Νέα

Καλό ψωμί...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Maximilien
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 110
  • Εμφανίσεις 7K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.388
Like
10.924
Πόντοι
3.556
ο 80+ πιστεψε με δεν εχει καμμια τεχνογνωσια περι χημικης αρτοποιας. Λεει οτι εχει ακουσει.
Οκ, δεν επιμενω. Αρκει να επιχειρηματολογησεις για το αντιθετο και να μη μεινουμε στις μονολεκτικες αρνησεις. Παντως το ασπρο ψωμι πλεον δεν τρωγεται και εχω δοκιμασει πολλους φουρνους
 

baker45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Απρ 2022
Μηνύματα
575
Like
1.747
Πόντοι
206
Για το σικαλεως μου το ειπε φουρναρης 80+ χρονων
Γενικα κατηγορησε πολυ το ασπρο αλευρι
Ο 80+ δεν εχει ιδεα πιστεψε την διαφορα σικαλης απο ολικης κ τι προσφερει το καθενα.
 

baker45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Απρ 2022
Μηνύματα
575
Like
1.747
Πόντοι
206
Οκ, δεν επιμενω. Αρκει να επιχειρηματολογησεις για το αντιθετο και να μη μεινουμε στις μονολεκτικες αρνησεις. Παντως το ασπρο ψωμι πλεον δεν τρωγεται και εχω δοκιμασει πολλους φουρνους
Αμε πολυ ευκολο. Το σικαλεως εχει σχεδον 50% λευκο αλευρι μεσα γιατι αλλιως δεν ζυμωνεται. Εχει απλα λογο χαμηλοτερο γλυκαιμικο δεικτη.
 
OP
OP
Maximilien

Maximilien

Ανώτερος
Εγγρ.
28 Δεκ 2018
Μηνύματα
23.486
Κριτικές
8
Like
32.933
Πόντοι
6.536
To 2 που γράφεις έχει το καλύτερο με προζύμι (καρβέλι) σαν αυτό που φτιάχνανε στα χωριά με λίγο ξινή γεύση και φοβερό καλαμποκοψωμο.
Ναι!!!Γαμεί το καρβέλι που λές. :wanker:
Καλαμποκοψωμο έχει καλύτερο ο Γιούρας...:grin:
 

baker45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Απρ 2022
Μηνύματα
575
Like
1.747
Πόντοι
206
Το Ολικης εχει πιτουρο κ φυτρο σταριου το οποιο λειτουργει ως πρεβιοτικο κ επιταχυνει την χωνεψη , αρα δεν κρατας αχρηστες ουσιες, αρα βοηθα σε μια διαιτα.
το καλο χωριατικο ψωμια, απο κιτρινο σκληρο αλευρι κ προζυμι, (αν δεν εχεις κοιλιοκακη) ειναι ακρως θρεπτικο κ εξισου υγιεινο με ενα καλο ολικης.
Πιστευω καλυψα ερωτησεις
 
OP
OP
Maximilien

Maximilien

Ανώτερος
Εγγρ.
28 Δεκ 2018
Μηνύματα
23.486
Κριτικές
8
Like
32.933
Πόντοι
6.536
Το Ολικης εχει πιτουρο κ φυτρο σταριου το οποιο λειτουργει ως πρεβιοτικο κ επιταχυνει την χωνεψη , αρα δεν κρατας αχρηστες ουσιες, αρα βοηθα σε μια διαιτα.
το καλο χωριατικο ψωμια, απο κιτρινο σκληρο αλευρι κ προζυμι, (αν δεν εχεις κοιλιοκακη) ειναι ακρως θρεπτικο κ εξισου υγιεινο με ενα καλο ολικης.
Πιστευω καλυψα ερωτησεις
Εισαι δυνατος γνώστης μάν.
Για πρότεινε κάνα μαγαζί στο λαό.
 

baker45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Απρ 2022
Μηνύματα
575
Like
1.747
Πόντοι
206
Οσο για γευσεις που λετε.. με τα 28χρ που εχω στον κλαδο σας ενημερωνω οτι ειναι θεμα αλευρων.. Καμμια σχεση τα αλευρα 20χρ πριν με τα σημερινα.
Τα σημερινα ειναι Pushαρισμενα σταρια για να βγαζουν παραγωγη αλλα "φτωχα" σε αμινοξεα πρωτεινη κτλ συνεπως ειναι κ αγευστα. γευση δινουμε εμεις μ ενα καλο προζυμι κ με μακρα ωριμανση.
 

baker45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Απρ 2022
Μηνύματα
575
Like
1.747
Πόντοι
206
Μονο μια συμβουλη θα δωσω.. Προτιματε φουρνους που εχουν σταθει στο χρονο, κ μακρια απο αλυσιδες. Εγω εχω 20χρ μαγαζι, που δεν κληρονομησα απο πατερα. Απλα εχω την τρελλα του φουρναρη. κ πουλαω ΜΟΝΟ δικα μου προιοντα. Αυτα τα μαγαζια να στηριζετε.
 

kafearkoudas

Μέγας
Εγγρ.
14 Δεκ 2012
Μηνύματα
4.105
Κριτικές
26
Like
17.827
Πόντοι
4.496
Είναι ένας τύπος στο Χαϊδάρι απέναντι από Διομήδιο κήπο "ψωμί Θήβας" λέει. Κάάάτι πάει να πει αλλά την ξυνίλα από το αληθινό προζύμι δεν την είδα!!! Παρ'ολα αυτά είναι αρκετά καλό σε σχέση με απλά που πουλάνε για προζυμένια αλλά είναι και με μαγιά.
 

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
6.466
Κριτικές
1
Like
6.154
Πόντοι
2.356
Τσιόκας στη Φιλολάου στο Παγκράτι.

Σταμάτησα για ένα βιβλιοπωλείο που ήταν εκεί δίπλα.

Έπαθα πλάκα με την ποιότητα του ψωμιού σε αυτόν τον φούρνο.
 

valkirios

Μέλος
Εγγρ.
25 Φεβ 2009
Μηνύματα
83
Κριτικές
1
Like
62
Πόντοι
0
Μονο μια συμβουλη θα δωσω.. Προτιματε φουρνους που εχουν σταθει στο χρονο, κ μακρια απο αλυσιδες. Εγω εχω 20χρ μαγαζι, που δεν κληρονομησα απο πατερα. Απλα εχω την τρελλα του φουρναρη. κ πουλαω ΜΟΝΟ δικα μου προιοντα. Αυτα τα μαγαζια να στηριζετε.
Που θα σε βρουμε αδερφέ?
 

Yatoputso

Ανώτερος
Εγγρ.
9 Αυγ 2019
Μηνύματα
514
Κριτικές
37
Like
3.671
Πόντοι
5.396

Περιοχή Ελληνικό:

1)Ο φούρνος του Γιούρα,Ιασωνίδου

2)Δίπλα από Σκλαβενίτη επι της Ιασωνίδου

Γλυφάδα:

Δήμος 2 μαγαζιά
α)οδός Ανθέων
β)Βασιλέως Γεωργίου Β,κέντρο Γλυφάδας

Άνω Γλυφάδα:

Ο φούρνος της Τερψιθεας

Γκύζη:

Φτιάξτε σπίτι σας.... :confused:

Θα πρόσθετα Ζιάκα στην Κ. Αθανατου και Ρενιέρης επί της Γούναρη (έχει και στην Αργυρούπολη).

Αγαπημένος φούρνος (παντοτινός) θα είναι του Γεωργιάδη στην Βάρκιζα, έχω όμως χρόνια να πάω.
 
OP
OP
Maximilien

Maximilien

Ανώτερος
Εγγρ.
28 Δεκ 2018
Μηνύματα
23.486
Κριτικές
8
Like
32.933
Πόντοι
6.536
OP
OP
Maximilien

Maximilien

Ανώτερος
Εγγρ.
28 Δεκ 2018
Μηνύματα
23.486
Κριτικές
8
Like
32.933
Πόντοι
6.536
Είναι ένας τύπος στο Χαϊδάρι απέναντι από Διομήδιο κήπο "ψωμί Θήβας" λέει. Κάάάτι πάει να πει αλλά την ξυνίλα από το αληθινό προζύμι δεν την είδα!!! Παρ'ολα αυτά είναι αρκετά καλό σε σχέση με απλά που πουλάνε για προζυμένια αλλά είναι και με μαγιά.
Αν θες ξυνίλα πάρε μαν...

:2on1:
 

geoMan

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2009
Μηνύματα
27.891
Κριτικές
16
Like
14.743
Πόντοι
6.515
Το Ολικης εχει πιτουρο κ φυτρο σταριου το οποιο λειτουργει ως πρεβιοτικο κ επιταχυνει την χωνεψη , αρα δεν κρατας αχρηστες ουσιες, αρα βοηθα σε μια διαιτα.
το καλο χωριατικο ψωμια, απο κιτρινο σκληρο αλευρι κ προζυμι, (αν δεν εχεις κοιλιοκακη) ειναι ακρως θρεπτικο κ εξισου υγιεινο με ενα καλο ολικης.
Πιστευω καλυψα ερωτησεις
Γιατί είναι πιο ακριβό το ολικής?
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
35.662
Κριτικές
62
Like
45.430
Πόντοι
9.297
Περισσοτερο εχει να κανει με το ειδος. Το σικαλεως ειναι γενικα πολυ ανωτερο του ασπρου. Το κορυφαιο ολων ειναι το χωριατικο το ζυμωτο αλλα το αληθινο. Μπορεις να το αφησεις στο μπαλκονι 10 μερες και θα παραμεινει σχεδον αναλλοιωτο. Χωρια οτι ειναι πεντανοστιμο
Συμφωνώ μάν αλλά το ΑΛΗΘΙΝΟ ζυμωτο ψήνεται σε φούρνο αναμμένο από χέρι γιαγιάς με ξερόκλαδα...ευτυχώς το πρόλαβα...πράγματι 10(!) μέρες κρατάει .
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Αν θες ξυνίλα πάρε μαν...

:2on1:
Έχω ακούσει ότι η Θήβα έχει νόστιμο ψωμί.Αυτο οφείλεται στο ότι το αλεύρι δεν ταλαιπωρείται με μεταφορές .
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.388
Like
10.924
Πόντοι
3.556
Συμφωνώ μάν αλλά το ΑΛΗΘΙΝΟ ζυμωτο ψήνεται σε φούρνο αναμμένο από χέρι γιαγιάς με ξερόκλαδα...ευτυχώς το πρόλαβα...πράγματι 10(!) μέρες κρατάει .
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:


Έχω ακούσει ότι η Θήβα έχει νόστιμο ψωμί.Αυτο οφείλεται στο ότι το αλεύρι δεν ταλαιπωρείται με μεταφορές .
Και σε τετοιο φουρνο, παλιο χωριατικο

%CE%BC%CE%B7%CF%84%CF%81%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CF%82-5.jpg
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom