Νέα

Κυριάκος Μητσοτάκης-ΝΔ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα stekas72
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 99K
  • Εμφανίσεις 2M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 14 άτομα (7 μέλη και 7 επισκέπτες)

CLOSER822

Σπουδαίος
Εγγρ.
23 Ιουν 2008
Μηνύματα
24.968
Like
11.200
Πόντοι
2.606
Σε όποια δημόσια υπηρεσία και να πας τσιμπας τα αρχιδια μου.... ταλαιπωρία και άγιος ο θεός...δεν δουλεύει τίποτα ,έχουν και πρόσχημα τον κοβιντ και θες να πας εκατό φορές για μια απλή δουλειά...δημόσιο μπουρδέλο,δήμοι τα ίδια και χειρότερα,τράπεζες πίπα η δουλειά,νοσοκομεία άντε γεια....έχουν ξεχαρβαλωσει τα πάντα,όχι ότι δούλευαν, αλλά τώρα έχει παραγινει....τέτοια κατάσταση διαλυσης δεν θυμάμαι πότε...ούτε το 89 με τις απανωτές εκλογές τέτοιο μπουρδέλο.
 

CLOSER822

Σπουδαίος
Εγγρ.
23 Ιουν 2008
Μηνύματα
24.968
Like
11.200
Πόντοι
2.606
Και στα ΜΜΕ μια φάση ότι ζω σε ελβετικό κάντονι...μοιράζουν τηλεοπτικά ναρκωτικά με το τσουβαλι,έχουν βρει τρελή μοντα οι γαμιοπουστες!
 

kontolagnos

Ανώτερος
Εγγρ.
2 Μαρ 2007
Μηνύματα
31.351
Κριτικές
1
Like
35.430
Πόντοι
6.256
marrugtrhanooytsdii000.jpg
Πριν μια ωρα δημοσιος υπαλληλος μου ζητησε φωτοτυπια ταυτοτητας και οταν του πα οτι δεν μου παν να εχω οταν εκλεισα τηλεφωνικο ραντεβου, ψιλονευριασμενη μου πε οτι η υπηρεσια της δεν της παρεχει φωτοτυπιες για τους πολίτες,
Τελικα μου εκανε τη μεγαλη χαρη και μου εβγαλε.

Θυμηθηκα την ελλαδα τριαντα χρονια πισω,
Πουλας πλεον σπιτι ηλεκτρονικα αλλα ακομα θελουν φωτοτυπια ταυτοτητας.
Αφιερωμενο και στον καλο δεξιο μου φιλο
@alex71
 
Εγγρ.
13 Ιουν 2012
Μηνύματα
5.280
Κριτικές
8
Like
7.313
Πόντοι
2.636
Και στα ΜΜΕ μια φάση ότι ζω σε ελβετικό κάντονι...μοιράζουν τηλεοπτικά ναρκωτικά με το τσουβαλι,έχουν βρει τρελή μοντα οι γαμιοπουστες!
Το μιντιακό σύστημα στην Ελλάδα...
Πουτσα κοινώς :confused:

Screenshot_20220718-100753~2.png


 

kontolagnos

Ανώτερος
Εγγρ.
2 Μαρ 2007
Μηνύματα
31.351
Κριτικές
1
Like
35.430
Πόντοι
6.256
Άσε ρε αλεπουδιαρη πονηρε...τεράστιες φωτιές γράφει στη Γαλλία με 40ρια καυσωνα -15.000στρ σταχτη-και δω περισυ κάηκαν περίπου 2.000.000στρ. με μηδέν αέρα και 32βαθμους ...85.000στρ. έκαψε ρε πονηρέ μόνο η φωτιά στον σχινο και οι μαλακες σου έλεγαν πως δεν είχε ξεκινήσει η αντιπυρικη περίοδος και αιφνιδιάστηκε ο μηχανισμός...άντε παραπέρα σε λέω παίξε με καμία χοντρή που θέλει να μαζέψει τους πατσάδες της και άσε τα πολιτικά....
Τρελλο γέλιο περσυ που ειπαν 21 μαιου οτι δεν ειχε ξεκινησει η αντιπυρικη περιοδος,
Αλάνθαστοι με το στανιό
 

daima703

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Δεκ 2019
Μηνύματα
5.743
Like
1.501
Πόντοι
266
Τυπε η ταφόπλακα για τις νατουρα έρχεται..
Ζήτησε να μου γράψετε ποιος είναι ο νόμος και μου γράψατε την κριτική του νόμου που δεν είναι νόμος ακόμα αλλά είναι σε δημόσια διαβούλευση

Ο προς ψήφιση νόμος


Διάβασα μερικά πράγματα είναι πάρα πολλά και προσπάθησα να δω και το νόμο που αλλάζει το 1650 του 86

Πρέπει να είσαι ειδικός για να καταλαβαίνεις όλα αυτά που δεν είμαι

Χονδρικά κατάλαβα ότι ο νόμος του 86 έβαζα τις περιοχές προστασίας σε κατηγορίες από την πιο προστατευμένη σε λιγότερη

Και ο νέος υπό διαβούλευση αλλάζει σε κάθε κατηγορία τι μπορεί να γίνει

Ενδεικτικά μου έκανε εντύπωση το εξής

Τουριστικά καταλύματα, εγκαταστάσεις ειδικής τουριστικής υποδομής και λοιπές τουριστικές επιχειρήσεις του ν. 4276/2014 (Α’ 155), ήπιας τουριστικής ανάπτυξης, εφόσον εξυπηρετούν λειτουργικά μια ή περισσότερες μορφές θεματικού τουρισμού των άρθρων 4, 6, 13, 14, 15, 19 και 20 του ν. 4582/2018 (Α΄ 208), υπό τις ακόλουθες σωρευτικές προϋποθέσεις:
α. η πραγματοποιούμενη συνολικά δόμηση δεν υπερβαίνει το μηδέν κόμμα μηδέν πέντε (0,05) της επιφάνειας του γηπέδου, και
β. πληρούν ενεργειακά και περιβαλλοντικά κριτήρια της απόφασης της παρ. 1 του άρθρου 34 του ν. 4759/2020 (Α’ 245).
Τα τουριστικά καταλύματα, οι εγκαταστάσεις ειδικής τουριστικής υποδομής και οι λοιπές τουριστικές επιχειρήσεις δύνανται να αναπτύσσονται, υπό τις ως άνω προϋποθέσεις, και σε οργανωμένους υποδοχείς, με την επιφύλαξη της παρ. 2 του άρθρου 9 του ν. 3937/2011 (Α’ 60).


Σε μία κατηγορία μπορεί να χτιστούν ξενοδοχεία υπό προϋποθέσεις αλλά μόνο στο 5% του οικοπέδου

Και πιο κάτω σε λιγότερο προστατευμένη το 7% του οικοπέδου

Που είναι πάρα πολύ λίγο

Αλλά και πολλές άλλες επιτρεπτές δραστηριότητες που δεν ξέρουμε
με τι προϋποθέσεις

Βέβαια πάντα οι οργανώσεις οι περιβαντολλογικές θα διαμαρτύρονται για αλλαγές

Με λίγα λόγια εγώ με τις γνώσεις που έχω δεν μπορώ να κρίνω αυτό το νομοσχέδιο ούτε την κριτική που του ασκείται
 

μορφονιος

Σπουδαίος
Εγγρ.
6 Ιουλ 2013
Μηνύματα
10.165
Κριτικές
2
Like
9.081
Πόντοι
2.456
Ζήτησε να μου γράψετε ποιος είναι ο νόμος και μου γράψατε την κριτική του νόμου που δεν είναι νόμος ακόμα αλλά είναι σε δημόσια διαβούλευση

Ο προς ψήφιση νόμος


Διάβασα μερικά πράγματα είναι πάρα πολλά και προσπάθησα να δω και το νόμο που αλλάζει το 1650 του 86

Πρέπει να είσαι ειδικός για να καταλαβαίνεις όλα αυτά που δεν είμαι

Χονδρικά κατάλαβα ότι ο νόμος του 86 έβαζα τις περιοχές προστασίας σε κατηγορίες από την πιο προστατευμένη σε λιγότερη

Και ο νέος υπό διαβούλευση αλλάζει σε κάθε κατηγορία τι μπορεί να γίνει

Ενδεικτικά μου έκανε εντύπωση το εξής

Τουριστικά καταλύματα, εγκαταστάσεις ειδικής τουριστικής υποδομής και λοιπές τουριστικές επιχειρήσεις του ν. 4276/2014 (Α’ 155), ήπιας τουριστικής ανάπτυξης, εφόσον εξυπηρετούν λειτουργικά μια ή περισσότερες μορφές θεματικού τουρισμού των άρθρων 4, 6, 13, 14, 15, 19 και 20 του ν. 4582/2018 (Α΄ 208), υπό τις ακόλουθες σωρευτικές προϋποθέσεις:
α. η πραγματοποιούμενη συνολικά δόμηση δεν υπερβαίνει το μηδέν κόμμα μηδέν πέντε (0,05) της επιφάνειας του γηπέδου, και
β. πληρούν ενεργειακά και περιβαλλοντικά κριτήρια της απόφασης της παρ. 1 του άρθρου 34 του ν. 4759/2020 (Α’ 245).
Τα τουριστικά καταλύματα, οι εγκαταστάσεις ειδικής τουριστικής υποδομής και οι λοιπές τουριστικές επιχειρήσεις δύνανται να αναπτύσσονται, υπό τις ως άνω προϋποθέσεις, και σε οργανωμένους υποδοχείς, με την επιφύλαξη της παρ. 2 του άρθρου 9 του ν. 3937/2011 (Α’ 60).


Σε μία κατηγορία μπορεί να χτιστούν ξενοδοχεία υπό προϋποθέσεις αλλά μόνο στο 5% του οικοπέδου

Και πιο κάτω σε λιγότερο προστατευμένη το 7% του οικοπέδου

Που είναι πάρα πολύ λίγο

Αλλά και πολλές άλλες επιτρεπτές δραστηριότητες που δεν ξέρουμε
με τι προϋποθέσεις

Βέβαια πάντα οι οργανώσεις οι περιβαντολλογικές θα διαμαρτύρονται για αλλαγές

Με λίγα λόγια εγώ με τις γνώσεις που έχω δεν μπορώ να κρίνω αυτό το νομοσχέδιο ούτε την κριτική που του ασκείται
Τυπε είσαι σε συζήτηση στο μπου..
Πηγουλες κ νόμοι είναι εκτός..
Χονδρικα θα τα γαμησουν ολα..
Λιανικά τίποτα τυχαίο..
Ψιλικοκο πράσινα άλογα .
:confused: :confused: :confused:
 

daima703

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Δεκ 2019
Μηνύματα
5.743
Like
1.501
Πόντοι
266
Δεν καταλαβαίνω τι νόημα έχει το να αναφέρουμε ότι έχει κατακαίει η Ελλάδα και πριν το 2020. Οι κυβερνήσεις αλλάζουν και οι εκτάσεις καίγονται γιατί όλες οι κυβερνήσεις είναι διατεθημένες να δώσουν προς εκμεταλευση τις καμένες περιοχές.

Είμαι απόλυτα σίγουρος ότι θα πρέπει να υπάρχει νόμος που να απαγορεύει την εκμεταλευση της περιοχής για 100 χρόνια...ώστε να ξέρει ο κάθε ένας που έχει συμφέρον ότι σε καμένη περιοχή δεν μπορεί να πάει να χτίσει.

Γιατί φίλε ο κάθε επιχειρηματίας μπορεί να πάει να χτίσει το καζίνο του άλλου...η να πάει να βάλει άλλου τις ανεμογεννήτριες...η καμένη Γη δεν αναπληρώνεται μέσα στη δίκη σου και τη δίκη μου τη ζωή.

Σε κάθε περίπτωση αν διαβάσαμε καλά το άρθρο αυτός ο νόμος διευκολύνει την εκμεταλευση της καμένης γης άρα αυξάνει το συμφέρον και ως εκ τούτου την πιθανότητα του εμπρησμού.

Αν νομίζεις ότι η φύση και το οικοσύστημα έχουν γαλάζιο η κόκκινο χρώμα κάτι δεν έχεις καταλάβει σωστά...και αφού σου αρέσει τόσο πολύ η καμένη γη και οι ευκαιρίες που φέρνει....γιατί δεν παίρνεις τα πράγματα σου να πας να μετακομίσεις στην Εύβοια...σε κανένα από τα καμένα χωριά...ξέρεις πόσες δουλειές έχουν ανοίξει εκεί? χιλιάδες...έχουν χεστεί στο χρήμα...γιαυτο οι βουλευτές δε πετάνε ούτε με ελικόπτερο από πάνω...
Διάβασα το νομοσχέδιο προς διαβούλευση και είναι πολύ πολύπλοκο και παραπέμπει σε άλλους νομούς
Έκανα μερικές παρατηρήσεις στην απάντησή μου προς το μορφονιό αλλά γενικά δεν είμαι ειδικός για να το κρίνω
Ούτε ειδικός για να καταλάβω αν η κριτική είναι σωστή

Πάμε τώρα
Όσον αφορά την τελευταία παράγραφο σου

Αν σε όσους αρέσει ο κομμουνισμός τους στέλνουμε σε κομμουνιστικές χώρες όσοι συμφωνούσαν με Ουκρανία στην Ουκρανία με Ρωσία στη Ρωσία
Με λαθρομετανάστες στις χώρες τους δεν θα έμενε κανείς στην Ελλάδα

Ποτέ δεν είπα ότι μου αρέσουν οι καμένες περιοχές ίσα-ίσα ότι πιστεύω ότι πρέπει να μην μείνουν καμένες και να αξιοποιηθούν
Έτσι ώστε και ο κόσμος να μη φύγει από κει και τουρίστες να πηγαίνουν

Κοροϊδεύεις για το να πας εκεί Έλα μην ξεχνάς ότι η κυβέρνηση έδωσε κίνητρα για τουρισμό 150 ευρώ σε καμένες περιοχές της Βόρειας Εύβοιας και 300 στην Σάμο και εξαντλήθηκαν μέσα σε 8 ώρες

Βρήκα στοιχεία και οι περισσότερες πυρκαγιές οφείλονται σε εμπρησμούς ηθελημένους ή όχι

Στους μην ηθελημένος εμπρησμούς και στους μη εμπρησμούς δεν έχω καμία αμφιβολία ότι οι καμμένες εκτάσεις πρέπει να αξιοποιηθούν

Στους ηθελημένος εμπρησμούς έχω πολλά διλήμματα

Παραδείγματος χάρη Αν κάποιος κάψει ηθελημένα μία έκταση Με σκοπό να την αξιοποιήσει οικονομικά να χτίσει και λοιπά
Και καούν και εκτάσεις άλλων 100 ιδιοκτητών που δεν είχαν καμία συμμετοχή στον εμπρησμό

Τι φταίνε οι άλλοι ιδιοκτήτες να μην μπορούν για 100 χρόνια να αξιοποιήσουν την περιουσία τους
Επειδή ο ένας θα έχει κάνει κομπίνα και θα κερδίσει λεφτά

Επίσης

Σπάνια οι σκληροί νόμοι αποτρέπουν εγκλήματα

Στις Ηνωμένες πολιτείες δεν νομίζω ότι εκεί που ισχύει θανατική ποινή υπάρχουν λιγότερα εγκλήματα από κει που δεν ισχύει

Στην Ελλάδα
Υπάρχει νόμος που απαγορεύει τους καθηγητές του δημοσίου να κάνουν ιδιαίτερα με ποινή απόλυσης ο 1566 του 85
Δεν νομίζω ότι εμπόδισε κανέναν καθηγητή με μικρές εξαιρέσεις φροντιστηρίων σε επαρχιακές πόλεις

Ο νόμος περί ιδιωνυμου καταλήψεις δημοσίων κτιρίων σχολείων πανεπιστημίων
Που λέει ότι η αστυνομία παρεμβαίνει αυτεπάγγελτα με μεγάλες ποινές φυλάκισης
Δεν νομίζω να εφαρμοστηκε

Και βέβαια οι νόμοι για τα αυθαίρετα με απειλή κατεδάφισης που ξέρουμε βέβαια τι συμβαίνει

Και τελευταίο δύο προσωπικά παραδείγματα

1 είχε πληρώσει ο πατέρας μου σε έναν οικοδομικό συνεταιρισμό στο σχοινιά για ένα οικόπεδο μαζί με πολλούς συναδέλφους του

Γεια πάνω από 20 χρόνια αγωνιζόμαστε για να αποδείξουν την ιδιοκτησία του οικοπέδου και ότι δεν είναι δασική έκταση

Μετά από 20 χρόνια πετύχαμε το πρώτο και παρέμεινε το δεύτερο

Στα 30 χρόνια σταμάτησα να ασχολούμαι είχε πεθάνει ο πατέρας μου και παρέμεινε διαφιλονικούμενη δασική έκταση
2 στο νησί δίπλα στο σπίτι στο οικόπεδο μου υπήρχε ένα αιωνόβιο Πεύκο
Το οποίο κινδύνευε να πέσει πάνω στο σπίτι
Δεν μπορούσες να το κόψεις αν δεν έπαιρνες άδεια από τη δασική υπηρεσία
Εντάξει το σπίτι έπεσε με άλλο τρόπο
 
Τελευταία τροποποίηση:

locoenelcoco

Μέλος
Εγγρ.
14 Νοε 2018
Μηνύματα
351
Like
621
Πόντοι
81
Θελω Αλεξ να μας κανει μια αναλυση για τη βενζινη....


Στα διυλιστηρια 1.75 το λιτρο...στα πρατηρια 2.3 ευρω το λιτρο.
ειπε ρε τυπε.. οτι φταιει η ισοτιμια. τοτε εχει διαφορα τωρα που ειναι 1 προς 1 να δουμε τι υπερπαπαρια θα πεταξει παλι
 

Hellraiser4Ever

Ανώτερος
Εγγρ.
20 Φεβ 2019
Μηνύματα
26.736
Like
24.568
Πόντοι
6.256
Εν τω μεταξύ ο ίδιος ο Κατρούγκαλος βγήκε και είπε ότι ο Λιγνάδης αποφυλακίστηκε χάρη σε νόμο του ΣΥΡΙΖΑ.
Πάλι κουβά τα συριζόπανα του μπου ντοτ κομ. :2funny:
Τραβα να τρομαξεις καμμια κακομοιρα πουτανα μωρη τερατομορφη χοντροκουραδα!!!

 

★ Tony xx ★

Μέγας
Εγγρ.
30 Μαΐ 2019
Μηνύματα
5.914
Κριτικές
3
Like
18.080
Πόντοι
3.556
Εν τω μεταξύ ο ίδιος ο Κατρούγκαλος βγήκε και είπε ότι ο Λιγνάδης αποφυλακίστηκε χάρη σε νόμο του ΣΥΡΙΖΑ.
Πάλι κουβά τα συριζόπανα του μπου ντοτ κομ. :2funny:
Ο Κατρούγκαλος επισήμανε ότι ο νόμος Καλογηρου κάνει υποχρεωτική τη αναστολή της ποινής ΕΦΟΣΟΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΣ ο ένοχος.
Αυτή τη μικρή λεπτομέρεια, το ΕΦΟΣΟΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΣ, την έκανες γαργάρα παχύδερμο χαζοτρολάκι της Πειραιώς και Τρικούπη.
 

daima703

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Δεκ 2019
Μηνύματα
5.743
Like
1.501
Πόντοι
266
Συμφωνώ με το ΣΥΡΙΖΑ με τον Καλογήρου και με τον hell όχι βέβαια στις βρισιές και διαφωνώ
Με τον Κούγια αφού διάβασα και την ανάλυση των χοαξες για τον νόμο της αναστολής
τ
 

dantedmc

Μέγας
Εγγρ.
1 Νοε 2017
Μηνύματα
11.606
Κριτικές
3
Like
11.166
Πόντοι
3.936
Είπαμε ρε μαλάκες......
Screenshot_20220718-184608_Facebook.jpg
 
  • Χαχα
Αντιδράσεις: ROB. C

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom