενας απο τους δυο συζυγους ο αλλος παιρνει επιδομα για να τον προσεχει και συντηρουνται απο αυτα τα επιδοματα;
Η μηπως στη Γερμανια δεν γινονται τα ιδια με τα επιδοματα, και με τις συνταξεις;
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Και οταν κανουν θα βγαινεις μετα εσυ να λες "δεν πατε να κυνηγησετε τον Βαρδινογιαννη και τον Μπομπολα αλλά κυνηγατε κασταναδες, κουλουραδες κι εμενα με την τηλεορασουλα".

και ο συγκεκριμένος καστανάς

(1) κυνηγήθηκε μετά από καταγγελία πολίτη (προφανώς κάποιου ο οποίος έχει πληρώσει για την άδεια να πουλάει κάστανα) που σημαίνει ότι αν δεν γινότανε αυτό ο πολίτης αυτός είχε κάθε δικαίωμα να καταγγείλει την δημόσια διοίκηση για ολιγωρία (το λιγώτερο) μέχρι χρηματισμό .... και φυσικά να αρνηθεί να πληρώσει ξανά
(2) ήδη είχε φεσώσει ΟΑΕΕ και εφορία κατά 170.000 ευρώ...
 

master21

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Μαρ 2010
Μηνύματα
35.258
Κριτικές
1
Like
37
Πόντοι
366
μπα ??? αν εσύ βλάκα χρειάζεσαι βούρδουλα για να πειστείς να μην φοροδιαφεύγεις ή για να μην βοηθάς τον άλλον να φοροδιαφεύγει δεν είναι όλοι οι άνθρωποι το ίδιο ηλίθιοι σαν και σένα...

δεν είναι όλοι οι έλληνες ζώα που τα μαθαίνουνε κάποιοι... υπάρχουν και έλληνες που διαθέτουν και νού (λίγοι βέβαια αλλά υπάρχουν)...
Αρα εσυ θεωρεις τον εαυτο σου ζωο.Γιατι κατα δικη σου δηλωση,εχεις παει με χιλιαδες πουτανες,και εχεις βοηθησει να φοροδιαφυγουν οι νταβαδες τους.Αρα εισαι και ζωο και ηλιθιος.
Εσυ το λες.
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Αρα εσυ θεωρεις τον εαυτο σου ζωο.Γιατι κατα δικη σου δηλωση,εχεις παει με χιλιαδες πουτανες,και εχεις βοηθησει να φοροδιαφυγουν οι νταβαδες τους.Αρα εισαι και ζωο και ηλιθιος.
Εσυ το λες.

από την άλλη όμως έχω πάρει και χιλιάδες αποδείξεις από υδραυλικούς, ηλεκτρολόγους, γιατρούς, δικηγόρους όπως επίσης και ποτέ δεν έχω σπρώξει χρήμα σε δημόσιο τεμπέλη για γρηγορόσημο...

βάλτα σε ζυγαριά να δείς βλάκα...
 

master21

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Μαρ 2010
Μηνύματα
35.258
Κριτικές
1
Like
37
Πόντοι
366
από την άλλη όμως έχω πάρει και χιλιάδες αποδείξεις από υδραυλικούς, ηλεκτρολόγους, γιατρούς, δικηγόρους όπως επίσης και ποτέ δεν έχω σπρώξει χρήμα σε δημόσιο τεμπέλη για γρηγορόσημο...

βάλτα σε ζυγαριά να δείς βλάκα...
Τι σημασια εχει ρε,εχεις βοηθησει σε φοροδιαφυγη ναι η οχι;Ειδες τι μαλακας ελληναρας εισαι;
Δες και μονος σου,πως μαλακες οπως εσυ εχουν φερει την χωρα σε αυτο το σημειο.Δεν χρειαζεται να σου πω κατι.
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Τι σημασια εχει ρε,εχεις βοηθησει σε φοροδιαφυγη ναι η οχι;Ειδες τι μαλακας ελληναρας εισαι;
Δες και μονος σου,πως μαλακες οπως εσυ εχουν φερει την χωρα σε αυτο το σημειο.Δεν χρειαζεται να σου πω κατι.

σκάσε μαλάκα

 

κωλο-γερος

Ανώτατος
Εγγρ.
7 Οκτ 2008
Μηνύματα
32.469
Κριτικές
36
Like
38.107
Πόντοι
18.565
δηλαδή στην Αγγλία που έχουν 20% ΦΠΑ δεν έχουν ιδιωτική οικονομία ???

μήπως δεν έχουν στην Νορβηγία που ο ΦΠΑ είναι 25% ??

η μήπως δεν έχει η Σουηδία με 25% ??
Που πηγαινουν τα λεφτα των Σουηδων και των Νορβηγων φορολογουμενων και που πηγαινουν των Ελληνων. Ειναι δυνατον να κανουμε συγκρισεις σε δυο ολοτελα διαφορετικους κοσμους;
 

Mexikanos_

Μέλος
Εγγρ.
3 Μαΐ 2011
Μηνύματα
2.929
Like
7
Πόντοι
16
μπα ??? αν εσύ βλάκα χρειάζεσαι βούρδουλα για να πειστείς να μην φοροδιαφεύγεις ή για να μην βοηθάς τον άλλον να φοροδιαφεύγει δεν είναι όλοι οι άνθρωποι το ίδιο ηλίθιοι σαν και σένα...

δεν είναι όλοι οι έλληνες ζώα που τα μαθαίνουνε κάποιοι... υπάρχουν και έλληνες που διαθέτουν και νού (λίγοι βέβαια αλλά υπάρχουν)...

Η φοροαποφυγή επιτρέπεται δάσκαλε;
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Που πηγαινουν τα λεφτα των Σουηδων και των Νορβηγων φορολογουμενων και που πηγαινουν των Ελληνων. Ειναι δυνατον να κανουμε συγκρισεις σε δυο ολοτελα διαφορετικους κοσμους;

τι σχέση εχει αυτό πάλι ???

όπου και να πηγαίνουν ο ΦΠΑ είναι ΦΠΑ και τον πληρώνουνε...
 

manasou

Μέλος
Εγγρ.
6 Μαρ 2013
Μηνύματα
783
Like
7
Πόντοι
6
βέβαια σκουπίδια βγάζεις στον δρόμο και έχεις απαίτηση να μαζευτούνε, στον δρόμο περπατάς και απαιτείς να έχεις φωτισμό, χέζεις και θέλεις τα σκατά σου να μην πηγαίνουν σε βόθρους αλλά σε αποχέτευση...

και αυτό είναι ένα από τα random γαμησιάτικα (το μεγαλύτερο)...

και το ότι δεν βλέπεις τηλεόραση δεν μου λέει τίποτε... έστω και ένα λεπτό να την ανοίξεις πρέπει να πληρώσεις... εκτός αν προτιμάς το καθεστώς της Αγγλίας στο οποίο έχεις δικαίωμα να μην έχεις τηλεόραση και να μην πληρώνεις αλλά άμα σε πιάσουνε να έχεις (και έχουν το δικαίωμα να κάνουν έλεγχο στο σπίτι σου ότι ώρα τους καυλώσει χωρίς την παρουσία εισαγγελέα) πληρώνεις 1500 λίρες πρόστιμο για το καλημέρα...  διαλέγεις και παίρνεις...

ααα και που είσαι ακόμη και να βλέπεις τηλεόραση μέσω ιντερνετ πληρώνεις δεν είναι ανάγκη να έχεις κεραία... παρακολουθούνε τα κανάλια τις IP από τις οποίες γίνεται streaming...

Πρώτα απ'ολα την αποχέτευση και σκουπίδια πληρώνεις με τον λογαριασμό του νερού που έχει μέσα τα δημοτικά ΤΕΛΗ. Όχι με την ΔΕΗ (έχεις διαβάσει ποτέ τους λογαριασμούς σου;!  :rolleyes: ).
Δεύτερον πραγματικά πιστεύεις ότι το ποστ σου έχει βάση ή λογική;
Δηλαδή όταν τελειώσω τις σπουδές μου φέτος και γυρίσω στο πατρικό μου (μέχρι να έχω 5 φράγκα να βρω κάτι μόνος μου) και θα πληρώνω πάλι μια φορά τους φόρους και τις ΕΡΤ και τα random γαμησιάτικα τι θα έχει αλλάξει; Α ναι τίποτα. Απλά δεν θα πληρώνω ΕΡΤ 2 φορές χωρίς λόγο.
Και τρίτον, όταν έχω μισθούς αγγλίας ας πληρώνω BBC που στο κάτω κάτω με το 1/10 των εργαζομένων της ΕΡΤ βγάζει τα καλύτερα ντοκυμαντέρ στον κόσμο και έχει μερικές από τις καλύτερες σειρές στον κόσμο (βλεπε sherlock) αλλά και τοπ Αγγλικές ταινίες. Μέχρι τότε το ότι πληρώνω 2 φορές την ΕΡΤ χωρίς λόγο μου δίνει το δικαίωμα να κράζω.
 

master21

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Μαρ 2010
Μηνύματα
35.258
Κριτικές
1
Like
37
Πόντοι
366
τι σχέση εχει αυτό πάλι ???

όπου και να πηγαίνουν ο ΦΠΑ είναι ΦΠΑ και τον πληρώνουνε...
Βλακα.Των σκανδιναβων πανε στο κρατος τους,τα δικα μας πανε στους τοκογλυφους.Ηλιθιε.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom