Νέα

Γυναίκα και ζεϊμπέκικο

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα nzg
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 84
  • Εμφανίσεις 4K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

resp

Σπουδαίος
Εγγρ.
5 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.519
Like
6.158
Πόντοι
2.356
Ωραία το πάει. Εγινε viral πριν λιγες ημέρες που χορευε εξω απο την ΓΑΔΑ..
Aυτα είναι τα μπαλετοζεϊμπεκικα. Τα καραγκιοζιλικια που τους μαθαίνουν στις σχολές βγαίνουν μετά να τα χορέψουν και σου έρχεται να τις πλακώσεις στις ντοματιές.
Όχι μόνον όσες χορεύουν σαν αυτή αλλά και όσους χορεύουν αντίστοιχα. Ασε που έχει ασυγχρονιστα βήματα, ειδικά στο πρώτο.
Δεν έχω κανένα πρόβλημα να χορέψει γυναίκα αν το θέλει.
Αλλά τα σχολών τα ζεϊμπέκικα τα σιχαίνομαι.
Αυτοσχεδιαστικος χορός που "διδάσκεται". Μπλιαχ!!!!
 

resp

Σπουδαίος
Εγγρ.
5 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.519
Like
6.158
Πόντοι
2.356
Ένα εξαιρετικό ντοκιμαντέρ για το ζεϊμπέκικο. Μεγάλωσα σε τέτοια στέκια, με τέτοια ακούσματα, βλέποντας τέτοιους λεβεντομαγκες να χορεύουν. Από αυτούς έμαθα κι εγώ.
Κώδικες και αρχες στη ζωή μου διαμορφώθηκαν εκεί μέσα.
Βλέπω τα τωρινά χάλια, του τι θεωρείται ζεϊμπέκικο και "δασκάλους" να το "διδάσκουν" και θλίβομαι.
Όπως λέει και ο Κουνάδης κάποια στιγμή στο βίντεο "θα δεις και γλαφυρους βλάκες να χορεύουν Μπολσόι.
Εξαιρετικές εκτελέσεις κομματιών, κυρίως του Βαμβακάρη.
Το τρέιλερ εδώ και το λινκ, για να το δει κάποιος ολόκληρο, από κάτω.
 

dCorso

Μέγας
Εγγρ.
8 Μαΐ 2015
Μηνύματα
8.107
Κριτικές
33
Like
7.339
Πόντοι
4.746
Έχω δει κάποιες γυναίκες να χορεύουν ζειμπέκικο όπως ο τζάκι τσαν στην ταινία 8 μεθυσμένοι θεοί και έχουν πολύ γέλιο. :cheesy:
 

Συνημμένα

  • c7cbb2216f00635923f7289b4c1bc39b_w200.gif
    c7cbb2216f00635923f7289b4c1bc39b_w200.gif
    341,6 KB · Εμφανίσεις: 11

Readytogo22

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Σεπ 2022
Μηνύματα
1.168
Like
2.052
Πόντοι
456
Ο χορός είναι έκφραση σε κάποιους αρέσει σε κάποιους όχι. Εγώ είμαι στη δεύτερη κατηγορία. Δεν έχω χορέψει ποτέ , ούτε μεθυσμένος , ούτε χαρούμενος , ούτε λυπημένος.

Απο εκεί και πέρα όπως όλες οι μορφές έκφρασης δείχνουν κάποια πράγματα για αυτόν που τις κάνει έτσι και αυτό.Τι δείχνει για μια κοπέλα το να ρίχνει ζεμπεκιές ;

Εμένα προσωπικά οι άντρες που χορεύουν αυτό το χορό έχουν ένα στυλ μάγκικο του παλιού καιρού με το οποίο εγώ δε τα βρίσκω. Όταν το κάνει μια γυναίκα μάλλον έχει η θέλει να αντιγράψει τα ίδια χαρακτηριστικά με τον άντρα. Οπότε από εμένα είναι όχι.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom