Νέα

Ι5 και απαλλαγή (και επιπτώσεις σε δουλειά κλπ.)

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα lordos
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 2K
  • Εμφανίσεις 91K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

msakis

Μέγας
Εγγρ.
14 Δεκ 2017
Μηνύματα
7.822
Κριτικές
20
Like
12.683
Πόντοι
4.546
λοιπον αδερφε για δημοσιο δε ξερω ποσο θα σε  επηρεασει.λογικα ναι.αλλα για ιδιωτικο τομεα καθολου.τωρα τονπεριγυρο σου γραφτον.σημασια εει εσυ τι κουπι τραβας.μη σε νοιαζει τι θα πουν

Κάτσε ρεεέεεεε τύπε!
Όπου πας και στον ιδιωτικό τομέα σε ρωτούν εάν έχεις εκπληρώσει τις στρατιωτικές σου υποχρεώσεις.
Λίγο πολύ οι περισσότεροι στις μέρες μας έχουμε προβλήματα άλλοι μεγαλύτερα άλλοι μικρότερα!
Θεωρώ πως η απαλλαγή ΔΕΝ είναι λύση!
Ίσα ίσα που μέσα στο στρατό μπορείς να δεις με διαφορετικό μάτι κάποια πράγματα!
Τώρα αυτά που λένε κάποιοι τεμπέληδες ότι ο στρατός είναι χάσιμο χρόνου είναι κολοκύθια τούμπανα!
 

gamer89

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Δεκ 2017
Μηνύματα
416
Κριτικές
2
Like
1.624
Πόντοι
201
Εντός του Ιουνίου θα πρέπει να καταταχθώ στον στρατό. Έχω συμπληρώσει 1 έτος αναβολής για λόγους υγείας(ψυχολογικούς), υπάρχει σοβαρό οικονομικό πρόβλημα μέσα στην οικογένεια. Θέλω να ρωτήσω την γνώμη σας αν πρέπει να την εκπληρώσω ή να συνεχίσω μέχρι την απαλλαγή. Αξίζει να πάω στην άκρη του κόσμου να φυλάω ένα φυλάκιο όταν τα χρέη και οι υποχρεώσεις τρέχουν; Πόσο πιστεύετε ότι θα με επηρεάσει μετέπειτα στην επαγγελματική μου πορεία και πως θα με αντιμετωπίζει ο κοινωνικός μου περίγυρος;

Κοίτα Φίλε η στράτευση στην Ελλάδα είναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΉ ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥ ΑΝΔΡΕΣ(που πληρουν τις προυποθεσεις)...ξεκιναμε απο αυτο δηλαδη.
Τώρα αν εχεις ψυχολογικα προβληματα ειναι κατι που το ξερεις εσυ και ο γιατρος σου.
Οσο αφορα σε πειραγματα θα εισαι ο γιωτας της παρεας.
Οσο αφορα τη δουλεια...βαλε τη θεση σου πως εισαι εργοδοτης. θα ηθελες να εχεις καποιον στην επιχειρηση σου ο οποιος επικαλεστηκε ψυχολογικους λογους για να μην παει στρατο?? εγω παντως οχι!!!! και επισης δειχνεις οτι δεν θελεις να ζοριστεις.(οσο και να υπαρχουν διαφωνιες πανω σε αυτο..ειναι η αληθεια.)
Επισης ολοι οσοι πηγαμε στρατο δεν γυρισαμε ουτε λιγογερο ουτε περισσοτερο ανδρες απο οτι μπηκαμε....ολα στο μυαλο ειναι!!!
και εμεις αφησαμε πισω  τη ζωη μας και δουλειες και εξοδα να τρεχουν αλλα πηγαμε οπως εκατομμυρια αλλοι...
 

BigJay

Μέλος
Εγγρ.
10 Μαΐ 2019
Μηνύματα
113
Κριτικές
2
Like
78
Πόντοι
1
Κοίτα Φίλε η στράτευση στην Ελλάδα είναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΉ ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥ ΑΝΔΡΕΣ(που πληρουν τις προυποθεσεις)...ξεκιναμε απο αυτο δηλαδη.
Τώρα αν εχεις ψυχολογικα προβληματα ειναι κατι που το ξερεις εσυ και ο γιατρος σου.
Οσο αφορα σε πειραγματα θα εισαι ο γιωτας της παρεας.
Οσο αφορα τη δουλεια...βαλε τη θεση σου πως εισαι εργοδοτης. θα ηθελες να εχεις καποιον στην επιχειρηση σου ο οποιος επικαλεστηκε ψυχολογικους λογους για να μην παει στρατο?? εγω παντως οχι!!!! και επισης δειχνεις οτι δεν θελεις να ζοριστεις.(οσο και να υπαρχουν διαφωνιες πανω σε αυτο..ειναι η αληθεια.)
Επισης ολοι οσοι πηγαμε στρατο δεν γυρισαμε ουτε λιγογερο ουτε περισσοτερο ανδρες απο οτι μπηκαμε....ολα στο μυαλο ειναι!!!
και εμεις αφησαμε πισω  τη ζωη μας και δουλειες και εξοδα να τρεχουν αλλα πηγαμε οπως εκατομμυρια αλλοι...
Δεν θέλω να χάσω χρόνο απλά σε κάτι το οποίο είναι ανούσιο, ενώ τρέχουν κάποια πολύ σοβαρά θέματα. Αν ήμουν ωραίος και χαλαρός μπορεί να πήγαινα να καβλαντίσω κιόλας. 
 

gamer89

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Δεκ 2017
Μηνύματα
416
Κριτικές
2
Like
1.624
Πόντοι
201
Δεν θέλω να χάσω χρόνο απλά σε κάτι το οποίο είναι ανούσιο, ενώ τρέχουν κάποια πολύ σοβαρά θέματα. Αν ήμουν ωραίος και χαλαρός μπορεί να πήγαινα να καβλαντίσω κιόλας. 


"το δεν θελω να χασω χρονο" ειναι σαν να βγεις αυριο και να πεις εγω δεν θελω να πληρωσω αυτον τον φορο που πληρωνουν αλλοι 10 εκ.ελληνες...δεν ξερω αν με καταλαβαινεις.....


Η αποφαση ειναι δικη σου ,μην περιμενεις απο το ιντερνετ να σου πουνε τι θα κανεις με τη ζωη σου!!!!
φιλικα παντα στο λεω....
 

msakis

Μέγας
Εγγρ.
14 Δεκ 2017
Μηνύματα
7.822
Κριτικές
20
Like
12.683
Πόντοι
4.546
Δεν θέλω να χάσω χρόνο απλά σε κάτι το οποίο είναι ανούσιο, ενώ τρέχουν κάποια πολύ σοβαρά θέματα. Αν ήμουν ωραίος και χαλαρός μπορεί να πήγαινα να καβλαντίσω κιόλας.  

Μπορείς βέβαια να σκεφτείς και την επιλογή του να πας εθελοντής Κύπρο ώστε να παίρνεις μηνιάτικο για να στηρίζεις οικονομικά την οικογένειά σου.
 

BigJay

Μέλος
Εγγρ.
10 Μαΐ 2019
Μηνύματα
113
Κριτικές
2
Like
78
Πόντοι
1
Περισσότερες απόψεις για το θέμα;
 

BigJay

Μέλος
Εγγρ.
10 Μαΐ 2019
Μηνύματα
113
Κριτικές
2
Like
78
Πόντοι
1
Οι απαλλαγμένοι Ι5 λαμβάνουν απολυτήριο στρατού; Και αν ναι τι αναγράφει πάνω; Αναφέρεται ότι απαλλάχτηκες ή όχι;
 

gamer89

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Δεκ 2017
Μηνύματα
416
Κριτικές
2
Like
1.624
Πόντοι
201
Οι απαλλαγμένοι Ι5 λαμβάνουν απολυτήριο στρατού; Και αν ναι τι αναγράφει πάνω; Αναφέρεται ότι απαλλάχτηκες ή όχι;

Αν καταφέρεις και πάρεις το I5 τότε παίρνεις ένα χαρτί που λέει ότι έχεις απαλλαγεί μονίμως από τις στρατιωτικές σου υποχρεώσεις όχι ότι τις έχει ολοκληρώσει.
Δεν γράφει πάνω ότι είναι το λεγόμενο "τρελόχαρτο" για ψυχολογικούς λόγους ή για παθολογικούς πχ αν είσαι 200 κιλά για παράδειγμα.Το καλύπτει το πλαίσιο για τα προσωπικά δεδομένα.
 

BigJay

Μέλος
Εγγρ.
10 Μαΐ 2019
Μηνύματα
113
Κριτικές
2
Like
78
Πόντοι
1
Αυτό είναι το πιστοποιητικό στρατολογικής κατάστασης. Απολυτήριο δεν λαμβάνω;
 

gamer89

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Δεκ 2017
Μηνύματα
416
Κριτικές
2
Like
1.624
Πόντοι
201
Αυτό είναι το πιστοποιητικό στρατολογικής κατάστασης. Απολυτήριο δεν λαμβάνω;

Ρε μάστορα πως θα πάρεις απολυτήριο ενώ δεν θα πας???
θα σου δώσουν ένα χαρτί που να λέει ότι είσαι απαλλαγμένος για στράτευση.
 

Esitopes

Μέλος
Εγγρ.
13 Αυγ 2016
Μηνύματα
598
Like
451
Πόντοι
26
Εχω φιλους που πηρανε απαλλαγη.
Δεν μπορεις να δουλεψεις στο δημοσιο, αν και ξερω καποιους που μπηκανε και ειναι I5.
Και βουλευτες εχει που ειναι I5.
Στο δημοσιο τομεα δεν τους νοιαζει καθολου μονο να εχεις ποινικο μητρωο καθαρο.
Να ταξιδεψεις εξωτερικο θα θελουνε χαρτι απο τα κεντρικα γραφεια, δεν ξερω πως λεγεται το επιτελειο στην Ελλαδα.
Δεν θα μπορεις να βγαλεις κυνηγετικη αδεια.
Το αστειο ειναι οτι γνωρισα και τυπους που
που ητανε εξαμηνη η θητεια τους και φυγανε.

 

Esitopes

Μέλος
Εγγρ.
13 Αυγ 2016
Μηνύματα
598
Like
451
Πόντοι
26
Εχω φιλους που πηρανε απαλλαγη.
Δεν μπορεις να δουλεψεις στο δημοσιο, αν και ξερω καποιους που μπηκανε και ειναι I5.
Και βουλευτες εχει που ειναι I5.
Στο δημοσιο τομεα δεν τους νοιαζει καθολου μονο να εχεις ποινικο μητρωο καθαρο.
Να ταξιδεψεις εξωτερικο θα θελουνε χαρτι απο τα κεντρικα γραφεια, δεν ξερω πως λεγεται το επιτελειο στην Ελλαδα.
Δεν θα μπορεις να βγαλεις κυνηγετικη αδεια.
Το αστειο ειναι οτι γνωρισα και τυπους που
που ητανε εξαμηνη η θητεια τους και φυγανε.
ιδιωτικο
 

Mpratan

Μέγας
Εγγρ.
29 Δεκ 2019
Μηνύματα
5.855
Κριτικές
21
Like
11.016
Πόντοι
4.546
Αυτό είναι το πιστοποιητικό στρατολογικής κατάστασης. Απολυτήριο δεν λαμβάνω;
Όπως είπε και ο φίλος από πάνω ΔΕΝ παίρνεις απολυτήριο προφανώς γιατί δεν υπηρέτησες...ένα χαρτί παίρνεις που λέει ότι απαλάχτηκες από τις στρατιωτικές υποχρεώσεις αυτό και μόνο τίποτα περισσότερο τίποτα λιγότερο...στη σειρά μου είχα ένα παλικάρι ο οποίος πήρε Ι5 λόγων κιλών...μάλιστα κάθησε 1 εβδομάδα και μετά τον ρωτήσανε αν ήθελε να του δώσουν αναβολή για 2 χρόνια ή απαλαγή...προφανώς επέλεξε απαλαγή γιατί δεν υπάρχει νόημα στο θέμα των κιλών...τώρα όσον αφορά την ερώτησή σου θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες, δικιά σου απόφαση είναι το τί θα κάνεις, η δικαιολογία "είναι χάσιμο χρόνου" για μένα είναι άτοπη...έχω ένα γνωστό 29 χρόνων ο οποίος δεν έχει πάει ακόμα γιατί φοβάται (no joke) και παίρνει συνέχεια αναβολές...επίσης ξέρω ότι αν φύγεις μόνιμα εξωτερικό χωρίς να έχεις εκπληρώσει στρατό σε δηλώνουν λοιποτάκτη και σου απαγορεύουν την είσοδο στην Ελλάδα + πιθανά προστήματα της τάξεως των 6000 ευρώ (ίσως και παραπάνω). Το τελευταίο σχόλιο το είδα να συνέβει στο στρατόπεδό μου, ένα παλικάρι άργησε να μπει από το καθορισμένο χρόνο και το κράτος τον δήλωσε λοιποτάκτη με 6000 ευρώ πρόστημο + υποχρεωτική 9μηνη θητεία (ανεξάρτητα αν δικαιούταν μείωση ή όχι)
 

dude33

Μέλος
Εγγρ.
10 Νοε 2007
Μηνύματα
9.197
Like
767
Πόντοι
146
Όπως είπε και ο φίλος από πάνω ΔΕΝ παίρνεις απολυτήριο προφανώς γιατί δεν υπηρέτησες...ένα χαρτί παίρνεις που λέει ότι απαλάχτηκες από τις στρατιωτικές υποχρεώσεις αυτό και μόνο τίποτα περισσότερο τίποτα λιγότερο...στη σειρά μου είχα ένα παλικάρι ο οποίος πήρε Ι5 λόγων κιλών...μάλιστα κάθησε 1 εβδομάδα και μετά τον ρωτήσανε αν ήθελε να του δώσουν αναβολή για 2 χρόνια ή απαλαγή...προφανώς επέλεξε απαλαγή γιατί δεν υπάρχει νόημα στο θέμα των κιλών...τώρα όσον αφορά την ερώτησή σου θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες, δικιά σου απόφαση είναι το τί θα κάνεις, η δικαιολογία "είναι χάσιμο χρόνου" για μένα είναι άτοπη...έχω ένα γνωστό 29 χρόνων ο οποίος δεν έχει πάει ακόμα γιατί φοβάται (no joke) και παίρνει συνέχεια αναβολές...επίσης ξέρω ότι αν φύγεις μόνιμα εξωτερικό χωρίς να έχεις εκπληρώσει στρατό σε δηλώνουν λοιποτάκτη και σου απαγορεύουν την είσοδο στην Ελλάδα + πιθανά προστήματα της τάξεως των 6000 ευρώ (ίσως και παραπάνω). Το τελευταίο σχόλιο το είδα να συνέβει στο στρατόπεδό μου, ένα παλικάρι άργησε να μπει από το καθορισμένο χρόνο και το κράτος τον δήλωσε λοιποτάκτη με 6000 ευρώ πρόστημο + υποχρεωτική 9μηνη θητεία (ανεξάρτητα αν δικαιούταν μείωση ή όχι)
ΟΤαν δηλώσεις μόνιμος κάτοικος εξωτερικού αίρεται το πρόστιμο και έχεις δικαίωμα να έρχεσαι Ελλάδα ένα μήνα τον χρόνο (νομίζω).Οταν περάσεις τα 45? τέλος και αυτό.
 

jorje_morente

Μέλος
Εγγρ.
27 Απρ 2011
Μηνύματα
47
Like
25
Πόντοι
0
Κι εγώ στα 29-30 πήγα, όχι γιατί "φοβόμουν" όπως λένε κάποιοι παραπάνω αλλά γιατί πραγματικά είναι τεράστιο χάσιμο χρόνου αλλά και χρήματος. Το να χάνεις 9 μήνες στην πιο παραγωγική σου ηλικία, τη στιγμή που θα μπορούσες να κάνεις ένα σωρό άλλα πράγματα που θα σε κάνουν καλύτερο (μέχρι και ξένη γλώσσα μαθαίνεις σε 9 μήνες), είναι πολύ άσχημο να σου τυχαίνει.

Κι όχι μόνο χάνεις το χρόνο σου, αλλά πρέπει να 'χεις και μια γερή καβάντζα στην άκρη για να μπορέσεις να συντηρείσαι αυτούς τους 9 μήνες. Και στο λέει κάποιος που δεν είχε ούτε νοίκι να τρέχει, ούτε πολλά έξοδα γενικότερα, ούτε ήταν κάθε μέρα στο κυλικείο (όπως κάτι άλλοι κακομαθημένοι που δεν έχουν μάθει στη ζωή τους να τρώνε ένα πιάτο φαΐ και τη βγάζουν κάθε μέρα με σουβλάκια και μλκιες από το κψμ γιατί δήθεν "το φαγητό του στρατού δεν τρώγεται").

Bottom line: αν υπάρχει οποιοσδήποτε τρόπος να το αποφύγεις, εννοείται να το κάνεις.
 

Ντουνταράς

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Μαρ 2020
Μηνύματα
2.506
Κριτικές
11
Like
4.971
Πόντοι
746

merandom

Μέλος
Εγγρ.
5 Ιουν 2006
Μηνύματα
179
Like
126
Πόντοι
1
Να κάνετε αυτό που σας αρέσει σημασία έχει η δική σας ευτηχια μη το ξεχνάτε αυτό κ χεστηκατε για κοινωνικό περιτρυγυρο... Εσείς που είστε καλά!! Γενικά το Ι5 θέλει μέσω κ λαδομα δεν είναι καθόλου εύκολο το Ι4 πιο εύκολο κ εξαρτάται με τη περίπτωση το γιατρό... Μην τους πείτε για ομοφυλοφιλία κ τέτοια....
 

Ούτε μέσο θέλει ούτε λάδωμα μην λες ψέματα
 

arkas1986

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Μαΐ 2018
Μηνύματα
1.707
Κριτικές
15
Like
361
Πόντοι
326
Οι ηλίθιοι δεν καταλαβαίνουν ότι το φαναταριλίκι θα τους κάνει καλό γενικά.
 

Mpratan

Μέγας
Εγγρ.
29 Δεκ 2019
Μηνύματα
5.855
Κριτικές
21
Like
11.016
Πόντοι
4.546
Αλήθεια έχει φτάσει 29 και δεν έχει πάει επειδή έχει φοβίες πολύ κόσμο η φοβάται να κοιμηθεί με άλλους... Να  ξέρεις ότι έχει μερικές αξιοματικινες πολύ σεξυ που ψοφάνε να πάνε με φαντάρους κ με νεώτερους  άμα σ αρέσει κάτι σ αρέσει γιατί όρια?
Ο κυριότερος λόγος είναι ότι φοβάται τα καψόνια που πιθανώς να του κάνουν...επίσης όλες αυτές οι ιστορίες με φυλακές και κρατήσεις που ακούγονται ενισχύουν αυτήν τη λανθασμένη αντίληψη, και λέω λανθασμένη γιατί δεν είναι τόσο τρομερά όσο το παρουσιάζουν
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom