Νέα

Κυριάκος Μητσοτάκης-ΝΔ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα stekas72
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 97K
  • Εμφανίσεις 2M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 41 άτομα (8 μέλη και 33 επισκέπτες)

sex volcano

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
15 Οκτ 2012
Μηνύματα
26.690
Κριτικές
183
Like
43.795
Πόντοι
21.896
Αλίμονο να μην είχε
Και δεν είμαι θαυμαστής υποστηρίζω
Έχω γράψει ότι είναι το καλύτερο από αυτά που υπάρχουν όχι ότι είναι και το βέλτιστο
Γράψε ένα καλό σεντόνι στο νήμα του μπραβοκουλης κ αποστομωσε τους ...καλό σεντόνι όμως 10,000 λέξεις κ πάνω να βαρεθούν να το διαβάσουν ώστε να παρατήσουν το νήμα κ να θαφτεί
 

sex volcano

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
15 Οκτ 2012
Μηνύματα
26.690
Κριτικές
183
Like
43.795
Πόντοι
21.896
Αλίμονο να μην είχε
Και δεν είμαι θαυμαστής υποστηρίζω
Έχω γράψει ότι είναι το καλύτερο από αυτά που υπάρχουν όχι ότι είναι και το βέλτιστο
Έχει ψηφίσει ποτέ άλλο κόμμα από το 2010 κ μετά εκτός από ΝΔ;
 

daima703

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Δεκ 2019
Μηνύματα
5.724
Like
1.498
Πόντοι
266
Έχει ψηφίσει ποτέ άλλο κόμμα από το 2010 κ μετά εκτός από ΝΔ;
Έχω απαντήσει πάλι σε αυτό το ερώτημα

Αν πω ναι Θα με λέτε οφα
Αν ναι φανατικό
Και έχω δει σε άλλους να τα λέτε αυτά

Κοίτα όμως ποια είναι η πραγματικότητα γιατί δεν με έβριζε πάντα
Ως γνωστόν λέει συνεχώς εναντίον της Νέας Δημοκρατίας
Από τότε που του είπα γιατί βρίζεις Νέα Δημοκρατία αφού στο φανερό γκάλοπ του Ιουνίου του 22 ψήφισες υπέρ
Άρχισε το βρισίδι
 

sex volcano

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
15 Οκτ 2012
Μηνύματα
26.690
Κριτικές
183
Like
43.795
Πόντοι
21.896
Έχω απαντήσει πάλι σε αυτό το ερώτημα

Αν πω ναι Θα με λέτε οφα
Αν ναι φανατικό
Και έχω δει σε άλλους να τα λέτε αυτά

Κοίτα όμως ποια είναι η πραγματικότητα γιατί δεν με έβριζε πάντα
Ως γνωστόν λέει συνεχώς εναντίον της Νέας Δημοκρατίας
Από τότε που του είπα γιατί βρίζεις Νέα Δημοκρατία αφού στο φανερό γκάλοπ του Ιουνίου του 22 ψήφισες υπέρ
Άρχισε το βρισίδι
Βρε εγώ σε ρωτώ
Έχεις ψηφίσω ποτέ άλλο κόμμα εκτός από ΝΔ σε εκλογές ;από το 2012 κ μετά;
 

daima703

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Δεκ 2019
Μηνύματα
5.724
Like
1.498
Πόντοι
266
Γράψε ένα καλό σεντόνι στο νήμα του μπραβοκουλης κ αποστομωσε τους ...καλό σεντόνι όμως 10,000 λέξεις κ πάνω να βαρεθούν να το διαβάσουν ώστε να παρατήσουν το νήμα κ να θαφτεί
Υπάρχουν και αρνητικά σε όλους μας
Το να γράφεις πολλά
Η ειρωνεία
Η υποτίμηση
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Σου απάντησα πλήρως με το προηγούμενο μήνυμα
 

sex volcano

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
15 Οκτ 2012
Μηνύματα
26.690
Κριτικές
183
Like
43.795
Πόντοι
21.896
Υπάρχουν και αρνητικά σε όλους μας
Το να γράφεις πολλά
Η ειρωνεία
Η υποτίμηση
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Σου απάντησα πλήρως με το προηγούμενο μήνυμα
Η υποτίμηση που κολλάει;
 

daima703

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Δεκ 2019
Μηνύματα
5.724
Like
1.498
Πόντοι
266
Να σε ρωτήσω και εγώ κάτι Πολιτικό;
Συμφωνείς με την άποψή του Ανδρουλάκη να ψηφίσει κανείς ΠΑΣΟΚ χωρίς να λέει ποιον θα προτείνει μετά υποψήφιο πρωθυπουργό;
 

sex volcano

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
15 Οκτ 2012
Μηνύματα
26.690
Κριτικές
183
Like
43.795
Πόντοι
21.896
Αν πιστεύεις ότι σε κανένα από τα μηνύματα σου από τα πιο πάνω μ τελευταία δεν με υποτιμήσες έκανα λάθος
Αν όχι κατάλαβες
Πολλάκις δηλώνω ότι είσαι ζεν της πολιτικής σκηνής εδώ μέσα κ.μαλιστα κ στη προσωπική μου ζωή με μέλη που βγαίνω από το σαητ ανεξαρτήτως αν διαφωνώ μαζί σου...
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.421
Like
13.770
Πόντοι
3.656
Καρτέλ εφόσον δε μπορούν να διαμορφώσουν τις τιμές και άλλες επιχειρησεις πωλούν φθηνότερα, το ίδιο προϊόν, δεν υφίσταται.
Καρτέλ έχει στο ρεύμα, τη βενζίνη, την κινητή. Ελάχιστες εταιρείες, συγκεντρωμένη αγορά, τιμές μπετόν.
Ο όρος αισχροκέρδεια είναι αστείος. Τον χρησιμοποιούν οι κυβερνήσεις για να δείξουν ότι και καλά κάτι κανουν ενάντια στην ακρίβεια. Σκοπός κάθε επιχείρησης είναι το κέρδος. Το ποσοστό το ορίζει η ίδια, το στηρίζει ή όχι η αγορά.
Αθέμιτος ανταγωνισμός δεν είναι η αναφορά του γελοίου του Αδωνη στο οποιοδηποτε S/M. Είναι η δυνατότητα του κάθε Μασούτη να σου κάνει δώρο ενα ποσό από το αρνί που αγοράζεις, για να σε τραβήξει στο καταστημα να πάρεις κι άλλα προϊόντα. Από τα οποία, με πολλούς τρόπους, θα βγαλει το δώρο που θεωρητικά σου κάνει.
Το συνοικιακό καταστημα δεν έχει αυτή τη δυνατότητα. Και στην τελική δε σε υποχρεώνει κανείς να πάρεις αρνί με 14 ευρώ το κιλό. Έχει αλλού φθηνότερα. Πάρε από κει
Της ίδιας ποιότητας είναι κι αυτό.
Τύπε διαφωνούμε σε μερικά πράγματα. Πως είναι αστείος ο όρος αισχροκέρδεια? Δηλαδή συμφωνείς με τις τιμές του ρεύματος? Δεν αισχροκερδούν οι πάροχοι πατώντας στην ανάγκη σου για ρεύμα? Ε με τον ίδιο τροπο μπορεί να αισχροκερδεί κάποιος που πουλάει ένα εποχιακό είδος.

Αθέμιτος ανταγωνισμός είναι όταν ο υπουργός είναι κολλητός σου και βγαίνει στην τηλεόραση και λέει πάτε στον Μασούτης να πάρετε έχει φτηνό αρνί. Διότι ο χασάπης δεν έχει τέτοια σχέση με τον υπουργό. Όσο για τα άλλα τι να κάνουμε? να κλείσουν τα σούπερ μάρκετ? Έτσι λειτουργεί ο καπιταλισμός...αυτός που έχει το κεφάλαιο...κάνει μαζικές προμήθειες..και πουλάει φτηνότερα...και όποιος δεν έχει...πρέπει να παρέχει καλύτερες υπηρεσίες (καλύτερη ποιότητα κρέατος) σε προσιτές τιμές.

Τι εννοείς δεν σε υποχρεώνει? Αν το πουλάς 14 και οι άλλοι με την ίδια ποιότητα το πουλάνε 10 τότε δεν μπορείς να μιλάς για αδικία.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.421
Like
13.770
Πόντοι
3.656
Είπαν ότι το αγοράζουν 7,50 με 7,80 στην Βαρβάκειο και το πουλάνε 9,99. Λες κοντά στο 70% κέρδος. Από που βγαίνει το νούμερο αυτό? 9,99 στο σούπερ Ελληνικό. Τι Ελληνικό δλδ? Αυτό που σφαχτηκε στην Ελλάδα η αυτό που μεγάλωσε στην Ελλάδα? Στην πρώτη περίπτωση πόσο το αγοράζει το super και με τι κέρδος πουλάει?
Ρε τύπε...είπε ότι το αγοράζουν 7,50 με 8,00 και το πουλάνε τα χασάπικα περίπου 14. Όχι στην Βαρβάκειο...δεν το λέω εγώ...ο πρόεδρος τους το είπε...εγώ το άκουσα στο YouTube.

Τώρα θα γίνουμε και ειδικοί στα αρνιά? Που να ξέρω ποιο μεγάλωσε στην Ελλάδα ή τι έφαγε και που βοσκούσε?

Σίγουρα το σούπερ μάρκετ το αγοράζει πιο φτηνά από τον χασάπη...αλλά σίγουρα το πουλάει με χαμηλότερο ποσοστό κέρδους....τα σούπερ γενικά δουλεύουν με πολύ μικρό ποσοστό...μεγάλες πωλήσεις.

Άλλο το 70% στις 50.000 άλλο το 7% στα 70.000.0000
 

resp

Σπουδαίος
Εγγρ.
5 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.574
Like
6.205
Πόντοι
2.356
Τύπε διαφωνούμε σε μερικά πράγματα. Πως είναι αστείος ο όρος αισχροκέρδεια? Δηλαδή συμφωνείς με τις τιμές του ρεύματος? Δεν αισχροκερδούν οι πάροχοι πατώντας στην ανάγκη σου για ρεύμα? Ε με τον ίδιο τροπο μπορεί να αισχροκερδεί κάποιος που πουλάει ένα εποχιακό είδος.

Αθέμιτος ανταγωνισμός είναι όταν ο υπουργός είναι κολλητός σου και βγαίνει στην τηλεόραση και λέει πάτε στον Μασούτης να πάρετε έχει φτηνό αρνί. Διότι ο χασάπης δεν έχει τέτοια σχέση με τον υπουργό. Όσο για τα άλλα τι να κάνουμε? να κλείσουν τα σούπερ μάρκετ? Έτσι λειτουργεί ο καπιταλισμός...αυτός που έχει το κεφάλαιο...κάνει μαζικές προμήθειες..και πουλάει φτηνότερα...και όποιος δεν έχει...πρέπει να παρέχει καλύτερες υπηρεσίες (καλύτερη ποιότητα κρέατος) σε προσιτές τιμές.

Τι εννοείς δεν σε υποχρεώνει? Αν το πουλάς 14 και οι άλλοι με την ίδια ποιότητα το πουλάνε 10 τότε δεν μπορείς να μιλάς για αδικία.
Το ρεύμα έχει ανελαστική ζήτηση. Το αρνί όχι. Οπότε δεν υπάρχει σύγκριση. Φυσικά και δεν είμαι ευχαριστημένος με τις τιμές κάποιων αγαθών όπως το ρεύμα ή το αέριο. Η τιμή τους όμως δεν είναι αποτέλεσμα αισχροκερδειας. Έκλεισε η στρόφιγγα του φθηνού αερίου για γεωπολιτικούς λόγους, αυξήθηκαν οι τιμές. Πριν το εμπαργκο στο ρωσικό αέριο δεν υπήρχε κάποια αισχροκερδεια στο ρεύμα.
Και ποιο είναι το ποσοστό του κέρδους που ορίζεται ως αισχρό;
Αθέμιτος ανταγωνισμός δεν υπάρχει μεταξύ του Μασούτη και του κάθε συνοικιακού χασάπη, ακόμα κι αν ο Υπουργός τον μνημονεύει κάθε πέντε λεπτά. Μόνο μεταξύ Μασούτη, Σκλαβενιτη, Βασιλοπουλου και λοιπών. Που δεν υπάρχει γιατί εφαρμόζουν εναρμονισμένες πρακτικές.
Δε με υποχρεώνει ως πελάτη. Οπότε δε γίνεται να είμαι κι αυτός που πουλάει.
 

dantedmc

Μέγας
Εγγρ.
1 Νοε 2017
Μηνύματα
11.566
Κριτικές
3
Like
11.122
Πόντοι
3.936
Ρε τύπε...είπε ότι το αγοράζουν 7,50 με 8,00 και το πουλάνε τα χασάπικα περίπου 14. Όχι στην Βαρβάκειο...δεν το λέω εγώ...ο πρόεδρος τους το είπε...εγώ το άκουσα στο YouTube.

Τώρα θα γίνουμε και ειδικοί στα αρνιά? Που να ξέρω ποιο μεγάλωσε στην Ελλάδα ή τι έφαγε και που βοσκούσε?

Σίγουρα το σούπερ μάρκετ το αγοράζει πιο φτηνά από τον χασάπη...αλλά σίγουρα το πουλάει με χαμηλότερο ποσοστό κέρδους....τα σούπερ γενικά δουλεύουν με πολύ μικρό ποσοστό...μεγάλες πωλήσεις.

Άλλο το 70% στις 50.000 άλλο το 7% στα 70.000.0000
Εγώ τον άκουσα στην Βαρβάκειο. Ίσως κάνω λάθος οκ.

Πάντως το πρωί στον Μάνεση βγήκε ένας πρόεδρος παραγωγών και είπε ότι υπάρχουν τα Σκοπιανά αρνιά τα φέρνουν ζωντανά Ελλάδα και τα σφάζουν εδώ και αποκτούν την Ελληνική σφραγίδα και πουλιούνται σαν ΝΤΟΠΙΑ.
 

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
70.099
Like
72.175
Πόντοι
12.756
Γράψε ένα καλό σεντόνι στο νήμα του μπραβοκουλης κ αποστομωσε τους ...καλό σεντόνι όμως 10,000 λέξεις κ πάνω να βαρεθούν να το διαβάσουν ώστε να παρατήσουν το νήμα κ να θαφτεί
ΠΑΛΙΟΜΟΥΝΟΠΑΝΟ ΚΑΙ ΣΥ . θα έρθει η ωρα σου γαμημενε
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.421
Like
13.770
Πόντοι
3.656
Το ρεύμα έχει ανελαστική ζήτηση. Το αρνί όχι. Οπότε δεν υπάρχει σύγκριση. Φυσικά και δεν είμαι ευχαριστημένος με τις τιμές κάποιων αγαθών όπως το ρεύμα ή το αέριο. Η τιμή τους όμως δεν είναι αποτέλεσμα αισχροκερδειας. Έκλεισε η στρόφιγγα του φθηνού αερίου για γεωπολιτικούς λόγους, αυξήθηκαν οι τιμές. Πριν το εμπαργκο στο ρωσικό αέριο δεν υπήρχε κάποια αισχροκερδεια στο ρεύμα.
Και ποιο είναι το ποσοστό του κέρδους που ορίζεται ως αισχρό;
Αθέμιτος ανταγωνισμός δεν υπάρχει μεταξύ του Μασούτη και του κάθε συνοικιακού χασάπη, ακόμα κι αν ο Υπουργός τον μνημονεύει κάθε πέντε λεπτά. Μόνο μεταξύ Μασούτη, Σκλαβενιτη, Βασιλοπουλου και λοιπών. Που δεν υπάρχει γιατί εφαρμόζουν εναρμονισμένες πρακτικές.
Δε με υποχρεώνει ως πελάτη. Οπότε δε γίνεται να είμαι κι αυτός που πουλάει.
Ναι αλλά σε τι ποσοστό αυξήθηκε το κόστος του παρόχου για το ρεύμα και σε τι ποσοστό αύξησε την τιμή του αυτό μπορεί να χαρακτηριστεί ως αισχροκέρδεια. Δηλαδή ναι αυξήθηκε η τιμή του φυσικού αερίου...αλλά στα ίδια επίπεδα με τις αυξήσεις στην τιμή της κιλοβατώρας?

Να στο πω με πιο απλό παράδειγμα.....με τα καύσιμα....τις ημέρες που γινόταν της πουτάνας....αγόραζε ο βενζινάς το καύσιμο με μια τιμή....και ξαφνικά μέσα στην εβδομάδα ανέβαινε η τιμή 2 φορές πάνω....αυτός όμως το είχε αγοράσει με μια συγκεκριμένη τιμή...και έπαιζε ανάλογα με το τι γινόταν με το βαρέλι εκείνη την ημέρα που έβαζε τις τιμές. Αυτό δεν είναι αισχροκέρδεια?

Όταν το σούπερ μάρκετ και ο χασάπης θα πουλήσουν το ίδιο προϊόν στην ίδια αγορά την ίδια περίοδο μπορείς να πεις ότι είναι αθέμιτος ανταγωνισμός αν ο ένας διαφημίζεται από τον υπουργό κάθε μέρα.
 

sex volcano

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
15 Οκτ 2012
Μηνύματα
26.690
Κριτικές
183
Like
43.795
Πόντοι
21.896

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.421
Like
13.770
Πόντοι
3.656
Εγώ τον άκουσα στην Βαρβάκειο. Ίσως κάνω λάθος οκ.

Πάντως το πρωί στον Μάνεση βγήκε ένας πρόεδρος παραγωγών και είπε ότι υπάρχουν τα Σκοπιανά αρνιά τα φέρνουν ζωντανά Ελλάδα και τα σφάζουν εδώ και αποκτούν την Ελληνική σφραγίδα και πουλιούνται σαν ΝΤΟΠΙΑ.
Βαριέμαι να ψάξω αλλά το άκουσα και μου έκανε εντύπωση...τόση ώστε να πω έχει δίκιο εδώ το Άδωνης. Δεν έμεινα στα ελληνικά η ξένα αρνιά δεν τα ξέρω αυτά ούτε με απασχολούν. Άλλωστε είπα από την αρχή ότι παίρνω ως δεδομένο το ότι τα σούπερ θα έχουν κατώτερης ποιότητας αρνί.

Εμένα με ενόχλησε το ότι βγήκε αυτός από τους κρεοπώλες και είπε ότι δεν θα έπρεπε καθόλου να έχουν τα σούπερ μάρκετ αρνί γιατί κάνει κακό σε αυτούς. Και εγώ διαμορφώνω την άποψη ότι θα ήθελαν να έχουν το μονοπώλιο σε αυτό το προϊόν αυτές τις μέρες για να βγάλουν παραπάνω. όμως ο φτωχός πρέπει να μπορεί να πάρει και το φτηνό έστω και χειρότερο...αυτό είπα.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom