Νέα

Ι5 και απαλλαγή (και επιπτώσεις σε δουλειά κλπ.)

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα lordos
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 2K
  • Εμφανίσεις 91K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

my 3 cents

Μέλος
Εγγρ.
22 Νοε 2019
Μηνύματα
285
Like
2
Πόντοι
1
ναι?
δεν με εβγαλε εξω ψευταρακο.
να ξαναβαλω την μπλουζα μου μου ειπε για να μην είμαι γυμνος από την μεση και πανω.

άλλο ένα ψεμα σου.

δεν κουράζεσαι ε?
ε ναι !ησουν  γυμνος για να βαλεις το λαδι  μωρη  τζαζλη ! ααααααααααααααχαχαχαχαχαχ
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 172663

Επισκέπτης
καμια απαντηση επι  της ουσιας .!
για ολα τα παραπανω  ομως εσυ τα εχεις πει !
ασε που συκοφαντεις το ν διδασκαλο πικερ  και  τον αδελφο Peter .
εγω δεν συκοφαντησα κανεναν
μονοι τους το ειπαν
πηγαν και δοκιμασαν πουτσο από την βικυ και δακτυλο από το μαημουδακι
αρα είναι κωλογαμημενοι.
δεν είναι ψεμα είναι ομολογια τους
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 172663

Επισκέπτης
θα βαλεις δικηγορο  τον χαζουλη71  ;
εχω βαλει δικηγορο για αλλα σοβαροτερα και πρωτόδικα μου επιδικαστηκε αποζημειωση 5.000 ευρω για μαλακιες που λεγανε για μενα, μην ανησυχεις για εμενα εχω τις εμπειριες μου
 

my 3 cents

Μέλος
Εγγρ.
22 Νοε 2019
Μηνύματα
285
Like
2
Πόντοι
1
εγω δεν συκοφαντησα κανεναν
μονοι τους το ειπαν
πηγαν και δοκιμασαν πουτσο από την βικυ και δακτυλο από το μαημουδακι
αρα είναι κωλογαμημενοι.
δεν είναι ψεμα είναι ομολογια τους
διαστρεβλωνεις  κατα συρροη τα παντα!!!
 

my 3 cents

Μέλος
Εγγρ.
22 Νοε 2019
Μηνύματα
285
Like
2
Πόντοι
1
εχω βαλει δικηγορο για αλλα σοβαροτερα και πρωτόδικα μου επιδικαστηκε αποζημειωση 5.000 ευρω για μαλακιες που λεγανε για μενα, μην ανησυχεις για εμενα εχω τις εμπειριες μου
ωραια  , κανε  μου  αγωγη να δουμε .
 

my 3 cents

Μέλος
Εγγρ.
22 Νοε 2019
Μηνύματα
285
Like
2
Πόντοι
1
εχω βαλει δικηγορο για αλλα σοβαροτερα και πρωτόδικα μου επιδικαστηκε αποζημειωση 5.000 ευρω για μαλακιες που λεγανε για μενα, μην ανησυχεις για εμενα εχω τις εμπειριες μου
τι λεγανε  για εσενα  νικο ;;; :2funny:
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 172663

Επισκέπτης
Δ

Διαγραμμένο μέλος 172663

Επισκέπτης
τι λεγανε  για εσενα  νικο ;;; :2funny:
ασχετο , οικογενειακο θεμα, τωρα περιμενω την αποφαση του εφετειου, παντως μαζευτηκαν καπως μετα την πρωτοδικη δικαιωση μου.

..στο τελος τελος υπαρχει και αυτοδικια αν τραβανε καποιοι το σχοινι παραπανω σε αυτην την ζωη
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 172663

Επισκέπτης
τα δεσμα  που δεν λυνονται κοβονται νικο μου!
επαυξάνω,

για αυτό σε περιοδο πολεμου τους λιποτακτες τους εκτελουν, δεν τους δινουν γιωτοχαρτο όπως σε περιοδο ειρηνης, σε "δημοκρατικη" χωρα
 

my 3 cents

Μέλος
Εγγρ.
22 Νοε 2019
Μηνύματα
285
Like
2
Πόντοι
1
επαυξάνω,

για αυτό σε περιοδο πολεμου τους λιποτακτες τους εκτελουν, δεν τους δινουν γιωτοχαρτο όπως σε περιοδο ειρηνης, σε "δημοκρατικη" χωρα
ολα σχετικα  ειναι  Νικο μου ...

να  πηγαινεις με συνεση και λογικη  ομως...
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 172663

Επισκέπτης
ολα σχετικα  ειναι  Νικο μου ...

να  πηγαινεις με συνεση και λογικη  ομως...
όταν δεν είναι χαβαλές στο ιντερνετ και σε βλαπτει σοβαροτερα πας αρχικα με δικηγορο,
μετα αυτοδικεις,
ετσι είναι σε αυτην την ζωη
 

Aleister77

Μέλος
Εγγρ.
3 Αυγ 2008
Μηνύματα
501
Κριτικές
2
Like
13
Πόντοι
6
Δεν εχω διαβασει το υπολοιπο thread

Προσωπικη ιστορια:
Πασχω απο αυτοανοσο στην περιοχη του εντερου, κατι που παρουσιασα σαν φοιτητης. Να πω οτι αν εξαιρεσω εκεινη την περιοδο που για περιπου 1 χρονο ημουν χαλια με αιμορραγιες κτλ, δεν με επηρρεαζει στην καθημερινοτητα, μαλιστα τα τελευταια  3-4 χρονια χωρις καν αγωγη

Με ειχε ενημερωσει ο γιατρος που ειχα (ο οποιος ηταν πρωην στρατιωτικος) οτι λογικα θα υπηρετουσα ως Ι3 ή Ι4.

Παρουσιαστηκα ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ στην Θηβα. Πηρα ρουχα και τα παντα. Οταν εφτασε η ωρα των εμβολιων, ενημερωσα τον νοσοκομο πως θελω να μιλησω με τον γιατρο γιατι λογω της παθησης μου δεν μπορω να παρω φαρμακα/χημικες ουσιες που επηρρεαζουν το εντερο.

Πραγματι με πηγαν και τον ενημερωσα για την παθηση μου. Αυτος με κοιταξε εντρομος και με ρωτησε αν εχω χαρτι. Του ειπα πως φυσικα εχω. Μετα με ρωτησε αν εχω καποιον να ερθει να με παρει απο την Θηβα ωστε την αλλη μερα να παρουσιαστω με τους υπολοιπους στο 401 (επρεπε να περασω και οφθαλμιατρο επειδη εχω 1 βαθμο μυωπια). Του ειπα πως θα μπορουσε θεωρητικα να ερθει να με παρει ο πατερας μου, (μια που ειναι Αθηνα) αλλα αναρωτηθηκα γιατι ολη αυτη η ταλαιπωρια. Μου ειπε οτι με την παθηση μου ΔΕΝ υπηρετεις και βγαινεις Ι5 παθολογικο

Την αλλη μερα παρουσιαστηκα στο 401 μαζι με τους υπολοιπους φανταρους. Ο γαστρεντερολογος δεν μου εγραψε καποια εξεταση (κωλονοσκοπηση ή κατι) αλλα ειδε το χαρτι απο το δημοσιο νοσοκομειο και τα διαφορα αλλα εγγραφα οπως και την επαναλαμβανομενη φαρμακευτικη αγωγη στο βιβλιαριο του ΙΚΑ και με εστειλε στην επιτροπη

Οταν πηγα στην επιτροπη, αυτοι μου ειπαν πως θα μου δωσουν διετη αναβολη. Διαμαρτυρηθηκα και τους ειπα πως ειναι παραλογο. Ειναι μια παθηση που ειναι χρονια. Θα υπαρχει και σε 5 και σε 30 χρονια ειτε σε εξαρση ειτε σε υφεση και οτι θα ηθελα ειτε να υπηρετησω κανονικα, ειτε να μου δωσουν απαλλαγη καθως θεωρουσα πως στην δυετια αυτη θα δυσκολευομουν πολυ να βρω δουλεια μια που δεν θα ειχα εκπληρωσει τις στρατιωτικες μου υποχρεωσεις

Εν τελει βρηκα μια δουλεια σε μια εταιρια, στην οποια χρειαστηκε να πω ολη την παραπανω ιστορια, που σιγουρα δεν ειναι ευχαριστο, και σιγουρα πολλες εταιριες θα με εκοβαν.

Δυο χρονια μετα μου ηρθε χαρτι για Αυλωνα. Εκει ημουν προετοιμασμενος.Αν την προηγουμενη φορα ειχα προετοιμαστει να υπηρετησω (και μαλιστα ενιωσα ασχημα, σαν να με εβγαλαν αναπηρο), αυτη την φορα ειχα φτιαξει την ζωη μου (δουλεια, νοικιαζα σπιτι κτλ, και δεν ηθελα να τα βαλω στην ακρη για 1,5 χρονο). Διαβασα προσεκτικα το νομο που επιβεβαιωνε οσα μου ειχαν αναφερει (οτι με πιστοποιημενη την συγκεκριμενη παθηση παιρνεις Ι5 παθολογικο μετα απο δυετη αναβολη)

Να πω οτι ο νομος αυτος με τα ιατρικα ειναι πολυ λεπτομερης αλλα εχει καποια που βγαζουν ματι. Αν θυμαμαι καλα ενω στην δικη μου περιπτωση μιλουσε για Ι5 (για κατι που δεν επηρρεαζε την καθημερινοτητα μου, μαλιστα επαιζα μπασκετ) αν θυμαμαι καλα ειχε κατι αλλα πολυ περιεργα (πχ αν θυμαμαι καλα για HIV υπηρετουσες Ι4)

Αντι να παρουσιαστω στον Αυλωνα, πηγα μια μερα νωριτερα στο Φρουραρχιο, αυτοι με εστειλαν στην επιτροπη στο Ρουφ, η οποια με απηλλαξε με Ι5 παθολογικο

Το μονο χαρτι που εχω απο ολη αυτη την ιστορια αναφερε πως ο "Αleister77 εχει εκπληρωσει τις στρατιωτικες του υποχρεωσεις" με σφραγιδες κτλ

Δεν γραφει ουτε αν υπηρετησες Ι1 ή Ι3 ή Ι5 παθολογικο/ψυχολογικο ουτε τιποτα, που θα ηταν και αντισυνταγματικο καθως το συνταγμα προστατευει το ιατρικο απορρητο

Στην επαγγελματικη μου πορια κανενας δεν μου ζητησε να αποδειξω οτι εχω εκπληρωσει τις στρατιωτικες μου υποχρεωσεις.

Αν με ρωτουσες τοτε, στεναχωριομουν που δεν υπηρετησα (την πρωτη φορα) γιατι ενω ενιωθα καλα, κατα καποιο τροπο το Ελληνικο κρατος ενιωθα οτι με θεωρει αναπηρο. Μαλιστα δεν ξερω αν παιρνεις τπτ μορια ή οτιδηποτε σε σχεση με αυτο, δεν το εψαξα καν. Μονο αυτο με στεναχωρουσε ομως εσωτερικα/ψυχικα, και για αυτο συνεχιζα να αθλουμαι και μαλιστα πολλες φορες ξεπερνουσα τα ορια μου για να αποδειξω στον εαυτο μου οτι ειμαι οκ

Μετα απο τοσα χρονια ουτε με νοιαζει τι εγινε τοτε. Παρουσιαστηκα κανονικα να υπηρετησω, δεν με ηθελαν μια, δεν τους ηθελα 10.

Εκει που θελω να καταληξω ειναι πως στον στρατο υπαρχει μια τεραστια ευθυνοφοβια. Την παραμικρη παθηση να εχει καποιος ειτε πραγματικη (οπως στην δικια μου περιπτωση) ειτε ανυπαρκτη(οπως πολλοι που ειδα στο φρουραρχιο με χαρτι απο ιδιωτη ψυχιατρο που ελεγε πως πασχουν απο ψυχολογικα), θεωρω απιθανο καποιος αξιωματικος να βαλει την υπογραφη του πως καποιος ΠΡΕΠΕΙ να υπηρετησει. 1 στο εκατομμυριο να παει κατι στραβο, πχ να παθαινα μια εξαρση της νοσου στον στρατο, ή καποιος ΟΝΤΩΣ να εχει ψυχολογικα και να αυτοκτονησει, καποιος αξιωματικος θα εχει βαλει την υπογραφη του αντιθετα σε μια ιατρικη γνωματευση και θα ειναι εκτεθειμενος και αυτος, αλλα και το Δημοσιο σε ανεπαλληλες αγωες. Και ολο αυτο γιατι; Για να χασει το δημοσιο 1 στρατιωτη που θα κανει 95% αγγαριες;
Φυσικα ουτε προς το το δημοσιο εχω προβληματα αφου με εχουν καλεσει 3-4 φορες εφορευτικη επιτροπη (πηγα)


Στο παραπανω δεν παιρνω θεση για το αν ειναι σωστο να πηγαινουμε στρατο ή οχι. Αυτο ειναι εκτιμηση του καθενος. λεω ομως πως αν καποιος ειναι πεποισμενος οτι ΔΕΝ θελει να παει, δεν θα παει, και δεν θα εχει επιπτωση επαγγελματικα
 

Σώμα

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
6 Αυγ 2019
Μηνύματα
247
Κριτικές
11
Like
406
Πόντοι
291
επαυξάνω,

για αυτό σε περιοδο πολεμου τους λιποτακτες τους εκτελουν, δεν τους δινουν γιωτοχαρτο όπως σε περιοδο ειρηνης, σε "δημοκρατικη" χωρα

Ας έρθουν να μας κλάσουν τα αρχίδια. Οι άντρες δε φοβούνται.
Ας έρθουν όλοι οι στρατοί του κόσμου. Και ξένοι και εγχώριοι.
1000 λούγκρες δε κλάνουν μία μπροστά σε έναν αληθινό άντρα.
Οι γιωτάδες είμαστε αληθινοί άντρες. Χωρίς φόβο, ενοχές και καταπίεση.
Εμείς δε φοβόμαστε τους Τούρκους. Εσείς φοβάστε. Και μασκαρεύεστε με αποκριάτικες παραλλαγές και κοιμάστε αγκαλίτσα από το φόβο σας.
Εμείς δε φοβόμαστε ούτε τους Έλληνες. Εσείς φοβάστε. Και πάτε καθαρίζετε τουαλέτες για να μη σας πουν αδερφές.
Ελάτε να μας εκτελέσετε. Και θα δείτε πώς είναι οι αλθηινοί άντρες.
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 172663

Επισκέπτης
πηρες θεση ηδη φιλε αλεηστερ77 ότι πηγες αποφασισμένος να υπηρετήσεις.

και εγω ξερω περιπτωση που άλλος απαλλαχτηκε λογω καρδιολογικων θεματων ενώ ηταν παλαιστης.

οντως ειχε συγγενή καρδιοπαθεια και νομιζω αργοτερα μετα πο δεκαετιες,που προχωρησε η επιστημη , η νοσος του θεωρηθηκε σχετικα ακινδυνη οποτε αλλαξε ο νομος και σημερα θα υπηρετουσε κανονικα (όπως και ηθελε).

απλα η κουβεντα ξεφυγε εδω με αυτους που ΔΕΝ θελουν να υπηρετησουν και παιρνουν γιωτοχαρτο πουλώντας τρελιτσα σαν τον τντ60
 

Aleister77

Μέλος
Εγγρ.
3 Αυγ 2008
Μηνύματα
501
Κριτικές
2
Like
13
Πόντοι
6
πηρες θεση ηδη φιλε αλεηστερ77 ότι πηγες αποφασισμένος να υπηρετήσεις.

και εγω ξερω περιπτωση που άλλος απαλλαχτηκε λογω καρδιολογικων θεματων ενώ ηταν παλαιστης.

οντως ειχε συγγενή καρδιοπαθεια και νομιζω αργοτερα μετα πο δεκαετιες,που προχωρησε η επιστημη , η νοσος του θεωρηθηκε σχετικα ακινδυνη οποτε αλλαξε ο νομος και σημερα θα υπηρετουσε κανονικα (όπως και ηθελε).

απλα η κουβεντα ξεφυγε εδω με αυτους που ΔΕΝ θελουν να υπηρετησουν και παιρνουν γιωτοχαρτο πουλώντας τρελιτσα σαν τον τντ60

Οχι δεν πηρα θεση οτι θελω να υπηρετησω, τουλαχιστον οχι για τους λογους που υποστηριζεις εσυ. Ηταν κυριως εσωτερικοι οι λογοι. Οταν στα 20 σου σου ανακοινωνουν πως εχεις ενα χρονιο νοσημα που θα το κουβαλεις μια ζωη, κανεις οτι μπορεις για να το απορριψεις σαν πραγματικοτητα. Τοτε δεν ηξερα πως κοντα 20 χρονια μετα δεν θα μου επηρρεαζει σε τπτ την καθημερινοτητα. Οποτε ναι μεν παρουσιαστηκα να υπηρετησω, αλλα το θελω μου ειχε αλλα κινητρα (εσωτερικης επιβεβαιωσης οτι ειμαι καλα) και οχι το να υπηρετησω σωνει και ντε την "μαμα πατριδα"
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 172663

Επισκέπτης
Ας έρθουν να μας κλάσουν τα αρχίδια. Οι άντρες δε φοβούνται.
Ας έρθουν όλοι οι στρατοί του κόσμου. Και ξένοι και εγχώριοι.
1000 λούγκρες δε κλάνουν μία μπροστά σε έναν αληθινό άντρα.
Οι γιωτάδες είμαστε αληθινοί άντρες. Χωρίς φόβο, ενοχές και καταπίεση.
Εμείς δε φοβόμαστε τους Τούρκους. Εσείς φοβάστε. Και μασκαρεύεστε με αποκριάτικες παραλλαγές και κοιμάστε αγκαλίτσα από το φόβο σας.
Εμείς δε φοβόμαστε ούτε τους Έλληνες. Εσείς φοβάστε. Και πάτε καθαρίζετε τουαλέτες για να μη σας πουν αδερφές.
Ελάτε να μας εκτελέσετε. Και θα δείτε πώς είναι οι αλθηινοί άντρες.
δεν ερχομαστε να σας εκτελέσουμε.
ηδη γινεται αυτό σε ολους τους πολεμους.
μην ταράζεσαι δεν το λεμε για να τρομοκρατήσουμε , απλα αυτό ισχυει σε ολους τους στρατιωτικούς νομους εν καιρω πολεμου.

και επαναλμαβανω ακούραστα ο παππους μου που εζησε 3 πολεμους, ειπε ότι εγινε αντρας όταν υπηρετησε ο ιδιος ως φαντάρος, όχι γιατι εκανε γυμναστικη ή αγγαρεια, ΑΠΛΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΠΙΔΗ ΠΗΡΕ ΤΗΝ ΕΥΘΥΝΗ ΠΟΥ ΤΟΥ ΑΝΑΛΟΓΟΥΣΕ, όχι όπως στα παιδακια στο σχολειο που ψαχνουν ολο να βρουν δικαιολογιες.
στο στρατο μαθαίνεις πως να παραδέχεσαι το λαθος σου αντι να ψάχνεις δικαιολογιες.
όταν σε ρωτάνε γιατι εκανες το ταδε λαθος, αν απαντησεις είμαι "αδικαιολόγητος" ληγει εκει η κουβεντα και σου βαζουν την μικροτερη δυνατη ποινη, καταλαβαινουν πως εχουν να κανουν με αντρα που αναλαμβανει τις ευθύνες του, όχι με κοτα που κρυβεται. σαν τους γιωταδες που κρυβονται για να γλυτωσουν τους λιγους πλεον ευκολους μηνες στο στρατο.
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 172663

Επισκέπτης
δεν υπαρχει  δικαιοσυνη στην Ελλαδα !
πουθενα δεν υπαρχει δικαιοσυνη, ουτε σε άλλες χωρες, ουτε στην φυση,
απλα σε καποιες εποχες και σε καποιες χωρες είναι καπως πιο δικαια τα πραγματα,
πχ τελευταια εγινε στην ελλαδα αυτό το δικαιο που γινεται σε ολο τον υπολοιπο πλανητη να απαγορευτει το καπνισμα σε κλειστους χωρους.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom