Νέα

Γυναίκα σκότωσε 43χρονο μέσα στη μέση του δρόμου

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Anemodoura
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 196
  • Εμφανίσεις 16K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

aunanisths

Μέλος
Εγγρ.
9 Δεκ 2023
Μηνύματα
368
Like
883
Πόντοι
81
Το πας μακριά. Η διαφορά δύναμης υπάρχει και πρέπει να μας ανησυχεί. Εσύ αν ρίξεις μια μπουνιά σε μια γυναίκα μπορεί να τη σκοτώσεις επιτόπου αν είσαι ελάχιστα δυνατός. Αυτή το πολύ πολύ να σου κάνει μια μελανιά. Το ίδιο και χειρότερο συμβαίνει με τα παιδιά. Ένας βίαιος σύντροφος που σε δέρνει με το παραμικρό δεν είναι εύκολο να τον ξεκόψεις. Αν σε έχει κακοποιήσει σωματικά και συναισθηματικά για καιρό δεν είναι καθόλου απλό να φύγεις. Φοβάσαι ότι θα σε βρει όπου και να πας. Και υπάρχουν πολλά τέτοια περιστατικά. Σε αυτό το κομμάτι πονάμε άπαντες. Και φταίει κυρίως η έλλειψη του κοινωνικού κράτους και της δικαιοσύνης. Πχ αν έναν τέτοιο τον έστελναν παρέα με τίποτα ισοβίτες για γιουσουφάκι θα του κοβόταν η όρεξη για ξύλο. Αλλά βλέπεις τους συλλαμβάνουν και μετά τους αφήνουν ελεύθερους να συνεχίσουν το ξύλο.

Εδώ έρχεται τώρα η σαπίλα των φεμιναζί και φωνάζει - τσουβαλιάζει. Γιατί κακός ο δολοφόνος αλλά κακός και ο άλλος που δε θέλει η γυναίκα του να πηδιέται και τάχα μου την καταπιέζει. Μεγαλώνει τα παιδιά σε τοξικό πατριαρχικό περιβάλλον κτλ. Και τι ζητάει ο άλλος; Να μη μπαινοβγαίνουν οι γαμιάδες στο σπίτι μπροστά στα παιδιά.

Η διαφορά δύναμης είναι σχετικά απλή.
Σε δολοφονία ο νεκρός είναι ο αδύναμος. Ο δολοφόνος είναι ο δυνατότερος. Αν η κυρά Φρόσω ρίξει στον Μαικ Ταίσον με το δίκανο, ο Μαικ Ταίσον είναι πιο αδύναμος, έχει αδυναμία στις σφαίρες. Η Φρόσω είναι πιο δυνατή, κρατάει δίκανο.
Αυτό είναι επιχειρηματολογία του κώλου της φάσης να κάτσεις να φας 10 σφαίρες από 36αρι γιατί πονάνε λιγότερο από μια από 45αρι.
Ας πάνε gym να προπονούνται να κάνουν βάρη ν'αποκτήσουν περισσότερο upper body strength, δεν είναι δικό μου πρόβλημα.
Δεν έχουν ούτε όλοι οι άνδρες μεταξύ τους ίδια σωματική δύναμη κι εγώ στα 165 άμα πάω να κολλάω μαγκιές σε 1,90 μπράβο έξω απ'το στριπ και φάω μπουκέτο όλη η ευθύνη θα πέσει επάνω μου και θα πουν όλοι "Που πας, μαλάκα?!".
Έχουμε μεγαλώσει 3 αδέρφια κι ένας πατέρας με ψυχωτική μάνα και κάτι τύποι μας λέγανε "Σιγά, γυναίκα είναι, πόσο δυνατά μπορεί να βαράει" ή "Εσείς φταίτε που δεν την ακούτε" ή "Έχει ψυχολογικά και ορμονικά".
Έχω φάει γαμημένο πιάτο στο κεφάλι στα καλά καθούμενα 12 χρονών επειδή δεν κλείδωσα με σύρτη και "θα μπούνε κλέφτες". Στα 80s, που οι υπόλοιποι κοιμόντουσαν με ανοιχτές πόρτες.
Σου είπα, καταλαβαίνω λες αυτές τις δικαιολογίες. Δεν φταις εσύ, φταίει ο πούτσος που είναι συνδεδεμένος με τον αυτόματο πιλότο στον εγκέφαλο. Κι εγώ έτσι ήμουν κάποτε. Κάποια στιγμή θα μεγαλώσεις και θα σου περάσει κι εκεί θ'αρχίσεις να'χεις στιγμές διαύγειας.
 

SuggarDaddy-gay

Μέλος
Εγγρ.
8 Ιαν 2024
Μηνύματα
124
Like
111
Πόντοι
1
Για να μην μπερδευόμαστε.

-Δολοφονία γυναίκας από ημεδαπό άντρα: ξεσηκώνεται το σύμπαν- πρέπει να επαναφερθεί η θανατική ποινή- γυναικοκτονία- κακή πατριαρχία- όλοι οι άντρες φταίνε

-Δολοφονία γυναίκας από αλλοδαπό/ αλλόθρησκο/ ευπαθή κοινωνική ομάδα: μονόστηλο στα ΜΜΕ χωρίς να ασχολείται κάποιος ιδιαίτερα, δεν υπάρχει γυναικοκτονία, δε φταίει ο άντρας που μπορεί και να δικαιολογηθεί γιατί η κουλτούρα του τον έκανε να σκέφτεται διαφορετικά.

-Δολοφονία άντρα από γυναίκα: η κακή πατριαρχία φταίει και το θύμα καλά έπαθε γιατί εκείνο έφταιγε για να φτάσει στο έγκλημα η γυναίκα.

Εδώ έχουμε την τρίτη κατηγορία, άρα το θέμα θα περάσει στα χαμηλά, θα μπει ελάχιστα χρόνια μέσα (εάν μπει και δεν τη γλιτώσει ως τρελή) και η ζωή συνεχίζεται.

Αυτά που λες δεν έχουν καμία επαφή με την πραγματικότητα.

Κανείς δεν είπε "καλά να πάθει".

Η γυναίκα αυτή παρενοχλούσε τον άντρα και επειδή αυτός δεν ενέδωσε τον σκότωσε.

Είναι σαφέστατα αντροκτονία, συμβαίνει κι αυτό μια στις τόσες.

Σα να λέμε για κάθε 99 γυναικοκτονίες έχουμε και μια αντροκτονία.

Επίσης δεν θέλω να σου το χαλάσω αλλά κανείς δολοφόνος δεν είναι τρελλός. Όλοι σχεδόν κρίνονται ψυχικά υγιείς, αλλιώς δεν θα υπήρχαν βαρυποινίτες.

Τέλος το ότι το θύμα ήταν άντρας δεν σημαίνει ότι δεν φταίει η πατριαρχία.

Και για την παντόφλα που τρώει ο άλλος επειδή "απατά" την γυναίκα του φταίει η πατριαρχία.

Και για την "βρόμα" στις φίλες της ότι είναι μικροτσούτσουνος πάλι η πατριαρχία φταίει.

Γενικά η πατριαρχία είναι σύστημα.

Δεν πάει να πει ότι επειδή κάποιος είναι άντρας, ντε και καλά βιάζει και σκοτώνει γυναίκες, μπορεί και να μην βιάζει ούτε να σκοτώνει αλλά να είναι θύμα, θύμα μιάς γυναίκας που τον θεωρεί λιγότερο άντρα ή που τον θεωρεί αρκετά άντρα αλλά θέλει την αποκλειστικότητα, αλλά κι ενός άλλου άντρα που μπορεί να τον σκοτώσει εκείνος λόγω ερωτικής αντιζηλίας.

Άλλωστε πριν από την πατριαρχία δεν υπήρχε μητριαρχία.

Αυτό που υπήρχε ήταν πλήρης ισότητα στα φύλα, ελεύθερο σεξ όλων με όλους/ες/α και κοινή ανατροφή στα παιδιά γιατί κανείς δεν ήξερε πώς γινόταν η τεκνοποίηση.
 

SuggarDaddy-gay

Μέλος
Εγγρ.
8 Ιαν 2024
Μηνύματα
124
Like
111
Πόντοι
1
Για να μην μπερδευόμαστε.

-Δολοφονία γυναίκας από ημεδαπό άντρα: ξεσηκώνεται το σύμπαν- πρέπει να επαναφερθεί η θανατική ποινή- γυναικοκτονία- κακή πατριαρχία- όλοι οι άντρες φταίνε

-Δολοφονία γυναίκας από αλλοδαπό/ αλλόθρησκο/ ευπαθή κοινωνική ομάδα: μονόστηλο στα ΜΜΕ χωρίς να ασχολείται κάποιος ιδιαίτερα, δεν υπάρχει γυναικοκτονία, δε φταίει ο άντρας που μπορεί και να δικαιολογηθεί γιατί η κουλτούρα του τον έκανε να σκέφτεται διαφορετικά.

-Δολοφονία άντρα από γυναίκα: η κακή πατριαρχία φταίει και το θύμα καλά έπαθε γιατί εκείνο έφταιγε για να φτάσει στο έγκλημα η γυναίκα.

Εδώ έχουμε την τρίτη κατηγορία, άρα το θέμα θα περάσει στα χαμηλά, θα μπει ελάχιστα χρόνια μέσα (εάν μπει και δεν τη γλιτώσει ως τρελή) και η ζωή συνεχίζεται.

Καλά εντάξει το τερμάτισες.

Εγώ ξέρω πως όταν δολοφονείται μια γυναίκα (Ελληνίδα) από αλλοδαπό ξεκινά αμέσως πογκρόμ.

Αν είναι Πακιστανός κυνηγάμε Πακιστανούς.

Αν είναι Γεωργιανός κυνηγάμε Γεωργιανούς.

Μόνο με τον Μπάμπαρο τον πιλότο τον ήπιαμε και δεν ξέραμε τι να πούμε.

Μέχρι που κάποιοι "θυμήθηκαν" ότι η Καρολάιν ήταν "αγγλοφιλιππινέζα" και άρα κακώς ασχοληθήκαμε με την δολοφονία της.
 

SuggarDaddy-gay

Μέλος
Εγγρ.
8 Ιαν 2024
Μηνύματα
124
Like
111
Πόντοι
1
Η διαφορά δύναμης είναι σχετικά απλή.
Σε δολοφονία ο νεκρός είναι ο αδύναμος. Ο δολοφόνος είναι ο δυνατότερος. Αν η κυρά Φρόσω ρίξει στον Μαικ Ταίσον με το δίκανο, ο Μαικ Ταίσον είναι πιο αδύναμος, έχει αδυναμία στις σφαίρες. Η Φρόσω είναι πιο δυνατή, κρατάει δίκανο.
Αυτό είναι επιχειρηματολογία του κώλου της φάσης να κάτσεις να φας 10 σφαίρες από 36αρι γιατί πονάνε λιγότερο από μια από 45αρι.
Ας πάνε gym να προπονούνται να κάνουν βάρη ν'αποκτήσουν περισσότερο upper body strength, δεν είναι δικό μου πρόβλημα.
Δεν έχουν ούτε όλοι οι άνδρες μεταξύ τους ίδια σωματική δύναμη κι εγώ στα 165 άμα πάω να κολλάω μαγκιές σε 1,90 μπράβο έξω απ'το στριπ και φάω μπουκέτο όλη η ευθύνη θα πέσει επάνω μου και θα πουν όλοι "Που πας, μαλάκα?!".
Έχουμε μεγαλώσει 3 αδέρφια κι ένας πατέρας με ψυχωτική μάνα και κάτι τύποι μας λέγανε "Σιγά, γυναίκα είναι, πόσο δυνατά μπορεί να βαράει" ή "Εσείς φταίτε που δεν την ακούτε" ή "Έχει ψυχολογικά και ορμονικά".
Έχω φάει γαμημένο πιάτο στο κεφάλι στα καλά καθούμενα 12 χρονών επειδή δεν κλείδωσα με σύρτη και "θα μπούνε κλέφτες". Στα 80s, που οι υπόλοιποι κοιμόντουσαν με ανοιχτές πόρτες.
Σου είπα, καταλαβαίνω λες αυτές τις δικαιολογίες. Δεν φταις εσύ, φταίει ο πούτσος που είναι συνδεδεμένος με τον αυτόματο πιλότο στον εγκέφαλο. Κι εγώ έτσι ήμουν κάποτε. Κάποια στιγμή θα μεγαλώσεις και θα σου περάσει κι εκεί θ'αρχίσεις να'χεις στιγμές διαύγειας.

Πας να βγάλεις άκρη με άνθρωπο που "βλέπει" γαμιάδες να μπαίνουν στο σπίτι να γαμήσουν μια γυναίκα μπροστά στα παιδιά της την στιγμή που αν γινόταν αυτό ο άντρας της και πατέρας των παιδιών θα ήταν ο νταβατζής της, αλλά εδώ ο φίλος προσπαθεί να μας τον βγάλει θύμα που υπομένει καρτερικά το μαρτύριό του και "παρακαλάει" την γυναίκα να είναι πιο διακριτική.

Όσο για το άλλο με το πιάτο σου έχω και καλύτερο: Ξέρεις πόσοι μπαρμπάδες στα χωριά έχουν σκοτώσει τον γιό τους γιατί τον πέρασαν για τον απλήρωτο Αλβανό εργάτη, που και καλά πήγε σπίτι τη νύχτα για να κάνει ληστεία;
 

foobar

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Ιαν 2010
Μηνύματα
923
Like
1.474
Πόντοι
206
Πας να βγάλεις άκρη με άνθρωπο που "βλέπει" γαμιάδες να μπαίνουν στο σπίτι να γαμήσουν μια γυναίκα μπροστά στα παιδιά της την στιγμή που αν γινόταν αυτό ο άντρας της και πατέρας των παιδιών θα ήταν ο νταβατζής της, αλλά εδώ ο φίλος προσπαθεί να μας τον βγάλει θύμα που υπομένει καρτερικά το μαρτύριό του και "παρακαλάει" την γυναίκα να είναι πιο διακριτική.

Όσο για το άλλο με το πιάτο σου έχω και καλύτερο: Ξέρεις πόσοι μπαρμπάδες στα χωριά έχουν σκοτώσει τον γιό τους γιατί τον πέρασαν για τον απλήρωτο Αλβανό εργάτη, που και καλά πήγε σπίτι τη νύχτα για να κάνει ληστεία;

Αυτό κατάλαβες; Κόψτε το μπάφο. Δεν φτάνει για όλους. Ο άλλος χτες έγραψε για καραμπίνες.

Ρε βλαμμένα αυτό που γράφω είναι ότι υπάρχουν κακοποιητες οι οποίοι εκμεταλλεύονται τη σωματική τους δύναμη και την ψυχολογία της γυναίκας ειδικά αν έχει παιδιά. Πόσο δύσκολο είναι να το καταλάβετε; Πολύ δύσκολο καθώς και εσείς το παίζετε Βαρβάτα αρσενικά τρομάρα σας. Αυτοί λοιπόν μένουν ατιμώρητοι μέχρι να κάνουν το μεγάλο έγκλημα. Αν η πολιτεία είχε σωστές δομές θα τους είχε ξεσκίσει και θα τους κοβόταν η μαγκιά.

ΑΛΛΑ αυτό δε γίνεται και μαζί με αυτούς την πληρώνουν και οι υπόλοιποι που είναι μια χαρά ανθρώποι.

Αυτό που έγραψα για τους γαμιαδες ισχύει και με το παραπάνω. Πόσες τύπισσες ανίκανες παίρνουν διαζύγιο και την επιμέλεια των παιδιών χωρίς να πρέπει; Κάνουν το σπίτι μπουρδέλο και αν τολμήσει ο πατέρας να μιλήσει βγαίνουν οι καργιες και τον κατηγορούν ότι καταπιέζει την γυναίκα. Και να σου η τοξικότητα και η πατριαρχία.

Τώρα καταλαβαίνετε τι θέλω να πω που το έγραψα λίγο πιο αναλυτικά;

Και επειδή αναφέρθηκε η σωματική δύναμη, σαν θηλαστικά πάντα το αρσενικό θα είναι πιο δυνατό. Οκ τώρα αν ο άλλος είναι σαν το Νίκο Ρίζο και η άλλη η Τασούλα Κελεσίδου εντάξει. Αλλά αυτό είναι σπάνιο. Τα περισσότερα ζευγάρια είναι κατ' αναλογία του πληθυσμού.

Όχι ότι δεν υπάρχει βία από τις γυναίκες προς τους άντρες. Υπάρχει και παρά υπάρχει. Αλλά λίγο οι κοινωνικές συμβάσεις και λίγο η αδυναμία του άντρα να αντιδράσει λόγω της διαφοράς δύναμης δεν βγαίνει προς τα έξω. Και το έγραψα στην αρχή το γιατί. Η άλλη θα σου ρίξει χαστούκι η τσοκαριά και απλά θα αποκτήσεις μελάνια, ενώ εσύ με μερικές μπουνιές την έχεις σκοτώσει.

Επιμένω όπως και στις προηγούμενες δολοφονίες. Κάποια στιγμή πρέπει η πολιτεία να αναλάβει της ευθύνες της. Δε μπορεί ο κάθε ένας να κάνει ότι θέλει και στο τέλος να τα ισοπεδώνουμε όλα. Με την έγκυο έγινε της πουτανας. Τώρα δεν άνοιξε ρουθούνι αλλά αντιθέτως ξεκίνησε και πόλεμος λάσπης ότι ήταν μπηχτης. Αν η πολιτεία προλάβει αυτές τις συμπεριφορές τότε θα σταματήσει αυτή η βλακεία της γυναικοκτονιας.
 

Terrano

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Αυγ 2017
Μηνύματα
958
Κριτικές
14
Like
1.986
Πόντοι
496
Πολύ φοβάμαι πως όλες οι φασιστερες- βιγκαν - βλαμενες αν τολμήσει κάποιος να τις απορρίψει θα τον σφάζουν για συμπαράσταση στο χθεσινό παρατράγουδο......
 

foobar

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Ιαν 2010
Μηνύματα
923
Like
1.474
Πόντοι
206
Έχουμε ένα παιδάκι στη γειτονιά το οποίο έχει σοβαρά ψυχολογικά. Δεν ξέρω όμως αν έχει θέματα λόγω περιβάλλοντος ή αν είναι έτσι εκ γενετής.

Η οικογένεια είναι όλοι για ψυχιατρείο. Έχουμε μεγαλώσει μαζί και μας χωρίζει ένα σπίτι. Καταστάσεις πολύ άσχημες. Τα παιδιά δεν έβγαιναν για παιχνίδι, φωνές, περιορισμοί κτλ. Οι γονείς δήθεν αξιοσέβαστοι αλλά στην πραγματικότητα δεν έκαναν για πουθενά. Κανένας δεν θα σου πει μια καλή κουβέντα. Όχι ότι είναι πχ κλέφτες αλλά δεν ξέρω πως αλλιώς να το γράψω. Τα παιδιά μεγάλωσαν και έχουν και αυτά σοβαρά θέματα. Ζουν από εποχικές συμβάσεις στο δήμο αν και έχουν τελειώσει πανεπιστήμια. Φυσικά δεν μπορείς να τους εμπιστευτείς ούτε μια πέτρα γιατί μπορεί να την πετάξουν σε κανένα και να τον σκοτώσουν.

Κάποια στιγμή βρήκαν ένα τύπο και πάντρεψαν την κόρη. Όλοι απορούμε πως η οικογένεια του έδωσε έγκριση γι' αυτό το γάμο καθώς είναι φυσιολογικοί άνθρωποι. Δεν είδαν τίποτα περίεργο; Τέλος πάντων έκαναν το παιδάκι που γράφω πιο πάνω και εκεί άρχισαν τα σοβαρά προβλήματα. Ο τύπος παρ' όλο τα δικά του θέματα ήθελε να έχει μια φυσιολογική οικογένεια. Έλα μου που οι άλλοι δεν ήταν για πουθενά. Πέραν του γεγονότος ότι η πεθερά ήταν ΜΟΝΙΜΑ σπίτι, η κόρη ήταν σε άλλο πλανήτη. Δεν είχε επαφή με την πραγματικότητα. Μηδέν ασχολία με το σπίτι και φυσικά ανίκανη να κατανοήσει ότι έχει παιδί. Και πριν αρχίσουμε τα φεμινιστικά θεωρώ πως και η Ελισάβετ της Αγγλίας όταν ήταν μόνη της ένα ποτήρι θα το πήγαινε στο νεροχύτη. Εδώ όμως πλήρη ανικανότητα.

Μετά από λίγο καιρό ήρθε το διαζύγιο. ΦΥΣΙΚΑ η ανίκανη πολιτεία μας έδωσε το παιδί στη μάνα. Και εδώ είναι που κάνουν "τουμπεκί" όλες οι φεμιναζί. Το παιδάκι έχει μεγαλώσει και απλά ΔΕΝ έχει κοινωνικοποιηθεί καθόλου. Στο σχολείο οι δασκάλες δεινοπαθούν κάθε μέρα. Είναι επιθετικό προς τα άλλα παιδιά τραυματίζοντας τα. Η συμπεριφορά του εντελώς αλλοπρόσαλλη με τσιρίδες κτλ. Αλλά ούτε λόγος για ειδικό σχολείο που έχουμε στην πόλη μας. Μάνα, κόρη και εγγονάκι κάθε Κυριακή εκκλησία και μετά για καφέ σαν να μη συμβαίνει τίποτα. Στην Εκκλησία είναι σχεδόν πάντα δίπλα ένας νεωκόρος να προσέχει μην κάνει τίποτα και στην καφετέρια γυρίζει γύρω γύρω δημιουργώντας προβλήματα.

Αυτό το παιδάκι πόσο πιο άσχημα θα το μεγάλωνε ο πατέρας του;
 

riding

Σεβαστός
Εγγρ.
23 Μαΐ 2023
Μηνύματα
2.668
Κριτικές
1
Like
6.746
Πόντοι
1.056
Έχουμε ένα παιδάκι στη γειτονιά το οποίο έχει σοβαρά ψυχολογικά. Δεν ξέρω όμως αν έχει θέματα λόγω περιβάλλοντος ή αν είναι έτσι εκ γενετής.

Η οικογένεια είναι όλοι για ψυχιατρείο. Έχουμε μεγαλώσει μαζί και μας χωρίζει ένα σπίτι. Καταστάσεις πολύ άσχημες. Τα παιδιά δεν έβγαιναν για παιχνίδι, φωνές, περιορισμοί κτλ. Οι γονείς δήθεν αξιοσέβαστοι αλλά στην πραγματικότητα δεν έκαναν για πουθενά. Κανένας δεν θα σου πει μια καλή κουβέντα. Όχι ότι είναι πχ κλέφτες αλλά δεν ξέρω πως αλλιώς να το γράψω. Τα παιδιά μεγάλωσαν και έχουν και αυτά σοβαρά θέματα. Ζουν από εποχικές συμβάσεις στο δήμο αν και έχουν τελειώσει πανεπιστήμια. Φυσικά δεν μπορείς να τους εμπιστευτείς ούτε μια πέτρα γιατί μπορεί να την πετάξουν σε κανένα και να τον σκοτώσουν.

Κάποια στιγμή βρήκαν ένα τύπο και πάντρεψαν την κόρη. Όλοι απορούμε πως η οικογένεια του έδωσε έγκριση γι' αυτό το γάμο καθώς είναι φυσιολογικοί άνθρωποι. Δεν είδαν τίποτα περίεργο; Τέλος πάντων έκαναν το παιδάκι που γράφω πιο πάνω και εκεί άρχισαν τα σοβαρά προβλήματα. Ο τύπος παρ' όλο τα δικά του θέματα ήθελε να έχει μια φυσιολογική οικογένεια. Έλα μου που οι άλλοι δεν ήταν για πουθενά. Πέραν του γεγονότος ότι η πεθερά ήταν ΜΟΝΙΜΑ σπίτι, η κόρη ήταν σε άλλο πλανήτη. Δεν είχε επαφή με την πραγματικότητα. Μηδέν ασχολία με το σπίτι και φυσικά ανίκανη να κατανοήσει ότι έχει παιδί. Και πριν αρχίσουμε τα φεμινιστικά θεωρώ πως και η Ελισάβετ της Αγγλίας όταν ήταν μόνη της ένα ποτήρι θα το πήγαινε στο νεροχύτη. Εδώ όμως πλήρη ανικανότητα.

Μετά από λίγο καιρό ήρθε το διαζύγιο. ΦΥΣΙΚΑ η ανίκανη πολιτεία μας έδωσε το παιδί στη μάνα. Και εδώ είναι που κάνουν "τουμπεκί" όλες οι φεμιναζί. Το παιδάκι έχει μεγαλώσει και απλά ΔΕΝ έχει κοινωνικοποιηθεί καθόλου. Στο σχολείο οι δασκάλες δεινοπαθούν κάθε μέρα. Είναι επιθετικό προς τα άλλα παιδιά τραυματίζοντας τα. Η συμπεριφορά του εντελώς αλλοπρόσαλλη με τσιρίδες κτλ. Αλλά ούτε λόγος για ειδικό σχολείο που έχουμε στην πόλη μας. Μάνα, κόρη και εγγονάκι κάθε Κυριακή εκκλησία και μετά για καφέ σαν να μη συμβαίνει τίποτα. Στην Εκκλησία είναι σχεδόν πάντα δίπλα ένας νεωκόρος να προσέχει μην κάνει τίποτα και στην καφετέρια γυρίζει γύρω γύρω δημιουργώντας προβλήματα.

Αυτό το παιδάκι πόσο πιο άσχημα θα το μεγάλωνε ο πατέρας του;
Η αληθεια ειναι πως υπαρχει μια αποψη,οι πατεραδες δεν τα θελουν τα παιδια οσο οι μαναδες στο διαζυγιο και η αλλη πως εχει καταλαβει ο πατερας πχ οτι ειναι χαμενη υποθεση και κοιταει να ξαναφτιαξει την ζωη του.
 
  • Like
Αντιδράσεις: foobar

foobar

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Ιαν 2010
Μηνύματα
923
Like
1.474
Πόντοι
206
Η αληθεια ειναι πως υπαρχει μια αποψη,οι πατεραδες δεν τα θελουν τα παιδια οσο οι μαναδες στο διαζυγιο και η αλλη πως εχει καταλαβει ο πατερας πχ οτι ειναι χαμενη υποθεση και κοιταει να ξαναφτιαξει την ζωη του.

Σε αυτό το κομμάτι υπάρχει μεγάλο πρόβλημα. Απλά έγραψα τη συγκεκριμένη περίπτωση για να δούμε ότι δεν είναι όλα και τόσο ρόδινα όσο θέλουμε να πιστεύουμε. Αυτό το παιδάκι θα μεγαλώσει και θα έχει καταστραφεί διότι πάλι η κακιά πατριαρχία δεν έκανε σωστά τη δουλειά της. Ο πατέρας θα κατηγορηθεί που δεν είδε ότι η οικογένεια έχει θέμα.

Το γεγονός πως οι κοινωνικές υπηρεσίες δεν είδαν ότι η μητέρα έχει σοβαρά θέματα δεν μας απασχολεί. Το γεγονός πως το παιδάκι δεν το πάνε σε ειδικό σχολείο δε μας απασχολεί. Αύριο μεθαύριο που ίσως κάνει κάτι κακό θα αρχίσουν να τσιρίζουν οι φεμιναζί ότι φταίει ο Darth Vader.
 

flyman29

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαΐ 2009
Μηνύματα
1.200
Like
3.434
Πόντοι
456
Έχουμε ένα παιδάκι στη γειτονιά το οποίο έχει σοβαρά ψυχολογικά. Δεν ξέρω όμως αν έχει θέματα λόγω περιβάλλοντος ή αν είναι έτσι εκ γενετής.

Η οικογένεια είναι όλοι για ψυχιατρείο. Έχουμε μεγαλώσει μαζί και μας χωρίζει ένα σπίτι. Καταστάσεις πολύ άσχημες. Τα παιδιά δεν έβγαιναν για παιχνίδι, φωνές, περιορισμοί κτλ. Οι γονείς δήθεν αξιοσέβαστοι αλλά στην πραγματικότητα δεν έκαναν για πουθενά. Κανένας δεν θα σου πει μια καλή κουβέντα. Όχι ότι είναι πχ κλέφτες αλλά δεν ξέρω πως αλλιώς να το γράψω. Τα παιδιά μεγάλωσαν και έχουν και αυτά σοβαρά θέματα. Ζουν από εποχικές συμβάσεις στο δήμο αν και έχουν τελειώσει πανεπιστήμια. Φυσικά δεν μπορείς να τους εμπιστευτείς ούτε μια πέτρα γιατί μπορεί να την πετάξουν σε κανένα και να τον σκοτώσουν.

Κάποια στιγμή βρήκαν ένα τύπο και πάντρεψαν την κόρη. Όλοι απορούμε πως η οικογένεια του έδωσε έγκριση γι' αυτό το γάμο καθώς είναι φυσιολογικοί άνθρωποι. Δεν είδαν τίποτα περίεργο; Τέλος πάντων έκαναν το παιδάκι που γράφω πιο πάνω και εκεί άρχισαν τα σοβαρά προβλήματα. Ο τύπος παρ' όλο τα δικά του θέματα ήθελε να έχει μια φυσιολογική οικογένεια. Έλα μου που οι άλλοι δεν ήταν για πουθενά. Πέραν του γεγονότος ότι η πεθερά ήταν ΜΟΝΙΜΑ σπίτι, η κόρη ήταν σε άλλο πλανήτη. Δεν είχε επαφή με την πραγματικότητα. Μηδέν ασχολία με το σπίτι και φυσικά ανίκανη να κατανοήσει ότι έχει παιδί. Και πριν αρχίσουμε τα φεμινιστικά θεωρώ πως και η Ελισάβετ της Αγγλίας όταν ήταν μόνη της ένα ποτήρι θα το πήγαινε στο νεροχύτη. Εδώ όμως πλήρη ανικανότητα.

Μετά από λίγο καιρό ήρθε το διαζύγιο. ΦΥΣΙΚΑ η ανίκανη πολιτεία μας έδωσε το παιδί στη μάνα. Και εδώ είναι που κάνουν "τουμπεκί" όλες οι φεμιναζί. Το παιδάκι έχει μεγαλώσει και απλά ΔΕΝ έχει κοινωνικοποιηθεί καθόλου. Στο σχολείο οι δασκάλες δεινοπαθούν κάθε μέρα. Είναι επιθετικό προς τα άλλα παιδιά τραυματίζοντας τα. Η συμπεριφορά του εντελώς αλλοπρόσαλλη με τσιρίδες κτλ. Αλλά ούτε λόγος για ειδικό σχολείο που έχουμε στην πόλη μας. Μάνα, κόρη και εγγονάκι κάθε Κυριακή εκκλησία και μετά για καφέ σαν να μη συμβαίνει τίποτα. Στην Εκκλησία είναι σχεδόν πάντα δίπλα ένας νεωκόρος να προσέχει μην κάνει τίποτα και στην καφετέρια γυρίζει γύρω γύρω δημιουργώντας προβλήματα.

Αυτό το παιδάκι πόσο πιο άσχημα θα το μεγάλωνε ο πατέρας του;
Κρίμα στο παιδί.
Ξέρω περιπτώσεις ανδρών που είχαν μπλέξει με θεότρελες και κατάφεραν και πήραν την επιμέλεια αλλά τους τέντωσαν τα δικαστικά έξοδα και οι συνεχείς δίκες.
Αυτό που κατάλαβα είναι και τελείως ψυχό να είναι η άλλη αν δεν έχεις δυνατό πορτοφόλι πολύ δύσκολα την κυνηγάς για να πάρεις την επιμέλεια. Αλλά και να την πάρεις, με τόσα που θα σου φύγουν στα δικαστήρια πως θα μεγαλώσεις τα παιδιά. Εκεί είναι που μετράει η τσέπη.
Μη σου τύχει.
 

LION-974

Μέγας
Εγγρ.
19 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.520
Κριτικές
11
Like
3.365
Πόντοι
4.615
Σε αυτό το κομμάτι υπάρχει μεγάλο πρόβλημα. Απλά έγραψα τη συγκεκριμένη περίπτωση για να δούμε ότι δεν είναι όλα και τόσο ρόδινα όσο θέλουμε να πιστεύουμε. Αυτό το παιδάκι θα μεγαλώσει και θα έχει καταστραφεί διότι πάλι η κακιά πατριαρχία δεν έκανε σωστά τη δουλειά της. Ο πατέρας θα κατηγορηθεί που δεν είδε ότι η οικογένεια έχει θέμα.

Το γεγονός πως οι κοινωνικές υπηρεσίες δεν είδαν ότι η μητέρα έχει σοβαρά θέματα δεν μας απασχολεί. Το γεγονός πως το παιδάκι δεν το πάνε σε ειδικό σχολείο δε μας απασχολεί. Αύριο μεθαύριο που ίσως κάνει κάτι κακό θα αρχίσουν να τσιρίζουν οι φεμιναζί ότι φταίει ο Darth Vader.
Συμφωνώ απόλυτα, οι κοινωνικές υπηρεσίες είναι για τα μπάζα. Ενημέρωσε κάποιος τις ''κοινωνικές υπηρεσίες'' ότι υπάρχει πρόβλημα; Διότι δε νομίζω ότι οι κοινωνικές υπηρεσίες περνάνε από κατ' οίκον έρευνα, ούτε είναι εφικτό να κάνουν κάτι τέτοιο. Και διευκρινίζω:
-Οι δάσκαλοι στο σχολείο, τι κάνουν;;; προφανώς έχει παρακολουθήσει δύο τρεις τάξεις το παιδί, ποιος ασχολήθηκε να αναφέρει κάτι στις ''κοινωνικές υπηρεσίες'';
-Η Εκκλησία, τι κάνει; ο νεωκόρος και ο εφημέριος που (προφανώς) γνωρίζουν τα καθέκαστα, απλά κάνουν ότι δε βλέπουν.
-Η ''γειτονιά'' πέραν του να σχολιάζει, ενημέρωσε κάποια κοινωνική υπηρεσία για κάτι; Οι άλλοι γονείς των παιδιών που έχουν πρόβλημα στη γειτονιά και στο σχολείο; έκαναν το παραμικρό;

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι το κράτος μπορεί να είναι κωλοχανίο, αλλά πολύ φοβάμαι ότι ως πολίτες έχουμε το κράτος που μας αξίζει.
 

Ahortagoslikos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Μαΐ 2023
Μηνύματα
112
Κριτικές
8
Like
692
Πόντοι
281
Γκόμενά ήταν, μια μέρα πριν στο σπίτι πήγε και φώναζε στη γυναίκα του δικός μου είναι. Μέρα παραφυλαγε και το πρωί τον έφαγε! Φυλαχτητε !
 

foobar

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Ιαν 2010
Μηνύματα
923
Like
1.474
Πόντοι
206
Συμφωνώ απόλυτα, οι κοινωνικές υπηρεσίες είναι για τα μπάζα. Ενημέρωσε κάποιος τις ''κοινωνικές υπηρεσίες'' ότι υπάρχει πρόβλημα; Διότι δε νομίζω ότι οι κοινωνικές υπηρεσίες περνάνε από κατ' οίκον έρευνα, ούτε είναι εφικτό να κάνουν κάτι τέτοιο. Και διευκρινίζω:
-Οι δάσκαλοι στο σχολείο, τι κάνουν;;; προφανώς έχει παρακολουθήσει δύο τρεις τάξεις το παιδί, ποιος ασχολήθηκε να αναφέρει κάτι στις ''κοινωνικές υπηρεσίες'';
-Η Εκκλησία, τι κάνει; ο νεωκόρος και ο εφημέριος που (προφανώς) γνωρίζουν τα καθέκαστα, απλά κάνουν ότι δε βλέπουν.
-Η ''γειτονιά'' πέραν του να σχολιάζει, ενημέρωσε κάποια κοινωνική υπηρεσία για κάτι; Οι άλλοι γονείς των παιδιών που έχουν πρόβλημα στη γειτονιά και στο σχολείο; έκαναν το παραμικρό;

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι το κράτος μπορεί να είναι κωλοχανίο, αλλά πολύ φοβάμαι ότι ως πολίτες έχουμε το κράτος που μας αξίζει.

Πέραν από κάποιες ελάχιστες περιπτώσεις που κάποιος ψεύδεται και δεν υπάρχουν εμφανή σημάδια σε όλες τις άλλες υποθέσεις μπορεί να γίνει σωστή δουλειά.

Αλλά οι νόμοι είναι γαμημένοι. Πχ ο άλλος στη Θεσσαλονίκη με τις τόσες συλλήψεις γιατί ήταν έξω; Στην δική μου περίπτωση ένα απλό ψυχολογικό τεστ φτάνει. Αλλά ποιος Εισαγγελέας θα το διατάξει; Θα βγει η οικογένεια του μικρού και θα αρχίσει τα κλάματα ότι είναι παιδί και έπαιζε. Οπότε ο άλλος αφού δεν υπάρχει έγκλημα κατά ζωής δε θα κάνει τίποτα. Θα το αφήσει στο φλου να περάσει ελπίζοντας ότι για όσα χρόνια υπηρετεί στο τοπικό δικαστήριο δε θα γίνει η στραβή.
 

jojolie56

Μέλος
Εγγρ.
8 Σεπ 2021
Μηνύματα
158
Like
252
Πόντοι
21
Καθαρή αυτοκτονία. Κάρφωσε το μαχαίρι στη πλάτη του και ξεψύχησε παίρνοντας εμβρυακή στάση. Τραβάνε τη φουκαριάρα που προσπαθούσε να βάλει εεεεε/βγάλει το μαχαίρι και είχε λερωθεί με αίματα. Αυτό θα ισχυρισθεί ο συνήγορός της και θα απαιτήσει να ζητήσουν συγνώμη για τη ταλαιπωρία της.
 

omeredi

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Σεπ 2019
Μηνύματα
557
Κριτικές
1
Like
1.250
Πόντοι
206
Παντως μια φωτογραφια της φονισσας δεν ειδαμε απο τα τσοντοκαναλα της διαπλοκης και τα πορνοσαιτς. Τους άντρες τους κρεμανε στα μανταλάκια!
Κριμα το παληκαρι, του κατσε τρελη
 

aunanisths

Μέλος
Εγγρ.
9 Δεκ 2023
Μηνύματα
368
Like
883
Πόντοι
81
Αυτό κατάλαβες; Κόψτε το μπάφο. Δεν φτάνει για όλους. Ο άλλος χτες έγραψε για καραμπίνες.

Ρε βλαμμένα αυτό που γράφω είναι ότι υπάρχουν κακοποιητες οι οποίοι εκμεταλλεύονται τη σωματική τους δύναμη και την ψυχολογία της γυναίκας ειδικά αν έχει παιδιά. Πόσο δύσκολο είναι να το καταλάβετε; Πολύ δύσκολο καθώς και εσείς το παίζετε Βαρβάτα αρσενικά τρομάρα σας. Αυτοί λοιπόν μένουν ατιμώρητοι μέχρι να κάνουν το μεγάλο έγκλημα. Αν η πολιτεία είχε σωστές δομές θα τους είχε ξεσκίσει και θα τους κοβόταν η μαγκιά.

ΑΛΛΑ αυτό δε γίνεται και μαζί με αυτούς την πληρώνουν και οι υπόλοιποι που είναι μια χαρά ανθρώποι.

Αυτό που έγραψα για τους γαμιαδες ισχύει και με το παραπάνω. Πόσες τύπισσες ανίκανες παίρνουν διαζύγιο και την επιμέλεια των παιδιών χωρίς να πρέπει; Κάνουν το σπίτι μπουρδέλο και αν τολμήσει ο πατέρας να μιλήσει βγαίνουν οι καργιες και τον κατηγορούν ότι καταπιέζει την γυναίκα. Και να σου η τοξικότητα και η πατριαρχία.

Τώρα καταλαβαίνετε τι θέλω να πω που το έγραψα λίγο πιο αναλυτικά;

Και επειδή αναφέρθηκε η σωματική δύναμη, σαν θηλαστικά πάντα το αρσενικό θα είναι πιο δυνατό. Οκ τώρα αν ο άλλος είναι σαν το Νίκο Ρίζο και η άλλη η Τασούλα Κελεσίδου εντάξει. Αλλά αυτό είναι σπάνιο. Τα περισσότερα ζευγάρια είναι κατ' αναλογία του πληθυσμού.

Όχι ότι δεν υπάρχει βία από τις γυναίκες προς τους άντρες. Υπάρχει και παρά υπάρχει. Αλλά λίγο οι κοινωνικές συμβάσεις και λίγο η αδυναμία του άντρα να αντιδράσει λόγω της διαφοράς δύναμης δεν βγαίνει προς τα έξω. Και το έγραψα στην αρχή το γιατί. Η άλλη θα σου ρίξει χαστούκι η τσοκαριά και απλά θα αποκτήσεις μελάνια, ενώ εσύ με μερικές μπουνιές την έχεις σκοτώσει.

Επιμένω όπως και στις προηγούμενες δολοφονίες. Κάποια στιγμή πρέπει η πολιτεία να αναλάβει της ευθύνες της. Δε μπορεί ο κάθε ένας να κάνει ότι θέλει και στο τέλος να τα ισοπεδώνουμε όλα. Με την έγκυο έγινε της πουτανας. Τώρα δεν άνοιξε ρουθούνι αλλά αντιθέτως ξεκίνησε και πόλεμος λάσπης ότι ήταν μπηχτης. Αν η πολιτεία προλάβει αυτές τις συμπεριφορές τότε θα σταματήσει αυτή η βλακεία της γυναικοκτονιας.
Το'πα κι άλλη φορά.
Τα γυναικεία προβλήματα με απασχολούν περίπου όσο απασχολούν τις γυναίκες τα ανδρικά.
Δηλαδή ελάχιστα έως καθόλου.
Υπάρχει μία λέξη για τον κόσμο που μόνο παίρνει και δεν προσφέρει πίσω τίποτα κι είναι "παράσιτα".
Η ανιδιοτέλεια ψόφισε και βρώμισε.
Το 90% των θυμάτων κάθε μορφής βίας είναι άνδρες. Το 90% των αστέγων είναι άνδρες. Το 90% των θυμάτων βιασμών είναι άνδρες (ρίξε μια ματιά σε στατιστικές φυλακών να καταλάβεις). Στην ενδοοικογενειακή βία οι γυναίκες πλέον έχουν περάσει τους άνδρες και είναι λογικό γιατί αυτό επικροτείται, και σε περίπτωση που ο άνδρας θα προσπαθήσει να αμυνθεί θα φάει ξύλο από τον νόμο και τους λευκούς ιππότες. Ανδρικά θέματα υγείας δεν χρηματοδοτούνται ούτε στο 1/4 των γυναικείων, ενώ οι άνδρες στο 80% είναι οι χρηματοδότες όλων των συστημάτων υγείας γιατί πληρώνουν παντού το 80% των φόρων.
Μέχρι να δω τις γυναίκες έστω να αναφέρουν όλα αυτά τα θέματα, δε θα υποστηρίξω ούτε με like στο fb κάποιο θέμα που αφορά αυτές. Θα υποστηρίζω μόνο τα συμφέροντα του δικού μου φύλου, όπως αντίστοιχα κάνουν και αυτές, γιατί αυτές μου το έμαθαν. Θέλουν κάτι, εγώ θέλω κάτι σε αντάλλαγμα. Και δεν εννοώ μουνί, αυτό είναι ένα 200ευρω στην καλύτερη.
Δεν μπορείς μονίμως να χέζεις πάνω στο 50% του πληθυσμού από τον οποίο εξαρτάται ολόκληρος ο πολιτισμός σου και η επιβίωσή σου, γιατί στα πτώματα των ανδρών είναι χτισμένα τα πάντα από τα ορυχεία μέχρι τους δορυφόρους. Γιατί κάποια στιγμή μπορεί οι περισσότεροι ν'αρχίσουν να νιώθουν σαν εμένα και μετά καλή τύχη με την στοιχειώδη επιβίωση.
 

papaphilips

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
26 Ιουλ 2018
Μηνύματα
23.066
Κριτικές
123
Like
50.890
Πόντοι
27.261
Φίλε κανεις λάθος. Αρχιδια λεφτά οι ψυχολόγοι.

Και αυτό γιατί όλες οι τρελές ,αντί να πάνε σε ειδικό , πιάνουν το τικ τοκ, το ίνστα και τα γατοσκυλα
παιχτη απο εκει (τα σοσιαλ) παιρνουν μια ακομα επιβεβαιωση του αδυναμου χαρακτηρα τους.
την κυριως την παιρνουν απο τους καθημερινους σαλιαριδες.
στο ψυχολογο πανε για να νομιζουν οτι ειναι οκ με τις μαλακιες που κανουν... σα μια μορφη εξομολογησης δεστο π.χ. :priest:
τωρα τα ζωακια, ειναι ενα ειδος τρεντ. μια αλλη ιστορια-μια αλλη κουβεντα.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom