Νέα

ΕΝΦΙΑ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα mariath
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 1K
  • Εμφανίσεις 38K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Τι θα κάνετε με τον δικό σας Ένφια?

  • Δεν έχω κανένα ακίνητο, άρα δεν πληρώνω τίποτα.

    Ψήφοι: 31 15,3%
  • Είναι πολύ λίγα, και θα τα πληρώσω κανονικά.

    Ψήφοι: 32 15,8%
  • Δεν θα τα πληρώσω, γιατί δεν έχω να πληρώσω.

    Ψήφοι: 31 15,3%
  • Θα τα πληρώσω με δόσεις, στην ώρα τους.

    Ψήφοι: 70 34,5%
  • Θα καθυστερήσω την πρώτη δόση, και να δούμε τι θα γίνει.

    Ψήφοι: 20 9,9%
  • Θα καθυστερήσω την πρώτη δόση και θα προσπαθήσω να πείσω κι άλλους να κάνουν το ίδιο.

    Ψήφοι: 19 9,4%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    203

Παραλιώτης

Σπουδαίος
Εγγρ.
13 Φεβ 2013
Μηνύματα
4.232
Κριτικές
10
Like
5.620
Πόντοι
2.816
Ο ΕΝΦΙΑ θα έπρεπε να είναι μηδέν για την πρώτη κατοικία και μετά να πηγαίνει ανάλογα με το μισθωτήριο σε ακίνητα που μισθώνονται.

Καλώς ή κακώς δεν μπορεί να σου φορολογούν το σπίτι που μένεις και δεν το εκμεταλλεύεσαι....αλλά και από όλους τους άδικους φόρους που υπάρχουν στην Ελλάδα δεν είναι και ο πιο άδικος.

Δηλαδή κάποιος που έχει 15 ακίνητα και τα νοικιάζει και παίρνει 30Κ εισοδήματα το μήνα για να κάθεται.....ας πληρώσει κάτι από τον κοπανιστό αέρα σε φόρο....από το να αναγκάζεται το κράτος να έχει αυξημένο ΦΠΑ ή να φορολογεί με 50% κάθετα τις επιχειρήσεις είναι πιο παραγωγικό αυτό.

Αλλά στην Ελλάδα το δίκαιο το δίνουν με το σταγονόμετρο ενώ τα άδικα μέτρα τα ρίχνουν στο κεφάλι οπότε πληρώνει ένφια ακόμα και ο φτωχός με ένα κωλόσπιτο που δεν έχει να φάει.

Όμως σε μια μπατιρισμένη οικονομία κάποιος πρέπει να πληρώσει φόρους...δεν γίνεται να μην πληρώσει κανένας.
Ρε τύπε σίγουρα είσαι Ελλάδα;
Νομίζω δεν έχεις επαφή με την πραγματικότητα..
Εντάξει τα μέλη του βου.κομ που είναι πλούσιοι μπορεί να πληρώνουν και για την πρώτη κατοικία.
Κατά κύριο λόγο όμως η πρώτη κατοικία δεν έχει ΕΝΦΙΑ.
Το άλλο που λες πάλι.. αν κάποιος παίρνει 30Κ από ενοίκια και κάθεται να πληρώσει.. ποιός σου είπε ότι δεν πληρώνει;;
 

skatastamoutratous

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Ιουλ 2019
Μηνύματα
1.059
Like
1.766
Πόντοι
216
Τύποι για διαφωτίστε αν ξέρετε...
Με μια γρήγορη ματιά το φετεινό ΕΝΦΙΑ μου ήρθε αυξημένο σε σχέση με πέρυσι, ΧΩΡΙΣ να υπάρχει καμία μεταβολή στην περιουσία... Τι παίζει ? Αύξηση αντικειμενικών ή κάτι άλλο ?
 

Stefzenios41

Σεβαστός
Εγγρ.
30 Μαΐ 2022
Μηνύματα
2.563
Like
6.540
Πόντοι
1.056
Ρε τύπε σίγουρα είσαι Ελλάδα;
Νομίζω δεν έχεις επαφή με την πραγματικότητα..
Εντάξει τα μέλη του βου.κομ που είναι πλούσιοι μπορεί να πληρώνουν και για την πρώτη κατοικία.
Κατά κύριο λόγο όμως η πρώτη κατοικία δεν έχει ΕΝΦΙΑ.
Το άλλο που λες πάλι.. αν κάποιος παίρνει 30Κ από ενοίκια και κάθεται να πληρώσει.. ποιός σου είπε ότι δεν πληρώνει;;
Η πρώτη κατοικία δεν έχει ΕΝΦΙΑ ??? Μήπως μπερδεύεσαι???
 

pezoporos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Ιουν 2009
Μηνύματα
5.473
Κριτικές
7
Like
3.195
Πόντοι
786
δεν προβλέφθηκε απαλλαγή για ακίνητα πληγέντα από την πλημμύρα στη θεσσαλία
φταίει και ο υπουργός και οι βουλευτές και οι δήμαρχοι
 

dorcel

Ανώτερος
Εγγρ.
25 Σεπ 2007
Μηνύματα
2.003
Κριτικές
37
Like
5.728
Πόντοι
5.595
Μην γκρινιάζετε

Δεν σας ανήκει τίποτα και η κυβέρνηση θέλει λεφτάκια
Η όποια κυβέρνηση

Συνηθείστε να πληρώνετε για όλα
Ακόμα και αυτά για τα οποία ήδη πληρώσατε
πχ υγεία, παιδεία, σύνταξη

Ο Θεός να βοηθήσει τους ναυαγούς της Θεσσαλίας, γιατί δεν βλέπω να βοηθάει κάποιος άλλος.

ΥΓ
Αν δεν πληρώνετε
Η κυβέρνηση θα πάρει δάνεια.
Που θα τα πληρώσετε εσείς
Απαντώ στο υστερόγραφό σου! Εμ βέβαια, βρήκαμε την αιώνια "καραμέλα"! Η κυβέρνηση θα πάρει δάνεια, όπως πήραν άλλωστε όλες οι Κυβερνήσεις της Μεταπολίτευσης, γιατί πολύ απλά, όλοι εκεί με΄σα ή σχεδόν όλοι, είναι παιδιά του "κομματικού σωλήνα" που δεν έχουν δουλέψει ούτε μία μέρα στη ζωή τους και δεν γνωρίζουν τι πάει να πει μεροκάμματο! Και εγώ ρωτώ, ο αφελής: Γιατί έκλεισαν οι παραγωγικές επιχειρήσεις στην Ελλάδα (από τη δεκαετία του' 80, που είχε αρχίσει ήδη η διαδικασία της αποβιομηχάνισης με αποτέλεσμα τη στέρηση εσόδων του Κράτους από φόρους, τη αύξηση της ανεργίας και κατά συνέπεια, την εξάρτηση της χώρας από τους ξένους με τη μορφή των δανείων. Η κατάσταση αυτή, συνεχίζεται, με΄χρι και τις μέρες μας. Μία ανεξάρτητη χώρα είναι μία χώρα που δεν "παρακαλά" κάθε τρεις και λίγο, για ρευστό, προσπαθεί με τα δικά της μέσα (έστω όσα μπορεί να έχει) να ορθοποδήσει και αν φτιάξει το πρωτογενή τομέα (αγροτική οικονομία) και το δευτερογενή (βιομηχανία-μεταποίηση), δεν λέω ότι θα "τρώμε με χρυσά κουτάλια", αλλά τουλάχιστον θα λειτουργεί και δεν θα χρειάζεται κάθε τρεις και λίγο να μπαίνει σε Μνημόνια Κατανόησης (όπως τα βαπτίζουν οι Ευρωπαίοι), για να μας στραγγαλίζουν με το γάντι. Με τον τριτογενή τομέα (υπηρεσίες) να είναι αυτή τη στιγμή στο 75% της συνολικής επιχειρηματικής δραστηριότητας, μην περιμένουμε πολλά! Απλά, θα παίρνουμε δάνεια, θα εκτοξεύεται το χρέος σε αστρονομικά επίπεδα, θα αποπληρώνεται ένα μικρό με΄ρος του χρέους και όλοι εμείς, πατριώτες, θα ζούμε με επιδόματα που δίνουν οι εκάστοτε κυβερνώντες από την επιβολή φόρων, όπως ο ΕΝΦΙΑ!
 

dorcel

Ανώτερος
Εγγρ.
25 Σεπ 2007
Μηνύματα
2.003
Κριτικές
37
Like
5.728
Πόντοι
5.595
δεν προβλέφθηκε απαλλαγή για ακίνητα πληγέντα από την πλημμύρα στη θεσσαλία
φταίει και ο υπουργός και οι βουλευτές και οι δήμαρχοι
Είπαν για κάποιο χρονικό διάστημα (όχι μεγάλο), νομίζω για 2 χρόνια, δεν είμαι σίγουρος...Για αυτό το διάστημα, θα υπάρχει απαλλαγή από τον ΕΝΦΙΑ! Μετά, μάλλον, γι' αυτούς, θα "αναστηθεί" το σπίτι!
 

adakos

Σπουδαίος
Εγγρ.
23 Ιαν 2009
Μηνύματα
1.719
Κριτικές
9
Like
1.809
Πόντοι
3.145
Απαντώ στο υστερόγραφό σου! Εμ βέβαια, βρήκαμε την αιώνια "καραμέλα"! Η κυβέρνηση θα πάρει δάνεια, όπως πήραν άλλωστε όλες οι Κυβερνήσεις της Μεταπολίτευσης, γιατί πολύ απλά, όλοι εκεί με΄σα ή σχεδόν όλοι, είναι παιδιά του "κομματικού σωλήνα" που δεν έχουν δουλέψει ούτε μία μέρα στη ζωή τους και δεν γνωρίζουν τι πάει να πει μεροκάμματο! Και εγώ ρωτώ, ο αφελής: Γιατί έκλεισαν οι παραγωγικές επιχειρήσεις στην Ελλάδα (από τη δεκαετία του' 80, που είχε αρχίσει ήδη η διαδικασία της αποβιομηχάνισης με αποτέλεσμα τη στέρηση εσόδων του Κράτους από φόρους, τη αύξηση της ανεργίας και κατά συνέπεια, την εξάρτηση της χώρας από τους ξένους με τη μορφή των δανείων. Η κατάσταση αυτή, συνεχίζεται, με΄χρι και τις μέρες μας. Μία ανεξάρτητη χώρα είναι μία χώρα που δεν "παρακαλά" κάθε τρεις και λίγο, για ρευστό, προσπαθεί με τα δικά της μέσα (έστω όσα μπορεί να έχει) να ορθοποδήσει και αν φτιάξει το πρωτογενή τομέα (αγροτική οικονομία) και το δευτερογενή (βιομηχανία-μεταποίηση), δεν λέω ότι θα "τρώμε με χρυσά κουτάλια", αλλά τουλάχιστον θα λειτουργεί και δεν θα χρειάζεται κάθε τρεις και λίγο να μπαίνει σε Μνημόνια Κατανόησης (όπως τα βαπτίζουν οι Ευρωπαίοι), για να μας στραγγαλίζουν με το γάντι. Με τον τριτογενή τομέα (υπηρεσίες) να είναι αυτή τη στιγμή στο 75% της συνολικής επιχειρηματικής δραστηριότητας, μην περιμένουμε πολλά! Απλά, θα παίρνουμε δάνεια, θα εκτοξεύεται το χρέος σε αστρονομικά επίπεδα, θα αποπληρώνεται ένα μικρό με΄ρος του χρέους και όλοι εμείς, πατριώτες, θα ζούμε με επιδόματα που δίνουν οι εκάστοτε κυβερνώντες από την επιβολή φόρων, όπως ο ΕΝΦΙΑ!
δεν υπάρχει σωτηρία...δυστυχώς
 

Anemodoura

Ανώτερος
Εγγρ.
19 Δεκ 2007
Μηνύματα
15.165
Like
34.437
Πόντοι
9.931
Ρε τυποι που στο διαολο μπαινουμε για να κατεβασουμε το ΕΝΦΙΑ; Παλι αλλαξανε οι μαλακες την κεντρικη σελιδα και δεν βγαζω ακρη.
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.422
Like
11.000
Πόντοι
3.556
Ρε τυποι που στο διαολο μπαινουμε για να κατεβασουμε το ΕΝΦΙΑ; Παλι αλλαξανε οι μαλακες την κεντρικη σελιδα και δεν βγαζω ακρη.

Εφαρμογη Ε9 και επιλεγεις 2024 και εκτυπωση απο το κατω-κατω μπλεδιζον λινκ
 

CLOSER822

Σπουδαίος
Εγγρ.
23 Ιουν 2008
Μηνύματα
24.938
Like
11.163
Πόντοι
2.606
δεν προβλέφθηκε απαλλαγή για ακίνητα πληγέντα από την πλημμύρα στη θεσσαλία
φταίει και ο υπουργός και οι βουλευτές και οι δήμαρχοι
Βασικά φταις εσύ που τους ψηφίζεις....
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
13.555
Like
17.674
Πόντοι
3.656
Σε αρκετές χώρες της Δύσης έχουν επιβάλει αντίστοιχους ΕΝΦΙΑ δεν είμαστε οι μοναδικοί στον πλανήτη Γη.


Οι φόροι αυτοί είχαν θεσπιστεί περισσότερο από έναν αιώνα πριν , από τη θέσπιση στην Ελλάδα.
Όχι μόνο είναι μικρότεροι αναλογικά με τα εισοδήματα, αλλά είχαν φροντίσει όλοι
να έχουν τέτοιες ιδιοκτησίες που να τους αντέχουν .

Στην ελλάδα, είναι αβάσταχτοι .

Από την άλλη, 700.000 άτομα παίρνουν 4 δις επιδόματα το χρόνο .

Αυτά είναι ΕΝΦΙΑ Χ 3 .
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.422
Like
11.000
Πόντοι
3.556


μετα ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ και τελος ΔΗΜΟΦΙΛΕΙΣ ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ

1712583425982.png
 

pezoporos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Ιουν 2009
Μηνύματα
5.473
Κριτικές
7
Like
3.195
Πόντοι
786
Είπαν για κάποιο χρονικό διάστημα (όχι μεγάλο), νομίζω για 2 χρόνια, δεν είμαι σίγουρος...Για αυτό το διάστημα, θα υπάρχει απαλλαγή από τον ΕΝΦΙΑ! Μετά, μάλλον, γι' αυτούς, θα "αναστηθεί" το σπίτι!
προβλέπει απαλλαγή το άρθρο 54 του ν. 5087/2024 (νόμος του φεβρουρίου)
και απαιτεί βεβαίωση καταστροφής εκδοθείσα μέχρι 6 μήνες από την καταστροφή, άρα μέχρι τον 3/2024
ρώτησα και στην ΔΟΥ τον Φεβρουάριο, φυσικά δεν γνώριζαν την ύπαρξη του νόμου,

στη χώρα μας απαιτείται να είσαι λογιστής ή να πληρώνεις ενημερωμένο λογιστή,
αλλιώς χάνεις τα δικαιώματά σου

γαμηθείτε!
 

rantanplangr30

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Σεπ 2013
Μηνύματα
3.923
Κριτικές
39
Like
5.041
Πόντοι
2.696
αξία μέχρι 200.000 δεν υπολογίζονται στην πρώτη κατοικία
Μια χαρά έχει.Η θεία μου με ένα σπιτι 60τμ και αντικειμενική αξία 42000€ μια χαρά πληρώνει ΕΝΦΙΑ 190€ και είναι πρώτη κατοικία και δεν έχει άλλο ακίνητο.
 

rantanplangr30

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Σεπ 2013
Μηνύματα
3.923
Κριτικές
39
Like
5.041
Πόντοι
2.696
τα πουλάς όλα και ψάχνεις για άλλες πολιτείες και άσε τον ΕΝΦΙΑ τον ΕΦΚΑ και την ΑΑΔΕ να κουρεύονται
Αγαπητέ έχω ζήσει στο εξωτερικό αρκετά.Εδώ έχω μια καλή δουλειά και μπορώ και τα πληρώνω.Πάντως είναι πιθανό την επόμενη χρονιά να με στείλει η εταιρεία σε άλλη χώρα που δραστηριοποιείται αλλά δε θα πουλήσω με τίποτα το σπίτι.Μπορεί να το ενοικιάσω.Δεν αποκτούνται εύκολα τα σπίτια.Κι έξω δεν είναι εύκολο ν΄αγοράσεις σπίτι...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom