Νέα

Επέμβαση laser για μυωπία

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Υπουργός
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 154
  • Εμφανίσεις 16K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.331
Πόντοι
28.786
<<στην Lasik ''κόβεται'' ουσιαστικά ένα μικρό καπάκι του κερατοειδούς που λέγεται κρημνός προκειμένου να εφαρμοστεί μετά το excimer laser >>

Mία μικρή διόρθωση φίλτατε ΜάϊντΡήντερ.Ο μικροκερατόμος που κόβει το κάπακι στον κερατοειδή δημιουργεί τον κρημνό (στα νεοΕλληνικά,δηλαδή,έναν γκρεμό,ένα βαθούλωμα)

Σωστός !! :hi:

Αυτό εννοούσα και εγώ αλλά η δική σου διατύπωση είναι πιο σαφής !!

Ευχαριστώ !! :hi:
 

kachaplias

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Δεκ 2017
Μηνύματα
6.629
Κριτικές
1
Like
5.567
Πόντοι
2.356
θεραπεια χωρις "κοψιμο" δεν υπαρχει δηλαδη ετσι?
 

mihalis77

Μέλος
Εγγρ.
10 Ιουλ 2016
Μηνύματα
126
Like
39
Πόντοι
1
τα καλύτερα χρήματα που έδωσα ποτε!
μη κολατε, δεν ζουμε 30 χρόνια πίσω. δουλευει άψογα
Γινονται προεγχειρισιακοι ελεγχοι και αν δουν κατι "ασυμβατο" δεν προχωρανε (αυτα ίσχυαν πριν 15 χρόνια. με τα καινουρια μηχανηματα ισως να μην υπαρχουν καθολου θεματα)
απλα βρείτε γιατρο που ναι είναι βετερανος στο θέμα
 

kachaplias

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Δεκ 2017
Μηνύματα
6.629
Κριτικές
1
Like
5.567
Πόντοι
2.356
και οταν λενε στην Lasik οτι το ματι (το τραυμα?) δε θεραπευεται ποτε 100% ?
 

nikolakis66

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.018
Κριτικές
4
Like
851
Πόντοι
376
αν αναρωτιεσαι αν πρεπει να την κανεις ή οχι αναρωτησου  το εξης 9 στους 10 οφθαλμιατροι φορανε γυαλια γιατι κανενας απο αυτους δεν εχει κανει την επεμβαση και να ΄΄ξενιασει΄΄

επειδη εχω προβλημα στα ματια ο γιατρος μου ειπε η θα μαθεις να ζεις με αυτο η θα κανεις laser.του ειπα ακριβως αυτο που μου ειπες εσυ. μου ειπε οτι για να γινει η επεμβαση γινονται εξετασεις πριν. Ας πουμε πρεπει ο κερατοειδης να εχει ενα συγκεκριμενο παχος.

Εμενα με ειχαν πανω απο μια ωρα κατω απο διαφορα μηχανηματα και επειδη το ενα εβγαζε προβλημα στη πιεση του ματιου (μεγαλη διαφορα αναμεσα στα δυο ματια) με πηγαν και σε αλλο.μεχρι και υπερηχο μου κανανε. και μετα μου ειπε οτι δεν υπαρχει προβλημα και δεν τιθεται θεμα επιτυχιας. Και μου λεει αφου κανουμε την επεμβαση να αφαιρεσουμε και τη μυωπια.

Επισης ειπε να "αφησουμε" λιγη μυωπια για να μειωθει η πιθανοτητα να εμφανιστει πρεσβυωπια στο μελλον.

Ρωτησα αν θα εχω προβλημα αν στο μελλον εμφανισω καταρακτη μου ειπε ότι δεν θα υπαρχει προβλημα και θα μπορει να γινει η επεμβαση.

 

Trelobourdelos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
29 Δεκ 2017
Μηνύματα
134
Κριτικές
10
Like
279
Πόντοι
291
Να κάνεις να βρεις την υγεία σου
 

Gtp_user

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Μαΐ 2018
Μηνύματα
86
Κριτικές
13
Like
419
Πόντοι
290
Έχω κάνει και εγω διορθωτική με laser αλλά πάει τουλάχιστον δεκαετία οπότε δεν νομίζω να έχουν σημασία οι πληροφορίες. Απλώς γράφω εδώ γιατί έχω την απορία γιατί πιστεύεις οτι σε ένα site που γράφουμε για πουτάνες, είναι καλή περίπτωση να ρωτήσεις για κάτι που αφορά ιατρικό θέμα
 

kachaplias

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Δεκ 2017
Μηνύματα
6.629
Κριτικές
1
Like
5.567
Πόντοι
2.356
Αφου δοκιμασα ολες τις μεθοδους να απαλλαγω απο τις διοπτρες (εριξα Φαντα στα ματια. πηγα σε παπα να με διαβασει και ρωτησα στο Μπουτελειακομ) ειπα να ρωτησω εδω τυποι, αν καποιος απο σας εχει κανει διορθωτικη επεμβαση στα ματια του με laser, ποια μεθοδο εκανε (τι θεμα αντιμετωπισε δηλαδη μυωπια? αλλη παθηση?) ποσο του κοστισε και αν ειναι ευχαριστημενος με το αποτελεσμα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ave.

antisthenis

Administrator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
20 Ιαν 2006
Μηνύματα
20.644
Κριτικές
148
Λύσεις
5
Like
9.030
Πόντοι
17.085
Συγχωνεύτηκαν τρία thread σε ένα. @kachaplias ένα απ' αυτά το είχες ανοίξεις εσύ πριν τρία χρόνια.
 

filos78

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Οκτ 2005
Μηνύματα
4.348
Κριτικές
10
Like
1.765
Πόντοι
5.975
Αφου δοκιμασα ολες τις μεθοδους να απαλλαγω απο τις διοπτρες (εριξα Φαντα στα ματια. πηγα σε παπα να με διαβασει και ρωτησα στο Μπουτελειακομ) ειπα να ρωτησω εδω τυποι, αν καποιος απο σας εχει κανει διορθωτικη επεμβαση στα ματια του με laser, ποια μεθοδο εκανε (τι θεμα αντιμετωπισε δηλαδη μυωπια? αλλη παθηση?) ποσο του κοστισε και αν ειναι ευχαριστημενος με το αποτελεσμα.
Η fanta είναι για προστασία από νοσήματα που κυκλοφορούν στην πιάτσα... Δυστυχώς στην προκειμένη περίπτωση δεν πρόκειται για κάποια νόσο, αλλά για αισθητική επέμβαση, όπως τη χαρακτηρίζουν οι οφθαλμίατροι...
 

kachaplias

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Δεκ 2017
Μηνύματα
6.629
Κριτικές
1
Like
5.567
Πόντοι
2.356
Η fanta είναι για προστασία από νοσήματα που κυκλοφορούν στην πιάτσα... Δυστυχώς στην προκειμένη περίπτωση δεν πρόκειται για κάποια νόσο, αλλά για αισθητική επέμβαση, όπως τη χαρακτηρίζουν οι οφθαλμίατροι...
το δημοσιο συστημα υγειας εννοεις τυπε την θεωρει αισθητικη!
 

Gatekeeper

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2015
Μηνύματα
1.899
Like
1.781
Πόντοι
216
Φίλε Κατσαπλιά δύσκολο τοπικ για το μπου. Έκανα LASIK πριν αρκετά χρόνια επειδή είχα μεγάλο βαθμό (-8) και ήθελα και εγώ να ξεφορτωθώ τα γυαλιά.

Πρέπει να γνωρίζεις ένα πράγμα: Ό,τι και αν αποφασίσεις, πρώτα να πας σε πολλές κλινικές για να πάρεις ανεξάρτητες μετρήσεις για το πάχος και σκληρότητα του κερατοειδή σου. Δε μπορούν όλοι να κάνουν επέμβαση στα μάτια με την ίδια ασφάλεια. Η διαδικασία αυτή καθ'αυτή δεν είναι κάτι, νομίζω κράτησε κανένα μισάωρο; Η αίσθηση ελευθερίας τις επόμενες ημέρες (το πρωτο 24ωρο είχα κνησμό και μια ψιλοθολούρα) είναι το κάτι άλλο. Δύσκολο να το νιώσει κάποιος που δεν το έχει κάνει, ακόμη και αν φορά φακούς επαφής.

Στα αρνητικά: λόγω δουλειάς περνάω παρα πολλές ωρες στο υπολογιστή και χωρίς τα γυαλιά παρατήρησα eye strain, που δεν είχα πριν. Περίμενα πως μόνο ο ρυθμός που ανοιγοκλείνω τα μάτια θα έπαιζε ρόλο, αλλά τουλάχιστον για εμένα, η αφαίρεση γυαλιών λιγο δυσκόλεψε την καθημερινότητά μου από αυτή την άποψη.
Επίσης να γνωρίζεις πως δεν αποκλείεται να επανέλθει η μυωπία μετά από χρόνια. Κόστος δε θυμάμαι, κανένα 2500-3000, το οποίο κάλυψα τμηματικά από ιδιωτική ασφάλειά που έχω (ζω εξωτερικό btw).
 

kachaplias

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Δεκ 2017
Μηνύματα
6.629
Κριτικές
1
Like
5.567
Πόντοι
2.356
Φίλε Κατσαπλιά δύσκολο τοπικ για το μπου. Έκανα LASIK πριν αρκετά χρόνια επειδή είχα μεγάλο βαθμό (-8) και ήθελα και εγώ να ξεφορτωθώ τα γυαλιά.

Πρέπει να γνωρίζεις ένα πράγμα: Ό,τι και αν αποφασίσεις, πρώτα να πας σε πολλές κλινικές για να πάρεις ανεξάρτητες μετρήσεις για το πάχος και σκληρότητα του κερατοειδή σου. Δε μπορούν όλοι να κάνουν επέμβαση στα μάτια με την ίδια ασφάλεια. Η διαδικασία αυτή καθ'αυτή δεν είναι κάτι, νομίζω κράτησε κανένα μισάωρο; Η αίσθηση ελευθερίας τις επόμενες ημέρες (το πρωτο 24ωρο είχα κνησμό και μια ψιλοθολούρα) είναι το κάτι άλλο. Δύσκολο να το νιώσει κάποιος που δεν το έχει κάνει, ακόμη και αν φορά φακούς επαφής.

Στα αρνητικά: λόγω δουλειάς περνάω παρα πολλές ωρες στο υπολογιστή και χωρίς τα γυαλιά παρατήρησα eye strain, που δεν είχα πριν. Περίμενα πως μόνο ο ρυθμός που ανοιγοκλείνω τα μάτια θα έπαιζε ρόλο, αλλά τουλάχιστον για εμένα, η αφαίρεση γυαλιών λιγο δυσκόλεψε την καθημερινότητά μου από αυτή την άποψη.
Επίσης να γνωρίζεις πως δεν αποκλείεται να επανέλθει η μυωπία μετά από χρόνια. Κόστος δε θυμάμαι, κανένα 2500-3000, το οποίο κάλυψα τμηματικά από ιδιωτική ασφάλειά που έχω (ζω εξωτερικό btw).
γνωστο. το θεμα ματι ειναι τερμα υποκειμενικο μιας και καθε μεθοδος αφορα προσωπικα τον καθενα αναλογα μεγεθος κορης, κερατοειδους κλπ κλπ κλπ
εγω που εχω παραλληλα και κερατοκωνο ας πουμε μπερδευεται πιο πολυ το πραγμα. αλλος λεει να διορθωσω τον αστιγματισμο μου και αργοτερα κερατοκωνο. αλλος λεει ταυτοχρονα και τα 2 και αλλος λεει απλα εχε φακους και μη κανεις τιποτα.
 

Gatekeeper

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2015
Μηνύματα
1.899
Like
1.781
Πόντοι
216
Αν με ρωτήσεις, μετά από το ταμείο από την εμπειρία μου, θα πρότεινα και εγώ το τελευταίο, να μη κάνεις τίποτα. Αυτό υπό την προυπόθεση πως τα γυαλιά δεν περιορίζουν την καθημερινότητά σου.
 

Sad_man

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Αυγ 2017
Μηνύματα
10.069
Like
3.712
Πόντοι
606
Μια που πιάσατε μυωπία,έχει κανείς θέμα με μυοψίες;Αυτές τις γραμμές και τελίτσες που βλέπεις όλη την ώρα;Τί σπαστικό που είναι ρε πούστη μου,εν τω μεταξύ έχω πάει σε πολλούς οφθαλμιατρους και κανεις δεν μου έχει βρει τίποτα.
 

kachaplias

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Δεκ 2017
Μηνύματα
6.629
Κριτικές
1
Like
5.567
Πόντοι
2.356
Μια που πιάσατε μυωπία,έχει κανείς θέμα με μυοψίες;Αυτές τις γραμμές και τελίτσες που βλέπεις όλη την ώρα;Τί σπαστικό που είναι ρε πούστη μου,εν τω μεταξύ έχω πάει σε πολλούς οφθαλμιατρους και κανεις δεν μου έχει βρει τίποτα.
αναλυτικες εξετασεις σου καναν η μονο καφε ηπιατε? τοπογραφιες και ιστοριες
 

Sad_man

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Αυγ 2017
Μηνύματα
10.069
Like
3.712
Πόντοι
606
αναλυτικες εξετασεις σου καναν η μονο καφε ηπιατε? τοπογραφιες και ιστοριες

Τί καφέ,που κόντεψα να τυφλωθώ απ'τις βυθοσκοπήσεις που μου κάναν, αλλά πάλι δεν βρήκαν τίποτα.Μου'λεγαν να μη σηκώνω βάρη ή ότι βγαίνουν λόγω άγχους

Τεσπα,το'χω ψάξει,θεραπεία δεν υπάρχει απλά προσπαθείς να τα αγνοείς.Απλά ήθελα να δω αν το'χει και κανας άλλος
 

alan664

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Μαρ 2021
Μηνύματα
1.209
Like
3.052
Πόντοι
456
Η fanta είναι για προστασία από νοσήματα που κυκλοφορούν στην πιάτσα... Δυστυχώς στην προκειμένη περίπτωση δεν πρόκειται για κάποια νόσο, αλλά για αισθητική επέμβαση, όπως τη χαρακτηρίζουν οι οφθαλμίατροι...
Με τη φαντα μετα θα βλεπεις φανταστικα!
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom