Νέα

ελλαδα...η πιο βαρετη χωρα του κοσμου?

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα sperminator_tx
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 152
  • Εμφανίσεις 8K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Paktosis

Μέλος
Εγγρ.
1 Νοε 2011
Μηνύματα
627
Κριτικές
29
Like
2
Πόντοι
16
Αν δεν υπάρχει η κινητίριος δύναμη που λέγεται χρήμα, φυσιολογικά μου ακούγονται τα παραπάνω που περιγραφεις
 

canibal

Μέλος
Εγγρ.
4 Νοε 2012
Μηνύματα
7.794
Κριτικές
4
Like
25
Πόντοι
66
ανοιγω θεμα οταν εχω να πω κατι που με προβληματιζει κ οχι απλα για να εχω να λεω...εδω μεσα ειμαστε για να κρινουμε κ ισως για να διορθωσουμε καποια στραβα ανταλλασοντας αποψεις,γι'αυτο η θεματολογια μου περιοριζεται σε αναλογους προβληματισμους...οταν λεω για ζωη κ διασκεδαση δεν το παω απαραιτητα στο γαμησι κ στις γκομενες οπως θα νομιζουν πολλοι...αλλα στην πληθωρα επιλογων που εχει καποιος εξω σε συγκριση με ελλαδα...κ δεν ειμαι πορωμενος με τους ξενους...πολλα μειονεκτηματα εχουν κ αυτοι,αλλα διαολε θαυμαζω την ταξη,την οργανωση,το value for money που εχουν σε καθε δραστηριοτητα,τις πολεις τους,τα κριρια τους,τους δρομους τους,την εναλλακτικη διασκεδαση που εχουν να προσφερουν σε συγκριση με τα κολλημενα ελληνικα μυαλα...τι να πω για εξω...πχ φεστιβαλ με ο,τι μουσικη θελεις jazz,rock,metal,ηλεκτρονικη μουσικη,δραστηριοτητες για singles,κρουαζιερες με συναυλιες on the board,θεματικα ξενοδοχεια κ εστιατορια ειναι λιγα μονο απο αυτα που μου ερχονται προχειρα στο μυαλο...προσωπικα σε οποιο νησι πηγα στην ελλαδα ειδα την εικονα που περιεγραψα...ο,τι μας εχει προσφερει η φυση κ μονο...απο κει κ περα το χαος...επισης,ειναι κ θεμα νοοτροπιας...αν δεν εχεις γκομενα εισαι τελειωμενος στην ελλαδα...κ εχω γκομενα που το λεω αυτο...αλλα λεω τι παρατηρω γυρω μου...βλεπω φιλους μου που εχουν πατησει τα 35 κ βαλε κ ειναι σαν νεκροι αν τυχον ειναι ελευθεροι...προτιμανε να μιζεριασουν σπιτια τους οι περισσοτεροι...οσοι παλι ειναι ζευγαρια η παντρεμενοι αναλωνονται στα γνωστα που περιεγραψα κ στις ορεξεις-επιθυμιες της εκαστοτε γκομενας...παραλια,σουλατσο,φραπε κ μεζεδοπωλειο...καμια φαντασια
θα πω ομως κ ενα θετικο...στο εξωτερικο η ζωη περιοριζεται κυριως στο κεντρο της πολης οταν στην αθηνα πχ σε οποιο προαστιο κ να πας θα δεις κοσμο κ ανοιχτα μαγαζια μεχρι αργα...συγκεκριμενα οι πορτογαλοι ονομαζουν τα προαστια της λισαβονας υπνωτηρια οπου πανε κ κοιμουνται τα βραδυα για να δουλεψουν το πρωι

τύπε παντού υπάρχουν τα πάντα .. δεν είναι θέμα χώρας.
απλά σε κάποιες χώρες οι άνθρωποι έχουν καλλίτερη ποιότητα και αισθητική στατιστικά .. μέχρι εκεί όμως.

όσον αφορά την διασκέδαση και τον τρόπο ζωής του καθένα είναι καθαρά υποκειμενικό το θέμα.


και σε κανένα τόπο δεν πιστεύω ότι η πλειοψηφία των ανθρώπων είναι ποιοτική..
πάντα οι καλοί είναι λίγοι  :grin:
 

Επισκέπτης
Ελλάδα σημαίνει ζωη..& δεν μιλάμε για ξαπλώστρες φραπέ μπουζούκια ----  ρόδα τσάντα & κοπάνα ...ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ  :headbang: ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΡΧΟΝΤΕΣ ΟΛΟΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ....
 

ΧΧΧ-Man

Μέγας
Εγγρ.
19 Οκτ 2008
Μηνύματα
2.238
Κριτικές
46
Like
3.745
Πόντοι
4.365
To θεμα ειναι πώς επιλεγεις να βλεπεις το ποτηρι.... μισοαδειο ή μισογεματο... ;)

Ολες οι χωρες εχουν τα καλα τους κ τα ασχημα τους...
Ετσι κ εμεις...
Εγω θα σου ελεγα εστιασε σε αυτα που σου αρεσουν να κανεις εδω... ή βρες ενα νεο χομπι, και ισως δεις διαφορτετικα τα πραγματα μετα... :sunglasses:
 

dimis74

Ανώτερος
Εγγρ.
30 Σεπ 2005
Μηνύματα
7.403
Κριτικές
10
Like
19
Πόντοι
5.825
φετος τον αυγουστο ειπα να παω κατα τα καθιερωμενα σε ενα ελληνικο νησι...διαλεξα την πατμο,γιατι εχω εξαντλησει τις κυκλαδες κ τα περισσοτερα νησια του αιγαιου...ηξερα οτι ειναι ενα ησυχο νησι που περα απο φυσικες ομορφιες δεν εχει να σου προσφερει κατι αλλο...κ ναι με το που πατησα το ποδι μου στο νησι ειχα μια πολυ γραφικη εικονα μπροστα στα ματια μου...αλλα απο κει κ περα τι?η ερωτηση μου δεν ισχυει μονο για την πατμο,αλλα σχεδον για ολα τα ελληνικα νησια...ακουω πχ για το ποσο ωραια ειναι η φολεγανδρος,τα αστυπαλαια,η αμοργος...μια χωρα με μια πλατεια,μερικα μεζεδοπωλεια τριγυρω,οκ μια πανεμορφη θεα στο αιγαιο κ 2-3 παραλιες...αλλα γιατι να θεωρειται in στα 35 του καποιος να επισκεφτει αυτα τα νησια κ να διασκεδαζει σαν συνταξιουχος...στα 50 του δηλαδη τι θα κανει?για μενα τα ελληνικα νησια περα απο τις ακτες που σου προσφερουν ειναι απλα βαρετα...καποια μπαρακια με τον ιδιο ξενερωτο κοσμο που συναντας κ στην αθηνα κ βαρετα ζευγαρακια που σουλατσαρουν πανω κατω στα καλντεριμια...η διασκεδαση εχει να κανει με φαγητο σε καποια ψαροταβερνα η σε καμια ταβερνα με κοψιδια,στην χειροτερη σουβλακια...μην μιλησουμε για φλερτ κ για καμακι...ακομα κ η μυκονος που ειναι υποτιθεται ο ναος της διασκεδασης εχει καταντησει βαρετη...paradise,super paradise k ενα cavo paradiso ολα κ ολα...ακομα κ οι εγχωριοι celebrities που συνηθιζουν να συχναζουν στο νησι καθε καλοκαιρι εχουν καταντησει θανατηφορα βαρετοι...η μεγαλυτερη μαγκια ειναι να πανε ολοι μαζι στην μυκονο κ να βγουνε την επομενη στα περιοδικα η να ακουσουν ρεμο στο nammos να βριζει τον σοιμπλε...παρος?punda beach γεματο πιτριρικια...ιος?ξεπλυμενοι ξενοι που την βγαζουν με μισο καρπουζι...απο κει κ περα εμεινε ροδος-φαληρακι,κερκυρα-καβος,ζακυνθος κ κρητη με παραπαιοντα αγγλακια που μπεκροπινουν μεχρι λιποθυμιας...
θες αθηνα?η μοναδικη πρωτευουσα στον κοσμο που τον αυγουστο ειναι νεκρη παντελως...
μετα ειχα την τυχη να επισκεφτω την λισαβονα κ το πορτο...μια χωρα δηλαδη οπως η πορτογαλια που υποτιθεται περναει σαν εμας κριση...νομιζα οτι βρισκομαι σε αλλον πλανητη...μια πρωτευουσα που σφυζει απο ζωη,γεματη ξενοδοχεια καθε αλυσιδας,εστιατορια για καθε βαλαντιο με φοβερα πιατα,πρασινο,παρκα,μουσεια,καταπληκτικη ρυμοτομια,μεγαλοι δρομοι,ωραιος κοσμος κ γενικα πολυ φτηνη ζωη..,πηγα επισης σε επαρχιακες πολεις της χωρας...εβλεπα αφισες με συναυλιες κ φεστιβαλ στην λαρισα κ τον βολο της πορτογαλιας...τρια κ τεσσερα μεγαλα ονοματα μαζι που δεν εχουν πατησει ποτε το ποδι τους ελλαδα,οταν στην αθηνα ερχονται ακομα οι scorpions κ ας εχουν δηλωσει οτι διαλυθηκαν...μα το χειροτερο ειναι οτι η φαντασια στην ελλαδα φαινεται να εχει πεθανει...απο καθε αποψη
δεν μιλαμε για γερμανια,αγγλια η γαλλια,αλλα για πορτογαλια...μια χωρα υποτιθεται στα κυβικα μας...τελικα φαινεται οτι ειμαστε ο τελευταιος τροχος της αμαξας...τα παντα στην ελλαδα αντιμετωπιζονται με προχειροτητα...δεν ειναι μονο οι πολιτικοι που μας εχουν φτασει σε αυτο το σημειο,αλλα κ ο ιδιος ο λαος...ενας λαος που αναλλωνεται στην προγονολατρια του τυπου "ξερεις ρε ποιοι ημασταν εμεις?",στην ταμπελα του παλιου γλεντζε,του παλιου καμακιου,του παλιου ευ ζην...ολα αυτα ομως καποτε,γιατι τωρα απλα ειμαστε για τα κλαματα κ το θεμα δεν ειναι αποκλειστικα οικονομικο,αλλα νοοτροπιας κ ψυχοσυνθεσης του νεοελληνα

λες αρκετά πράγματα που ισχύουν αλλά φτάνεις στην υπερβολή...
ούτε η Ελλάδα είναι ο παράδεισος αλλά ούτε και το χειρότερο μέρος για να περάσει κάποιος τις διακοπές του... μην παρουσιάζουμε το εξωτερικό σαν ιδανικό τόπο, καλό είναι να κάνουμε και τα ταξίδια μας για να δούμε και άλλους τόπους αλλά δεν είναι όλα τόσο ρόδινα όσο νομίζουμε...

 

TempT

Μέλος
Εγγρ.
24 Φεβ 2012
Μηνύματα
2.055
Like
6
Πόντοι
16
Παντως ημαστε καφροι. Η κοπελα μου δεν μιλαει καθολου Ελληνικα. Ειμαστε για καφε, εγω διπλο εσπρεσσο αυτη χυμο πορτοκαλι. Πεταγομαι εγω περιπτερο για περιοδικα και μαλακιες λεει αυτη να πληρωσει μεχρι να ρθω (ναι δεν ειναι Ελληνιδα ειπα). 16,40 της ζητησε ο καφρος.
 

xilnik

Πορνορεπόρτερ
Εγγρ.
31 Οκτ 2007
Μηνύματα
4.192
Κριτικές
210
Like
2.895
Πόντοι
11.565
Για μενα ενα πραγμα και μονο σημαινουν τα εληνικα νησια,επαφη με τη φυση,τον ηλιο,τη θαλασσα και τις τουριστριες :grin:
Με τις τουριστριες δυστυχως δεν υπαρχει η ελευθεριοτητα που υπηρχε παλιοτερα,και τη φυση σε αρκετα νησια την εχουν πηδηξει
Για ενα παντως ειμαι καθετος,οι διακοπες στα νησια ,ειναι για τα νιατα,γιατι το φλερτ,το καμακι και ο ερωτας θελουν νιατα
Υ.Γ Συφωνω αρκετα με το ποστ του sperminator για πατμο και με το ποστ του paralimniou με το ποταμι,που ειναι ο ενναλακτικος τροπος διακοπων που πολυ θα ηθελα να κανω
Μπανιο γυμνος το καλοκαιρι,με τον ηλιο να καιει σε ολο σου το κορμι,και δυο φιλες να πινουμε μπυρα  :)
 

dimis74

Ανώτερος
Εγγρ.
30 Σεπ 2005
Μηνύματα
7.403
Κριτικές
10
Like
19
Πόντοι
5.825
δεν έχει σημασία τι ζητάει ο κάφρος, αλλά ο κατάλογος τι λέει
 

Επισκέπτης
People are strange when you are stranger...
Καλα το ελεγε ο Τζιμης Μορισον...
Τυπε λες οτι θεωρεις βαρετη την Ελλαδα αλλα νομιζω οτι η ζωη σου ειναι βαρετη.
Κι αυτο φαινεται απο τον τροπο γραφης σου, ενα συνεχες μακρυναρι χωρις να βαζεις τελειες, χωρις παραγραφους.
Κοπελα εχεις, οικονομικα εισαι καλα (οπως λες εχεις κανει ενα σωρο ταξιδια) και μπαινεις εδω μεσα και κλαιγεσαι σαν τη χηρα στο κρεββατι. Συγνωμη δηλαδη που μιλαω ετσι και παρεκτρεπομαι, αλλα ανθρωπε μου αν ησουν ανεργος (οπως εγω 3 μηνες ηδη) με λογαριασμους & υποχρεωσεις να τρεχουν, τι θα εκανες δηλαδη θα αυτοκτονουσες??
Και σκεψου οτι υπαρχουν αλλοι ακομη χειροτερα απο εμενα που βρεθηκαν ξαφνικα στο δρομο.
Δε μας τα λες καλα, αδιακριτος δε θελω να γινω, ομως μου δινεις μια εντυπωση που καποιος εχει πολλα και βαριεται για πολλα.
Για ριξε μια ματια αγορι μου γυρω και κοψε τη βαρεμαρα γιατι αν σου ελθουν λιγο αναποδα στη ζωη, τοτε πως θα πολεμησεις?
 

TempT

Μέλος
Εγγρ.
24 Φεβ 2012
Μηνύματα
2.055
Like
6
Πόντοι
16
δεν έχει σημασία τι ζητάει ο κάφρος, αλλά ο κατάλογος τι λέει

δε σου πα οτι εχει σημασια, οταν γυρισα και μου πε ποσα πληρωσε τους ξεχεσα και μου λεγανε οτι και καλα η γκαρσονα μπερδεψε τα τραπεζια και τετοια και δωσανε τα λεφτα πισω, για την προθεση σου λεω
 

dimis74

Ανώτερος
Εγγρ.
30 Σεπ 2005
Μηνύματα
7.403
Κριτικές
10
Like
19
Πόντοι
5.825
δε σου πα οτι εχει σημασια, οταν γυρισα και μου πε ποσα πληρωσε τους ξεχεσα και μου λεγανε οτι και καλα η γκαρσονα μπερδεψε τα τραπεζια και τετοια και δωσανε τα λεφτα πισω, για την προθεση σου λεω

οκ μαλακισμένη πρόθεση... αλλά και η δικιά σου τα πλήρωσε;;; δεν υποψιάστηκε πως κάτι δεν πάει καλά;;;
δεν είναι μόνο ελληνικό φαινόμενο πάντως αυτό...
 

the big cock

Μέλος
Εγγρ.
3 Δεκ 2011
Μηνύματα
59
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
0
Σε μια χωρα χωρις φαντασια,χωρις αξιες και ονειρα,ναι κατανταει βαρετη.Επίσης δεν υπαρχουν αληθινες σχεσεις μεταξυ των ανθρωπων και επισης  ειναι ολα δηθεν,κατανταει κουραστικο και μονοτονο.Τελος την αποφυγη της βαριεμαρας και την δημιουργια της ζωντανιας την προσφερει ο ερωτας, το φλερτ και το σεξ.Σε μια χωρα οπως η δικια μας με τις ελληνιδες καταλαβαινετε οτι αυτα εκλυπουν.Γιατι το ειδος της γυναικας που υπαρχει στην εκαστοτε χωρα ειναι αυτο που διαμορφωνει και την διαθεση των αντρων.
 

hooligan

Σπουδαίος
Εγγρ.
2 Αυγ 2007
Μηνύματα
1.137
Κριτικές
27
Like
23
Πόντοι
2.945
Μάλλον μιλάτε για τους εαυτούς σας τελικά όταν βλέπετε μια Ελλάδα γεμάτη με ανθρώπους χωρίς φαντασία.
 

Galb

Μέλος
Εγγρ.
30 Δεκ 2005
Μηνύματα
4.898
Κριτικές
8
Like
34
Πόντοι
16
Τίποτα από τα παρακάτω δε μου φαίνεται βαρετό ! Όσο υπάρχει παράς και όρεξη η Ελλάδα για μένα θα είναι πολύ ατίθαση και ενδιαφέρουσα χώρα !

greece.jpg


http://i1.wp.com/[URL unfurl="true"]www.filadelfia-xalkidona.gr/wp-content/uploads/2013/06/Meet-the-world-in-Greece-5.jpg?fit=1000%2C1000[/img[/URL]]

[img]https://lh3.googleusercontent.com/-ECZ_qmQR3UA/Uc1-dq0LejI/AAAAAAAAAMA/187kYMza4RU/s0/1011181_579570708749743_558137224_n.jpg

http://[URL unfurl="true"]www.edu4u.gr/Portals/0/ArticlePhotos/large/2900d70af993444fa65eb131bfe413dc.jpg[/img[/URL]]

[img]http://enotitasaronikou.files.wordpress.com/2013/07/tourism-17.jpg

image003.jpg


1016158_579655808741233_1876799176_n.jpg
 

Επισκέπτης
Όλη η ομορφιά της ζωής κρύβεται στα βιβλία και στα βουνά
Και ο Έλληνας δε ζει τίποτα από τα 2

Μάταια ψάχνει νόημα αραγμένος μ ένα φραπέ στις ξαπλώστρες για 8 ώρες, 20 μέτρα μακριά από κάποιον χοντρό φαλάκρα που χέζει στη θάλασσα και ένα ζευγάρι 20χρονων που χαμουρεύεται επιδεικτικά

 

hooligan

Σπουδαίος
Εγγρ.
2 Αυγ 2007
Μηνύματα
1.137
Κριτικές
27
Like
23
Πόντοι
2.945
Όλοι αυτοί οι φανταστικοί κάτοικοι των φοβερών χωρών που ονειρεύεστε έτσι και πέρναγαν τα μισά από όσα περνάμε εδώ στην Ελλάδα τα σχεδόν 50 χρόνια που ζω θα είχαν αφανιστεί από μόνοι τους. Μιλάω για τους άπλυτους Γερμανούς που έχουν τόση φαντασία ώστε να σκάνε με πέδιλο και κάλτσα για διακοπές. Μιλάω για τους ευγενέστατους Γάλλους που τους ρωτάς κάτι στα Αγγλικά και σου απαντούν στα Γαλλικά. Μιλάω για τους πολιτισμένους σκανδιναβούς που παντρεύονται άντρες με άντρες και γυναίκες με γυναίκες. Μιλάω για τα αποβράσματα της Ευρώπης που έγιναν έθνος και ονομάζονται Αμερικανοί. Δεν αξίζει καν τον κόπο να αναφέρω τους ανατολικοευρωπαίους, τους τούρκους, κλπ κλπ. Αντί να έχετε αυτούς για πρότυπα κοιτάξτε  καλύτερα να κάνετε τη χώρα μας αυτό που της αξίζει να είναι και ξεκινήστε από τους εαυτούς σας.
 

neos123

Μέλος
Εγγρ.
18 Ιαν 2010
Μηνύματα
8.954
Κριτικές
1
Like
12
Πόντοι
66
Όλοι αυτοί οι φανταστικοί κάτοικοι των φοβερών χωρών που ονειρεύεστε έτσι και πέρναγαν τα μισά από όσα περνάμε εδώ στην Ελλάδα τα σχεδόν 50 χρόνια που ζω θα είχαν αφανιστεί από μόνοι τους. Μιλάω για τους άπλυτους Γερμανούς που έχουν τόση φαντασία ώστε να σκάνε με πέδιλο και κάλτσα για διακοπές. Μιλάω για τους ευγενέστατους Γάλλους που τους ρωτάς κάτι στα Αγγλικά και σου απαντούν στα Γαλλικά. Μιλάω για τους πολιτισμένους σκανδιναβούς που παντρεύονται άντρες με άντρες και γυναίκες με γυναίκες. Μιλάω για τα αποβράσματα της Ευρώπης που έγιναν έθνος και ονομάζονται Αμερικανοί. Δεν αξίζει καν τον κόπο να αναφέρω τους ανατολικοευρωπαίους, τους τούρκους, κλπ κλπ. Αντί να έχετε αυτούς για πρότυπα κοιτάξτε  καλύτερα να κάνετε τη χώρα μας αυτό που της αξίζει να είναι και ξεκινήστε από τους εαυτούς σας.
για γερμανους μιλαμε :think:
 

hooligan

Σπουδαίος
Εγγρ.
2 Αυγ 2007
Μηνύματα
1.137
Κριτικές
27
Like
23
Πόντοι
2.945
Την τελευταία πρόταση δεν την λέω υποτιμητικά αλλά ενθαρρυντικά γιατί βλέπω κόσμο να τον παίρνει από κάτω (πολλούς δικαιολογημένα) αλλά δεν το αξίζει.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom