Νέα

Κάλεσμα σε φοιτητές: Μαζέψτε ελιές με εργόσημο και ημερομίσθιο πάνω από 60 ευρώ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα nzg
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 128
  • Εμφανίσεις 6K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

geoMan

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2009
Μηνύματα
27.928
Κριτικές
16
Like
14.861
Πόντοι
6.515
Επειδή μερικοί δεν έχετε δει ελιά από κοντά,πόσο μάλλον να έχετε μαζέψει,και γράφετε αηδίες να σας πω μερικά πράγματα ως παραγωγός κατ΄επάγγελμα αγρότης που πληρώνει ΕΦΚΑ/ΟΓΑ και κατά συνέπεια έχει κάνει έναρξη στην εφορία ως Αγρότης.

  1. Το ωράριο,που έγραψε κάποιος,είναι αυστηρά 8ωρο.Από τις 8 το πρωί μέχρι τις 16:00 απόγευμα υπάρχει κι ένα διάλειμμα στις 10:00 για καφέ.Δε θ΄αρνηθεί κανείς παραγωγός να κάνουν και ένα διάλειμμα στις 14:00 εφόσον ο καιρός είναι καλός και δε θα χαλάσει οπότε πρέπει να γίνει πιο γρήγορα η δουλειά διότι οι ελιές δεν περιμένουν στα δένδρα,πέφτουν.Μετά,ιδίως Δεκέμβριο και Ιανουάριο που μαζεύουν οι περισσότεροι,δε βλέπεις να κάνεις δουλειά,αλλά επίσης πρέπει να μαζευτεί ο καρπός να πάει στο ελαιοτριβείο,δε μένει καρπός στο χωράφι διότι αφενός κινδυνεύει να κλαπεί αφετέρου χαλάει.Πρέπει να μπει στο εργοστάσιο γρήγορα.
  2. Το κολατσιό δεν είναι πρόβλημα,οι περισσότεροι το κερνούν.Κι εγώ το ίδιο έκανα πέρσι,κάθε μέρα αγόραζα τυρόπιτες,σπανακόπιτες,και ότι άλλο φρέσκο είχε ο φούρνος.Παλιότερα,μέχρι το 2018,οι εργάτες μου έτρωγαν μαγειρευτό φαγητό,ότι τρώγαμε κι εμείς,αφού ζούσε η μητέρα μου και μαγείρευε.Εγώ τώρα δεν μπορώ να το κάνω.
  3. Πέρσι είχα ένα παιδί που ήταν φοιτητής στην Πάντειο,αλλά ήταν από το νομό,ήξερε πώς μαζεύονται οι ελιές.
  4. Η δουλειά δεν είναι απλή.Έχει κούραση,και πρέπει να έχεις κάποια γνώση.Όχι επιστημονική,αλλά να ξέρεις πώς είναι η διαδικασία και πώς στρώνονται τα πανιά στις ελιές.Οι περισσότεροι παραγωγοί τα δείχνουν στους άπειρους,διότι έχουν έρθει και αλλοδαποί που δεν έχουν ιδέα.
  5. Πέρσι πλήρωνα 60€ μεροκάματο.Αλλά οι εργάτες ήξεραν τη δουλειά.Δε θα έλεγα όχι και σε κάποιον που δεν ξέρει με τα ίδια λεφτά εφόσον είχε όρεξη να μάθει βεβαίως.
  6. Το μεγάλο πρόβλημα είναι όντως η στέγαση.Δυστυχώς αυτό δε λύνεται εύκολα.
Κάθε χρόνο τώρα γίνεται μεγάλος ντόρος για την τιμή του ελαιολάδου.Κανείς δεν αναφέρεται όμως στο κόστος παραγωγής.Όταν το λίπασμα έχει διπλασιαστεί,κάποια φυτοφάρμακα έχουν αυξηθεί οι τιμές τους και 300%,τα καύσιμα στα ύψη,τι να κάνουν και οι παραγωγοί;Να το πουλήσουν 3€;Όταν πουλούσαμε με 2,60€ / κιλό μέχρι το 2020,το καθαρό κέρδος ήταν από 0,15€ έως 0,60€ ανάλογα τον παραγωγό (τότε το κόστος παραγωγής και συγκομιδής ήταν κάπου στα 2,20€,φθηνότερα λιπάσματα,και φυτοφάρμακα πιο φθηνά μεροκάματα,τότε πλήρωνα 35€/ημέρα και ανά εργάτη με το φαγητό του.).Με αυτό το κέρδος μπορεί να ζήσει κάποιος;Επιπλέων με το κέρδος πρέπει να χρηματοδοτηθεί και η επόμενη παραγωγή.Να αγοραστούν λιπάσματα,κλπ για να έχουν καρπό τα δένδρα την επόμενη χρονιά. Σημειωτέων ότι τα δένδρα δεν παράγουν κάθε χρόνο καρπό,αλλά κάθε δύο χρόνια.Απλώς κάποιο κλαρί που δεν έχει φέτος,θα έχει την επόμενη χρονιά,οπότε θα μαζευτεί.Ακόμα,οι παραγωγοί είναι μέλη αυτής της κοινωνίας.Αγοράζουν τρόφιμα από το σουπερ μαρκετ,αγοράζουν ψάρια,κρέας,ρούχα,παπούτσια,και ό,τι άλλο χρειάζεται κάποιος να επιβιώσει.Δεν τα παράγουμε όλα;Κάποιοι που μένουν στα χωριά μπορεί να έχουν και κότες για τ΄αυγά τους και κάποιον κήπο για λαχανικά.Όλα τ΄άλλα τ΄αγοράζουν.Και ύστερα και οι αγρότες,που στην πλειοψηφία τους τώρα είναι μέχρι 50 ετών,έχουν δικαίωμα στη διασκέδαση.Δεν είναι δυνατόν να γυρίσουμε σε δεκαετίες του 30,40,50,60 όπου οι αγρότες δεν ήξεραν τι σημαίνει κινηματογράφος επειδή ήταν κλεισμένοι στα χωριά τους,και ήταν ντυμένοι με παλιά ρούχα επιδιορθωμένα 20 φορές και είχαν μόνο ένα καλό κοστούμι για την Εκκλησία την Κυριακή....Επίσης πολλοί έχουν παιδιά και πληρώνουν φροντιστήρια.Πώς θα επιβιώσουν;

Μια 4μελής οικογένεια χρειάζεται το πολύ 50 κιλά λάδι το χρόνο.Αυτή η ποσότητα με την περσινή τιμή,όσο πωλούσαν τον τενεκέ οι παραγωγοί,όχι τα σουπερ μαρκετ,κόστιζε 500€.Δηλαδή την ημέρα 1,39€.Κάτω από την αξία ενός καφέ στο χάρτινο που γίνεται κάθε μέρα στα καφεπωλεία χαμός και οι ντελιβεράδες πάνε καφέδες το πρωί και στα σπίτια,διότι ο Ελληνικός ή ο Φραπέ "Χαλάει" το νεοέλληνα και πρέπει ν΄αγοράζει όλους τους καφέδες κάθε μέρα.Εγώ,προσωπικά,φτιάχνω φραπεδάκι στο σπίτι,σπάνια αγοράζω απ΄έξω.Για να μένουν χρήματα να κάνω και άλλα πράγματα.

Πέρσι πάθαμε πανωλεθρία.Όλοι χρωστάμε την περσινή παραγωγή.Από χωράφι που περίμενα να βγάλω 30 τσουβάλια (είχαν και πρόπερσι) μάζεψα εν τέλει 9 τσουβάλια "περπατώντας" 65 δένδρα που στρώθηκαν όλα για να πάρω τον καρπό από κλαρί σε κλαρί.Πλήρωσα μεροκαματα και λοιπά έξοδα συγκομιδής 800€ και εισέπραξα 900€!!!Τα 100€ δεν ήταν ούτε τα λιπάσματα και το ράντισμα για το γλοιοσπόριο....Για τις υπόλοιπες εργασίες του συγκεκριμένου χωραφιού δεν βγήκαν χρήματα...

Αυτά τα "λίγα" για να μη νομίζετε ότι οι παραγωγοί πλουτίζουμε...Οι έμποροι και οι μεσάζοντες πλουτίζουν.Όποιος θέλει φρέσκο λάδι σε τιμή παραγωγού,παίρνει το αμάξι του,τενεκέδες,και πάει σε ένα νομό της Πελοποννήσου,ή της Κρήτης αν ζει εκεί,μπαίνει σε ένα χωριό που έχει ελαιοτριβείο και ζητάει από τον παραγωγό που βγάζει λάδι να του πουλήσει.Κανείς δε θ΄αρνηθεί.Φρέσκο και φθηνό λαδάκι για το σπίτι σας.Θα πληρώσετε βεβαίως καύσιμα και διόδια,δεν μπορεί να έχει κάποιος απαίτηση να του το φέρουν στο σπίτι και να το πληρώσει όσο το αγοράζει το ελαιοτριβείο...

Εγώ δε φέρνω λάδι στην Αθήνα,το πουλάω εξ΄ολοκλήρου στο συνεταιρισμό.Για να μην ανοίγω συζήτηση κάθε φορά γιατί το λάδι είναι "ακριβό"!
καπως ετσι ειναι τα πραγματα, παρελλειψες και την ανομβρια φετος στην νοτια ελλαδα
 

Bestman

Μέλος
Εγγρ.
23 Ιουλ 2024
Μηνύματα
71
Like
110
Πόντοι
0
Μου φαίνεται ότι μετά τον στρατό πρέπει να καταργηθούν και τα πανεπιστήμια..
Μεγαλώνεις ένα παιδί για να το εκμεταλλεύεται ο κάθε Καραβανας ή προφεσορας..
 

John 100

Σπουδαίος
Εγγρ.
17 Ιουλ 2020
Μηνύματα
1.321
Κριτικές
32
Like
3.647
Πόντοι
2.846
Γάμησε τα μαν .
Δηλαδή με 60€ μεροκάματο (στην καλύτερη περίπτωση) θέλεις τρεις μέρες δουλειά για να πάρεις 1 ώρα ραντεβού ανεξάρτητη , 25€ το χοτέλι , μένουν 5€ ρέστα . :coffee:
...σουβλάκι
 

John 100

Σπουδαίος
Εγγρ.
17 Ιουλ 2020
Μηνύματα
1.321
Κριτικές
32
Like
3.647
Πόντοι
2.846
Υπολογισμούς κύριου μπεϊζάνη κάνεις μαν ... :coffee:

Whatever...
Κι όμως έτσι είναι.
Δεν είναι νορμάλ αυτός που μαζεύει ελιές να παίρνει περισσότερα από αυτόν που μαθαίνει γράμματα στα παιδιά μας
 

It's All Good Man

Μέλος
Εγγρ.
11 Αυγ 2019
Μηνύματα
566
Like
845
Πόντοι
86
Επειδή μερικοί δεν έχετε δει ελιά από κοντά,πόσο μάλλον να έχετε μαζέψει,και γράφετε αηδίες να σας πω μερικά πράγματα ως παραγωγός κατ΄επάγγελμα αγρότης που πληρώνει ΕΦΚΑ/ΟΓΑ και κατά συνέπεια έχει κάνει έναρξη στην εφορία ως Αγρότης.

  1. Το ωράριο,που έγραψε κάποιος,είναι αυστηρά 8ωρο.Από τις 8 το πρωί μέχρι τις 16:00 απόγευμα υπάρχει κι ένα διάλειμμα στις 10:00 για καφέ.Δε θ΄αρνηθεί κανείς παραγωγός να κάνουν και ένα διάλειμμα στις 14:00 εφόσον ο καιρός είναι καλός και δε θα χαλάσει οπότε πρέπει να γίνει πιο γρήγορα η δουλειά διότι οι ελιές δεν περιμένουν στα δένδρα,πέφτουν.Μετά,ιδίως Δεκέμβριο και Ιανουάριο που μαζεύουν οι περισσότεροι,δε βλέπεις να κάνεις δουλειά,αλλά επίσης πρέπει να μαζευτεί ο καρπός να πάει στο ελαιοτριβείο,δε μένει καρπός στο χωράφι διότι αφενός κινδυνεύει να κλαπεί αφετέρου χαλάει.Πρέπει να μπει στο εργοστάσιο γρήγορα.
  2. Το κολατσιό δεν είναι πρόβλημα,οι περισσότεροι το κερνούν.Κι εγώ το ίδιο έκανα πέρσι,κάθε μέρα αγόραζα τυρόπιτες,σπανακόπιτες,και ότι άλλο φρέσκο είχε ο φούρνος.Παλιότερα,μέχρι το 2018,οι εργάτες μου έτρωγαν μαγειρευτό φαγητό,ότι τρώγαμε κι εμείς,αφού ζούσε η μητέρα μου και μαγείρευε.Εγώ τώρα δεν μπορώ να το κάνω.
  3. Πέρσι είχα ένα παιδί που ήταν φοιτητής στην Πάντειο,αλλά ήταν από το νομό,ήξερε πώς μαζεύονται οι ελιές.
  4. Η δουλειά δεν είναι απλή.Έχει κούραση,και πρέπει να έχεις κάποια γνώση.Όχι επιστημονική,αλλά να ξέρεις πώς είναι η διαδικασία και πώς στρώνονται τα πανιά στις ελιές.Οι περισσότεροι παραγωγοί τα δείχνουν στους άπειρους,διότι έχουν έρθει και αλλοδαποί που δεν έχουν ιδέα.
  5. Πέρσι πλήρωνα 60€ μεροκάματο.Αλλά οι εργάτες ήξεραν τη δουλειά.Δε θα έλεγα όχι και σε κάποιον που δεν ξέρει με τα ίδια λεφτά εφόσον είχε όρεξη να μάθει βεβαίως.
  6. Το μεγάλο πρόβλημα είναι όντως η στέγαση.Δυστυχώς αυτό δε λύνεται εύκολα.
Κάθε χρόνο τώρα γίνεται μεγάλος ντόρος για την τιμή του ελαιολάδου.Κανείς δεν αναφέρεται όμως στο κόστος παραγωγής.Όταν το λίπασμα έχει διπλασιαστεί,κάποια φυτοφάρμακα έχουν αυξηθεί οι τιμές τους και 300%,τα καύσιμα στα ύψη,τι να κάνουν και οι παραγωγοί;Να το πουλήσουν 3€;Όταν πουλούσαμε με 2,60€ / κιλό μέχρι το 2020,το καθαρό κέρδος ήταν από 0,15€ έως 0,60€ ανάλογα τον παραγωγό (τότε το κόστος παραγωγής και συγκομιδής ήταν κάπου στα 2,20€,φθηνότερα λιπάσματα,και φυτοφάρμακα πιο φθηνά μεροκάματα,τότε πλήρωνα 35€/ημέρα και ανά εργάτη με το φαγητό του.).Με αυτό το κέρδος μπορεί να ζήσει κάποιος;Επιπλέων με το κέρδος πρέπει να χρηματοδοτηθεί και η επόμενη παραγωγή.Να αγοραστούν λιπάσματα,κλπ για να έχουν καρπό τα δένδρα την επόμενη χρονιά. Σημειωτέων ότι τα δένδρα δεν παράγουν κάθε χρόνο καρπό,αλλά κάθε δύο χρόνια.Απλώς κάποιο κλαρί που δεν έχει φέτος,θα έχει την επόμενη χρονιά,οπότε θα μαζευτεί.Ακόμα,οι παραγωγοί είναι μέλη αυτής της κοινωνίας.Αγοράζουν τρόφιμα από το σουπερ μαρκετ,αγοράζουν ψάρια,κρέας,ρούχα,παπούτσια,και ό,τι άλλο χρειάζεται κάποιος να επιβιώσει.Δεν τα παράγουμε όλα;Κάποιοι που μένουν στα χωριά μπορεί να έχουν και κότες για τ΄αυγά τους και κάποιον κήπο για λαχανικά.Όλα τ΄άλλα τ΄αγοράζουν.Και ύστερα και οι αγρότες,που στην πλειοψηφία τους τώρα είναι μέχρι 50 ετών,έχουν δικαίωμα στη διασκέδαση.Δεν είναι δυνατόν να γυρίσουμε σε δεκαετίες του 30,40,50,60 όπου οι αγρότες δεν ήξεραν τι σημαίνει κινηματογράφος επειδή ήταν κλεισμένοι στα χωριά τους,και ήταν ντυμένοι με παλιά ρούχα επιδιορθωμένα 20 φορές και είχαν μόνο ένα καλό κοστούμι για την Εκκλησία την Κυριακή....Επίσης πολλοί έχουν παιδιά και πληρώνουν φροντιστήρια.Πώς θα επιβιώσουν;

Μια 4μελής οικογένεια χρειάζεται το πολύ 50 κιλά λάδι το χρόνο.Αυτή η ποσότητα με την περσινή τιμή,όσο πωλούσαν τον τενεκέ οι παραγωγοί,όχι τα σουπερ μαρκετ,κόστιζε 500€.Δηλαδή την ημέρα 1,39€.Κάτω από την αξία ενός καφέ στο χάρτινο που γίνεται κάθε μέρα στα καφεπωλεία χαμός και οι ντελιβεράδες πάνε καφέδες το πρωί και στα σπίτια,διότι ο Ελληνικός ή ο Φραπέ "Χαλάει" το νεοέλληνα και πρέπει ν΄αγοράζει όλους τους καφέδες κάθε μέρα.Εγώ,προσωπικά,φτιάχνω φραπεδάκι στο σπίτι,σπάνια αγοράζω απ΄έξω.Για να μένουν χρήματα να κάνω και άλλα πράγματα.

Πέρσι πάθαμε πανωλεθρία.Όλοι χρωστάμε την περσινή παραγωγή.Από χωράφι που περίμενα να βγάλω 30 τσουβάλια (είχαν και πρόπερσι) μάζεψα εν τέλει 9 τσουβάλια "περπατώντας" 65 δένδρα που στρώθηκαν όλα για να πάρω τον καρπό από κλαρί σε κλαρί.Πλήρωσα μεροκαματα και λοιπά έξοδα συγκομιδής 800€ και εισέπραξα 900€!!!Τα 100€ δεν ήταν ούτε τα λιπάσματα και το ράντισμα για το γλοιοσπόριο....Για τις υπόλοιπες εργασίες του συγκεκριμένου χωραφιού δεν βγήκαν χρήματα...

Αυτά τα "λίγα" για να μη νομίζετε ότι οι παραγωγοί πλουτίζουμε...Οι έμποροι και οι μεσάζοντες πλουτίζουν.Όποιος θέλει φρέσκο λάδι σε τιμή παραγωγού,παίρνει το αμάξι του,τενεκέδες,και πάει σε ένα νομό της Πελοποννήσου,ή της Κρήτης αν ζει εκεί,μπαίνει σε ένα χωριό που έχει ελαιοτριβείο και ζητάει από τον παραγωγό που βγάζει λάδι να του πουλήσει.Κανείς δε θ΄αρνηθεί.Φρέσκο και φθηνό λαδάκι για το σπίτι σας.Θα πληρώσετε βεβαίως καύσιμα και διόδια,δεν μπορεί να έχει κάποιος απαίτηση να του το φέρουν στο σπίτι και να το πληρώσει όσο το αγοράζει το ελαιοτριβείο...

Εγώ δε φέρνω λάδι στην Αθήνα,το πουλάω εξ΄ολοκλήρου στο συνεταιρισμό.Για να μην ανοίγω συζήτηση κάθε φορά γιατί το λάδι είναι "ακριβό"!



 

cretan336

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Ιουλ 2020
Μηνύματα
4.308
Like
3.574
Πόντοι
1.706
Και δεν πηγαίνει ο κύρ καθηγητής να μαζέψει ο ίδιος τις ελιές αφού είναι τόσο καλά? Όμως είναι καλύτερα στο γραφειάκι του με τον καπουτσίνο του, ο κακόμοιρος ο φοιτητής να ξεκολιαστεί 8+ώρες να μαζεύει ελιές,
Ο φοιτητάκος θα μαζέψει 8 σακιά ελιές, τόσο μαζεύει ένας μέσος εργάτης, επί 55 κιλά το σακί ίσον 440 κιλά ελιές
με 25% απόδοση ο κεφαλαιοκράτης θα πάρει 110 κιλά λάδι δηλαδή χ10 τ κιλο=1100 ευρώ για 1 μέρα!!!!!
και ο φοιτητάκος μόνο 60 ευρώ?
Ασε μας κουκλίτσο μου
:think::think::think::think::think::think::think::think::think::think::think::think::think::think::think::think:
Καπου δεν βγαινουν τα νουμερα σου γιατι ξεχνας την αμοιβη του ελαιοτριβειου και αλλα πολλα.
Σημασια ομως δεν εχει το παραπανω αλλα το οτι αυτη δεν ειναι προταση για να γινεται απο καθηγητη.
Κι αυτο γιατι ο φοιτητης δεν θα παει για μια ημερα αλλα για πολλες..........ε μην πεταχτει τωρα κανεις να πει οτι δεν θα παρακολουθει το πανεπιστημιο παραλληλα.

Κατι που δεν εγραψε ειναι πως η προταση αυτη εφαρμοζεται μονο τοπικα. Σα να λεμε οι φοιτητες που φοιτουν στην Κρητη θα πηγαινουν σε καλλιεργειες της περιοχης και παει λεγοντας.
Οπως και να χει ομως η προταση δεεεεεεεεεεεπεεεεεεεεεεν....
 

Terrano

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Αυγ 2017
Μηνύματα
1.000
Κριτικές
14
Like
2.062
Πόντοι
506
πηγε περυσι φιλος μου εργατης να μαζεψει ελιες στην Κρητη (μιας κ εχει κ παιδια να θρεψει ),το 10-ωρο ηταν στανταρντ ,αλλα επειδη του ειπαν δεν ειχε προϋπηρεσια στο μαζεμα απο 70 που ταζαν του δωσανε 50 τσεπατα κ του ειπαν να λεει κ ευχαριστω.Φετος τον βρηκα,τον ρωτησα αν θα ξαναπαει μου ειπε οχι...
Το ίδιο ακριβώς μου είχε συμβεί πριν 10 χρόνια κάπου στην Μακεδονία. Βέβαια εμένα μου ταζαν 40 και τελικά μου έδωσαν 25 γιατί δεν είχα εμπειρία. Μιλάμε πάντα για 11-12 ώρες.
 

Wolf21

Μέλος
Εγγρ.
17 Απρ 2018
Μηνύματα
177
Κριτικές
4
Like
501
Πόντοι
21
Τύπε , αν είναι να μαζεύουμε τις ελίτσες μία μία με το χέρι όπως η Αννούλα στην γη της ελιάς του mega , έρχομαι και εγώ για μερόκα :coffee:
1727587800782.jpeg
Δε μαζεύεις μία μία.Με τις ηλεκτρικές δέμπλες τις μαζεύουμε εμείς στη Μεσσηνία.Αλλά έχει κούραση,πονάει ο ώμος σου μετά...
 

Wolf21

Μέλος
Εγγρ.
17 Απρ 2018
Μηνύματα
177
Κριτικές
4
Like
501
Πόντοι
21
Και δεν πηγαίνει ο κύρ καθηγητής να μαζέψει ο ίδιος τις ελιές αφού είναι τόσο καλά? Όμως είναι καλύτερα στο γραφειάκι του με τον καπουτσίνο του, ο κακόμοιρος ο φοιτητής να ξεκολιαστεί 8+ώρες να μαζεύει ελιές,
Ο φοιτητάκος θα μαζέψει 8 σακιά ελιές, τόσο μαζεύει ένας μέσος εργάτης, επί 55 κιλά το σακί ίσον 440 κιλά ελιές
με 25% απόδοση ο κεφαλαιοκράτης θα πάρει 110 κιλά λάδι δηλαδή χ10 τ κιλο=1100 ευρώ για 1 μέρα!!!!!
και ο φοιτητάκος μόνο 60 ευρώ?
Ασε μας κουκλίτσο μου

Ανοησίες γράφεις.Τα τσουβάλια χωράνε το μέγιστο 50 κιλά καρπό.Δεν αποδίδουν όλα τα χωράφια 10 κιλά λάδι/τσουβάλι.Υπάρχουν και χωράφια που βγάζουν 7,8,9 κιλά και κάποια λίγα και με 5-6 κιλά ανα τσουβάλι.
Στο ποσό που υπολόγισες ότι κερδίζει ο "κεφαλαιοκράτης" (Αγρότης στην Ελλάδα κεφαλαιοκράτης...Το διαβάσαμε και αυτό) δεν υπολόγισες τα έξοδα καλλιέργειας για να παραχθεί η ποσότητα καρπού.Δεν υπολόγισες το κόστος μεταφοράς από το χωράφι στο ελαιοτριβείο,την αμοιβή του ελαιοτριβείου,το ΦΠΑ επί του παραχθέντος προϊόντος,την εισφορά για δακοκτονία,την εισφορά στον ΕΛΓΑ που υποτίθεται ασφαλίζει την αγροτική παραγωγή,αλλά στην ουσία δεν πληρώνει ποτέ,όπως και δεν πλήρωσε την καταστροφή που υποστήκαμε το 2020 και 2021 με τον πρώιμο καύσωνα,όταν Μάιο μήνα που οι ελιές είχαν ανθίσει,το θερμόμετρο έγραφε 42 βαθμούς και τα άνθη έπεφταν με το παραμικρό σαν φρήγανα...Και τον ΕΛΓΑ τον είχαμε πληρώσει αλλά αποζημίωση δεν έδωσαν
Κατά συνέπεια όλο το σκεπτικό σου είναι εντελώς λάθος.
 

Wolf21

Μέλος
Εγγρ.
17 Απρ 2018
Μηνύματα
177
Κριτικές
4
Like
501
Πόντοι
21
καπως ετσι ειναι τα πραγματα, παρελλειψες και την ανομβρια φετος στην νοτια ελλαδα
Ναι τι να πρωτοσκεφτείς να γράψεις;Ευτυχώς σ΄εμάς είχε ρίξει κάποιες βροχές και το καλοκαίρι κι επιβίωσαν δένδρα και καρπός.Και τώρα το Σεπτέμβριο έριξε καλές βροχές.Ελπίζω να ξαναρχίσουν
 

unhuman

Μέλος
Εγγρ.
26 Σεπ 2024
Μηνύματα
326
Like
678
Πόντοι
81
Τύπε 700/30 = 23 ευρώ
Το 50 που το βρήκες;
Άντε με τα δώρα να πηγαίνει 30.
60 είναι τα διπλά.
30 μερες δεν δουλευει σχεδον κανεις
Επισης θα πρεπει να πληρωνει την στεγαση του και τα μεταφορικα του
Αν παιρνει 60 και δινει 30 για ενα δωματιο, του μενουν τα μισα λογω στεγασης
Για να ειναι σοβαρη η προταση να μετακινηθει κοσμος για συγκομιδη ελιων θα πρεπει να εξασφαλιστει ανθρωπινη στεγη και μεταφορα, δεν νομιζω να εχει αστικα λεωφορεια στα χωραφια
 
Εγγρ.
10 Μαΐ 2021
Μηνύματα
353
Like
628
Πόντοι
81
Στους αγροτικούς εργάτες παλια , ο εργοδότης εδινε μεταφορικα, διαμονή, φαγητό πλήρες πρωι μεσημερι βράδυ. Ξεχωριστά η αμοιβή τους. Και σήμερα αμα μια εταιρεία στείλει εναν υπαλληλο της εντος η εκτος χώρας, εκτός της εδρας του, πρεπει να του πληρώσει μεταφορες, διαμονή και φαγητό. Οτιδήποτε άλλο είναι γυφτια.
 

πολυζωης

Ανώτατος
Εγγρ.
30 Ιουν 2018
Μηνύματα
12.085
Κριτικές
2
Like
73.821
Πόντοι
12.056
δυστυχως φιλε μου στην σημερινη εποχη σχεδον ολοι οι νεοι ανθρωποι δεν εχουν ορεξη για δουλεια.....εχει βγει μια φημη ας πουμε, οτι οσοι πανε εργατες θα εχουν τα αφεντικα απο πανω τους και θα τους βριζουν και θα τους γαμανε χωρις σαλιο!!!
Οι παλιοτερες γενεες απο εμας εχτισαν περιουσιες με πολυ δουλεια ...δεν υπαρχει αλλη λυση
τωρα ολοι θελουν να εχουν μισθο 1500+ το μηνα για να πιασουν δουλεια!!!...και οπως πολυ σωστα λες οι πιο πολλοι απο εδω δεν εχουν ιδεα πως ειναι να εισαι αγροτης η κτηνοτροφος...δεν εχουν ιδεα οτι αυτες οι δουλειες απο τον ιδιο τον κτηνοτροφο ας πουμε θελουν 365 τον χρονο να εισαι εκει για τα ζωντανα σου.......
εγω σαν ελευθερος επαγγελματιας εχω κανει προταση στον κουμπαρο μου να ερθει Αθηνα να τον παρω στην δουλεια με 1500 μισθο +το ικα φυσικα και 10 ευρω η υπερωρια που σιγουρα θα φτανει τα 1700-1800...αλλα δεν θελει οικοδομη θελει τα 900 σαν υπαλληλος και ολα καλα.........
ολες αυτες οι δουλειες θελουν αντερα .......και δεν τα εχουν πολλοι....
 

resp

Σπουδαίος
Εγγρ.
5 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.715
Like
6.485
Πόντοι
2.356
Και ύστερα και οι αγρότες,που στην πλειοψηφία τους τώρα είναι μέχρι 50 ετών,έχουν δικαίωμα στη διασκέδαση.
Στην πλειονότητά τους είναι πάνω από 55. Σύμφωνα με EUROSTAT και διαΝΕΟσις.
Κι επίσης πωλούν μαύρα σε πολύ μεγάλο ποσοστό και αν ανήκουν στο ειδικό καθεστώς δικαιούνται και επιστροφή ΦΠΑ. Είναι γνωστό ότι γύρω από τα ελαιοτριβεία και δεδομένου οτι δεν υπάρχει ισοζύγιο λαδιού, όπως στην Ισπανία πχ όπου ανα πάσα στιγμή γνωρίζουν που υπάρχει το παραμικρό απόθεμα, γίνεται μεγάλο πανηγύρι.
Υποτίθεται ότι από το 2025 θα αλλάξουν κάποια πράγματα με το ηλεκτρονικό δελτίο αποστολής και την υποχρεωτική δήλωση συγκομιδής, αλλά ώσπου να τα δούμε, κρατάμε μικρό καλάθι.
Ο γενικός κανόνας σε όλα, όπως και στη γεωργία, είναι ένας. Όποιος δε βγάζει τα παρατάει και ψάχνει άλλο τρόπο να ζήσει.
Γιατί, για κάποιο περίεργο λόγο, ακούω πάμπολλους αγρότες να κλαίγονται ότι μπαίνουν μέσα κάθε χρόνο, όμως ξεχνούν να μας πουν πως ζουν και πως βρίσκουν χρήματα να συνεχίσουν τη δουλειά.
 

John 100

Σπουδαίος
Εγγρ.
17 Ιουλ 2020
Μηνύματα
1.321
Κριτικές
32
Like
3.647
Πόντοι
2.846
Μου φαίνεται ότι μετά τον στρατό πρέπει να καταργηθούν και τα πανεπιστήμια..
Μεγαλώνεις ένα παιδί για να το εκμεταλλεύεται ο κάθε Καραβανας ή προφεσορας..
Τύπε είσαι μεγάλο πνευματικό κεφάλαιο για τη χώρα :confused:
Να γράφεις συχνότερα...
 

pezoporos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Ιουν 2009
Μηνύματα
5.517
Κριτικές
8
Like
3.304
Πόντοι
786
λουδισμός επικρατεί εδώ μέσα,

κόψτε τις ελιές,
κάντε εισαγωγές καλαμποκέλαιο
ξαπλώστε,
ανοίχτε τα σκέλια μην συγκαείτε...
 

unhuman

Μέλος
Εγγρ.
26 Σεπ 2024
Μηνύματα
326
Like
678
Πόντοι
81
Στους αγροτικούς εργάτες παλια , ο εργοδότης εδινε μεταφορικα, διαμονή, φαγητό πλήρες πρωι μεσημερι βράδυ. Ξεχωριστά η αμοιβή τους. Και σήμερα αμα μια εταιρεία στείλει εναν υπαλληλο της εντος η εκτος χώρας, εκτός της εδρας του, πρεπει να του πληρώσει μεταφορες, διαμονή και φαγητό. Οτιδήποτε άλλο είναι γυφτια.
Εδω γκρινιαζουν οι Μυκονιατες γιατι δεν βρισκουν προσωπικο αν και δινουν 1500 τον μηνα. Αλλα εκει θες 1000 τουλαχιστον για να μεινεις σε καμια καλυβα εξω απο την Ανω Μερα και οχημα για να μετακινεισαι με τιμη βενζινης 2,5 ευρω
Τι να κανουν οι καημενοι οι Μυκονιατες και οι Ελαιοπαραγωγοι, παιρνουν αλλοδαπους που νοικιαζουν ενα δωματιο ανα 5
 

unhuman

Μέλος
Εγγρ.
26 Σεπ 2024
Μηνύματα
326
Like
678
Πόντοι
81
λουδισμός επικρατεί εδώ μέσα,

κόψτε τις ελιές,
κάντε εισαγωγές καλαμποκέλαιο
ξαπλώστε,
ανοίχτε τα σκέλια μην συγκαείτε...
Στην Ιταλια και στην Ισπανια 60 ευρω παιρνει ο εργατης που θα μετακινηθει στις ελιες? Και με αυτα τα 60 πληρωνει στεγαση και μεταφορικα?
Στην Ολλανδια που ειναι απο τους μεγαλυτερους εξαγωγεις τροφιμων, παλι 60 ευρω με δικα του εξοδα στεγασης παιρνει ο Ολλανδος εργατης?
Η μηπως στην Ελλαδα εχουν βολευτει με την μαυρη εργασια αλλοδαπων και σου λενε τοσα δινω και αμα γουσταρεις?
 

Bestman

Μέλος
Εγγρ.
23 Ιουλ 2024
Μηνύματα
71
Like
110
Πόντοι
0
Τύπε είσαι μεγάλο πνευματικό κεφάλαιο για τη χώρα :confused:
Να γράφεις συχνότερα...
Δεν ξέρω αν πρόσεξες, αλλά όλως τυχαίως ο προφεσορας έχει ελιές στο νησί..
Μου θυμίζει έναν άρρωστο απόστρατο στρατιωτικό που πίεζε τον νυν διοικητή να πάμε όλοι να δώσουμε αίμα
 

no mercy

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Δεκ 2017
Μηνύματα
1.398
Κριτικές
2
Like
3.588
Πόντοι
456
θα ηταν πιο σωστο ,κατα τη γνωμη μου, να επαιρναν απο το ταμειο ανεργιας ....ολοι αυτοι οι μακροχρονια κοπριτες που παιρνουν επιδομα και κανουν και παραπονο οτι ειναι και λιγα.....η λογικη του ταμειου ανεργιας ηταν να μην μεινεις χωρις εισοδημα κι οχι να ζεις απο αυτο.....επισης απο το ταμειο ανεργιας θα επρεπε υποχρεωτικα να ειναι το 30% των εργατων καθε δημοσιου κατασκευαστικου εργου. κι επειδη υπαρχουν πολλοι ανεργοι εναλλαξ με 3μηνες τουλαχιστον συμβασεις....κι αν ο μαγκας απο το ταμειο δεν θελει να παει να χανει και το ταμειο.....παντως πιστευω οτι γενικοτερα οι ελληνες εχουν αρχισει να γινονται ολο και πιο τεμπεληδες και κατα ενα μεγαλο ποσοστο φταει η πολιτικη των επιδοματων.....
 

Stories

Νέο!

Stories

Δεν υπάρχει καμία ιστορία αυτή τη στιγμή. Δημιούργησε μία! (click + στο avatar).
Top Bottom