Νέα

Εκλογές 2023... 21 Μαΐου!

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Y13
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 15K
  • Εμφανίσεις 338K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

cretan336

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Ιουλ 2020
Μηνύματα
4.268
Like
3.522
Πόντοι
1.706
επισης οι μη κυρωσεις σε περιπτωση που δε ψηφιζεις ειναι αλλη μια αποδειξη του ποσο για το μπουτσο ειμαστε. επρεπε να τους υποχρεωσεις με κυρωσεις απο διοικητικα/φορολογικα προστιμα μεχρι δε ξερω τι! αλλα προφανως συμφερει τους κυβερνωντες γιατι για να μη ψηφισεις = δεν εισαι κομματοσκυλο τους, αρα δε θα ψηφιζες αυτους...

δημοκρατια!!!
Τελικά γράφεις μόνο για εντυπώσεις γιατί από ουσία μηδέν.
Κυρώσεις υπάρχουν δεκαετίες ολάκερες, ποτέ δεν εφαρμόστηκαν.
Το 1996 πήγα να ανανεώσω διαβατήριο γιατί σπούδαζα έξω, δεν είχα έρθει να ψηφίσω στις εκλογές που είχαν γίνει πρίν κάτι μήνες.
Τότε βέβαια είχαμε και εκλογικά βιβλιάρια.
Διαβατήριο που λες δεν μου ανανέωναν γιατί δεν είχα ψηφίσει. Τελικά λύθηκε το όλο θέμα με μια σφραγίδα που είχε το εκλογικό βιβλιάριο από το αστυνομικό τμήμα του εξωτερικού που είχα παρουσιαστεί την ημέρα των εκλογών..............αυτές τις κυρώσεις θέλεις?????
Να γράψω μήπως και για τις εφορευτικές επιτροπές που και εκεί είναι υποχρεωτική η παρουσία και επίσης υπάρχουν κυρώσεις?????
Άστο καλύτερα.....
 

savvass

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2010
Μηνύματα
4.864
Κριτικές
6
Like
3.600
Πόντοι
736
Και μια εναλλακτική δημοσκοπική ανάλυση:

Ενδιαφέρον , αν και θα περίμενα να συνεχίζεται η λίστα με τα κόμματα ώστε να δούμε τι δίνουν και στα μικρότερα κόμματα , έτσι για αλλαγή.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Enkidu

Oletiras

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
27 Μαρ 2017
Μηνύματα
1.521
Like
3.826
Πόντοι
456
Όταν ξεχνάς να ξελογκαρεις για να μπεις με το άλλο σου όνομα :2funny:


Screenshot_2023-05-04-11-26-28-316_com.opera.browser.jpg
 

savvass

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2010
Μηνύματα
4.864
Κριτικές
6
Like
3.600
Πόντοι
736
Δεν πιστεύω να εννοείς οτι είμαι εγω ο κλώνος του Eddie η το αντίθετο :P

Εγω κλώνους δεν έχω , τώρα αν τυχόν έχει ο Eddie δεν ξέρω.

Anyway , όπως και να έχει βρήκα εδω ένα βίντεο που μου φάνηκε ενδιαφέρον.

 

geoMan

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2009
Μηνύματα
27.895
Κριτικές
16
Like
14.723
Πόντοι
6.515
Ο Ευάγγελος Βενιζέλος κορυφαίος Συνταγματολόγος λέει ότι η άποψη της ΝΔ ότι θα καταθέσει τη διερευνητική εντολή για να πάει σε Εκλογές, χωρίς να διερευνήσει αν μπορεί να γίνει Κυβέρνηση συνιστά καταστρατήγηση του Συντάγματος.Εχει άδικο?
Τυπε ο Κουλης σέβεται πιστα το συνταγμα
 

sakis_11

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2009
Μηνύματα
808
Κριτικές
14
Like
609
Πόντοι
3.015
Όποιος και να κυβερνήσει το 2024 επιστρέφουν τα πλεονασματα, θα κλάψει κάθε πικραμενος
Πολύ σωστά... έρχεται συγκυβέρνηση της συμφοράς , που θα έχει το έρεισμα να πάει αντίθετα με τις προσταγές των δικών του ενάντια στα ίδια τους τα μέλη σε κάθε κόμμα και αλοίμονό μας. "Θα φάει η μύγα σίδερο και το κουνούπι ατσάλι" μετά τις εκλογές ...
1683192980739.png
 

kachaplias

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Δεκ 2017
Μηνύματα
6.617
Κριτικές
1
Like
5.551
Πόντοι
2.356
Τελικά γράφεις μόνο για εντυπώσεις γιατί από ουσία μηδέν.
Κυρώσεις υπάρχουν δεκαετίες ολάκερες, ποτέ δεν εφαρμόστηκαν.
Το 1996 πήγα να ανανεώσω διαβατήριο γιατί σπούδαζα έξω, δεν είχα έρθει να ψηφίσω στις εκλογές που είχαν γίνει πρίν κάτι μήνες.
Τότε βέβαια είχαμε και εκλογικά βιβλιάρια.
Διαβατήριο που λες δεν μου ανανέωναν γιατί δεν είχα ψηφίσει. Τελικά λύθηκε το όλο θέμα με μια σφραγίδα που είχε το εκλογικό βιβλιάριο από το αστυνομικό τμήμα του εξωτερικού που είχα παρουσιαστεί την ημέρα των εκλογών..............αυτές τις κυρώσεις θέλεις?????
Να γράψω μήπως και για τις εφορευτικές επιτροπές που και εκεί είναι υποχρεωτική η παρουσία και επίσης υπάρχουν κυρώσεις?????
Άστο καλύτερα.....
αρα δεν εχεις κρατος.

οι κυβερνωντες ξερουν οτι εφοσον δε ψηφιζεις ειναι παλι ΥΠΕΡ τους για αυτο και κανουν αβαβα. το πιθανοτερο ειναι να εριχνες ψηφο διαμαρτυριας!

τα πιστα κομματοσκυλα τυπου συνταξιουχοι και ΔΥ θα ριξουν ψηφο οπου και να ναι. δε θα ριξει ο ανεργος ο νεος που εχει απελπιστει κλπ κλπ κλπ

οι δαπνδφκ θα ριξουν ολοι με οτι συνεπαγεται αυτο...
 

mixalis k.

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Νοε 2012
Μηνύματα
7.846
Like
4.133
Πόντοι
506
Το μόνο ενδιαφέρον με τις εκλογές είναι το πόσο βαθιά θα χώσει ο Κούλης τη γλώσσα του στην κωλοτρυπίδα του Βελόπουλου για να κυβερνήσει . Ξεροχύνω προκαταβολικά με κυβερνησάρα dream team που θα προσθέσει στο υπαρχον ροστερ των χουντοψεκ : Βελοπουλο , Βιλιαρδο, Χητα, Μπουμπα κλπ Θα πέσουν τα τσιμέντα.

Επίσης το μόνο ενδιαφέρον μετεκλογικά είναι πότε θα εκραγεί το ηφαίστειο της Σαντορίνης. Η απόλυτη καταστροφή της χώρας είναι δεδομένη.
Βελοπουλοι και ΝΔουλοι έχουν αποκλείσει κατηγορηματικά τη συνεργασια.
Η πιο σαπια κυβερνηση απο το 74. Κλείνουν ενα ενα τα κομματα και εχουν απαίτηση συνεργασιας και να πάρουν και τους ψήφους τους. Πρεπει να φυγουν χτες
 

savvass

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2010
Μηνύματα
4.864
Κριτικές
6
Like
3.600
Πόντοι
736
Exει ο λαός την Παιδεία να τους κοντύνει και να ψηφίσει υγιείς ανθρώπους να κυβερνήσουν?
Καλή ερώτηση , εν τω μεταξύ σκεφτόμουν εχθές κάτι απίθανα μεν , αλλά όχι αδύνατα ενδεχόμενα σενάρια που θα μπορούσαν να συμβούν με το υπάρχων σύστημα και με αυτό το ανόητο 3% που υπάρχει.

Τα κόμματα ηταν σύνολο γύρω στα 50 , βγήκανε 15 αν δεν κάνω λάθος , οπότε μένουν γύρω στα 35 κόμματα.

Απο αυτά τα 5 - 6 είναι πες τα "μεγάλα" κόμματα που ηταν στην Βουλή και απο οτι μας λένε οι συστημικοί δημοσιογράφοι θα ξαναείναι και στην επόμενη. Και πες οτι αυτά τα κόμματα αποφασίζει ένα 40% των ψηφοφόρων να τα ψηφίσει.

Άρα τα υπόλοιπα 30 κόμματα τα ψηφίζει το υπόλοιπο 60% των ψηφοφόρων , ας υποθέσουμε οτι δεν υπάρχουν λευκά και άκυρα. Οπότε το πιό ακραίο σενάριο είναι να πάρουν όλα απο 2% ... η έστω να μην περάσει κανένα το 2.9% και έτσι το 60% των ψηφοφόρων να έχει πάει κουβά. Και "νικητής" θα είναι το 40% που πείστηκε απο τους δημοσιογράφους η απο τους κομματάρχες να ψηφίσει κάποιο απο τα μεγάλα κόμματα :confused:
 

ROB. C

Μέγας
Εγγρ.
15 Ιουν 2021
Μηνύματα
10.172
Κριτικές
2
Like
18.745
Πόντοι
3.656
Τελικά γράφεις μόνο για εντυπώσεις γιατί από ουσία μηδέν.
Κυρώσεις υπάρχουν δεκαετίες ολάκερες, ποτέ δεν εφαρμόστηκαν.
Το 1996 πήγα να ανανεώσω διαβατήριο γιατί σπούδαζα έξω, δεν είχα έρθει να ψηφίσω στις εκλογές που είχαν γίνει πρίν κάτι μήνες.
Τότε βέβαια είχαμε και εκλογικά βιβλιάρια.
Διαβατήριο που λες δεν μου ανανέωναν γιατί δεν είχα ψηφίσει. Τελικά λύθηκε το όλο θέμα με μια σφραγίδα που είχε το εκλογικό βιβλιάριο από το αστυνομικό τμήμα του εξωτερικού που είχα παρουσιαστεί την ημέρα των εκλογών..............αυτές τις κυρώσεις θέλεις?????
Να γράψω μήπως και για τις εφορευτικές επιτροπές που και εκεί είναι υποχρεωτική η παρουσία και επίσης υπάρχουν κυρώσεις?????
Άστο καλύτερα.....
τα ίδια λέτε , δεν πας να ψηφίσεις δεν σου κάνουν τίποτα
Το ίδιο με την εφορευτική επιτροπή,
με είχαν καλέσει να συμμετέχω σε εφορευτική ,πήγα ξημερώματα τους εξήγησα πως δεν θέλω να συμμετέχω
και εάν επιμείνουν δεν θα είμαι συνεργάσιμος και μου είπαν okay καλημέρα
 

geoMan

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2009
Μηνύματα
27.895
Κριτικές
16
Like
14.723
Πόντοι
6.515
Τόσο βλάκες είναι οι συριζαιοι που τώρα το κατάλαβαν ότι το κλειδί για να πεσει ο Κουλης ήταν ο Κασιδας
Ο άλλος με τους πανουργους πρωην ΚΚΕ συμβουλους το χε δουλέψει με το πασοκ
Ο κασι τους τα χάλαγε

Φατε τώρα συριζαιοι το κωλο σογο μερικά χρόνια στη μάπα κι εσείς κι εμείς

Μπορουσατε να αντιδράσετε στο νομο εκτρωμα
 

cretan336

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Ιουλ 2020
Μηνύματα
4.268
Like
3.522
Πόντοι
1.706
τα ίδια λέτε , δεν πας να ψηφίσεις δεν σου κάνουν τίποτα
Το ίδιο με την εφορευτική επιτροπή,
με είχαν καλέσει να συμμετέχω σε εφορευτική ,πήγα ξημερώματα τους εξήγησα πως δεν θέλω να συμμετέχω
και εάν επιμείνουν δεν θα είμαι συνεργάσιμος και μου είπαν okay καλημέρα
Αυτό που έγραψα είναι πως προβλέπονται οι κυρώσεις πολλά χρόνια τώρα αλλά ναι δεν εφαρμόζονται.
Τότε, το 1996, πιο πολύ για να μου ζαλίσουν τα παπάρια ήταν. Την δουλειά μου την έκανα.
Για την δε εφορευτική, πάλι τις ίδιες χρονολογίες, είχε γίνει της κακιάς γαμιώλας το κάγκελο στο εκλογικό τμήμα, λίγο ήθελαν να με πάνε μέσα.
Εκεί ισχύει ξεκάθαρα σε τι δικαστικό αντιπρόσωπο θα πέσεις.
Εμένα μου είχε τύχει ειρηνοδίκης............γυναίκα :headbang::headbang::headbang::headbang::headbang::confused:
 
  • Αγάπη
Αντιδράσεις: ROB. C

Readytogo22

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Σεπ 2022
Μηνύματα
1.169
Like
2.056
Πόντοι
456
Τόσο βλάκες είναι οι συριζαιοι που τώρα το κατάλαβαν ότι το κλειδί για να πεσει ο Κουλης ήταν ο Κασιδας
Ο άλλος με τους πανουργους πρωην ΚΚΕ συμβουλους το χε δουλέψει με το πασοκ
Ο κασι τους τα χάλαγε

Φατε τώρα συριζαιοι το κωλο σογο μερικά χρόνια στη μάπα κι εσείς κι εμείς

Μπορουσατε να αντιδράσετε στο νομο εκτρωμα
Ισχύει.
Ουσιαστικά οι ψήφοι του κασιδιάρη θα πάνε σε τζήμερο και βελόπουλο (δεν είναι τυχαίο που μπογδάνος και λατινοπούλου πείρα το πούλο) , ο πρώτος λέει πράγματα εκτός ελληνικής πραγματικότητας οπότε ιδιαίτερα απο τη λεγόμενη λαική τάξη δε θα πάρει και πολλές ψήφους.
Ο Βελόπουλος σε μια επιστολή που βρήκε στο Θιβέτ τον είπαν πως μπορεί να πουλάει όσο πατριωτισμό γουστάρει αλλά εν τέλει θα κάνει μια ωραία συγκυβερνησούλα με το κούλη.

Άσχετο , σχετικό πάντως εκλογές με 14 κόμματα αποκλεισμένα μόνο δημοκρατικές δεν είναι.

Στις προβλέψεις μου πάντως βλέπω πρώτη νδ , απο κάτω αλ6 , μετά πασοκ , κκε και ελ.λύση κάνα μέρα 25 παλεύει δε παλεύει να μπει.

Τώρα μάλλον συγκυβέρνηση θα γίνει , λογικά νδ-βελόπουλος , μπορεί και πασοκ-συριζα.
 

ROB. C

Μέγας
Εγγρ.
15 Ιουν 2021
Μηνύματα
10.172
Κριτικές
2
Like
18.745
Πόντοι
3.656
Αυτό που έγραψα είναι πως προβλέπονται οι κυρώσεις πολλά χρόνια τώρα αλλά ναι δεν εφαρμόζονται.
Τότε, το 1996, πιο πολύ για να μου ζαλίσουν τα παπάρια ήταν. Την δουλειά μου την έκανα.
Για την δε εφορευτική, πάλι τις ίδιες χρονολογίες, είχε γίνει της κακιάς γαμιώλας το κάγκελο στο εκλογικό τμήμα, λίγο ήθελαν να με πάνε μέσα.
Εκεί ισχύει ξεκάθαρα σε τι δικαστικό αντιπρόσωπο θα πέσεις.
Εμένα μου είχε τύχει ειρηνοδίκης............γυναίκα :headbang::headbang::headbang::headbang::headbang::confused:
δεν εφαρμόζονται οπότε είναι σα να μην υπάρχουν
Και μένα γυναίκα ήταν μιλφ, στις προηγούμενες εκλογές , χαλαρά τα βρήκαμε
 

Maniacforcer10

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Μαρ 2023
Μηνύματα
572
Κριτικές
3
Like
1.638
Πόντοι
486
Αν δεν είχε κάνει ο σφύριζα

1)τα 1900€ το μήνα ΕΦΚΑ για όσους δηλώνουν άνω των 70Κ καθαρά
2)φορολογικό συντελεστή 45% στα ενοίκια για πάνω από 35Κ το χρόνο
3)προκαταβολή φόρου 100%
4)δημοψήφισμα και CC


θα μπορούσε να έχει 45% τώρα, με αυτά τα ναυάγια.

Αυτές οι 4 μαλακίες, τον έκαψαν για πάντα.
Με αυτά και με αυτά.... 3 και ο κούκος θα μεινουμε σε αυτήν τη χώρα αλλά ποιος νοιάζεται ο καθένας κοιτάει μόνο την τσέπη του την επόμενη 10τια θα πρέπει αναγκαστικά να φορολογισουν τους τσιγγανους και τους πακιστανους γιατί απλά δεν θα έχει μείνει κανένας νέος εδώ πέρα όσο για τις εταιρείες με μαθηματικά δεδομένα θα πάρουν τα αρχιδια μου γιατί δεν θα υπάρχει προσωπικό για να δουλεύει είδη έχει ξεκινήσει αυτή η ιστορία....
 

cretan336

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Ιουλ 2020
Μηνύματα
4.268
Like
3.522
Πόντοι
1.706
δεν εφαρμόζονται οπότε είναι σα να μην υπάρχουν
Και μένα γυναίκα ήταν μιλφ, στις προηγούμενες εκλογές , χαλαρά τα βρήκαμε
Να ξέρεις βέβαια πωε 3 φορές μπορέις να οριστείς εφορευτική, εννοείται να παρουσιαστείς και να κάτσεις όλη μέρα.
Μετά απαλλάσεσαι των καθηκόντων δια βίου...........................
Και ήμουν που λες φαντάρος και πάω να ψηφίσω.
Και πάλι γαμιώλα μου τυχαίνει και δεν ήθελε να με αφήσει να φύγω.
Ακούστηκε ενα "Σάλτα μωρή γαμήσου, έκανα το χρέος μου 3 φορές, πάρε πούλο......" :angel::angel::2funny::2funny::2funny::2funny::2funny:
 
  • Χαχα
Αντιδράσεις: ROB. C

politis

Σεβαστός
Εγγρ.
30 Νοε 2005
Μηνύματα
4.502
Like
4.677
Πόντοι
1.706
Και μια εναλλακτική δημοσκοπική ανάλυση:

:2funny::2funny::2funny:
Λύσσα το έκανε ο Κούλογλου στην προσπάθεια να φανεί οτι ο Σύριζα θα προηγούνταν στις δημοσκοπήσεις αν δεν υπήρχαν τα 'πετσωμένα' ΜΜΕ.
Τίτλος "Πρόθεση ψήφου με βάση την πηγή ενημέρωσης." αλλά πονηρός υπότιτλος "Το κρυμμένο μυστικό: Ποιό κόμμα θα κέρδιζε τις εκλογές αν δεν υπήρχε τηλεόραση".
Για να μας πει την πασίγνωστη ηλικιακή διαστρωμάτωση οπου οι μεγαλύτερες ηλικίες κάνουν 'συντηρητικότερες' επιλογές.
Και αυτό προσπαθεί να το ερμηνεύσει με όρους επιλογής τρόπου ενημέρωσης!
Παπαριές καμαρωτές.
Προβλέπω την επόμενη δημοσκόπηση του tvxs.
Τίτλος "Πρόθεση ψήφου με βάση την μυϊκή γράμμωση." και υπότιτλο "Το κρυμμένο μυστικό: Ποιό κόμμα θα κέρδιζε τις εκλογές αν οι ψηφοφόροι τρέχανε κατοστάρι".
:2funny:
 

geoMan

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2009
Μηνύματα
27.895
Κριτικές
16
Like
14.723
Πόντοι
6.515
Ισχύει.
Ουσιαστικά οι ψήφοι του κασιδιάρη θα πάνε σε τζήμερο και βελόπουλο (δεν είναι τυχαίο που μπογδάνος και λατινοπούλου πείρα το πούλο) , ο πρώτος λέει πράγματα εκτός ελληνικής πραγματικότητας οπότε ιδιαίτερα απο τη λεγόμενη λαική τάξη δε θα πάρει και πολλές ψήφους.
Ο Βελόπουλος σε μια επιστολή που βρήκε στο Θιβέτ τον είπαν πως μπορεί να πουλάει όσο πατριωτισμό γουστάρει αλλά εν τέλει θα κάνει μια ωραία συγκυβερνησούλα με το κούλη.

Άσχετο , σχετικό πάντως εκλογές με 14 κόμματα αποκλεισμένα μόνο δημοκρατικές δεν είναι.

Στις προβλέψεις μου πάντως βλέπω πρώτη νδ , απο κάτω αλ6 , μετά πασοκ , κκε και ελ.λύση κάνα μέρα 25 παλεύει δε παλεύει να μπει.

Τώρα μάλλον συγκυβέρνηση θα γίνει , λογικά νδ-βελόπουλος , μπορεί και πασοκ-συριζα.
Ουτε σε Τζημερο ουτε σε βελοπουλο θα πανε
 

ROB. C

Μέγας
Εγγρ.
15 Ιουν 2021
Μηνύματα
10.172
Κριτικές
2
Like
18.745
Πόντοι
3.656
Να ξέρεις βέβαια πωε 3 φορές μπορέις να οριστείς εφορευτική, εννοείται να παρουσιαστείς και να κάτσεις όλη μέρα.
Μετά απαλλάσεσαι των καθηκόντων δια βίου...........................
Και ήμουν που λες φαντάρος και πάω να ψηφίσω.
Και πάλι γαμιώλα μου τυχαίνει και δεν ήθελε να με αφήσει να φύγω.
Ακούστηκε ενα "Σάλτα μωρή γαμήσου, έκανα το χρέος μου 3 φορές, πάρε πούλο......" :angel::angel::2funny::2funny::2funny::2funny::2funny:
άσε τα σάπια , κάτι παίζει και τραβάς σαν μαγνήτης τις δικαστίνες, μέχρι να πηδήξεις μία θα σε καλούν συνέχεια :rockon:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom