Νέα

Γυμναστήριο (ασκήσεις - συμπληρώματα διατροφής κλπ)...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Xartinos
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 28K
  • Εμφανίσεις 1M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Ειναι τριτοδευτερα τα ελλ.Γυμναστηρια;


  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    28

maximilian

Μέλος
Εγγρ.
25 Σεπ 2009
Μηνύματα
1.643
Like
30
Πόντοι
16
Καμιά ιδέα για ασκήσεις κοιλιακών στο σπίτι?
Εχω εξοπλισμό(μονόζυγο και αλτήρες),γυμνάζω όλες τις μυικές ομάδες αλλά για κοιλιακούς ακόμη,δεν

Γιατί δεν κάνεις κοιλιακούς στο μονόζυγο (ακόμη καλύτερα με βαράκια στα πόδια)?
Χωρίς εξοπλισμό σανίδα.
Επίσης με 10-15 ευρώ παίρνεις μια ρόδα που είναι από τις καλύτερες ασκήσεις για κοιλιακούς- ραχιαίους αλλά στην αρχή μέχρι να την μάθεις θέλει λίγο προσοχή.
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.872
Κριτικές
15
Like
11.869
Πόντοι
3.846
Χωρίς να έχω τίποτα εναντίον των συμπληρωμάτων, για πολύ κόσμο που τρώει το φαγητό του, μόνο ένα pre workout αρκεί για να σε κρατάει για μια καλή προπόνηση.
Μετά από λίγο καιρό θα μπορεί κάποιος να έχει υγιή ανάπτυξη.
 

kakiasmenoprovato

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Μαΐ 2020
Μηνύματα
2.417
Κριτικές
1
Like
2.108
Πόντοι
456
Το μονο που παιρνω ειναι πρωτεινη απο τη metagenics.Δε ξερω αν το βρισκει κανεις ελλαδα, γιατρος μου το συστησε.

Και που και που παιρνω και καμια μπαρα whey protein
 
Εγγρ.
8 Ιουν 2016
Μηνύματα
11.433
Like
7.117
Πόντοι
1.206
Καμιά ιδέα για ασκήσεις κοιλιακών στο σπίτι?
Εχω εξοπλισμό(μονόζυγο και αλτήρες),γυμνάζω όλες τις μυικές ομάδες αλλά για κοιλιακούς ακόμη,δεν

Γιατί δεν κάνεις κοιλιακούς στο μονόζυγο (ακόμη καλύτερα με βαράκια στα πόδια)?
Χωρίς εξοπλισμό σανίδα.
Επίσης με 10-15 ευρώ παίρνεις μια ρόδα που είναι από τις καλύτερες ασκήσεις για κοιλιακούς- ραχιαίους αλλά στην αρχή μέχρι να την μάθεις θέλει λίγο προσοχή.

Hanging leg raises?
Καλή ιδέα.
 

c_blu

Μέλος
Εγγρ.
11 Νοε 2019
Μηνύματα
250
Like
125
Πόντοι
1
Χωρίς να έχω τίποτα εναντίον των συμπληρωμάτων, για πολύ κόσμο που τρώει το φαγητό του, μόνο ένα pre workout αρκεί για να σε κρατάει για μια καλή προπόνηση.
Μετά από λίγο καιρό θα μπορεί κάποιος να έχει υγιή ανάπτυξη.

Η πρωτεΐνη σε σκόνη είναι μόνο για πρακτικους λόγους, για παράδειγμα για να μην παίρνετε φαγητό στο γυμναστήριο :cheesy:

Τίποτα όμως δεν συγκρίνεται με το πραγματικό φαγητό .
 

Potistiss

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Ιουλ 2016
Μηνύματα
1.818
Κριτικές
6
Like
2.138
Πόντοι
496
φυτικη πρωτεινη,τριβολι,ζεολιθο,βιταμινη d και γυμναστικη με βαρη 4 φορες τη βδοαδα περπατημα καθε μερα αν γινετε αλλα με 5 φορες τη βδομαδα εισαι κομπλε και ισοροπημενη διατροφη,ετσι κανω εδω και 2 μηνες,εχω μειωσει το καπνισμα εχω κοψει το αλκοολ και απο 35 κιλα πανω απ το υψος μου εχω ηδη πεσει στα 27
απο κει που πιανα τη μπαρα με τα 5 κιλα δεξια αριστερα και στεναζα βγαζω 35 -40 ευκολα
τα λογικα κιλα ποια ειναι να κανεις στο παγκο?
ποια ειναι τα λογικα για δικεφαλους?
για deadlift?
αναλογα με το ποσο καιρο ασχολεισε και ποιο ειναι το ταβανι
 

savvass

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2010
Μηνύματα
4.868
Κριτικές
6
Like
3.603
Πόντοι
736
φυτικη πρωτεινη,τριβολι,ζεολιθο,βιταμινη d και γυμναστικη με βαρη 4 φορες τη βδοαδα περπατημα καθε μερα αν γινετε αλλα με 5 φορες τη βδομαδα εισαι κομπλε και ισοροπημενη διατροφη,ετσι κανω εδω και 2 μηνες,εχω μειωσει το καπνισμα εχω κοψει το αλκοολ και απο 35 κιλα πανω απ το υψος μου εχω ηδη πεσει στα 27
απο κει που πιανα τη μπαρα με τα 5 κιλα δεξια αριστερα και στεναζα βγαζω 35 -40 ευκολα
τα λογικα κιλα ποια ειναι να κανεις στο παγκο?
ποια ειναι τα λογικα για δικεφαλους?
για deadlift?
αναλογα με το ποσο καιρο ασχολεισε και ποιο ειναι το ταβανι

Τα λογικα κιλά .... νομίζω είναι ανάλογα , δηλαδη εκτός απο ηλικία και σωματική κατάσταση , άλλος πχ μπορεί να δούλευε οικοδομή και να έχει απο εκεί κάποιοα δύναμη. Αλλά πες οτι είσαι αρχάριος και θες πχ να προπονηθείς στον πάγκο με 8-12 επαναλήψεις που λένε οτι είναι το καλύτερο εύρος επαναλήψεων για υπερτροφία , και βάζεις πες 40 κιλά και βλέπεις οτι μπορείς να κάνεις μόνο 6 επαναλήψεις , οπότε η κατεβάζεις κιλά η προπονείσαι με σετ των 6 επαναλήψεων μέχρι να δυναμώσεις.

Τωρα για ταβάνι τι εννοείς για 1 επανάληψη ; για 5 επαναλήψεις ; Γενικά πάντως οι περισσότεροι νομίζω δεν δοκιμάζουν καν μέγιστη μονή επανάληψη γιατί υπάρχει κίνδυνος τραυματισμου , εκτός απο τους powerlifters - strongmans που το απαιτεί το άθλημά τους.
 

Eric(4)

Σεβαστός
Εγγρ.
7 Νοε 2020
Μηνύματα
3.883
Like
3.030
Πόντοι
1.706
καλο το bodybuilding αλλα πολυ βαρετο ιδιως αμα το κανεις για πανω απο 7-10 χρονια , μαθετε καμια πολεμικη τεχνη ειναι πιο διασκεδαστικη η προπονηση
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.872
Κριτικές
15
Like
11.869
Πόντοι
3.846
καλο το bodybuilding αλλα πολυ βαρετο ιδιως αμα το κανεις για πανω απο 7-10 χρονια , μαθετε καμια πολεμικη τεχνη ειναι πιο διασκεδαστικη η προπονηση
Έχω περάσει από shotokan karate, kickboxing και πλέον κάνω βάρη εδώ και 15 χρόνια.
Το καθένα έχει την χάρη του,αλλά πλέον σε κάποια ηλικία κανείς δεν ασχολείται με πολεμικές τέχνες.

Θες λόγω ηλικίας ή ευκολίας,.το γυμναστήριο είναι μια χαρά χόμπυ για μετά τα 35-40.
Και μπορείς να το κάνεις ενδιαφέρον όσο θες. Αλλάζεις τις ασκήσεις, αλλάζεις την διατροφή σου, παίρνεις κιλά,.χάνεις κιλά, έχει πολύ ιστορία από πίσω.
Όσο το ψάχνεις, μαθαίνεις.
 

Eric(4)

Σεβαστός
Εγγρ.
7 Νοε 2020
Μηνύματα
3.883
Like
3.030
Πόντοι
1.706
Εκανα 7 χρονια bodybuilding πιτσιρικας και μετα το σιχαθηκα δεν ηθελα να βλεπω αλτηρα μπροστα μου , τα τελευταια χρονια ασχολουμε με πολεμικες τεχνες δεν θελω να πω ειδος γιατι δεν εχει σημασια , παντως υπαρχουν καρατεκα πανω των 80 ετων
 

sirodoht

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Αυγ 2019
Μηνύματα
384
Κριτικές
4
Like
739
Πόντοι
361
καλο το bodybuilding αλλα πολυ βαρετο ιδιως αμα το κανεις για πανω απο 7-10 χρονια , μαθετε καμια πολεμικη τεχνη ειναι πιο διασκεδαστικη η προπονηση
Έχω περάσει από shotokan karate, kickboxing και πλέον κάνω βάρη εδώ και 15 χρόνια.
Το καθένα έχει την χάρη του,αλλά πλέον σε κάποια ηλικία κανείς δεν ασχολείται με πολεμικές τέχνες.

Θες λόγω ηλικίας ή ευκολίας,.το γυμναστήριο είναι μια χαρά χόμπυ για μετά τα 35-40.
Και μπορείς να το κάνεις ενδιαφέρον όσο θες. Αλλάζεις τις ασκήσεις, αλλάζεις την διατροφή σου, παίρνεις κιλά,.χάνεις κιλά, έχει πολύ ιστορία από πίσω.
Όσο το ψάχνεις, μαθαίνεις.
Και εγώ έτσι πιστεύω κάποια στιγμή οτι και να κάνεις στα βάρη θα καταλήξεις στο τέλος,παρόλο που δεν κάνω αυτή την στιγμή βάρη ασχολούμε μόνο με crossfit
 
Εγγρ.
13 Ιουν 2012
Μηνύματα
5.280
Κριτικές
8
Like
7.313
Πόντοι
2.636
φυτικη πρωτεινη,τριβολι,ζεολιθο,βιταμινη d και γυμναστικη με βαρη 4 φορες τη βδοαδα περπατημα καθε μερα αν γινετε αλλα με 5 φορες τη βδομαδα εισαι κομπλε και ισοροπημενη διατροφη,ετσι κανω εδω και 2 μηνες,εχω μειωσει το καπνισμα εχω κοψει το αλκοολ και απο 35 κιλα πανω απ το υψος μου εχω ηδη πεσει στα 27
απο κει που πιανα τη μπαρα με τα 5 κιλα δεξια αριστερα και στεναζα βγαζω 35 -40 ευκολα
τα λογικα κιλα ποια ειναι να κανεις στο παγκο?
ποια ειναι τα λογικα για δικεφαλους?
για deadlift?
αναλογα με το ποσο καιρο ασχολεισε και ποιο ειναι το ταβανι

Στις βασικες ασκησεις οπως πχ : παγγος,αρσεις θανατου,σκουωτ,οταν φτασει ο αθλουμενος να παιζει τα κιλα του σωματικου του βαρους.Αυτος ειναι ενας μπουσουλας.
 

diablosaki

Μέλος
Εγγρ.
8 Μαΐ 2008
Μηνύματα
138
Like
475
Πόντοι
21
Είχα για ένα χρόνο κόψει το κάπνισμα και συγχρόνως είχα σκιστεί στην γυμναστική. Καθημερινά 2 φορές από 7 ασκήσεις με δεκάκιλα βαράκια και είτε περπάτημα με μεγάλη κλίση, είτε τρέξιμο, για ένταση.
Η διατροφή μου ήταν καθαρά πρωτεϊνική. Τα αποτελέσματα, για μένα, εντυπωσιακά. Στα πενήντα μου είχα το καλύτερο κορμί που είχα ποτέ μου. Α, και 3 φορές την εβδομάδα, 30 λεπτά κωπηλατική.
Μετά με τον κορωνοϊό, άρχισα όλες τις παλιές μαλακείες και έκοψα την γυμναστική, λόγω μέσης.
Τώρα μου φαίνεται βουνό να ξαναρχίσω, αλλά πρέπει γιατί ξεφεύγω πάλι.
Καλή χρονιά σε όλους

Σας παραθέτω το βιντεάκι του τυπά με τις ασκήσεις που έκανα και που πραγματικά είχαν πολύ καλά αποτελέσματα
 

Μπαρμπαπήδουλας

Τιμημένος
Εγγρ.
10 Ιαν 2011
Μηνύματα
18.638
Κριτικές
76
Like
8.402
Πόντοι
2.786
Για να ξέρετε, αν όχι ακόμα, με τι ανωμαλάρα έχετε να κάνετε. Πληρώνει ανήλικα για να τα γαμήσει... :vomit: :vomit: :vomit: :vomit: :vomit: :vomit: :vomit: :vomit: :vomit: :vomit: :vomit: :vomit: :vomit: :vomit: :vomit: :vomit: :vomit: :vomit: :vomit: :vomit: :vomit: :vomit: :vomit: :vomit: :vomit: :vomit: :vomit: :vomit: :vomit: :vomit: :vomit: :vomit: :vomit: :vomit: :vomit: :vomit: :vomit: :vomit: :vomit: :vomit: :vomit: :vomit: :vomit: :vomit: :vomit: :vomit: :vomit: :vomit: :vomit: :vomit: :vomit: :vomit: :vomit: :vomit: :vomit: :vomit: :vomit: :vomit: :vomit: :vomit: :vomit: :vomit: :vomit: :vomit: :vomit: :vomit: :vomit: :vomit: :vomit: :vomit: :vomit: :vomit: :vomit: :vomit: :vomit: :vomit: :vomit: :vomit: :vomit: :vomit: :vomit: :vomit: :vomit: :vomit: :vomit: :vomit: :vomit: :vomit: :vomit: :vomit: :vomit: :vomit: :vomit: :vomit: :vomit: :vomit: :vomit:

 

Συνημμένα

  • jean_aniliki_karamanli.png
    jean_aniliki_karamanli.png
    221,3 KB · Εμφανίσεις: 74

Eric(4)

Σεβαστός
Εγγρ.
7 Νοε 2020
Μηνύματα
3.883
Like
3.030
Πόντοι
1.706
Μεχρι εδω εφτασε η ξευτιλα σου ρε συκοφαντη γυφτε
 

The Keeper

Σεβαστός
Εγγρ.
30 Νοε 2019
Μηνύματα
612
Κριτικές
21
Like
5.749
Πόντοι
1.436
Θα ήθελα να περιγράψω την κατάσταση στην οποία έχω περιέλθει. Αν κανένας τύπος θελήσει να γράψει καμία συμβουλή, είναι ευπρόσδεκτη.
Το 2016 άρχισα γυμναστική για να βελτιώσω την εμφάνισή μου. Λόγω απώλειας 60 κιλών πριν μερικά χρόνια, μου έμεινε μεγάλη περίσσεια δέρματος. Βραχίονες, κοιλιά, μέση. Με σκληρό διατροφικό πρόγραμμα και καλή γυμναστική έγινα αγνώριστος. Έφτιαξα πολύ καλό σώμα, δίνοντας έμφαση στον όγκο που μου αρέσει. Τα σχόλια των γυναικών ήταν ιδιαίτερα κολακευτικά. Μπόρεσα να το κρατήσω μέχρι τον Μάρτιο του 2019.
Έπειτα, κάποια οικονομικά προβλήματα μού δημιούργησαν περιόδους βαρέων καταθλιπτικών επεισοδίων. Το σώμα μου αδυνατούσε να επανέλθει και όσο κι αν πιεζόμουν δεν έβγαιναν ούτε οι ανάσες μου. 1,5 χρόνο μετά, αφού λύθηκαν όλα τα προβλήματα, αδυνατώ, όσο και αν προσπαθήσω να επανέλθω σε μια γυμναστική και διατροφική ρουτίνα. Κάθομαι και σκέφτομαι πώς γίνεται να έτρωγα ασπράδια αυγού με βρώμη, να απέχω από το ψωμί κλπ. Βέβαια, αυτό προσπαθώ και το βελτιώνω τελευταία.
Τέλος, ειδικά από τη μέρα που πέρασα στο μεταπτυχιακό πριν 7 μήνες ξαφνικά σταμάτησα να πηγαίνω για τρέξιμο που προσπαθούσα να ξαναβρώ τα πατήματά μου, δεν ήθελα να πιάσω ούτε με αλτήρα, ούτε μπάρα, ούτε τίποτα, ενώ έχω εξοπλισμό.
Μίλησα με ένα φίλο και κατάλαβα ότι δεν έχω κίνητρο. Στη σχολή η πλειοψηφία ήταν γυναίκες και πάντα πρόσεχα την εμφάνισή μου. Τώρα που το μεταπτυχιακό γίνεται ιντερνετικά, κλεισμένος στο σπίτι, κλπ, έχω χάσει κάθε κίνητρο. Αρχίζω γυμναστική για μια-δυο εβδομάδες και την παρατάω. Και ξανά πάλι. Και ενώ θίγεται ο εγωισμός μου που με βλέπω σε άσχημη σωματική κατάσταση, κάθε προσπάθειά μου μένει ημιτελής.
Δεν ξέρω τι μπορεί να βρεθεί ως κίνητρο για να κρατήσω τις προσπάθειές μου.
 

fylobios30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2012
Μηνύματα
11.051
Κριτικές
2
Like
2.207
Πόντοι
606
diamond push ups δεν είναι γαμάτα για τρικέφαλους & στήθος ;;;
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 203076

Επισκέπτης
Εκανα 7 χρονια bodybuilding πιτσιρικας και μετα το σιχαθηκα δεν ηθελα να βλεπω αλτηρα μπροστα μου , τα τελευταια χρονια ασχολουμε με πολεμικες τεχνες δεν θελω να πω ειδος γιατι δεν εχει σημασια , παντως υπαρχουν καρατεκα πανω των 80 ετων
και γώ τα βαριεμαι τα βαρη αλλα μου ανεβάζουν τη διαθεση..επίσης ανεβαζουν και τα επίπεδα τεστοστερόνης
 
Εγγρ.
8 Ιουν 2016
Μηνύματα
11.433
Like
7.117
Πόντοι
1.206
Η πρωτεΐνη σε σκόνη είναι μόνο για πρακτικους λόγους, για παράδειγμα για να μην παίρνετε φαγητό στο γυμναστήριο :cheesy:

Τίποτα όμως δεν συγκρίνεται με το πραγματικό φαγητό .
Σωστός.
Γενικά πολλοί κάνουν αυτό το λάθος και έχουν την πρωτεΐνη σε σκόνη ως νο1 στη διατροφή τους (η οποία πολλές φορές είναι χαμηλής ποιότητας) και θεωρούν ότι η χρήσης της πρωτεΐνης όρου γάλακτος και μόνο,θα τους κάνει ντουκια.
Ξεχνάνε να "στήσουν" ένα αξιοπρεπές διατροφικό πλάνο πάνω από όλα,το οποίο είναι άκρως πιο ωφέλιμο από το εκάστοτε συμπλήρωμα.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom