Νέα

Ελληνικά Πανεπιστήμια...Αλλαγές...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα anatolgami
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 713
  • Εμφανίσεις 40K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
γιατι το ελληνοπουλο εχει σταματησει να γινεται πλακατζης μαστορας ψυκτικος υδραυλικος κλπ κλπ!
ετσι απλα!

και όποιο γίνεται απαιτεί η αμοιβή του να είναι μεγαλύτερη από γιατρού , μηχανικού, δικηγόρου...
 

Επισκέπτης
Εάν δεν θέλεις να απαντήσεις δημοσίως, κάνε το με πμ και συνεχίζουμε εκεί. Περί αντιπροσωπευτικότητας ο λόγος...
Μονο δημοσιως για τετοια ζητηματα παρακαλω.
Ας απαντησω λοιπον στο ερωτημα σου...
Να σε ρωτήσω κάτι. Εάν ήταν πατέρας δικός σου ο παππούς, θα τον άφηνες έτσι;
Εαν ο πατερας μου ειχε μουνι θα τον λεγανε μανα...

Χωρις πλακα τωρα...

Αυτο ειναι το ζητουμενο?

Το τι ΘΑ ΕΚΑΝΑ ΕΓΩ για τον πατερα μου(που εχει πεθανει εδω και χρονια,αλλα κουβεντα και μαλιστα επι υποθετικου ερωτηματος γινεται,δεν παρεξηγηθηκα),η για τον μη-αντιπροσωπευτικο-παπου που την πεφτει στα αποφαγια?

Μαλιστα...

Λοιπον επειδη(για μενα)ΠΑΡΙΣΤΑΝΕΙΣ οτι δεν καταλαβαινεις σου εξηγω...Το οτι ΕΝΑΣ η ΔΥΟ παπουδες την πεφτουν στα αποφαγια ειναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ ουτως η αλλως...και σημαινει οτι ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΑ αυριο μεθαυριο οι ΔΥΟ παπουδες(που ειναι μειοψηφια ΣΗΜΕΡΑ)μπορουν να γινουν ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ...

Και να μην μπορει ΚΑΝΕΙΣ να κανει τιποτε για αυτο,ουτε καν οι γιοι και οι κορες τους...
 

21 Grams

Μέλος
Εγγρ.
12 Απρ 2008
Μηνύματα
2.140
Like
0
Πόντοι
16
Με λίγα λόγια, δωρεάν και εγγυημένο πτυχίο για όλους!

Από τότε που άρχισε ο κακώς εννοούμενος "εκσυγχρονισμός" της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης, το πτυχίο άρχισε να χάνει την αξία του.
Σήμερα έχουμε "πληθωρισμό πτυχιούχων", χαμηλής κατά βάση ποιότητας, σε μια αγορά που δεν τους χρειάζεται. 
Η κατάσταση είναι αντίστοιχη με την υποτίμηση και το τύπωμα (πληθωριστικού) χρήματος. Λεφτά υπάρχουν (  :grin: ), αλλά δεν μπορείς να αγοράσεις τίποτα...


 

Φυλήςυχος Πολίτης

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
11.773
Like
0
Πόντοι
166
Το τι ΘΑ ΕΚΑΝΑ ΕΓΩ για τον πατερα μου(που εχει πεθανει εδω και χρονια,αλλα κουβεντα και μαλιστα επι υποθετικου ερωτηματος γινεται,δεν παρεξηγηθηκα),η για τον μη-αντιπροσωπευτικο-παπου που την πεφτει στα αποφαγια?

Μαλιστα...

Λοιπον επειδη(για μενα)ΠΑΡΙΣΤΑΝΕΙΣ οτι δεν καταλαβαινεις σου εξηγω...Το οτι ΕΝΑΣ η ΔΥΟ παπουδες την πεφτουν στα αποφαγια ειναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ ουτως η αλλως...και σημαινει οτι ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΑ αυριο μεθαυριο οι ΔΥΟ παπουδες(που ειναι μειοψηφια ΣΗΜΕΡΑ)μπορουν να γινουν ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ...

Και να μην μπορει ΚΑΝΕΙΣ να κανει τιποτε για αυτο,ουτε καν οι γιοι και οι κορες τους...

Στην ουσία λοιπόν, με το υπογραμμισμένο και τονισμένο κείμενό σου (δικές μου οι παρεμβάσεις) παραδέχεσαι ότι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΥΤΙΚΟΣ Ο ΠΑΠΠΟΥΣ για τους παππούδες της Ελλάδος εν έτι 2010. Δεν πεινάει δηλαδή η τρίτη ηλικία στην Ελλάδα. Πάλι καλά που συμφωνήσαμε

Μπορεί μεν να είναι απαράδεκτο για την κοινωνία και για το κράτος αυτό το φαινόμενο, αλλά δεν μπορείς να κοιτάξεις ΑΥΤΟΝ και να βγάλεις συμπέρασμα για τη μεγάλη πλειοψηφία. Άμα σου πούνε δείξε μου έναν μέσο παππού στην πατρίδα σου, αυτός δεν είναι ο σωστός παππούς να δείξεις.

Κατ' εμέ λοιπόν, ΑΥΤΟΣ έχει κάτι που είναι πολύ συγκεκριμένο σε αυτόν. Ισχύει σε αυτόν και ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΙΣΧΥΕΙ ΣΕ ΆΛΛΟΥΣ. Δεν ξέρω το τί είναι αυτό, αλλά είναι σίγουρο ότι δεν είναι κάτι που επηρεάζει τη μάζα των υπολοίπων. Όπως θα γινόταν εάν παράδειγμα παύαμε να έχουμε δωρεάν περίθαλψη ή παύαμε να καταβάλλουμε συντάξεις.

Φυσικά είναι ντροπή αυτό που γίνεται για το κοινωνικό κράτος μας. Ακόμη και αυτός που υπάρχει. Και για να μην φθάσουμε να αρχίσει όντως να υπάρχει κάποτε αυτό το φαινόμενο στην Ελλάδα πρέπει κάτι να κάνουμε. Κατ’ εσέ πρέπει κατέβουμε και να τα σπάσουμε όλα και να προβούμε σε ακραίες λύσεις. Να λεπιδιάσουμε τους πλουσίους και να τους δημεύσουμε την περιουσία χωρίς δίκες, να κρεμάσουμε τους πολιτικούς, ενδεχομένως να απολύσουμε και 200.000 δημοσίους υπαλλήλους; Δεν ξέρω που θα φθάσεις, εάν θέλεις πρότεινε κάτι.

Κατ’ εμέ πρέπει να κάνουμε όλοι υπομονή και να σταματήσει το πάρτυ που γινόταν με το δημόσιο χρήμα αλλά και με το ιδιωτικό έτσι;. Από 2 κινητά ο κάθε ένας, από 2 αυτοκίνητα η κάθε οικογένεια, θεοποίηση του καταναλωτισμού με δανεικά και πάει λέγοντας.

Τέλος, ούτε εγώ θα άφηνα έτσι τον πατέρα μου, ούτε κι εσύ. Και ΕΜΕΙΣ supermouse είμαστε αντιπροσωπευτικοί γιοί. Και εάν εμείς είμαστε αντιπροσωπευτικοί γιοί, αυτός δεν είναι αντιπροσωπευτικός (πατέρας) «παππούς».
 

Επισκέπτης
Τέλος, ούτε εγώ θα άφηνα έτσι τον πατέρα μου, ούτε κι εσύ. Και ΕΜΕΙΣ supermouse είμαστε αντιπροσωπευτικοί γιοί. Και εάν εμείς είμαστε αντιπροσωπευτικοί γιοί, αυτός δεν είναι αντιπροσωπευτικός (πατέρας) «παππούς».
Αφου δεν καταλαβαινεις Χριστο τι να κανω εγω?

Περιμενεις να δεις νεκρους απο την πεινα να τους μαζευει ο δημος...Και μεχρι τοτε ΚΑΝΕΙΣ δεν πειναει,η τελος παντων δεν ειναι"αντιπροσωπευτικος"...ΟΚ...
 

Φυλήςυχος Πολίτης

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
11.773
Like
0
Πόντοι
166
Αφου δεν καταλαβαινεις Χριστο τι να κανω εγω?

Περιμενεις να δεις νεκρους απο την πεινα να τους μαζευει ο δημος...Και μεχρι τοτε ΚΑΝΕΙΣ δεν πειναει,η τελος παντων δεν ειναι"αντιπροσωπευτικος"...ΟΚ...

Δεν έχω κάνει έρευνα αλλά ειλικρινά ξέρεις ανθρώπους που έρχονται φάτσα με το ενδεχόμενο να μην μπορούν να φάνε κάθε μέρα (μετά την παρέμβαση του κοινωνικού κράτους είτε Δήμου - Νομαρχίας) και να τρώνε κάθε δεύτερη;

Πιστεύεις ότι οι Έλληνες πεινάμε; Ειλικρινά πες. Μου κάνει τεράστια εντύπωση. Νομίζω ότι μένω νταουντάουν και έχω μείνει και σε φτωχή γειτονιά.

Πόσοι είναι αυτοί; Ποίοι είναι; Οι άστεγοι; Τα παιδιά των φαναριών; Κάποιοι τοξικομανείς ίσως; Ποιούς εννοείς διότι θα μας τρελλάνεις εδω μέσα. Μικροαγρότες στην επαρχία; Μακροχρονίως άνεργοι στο Πέραμα;
 

Επισκέπτης
Να ρωτήσω:

Θα θέλατε ένα ιδιωτικό καθαρά πανεπιστήμιο,που να πληρώνεις κανονικά τα πάντα;;;

(Γιατί εκεί πάει το πράγμα)
 

stam_90

Τιμημένος
Εγγρ.
8 Οκτ 2009
Μηνύματα
36.095
Κριτικές
158
Like
450
Πόντοι
2.046
Να φυγουν ολοι οι δαπιτες...  :birdman: :birdman: :birdman:
 

Επισκέπτης
Πιστεύεις ότι οι Έλληνες πεινάμε; Ειλικρινά πες. Μου κάνει τεράστια εντύπωση. Νομίζω ότι μένω νταουντάουν και έχω μείνει και σε φτωχή γειτονιά.

Πόσοι είναι αυτοί; Ποίοι είναι; Οι άστεγοι; Τα παιδιά των φαναριών; Κάποιοι τοξικομανείς ίσως; Ποιούς εννοείς διότι θα μας τρελλάνεις εδω μέσα. Μικροαγρότες στην επαρχία; Μακροχρονίως άνεργοι στο Πέραμα;
Αυτοί που αναφέρεις δεν πεινάνε,έχουνε εξαθλιωθεί...

Όσοι είναι με βασικό κάτω από 1200-1400e πεινάνε...
 

Επισκέπτης
Δεν έχω κάνει έρευνα αλλά ειλικρινά ξέρεις ανθρώπους που έρχονται φάτσα με το ενδεχόμενο να μην μπορούν να φάνε κάθε μέρα (μετά την παρέμβαση του κοινωνικού κράτους είτε Δήμου - Νομαρχίας) και να τρώνε κάθε δεύτερη;
Αυτο δεν λεγεται κοινωνικο κρατος αλλα φιλανθρωπια.
Πιστεύεις ότι οι Έλληνες πεινάμε; Ειλικρινά πες. Μου κάνει τεράστια εντύπωση. Νομίζω ότι μένω νταουντάουν και έχω μείνει και σε φτωχή γειτονιά.
Καποιοι την βγαζουν ηδη ΠΟΛΥ δυσκολα...Αρα?Αφου καποιοι την βγαζουν απο δυσκολα εως και ΠΟΛΥ δυσκολα και ορισμενοι πεινανε,συμφωνα με την υμετερα λογικη,ΟΛΑ ΚΑΛΑ...Οταν πεσει νεο"'41"ΒΛΕΠΟΥΜΕ-λες...μεχρι τοτε μνημονιο...ΟΚ...
Πόσοι είναι αυτοί; Ποίοι είναι; Οι άστεγοι; Τα παιδιά των φαναριών; Κάποιοι τοξικομανείς ίσως; Ποιούς εννοείς διότι θα μας τρελλάνεις εδω μέσα. Μικροαγρότες στην επαρχία; Μακροχρονίως άνεργοι στο Πέραμα;
Ολοι αυτοι μενουν ΕΚΤΟΣ στατιστικων δλδ...ΟΚ...Οτι πεις.
 

Επισκέπτης
Αυτοί που αναφέρεις δεν πεινάνε,έχουνε εξαθλιωθεί...
Ειναι εκτος στατιστικων αυτοι ρε.
Όσοι είναι με βασικό κάτω από 1200-1400e πεινάνε...
Τωρα θα πεσει γυρω στα 600 ο βασικος,για να μην πεσουν εξω οι τραπεζες...Αλλα θα αρχισουν τα φιλοπτωχα σωματεια τιποτε συσσιτια,οποτε εαν δεν εχουμε νεκρους απο πεινα,ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΚ...
 

Επισκέπτης
ΦΠ,μην αρχίζεις τα περίεργα.
Υπάρχει κόσμος που πεινάει,κόσμος που κάνει καταδρομικές σε αποφάγια φαστφουντάδικων,κόσμος που κάνει ντου σε κάδους απορριμάτων.
Δεν έχεις δει τπτ από τα παραπάνω?
 

Επισκέπτης
ΦΠ,μην αρχίζεις τα περίεργα.
Υπάρχει κόσμος που πεινάει,κόσμος που κάνει καταδρομικές σε αποφάγια φαστφουντάδικων,κόσμος που κάνει ντου σε κάδους απορριμάτων.
Δεν έχεις δει τπτ από τα παραπάνω?
Εεεε στο Κολωνάκι τέτοια φαινόμενα μάλλον δεν υπάρχουνε!!! :2funny:
 

Φυλήςυχος Πολίτης

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
11.773
Like
0
Πόντοι
166
ΦΠ,μην αρχίζεις τα περίεργα.
Υπάρχει κόσμος που πεινάει,κόσμος που κάνει καταδρομικές σε αποφάγια φαστφουντάδικων,κόσμος που κάνει ντου σε κάδους απορριμάτων.
Δεν έχεις δει τπτ από τα παραπάνω?

Εσύ είσαι Ελεύθερος Υπηρεσίας. Από Δευτέρα πάλι.  :2funny:
 

Φυλήςυχος Πολίτης

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
11.773
Like
0
Πόντοι
166
Καποιοι την βγαζουν ηδη ΠΟΛΥ δυσκολα...Αρα?Αφου καποιοι την βγαζουν απο δυσκολα εως και ΠΟΛΥ δυσκολα και ορισμενοι πεινανε,συμφωνα με την υμετερα λογικη,ΟΛΑ ΚΑΛΑ...Οταν πεσει νεο"'41"ΒΛΕΠΟΥΜΕ-

Όχι φίλε μου ΔΕΝ είναι όλα καλά. Πού το είδες γραμμένο από εμένα αυτό; Επειδή δεν συμφωνώ ότι οι Έλληνες πεινάνε πιστεύω ότι έιναι όλα καλα; Σκατά είναι και χειρότερα αναμένω να γίνουν εάν δεν αλλάξουμε μυαλά και καταναλωτικές συνήθειες.


λες...μεχρι τοτε μνημονιο...ΟΚ...

Πες μια ανθρώπινη σοβαρή  εναλλακτική λύση. Όχι να σπάσουμε το σύμπαν και να σφάξουμε. Πες κανονικά. Τί θα έκανες εάν ήσουν Παπανδρέου και ανελάμβανες τέτοια κατάσταση; Το Μάιο δεν είχαμε να πληρώσουμε αρχικό κεφάλαιο ομολόγου που έληγε (το είχαμε πάρει για Ολυμπιακούς Αγώνες :jerking:). ΔΕΝ ΕΙΧΑΜΕ. Πες κάτι.

1) Να βάλω έκτακτη εισφορά στις μεγάλες επιχειρήσεις
2) Να βάλω έκτακτη εισφορά στους ιδιώτες που δήλωσαν πάνω από €100.000;
3) Να δημεύσω καταθέσεις άνω των €100.000 και να εισπράττω εγώ ως κράτος τους τόκους;
4) Να βάλω τους μηχανικούς του στρατού να κάνουν τα έργα σε τιμή κόστους;
5) Να μην πληρώνω εξωτερικά χρέη για 5 χρόνια;
6) Να φύγω από το € και να υποτιμήσω το νόμισμα ώστε να τονώσω τις εξαγωγές μου;

Συμπλήρωσε κάτι κι εσύ. Μετάτρεψε κάποια πρότασή μου. Απόρριψε κάποια.
 

Επισκέπτης
Πες μια ανθρώπινη σοβαρή  εναλλακτική λύση. Όχι να σπάσουμε το σύμπαν και να σφάξουμε. Πες κανονικά. Τί θα έκανες εάν ήσουν Παπανδρέου και ανελάμβανες τέτοια κατάσταση; Το Μάιο δεν είχαμε να πληρώσουμε αρχικό κεφάλαιο ομολόγου που έληγε (το είχαμε πάρει για Ολυμπιακούς Αγώνες :jerking:). ΔΕΝ ΕΙΧΑΜΕ. Πες κάτι.

1) Να βάλω έκτακτη εισφορά στις μεγάλες επιχειρήσεις
2) Να βάλω έκτακτη εισφορά στους ιδιώτες που δήλωσαν πάνω από €100.000;
3) Να δημεύσω καταθέσεις άνω των €100.000 και να εισπράττω εγώ ως κράτος τους τόκους;
4) Να βάλω τους μηχανικούς του στρατού να κάνουν τα έργα σε τιμή κόστους;
5) Να μην πληρώνω εξωτερικά χρέη για 5 χρόνια;
6) Να φύγω από το € και να υποτιμήσω το νόμισμα ώστε να τονώσω τις εξαγωγές μου;

Συμπλήρωσε κάτι κι εσύ. Μετάτρεψε κάποια πρότασή μου. Απόρριψε κάποια.
6 προτάσεις μονοκαπανιά έδωσες μόνος σου κ δεν είσαι κ σε υπουργικό συμβούλιο!!!

Φαντάσου πόσο μονόδρομος είναι το μνημόνιο....

 

Επισκέπτης
Όχι φίλε μου ΔΕΝ είναι όλα καλά. Πού το είδες γραμμένο από εμένα αυτό; Επειδή δεν συμφωνώ ότι οι Έλληνες πεινάνε πιστεύω ότι έιναι όλα καλα; Σκατά είναι και χειρότερα αναμένω να γίνουν εάν δεν αλλάξουμε μυαλά και καταναλωτικές συνήθειες.
Αυτο φταιει λοιπον...Δεν φταινε τα 600 Ευρω που θα παει ο βασικος,φταινε οι"καταναλωτικες συνηθειες"και"τα μυαλα μας"...
Πες μια ανθρώπινη σοβαρή  εναλλακτική λύση. Όχι να σπάσουμε το σύμπαν και να σφάξουμε.....Συμπλήρωσε κάτι κι εσύ. Μετάτρεψε κάποια πρότασή μου. Απόρριψε κάποια.
1)Μαζικη εξοντωση των ΔΥ και των οικογενειων τους.
2)Μαζικη εξοντωση των ΔΥ και των συνταξιουχων ολων των ταμειων καθως και των οικογενειων αμφοτερων των κατηγοριων.
3)Μαζικη εξοντωση των ΔΥ,των συνταξιουχων ολων των ταμειων και διαφορων πρεζακηδων,αστεγων,γυφτων,φαναροτζαμοκαθαριστων κλπ-και των οικογενειων τους φυσικα.
4)Στα ανωτερω αντικαταστηστε την φραση"μαζικη εξοντωση"με την φραση"εξοντωση με λιμοκτονια".
5)Προσθεστε εαν επιθυμειτε το"Δημευση της ακινητης και κινητης περιουσιας τους για επενδυτικους σκοπους(βλεπε Ελληνικο,μακετες με Κινεζους κλπ)"στις ανω κατηγοριες.
 

Επισκέπτης
Αυτο φταιει λοιπον...Δεν φταινε τα 600 Ευρω που θα παει ο βασικος,φταινε οι"καταναλωτικες συνηθειες"και"τα μυαλα μας"...

Εννοείται.
Τι πάει να πει γάλα για το παιδί σου κύριος?
Τι πάει να πει φαϊ? Έφαγες προχθες.
Φάρμακα?????? Τι λες καλέ? ψόφα ρε υπερκαταναλωτή που θες και φάρμακα.
Πετρέλαιο? Τι λες καλέ? Η γιαγιά σου στο χωριό της τυλιγόταν με τη βελέντζα..
Έτσι κι αλλιώς με τον Πάγκαλο τα έφαγες..
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom