Νέα

ελλαδα...η πιο βαρετη χωρα του κοσμου?

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα sperminator_tx
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 152
  • Εμφανίσεις 8K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

soul3

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Νοε 2010
Μηνύματα
4.287
Like
2.326
Πόντοι
456
Η ελλαδα εχει και τα καλα της και τα κακα της.Ημουν βουδαπεστη βιεννη σαλτμπουργκ και μπρατισλαβα πριν μερες.Λατρεψα την οργανωση τους σε καθε επιπεδο χαιρεσαι να ζεις σε τετοια μερη ειδικα βιεννη.Για μπρατισλαβα δεν λεω συναντησα τα ωραιοτερα μουνια που εχω δει ποτε(ασχετο).Η χωρα μας ειναι κυριως για καλοκαιρι και υπερτερει σε διασκεδαση σε σχεση με αλλες χωρες.Το θεμα ειναι πως δεν ειναι μονο το μερος που θα σε κανει να περασεις καλα αλλα κυριως η παρεα.
 

canibal

Μέλος
Εγγρ.
4 Νοε 2012
Μηνύματα
7.794
Κριτικές
4
Like
25
Πόντοι
66
Λες αρκετες αληθειες σε αυτα που γραφεις , τα μονα πραγματα στην Ελλαδα που παρεμειναν ομορφα ειναι αυτα που ο μαλακας κακογουστος Ελληνας δεν μπορει να βαλει το χερι του , ο ηλιος , ο καιρος , και η θαλλασα , ολα τα αλλα τα εχει κανει μουνι καλλιγραφεια ...Στα νησια και οσες αλλες παραλιες να πας , οταν μπαινεις στην θαλλασα και εχει πλατη σου την ακτη ειναι η πιο ομορφη εικονα του κοσμου , μολις εισαι μεσα και γυρισεις να δεις την ακτη βλεπεις την γυφτια του Ελληνα , το ταμπεραμεντο του μαλακα  , ολα ενα μπουρδελο ..
Αθηνα η πιο ασχημη πρωτευουσα του Κοσμου , αντι καποια κτισματα σκατα να ειναι εξαιρεσεις στον κανονα του ωραιου εχει γινει το αντιθετο , αν βγαλεις την πουτανα την Ακροπολη ( που αυτη μας σωνει μονο και το παιζουμε και μαγκες , για κατι που εκαναν οι προγονοι μας αλλα εμεις πια ειμαστε για το πουτσο ) το Ηρωδειο και οτι αλλο αρχαιο εχει βρεθει και παρουσιαζεται ομορφα , τα υπολοιπα που θα μεινουν ειναι απλα σκατα ..

Πας στα χωρια , οποια ειχαν απαγορευεσεις χτισματων οχι παραδοσιακων εχουνε μεινει καπως ομορφα , πας σε αλλα χωρια και βλεπεις τον μαλακα τον Ελληνα να εχει χτισει πολυκατοικια λες και μενει στο Παγκρατι  :jerking: , κανει και την πυλωτη για να βαζει την αμαξαρα του πεταει και δυο τεντες στα μπαλκονια για να μην τον ζαλιζει ο ηλιος και στην πουτσαρα του ολα .. :jerking:

δίκιο έχεις για τις πόλεις και την αισθητική του μέσου Έλληνα, αλλά στις τουριστικές περιοχές μπορείς να συναναστραφείς και με νορμάλ κόσμο...

τους ξένους  :grin:

μετριάζετε κάπως το χάλι και σώνεται η κατάσταση.. :grin:
 
Εγγρ.
17 Ιουλ 2013
Μηνύματα
1.792
Like
4
Πόντοι
16
η απλοτητα ειναι που μας εφαγε μεχρι τωρα...αυτη η απλοτητα κ ο σταρχειδισμος του δεν βαριεσαι...αραχτος να ειμαι κ εχει η ζωη για αυριο ειναι που μας εχουν κανει μαλθακους κ τεμπελχαναδες...εγω μιλησα για πληθωρα επιλογων που εχει κανεις στο εξωτερικο,οταν στην ελλαδα οι επιλογες ειναι λιγο πολυ γνωστες...παραλιμνιε τα συμφωνησω μαζι σου στο οτι αν εισαι γκαντεμης δεν θα περασεις πουθενα καλα,οπως θα συμφωνησω οτι κ η φαση που περιεγραψες με βρισκει συμφωνο ωρες ωρες,αλλα απο κει κ περα δεν ειναι για καθε μερα...αν γουσταρεις λιγο αδρεναλινη στη ζωη κ δυνατες συγκινησεις αναζητας κ αλλα πραγματα
Όπως?
 

kostas_thai

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2010
Μηνύματα
8.362
Like
4
Πόντοι
66
Αμα εχεις λεφτα και καλη παρεα οπου και να εισαι ειναι μια χαρα. Οταν εισαι μιζερος, οταν στη ζωη σου κυριαρχει το γκριζο ειτε στην Ιμπιζα εισαι, ειτε σε καποιο μοναστηρι, ολα χαλια θα τα βλεπεις. Ο ζωντανος ο ανθρωπος ακομα και μονος του ξερει να περναει καλα οπου κι αν βρισκεται. Τα ζομπι οπου και να τα βαλεις ζομπι θα παραμεινουν.

Εγραψα στ΄αρχιδια μου κατι δουλειες που ειχα κι εφυγα την περασμενη Τεταρτη για τις φετινες διακοπες. Εφτασα σ΄ενα ποταμι, εστεισα τη σκηνη μου, εκανα μπανιο στο ποταμι, ειπια καφε και το βραδι απολαυσα μια μπριζολα με πατατες, σαλατα κι ενα κιλο κρασι σε μια ταβερνα σαν αυτες που ο σπερμινατορ δεν καταδεχετε. Γυρισα στη σκηνη μου ειπια 2 "καλα τσιγαρα" ακουσα λιγο μουσικη και την επεσα για υπνο πληρης.
Την αλλη μερα ηρθαν και με βρηκαν 2 φιλες που ειχα γνωρισει σ΄αυτη την περιοχη πριν απο 2 χρονια. Πριν φτασουν ειχα πιει καφε, ειχα κανει μπανιο γυμνος και ειχα αφησει τον καυτο ηλιο να τσουρουφλισει το σωμα μου και την πουτσα μου. Τις υποδεχτηκα τσιτσιδος με μια μπυρα στο χερι.

Ειμαι σιγουρος πως αν ειχα μαζι μου τον σπερμινατορ, ολο και κατι θα εβρισκε για να  κλαφτει. Θες ο ηλιος, τα εντομα, ο ηχος απο τα πουλια ή τα βατραχια, η ποιοτητα του φαγητου, οι αποστασεις, η μουσικη που ακουγα, κατι θα τον πειραζε.

Καποτε ηθελα να παω στην Ταιλανδη. Διαβαζα τις "ανταποκρισεις" των παιδιων στο Ταιλανδη sex trip, ζηλευα κι ελεγα πως καποια μερα θα πηγαινα. Πλεον τα οικονομικα μου δεν επιτρεπουν ενα τετοια ταξιδι οποτε λεω στον εαυτο μου : Μια χαρα ειμαι κι εδω.
Δυο καταστασεις με κανουν και φοβαμε. Μην χρειαστει να γινω οικονομικος μεταναστης και μην με προδωσει η ψωλη μου.
τυπε ικαρια εισαι διακοπες? :grin: :grin:
συμφωνω σε αυτα που εγραψες εκτος απο τα τσιγαρα και το πολυ το πιωμα για λογους υγειας αλλα και γουστου δικου μου.το ιδιο που αισθανοσουν για ταιλανδη αισθανομουν και εγω αλλα λογω ανοιγματων μεγαλων πριν χρονια τα οικονομικα μου ακομα δεν μου επιτρεπουν να παω εκει.τωρα ειμαι πολυ καλυτερα οικονομικα και αν δεν υπηρχε η κριση τωρα ισως κανει το ταξιδακι στην ταιλανδη.ευτυχως ομως περναω καλα εδω και οταν η τσεπη μου το επιτρεψει να κανω τα ταξιδακια εξωτερικο.δεν βγαινει τιποτα με το να αγχωνομαι.εξαλλου ποτε δεν θα επιτρεψω στον εαυτο μου να κατσει 11 μηνες κλεισμενος σπιτι χωρις προσωπικη ζωη καθολου και να την βγαζω τρωγοντας φθηνα για να παω 1 μηνα ταιλανδη.αν δεν περνας καλα στον τοπο σου η φευγεις η αλλαζεις την ζωη σου.δεν καθεσαι να κλαιγεσαι 11 μηνες για να πας 1 μηνα ταιλανδη.αυτη ειναι αληθεια.
 

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
70.038
Like
72.097
Πόντοι
12.756
δίκιο έχεις για τις πόλεις και την αισθητική του μέσου Έλληνα, αλλά στις τουριστικές περιοχές μπορείς να συναναστραφείς και με νορμάλ κόσμο...

τους ξένους  :grin:

μετριάζετε κάπως το χάλι και σώνεται η κατάσταση.. :grin:


:thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:
 

kosnik26

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Σεπ 2009
Μηνύματα
49.263
Like
20
Πόντοι
366
Λες αρκετες αληθειες σε αυτα που γραφεις , τα μονα πραγματα στην Ελλαδα που παρεμειναν ομορφα ειναι αυτα που ο μαλακας κακογουστος Ελληνας δεν μπορει να βαλει το χερι του , ο ηλιος , ο καιρος , και η θαλλασα , ολα τα αλλα τα εχει κανει μουνι καλλιγραφεια ...Στα νησια και οσες αλλες παραλιες να πας , οταν μπαινεις στην θαλλασα και εχει πλατη σου την ακτη ειναι η πιο ομορφη εικονα του κοσμου , μολις εισαι μεσα και γυρισεις να δεις την ακτη βλεπεις την γυφτια του Ελληνα , το ταμπεραμεντο του μαλακα  , ολα ενα μπουρδελο ..
Αθηνα η πιο ασχημη πρωτευουσα του Κοσμου , αντι καποια κτισματα σκατα να ειναι εξαιρεσεις στον κανονα του ωραιου εχει γινει το αντιθετο , αν βγαλεις την πουτανα την Ακροπολη ( που αυτη μας σωνει μονο και το παιζουμε και μαγκες , για κατι που εκαναν οι προγονοι μας αλλα εμεις πια ειμαστε για το πουτσο ) το Ηρωδειο και οτι αλλο αρχαιο εχει βρεθει και παρουσιαζεται ομορφα , τα υπολοιπα που θα μεινουν ειναι απλα σκατα ..

Πας στα χωρια , οποια ειχαν απαγορευεσεις χτισματων οχι παραδοσιακων εχουνε μεινει καπως ομορφα , πας σε αλλα χωρια και βλεπεις τον μαλακα τον Ελληνα να εχει χτισει πολυκατοικια λες και μενει στο Παγκρατι  :jerking: , κανει και την πυλωτη για να βαζει την αμαξαρα του πεταει και δυο τεντες στα μπαλκονια για να μην τον ζαλιζει ο ηλιος και στην πουτσαρα του ολα .. :jerking:

εσύ σε τι σπίτι μένεις φίλε μου :)
 

kosnik26

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Σεπ 2009
Μηνύματα
49.263
Like
20
Πόντοι
366
δίκιο έχεις για τις πόλεις και την αισθητική του μέσου Έλληνα, αλλά στις τουριστικές περιοχές μπορείς να συναναστραφείς και με νορμάλ κόσμο...

τους ξένους  :grin:

μετριάζετε κάπως το χάλι και σώνεται η κατάσταση.. :grin:

χέζω τους μηδενιστές :shit:
 

Επισκέπτης
η απλοτητα ειναι που μας εφαγε μεχρι τωρα...αυτη η απλοτητα κ ο σταρχειδισμος του δεν βαριεσαι...αραχτος να ειμαι κ εχει η ζωη για αυριο ειναι που μας εχουν κανει μαλθακους κ τεμπελχαναδες...παραλιμνιε τα συμφωνησω μαζι σου στο οτι αν εισαι γκαντεμης δεν θα περασεις πουθενα καλα,οπως θα συμφωνησω οτι κ η φαση που περιεγραψες με βρισκει συμφωνο ωρες ωρες,αλλα απο κει κ περα δεν ειναι για καθε μερα...αν γουσταρεις λιγο αδρεναλινη στη ζωη κ δυνατες συγκινησεις αναζητας κ αλλα πραγματα

Αν θελεις αδρεναλινη κανε αναριχιση, κανο καγιακ, ραφτινκ, ψαροντουφεκο, μπατσι τζαμπινγ ή αεροστατο πλαγιας. Ειδηκα τα δυο τελευταια εγω που εχω υψοφοβια και μονο που τα σκεφτομε με πιανει κρυος ιδρωτας και πρεπει να πιω 2-3 μπυρες για να ερθω στια ισια μου.
Σαν πρωην ναυτικος, αλλα κι για παρτη μου εχω ταξιδεψει πολυ. Ειδα μερη που με εντυπωσιασαν και ξερω οτι υπαρχουν χιλιαδες ακομα μερη που θα επρεπε να δω. Γνωρισα ανθρωπους που ηταν ευτηχισμενοι ακομα και μεσα στη λαμαρινα κι ας ειχαμε να πατησουμε στερια για 40 μερες.
Με ολη την καλη διαθεση που εχω λογο οτι μολις γυρισα απο διακοπες, θα σου προτεινω να χαλαρωσεις, ν΄αγαπησεις τον εαυτο σου και ν΄ανοιχτεις στους διπλα σου. Κανε φιλους χωρις να περιμενεις κατι απο αυτους. Και γκομενα να μην εχεις στ΄αρχιδια σου. Μικρος εισαι ακομα. Μερικοι δεν μπορουν χωρις γυναικα, νιωθουν μισοι, ζηλευουν τους αλλους που εχουν. Δεν ειναι ετσι. Για καθε τεντζερι υπαρχει κι ενα καπακι. Θα το βρεις το δικο σου. Κι αναλογα τι τεντζερης εισαι, θα εχεις και το αναλογο καπακι.
Ισως σ΄εχω παρεξηγισει, αλλα απο τα θεματα που ανοιγεις μου φαινεσαι καπως μιζερο ατομο. Γρινιαρης και κακοριζικος οπως λεμε στο χωριο μου. Μπορει και μακαρι να κανω λαθος για σενα, αλλα μηπως ακουγες πολυ Joy Division οταν εισουν νεοτερος ?
 

Επισκέπτης
τυπε ικαρια εισαι διακοπες? :grin: :grin:
συμφωνω σε αυτα που εγραψες εκτος απο τα τσιγαρα και το πολυ το πιωμα για λογους υγειας αλλα και γουστου δικου μου.το ιδιο που αισθανοσουν για ταιλανδη αισθανομουν και εγω αλλα λογω ανοιγματων μεγαλων πριν χρονια τα οικονομικα μου ακομα δεν μου επιτρεπουν να παω εκει.τωρα ειμαι πολυ καλυτερα οικονομικα και αν δεν υπηρχε η κριση τωρα ισως κανει το ταξιδακι στην ταιλανδη.ευτυχως ομως περναω καλα εδω και οταν η τσεπη μου το επιτρεψει να κανω τα ταξιδακια εξωτερικο.δεν βγαινει τιποτα με το να αγχωνομαι.εξαλλου ποτε δεν θα επιτρεψω στον εαυτο μου να κατσει 11 μηνες κλεισμενος σπιτι χωρις προσωπικη ζωη καθολου και να την βγαζω τρωγοντας φθηνα για να παω 1 μηνα ταιλανδη.αν δεν περνας καλα στον τοπο σου η φευγεις η αλλαζεις την ζωη σου.δεν καθεσαι να κλαιγεσαι 11 μηνες για να πας 1 μηνα ταιλανδη.αυτη ειναι αληθεια.

Ικαρια εχω να παω χρονια. Πλεον τη βγαζω εδω γυρω Πελοπονησο. Εχει καλες καβατζες κι αν υπαρχει καλη διαθεση ολα καλα ειναι. Για μενα τουλαχιστον.
 

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
70.038
Like
72.097
Πόντοι
12.756
εσύ σε τι σπίτι μένεις φίλε μου :)

Σε ενα που αμα περασεις εσυ απ εξω και σταθεις να το κοιταξεις θα περασει η σκουπιδιαρα να σε παρει γιατι ρυπαινεις αισθητικα το χωρο και μονο με την παρουσια σου .. :birdman:

Καλησπερα φιλε μου

Καλως ηρθες απο τις διακοπες σου
 

hooligan

Σπουδαίος
Εγγρ.
2 Αυγ 2007
Μηνύματα
1.137
Κριτικές
27
Like
23
Πόντοι
2.945
η απλοτητα ειναι που μας εφαγε μεχρι τωρα...αυτη η απλοτητα κ ο σταρχειδισμος του δεν βαριεσαι...αραχτος να ειμαι κ εχει η ζωη για αυριο ειναι που μας εχουν κανει μαλθακους κ τεμπελχαναδες...εγω μιλησα για πληθωρα επιλογων που εχει κανεις στο εξωτερικο,οταν στην ελλαδα οι επιλογες ειναι λιγο πολυ γνωστες...παραλιμνιε τα συμφωνησω μαζι σου στο οτι αν εισαι γκαντεμης δεν θα περασεις πουθενα καλα,οπως θα συμφωνησω οτι κ η φαση που περιεγραψες με βρισκει συμφωνο ωρες ωρες,αλλα απο κει κ περα δεν ειναι για καθε μερα...αν γουσταρεις λιγο αδρεναλινη στη ζωη κ δυνατες συγκινησεις αναζητας κ αλλα πραγματα

Αυτές οι επιλογές που λες γνωστές είναι οι ξενόφερτες που θαυμάζεις. Η Αθήνα στο μεγαλύτερο μέρος της είναι η ασχημότερη πρωτεύουσα από όσες πόλεις έχω δει παγκοσμίως (και έχω δει πολλές και διαφορετικές μεταξύ τους). Αλλά δεν μπορείς να μην θαυμάσεις την αρχιτεκτονική της χώρας της Άνδρου ή την ομορφιά των νεοκλασσικών της Μυτιλήνης. Πέρα από αυτό να σου πω ότι δεν είναι οι Έλληνες τεμπέληδες αλλά αναποτελεσματικοί τουλάχιστον όσο εργάζονται εδώ.
 
OP
OP
S

sperminator_tx

Μέλος
Εγγρ.
19 Ιαν 2009
Μηνύματα
492
Like
4
Πόντοι
1
ανοιγω θεμα οταν εχω να πω κατι που με προβληματιζει κ οχι απλα για να εχω να λεω...εδω μεσα ειμαστε για να κρινουμε κ ισως για να διορθωσουμε καποια στραβα ανταλλασοντας αποψεις,γι'αυτο η θεματολογια μου περιοριζεται σε αναλογους προβληματισμους...οταν λεω για ζωη κ διασκεδαση δεν το παω απαραιτητα στο γαμησι κ στις γκομενες οπως θα νομιζουν πολλοι...αλλα στην πληθωρα επιλογων που εχει καποιος εξω σε συγκριση με ελλαδα...κ δεν ειμαι πορωμενος με τους ξενους...πολλα μειονεκτηματα εχουν κ αυτοι,αλλα διαολε θαυμαζω την ταξη,την οργανωση,το value for money που εχουν σε καθε δραστηριοτητα,τις πολεις τους,τα κριρια τους,τους δρομους τους,την εναλλακτικη διασκεδαση που εχουν να προσφερουν σε συγκριση με τα κολλημενα ελληνικα μυαλα...τι να πω για εξω...πχ φεστιβαλ με ο,τι μουσικη θελεις jazz,rock,metal,ηλεκτρονικη μουσικη,δραστηριοτητες για singles,κρουαζιερες με συναυλιες on the board,θεματικα ξενοδοχεια κ εστιατορια ειναι λιγα μονο απο αυτα που μου ερχονται προχειρα στο μυαλο...προσωπικα σε οποιο νησι πηγα στην ελλαδα ειδα την εικονα που περιεγραψα...ο,τι μας εχει προσφερει η φυση κ μονο...απο κει κ περα το χαος...επισης,ειναι κ θεμα νοοτροπιας...αν δεν εχεις γκομενα εισαι τελειωμενος στην ελλαδα...κ εχω γκομενα που το λεω αυτο...αλλα λεω τι παρατηρω γυρω μου...βλεπω φιλους μου που εχουν πατησει τα 35 κ βαλε κ ειναι σαν νεκροι αν τυχον ειναι ελευθεροι...προτιμανε να μιζεριασουν σπιτια τους οι περισσοτεροι...οσοι παλι ειναι ζευγαρια η παντρεμενοι αναλωνονται στα γνωστα που περιεγραψα κ στις ορεξεις-επιθυμιες της εκαστοτε γκομενας...παραλια,σουλατσο,φραπε κ μεζεδοπωλειο...καμια φαντασια
θα πω ομως κ ενα θετικο...στο εξωτερικο η ζωη περιοριζεται κυριως στο κεντρο της πολης οταν στην αθηνα πχ σε οποιο προαστιο κ να πας θα δεις κοσμο κ ανοιχτα μαγαζια μεχρι αργα...συγκεκριμενα οι πορτογαλοι ονομαζουν τα προαστια της λισαβονας υπνωτηρια οπου πανε κ κοιμουνται τα βραδυα για να δουλεψουν το πρωι
 
Εγγρ.
17 Ιουλ 2013
Μηνύματα
1.792
Like
4
Πόντοι
16
ανοιγω θεμα οταν εχω να πω κατι που με προβληματιζει κ οχι απλα για να εχω να λεω...εδω μεσα ειμαστε για να κρινουμε κ ισως για να διορθωσουμε καποια στραβα ανταλλασοντας αποψεις,γι'αυτο η θεματολογια μου περιοριζεται σε αναλογους προβληματισμους...οταν λεω για ζωη κ διασκεδαση δεν το παω απαραιτητα στο γαμησι κ στις γκομενες οπως θα νομιζουν πολλοι...αλλα στην πληθωρα επιλογων που εχει καποιος στην ελλαδα σε συγκριση με εξω...κ δεν ειμαι πορωμενος με τους ξενους...πολλα μειονεκτηματα εχουν κ αυτοι,αλλα διαολε θαυμαζω την ταξη,την οργανωση,το value for money που εχουν σε καθε δραστηριοτητα,τις πολεις τους,τα κριρια τους,τους δρομους τους,την εναλλακτικη διασκεδαση που εχουν να προσφερουν σε συγκριση με τα κολλημενα ελληνικα μυαλα...τι να πω για εξω...πχ φεστιβαλ με ο,τι μουσικη θελεις jazz,rock,metal,ηλεκτρονικη μουσικη,δραστηριοτητες για singles,κρουαζιερες με συναυλιες on the board,θεματικα ξενοδοχεια κ εστιατορια ειναι λιγα μονο απο αυτα που μου ερχονται προχειρα στο μυαλο...προσωπικα σε οποιο νησι πηγα στην ελλαδα ειδα την εικονα που περιεγραψα...ο,τι μας εχει προσφερει η φυση κ μονο...απο κει κ περα το χαος...επισης,ειναι κ θεμα νοοτροπιας...αν δεν εχεις γκομενα εισαι τελειωμενος στην ελλαδα...κ εχω γκομενα που το λεω αυτο...αλλα λεω τι παρατηρω γυρω μου...βλεπω φιλους μου που εχουν πατησει τα 35 κ βαλε κ ειναι σαν νεκροι αν τυχον ειναι ελευθεροι...προτιμανε να μιζεριασουν σπιτια τους οι περισσοτεροι...οσοι παλι ειναι ζευγαρια η παντρεμενοι αναλωνονται στα γνωστα που περιεγραψα κ στις ορεξεις-επιθυμιες της εκαστοτε γκομενας...παραλια,σουλατσο,φραπε κ μεζεδοπωλειο...καμια φαντασια
Δεν απάντησες ποιες επιλογές έχεις έξω που δεν έχεις εδω... Φεστιβάλ,κρουαζιέρες και θεματικά εστιατόρια εμένα προσωπικά δε μου λένε τίποτα.
 

kostas_thai

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2010
Μηνύματα
8.362
Like
4
Πόντοι
66
Αν θελεις αδρεναλινη κανε αναριχιση, κανο καγιακ, ραφτινκ, ψαροντουφεκο, μπατσι τζαμπινγ ή αεροστατο πλαγιας. Ειδηκα τα δυο τελευταια εγω που εχω υψοφοβια και μονο που τα σκεφτομε με πιανει κρυος ιδρωτας και πρεπει να πιω 2-3 μπυρες για να ερθω στια ισια μου.
Σαν πρωην ναυτικος, αλλα κι για παρτη μου εχω ταξιδεψει πολυ. Ειδα μερη που με εντυπωσιασαν και ξερω οτι υπαρχουν χιλιαδες ακομα μερη που θα επρεπε να δω. Γνωρισα ανθρωπους που ηταν ευτηχισμενοι ακομα και μεσα στη λαμαρινα κι ας ειχαμε να πατησουμε στερια για 40 μερες.
Με ολη την καλη διαθεση που εχω λογο οτι μολις γυρισα απο διακοπες, θα σου προτεινω να χαλαρωσεις, ν΄αγαπησεις τον εαυτο σου και ν΄ανοιχτεις στους διπλα σου. Κανε φιλους χωρις να περιμενεις κατι απο αυτους. Και γκομενα να μην εχεις στ΄αρχιδια σου. Μικρος εισαι ακομα. Μερικοι δεν μπορουν χωρις γυναικα, νιωθουν μισοι, ζηλευουν τους αλλους που εχουν. Δεν ειναι ετσι. Για καθε τεντζερι υπαρχει κι ενα καπακι. Θα το βρεις το δικο σου. Κι αναλογα τι τεντζερης εισαι, θα εχεις και το αναλογο καπακι.
Ισως σ΄εχω παρεξηγισει, αλλα απο τα θεματα που ανοιγεις μου φαινεσαι καπως μιζερο ατομο. Γρινιαρης και κακοριζικος οπως λεμε στο χωριο μου. Μπορει και μακαρι να κανω λαθος για σενα, αλλα μηπως ακουγες πολυ Joy Division οταν εισουν νεοτερος ?
αν μενεις ροδο π.χ. που ειναι τεραστιο νησι με ζωαρα αν οικονομικα στεκεις σχετικα καλα κανεις και το ψαροτουφεκο σου και το καμακι σου εφοσον προσεχεις τον εαυτο σου το παρουσιαστικο σου γενικως και ζεις ζωαρα χωρις να χρειαστει να χαλασεις ενα καρο λεφτα.
κορυφη για μενα ειναι η κρητη και ειδικα χανια.και ρεθυμνο με τις φοιτητριες ζαχαρη ειναι αλλα χανια ειναι κορυφη ως μερος.οπως και η ροδος.αλλα ολα αυτα δεν εχουν καμια σημασια αν εισαι μιζερος και κλεινεσαι σπιτι σου.εξαιρω οσους εχουν οικονομικα η αλλα χτυπα ξυλο σοβαα προβληματα.αλλα αν εισαι οκ και οικονομικα εισαι σχετικα καλα και εδω ζεις ζωαρα αν θελεις.
αθηνα-πειραια και γυρω προαστια ειναι θεμα γουστου αν θελει καποιος να μενει.αλλος θελει μπουγιο κετρο αθηνας αλλος θελει επαρχια με ζωαρα ομως και αλλος ερημια.εγω προτιμω το δευτερο.αθηνα αν μενεις σε καλη περιοχη και εχεις μια καλη οικονομικη δυνατοτητα και ενα αμαξι εννοειται, οχι πολλα πραγματα δηλαδη αξιζει πολυ.
 

morisonhotel

Μέλος
Εγγρ.
13 Οκτ 2009
Μηνύματα
34
Like
0
Πόντοι
0
λιγο ξεκάρφωτο αδερφε αλλα τι σχεση εχουν οι joy division με την μιζέρια? ενα πολυ ψαγμενο και ιδιαιτερο γκρουπ για μύστες.,αν ηταν αλλιως να ακούγαμε εφη θωδη να ανεβαίνουμε!  :-
 
Εγγρ.
17 Ιουλ 2013
Μηνύματα
1.792
Like
4
Πόντοι
16
Μια χαρά δραστηριότητες έχεις να κάνεις στην Ελλάδα.Από συναυλίες μέχρι extreme sports...

Το πρόβλημα όπως είπα είναι οι Έλληνες που είναι μέσα στη μιζέρια και τη γκρίνια.

Πήγαινε Χανιά να δεις και όμορφη πόλη και τουρισμό...Κέρκυρα το ίδιο,βάλε και καμμιά πενηνταριά νησιά ακόμη.Μη μιλήσω για τα πανέμορφα χωριά πάνω στην Ήπειρο.Αν πας βόρεια έχει να κάνεις σκι,καγιάκ,πεζοπορίες,ορειβασίες,σκοποβολές και δε μαζεύεται...

Έχουμε πολύ καλό καιρό (για ρώτα κανέναν από Αγγλία να σου πει πως είναι να βρέχει όλη μέρα,κάθε μέρα) καλό φαγητό και όμορφα μέρη.Τι άλλο θες δηλαδή,θεματικό εστιατόριο που είπες  :headbang: Έλληνας είσαι,το μόνο θεματικό εστιατόριο που ξέρεις είναι η ταβέρνα με τα χταπόδια να κρέμονται φρέσκα κι έτοιμα να τα μαγειρέψεις.

Αυτή η πρωτοτυπία μας μάρανε...

 

NickGeek

Μέλος
Εγγρ.
20 Νοε 2005
Μηνύματα
1.346
Κριτικές
6
Like
632
Πόντοι
96
Προτιμάτε να μένετε σε βαρετή χώρα με ενδιαφέροντες ανθρώπους ή σε ενδιαφέρουσα χώρα με βαρετούς ανθρώπους?
Προσωπικά εχω ζήσει συνολικά μια δεκαετία εκτός Ελλάδος και η αποψή μου οτι η Ελλάδα είναι ενδιαφέρουσα χώρα αλλά κατοικείται απο βαρετούς ανθρώπους.
Από τις χώρες που πρέπει να βαράνε κορυφή στη βαρεμάρα και στους βαρετούς ανθρώπους μαζί πρέπει να είναι σίγουρα το Λουξεμβούργο.
 

neos123

Μέλος
Εγγρ.
18 Ιαν 2010
Μηνύματα
8.954
Κριτικές
1
Like
12
Πόντοι
66
ανοιγω θεμα οταν εχω να πω κατι που με προβληματιζει κ οχι απλα για να εχω να λεω...εδω μεσα ειμαστε για να κρινουμε κ ισως για να διορθωσουμε καποια στραβα ανταλλασοντας αποψεις,γι'αυτο η θεματολογια μου περιοριζεται σε αναλογους προβληματισμους...οταν λεω για ζωη κ διασκεδαση δεν το παω απαραιτητα στο γαμησι κ στις γκομενες οπως θα νομιζουν πολλοι...αλλα στην πληθωρα επιλογων που εχει καποιος εξω σε συγκριση με ελλαδα...κ δεν ειμαι πορωμενος με τους ξενους...πολλα μειονεκτηματα εχουν κ αυτοι,αλλα διαολε θαυμαζω την ταξη,την οργανωση,το value for money που εχουν σε καθε δραστηριοτητα,τις πολεις τους,τα κριρια τους,τους δρομους τους,την εναλλακτικη διασκεδαση που εχουν να προσφερουν σε συγκριση με τα κολλημενα ελληνικα μυαλα...τι να πω για εξω...πχ φεστιβαλ με ο,τι μουσικη θελεις jazz,rock,metal,ηλεκτρονικη μουσικη,δραστηριοτητες για singles,κρουαζιερες με συναυλιες on the board,θεματικα ξενοδοχεια κ εστιατορια ειναι λιγα μονο απο αυτα που μου ερχονται προχειρα στο μυαλο...προσωπικα σε οποιο νησι πηγα στην ελλαδα ειδα την εικονα που περιεγραψα...ο,τι μας εχει προσφερει η φυση κ μονο...απο κει κ περα το χαος...επισης,ειναι κ θεμα νοοτροπιας...αν δεν εχεις γκομενα εισαι τελειωμενος στην ελλαδα...κ εχω γκομενα που το λεω αυτο...αλλα λεω τι παρατηρω γυρω μου...βλεπω φιλους μου που εχουν πατησει τα 35 κ βαλε κ ειναι σαν νεκροι αν τυχον ειναι ελευθεροι...προτιμανε να μιζεριασουν σπιτια τους οι περισσοτεροι...οσοι παλι ειναι ζευγαρια η παντρεμενοι αναλωνονται στα γνωστα που περιεγραψα κ στις ορεξεις-επιθυμιες της εκαστοτε γκομενας...παραλια,σουλατσο,φραπε κ μεζεδοπωλειο...καμια φαντασια
θα πω ομως κ ενα θετικο...στο εξωτερικο η ζωη περιοριζεται κυριως στο κεντρο της πολης οταν στην αθηνα πχ σε οποιο προαστιο κ να πας θα δεις κοσμο κ ανοιχτα μαγαζια μεχρι αργα...συγκεκριμενα οι πορτογαλοι ονομαζουν τα προαστια της λισαβονας υπνωτηρια οπου πανε κ κοιμουνται τα βραδυα για να δουλεψουν το πρωι
καλα τωρα λες στους ελληναραδες οτι δεν υπαρχει μονο η ελλαδα.Εκτος απο την ταξη και το συστημα που εχουν εξω και αλλες χωρες εχουν φυση. εγω στο νιου τζερσει ημουν και περπατησα σε ενα γαματο μονοπατι που κατεβαινει απο καναδα. Για μενα μακραν η καλυτερη φυση(βεβαια εμενα δεν μαρεσει η θαλασσα οποτε..)
 

canibal

Μέλος
Εγγρ.
4 Νοε 2012
Μηνύματα
7.794
Κριτικές
4
Like
25
Πόντοι
66
Αν θελεις αδρεναλινη κανε αναριχιση, κανο καγιακ, ραφτινκ, ψαροντουφεκο, μπατσι τζαμπινγ ή αεροστατο πλαγιας. Ειδηκα τα δυο τελευταια εγω που εχω υψοφοβια και μονο που τα σκεφτομε με πιανει κρυος ιδρωτας και πρεπει να πιω 2-3 μπυρες για να ερθω στια ισια μου.
Σαν πρωην ναυτικος, αλλα κι για παρτη μου εχω ταξιδεψει πολυ. Ειδα μερη που με εντυπωσιασαν και ξερω οτι υπαρχουν χιλιαδες ακομα μερη που θα επρεπε να δω. Γνωρισα ανθρωπους που ηταν ευτηχισμενοι ακομα και μεσα στη λαμαρινα κι ας ειχαμε να πατησουμε στερια για 40 μερες.
Με ολη την καλη διαθεση που εχω λογο οτι μολις γυρισα απο διακοπες, θα σου προτεινω να χαλαρωσεις, ν΄αγαπησεις τον εαυτο σου και ν΄ανοιχτεις στους διπλα σου. Κανε φιλους χωρις να περιμενεις κατι απο αυτους. Και γκομενα να μην εχεις στ΄αρχιδια σου. Μικρος εισαι ακομα. Μερικοι δεν μπορουν χωρις γυναικα, νιωθουν μισοι, ζηλευουν τους αλλους που εχουν. Δεν ειναι ετσι. Για καθε τεντζερι υπαρχει κι ενα καπακι. Θα το βρεις το δικο σου. Κι αναλογα τι τεντζερης εισαι, θα εχεις και το αναλογο καπακι.

μόνο bauhaus  :grin:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom