Νέα

ΕΝΦΙΑ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα mariath
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 1K
  • Εμφανίσεις 38K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Τι θα κάνετε με τον δικό σας Ένφια?

  • Δεν έχω κανένα ακίνητο, άρα δεν πληρώνω τίποτα.

    Ψήφοι: 31 15,3%
  • Είναι πολύ λίγα, και θα τα πληρώσω κανονικά.

    Ψήφοι: 32 15,8%
  • Δεν θα τα πληρώσω, γιατί δεν έχω να πληρώσω.

    Ψήφοι: 31 15,3%
  • Θα τα πληρώσω με δόσεις, στην ώρα τους.

    Ψήφοι: 70 34,5%
  • Θα καθυστερήσω την πρώτη δόση, και να δούμε τι θα γίνει.

    Ψήφοι: 20 9,9%
  • Θα καθυστερήσω την πρώτη δόση και θα προσπαθήσω να πείσω κι άλλους να κάνουν το ίδιο.

    Ψήφοι: 19 9,4%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    203

Stefzenios41

Σεβαστός
Εγγρ.
30 Μαΐ 2022
Μηνύματα
2.563
Like
6.540
Πόντοι
1.056
Φορος για τα κυβικα φορος ΕΝΦΙΑ ΦΠΑκλπ για να τα τρωει η Κουλα και η μπουμπουκα στην Βουλη αυτα τα μουνοπανα πληρωνουμε και οταν θελεις ασφαλεια για να πας σπιτι σου σου λενε παρε ταξι πληρωσε για χειρουργειο κλπ
Α καλά δεν υπάρχει μεγαλύτερη κοροϊδία από την ιατροφαρμακευτική ασφάλιση...εμ πληρώνουμε σαν τους μαλακες εμ όταν έρθει η ώρα να συμμετοχή σε φάρμακα να συμμετοχή σε εξετάσεις τώρα και στα χειρουργεία άμα θέλουμε να μην ψωφησουμε περιμένοντας.....καλύτερα ιδιωτική παρά να πληρώνεις υποχρεωτικα την δημόσια και όταν αρρωσταίνεις πάλι να βάζεις το χέρι στην τσέπη
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
13.555
Like
17.674
Πόντοι
3.656
λέει πως η Ελλάδα έχει πολύ μεγάλο ποσοστό ιδιοκατοικισης ακινήτων και αυτό δεν είναι καλό και πρέπει να πέσει
Καθίκια πολιτικοί και δημοσιογράφοι το λένε δεκαετίες.
Έχουν κάνει δουλίτσα όμως.
Από 92% πληθυσμού με ιδιοκατοίκηση στα 90s το πήγαν κάπου 70% .
Κάνε λίγη υπομονή.
Στη Γερμανία είναι 50% εδώ θα το πάνε 20% .


Να μην έχεις σπίτι , ούτε εξοχικό , ούτε αυτοκίνητο .
Δουλίτσα για τους ολιγάρχες 16 ωρίτσες την ημέρα, 6 μέρες τη βδομάδα , 12 μήνεςτο χρόνο.

Με ηλικία συνταξιοδότησης στα 72 σε λίγα χρόνια, αν δουλεύεις μέχρι τα 70 και πληρώνεις εισφορές,
θα πετάνε τα ταμεία. Μετά ψόφο και δεν θα παίρνει κανείς τίποτε.

Με δημοκρατία όμως. Ούτε χούντες, ούτε παλάτια.
 

james tiberius kirk

Σπουδαίος
Εγγρ.
4 Φεβ 2013
Μηνύματα
4.938
Κριτικές
5
Like
8.012
Πόντοι
2.306
Αυξημένος ο ΕΝΦΙΑ σε όσους γαμάνε πουτάνες.
 

lelosbi

Μέλος
Εγγρ.
7 Σεπ 2023
Μηνύματα
373
Like
790
Πόντοι
81
Εχω αφησει 2 Ενφια απληρωτους και τωρα θα μου ερθει 3ος. Ολα μαζι θα ειναι κανα 300ρι ευρω με τις προσαυξησεις. Θα τα πληρωσω το Σεπτεμβρη που θα ερθω Ελλαδα. Ως τοτε παιζει να μου τραβηξουν λεφτα απο τους λογιαριασμους που εχω στην Ελλαδα ? Εχω λογαρισμο σε 2 τραπεζες αλλα δεν τους εχω κανει ακατασχετους.
 

dorcel

Ανώτερος
Εγγρ.
25 Σεπ 2007
Μηνύματα
2.003
Κριτικές
37
Like
5.728
Πόντοι
5.595
Σας βγηκε ο ΕΝΦΙΑ η οχι ακομα;
Τι σημασία έχει; Δεν ε΄χω κανένα "ζόρι" να μπω στο taxis να δω το νέο χρέος που μου επιβάλλει το Κράτος μ' αυτόν τον άθλιο και απαράδεκτο φόρο, που φορολογεί τα "ντουβάρια" του κτιρίου και όχι το εισόδημα που παράγει το ακίνητο! Ένας φόρος κατοχής που φαντάζομαι ότι, μόνο στη περίοδο της Οθωμανικής Αυτοκρατορίας μπορούσε να επιβληθεί...
 

Ghajnsielem

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Φεβ 2023
Μηνύματα
805
Κριτικές
1
Like
2.202
Πόντοι
446
Σε αρκετές χώρες της Δύσης έχουν επιβάλει αντίστοιχους ΕΝΦΙΑ δεν είμαστε οι μοναδικοί στον πλανήτη Γη.
 

dorcel

Ανώτερος
Εγγρ.
25 Σεπ 2007
Μηνύματα
2.003
Κριτικές
37
Like
5.728
Πόντοι
5.595
Το σκέφτεσαι πολύ ελληνικά φίλε ...στο εξωτερικό δεν υπάρχει τόσο αυτή η νοοτροπία της ιδιοκατοικισης οποιος θέλει να μένει Λονδίνο είτε πρέπει να χει καλή δουλειά με 4000+ λίρες το μήνα είτε θα συγκατοικήσει αλλιώς όπως το λες προάστιο και κάθε μέρα 2-3 ώρες δρομολόγια με τρένα λεωφορεία κλπ .....οικονομικά δεν ξέρω αλλά ο ΟΑΣΑ λέει πως η Ελλάδα έχει πολύ μεγάλο ποσοστό ιδιοκατοικισης ακινήτων και αυτό δεν είναι καλό και πρέπει να πέσει
Μα, από τη στιγμή που καθιερώθηκε ο ΕΝΦΙΑ, έχουν "τελειώσει" έμμεσα, το θεσμό της ιδιοκατοίκησης! Πλέον, όσοι έχουμε ακίνητο στη κατοχή μας, πληρώνουμε ενοίκιο στο Κράτος! Δεν τους φτάνει ο φόρος εισοδήματος από ενοίκια, θέλουν να τα παίρνουν και από τα...ντουβάρια! Φυσικά, το ακίνητο έχει πληρωθεί και φορολογηθεί από δεκάδες άλλους φόρους, όπως ΦΠΑ, Κληρονομιών, Γονικών Παροχών κλπ...
 

dorcel

Ανώτερος
Εγγρ.
25 Σεπ 2007
Μηνύματα
2.003
Κριτικές
37
Like
5.728
Πόντοι
5.595
Σε αρκετές χώρες της Δύσης έχουν επιβάλει αντίστοιχους ΕΝΦΙΑ δεν είμαστε οι μοναδικοί στον πλανήτη Γη.
Να παίρνουμε τα "καλά" της Δύσης, όχι τα "στραβά"! Δεν υπάρχει κα΄τι σ' αυτό το φόρο, που να είναι δίκαιος! Απλά, χρησιμοποιήθηκε καθαρά για λόγους εισπρακτικούς! Το γελοίο του πράγματος, είναι ότι, όταν πρωτοεμφανίστηκε, είχε καθαρά προσωρινό χαρακτήρα!
 

antony777

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Νοε 2012
Μηνύματα
669
Κριτικές
1
Like
1.298
Πόντοι
206
Γιατί γκρινιάζετε ρε όλοι σας στην Ελλάδα; Πείτε θέλω να το πληρώνω και το πληρώνω. Αν δεν το πλήρωνε κανένας Έλληνας τι θα κάνανε; Ήδη χάνουν από το εκλογικό τους κοινό λόγω ακρίβειας, άθλιων μισθών, πληθωρισμού και εγκληματικότητας και έχουν αρχίσει να ρίχνουνε σκέψεις στο τραπέζι για πρόωρες εκλογές, ενώ ο Κασσελάκης ο άχρηστος έκανε μια τρύπα στο νερό. Η άλλη η γυναίκα έφτασε μέχρι τις Βρυξέλλες και μάζεψε 1.500.000 υπογραφές στον δρόμο και μπράβο της. Δεν καταλαβαίνετε ότι πλέον μαζεύουν τα λεφτά μας και τα στέλνουν σε πολέμους από εδώ και από εκεί και ότι θέλουν να εκποιηθούν και τα ακίνητα μας; Όμως οι Ρώσοι τους ρίχνουν χοντρό ξύλο στην Ουκρανία και ο Κινεζικός στρατός περιμένει από πίσω με το δάχτυλο στη σκανδάλη. Θέλετε σε αυτήν την χώρα να περιμένουμε να δούμε ποιος θα αντέξει περισσότερο στο τέλος; Το βαρέθηκα το παιχνίδι αυτό και την γκρίνια δεκατέσσερα ολόκληρα χρόνια. Ε, ας το δούμε κι αυτό, ό, τι πει η πλειοψηφία εγώ μέσα είμαι.
 

Stefzenios41

Σεβαστός
Εγγρ.
30 Μαΐ 2022
Μηνύματα
2.563
Like
6.540
Πόντοι
1.056
Να παίρνουμε τα "καλά" της Δύσης, όχι τα "στραβά"! Δεν υπάρχει κα΄τι σ' αυτό το φόρο, που να είναι δίκαιος! Απλά, χρησιμοποιήθηκε καθαρά για λόγους εισπρακτικούς! Το γελοίο του πράγματος, είναι ότι, όταν πρωτοεμφανίστηκε, είχε καθαρά προσωρινό χαρακτήρα!
Ουδέν μονιμοτερον του προσωρινού
 

Stefzenios41

Σεβαστός
Εγγρ.
30 Μαΐ 2022
Μηνύματα
2.563
Like
6.540
Πόντοι
1.056
Γιατί γκρινιάζετε ρε όλοι σας στην Ελλάδα; Πείτε θέλω να το πληρώνω και το πληρώνω. Αν δεν το πλήρωνε κανένας Έλληνας τι θα κάνανε; Ήδη χάνουν από το εκλογικό τους κοινό λόγω ακρίβειας, άθλιων μισθών, πληθωρισμού και εγκληματικότητας και έχουν αρχίσει να ρίχνουνε σκέψεις στο τραπέζι για πρόωρες εκλογές, ενώ ο Κασσελάκης ο άχρηστος έκανε μια τρύπα στο νερό. Η άλλη η γυναίκα έφτασε μέχρι τις Βρυξέλλες και μάζεψε 1.500.000 υπογραφές στον δρόμο και μπράβο της. Δεν καταλαβαίνετε ότι πλέον μαζεύουν τα λεφτά μας και τα στέλνουν σε πολέμους από εδώ και από εκεί και ότι θέλουν να εκποιηθούν και τα ακίνητα μας; Όμως οι Ρώσοι τους ρίχνουν χοντρό ξύλο στην Ουκρανία και ο Κινεζικός στρατός περιμένει από πίσω με το δάχτυλο στη σκανδάλη. Θέλετε σε αυτήν την χώρα να περιμένουμε να δούμε ποιος θα αντέξει περισσότερο στο τέλος; Το βαρέθηκα το παιχνίδι αυτό και την γκρίνια δεκατέσσερα ολόκληρα χρόνια. Ε, ας το δούμε κι αυτό, ό, τι πει η πλειοψηφία εγώ μέσα είμαι.
Καλά νταξει αυτά τα " άμα δεν τα πληρώσει κανείς τι θα κάνουν " είναι μαγκιά κλανιά και επανάσταση...να σε ενημερώσω πως πετάνε έξω από τα σπίτια τους κόσμο για οφειλές σε κοινόχρηστα.....έχουν και το νόμο και τον εξαναγκασμό της αστυνομίας με το μέρος τους ...τι σχέση έχουν οι Ρώσοι και οι Κινέζοι με τον ΕΝΦΙΑ τυπε ..που κολλάει η αντιδυτικη προπαγάνδα με έναν παράλογο φόρο του 2010 ???
 

Stefzenios41

Σεβαστός
Εγγρ.
30 Μαΐ 2022
Μηνύματα
2.563
Like
6.540
Πόντοι
1.056
Σε αρκετές χώρες της Δύσης έχουν επιβάλει αντίστοιχους ΕΝΦΙΑ δεν είμαστε οι μοναδικοί στον πλανήτη Γη.
Έχουν παρόμοιο ισοπεδωτικο οριζόντιο φόρο με τον ΕΝΦΙΑ ???? Μήπως εννοείς φόρο μεγάλης ακίνητης περιουσίας????
 

Stefzenios41

Σεβαστός
Εγγρ.
30 Μαΐ 2022
Μηνύματα
2.563
Like
6.540
Πόντοι
1.056
Να παίρνουμε τα "καλά" της Δύσης, όχι τα "στραβά"! Δεν υπάρχει κα΄τι σ' αυτό το φόρο, που να είναι δίκαιος! Απλά, χρησιμοποιήθηκε καθαρά για λόγους εισπρακτικούς! Το γελοίο του πράγματος, είναι ότι, όταν πρωτοεμφανίστηκε, είχε καθαρά προσωρινό χαρακτήρα!
Είναι όπως και με το κλείσιμο της ΕΡΤ ... υπήρχε δημοσιονομικό κενό τι να κάνουμε να το μπαλωσουμε ας βάλουμε έναν φόρο οριζόντιο χωρίς καμία διάκριση για κανέναν ....ήταν τόσο ηλίθιοι που δεν πρόβλεψαν ούτε την περίπτωση των ιδρυμάτων με μεγάλη ακίνητη περιουσία που στεγάζονταν παιδιά
 

STAVROS6969

Μέλος
Εγγρ.
22 Δεκ 2015
Μηνύματα
1.890
Like
520
Πόντοι
36
Δυστυχως εχετε δικηο. Αναρτηθηκε και ο δικος μου ΕΝΦΙΑ. Η μοναδικη διαφορα ειναι οτι φετος ξεκιναμε να πληρωνουμε απο Απριλη, δηλαδη σε 11 μηνιαιεσ δοσεις, αντι για 10 των προηγουμενων ετων. Κατα τα αλλα το ποσο ειναι ιδιο.
 

antony777

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Νοε 2012
Μηνύματα
669
Κριτικές
1
Like
1.298
Πόντοι
206
Καλά νταξει αυτά τα " άμα δεν τα πληρώσει κανείς τι θα κάνουν " είναι μαγκιά κλανιά και επανάσταση...να σε ενημερώσω πως πετάνε έξω από τα σπίτια τους κόσμο για οφειλές σε κοινόχρηστα.....έχουν και το νόμο και τον εξαναγκασμό της αστυνομίας με το μέρος τους ...τι σχέση έχουν οι Ρώσοι και οι Κινέζοι με τον ΕΝΦΙΑ τυπε ..που κολλάει η αντιδυτικη προπαγάνδα με έναν παράλογο φόρο του 2010 ???
Κολλάει στο ότι ζητήσανε σε νέο πακέτο άλλα 100 δις που οι Ρώσοι θα τα καψαλίσουν και αυτά στο πεδίο της μάχης. Αυτά τα 100 δις από κάπου πρέπει να βρεθούν και αυτά. Παρατήστε τα αυτά τα threads γιατί έχετε γίνει γραφικοί πια με αυτές τις κλάψες και τις μουρμούρες στην Ελλάδα. ''Οι Έλληνες χρωστάνε, να πληρώσουνε'' έλεγε η Μέρκελ. Απλούστατα είναι τα πράγματα. H Bundesbank και η Deutschebank έπρεπε να διασωθούν. Ο ΕΝΦΙΑ είναι ισόβιος, χωνέψτε το με αξιοπρέπεια, έληξε. Και τώρα θα κλείσουν και οι μικρές και μεσαίες επιχειρήσεις στην Γερμανία που ήταν η ατμομηχανή της Ευρωπαϊκής οικονομίας. Άρχισε η φτώχεια και η αποβιομηχάνιση και εκεί.
 

Stefzenios41

Σεβαστός
Εγγρ.
30 Μαΐ 2022
Μηνύματα
2.563
Like
6.540
Πόντοι
1.056
Κολλάει στο ότι ζητήσανε σε νέο πακέτο άλλα 100 δις που οι Ρώσοι θα τα καψαλίσουν και αυτά στο πεδίο της μάχης. Αυτά τα 100 δις από κάπου πρέπει να βρεθούν και αυτά. Παρατήστε τα αυτά τα threads γιατί έχετε γίνει γραφικοί πια με αυτές τις κλάψες και τις μουρμούρες στην Ελλάδα. ''Οι Έλληνες χρωστάνε, να πληρώσουνε'' έλεγε η Μέρκελ. Απλούστατα είναι τα πράγματα. H Bundesbank και η Deutschebank έπρεπε να διασωθούν. Ο ΕΝΦΙΑ είναι ισόβιος, χωνέψτε το με αξιοπρέπεια, έληξε. Και τώρα θα κλείσουν και οι μικρές και μεσαίες επιχειρήσεις στην Γερμανία που ήταν η ατμομηχανή της Ευρωπαϊκής οικονομίας. Άρχισε η φτώχεια και η αποβιομηχάνιση και εκεί.
Παπάρια εξάρτηση έχει ο ΕΝΦΙΑ από το πακέτο των 100 δις στην Ουκρανία ..υπηρχε πριν τον πόλεμο υπάρχει κατά την διάρκεια αυτού θα υπάρχει και μετά.....μην τρως την ρωσική παπατζα πως οι Ευρωπαίοι θα εξαθλιωθουν εξαιτίας του πολέμου ...η Ελλάδα ήταν μπουρδελακι είναι και θα είναι ανεξαρτήτως τι συμβαίνει στην Ουκρανία....καλά άμα περιμένεις να εξαθλιωθουν οι Γερμανοί αλλαξε πλευρό μην πιαστείς μόνο από τη μια πλευρά ....ούτε κλονίστηκε στο βαθμό που πόνταρε το Κρεμλίνο η οικονομία τους ούτε πρόκειται να κλονιστεί και ισχυρή και ανθεκτική να μην ήταν η οικονομία της δεν υπήρχε περίπτωση οι ΗΠΑ και οι σύμμαχοι τους να την αφήνανε ποτέ να καταρρεύσει ...μπορεί οι δυτικοί πολιτικοί να έχουν ένα μειονέκτημα που λέγεται πολιτικό κόστος έναντι χώρων όπως η Ρωσία η Κίνα το Ιράν κλπ αλλά έχουν πλεονεκτημα πως οι οικονομίες τους είναι ισχυρότερες
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.279
Like
13.624
Πόντοι
3.656
Ο ΕΝΦΙΑ θα έπρεπε να είναι μηδέν για την πρώτη κατοικία και μετά να πηγαίνει ανάλογα με το μισθωτήριο σε ακίνητα που μισθώνονται.

Καλώς ή κακώς δεν μπορεί να σου φορολογούν το σπίτι που μένεις και δεν το εκμεταλλεύεσαι....αλλά και από όλους τους άδικους φόρους που υπάρχουν στην Ελλάδα δεν είναι και ο πιο άδικος.

Δηλαδή κάποιος που έχει 15 ακίνητα και τα νοικιάζει και παίρνει 30Κ εισοδήματα το μήνα για να κάθεται.....ας πληρώσει κάτι από τον κοπανιστό αέρα σε φόρο....από το να αναγκάζεται το κράτος να έχει αυξημένο ΦΠΑ ή να φορολογεί με 50% κάθετα τις επιχειρήσεις είναι πιο παραγωγικό αυτό.

Αλλά στην Ελλάδα το δίκαιο το δίνουν με το σταγονόμετρο ενώ τα άδικα μέτρα τα ρίχνουν στο κεφάλι οπότε πληρώνει ένφια ακόμα και ο φτωχός με ένα κωλόσπιτο που δεν έχει να φάει.

Όμως σε μια μπατιρισμένη οικονομία κάποιος πρέπει να πληρώσει φόρους...δεν γίνεται να μην πληρώσει κανένας.
 

BestNotGeorge

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Ιουλ 2023
Μηνύματα
768
Like
1.132
Πόντοι
206
Μην γκρινιάζετε

Δεν σας ανήκει τίποτα και η κυβέρνηση θέλει λεφτάκια
Η όποια κυβέρνηση

Συνηθείστε να πληρώνετε για όλα
Ακόμα και αυτά για τα οποία ήδη πληρώσατε
πχ υγεία, παιδεία, σύνταξη

Ο Θεός να βοηθήσει τους ναυαγούς της Θεσσαλίας, γιατί δεν βλέπω να βοηθάει κάποιος άλλος.

ΥΓ
Αν δεν πληρώνετε
Η κυβέρνηση θα πάρει δάνεια.
Που θα τα πληρώσετε εσείς
 

Ghajnsielem

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Φεβ 2023
Μηνύματα
805
Κριτικές
1
Like
2.202
Πόντοι
446
Έχουν παρόμοιο ισοπεδωτικο οριζόντιο φόρο με τον ΕΝΦΙΑ ???? Μήπως εννοείς φόρο μεγάλης ακίνητης περιουσίας????
Στην Αυστραλία πληρώνουν φορο ιδιοκτησίας οπως μου ειπε ενας Αυστραλός και σε αρκετές πολιτείες των ΗΠΑ ειδικά οι μπλε πληρώνουν φορο ιδιοκτησίας και ας έχουν και ενα διαμέρισμα η σπίτι.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom