Νέα

Ι5 και απαλλαγή (και επιπτώσεις σε δουλειά κλπ.)

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα lordos
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 2K
  • Εμφανίσεις 91K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
Εγγρ.
6 Οκτ 2018
Μηνύματα
9.503
Like
6.655
Πόντοι
1.106
Σιγά ρε μάγκες μη σε κάνει ο στρατός άντρα. Έτσι όπως είναι δομημένος για τον κληρωτό, κοπρίτη και λουφαδόρο σε κάνει. 19 μήνες χωρίς λογική και νόημα. Και άντε εγώ είχα και μια ειδικότητα που είχε και μάχιμη σημασία. Όταν δεν ασβέστωνα ατελείωτα χιλιόμετρα πεζοδρομίων στα γόνατα, με κουβά και χειρόβουρτσα και δε μάζευα γόπες και δεν έκανα άλλες παρόμοιες μαλακίες ξόδευα και λίγο χρόνο για την ειδικότητά μου. Οι περισσότεροι απορούσα τι στην ευχή κάνουν σε αυτή τη θητεία; Μια ανοησία και μισή είναι η θητεία για την πλειονότητα. Ούτε περήφανος νιώθω που υπηρέτησα ούτε τίποτα. Καθήκον μου ήταν, έκανα το χρόνο μου, οκ. Μέχρις εκεί.
Τώρα για το Ι5, όσοι ρωτάτε για επαγγελματικούς λόγους, δείτε το ως εξής. Είσαι ΗR και σου 'ρχεται τύπος με τέτοιο απολυτήριο. Υπάρχει περίπτωση να μη ρωτήσεις τι και πως; Κι αν του το δώσανε γιατί είναι ψυχάκιας θα τον πάρεις εσύ στην εταιρεία, φέροντας και την ευθύνη; Ούτε μία στο εκατομμύριο να συμβεί.
Για το Δημόσιο ας απαντήσει όποιος είναι του τομέως.
 

tnt

Μέγας
Εγγρ.
27 Ιουν 2019
Μηνύματα
4.212
Like
12.641
Πόντοι
3.506
Να κάνω μια ερώτηση ; Εγώ μαζί σου είμαι όταν λες ανολοκλήρωτος άνδρας αλλά όταν ο λοχαγός και ο διοικητής του λόχου είναι πουστρακια και κάνουν τσιμπουκια στους φαντάρους και τους έχουν στα οπα οπα !!! Αυτοί είναι εκπαιδευμένοι ολοκληρωμένοι άνδρες ;;  Η ερώτηση μου δεν είναι ειρωνική αλλά είναι πραγματικής απορίας !!!

Εξαρτάται που είσαι.

Το πιο γέλιο ειναι στους εισαχθέους
εξ αναβολής. Έχει οτι θες μέσα.

Τα τραβέλια δεν μπαίνουν καν εκεί.
 

tnt

Μέγας
Εγγρ.
27 Ιουν 2019
Μηνύματα
4.212
Like
12.641
Πόντοι
3.506
Επισης να πω πως πολλά ι5 στην ουσία είναι αντιρισηες συνηδησης απλά δεν το δηλώνουν για ευνοειτους λόγους ...αυτοί λοιπόν βγαίνουν άδικος με λολοχαρτο !! Ενώ στην ουσία θα γουσταρης να είναι στο στρατό αλλά με τα πολιτικά τους ρούχα με το να μην δέχονται εντολές από κανέναν και να σημετεχουν με άλλο τρόπο !!! Όπως παλιά αντάρτης - στρατιώτης !!!!

Δεν νομίζω να δικαιούνται καθαρό λολόχαρτο αυτοί. Τι; με μικρή "προυπηρεσία" θα το πάρουν;
αυτοί μάλλον πάνε στους γιαλαντζί.
 

ISINAS

Μέγας
Εγγρ.
17 Σεπ 2012
Μηνύματα
5.035
Κριτικές
57
Like
6.410
Πόντοι
3.636
Δεν νομίζω να δικαιούνται καθαρό λολόχαρτο αυτοί. Τι; με μικρή "προυπηρεσία" θα το πάρουν;
αυτοί μάλλον πάνε στους γιαλαντζί.
έτσι όπως τα λες , πολύ απλά δεν γουστάρουν να πάνε και δεν πάνε !!
 

Moneymaker

Μέλος
Εγγρ.
3 Νοε 2019
Μηνύματα
13
Like
0
Πόντοι
0
Ι5 μάγκες μη γκρινιάζετε η αλλιώς πηγαίνετε
 

BigJay

Μέλος
Εγγρ.
10 Μαΐ 2019
Μηνύματα
113
Κριτικές
2
Like
78
Πόντοι
1
Κάποια άποψη για το πως επηρεάζει έναν εργαζόμενο στον ιδιωτικό, δημόσιο τομέα και σαν ελεύθερος επαγγελματίας το ι5 ψυχολογικό; Επίσης μια άποψη για το πως το αντιμετωπίζει ο κοινωνικός περίγυρος, σε περιπτώσεις ατόμων που πήραν απαλλαγή. Μην ξεφεύγετε από το θέμα.Ευχαριστώ.
 

amilo

Μέλος
Εγγρ.
27 Μαρ 2010
Μηνύματα
413
Κριτικές
1
Like
110
Πόντοι
1
Θεωρω οτι εισαι καπως υπερβολικος στην αντιδραση σου, αφου δεν γνωριζεις τι προβλημα ειχε ο tnt60.
Και στο λεω εγω που υπηρετησα κανονικα 19 μηνες.

Τι να πω και εγω που πηρα Ι5 λογο κωφωσης, με στειλαν τεθωρακισμενα στον αυλωνα και πηγα με των θειο μου να ζητησω αναβολη λογο υγειας βγηκε ενας φανταρος και φωναξε εχουμε γιωτα 5 εδω, δεν το ακουσα αλλα ειδα που με κοιτουσαν ολοι και ρωτησα μετα των θειο μου τι εγινε σε αυτη την φαση και με κοιτουσαν και μου ειπε, ενω σε αυτα μιλανε σε ασυρματους κτλ περιμεναν απο κουφω να υπηρετησει;
 

tnt

Μέγας
Εγγρ.
27 Ιουν 2019
Μηνύματα
4.212
Like
12.641
Πόντοι
3.506
Σιγά ρε μάγκες μη σε κάνει ο στρατός άντρα. Έτσι όπως είναι δομημένος για τον κληρωτό, κοπρίτη και λουφαδόρο σε κάνει. 19 μήνες χωρίς λογική και νόημα. Και άντε εγώ είχα και μια ειδικότητα που είχε και μάχιμη σημασία. Όταν δεν ασβέστωνα ατελείωτα χιλιόμετρα πεζοδρομίων στα γόνατα, με κουβά και χειρόβουρτσα και δε μάζευα γόπες και δεν έκανα άλλες παρόμοιες μαλακίες ξόδευα και λίγο χρόνο για την ειδικότητά μου. Οι περισσότεροι απορούσα τι στην ευχή κάνουν σε αυτή τη θητεία; Μια ανοησία και μισή είναι η θητεία για την πλειονότητα. Ούτε περήφανος νιώθω που υπηρέτησα ούτε τίποτα. Καθήκον μου ήταν, έκανα το χρόνο μου, οκ. Μέχρις εκεί.
Τώρα για το Ι5, όσοι ρωτάτε για επαγγελματικούς λόγους, δείτε το ως εξής. Είσαι ΗR και σου 'ρχεται τύπος με τέτοιο απολυτήριο. Υπάρχει περίπτωση να μη ρωτήσεις τι και πως; Κι αν του το δώσανε γιατί είναι ψυχάκιας θα τον πάρεις εσύ στην εταιρεία, φέροντας και την ευθύνη; Ούτε μία στο εκατομμύριο να συμβεί.
Για το Δημόσιο ας απαντήσει όποιος είναι του τομέως.

Εγώ τεσταρίστηκα πάνω από 3 φορές
για να πάρω Ι5. Τελικά με "εκτέλεσαν" στην επιτροπή και τέλος.

Ανδρικά πράγματα!

Και είμαι περηφανος!
Ωραια ήταν αφού ήταν λίγο.
Απλά στην δίνει γιατί εισαι
για να φυγεις και δεν εχεις
τι να κανεις σε ενα άδειο στρατόπεδο με κατι ναυαγούς παλιοσειρές.

Είναι δηλαδή ειδικές συνθήκες.
 

tnt

Μέγας
Εγγρ.
27 Ιουν 2019
Μηνύματα
4.212
Like
12.641
Πόντοι
3.506
Κάποια άποψη για το πως επηρεάζει έναν εργαζόμενο στον ιδιωτικό, δημόσιο τομέα και σαν ελεύθερος επαγγελματίας το ι5 ψυχολογικό; Επίσης μια άποψη για το πως το αντιμετωπίζει ο κοινωνικός περίγυρος, σε περιπτώσεις ατόμων που πήραν απαλλαγή. Μην ξεφεύγετε από το θέμα.Ευχαριστώ.

Απάντησα πιο πάνω για δουλειές.

Ο περίγυρος όταν το μάθει, αντιδρά ανάλογα. Στα σωματικά από οτι έχω τσεκάρει, έτσι κι έτσι.
Στα ψυχολογικά σίγουρα αρέσεις λίγο παραπάνω στις γυναικες γιατι νομίζουν ότι θα σε γιατρέψουν. Μαμαδίστικα ένστικτα.
Οι άνδρες σε βλέπουν περίεργα.
 

tnt

Μέγας
Εγγρ.
27 Ιουν 2019
Μηνύματα
4.212
Like
12.641
Πόντοι
3.506
Τι να πω και εγω που πηρα Ι5 λογο κωφωσης, με στειλαν τεθωρακισμενα στον αυλωνα και πηγα με των θειο μου να ζητησω αναβολη λογο υγειας βγηκε ενας φανταρος και φωναξε εχουμε γιωτα 5 εδω, δεν το ακουσα αλλα ειδα που με κοιτουσαν ολοι και ρωτησα μετα των θειο μου τι εγινε σε αυτη την φαση και με κοιτουσαν και μου ειπε, ενω σε αυτα μιλανε σε ασυρματους κτλ περιμεναν απο κουφω να υπηρετησει;

Αυτό λες εσύ; εδώ εξω στην κανονική ζωή νομίζω αύξησαν το 67% σε 80%
για να μην δινουν επιδόματα.
Στο τέλος θα πηγαίνουν σχιζοφρενείς με πτώμα στην πλάτη ή μέλη από ακρωτηριασμό χωρίς τους κατόχους πάνω σε ροδάκια σαν τα κόμικς του ισοβίτη.

 

amilo

Μέλος
Εγγρ.
27 Μαρ 2010
Μηνύματα
413
Κριτικές
1
Like
110
Πόντοι
1
Αυτό λες εσύ; εδώ εξω στην κανονική ζωή νομίζω αύξησαν το 67% σε 80%
για να μην δινουν επιδόματα.
Στο τέλος θα πηγαίνουν σχιζοφρενείς με πτώμα στην πλάτη ή μέλη από ακρωτηριασμό χωρίς τους κατόχους πάνω σε ροδάκια σαν τα κόμικς του ισοβίτη.

Ναι οντως πηγε απο 67 σε 80% και αυτο μονο αν πραγματικα εχεις κωφωση, αυτο φαινεται και στα χαρτια με εξετασεις και οχι ετσι για πλακα. Επιδοματα δινουν απο 67 και πανω αλλα πιστεψε με δουλεια θελουμε και οχι επιδομα, ποιος ζει με 313 των μηνα;
 

Νίο

Μέγας
Εγγρ.
24 Ιουν 2018
Μηνύματα
10.705
Κριτικές
6
Like
11.132
Πόντοι
3.936
Αυτό το λαμόγιο ο ηθοποιός ρ.χαραλαμπίδης είχε παρουσιαστεί κάποτε στο υγιειονομικό και λίγο πριν την ορκωμοσία την έκανε με ελαφρά, δήθεν με καρδιολογικό πρόβλημα. Μετά απο χρόνια είχε τα μούτρα να βάλει υποψηφιότητητα για βουλευτής με την νδ.
Οι υπόλοιποι που υπηρετήσαμε κανονικά μαλ@κες είμασταν;  :S
 

tnt

Μέγας
Εγγρ.
27 Ιουν 2019
Μηνύματα
4.212
Like
12.641
Πόντοι
3.506
Ναι οντως πηγε απο 67 σε 80% και αυτο μονο αν πραγματικα εχεις κωφωση, αυτο φαινεται και στα χαρτια με εξετασεις και οχι ετσι για πλακα. Επιδοματα δινουν απο 67 και πανω αλλα πιστεψε με δουλεια θελουμε και οχι επιδομα, ποιος ζει με 313 των μηνα;

Δουλειές εχει ελάχιστες
κι οι μισθοί είναι της πούτσας.
Παλιά ήμασταν μια χαρά αξιοπρεπεστατοι.
Με το που χάσεις σήμερα δουλειά σταθερή, γυρίζεις εκατό χρόνια πίσω.

Έχει γαμηθεί όλη η αγορά.
 

tnt

Μέγας
Εγγρ.
27 Ιουν 2019
Μηνύματα
4.212
Like
12.641
Πόντοι
3.506
Αυτό το λαμόγιο ο ηθοποιός ρ.χαραλαμπίδης είχε παρουσιαστεί κάποτε στο υγιειονομικό και λίγο πριν την ορκωμοσία την έκανε με ελαφρά, δήθεν με καρδιολογικό πρόβλημα. Μετά απο χρόνια είχε τα μούτρα να βάλει υποψηφιότητητα για βουλευτής με την νδ.
Οι υπόλοιποι που υπηρετήσαμε κανονικά μαλ@κες είμασταν;  :S

Και να ορκιζόταν, θα το έβγαζε
το πρόβλημα. Απλά η επιτροπή οργανωθηκε πιο νωρις και πήγε.
Σιγά μην περιμενε 40 μερες πόσο ήταν δεν ξέρω για να ορκιστεί.
Επιτροπές εχει συχνά.
Δεν ξέρω αν ήταν παραμυθάς αυτός αλλά η καρδιά δεν νομίζω να του αφαιρεί το βουλευτιλίκι.

Αφού όλο κάθονται!!!
 

Alyakmon

Μέλος
Εγγρ.
22 Νοε 2019
Μηνύματα
31
Like
10
Πόντοι
0
Όταν κάποιος βγει Ι5 έχω ακούσει ότι δεν μπορεί να αναλάβει ποτέ διευθυντική θέση. Δεν ξέρω αν αληθεύει.
 

Νίο

Μέγας
Εγγρ.
24 Ιουν 2018
Μηνύματα
10.705
Κριτικές
6
Like
11.132
Πόντοι
3.936
Και να ορκιζόταν, θα το έβγαζε
το πρόβλημα. Απλά η επιτροπή οργανωθηκε πιο νωρις και πήγε.
Σιγά μην περιμενε 40 μερες πόσο ήταν δεν ξέρω για να ορκιστεί.
Επιτροπές εχει συχνά.
Δεν ξέρω αν ήταν παραμυθάς αυτός αλλά η καρδιά δεν νομίζω να του αφαιρεί το βουλευτιλίκι. Aφού όλο κάθονται!
Μούφα η φάση και μπετόν ο τύπος.
Κρίμα που δεν τον πήρε πρέφα ο τρελοβερύκιος να τον βγάλει πίπα στην tv. Άρα για θαλομοφυλίκι και καθάρισμα πατάτας έκανε. Αφού θα καθόταν και πάλι. Επομένως μια χαρά ήταν για τον Ε.Σ
 

tnt

Μέγας
Εγγρ.
27 Ιουν 2019
Μηνύματα
4.212
Like
12.641
Πόντοι
3.506
Μούφα η φάση και μπετόν ο τύπος.
Κρίμα που δεν τον πήρε πρέφα ο τρελοβερύκιος να τον βγάλει πίπα στην tv. Άρα για θαλομοφυλίκι και καθάρισμα πατάτας έκανε. Αφού θα καθόταν και πάλι. Επομένως μια χαρά ήταν για τον Ε.Σ

Για καρδιακούς δεν ξέρω.
Ισως λόγω ασκήσεων να έτρωγε πόδι.
Στον στρατό ισχύει πολύ η αποφυγή ευθύνης. Κανείς στρατιωτικός δεν θελει ευθύνη φαντάρων.
Σκέφτομαι τώρα οπως είναι η κατάσταση στα νησιά, τι θα τραβούν Μυτιλήνη. Φτώχεια, λαθρομαλακες, φαντάροι κι επεισόδια όλα μαζί!!!
 

Johny323

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2017
Μηνύματα
47
Κριτικές
3
Like
243
Πόντοι
280
Οι περισσότεροι από τους φαντάρους που υπηρετήσαμε μαζί και μπήκαν με τις χειρότερες προσδοκίες, με γκρίνια και αρνητική προδιάθεση, θυμάμαι πως έφυγαν με τις καλύτερες αναμνήσεις και μιλάνε ακόμα και σήμερα με τα καλύτερα λόγια για την θητεία τους.
Όποιος έχει πραγματικό πρόβλημα και δεν θέλει να πάει στρατό, έχει κάθε δικαίωμα να μην πάει.
Όποιος έχει θέμα και ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΠΑΕΙ, το εκμυστηρεύεται στον λοχαγό του ή στον διοικητή και θα τον προσέξουν ιδιαιτέρως. Είναι υπερπροστατευτικοοί σε τέτοια θέματα.
Εννιά μήνες περνάνε χωρίς να το καταλάβετε , εάν έχετε καλή παρέα.
Ο στρατός είναι μια μικρή κοινωνία. Ξεγύμνωμα χαρακτήρων όπως λέω. Κανείς δεν μπορεί να κρυφτεί ή να προσποιηθεί (τουλάχιστον για μεγάλο χρονικό διάστημα). Όλοι τρώνε το ίδιο φαγητό , κάνουν τις ίδιες αγγαρείες, τις ίδιες σκοπιές , την ίδια εκπαίδευση , κοιμούνται σε παρόμοια κρεβάτια , στο ίδιο δωμάτιο. Μαθαίνεις να κρίνεις τον άλλον από τις πράξεις του, την συνέπεια και την σοβαρότητα του και όχι από τα ρούχα που φοράει, το αυτοκίνητο που οδηγάει ή τα χρήματα που βγάζει.
Με τα καλά και τα κακά του είναι μια καλή εμπειρία που σε προδιαθέτει για το τι συμβαίνει στην κοινωνία. Και εγώ βαριόμουν τις αγγαρείες, την άσκοπη ορθοστασία και τις σκοπιές. Το ίδιο βαριέμαι το πρωινό ξύπνημα για δουλεία, την κίνηση στον δρόμο και την συναναστροφή μου με ανθρώπους που δεν είναι επιλογή μου. Τι να κάνουμε, δεν υπάρχουν μαγικά κουμπάκια και μυστικές συνταγές...
Πας, κάνεις την θητεία σου ένα 9μηνο χωρίς μα και μου και συνεχίζεις την καθημερινότητά σου.
Νομίζω πως τα πράγματα πάνε από το κακό στο χειρότερο. Οι άοπλοι σε πολλές μονάδες, όπως και στην δική μου, θυμάμαι ήταν πολλές φορές περισσότεροι από τους ένοπλους , με αποτέλεσμα να τρώνε όλη την πίεση για υπηρεσίες κτλ οι ένοπλοι.
Εν πάσει περιπτώσει, νομίζω πως μια φράση αντικατοπτρίζει την πραγματικοτητα:
ΟΛΟΙ ΕΧΟΥΝ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΧΩΡΑ, ΑΛΛΑ ΚΑΝΕΙΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ.
 

tnt

Μέγας
Εγγρ.
27 Ιουν 2019
Μηνύματα
4.212
Like
12.641
Πόντοι
3.506
Κρατάω το οτι οι άοπλοι ήταν περισσότεροι των ενόπλων.

Η ουσία πέραν του αν κάποιος
έχει η όχι πρόβλημα -κάτι που αποφασίζουν ειδικοί -κι όχι απλώς
να το πεις για να εχεις καλυτερη μεταχείριση (κάτι άνισο)
είναι οτι ο στρατός απέτυχε.

Δεν απέτυχε γιατί δεν μπορούν αλλά γιατί κανείς δεν ενδιαφερεται.
Με στρατό δημοσίων κοπρόσκυλων
δεν προχωράς. Ειναι το πιο αχρηστο δημόσιο κομματι.
Ολος ο υπόλοιπος δημόσιος τομέας όσο αργος και μονιμάς να είναι, κατι παραγει τελικά. Έστω κι έτσι.
Οι στρατιωτικοί ειναι 95% ναυάγια.
Μόνο κανα επίλεκτο σώμα αξίζει σεβασμό.
Γενικώς το ολο συστημα βασίστηκε
στο να φτιαχτούν μονάδες σε μερη ψόφια για να παει η πιτσιρικαρία
και να τονωθούν τα καφέ, τα καθαριστηρια, τα σουβλατζίδικα κτλ.

Στις δε γιορτες εξαφανίζονται με ταχυδακτυλουργικό τροπο σημαντικές προμηθειες, λοχαγοί και δεκανείς σερίφηδες, απειρες αγγαρείες, στρατοπεδα υπό διάλυση, ανεξηγητες αντιπάθειες, φοβερά απωθημενα
κι αλλες ασχήμιες!

Ας τον κανουν ιδιωτικό αν και με τους πουστηδες που κυβερνούν
δεν θα χρειαστεί μιας και παραχωρούν τα ΠΑΝΤΑ!!! Οπότε ας τα βγαλουν περα μονοι τους!!!
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 172663

Επισκέπτης
ο στρατος μαλακα δεν είναι για τους πουστιδες που κυβερνουν, αυτοι θα φυγουν με το πρωτο αεροπλανο, όπως δεν πολεμησαν καραμανλης και παπανδρεου στον δευτερο παγκοσμιο πολεμο για την ελλαδα.

αν μπορουσαν ειδικα οι προηγούμενοι του συριζα θα τον καταργουσαν.

ο στρατος είναι μαλακα για σενα και για μενα και για ολους τους απλους ελληνες που θελουν να προστατεψουν τις οικογενειες τους και την πατριδα τους.

τοσο βαρυ σου φαινεται για τον ανδρισμο σου για ένα χρονο να κρατας οπλο και να βαρας σκοπιες κοτουλα?
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom