Νέα

Καλό ταξίδι, Αμαλία...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Gamaomanoules
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 54
  • Εμφανίσεις 6K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Gamaomanoules

Μέλος
Εγγρ.
13 Ιαν 2007
Μηνύματα
1.125
Κριτικές
1
Like
24
Πόντοι
16
Δυστυχώς η Αμαλία Καλυβινού πέθανε!
Κάντε μια αναφορά σε αυτή την κοπέλα που μας χαστούκισε όλους με το θάρρος της και την γενναιότητά της!!!!
Καλό ταξίδι Αμαλία!
Σε ευχαριστούμε για το μάθημα ζωής που μας έδωσες!!!
Το blog της
πηγη.


 
OP
OP
G

Gamaomanoules

Μέλος
Εγγρ.
13 Ιαν 2007
Μηνύματα
1.125
Κριτικές
1
Like
24
Πόντοι
16
Εχοντας ζησει τον αγωνα που κανει ενας καρκινοπαθης απο οικειο μου περιβαλλον,
εχοντας δει υπο τι συνθηκες ειναι αναγκασμενος καποιος να παλεψει με την αρρωστεια αυτη,
τι δυναμη θελει να ανεχτεις τη σαπιλα του κατεστημενου σε γιατρους και νοσοκομεια,
εχω να πω οτι διαβαζοντας την ιστορια της αμαλιας,ενιωσα σχεδον σαν να ζωντανευουν μνημες που καθε αλλο παρα ευχαριστες ειναι.
Οσοι εχουν παει εστω μια φορα σε αντικαρκινικο νοσοκομειο σιγουρα θα νιωσουν πολλα παραπανω διαβαζοντας το μπλογκ της.
Δυστυχως για πολλους λογους τα θυματα σαν την αμαλια απο αμελεια γιατρων παντα θα υπαρχουν.
Σημερα εχει καταντησει ο ασθενης να ξεπουλαει σχεδον το βιος του για να ανταπεξερχεται στις οικονομικες απαιτησεις των θεραπειων.
Αηδια και μονο αηδια μου προκαλει η καταντια που επικρατει σημερα.
Η επιβιωση στα νοσοκομεια αποτελει πλεον εμπορικο φαινομενο.
Κουραγιο στους υπολοιπους εχω να πω.
Θελει ψυχη για να παλεψεις τον καρκινο.Η Αμαλια μας ειναι παραδειγμα προς μιμηση.
Καλο ταξιδι.
 

Επισκέπτης
Δυστυχώς η κατάσταση πηγαίνει από το κακό στο χειρότερο.

Μόνη λύση μολις διαγνωστεί κανείς με καρκίνο είναι να μαζέψει όλα του τα χρήματα και να πάει στο Λονδίνο.

Αν σώζεται, εκεί θα σωθεί. Εδώ θα τον φάνε ακόμη και αν η περίπτωση είναι ιάσιμη.

Μιλώ από προσωπική εμπειρία. (Περίπτωση στο στενό οικογενειακό περιβάλλον). Αν έμενε εδώ ο συγγενής, θα ήταν παρελθόν εδώ και 15 χρόνια.
 

troueno

Μέλος
Εγγρ.
14 Απρ 2006
Μηνύματα
3.393
Κριτικές
1
Like
904
Πόντοι
96
  Διαβασα ολο το blog της κοπελας και ανατριχιασα!!

  Καποτε και γω ειχα κατι ανεξήγητους πονοκεφαλους και τους απεδιδαν σε ψυχολογικά αιτια (αλλιως ΙΔΙΟΠΑΘΕΙΑ) . τοτε ειχα διαβασει ενα αρθρο στην εφημεριδα οτι ενας βρεττανος ειχε γραψει στην ταφοπλακα του "Και σας το ελεγα οτι δεν αισθανομαι καλά"

  Ειλικρινα δεν ξέρω τι να πω μακαρι να υπαρχει μεταθανατια ζωη η μετεσαρκωση και να επειστρεψει η Αμαλία ως γιατρος και οι γιατροι που δεν διεγνωσαν γρηγορα το πρόβλημα της ως ασθενεις 
 

rokoss

Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2006
Μηνύματα
1.282
Κριτικές
2
Like
5
Πόντοι
16
ειναι κριμα, τον 21ο αιωνα να υπαρχουν ανθρωποι πραγματικοι μαρτυρες αυτης της καταραμενης αρρωστειας. δε μπορω να δεχτω οτι δεν μπορουν να γιατρεψουν καποια κυταρα που την ειδαν στραβα. ΔΕ ΘΕΛΟΥΝ.οι λογοι πολλοι, ο βασικος? συμφεροντα οικονομικα. πολυ απλοικη η προσεγγιση μου αλλα δυστυχως ετσι ειναι.

καλο ταξιδι στην αμαλια, που προσπαθησε απεναντι στα θηρια (γιατρους) με ενα απλο bloggακι στο ιντερνετ. δε θελω να γραψω κατι αλλο, μου ξυπνανε φριχτες μνημες... δυστυχως..
 

liferider

Μέλος
Εγγρ.
18 Οκτ 2005
Μηνύματα
174
Κριτικές
6
Like
52
Πόντοι
1
Καλο ταξιδι, Αμαλια.

Αυτο που εχω να καταθεσω εγω παντως ειναι οι εντυπωσεις που αποκομισα απο συζητηση δυο γιατρων οσον αφορα προμηθειες φαρμακων που αφορουν τους καρκινοπαθεις.
Το μονο που τους ενδιεφερε ηταν ποσα δωρακια(ταξιδια) θα επαιρναν και ποια θα ηταν η μιζα τους.
Τωρα το οτι οσοι ασχολουνται με τις προμηθεις φαρμακων εχουν βιλα στο Σαο Παολο δεν χρειαζεται να το αναφερουμε.
Γενικα αφηνεται να εννοηθει το οτι μερικοι(ελπιζω) γιατροι δουλευουν εχοντας στο μυαλο τους το ρητο:
"Οσο εσυ πονας εγω τα οικονομαω"

Περαστικα μας
 

Επισκέπτης
  Ειλικρινα δεν ξέρω τι να πω μακαρι να υπαρχει μεταθανατια ζωη η μετεσαρκωση και να επειστρεψει η Αμαλία ως γιατρος και οι γιατροι που δεν διεγνωσαν γρηγορα το πρόβλημα της ως ασθενεις 
ειμαι πεπεισμενος 99,99% οτι ετσι θα γινει.και ο καθενας  θα παρει πισω την μαλακια του....
 

krotalias

Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2006
Μηνύματα
751
Like
7
Πόντοι
6
καλο ταξιδι να εχεις Αμαλια
και ελπιζω απο την προσπαθεια της εστω και ενας ανθρωπος να σωθει και να γλιτωσει αυτα που τραβηξε η κοπελα,θα ειναι σαν να σωζεται η ιδια.
 

NEON7

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Ιουλ 2006
Μηνύματα
1.504
Κριτικές
2
Like
1.404
Πόντοι
216
Αν υπαρχει αλλη ζωη,ελπιζω εκει που θα βρισκετε τωρα να ειναι υγιεις κ το παραδειγμα της ας φροντισουν ορισμενοι "γιατροι" να γινει μαθημα...
 

Neuronico

Μέλος
Εγγρ.
1 Απρ 2006
Μηνύματα
151
Like
4
Πόντοι
1
Τα θερμα συλληπητηρια στην οικογενεια της Αμαλιας, ελπιζω να βρηκε την γαληνη και την ηρεμια.
Το θεμα υγεια στην Ελλαδα σηκωνει μεγαλη συζητηση αλλα για μενα 2 ειναι τα βασικα θεματα.
α)ο αριθμος των γιατρων στην Ελλαδα ειναι πολυ μεγαλος για την χωρα. Το αποτελεσμα ειναι να κακοπληρωνονται και να γινονται κακοι εππαγελματιες. Ουτοπιστικα ολοι υποστηριζουμε οτι ο γιατρος ειναι λειτουργημα αλλα επειδη ζουμε στο 2007 και ο καπιταλισμος και το χρημα εχεουνε γινει θεοι καλυτερα να δουμε τα πραγματα πιο ψυχρα...Οπως ο καθενας μας δουλευει για αυτο που πληρωνεται ετσι και ο γιατρος ακολουθει την ιδια τακτικη, το ξερω θα μου πεις αν εσυ που εισαι μηχανικος π.χ κανεις μια βλακεια δεν τρεχει και τιποτα αλλα ο γιατρος πρεπει να ειναι πιο φιλοτιμος
Και ακριβως εκει μπαινει ο ρολος της πολιτειας που πρεπει να παιξει τον ρυθμιστικο παραγοντα. Μονο το κρατος μπορει να βαλει φρενο στην ασυδωσια και να τιμωρησει το κακο γιατρο και να φτιαξει καλυτερες δομες. Ζουμε σε μια χωρα που το κρατος οδηγει εδω και χρονια τους πολιτες του στην αποβλακωση και την παθητικοτητα, αν δεν ξυπνησουμε και να φωναξουμε οτι ζηταμε κατι καλυτερο δεν προκειται τα πραγματα να αλλαξουνε.
β) Το θεμα της προσβασης σε ακριβα φαρμακα ειναι μαλλον πολυπλοκο και δυσκολα τα πραγματα θα αλλαξουνε. Μιλαμε για κολοσσους εταιριες που δεν σκοπεουνε να χαρισουνε δεκαρα σε κανενα. Και οσο γιατροι και κυβερνησεις τα αρπαζουνε χοντρα τα πραγματα θα γινονται χειροτερα. Εχω παρακολουθησει καθηγητη ιατρικης μεσα σε αιθουσα να λεει οτι αν ο ασθενης ειναι πανω απο μια ηλικια συγκεκριμενα ακριβα φαρμακα δεν πρεπει να δινονται (δεν ειμαι γιατρος). Δυστυχως και εμεις οι ιδιοι φτασαμε την κατασταση εδω που βρισκεται. Εχουμε ζαλιστει ολοι απο το χρημα και την γκλαμουρια και εχουμε δημιουργησει μια κοινωνια που αν δεν εισαι δισεκατομυριουχος απο σοβαρες ασθενιες δεν ξεφευγεις.
Μονο σε καποιες περιπτωσεις δαν της Αμαλιας θα ξυπναμε για λιγο αλλα και παλι θα πεφτουμε στν ναρκη μας πιστευοντας οτι εμας δεν θα μας αγγιξει ποτε το ιδιο προβλημα.
Ας καταλαβουμε λοιπον ολοι σε τι κοινωνια ζουμε και ας αρχισουμε να αναρωτιομαστε ποσο θα αντεξουμε αυτη τη ξεφτιλα που μας προσφερουνε.
 

draxan04

Ανώτερος
Εγγρ.
25 Ιαν 2006
Μηνύματα
426
Κριτικές
55
Like
905
Πόντοι
6.810
Το καλό στην όλη ιστορία είναι ότι η κοπέλα κατάφερε να μας κάνει πιο υποψιασμένους με το τι συμβαίνει στο κύκλωμα!!!!!
Καλό ταξίδι Αμαλία
 

kos72

Μέλος
Εγγρ.
17 Νοε 2006
Μηνύματα
28
Like
0
Πόντοι
0
μολις διαβασα το blog....ειναι συγκλονιστικο...καλο ταξιδι Αμαλια...εμεις ομως που μενουμε πισω...θα αντιδρασουμε? ή θα το καταπιουμε παλι?....δυστυχως η δημοσια υγεια νοσει...το ξερουμε πολυ καλα...και αυτη η νοσηρη κατασταση θα συνεχισει να υπαρχει επειδη τα συμφεροντα ειναι μεγαλα...πολυ μεγαλα...και δεν ειναι ευκολο να παταχθουν...
 

neoklis79

Μέλος
Εγγρ.
16 Σεπ 2006
Μηνύματα
1.837
Κριτικές
1
Like
5
Πόντοι
16
  Εάν σκεφτεί κανείς το τι γίνεται σ αυτό το κράτος με γιατρούς δικηγόρους κ λοιπά λαμόγια, είναι να πάρει μία καραμπίνα κ να αρχίσει να εξολοθρεύει κόσμο. Δυστυχώς υπάρχουν ελάχιστοι γιατροί μ ανθρωπιά κ ευτυχώς ετυχε να γνωρίσουμε στην οικογενειά μας τέτοιους ανθρώπους. Μιλάμε για γιατρούς που ΔΕΝ καταδέχονταν να πάρουν χρήματα στο ιατρείο τους, ούτε καν για τα φάρμακα!!! Όσο για τους κακοπληρωμένους γιατρούς που λέει ο Neuronico, δεν έχω γνωρίσει ποτέ κανέναν τέτοιο όσο κακός κ αν ήταν στην δουλειά του, ενώ γ αυτούς που λένε ότι δεν πληρώνονται καλά μάλλον παραπληροφορημένοι από τα lifestyle περιοδικά είναι, νομίζοντας οτι με το να πάρουν το πτυχίο εγιναν ταυτόχρονα εκατομμυριούχοι κ γαμιάδες.
  Τέλος συμφωνώ απόλυτα κ με τον bakalh, ασχετα εάν στην δική μας περίπτωση δεν τα καταφέραμε τελικά. Μόνο κ μόνο η συμπεριφορά των εκεί ανθρώπων (ναι ναι τα γουρούνια οι άγγλοι κ οι βρωμιάρηδες πακιστανοί -έχουν πολύ λαό εκεί- όπως του αποκαλούμε εμείς...) σε συγκριση με των ελλήνων είναι απλά για κλάματα.
  Καλό ταξίδι Αμαλία...
 

vasos

Σεβαστός
Εγγρ.
28 Ιουν 2006
Μηνύματα
7.928
Κριτικές
33
Like
32
Πόντοι
2.057
ειναι κριμα, τον 21ο αιωνα να υπαρχουν ανθρωποι πραγματικοι μαρτυρες αυτης της καταραμενης αρρωστειας. δε μπορω να δεχτω οτι δεν μπορουν να γιατρεψουν καποια κυταρα που την ειδαν στραβα. ΔΕ ΘΕΛΟΥΝ.οι λογοι πολλοι, ο βασικος? συμφεροντα οικονομικα. πολυ απλοικη η προσεγγιση μου αλλα δυστυχως ετσι ειναι.

καλο ταξιδι στην αμαλια, που προσπαθησε απεναντι στα θηρια (γιατρους) με ενα απλο bloggακι στο ιντερνετ. δε θελω να γραψω κατι αλλο, μου ξυπνανε φριχτες μνημες... δυστυχως..

φιλτατε ροκο καπως ετσι εχουν τα πραματα,αλλα που να βγεις και να πεις σε κοινη θεα οτι ο καρκινος και το aids ουσιαστικα "σιτιζονται" πρωτον απο την αμαθεια-αγνοια-μη ενδιαφερον για γνωση των ανθρωπων και δευτερον απο το κατεστημενο που εκμεταλλευεται αυτην την αμαθεια!κατα τα αλλα ολοι οι γιατροι που προσφερουν τα χημειοθεραπευτικα φαρμακα ειναι οι μοναδικοι και εγκεκριμενοι απο το υπουργειο θεραπευτες μας και ολοι οι αλλοι τσαρλατανοι(φυσικα και υπαρχουν τσαρλατανοι παρα πολλοι δυστυχως)αλλα οποιος εχει διαβασει τον ιπποκρατη και ενδιαφερεται να αποκτησει γνωση στην μορφολογια του ανθρωπινου "οργανικου γιγνεσθαι" μπορει να ξεχωρισει ευκολα τους τσαρλατανους απο τους πραγματικους γνωστες του αντικειμενου!καλο ταξιδι αμαλια...
 

Επισκέπτης
Το θέμα είναι αν ευαισθητοποιηθούν κάποιοι γιατί τα χειρότερα πλησιάζουν.
Αυτή τη στιγμή που μιλάμε , πατεντάρονται τα ανθρώπινα γονίδια και μπλοκάρεται η Πανεπιστημιακή έρευνα σε ασθένειες λόγω υποτιθέμενης πνευματικής ιδιοκτησίας που δεν έχει νομική στήριξη διότι τα γονίδια δεν εφευρέθηκαν αλλά υπήρχαν πάντα εκεί .
Πολύ σύντομα η υγεία θα ιδιωτικοποιηθεί πλήρως και με αποικιοκρατικούς όρους .
 

bourdeliaris1984

Τιμημένος
Εγγρ.
22 Δεκ 2006
Μηνύματα
1.591
Κριτικές
35
Like
1.038
Πόντοι
7.775

bourdeliaris1984

Τιμημένος
Εγγρ.
22 Δεκ 2006
Μηνύματα
1.591
Κριτικές
35
Like
1.038
Πόντοι
7.775
Καλως. Ας τα αφησουμε αυτα γιατι δεν θελει και πολυ να γινει παλι πολιτικη συζητηση. Ας σεβαστουμε τη μνημη της κοπελας.
 

XRISTOS(1)

Μέλος
Εγγρ.
2 Σεπ 2005
Μηνύματα
384
Κριτικές
3
Like
17
Πόντοι
1
Κυριοι
Με την σειρα μου θα ευχηθω και εγω καλο ταξειδι στην Αμαλια και ας μην ηξερα τιποτα για αυτην και το δραμα της μεχρι πριν απο λιγο.
Παθων και εγω με πολυ συγγενικο μου προσωπο, αφου μας εφαγαν μια περιουσια και μειναμε στον δρομο τελικα χασαμε και τον ανθρωπο μας.

Η ουσια ειναι αλλη ομως αυτου του μυνηματος. Διαβαζω και επισκεπτομαι το σιτε συνεχως , σπανιοτατα μιλαω η εχω γραψει κατι εδω.
Εχω ομως ευχαριστα διαπιστωσει οτι εδω μεσα υπαρχει επιπεδο, γνωση, χιουμορ και ΜΕΓΑΛΗ ΑΝΘΡΩΠΙΑ.

Μπραβο παιδια συνεχιστε. 
 

lampis12

Μέλος
Εγγρ.
10 Σεπ 2006
Μηνύματα
173
Like
0
Πόντοι
1
Δεν πρέπει να πάει χαμένος ο αγώνας της Αμαλίας. Εκλογές πλησιάζουν, ας κάνουμε για πρώτη φορά στη ζωή μας την υπέρβαση. Να τιμωρήσουμε τη σαπίλα.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom