Νέα

Κυριάκος Μητσοτάκης-ΝΔ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα stekas72
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 98K
  • Εμφανίσεις 2M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 12 άτομα (0 μέλη και 12 επισκέπτες)

κωλο-γερος

Ανώτατος
Εγγρ.
7 Οκτ 2008
Μηνύματα
32.469
Κριτικές
36
Like
38.107
Πόντοι
18.565
ιδιωτικη οικονομια η ελλαδα εχει μονο απο τις τουριστικες επιχειρησεις. το μονο καινουργιο χρημα ειναι του τουριστα. ολα τα υπολοιπα ειναι της αριστερης τσεπης του παντελονιου που πανε στη δεξια και τουμπαλιν. να φυγει καποτε η τσιμπλα να τα λεμε με το ονομα τους.
Ιδιωτικη οικονομια με 23% ΦΠΑ;
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.465
Κριτικές
1
Like
32.476
Πόντοι
8.006
δυστυχως για σενα υπαρχει το βιντεο και ξερουμε τι ειπε ο γαπ και τι εννοουσε

τα αυτονοητα δηλαδη
"Λεφτα υπαρχουν αν τα διεκδικησεις".
Ποιος τον εμποδισε να τα διεκδικησει?

Τα 3 εκατομμυρια που τον ψηφισαν, τι ακριβως καταλαβαν?
 

jhonny64

Σεβαστός
Εγγρ.
31 Μαρ 2007
Μηνύματα
67.517
Like
2.738
Πόντοι
1.306
"Λεφτα υπαρχουν αν τα διεκδικησεις".
Ποιος τον εμποδισε να τα διεκδικησει?

Τα 3 εκατομμυρια που τον ψηφισαν, τι ακριβως καταλαβαν?

καταλαβαν οτι υπαγορευσε η μονταζιερα ροζ και γαλαζια

διεκδικησε οτι ηταν δυνατο να μην πτωχευσει η χωρα
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.465
Κριτικές
1
Like
32.476
Πόντοι
8.006
καταλαβαν οτι υπαγορευσε η μονταζιερα ροζ και γαλαζια

διεκδικησε οτι ηταν δυνατο να μην πτωχευσει η χωρα
Η Ροζ και γαλαζια μονταζιερα επαιξε πριν τις εκλογες για να παρει 44% ο ΓΑΠ?
Ενδιαφερον. Τον σαμποταρανε δηλαδη και του δωσανε την εξουσια με υπουλο τροπο.
 

master21

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Μαρ 2010
Μηνύματα
35.258
Κριτικές
1
Like
37
Πόντοι
366
μεγαλε, εχθρος για το μποστανι ειναι η αρκουδα, εχθρος και τα ζιζανια που γινονται χιλιαδες. το καθε λαμογιο εφαγε ακριβως οσα μπορουσε οχι λιγοτερα.
Δεν αντιλεγω το θεμα ειναι ομως οτι τα μεγαλα λαμογια τα αφηνουν ανεγγιχτα.
 

master21

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Μαρ 2010
Μηνύματα
35.258
Κριτικές
1
Like
37
Πόντοι
366
καταλαβαν οτι υπαγορευσε η μονταζιερα ροζ και γαλαζια

διεκδικησε οτι ηταν δυνατο να μην πτωχευσει η χωρα
ναι με μετρα 30 δις.Αρα ο τσιπρας κανει και γαμω τις δουλειες  :S
 

jhonny64

Σεβαστός
Εγγρ.
31 Μαρ 2007
Μηνύματα
67.517
Like
2.738
Πόντοι
1.306
Η Ροζ και γαλαζια μονταζιερα επαιξε πριν τις εκλογες για να παρει 44% ο ΓΑΠ?
Ενδιαφερον. Τον σαμποταρανε δηλαδη και του δωσανε την εξουσια με υπουλο τροπο.

:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:

τελικα δεν ειναι μονο ο λεφτις

:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306

master21

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Μαρ 2010
Μηνύματα
35.258
Κριτικές
1
Like
37
Πόντοι
366
δηλαδή στην Αγγλία που έχουν 20% ΦΠΑ δεν έχουν ιδιωτική οικονομία ???

μήπως δεν έχουν στην Νορβηγία που ο ΦΠΑ είναι 25% ??

η μήπως δεν έχει η Σουηδία με 25% ??
Πες και τους μισθους εκει,μην λες μονο τα μισα.
 

manasou

Μέλος
Εγγρ.
6 Μαρ 2013
Μηνύματα
783
Like
7
Πόντοι
6
Η βουληση του λαού ειναι να σκιστούν τα μνημονια, επειδη παντα βρισκεται καποιος και τους υποσχεται να τα σκισει.
Αν ολοι συμφωνουσαν οτι αυτο το σκισιμο ΔΕΝ γινεται, δεν θα υπηρχαν και τετοιες προσδοκιες.

Τι παει να πει "δεν θελει ο λαος λιτοτητα"? Η λιτοτητα δεν ειναι επιλογη, ειναι συνεπεια.
Ειναι τουλαχιστον παιδικο να ψηφιζεις για "καταργηση λιτοτητας".
Ειναι σαν να ψηφιζεις εναν νομο με ενα αρθρο "η φτωχεια καταργειται".
Οταν συμφωνησουμε στα αυτονοητα θα εχει γινει ενα βημα μπρος και θα δουμε ποιος πρεσβευει την καλυτερη λυση. Μεχρι τοτε, τα λεγομενα σου αντανακλουν τον ιδιο λαϊκισμό που μας εφερε εδω.

Α οπότε εσύ σαν δικηγόρος κιόλας είσαι ok με το να βγαίνει το κάθε πολιτικό πρόσωπο και να "τάζει" στον λαό την μια μέρα και την επόμενη τον εκλογών να κάνει τα δικά του. Το θεωρείς συνταγματικά ορθό; Οk! Ας είναι ο λαός όσο χαζός και αυτοκαταστροφικός θέλει. Εγώ θα συμφωνήσω αν θες μαζί σου ότι είναι χαζός. Νταξ; Συμφωνούμε λοιπόν. ΠΑΡΟΛΑΥΤΑ αν στην δημοκρατία δεν κάνει ΑΥΤΟΣ κουμάντο τότε ποιος κάνει; ΑΡΑ δεν έχουμε δημοκρατία αυτό μου λες!
Και όχι προφανώς δεν περιμένει κανείς να καταργηθεί η φτώχεια με έναν νόμο. Αυτό που περιμένει κανείς είναι ικανούς πολιτικούς ΤΟΣΟ έλληνες ΟΣΟ και των ξένων χωρών οι οποίοι θα μπορούσαν να οδηγήσουν στην άνθιση της οικονομίας της χώρας με ανάπτυξη ενός σημαντικού πλουτοπαραγωγικού τομέα της αντί στην περαιτέρω καταστροφή του, όπως κάνουν. Π.Χ το λάδι των ιταλών αναμεμιγμένο με δικό μας (ΧΡΟΝΙΑ ΤΩΡΑ!) πουλίέται σαν πρώτης ποιότητας 14 ευρω το ΚΙΛΟ!!!! Στην Γερμανία, το Η.Β, στην Ρωσία κ.τ.λ. Το δικό μας από την άλλη πουλιέται και δεν πουλιέται. Αλλά και όταν πουλιέται μπαίνουν στην μέση ΤΟΣΟΙ μεσάζοντες ώστε να φεύγει από το χωράφι στα 3-4 ευρώ οπότε ο παραγωγός πέρνει ένα 10% ΑΣΤΕΙΑ ΠΡΑΜΑΤΑ. Εκεί που αν πούλαγε έστω και 6 ευρώ (τα μισά θα έβγαζε από τους 2-3 τόνους 18 χιλιάρικα ικανοποιητικά λεφτά δηλαδή, τoν οδηγούν στο να μην έχει λεφτά να ποτίζει και να ρίχνει λιπάσματα στις ελιές του ε και δεν υπολογίζουμε και τα μεροκάματα του... Που είναι η δεξιά, η αριστερά, η μέση και τα άκρα σε όλο αυτό; Φυσικά δεν μιλάω μόνο για την αγροτιά αλλά και για τον τουρισμό. Δηλαδή πια η λογική να υπερφορολογείς για να ξεχρεώσεις την ώρα που με το να υπερφορολογείς ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΕΙΣ εκείνη ακριβώς την αγορά που φορολογείς. Είναι σαν να είμαι φούρναρης να φτιάχνω γαμάτο ψωμί, να το δίνω 50 λεπτά το κιλό και με την φορολογία να μου το ανεβάζεις στα 2 ευρώ το κιλό! Και κανείς δεν θα το πάρει και με καταστρέφεις και καταλήγεις να μην παίρνεις φόρο από εμένα επειδή μου κλεισες το μαγαζί. Δηλαδή γιατί να μην οργανωθεί ο παραγωγικός κλάδος; Να εξασφαλιστεί πραγματικό ΚΕΡΔΟΣ για τους αγρότες, για τους των τουριστικών κ.τ.λ που είναι πηγές πλούτου για την χώρα, να κινηθεί ΧΡΗΜΑ στην αγορά από αυτές, να αναπνεύσουν μ'αυτόν τον τρόπο και οι καταστηματάρχες αλλά και ένα μέρος αυτών μέσω φόρων ΦΠΑ κτλ να πάει στα ταμεία; Ανταυτού τον μεσάζοντα δεν τον ακουμπάει κανείς που πλουτίζει σε πλάτες άλλων γιατί είναι ο ίδιος μεσάζοντας που πληρώνει για προεκλογικές καμπάνιες...Και αυτό ισχύει σε όλους τους τομείς.  Αυτή είναι η πολιτική μας-που μας δίνουν οι δανειστές τα τελευταία χρόνια. Αν διαφωνείς κυρ Alex τότε δεν αντιλαμβάνεσαι τι συμβαίνει γύρω σου. Αν συμφωνείς και εσύ και ο καθένας τότε μένει να δούμε τι πρέπει να κάνουμε για να αλλάξει η κατάσταση, γιατί έχω καταλήξει στο ότι τελικά όλοι τους εκεί μέσα είναι είτε ανίκανοι είτε διεφθαρμένοι είτε απλά λάθος άτομα σε λάθος θέσεις. Εδώ έχουμε ηθοποιούς και ποδοσφαιριστές αλλά και random celebrities μέσα στη βουλή να καθορίζουν τις ζωές μας. Αστεία πράματα.
 

master21

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Μαρ 2010
Μηνύματα
35.258
Κριτικές
1
Like
37
Πόντοι
366
αντε καλά... από την πόλη έρχομαι και στην κορφή κανέλλα...
Αγγλια βασικος μισθος 1300 ευρω μαλακα.Νορβηγια δεν υπαρχει βασικος μισθος ο κατωτερος ειναι 2000 μαλακα,το ιδιο και στην Σουηδια,1600 ειναι απο τους πιο χαμηλους μισθους μαλακα.Λογικο να εχουν τετοιον φπα μαλακα.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.465
Κριτικές
1
Like
32.476
Πόντοι
8.006
Αγγλια βασικος μισθος 1300 ευρω μαλακα.Νορβηγια δεν υπαρχει βασικος μισθος ο κατωτερος ειναι 2000 μαλακα,το ιδιο και στην Σουηδια,1600 ειναι απο τους πιο χαμηλους μισθους μαλακα.Λογικο να εχουν τετοιον φπα μαλακα.
Θυμισε μου λιγο τους φορολογικους συντελεστες σε Σουηδια και Νορβηγια και τι φορολογικη συνειδηση εχουν οι κατοικοι των χωρών αυτών. Που εχουμε και τα μουτρα να τους επικαλουμαστε μονο οσον αφορα τα δικαιωματα και οχι τις υποχρεωσεις.
 

manasou

Μέλος
Εγγρ.
6 Μαρ 2013
Μηνύματα
783
Like
7
Πόντοι
6
Θυμισε μου λιγο τους φορολογικους συντελεστες σε Σουηδια και Νορβηγια και τι φορολογικη συνειδηση εχουν οι κατοικοι των χωρών αυτών. Που εχουμε και τα μουτρα να τους επικαλουμαστε μονο οσον αφορα τα δικαιωματα και οχι τις υποχρεωσεις.

Ναι ξεχνάς ένα βασικό όσον αφορά την φορολογική συνείδηση. Εδώ δεν υπάρχει φορολογική συνείδηση γιατί εξαρχής το κράτος σε κλέβει.
Ένα απλό παράδειγμα. Εγώ σαν φοιτητής πληρώνω ρεύμα ok? Ωραία στο ρεύμα πληρώνω ΕΡΤ. Πληρώνω όμως και στο πατρικό μου ΕΡΤ δηλαδή πληρώνει ο πατέρας μου ΔΥΟ ΕΡΤ. ΤΗΝ ΩΡΑ που δεν έχω καν τηλεόραση και δεν βλέπω καν ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ! Αυτά τώρα δεν είναι αστεία πράματα;! Επίσης αν κοιτάξεις τον τελευταίο σου λογαριασμό θα δεις ότι π.χ σου ήρθε 60 ευρώ από αυτά άντε τα 18 να είναι για το ρεύμα ενώ τα υπόλοιπα random γαμησιάτικα.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.465
Κριτικές
1
Like
32.476
Πόντοι
8.006
Ναι ξεχνάς ένα βασικό όσον αφορά την φορολογική συνείδηση. Εδώ δεν υπάρχει φορολογική συνείδηση γιατί εξαρχής το κράτος σε κλέβει.
Ένα απλό παράδειγμα. Εγώ σαν φοιτητής πληρώνω ρεύμα ok? Ωραία στο ρεύμα πληρώνω ΕΡΤ. Πληρώνω όμως και στο πατρικό μου ΕΡΤ δηλαδή πληρώνει ο πατέρας μου ΔΥΟ ΕΡΤ. ΤΗΝ ΩΡΑ που δεν έχω καν τηλεόραση και δεν βλέπω καν ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ! Αυτά τώρα δεν είναι αστεία πράματα;!
Η κότα εκανε το αυγο ή το αυγό την κότα?
Το κρατος κλέβει επειδη ο Ελληνας δεν εχει φορολογικη συνειδηση και αναγκαζεται ετσι να τα παιρνει με τροπο ανορθοδοξο ωστε να καλυψει τα κενά, ή ο Ελληνας δεν εχει φορολογικη συνειδηση επειδη το Κρατος ειναι ανακόλουθο στην φορολογικη του πολιτικη και αναγκαζεται ετσι να φοροδιαφυγει για να επιβιωσει?
 

master21

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Μαρ 2010
Μηνύματα
35.258
Κριτικές
1
Like
37
Πόντοι
366
Η κότα εκανε το αυγο ή το αυγό την κότα?
Το κρατος κλέβει επειδη ο Ελληνας δεν εχει φορολογικη συνειδηση και αναγκαζεται ετσι να τα παιρνει με τροπο ανορθοδοξο ωστε να καλυψει τα κενά, ή ο Ελληνας δεν εχει φορολογικη συνειδηση επειδη το Κρατος ειναι ανακόλουθο στην φορολογικη του πολιτικη και αναγκαζεται ετσι να φοροδιαφυγει για να επιβιωσει?
Ο Ελληνας δεν εχει φορολογικη συνειδηση επειδη του το επετρεπαν τοσα χρονια οι κυβερνησεις πασοκ-νδ μην λεμε τα ιδια και τα ιδια συνεχεια κατανταει κουραστικο.Ποιος δημιουργησε αυτο το κρατος τερας και αυτους τους φορολογουμενους;Οταν πηγαινε ο καθε ανηψιος πολιτικου της νδ και ο καθε φιλος και ο καθε γνωστος και εκλεβαν και επαιρναν αναπηρικες συνταξεις χωρις να εχουν τιποτα;Ποιοι τα εκαναν ολα αυτα ρε φιλε;
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.465
Κριτικές
1
Like
32.476
Πόντοι
8.006
Ο Ελληνας δεν εχει φορολογικη συνειδηση επειδη του το επετρεπαν τοσα χρονια οι κυβερνησεις πασοκ-νδ μην λεμε τα ιδια και τα ιδια συνεχεια κατανταει κουραστικο.Ποιος δημιουργησε αυτο το κρατος τερας και αυτους τους φορολογουμενους;Οταν πηγαινε ο καθε ανηψιος πολιτικου της νδ και ο καθε φιλος και ο καθε γνωστος και εκλεβαν και επαιρναν αναπηρικες συνταξεις χωρις να εχουν τιποτα;Ποιοι τα εκαναν ολα αυτα ρε φιλε;
Οι Ελληνες.
Ελεος ρε φιλε, τι ειναι οι Ελληνες, ανηλικοι ή διανοητικα καθυστερημενοι? Ολο τους παρεσερναν το ΠΑΣΟΚ και η ΝΔ? Ολο τους ξελογιαζαν? Ασε μας ρε τύπε.
Εγω παντα θεωρω οτι οι πολίτες φτιαχνουν την κυβερνηση και οχι το αντιθετο.
Αν ενα κρατος ειναι διεφθαρμενο φταιει ο κοσμος και κανενας αλλος.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom