Νέα

Κυριάκος Μητσοτάκης-ΝΔ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα stekas72
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 97K
  • Εμφανίσεις 2M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 17 άτομα (5 μέλη και 12 επισκέπτες)

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
70.100
Like
72.176
Πόντοι
12.756
Κάτσε να μπει ο Δαλάι να σου πετάξει μια σεντοναρα να στρώσεις χαρακτήρα
σε κόβω να πηγαινετε παρέα στα γκλορυ-χολς .. απο την μεσα μεριά και οι 2 σας και να σας ερχονται οι πουτσες σαν μαχαιριές απο ολες τις μεριές
 

dantedmc

Μέγας
Εγγρ.
1 Νοε 2017
Μηνύματα
11.566
Κριτικές
3
Like
11.122
Πόντοι
3.936
Βαριέμαι να ψάξω αλλά το άκουσα και μου έκανε εντύπωση...τόση ώστε να πω έχει δίκιο εδώ το Άδωνης. Δεν έμεινα στα ελληνικά η ξένα αρνιά δεν τα ξέρω αυτά ούτε με απασχολούν. Άλλωστε είπα από την αρχή ότι παίρνω ως δεδομένο το ότι τα σούπερ θα έχουν κατώτερης ποιότητας αρνί.

Εμένα με ενόχλησε το ότι βγήκε αυτός από τους κρεοπώλες και είπε ότι δεν θα έπρεπε καθόλου να έχουν τα σούπερ μάρκετ αρνί γιατί κάνει κακό σε αυτούς. Και εγώ διαμορφώνω την άποψη ότι θα ήθελαν να έχουν το μονοπώλιο σε αυτό το προϊόν αυτές τις μέρες για να βγάλουν παραπάνω. όμως ο φτωχός πρέπει να μπορεί να πάρει και το φτηνό έστω και χειρότερο...αυτό είπα.
Τα σούπερ δεν θα έπρεπε να έχουν πολλά πράγματα άλλα δεν είναι αυτό το ζητούμενο. Θυμάμαι μια εποχή πούλαγε αρνί το lidl ως ελληνικό. Τελικά ήταν Σκοπιανό και κατεψυγμένα.

Είναι κρίμα και ο κόσμος να το καταλάβει ότι δεν μπορεί να πάρει σωστό κρέας γιατί τα Ο ΜΗΤΣΟΤΑΚΗΣ ΓΑΜΙΕΤΑΙ. 1,98 Η ΑΠΛΉ ΒΕΝΖΊΝΗ ΚΑΙ 1.57 το DIESEL
 

sex volcano

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
15 Οκτ 2012
Μηνύματα
26.690
Κριτικές
183
Like
43.795
Πόντοι
21.896
σε κόβω να πηγαινετε παρέα στα γκλορυ-χολς .. απο την μεσα μεριά και οι 2 σας και να σας ερχονται οι πουτσες σαν μαχαιριές απο ολες τις μεριές
@daima703 τι λέει αυτός ρε Δαλάι Λάμα ;;
Μας ζηλεύει που αγαπάμε Κούλη
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.430
Like
13.779
Πόντοι
3.656
Τα σούπερ δεν θα έπρεπε να έχουν πολλά πράγματα άλλα δεν είναι αυτό το ζητούμενο. Θυμάμαι μια εποχή πούλαγε αρνί το lidl ως ελληνικό. Τελικά ήταν Σκοπιανό και κατεψυγμένα.
Αυτό είναι μια μεγάλη κουβέντα τύπε. Και το Σκρουτζ έχει αλλάξει την αγορά...και σύμφωνα με τους εμπόρους όχι προς το καλύτερο...και το food με τις προσφορές του σίγουρα έχει γαμησει μερικούς....σε σημείο εμένα που παραγγέλνω από το γραφείο μου λένε καμία φορά αφού παίρνεις συνέχεια μην παίρνεις από το efood παρε εδω και θα σου κανουμε καλυτερη τιμη....

και το Ίντερνετ γενικά έχει αλλάξει την αγορά και έχει αυξηθεί ο ανταγωνισμός και έχουν πέσει οι τιμές σε πολλά πράγματα...έχει αυξηθεί η προσφορά....

αλλά τι να κάνουμε???? να μείνουμε στις εποχές που σε χρέωνε ο καθένας ότι ήθελε??? σορρυ αλλά όχι....
 

dantedmc

Μέγας
Εγγρ.
1 Νοε 2017
Μηνύματα
11.566
Κριτικές
3
Like
11.122
Πόντοι
3.936
Αυτό είναι μια μεγάλη κουβέντα τύπε. Και το Σκρουτζ έχει αλλάξει την αγορά...και σύμφωνα με τους εμπόρους όχι προς το καλύτερο...και το food με τις προσφορές του σίγουρα έχει γαμησει μερικούς....σε σημείο εμένα που παραγγέλνω από το γραφείο μου λένε καμία φορά αφού παίρνεις συνέχεια μην παίρνεις από το efood παρε εδω και θα σου κανουμε καλυτερη τιμη....

και το Ίντερνετ γενικά έχει αλλάξει την αγορά και έχει αυξηθεί ο ανταγωνισμός και έχουν πέσει οι τιμές σε πολλά πράγματα...έχει αυξηθεί η προσφορά....

αλλά τι να κάνουμε???? να μείνουμε στις εποχές που σε χρέωνε ο καθένας ότι ήθελε??? σορρυ αλλά όχι....
Μπερδεύεις την βούρτσα με την τσαπου. Μιλάς για καινούριο προϊόν ή παραεισαγωγη όσο αφορά το skroutz. Όσο για το food είναι ελεύθεροι να βγουν. Αλλά μέσα από αυτό δουλεύουν πλέον.

ΕΑΝ εσύ πιστεύεις ότι το σούπερ πουλάει στα 10 ευρώ ίδια ποιότητα και χαμηλό κέρδος οκ ΠΑΣΟ.
 

resp

Σπουδαίος
Εγγρ.
5 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.574
Like
6.206
Πόντοι
2.356
Ναι αλλά σε τι ποσοστό αυξήθηκε το κόστος του παρόχου για το ρεύμα και σε τι ποσοστό αύξησε την τιμή του αυτό μπορεί να χαρακτηριστεί ως αισχροκέρδεια. Δηλαδή ναι αυξήθηκε η τιμή του φυσικού αερίου...αλλά στα ίδια επίπεδα με τις αυξήσεις στην τιμή της κιλοβατώρας?

Να στο πω με πιο απλό παράδειγμα.....με τα καύσιμα....τις ημέρες που γινόταν της πουτάνας....αγόραζε ο βενζινάς το καύσιμο με μια τιμή....και ξαφνικά μέσα στην εβδομάδα ανέβαινε η τιμή 2 φορές πάνω....αυτός όμως το είχε αγοράσει με μια συγκεκριμένη τιμή...και έπαιζε ανάλογα με το τι γινόταν με το βαρέλι εκείνη την ημέρα που έβαζε τις τιμές. Αυτό δεν είναι αισχροκέρδεια?

Όταν το σούπερ μάρκετ και ο χασάπης θα πουλήσουν το ίδιο προϊόν στην ίδια αγορά την ίδια περίοδο μπορείς να πεις ότι είναι αθέμιτος ανταγωνισμός αν ο ένας διαφημίζεται από τον υπουργό κάθε μέρα.
Για το πρώτο δεν έχεις ιδέα. Ουτε εγώ φυσικά. Οπότε δε μπορουμε να κρίνουμε την κοστολόγηση του ρεύματος
Για το δεύτερο. Οι βενζινοπωλες έχουν πλαφόν κερδους μερικά λεπτά. Όσο και να πάει η βενζίνη αυτοί βγάζουν αυτά τα λεπτά ανα λίτρο. Μόνο για αισχροκερδεια δε μπορείς να τους κατηγορήσεις
Παρεκτός που δε μας είπες ποιο ποσοστό κέρδους θεωρείς αισχρό.
Είτε θέλεις να το δεχθείς είτε όχι, δεν ανταγωνίζεται μία εθνική αλυσίδα S/M ένα συνοικιακό κρεοπωλείο. Μόνον άλλες ομοειδείς εθνικές αλυσίδες. Αλλιώς θα αρκουσε μία καταγγελία των κρεοπωλών στην Επιτροπή Ανταγωνισμού.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.430
Like
13.779
Πόντοι
3.656
Μπερδεύεις την βούρτσα με την τσαπου. Μιλάς για καινούριο προϊόν ή παραεισαγωγη όσο αφορά το skroutz. Όσο για το food είναι ελεύθεροι να βγουν. Αλλά μέσα από αυτό δουλεύουν πλέον
Μιλάω για τον ανταγωνισμό και τον τροπο που πλέον λειτουργεί η αγορά. Αυτά τα είπα επειδή είπες ότι το σούπερ μάρκετ πολλά δεν θα έπρεπε να πουλάει. Και φέρνω παράδειγμα αυτά τα 2 σαιτς που πλέον έχουν μαζέψει όλη την κίνηση το καθένα στο στοιχείο τους. Εκεί τα βρίσκεις όλα...και ανταγωνίζονται για τις τιμές. Ο τελικός καταναλωτής (ο φτωχός τις περισσότερες φορές) βγαίνει κερδισμένος τελικά.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.430
Like
13.779
Πόντοι
3.656
Για το πρώτο δεν έχεις ιδέα. Ουτε εγώ φυσικά. Οπότε δε μπορουμε να κρίνουμε την κοστολόγηση του ρεύματος
Για το δεύτερο. Οι βενζινοπωλες έχουν πλαφόν κερδους μερικά λεπτά. Όσο και να πάει η βενζίνη αυτοί βγάζουν αυτά τα λεπτά ανα λίτρο. Μόνο για αισχροκερδεια δε μπορείς να τους κατηγορήσεις
Παρεκτός που δε μας είπες ποιο ποσοστό κέρδους θεωρείς αισχρό.
Είτε θέλεις να το δεχθείς είτε όχι, δεν ανταγωνίζεται μία εθνική αλυσίδα S/M ένα συνοικιακό κρεοπωλείο. Μόνον άλλες ομοειδείς εθνικές αλυσίδες. Αλλιώς θα αρκουσε μία καταγγελία των κρεοπωλών στην Επιτροπή Ανταγωνισμού.
Για τους παρόχους του ρεύματος μιλάνε τα (υπέρ)κέρδη.....δεν αυξήθηκε η ζήτηση....το ίδιο ρεύμα ξοδεύαμε και λιγότερο...αυξήθηκε όμως ο τζίρος και τα κέρδη τους.

Δεν είχαν πλαφόν κέρδους από την αρχή έχω την εντύπωση. Μπήκε μετά γιατί έβλεπες την αμόλυβδη 1.75 το πρωί και 1.95 το βράδυ. Εκεί δηλαδή δεν αισχροκερδούν? με διαφορετική τιμή την αγόρασαν από το διυλιστήριο από το πρωί έως το βράδυ?

Δεν υπάρχει συγκεκριμένο ποσοστό...και δεν είναι όλα τα προϊόντα ίδια....ανάλογα με την περίπτωση μπορεί να υπάρχει αισχροκέρδεια η όχι. Δεν είπα ότι ανταγωνίζονται γενικά αλλά στο συγκεκριμένο προϊόν...και δεν το είπα εγώ το είπε ο πρόεδρος των κρεοπωλών ή παραγωγών δεν θυμάμαι ακριβώς τι ήταν.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.430
Like
13.779
Πόντοι
3.656
Δεν είχα πάρει ολόκληρο είχα πει σε μερίδες
Και δεν ήτανε μία μεριδα απαράδεκτη μόνο
φέτος κάνε vegan διατροφη να γλιτώσεις και λεφτά και την υγεια σου τυπε :confused::confused:

(μπόνους θα γλιτώσεις και τις επισκέψεις στην τουαλέτα μετά το τραπέζι :badair:)
 

kachaplias

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Δεκ 2017
Μηνύματα
6.617
Κριτικές
1
Like
5.551
Πόντοι
2.356
Αυτό είναι μια μεγάλη κουβέντα τύπε. Και το Σκρουτζ έχει αλλάξει την αγορά...και σύμφωνα με τους εμπόρους όχι προς το καλύτερο...και το food με τις προσφορές του σίγουρα έχει γαμησει μερικούς....σε σημείο εμένα που παραγγέλνω από το γραφείο μου λένε καμία φορά αφού παίρνεις συνέχεια μην παίρνεις από το efood παρε εδω και θα σου κανουμε καλυτερη τιμη....

και το Ίντερνετ γενικά έχει αλλάξει την αγορά και έχει αυξηθεί ο ανταγωνισμός και έχουν πέσει οι τιμές σε πολλά πράγματα...έχει αυξηθεί η προσφορά....

αλλά τι να κάνουμε???? να μείνουμε στις εποχές που σε χρέωνε ο καθένας ότι ήθελε??? σορρυ αλλά όχι....
μα ο ντελιβερας δε σου δινει καρτα και τιμοκαταλογο του μαγαζιου? ολοι μπαινυον 3-6 μηνες e-food μπας και αποκτησουν μεγαλυτερο πελατολογιο. κανεις δε θελει να τα κοβει ουτε ασπρα ουτε να εχει τον νταβα για συνεταιρο
 

daima703

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Δεκ 2019
Μηνύματα
5.724
Like
1.498
Πόντοι
266
@daima703 τι λέει αυτός ρε Δαλάι Λάμα ;;
Μας ζηλεύει που αγαπάμε Κούλη
Έχω δει στο Φανερο ότι ψηφίζεις ΠΑΣΟΚ
Και κοίτα δυο
Screenshot_2023-04-08-23-43-09-799_com.android.chrome.jpg
από τα μηνύματα του ομαλου νιπλη
Screenshot_2023-04-08-01-31-38-715_com.android.chrome.jpg
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.430
Like
13.779
Πόντοι
3.656
μα ο ντελιβερας δε σου δινει καρτα και τιμοκαταλογο του μαγαζιου? ολοι μπαινυον 3-6 μηνες e-food μπας και αποκτησουν μεγαλυτερο πελατολογιο. κανεις δε θελει να τα κοβει ουτε ασπρα ουτε να εχει τον νταβα για συνεταιρο
σου δίνει ρε τύπε...αλλά προφανώς το e food τους υποχρεώνει να συμμετέχουν στις προσφορές 1+1, φάε με 5 ευρώ και άλλα τέτοια...

σε μερικές φάσεις μπορείς να πάρεις πράγματα αξίας 30 ευρώ με 20 ευρώ...εκεί το κατάστημα δεν κερδίζει και πολλά...πέραν από το μηνιάτικο που θα τους παίρνει το e food για το hosting.
 

daima703

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Δεκ 2019
Μηνύματα
5.724
Like
1.498
Πόντοι
266
σου δίνει ρε τύπε...αλλά προφανώς το e food τους υποχρεώνει να συμμετέχουν στις προσφορές 1+1, φάε με 5 ευρώ και άλλα τέτοια...

σε μερικές φάσεις μπορείς να πάρεις πράγματα αξίας 30 ευρώ με 20 ευρώ...εκεί το κατάστημα δεν κερδίζει και πολλά...πέραν από το μηνιάτικο που θα τους παίρνει το e food για το hosting.
Οι προσφορές του e-food για εστιατόρια σουβλατζίδικα και λοιπά με το ένα συν ένα συμφέρουν
Και με την τυχερή πινιάτα που λες
Οι προσφορές του e-food για το σουπερμάρκετ του δεν είναι καθόλου καλές
 

daima703

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Δεκ 2019
Μηνύματα
5.724
Like
1.498
Πόντοι
266
Αναγκαστικά ψήφισα ΠΑΣΟΚ διότι μαζί τα φαγαμε:confused:
Το χεις διαβάσει το βιβλίο του πάγκαλου;
Εγώ το χω διαβάσει και πολύ μου αρέσει
Το δεύτερο δεν έχω διαβάσει το μαζί τα φάγαμε και εξακολουθούμε να τα τρώμε
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.430
Like
13.779
Πόντοι
3.656
Οι προσφορές του e-food για εστιατόρια σουβλατζίδικα και λοιπά με το ένα συν ένα συμφέρουν
Και με την τυχερή πινιάτα που λες
Οι προσφορές του e-food για το σουπερμάρκετ του δεν είναι καθόλου καλές
Μπορείς να παραγγείλεις ένα πακέτο κορν φλεικς ένα γάλα και ένα πακέτο κωλοχαρτα...και να στα φέρουν στο σπίτι σου σε 20 λεπτά...τι περίμενες ότι θα είχαν και καλύτερες τιμές?
 

sex volcano

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
15 Οκτ 2012
Μηνύματα
26.690
Κριτικές
183
Like
43.795
Πόντοι
21.896
Το χεις διαβάσει το βιβλίο του πάγκαλου;
Εγώ το χω διαβάσει και πολύ μου αρέσει
Το δεύτερο δεν έχω διαβάσει το μαζί τα φάγαμε και εξακολουθούμε να τα τρώμε
Τώρα επί Κούλη μαζί δεν τα φάγαμε διότι ο Κούλης τα τρώει με τις 5-10 οικογένειες πλέον ....

Με Κούλη είμαστε στην απέξω :confused:
 
  • Like
Αντιδράσεις: Νίο

daima703

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Δεκ 2019
Μηνύματα
5.724
Like
1.498
Πόντοι
266
Μπορείς να παραγγείλεις ένα πακέτο κορν φλεικς ένα γάλα και ένα πακέτο κωλοχαρτα...και να στα φέρουν στο σπίτι σου σε 20 λεπτά...τι περίμενες ότι θα είχαν και καλύτερες τιμές?
Με τόσο λίγα λεφτά και που δίνεις και δεν θυμάμαι πόσο 2 3 ευρώ για το delivery η τιμή μπορεί να είναι διπλάσια από ένα κανονικό σούπερ μάρκετ
Εγώ έχω δίπλα μου ένα σούπερ μάρκετ και σε απόσταση 3 λεπτά με τα πόδια αλλο σε απόσταση
5 αλλο
Και Σε αυτά πολλές φορές πάω με τα πόδια για να περπατήσω και λιγάκι
Γιατί στην ηλικία μου χρειάζεται και αυτό
 

daima703

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Δεκ 2019
Μηνύματα
5.724
Like
1.498
Πόντοι
266
Τώρα επί Κούλη μαζί δεν τα φάγαμε διότι ο Κούλης τα τρώει με τις 5-10 οικογένειες πλέον ....

Με Κούλη είμαστε στην απέξω :confused:
Κοίταξε είναι πως το πάρει κανείς
Στην 1η κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ
Πήρε πολλά λεφτά ο μέσος άνθρωπος
Στη δεύτερη κυβέρνηση
Έγινε πρόγραμμα λιτότητας αν θυμάσαι το 85 με υπουργό οικονομίας το Σημίτη
Και φτάσαμε του 89 να μην έχουμε να πληρώσουμε μισθούς και συντάξεις
Δεν υπάρχουνε μόνο υπέρ σε κάθε διακυβέρνηση
Όμως Τσοχατζόπουλος Παπαντωνίου και λοιποι σου θυμίζουν τίποτα;
Διάλειμμα τώρα αργότερα πάλι
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom