Νέα

Κυριάκος Μητσοτάκης-ΝΔ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα stekas72
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 99K
  • Εμφανίσεις 2M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 14 άτομα (4 μέλη και 10 επισκέπτες)

athinaios44

Ανώτατος
Εγγρ.
19 Μαΐ 2018
Μηνύματα
52.186
Like
50.994
Πόντοι
12.756
Και στα σταθερά έχουν δικαίωμα στους 6 μήνες οι πάροχοι να αλλάξουν τις χρεώσεις και ας έχεις υπογράψει για ένα χρόνο... Για όλα έχει προνοήσει ο ηγέτης σου.
αυτο δεν το ηξερα ρε...δωσε ενα λινκ αν εχεις μην τους γαμησω το ειναι τους
 

pnewman

Μέγας
Εγγρ.
20 Δεκ 2012
Μηνύματα
6.947
Like
11.870
Πόντοι
3.556
αυτο δεν το ηξερα ρε...δωσε ενα λινκ αν εχεις μην τους γαμησω το ειναι τους
Παίξτο κακός καλός μπάτσος
Γάμα τους ασάλιωτα το είναι τους όλο τώρα και στις εκλογές οσονούπω, όχι μόνο κόμμα, βάλτους και σταυρό να τους βγάλεις από την κατάθλιψη :confused:
 

athinaios44

Ανώτατος
Εγγρ.
19 Μαΐ 2018
Μηνύματα
52.186
Like
50.994
Πόντοι
12.756
Παίξτο κακός καλός μπάτσος
Γάμα τους ασάλιωτα το είναι τους όλο τώρα και στις εκλογές οσονούπω, όχι μόνο κόμμα, βάλτους και σταυρό να τους βγάλεις από την κατάθλιψη :confused:
αγορινα μη τα ξαναγραφω..οσο η εναλλακτικη ειναι Τσιπρας που τον εφαγα στην μαπα και οσο δεν τα κανει εντελως πουτανα ο ΚΟΥΛΗΣ θα ψηφιστει..τωρα αν ψαχνεις για δεξιο βαμμενο που να τα δικαιολογει ολα οχι σε μενα παντως
 

pnewman

Μέγας
Εγγρ.
20 Δεκ 2012
Μηνύματα
6.947
Like
11.870
Πόντοι
3.556
αγορινα μη τα ξαναγραφω..οσο η εναλλακτικη ειναι Τσιπρας που τον εφαγα στην μαπα και οσο δεν τα κανει εντελως πουτανα ο ΚΟΥΛΗΣ θα ψηφιστει..τωρα αν ψαχνεις για δεξιο βαμμενο που να τα δικαιολογει ολα οχι σε μενα παντως
Ρε καυλιάρη για πες μου δλδ τι "κρατιέται" ακόμα και διαφοροποιείται από τον Αλ6 ?
Στην οικονομία, στην εσωτερική πολιτική, στην εξωτερική πολιτική, στην υγεία, γενικά στο τι ζεις και έρχεται να ζήσεις.
Τι σκατά ουσιαστικά βελτιώθηκε σε σχέση με τους ζαίους που σε κάνει να αισθάνεσαι "ασφάλεια" ?
 

athinaios44

Ανώτατος
Εγγρ.
19 Μαΐ 2018
Μηνύματα
52.186
Like
50.994
Πόντοι
12.756
Ρε καυλιάρη για πες μου δλδ τι "κρατιέται" ακόμα και διαφοροποιείται από τον Αλ6 ?
Στην οικονομία, στην εσωτερική πολιτική, στην εξωτερική πολιτική, στην υγεία, γενικά στο τι ζεις και έρχεται να ζήσεις.
Τι σκατά ουσιαστικά βελτιώθηκε σε σχέση με τους ζαίους που σε κάνει να αισθάνεσαι "ασφάλεια" ?
πολλες ξενες επενδυσεις,μειωση φορων σου λεω 2 πραγματα..εχει κανει και εγκληματα φυσικα αλλα σε γενικες γραμμες καμμια σχεση με συριζα..και επειδη του τα εχω σουρει πολλακις ας τα ξαναγραψω τα εγκληματα....βιαστηκε να κλεισει τα λιγνιτικα,λανθασμενος τροπος στη αγορα ενεργειας,κολλημα με θερμανση με φυσικο αεριο και αργοτερα ψηφισε νομο για ηλεκρικους καυστηρες αυστηρα,σπαταλησε πολλα λεφτα σε αχρειαστα μεγαλες καραντινες
 

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
70.382
Like
72.697
Πόντοι
12.756
Ρε καυλιάρη για πες μου δλδ τι "κρατιέται" ακόμα και διαφοροποιείται από τον Αλ6 ?
Στην οικονομία, στην εσωτερική πολιτική, στην εξωτερική πολιτική, στην υγεία, γενικά στο τι ζεις και έρχεται να ζήσεις.
Τι σκατά ουσιαστικά βελτιώθηκε σε σχέση με τους ζαίους που σε κάνει να αισθάνεσαι "ασφάλεια" ?
Θα σου πει τα Αγγλικα και τα 60 ευρω του ΑΤΜ.
Που εδω και χρόνια απο το τότε που μου μαθανε ολοι μεχρι και καρβελι ψωμι με καρτα πανε και το παιρνουν.
60 ευρω μετρητα δεν εχουν ουτε οταν πληρωνονται .
Αλλα θα σου πουν οτι ολοι ηθελαν να βγαλουν λεφτα εξω εκεινη την περίοδο και δεν μπορουσαν, η γαμιοντουσαν στις αγορες απο το εξωτερικό και τους κολλησε την επιχειρηση
 

athinaios44

Ανώτατος
Εγγρ.
19 Μαΐ 2018
Μηνύματα
52.186
Like
50.994
Πόντοι
12.756
Θα σου πει τα Αγγλικα και τα 60 ευρω του ΑΤΜ.
Που εδω και χρόνια απο το τότε που μου μαθανε ολοι μεχρι και καρβελι ψωμι με καρτα πανε και το παιρνουν.
60 ευρω μετρητα δεν εχουν ουτε οταν πληρωνονται .
Αλλα θα σου πουν οτι ολοι ηθελαν να βγαλουν λεφτα εξω εκεινη την περίοδο και δεν μπορουσαν, η γαμιοντουσαν στις αγορες απο το εξωτερικό και τους κολλησε την επιχειρηση
θα σου πω οτι εισαι ενα σιχαμενο ναυαγιο κλεφτης,που εισαι τοσο ξεφτυλισμενο ανθρωπαριο που τωρα θες να βγει ο συριζα για να ξανακλεψεις..χασου ρε μπινεδακο απο εδω οταν μιλαμε σοβαρα που ντρεπεσαι και φοβασαι να βγεις απο το σπιτι σου..χαμουρογυφτα
 

Set_air

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2016
Μηνύματα
1.724
Like
3.431
Πόντοι
456
Βεβαίως και φταίνε αυτοί αλλά ο πλεμπαιος νομίζει ότι γίνεται μεγάλος και τρανός αν φάει δύο πιτογυρα αντί για ένα....

Εσύ που μένεις στο παιδικό σου δωμάτιο τι ανησυχείς;Όταν( η ΑΝ) μεγαλωσεις θα καταλάβεις....
ρουφάς το πουλί του Κούλη,'οπως κάτι ηλίθιοι σαν και εσένα που έκανα πέρα στην προσωπική μου ζωή
 

Leclerc

Σπουδαίος
Εγγρ.
5 Μαρ 2020
Μηνύματα
6.344
Like
9.457
Πόντοι
2.356
Την Πέμπτη 7 Ιουλίου κάποιος γράφει ότι ξαναέκλεισε ο Ισθμός.


Screenshot_19.jpg




Την Παρασκευή 8 Ιουλίου τον ξανάνοιξαν να περάσει ο φίλος του Κούλη… Μάτζικ Τζόνσον!!



Screenshot_10.jpg
 

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
70.382
Like
72.697
Πόντοι
12.756
θα σου πω οτι εισαι ενα σιχαμενο ναυαγιο κλεφτης,που εισαι τοσο ξεφτυλισμενο ανθρωπαριο που τωρα θες να βγει ο συριζα για να ξανακλεψεις..χασου ρε μπινεδακο απο εδω οταν μιλαμε σοβαρα που ντρεπεσαι και φοβασαι να βγεις απο το σπιτι σου..χαμουρογυφτα
Όποιος και να βγει θα κανω τα δικα μου , ΝΔ με συμφερει πιο πολυ :rockon:
 

Set_air

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2016
Μηνύματα
1.724
Like
3.431
Πόντοι
456
Την Πέμπτη 7 Ιουλίου κάποιος γράφει ότι ξαναέκλεισε ο Ισθμός.


Screenshot_19.jpg




Την Παρασκευή 8 Ιουλίου τον ξανάνοιξαν να περάσει ο φίλος του Κούλη… Μάτζικ Τζόνσον!!



Screenshot_10.jpg
δες τον "γιο" του Μάτζικ


NINTCHDBPICT000724563904-1.png
 

athinaios44

Ανώτατος
Εγγρ.
19 Μαΐ 2018
Μηνύματα
52.186
Like
50.994
Πόντοι
12.756
το χειροτερο που εκανε ο συριζας ηταν ο νομος Κατρουγκαλου για ασφαλιστικες εισφορες που ευτυχως ηταν το πρωτο που διορθωσε ο Μητσοτακουλας και μετα κατι που δεν τολμησαν να το κανουν ουτε στα μνημονια...εκοψε το ΕΚΑΣ..μουγκα στην στρουγκα βεβαια τοτε..ρε δεν γαμιομαστε λεω εγω
 

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
70.382
Like
72.697
Πόντοι
12.756
το χειροτερο που εκανε ο συριζας ηταν ο νομος Κατρουγκαλου για ασφαλιστικες εισφορες που ευτυχως ηταν το πρωτο που διορθωσε ο Μητσοτακουλας και μετα κατι που δεν τολμησαν να το κανουν ουτε στα μνημονια...εκοψε το ΕΚΑΣ..μουγκα στην στρουγκα βεβαια τοτε..ρε δεν γαμιομαστε λεω εγω
επαιρνες ΕΚΑΣ ;;;
Σε λιγο θα μας πεις οτι εκοψε και τις λαμπες πετρελαιου
 

athinaios44

Ανώτατος
Εγγρ.
19 Μαΐ 2018
Μηνύματα
52.186
Like
50.994
Πόντοι
12.756
επαιρνες ΕΚΑΣ ;;;
Σε λιγο θα μας πεις οτι εκοψε και τις λαμπες πετρελαιου
εχει σημασια αυτο;για μενα μου καταργησε εισφορα και παιρνω παραπανω..δεν κοιταω μονο το τομαρι μου
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:
 

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
70.382
Like
72.697
Πόντοι
12.756
εχει σημασια αυτο;για μενα μου καταργησε εισφορα και παιρνω παραπανω..δεν κοιταω μονο το τομαρι μου
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:
α ναι ξεχασα , κοιτας και τις ξενες επενδυσεις ..:coffee:

Θεμελιώδες επιχείρημα της ΝΔ είναι ότι μόνο αυτή μπορεί να φέρει επενδύσεις στην Ελλάδα. Οτι οι «αριστερές ιδεοληψίες» του ΣΥΡΙΖΑ καταστρέφουν την οικονομία, διώχνοντας τους επενδυτές. Γι' αυτό, εξάλλου, όλα τα γαλάζια στελέχη επικαλούνται το «success story» του 2014 (διακυβέρνηση Σαμαρά), όταν στην Ελλάδα οι Ξένες Αμεσες Επενδύσεις (ΞΑΕ) έφτασαν τα 2 δισ. ευρώ. Αλήθεια είναι.

Μόνο που, την απάντηση στο ερώτημα «ποιος φέρνει και ποιος διώχνει τις επενδύσεις» μάς δίνει, φυσικά, η σύγκριση:

Το 2016 (επί ΣΥΡΙΖΑ) ήρθαν 2,498 δισ. ευρώ Ξένες Άμεσες Επενδύσεις στη χώρα.
Το 2017 (επί ΣΥΡΙΖΑ) ήρθαν 3,2 δισ. ευρώ Ξένες Αμεσες Επενδύσεις στη χώρα. Πρόκειται για ρεκόρ 10ετίας (από το 2007 και μετά), δηλαδή πριν ακόμη από την κρίση.

Τα ανωτέρω στοιχεία βασίζονται στα αναθεωρημένα επίσημα νούμερα της Τραπέζης της Ελλάδος και δεν αφήνουν την παραμικρή αμφιβολία: Επί ΣΥΡΙΖΑ, όχι μόνον δεν φεύγουν οι επενδυτές (όπως ισχυρίζεται η ΝΔ), αλλά -αντιθέτως- προσελκύεται φρέσκο επενδυτικό χρήμα. Το 2018 καταγράφεται και πάλι -στα προσωρινά στοιχεία- θετικό πρόσημο. Για το 2019 προβλέπεται επιπλέον αύξηση. Με απλά λόγια, από ρεκόρ σε ρεκόρ το πάει ο ΣΥΡΙΖΑ, άσχετα από αυτά που γράφονται ανοήτως στα φιλογαλάζια media.

Μάλιστα, αν κανείς αναζητήσει τα επίσημα στοιχεία της πορείας του ακαθάριστου σχηματισμού παγίου κεφαλαίου, κατά τα χρόνια της κρίσης (ετήσια μεταβολή σε σταθερές τιμές 2010), θα διαπιστώσει ότι:

2010: -19,3%
2011: -20,5%
2012: -23,5%
2013: -8,4%
2014: -4,7%

Δηλαδή, μετά τη ραγδαία πτώση (κανονική καταστροφή) των πρώτων ετών του μνημονίου, η κυβέρνηση Σαμαρά κατάφερε ήταν να μετριάσει κάπως το ρημαγμό. Προφανώς, επειδή χειρότερα δεν γινόταν. Και, πάντως, το πρόσημο παρέμεινε αρνητικό.

Μετά ήρθε στην εξουσία ο ΣΥΡΙΖΑ και η εικόνα άλλαξε άρδην, ακόμη και το 2015, έτος δημοψηφίσματος, capital controls και δύο εκλογικών αναμετρήσεων. Πάντα με την ίδια σταθερά (έτος βάσης: 2010), τα νούμερα της διακυβέρνησης Τσίπρα είναι:

2015: +0,7%
2016: +4,7%
2017: +9,1% (ρεκόρ 10ετίας σε απόλυτα νούμερα)
2018: +0,8%
2019: +11,9% (πρόβλεψη - νέο ρεκόρ 12ετίας και βάλε)

Ολα αυτά, ενώ η οικονομία τρέχει ήδη με ανάπτυξη για 7 συνεχόμενα τρίμηνα συγκρίνοντας με την προηγούμενη χρονιά (y-o-y) και για 9 συνεχόμενα τρίμηνα συγκρίνοντας με το αμέσως προηγούμενο τρίμηνο (q-o-q). Επιδόσεις, που είχαμε να δούμε στα επίσημα στοιχεία της ΕΛΣΤΑΤ από το 2005, πολύ πριν από την κρίση και που ανάγκασαν τον Κυριάκο Μητσοτάκη να αφήσει στην άκρη τις προβλέψεις του περί ύφεσης (που διαψεύστηκαν πανηγυρικά) και να διασκευάσει τη ρητορική του, στο στυλ… «εντάξει, έχουμε ανάπτυξη, αλλά είναι αναιμική σε σχέση με τις άλλες χώρες της ευρωζώνης». Μόνο που και αυτό του το επιχείρημα ήρθε εσχάτως να ακυρώσει παταγωδώς η Κομισιόν, η οποία σε έκθεσή της προβλέπει αυξανόμενη ανάπτυξη για τα επόμενα δύο χρόνια στην Ελλάδα (2% το 2018, 2,2% το 2019, 2,3% το 2020), την ίδια ώρα που η υπόλοιπη ευρωζώνη θα επιβραδύνει (1,9% το 2018, 1,3% το 2019, 1,6% το 2020).

Σε όλα τα προαναφερθέντα προσθέστε ότι με συγκυβερνήσεις ΠΑΣΟΚ-ΝΔ (2010 – 2014) χάσαμε το 25% του ΑΕΠ (καταστροφή που δεν βίωσε ποτέ, καμία άλλη χώρα του πλανήτη, σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα και εν καιρώ ειρήνης)


Και για να προλάβω , απο το ΕΘΝΟΣ ειναι και οχι την ΑΥΓΗ

 

pnewman

Μέγας
Εγγρ.
20 Δεκ 2012
Μηνύματα
6.947
Like
11.870
Πόντοι
3.556
πολλες ξενες επενδυσεις,μειωση φορων σου λεω 2 πραγματα..εχει κανει και εγκληματα φυσικα αλλα σε γενικες γραμμες καμμια σχεση με συριζα..και επειδη του τα εχω σουρει πολλακις ας τα ξαναγραψω τα εγκληματα....βιαστηκε να κλεισει τα λιγνιτικα,λανθασμενος τροπος στη αγορα ενεργειας,κολλημα με θερμανση με φυσικο αεριο και αργοτερα ψηφισε νομο για ηλεκρικους καυστηρες αυστηρα,σπαταλησε πολλα λεφτα σε αχρειαστα μεγαλες καραντινες
Ποιες ξένες επενδύσεις καυλιάρη μου ωφέλησαν την τσέπη σου ? το data canter της Microsoft ή όλα τα ξένα funds που μπούκαραν και πήραν πακέτα κατασχεμένων ιδιοκτησιών ?
Ποια μείωση φόρου σου έκανε σημαντική διαφορά στην τσέπη ? Μη μου πεις ότι πριν ήσουν από 45% και πάνω και τώρα έπεσες κλίμακα και τα έκανες όλα εξοικονόμηση

Τα υπόλοιπα "εγκλήματα" που αναφέρεις μόνο σε ζημίωσαν. Αυτή ήταν η άριστη σκέψη που τους διαφοροποίησε σε σχέση με τους ζαίους και αισθάνεσαι ασφαλής ?
 

athinaios44

Ανώτατος
Εγγρ.
19 Μαΐ 2018
Μηνύματα
52.186
Like
50.994
Πόντοι
12.756
Ποιες ξένες επενδύσεις καυλιάρη μου ωφέλησαν την τσέπη σου ? το data canter της Microsoft ή όλα τα ξένα funds που μπούκαραν και πήραν πακέτα κατασχεμένων ιδιοκτησιών ?
Ποια μείωση φόρου σου έκανε σημαντική διαφορά στην τσέπη ? Μη μου πεις ότι πριν ήσουν από 45% και πάνω και τώρα έπεσες κλίμακα και τα έκανες όλα εξοικονόμηση

Τα υπόλοιπα "εγκλήματα" που αναφέρεις μόνο σε ζημίωσαν. Αυτή ήταν η άριστη σκέψη που τους διαφοροποίησε σε σχέση με τους ζαίους και αισθάνεσαι ασφαλής ?
καταργηση εισφορων αλληλεγγυης,μειωση εισφορων εργαζομενων,διορθωση του εκτρωματος Κατρουγκαλου,..Ο ΙΔΙΟΣ ΕΚΟΨΕ ΤΟ ΕΚΑΣ και δεν ανοιξε μυτη),..εγκλημα ενεργειακης ασφαλειας συριζα που ΠΟΥΤΣΑ ΤΟΥ δεν εκανε ενα τερματικο σταθμο αποθηκευσης ενω το φωναζε η Ευρωπη και τρεχει Μητσοτακης να το κανει τωρα ...
οσο για τα φαντς η αυτα θα τα επαιρναν η καποιοι αλλοι...
 

fun_tou_bou

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Μαρ 2021
Μηνύματα
764
Κριτικές
8
Like
895
Πόντοι
366
εχει σημασια αυτο;για μενα μου καταργησε εισφορα και παιρνω παραπανω..δεν κοιταω μονο το τομαρι μου
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:
για τι ποσό μιλάμε;γτ ο συνοπαδός σου daima έλεγε ότι γλυτωσέ το τεράστιο ποσό των 5,5 ευρώ το μήνα
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom