Νέα

Εκλογές 2011

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα 40DDD
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 224
  • Εμφανίσεις 9K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Ποιο κομμα θα ψηφισετε σε περιπτωση εκλογων ???

  • ΠΑΣΟΚ

    Ψήφοι: 11 6,7%
  • ΝΔ

    Ψήφοι: 19 11,7%
  • ΚΚΕ

    Ψήφοι: 18 11,0%
  • ΣΥΡΙΖΑ

    Ψήφοι: 13 8,0%
  • ΛΑ.ΟΣ

    Ψήφοι: 16 9,8%
  • ΔΗ.ΑΡΙΣΤΕΡΑ

    Ψήφοι: 10 6,1%
  • ΔΗ.ΣΥΜΜΑΧΙΑ

    Ψήφοι: 4 2,5%
  • ΟΙΚΟΛΟΓΟΙ

    Ψήφοι: 6 3,7%
  • ΑΡΜΑ ΠΟΛΙΤΩΝ

    Ψήφοι: 4 2,5%
  • ΛΕΥΚΟ

    Ψήφοι: 21 12,9%
  • ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ

    Ψήφοι: 20 12,3%
  • ΑΛΛΟ

    Ψήφοι: 21 12,9%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    163

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.075
Like
31
Πόντοι
166
γιατι να διωξουμε το παπανδρεου
ευχαριστω βαθυτατα το πασοκ

γιατι

1ον  σταματησα να χρησιμοποιω το αυτοκινητο μου παρεδωσα πινακιδες και εβγαλα απο την αποθηκη το παλιο μου ποδηλατο επισης αρχισα να χρ4ησιμοποιω τα λεοφωρεια οχι το μετρο γιατι παραειναι ακριβο. Τα λεοφωρεια εχουν κοσταος μονο 20€ το μηνα

2ον εχασα 15κιλα γιατι αδυνατουσα να ψωνιζω αρκετη τροφη απο το σουπερμαρκετ λογο του 13% το φ.π.α ετσι ψωνιζω πραγματικα μονο τα απαρετητα και λιγα τροφιμα

3ον εχω περισσοτερο ελευθερο χρονο μιας και εργαζομαι μονο 4 ωρες τη μερα με μισθο 350€ βεβαιως βεβαιως σε λιγο βεβαια
θα εχω και περισσοτερο χρονο μιας και δεν εχει πολλη δουλεια η εταιρια που εργαζομαι στον ιδιωτικο τομεα και σε κανα 3μηνο με βλεπω ανεργο

4ον σταματησα να βγαινω εξω μιας και ακριβηνε φαγητο καφες ποτο και ολα τα συναφη λογο της αυξησης του φ.π.α

5ον δεν μπορω να αγορασω ουτε ενα παντελονι λογο της αυξησης του φπα και τις μειωσης μισθου

6ον αδυνατω πλεον να παρω τα φαρμακα μου μιας και η λιστα φαρμακων του ικα ειναι μικροτερη και απο τη λιστα του σουπερμαρκετ

7ον αδυνατο να πληρωσω τον φορο ακινητων μεσω της δεη γιατι για ενα σπιτι 40τετραγωνικων 60ετων ισογειο μου ζητανε 320€ φορο επειδη ειναι στα νοτια προαστια ετσι σε λιγο δεν θα εχω ρευμα

ευχαριστω το  πασοκ που εκανε ενα πολιτη δανο μαλιστα και χαιρομαι που η ελλαδα η χωρα μου ειναι μια δανια του νοτου

Eπιτέλους να και ένας άνθρωπος που δεν ειναι αχάρηστος.

Ευγε νέε μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

Επισκέπτης
oi εκολογες πλεον ειναι θεμα ωρων να ανακοινωθουν αφου εκτος απο την μιλενα εχουν παει αλλοι τρεις βουλευτες στο προεδρο της βουλης.για μενα επρεπε να ειχαν γινει πριν το καλοκαιρι και πριν πανε για την αποφαση της 21 ιουλιου.ο γιωργος πλεον εχει τελειωσει πολιτικα με αυτα που κανει οχι τοσο για το μνημονιο αλλα δεν μπορει να πηγαινεις για μια συμφωνια να την κελεινεις και μετα να γυριζεις να λες ειναι επιτυχια και να πας σε δημοψηφησμα.επσιης πλεον φαινεται οτι και πρωτοκλασατα στελεχη οπως λοβερδος αλλα και ο βενιζελος του εχουν τραβηξει το χαλι.οποιος ξερει η μιλενα ανηκει στο αρμα του βενιζελου.το θεμα ειναι ομως τη θα γινει απο δω και περα και ποιος θα αναλαβει...γιατι ανικανος ο γιωργος αλλα ειναι ικανος ο τρελαντωνης και η νδ που ειναι κατα κυριοι υπευθυνοι για ολα αυτα που συμβαινουν και βγαινουν τωρα και εχουν το θρασος να λενε οτι θα σωσουν τη χωρα;ειμαι περιεργος να δω τη συμφωνιες θα παιχτουν για συγκυβερνηση αφου εκει παει η δουλεια.
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.075
Like
31
Πόντοι
166
Την έκτακτη συνεδρίαση του ΚΥΣΕΑ συγκάλεσε ο υπουργός Εθνικής Άμυνας, με μόνο θέμα την αλλαγή της στρατιωτικής ηγεσίας των ενόπλων δυνάμεων...

Τελικά κάτι έγινε στη Σαλονίκη της 28η Οκτώβρίου.

Κατι πέχτηκε με τον στρατό και την Αστυνομία
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
Την έκτακτη συνεδρίαση του ΚΥΣΕΑ συγκάλεσε ο υπουργός Εθνικής Άμυνας, με μόνο θέμα την αλλαγή της στρατιωτικής ηγεσίας των ενόπλων δυνάμεων...

Τελικά κάτι έγινε στη Σαλονίκη της 28η Οκτώβρίου.

Κατι πέχτηκε με τον στρατό και την Αστυνομία

Δε θα κάνουν καμμία αλλαγή.

Η παρούσα κυβέρνηση έχει πολύ σύντομη ημερομηνία λήξης (ιδίως ο πρωθυπουργός της), οπότε θα τα αφήσουν για την επόμενη.

Γιατί αν τολμήσουν να τις κάνουν, οι αντιδράσεις από τις στραταίες τάξεις θα είναι έντονες και τις φοβούνται.
 

Ax_Vax

Μέλος
Εγγρ.
30 Οκτ 2011
Μηνύματα
28
Like
0
Πόντοι
0
Δε θα κάνουν καμμία αλλαγή.

Η παρούσα κυβέρνηση έχει πολύ σύντομη ημερομηνία λήξης (ιδίως ο πρωθυπουργός της), οπότε θα τα αφήσουν για την επόμενη.

Γιατί αν τολμήσουν να τις κάνουν, οι αντιδράσεις από τις στραταίες τάξεις θα είναι έντονες και τις φοβούνται.

Μην είσαι τόσο σίγουρος.
Έρχονται αλλαγές και είναι πολλές! ;)
 

mixalis mixoy

Μέγας
Εγγρ.
31 Δεκ 2007
Μηνύματα
2.578
Κριτικές
16
Like
949
Πόντοι
3.925
        GAP (=κενό ...) Δε σε θέλει ο λαός παρ' την τρόικα [και τη Μάργκαρετ] και μπρος   Μαλακισμένο  που χειρίζεται το μέλλον της Ελλάδας
 

pz89

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Δεκ 2010
Μηνύματα
33.215
Κριτικές
14
Like
22
Πόντοι
376
Εν τάξει, φαίνεται πως τελειώνει αυτό.

Αλλά το μέλλον αβέβαιον...  Ποιος θα 'ρθει?  Ο Αντώνης μήπως?
Μέσα από εκλογική διαδικασία λογικά Αντώνης με τον γλύφτη τον Καρατζαφέρη επειδή δεν θα χει ποσοστό.

Αν γίνει κάτι άλλο θα δούμε....
 

Επισκέπτης
Μέσα από εκλογική διαδικασία λογικά Αντώνης με τον γλύφτη τον Καρατζαφέρη επειδή δεν θα χει ποσοστό.

Αν γίνει κάτι άλλο θα δούμε....
o Aντωνης :2funny: :2funny: :2funny:εγινε αντωνης ο τρελαντωνης και θα συμμαχησει με ποιον με αυτον που οπου σταθει και βρεθει ελεγε οτι δεν προκιεται ποτε να συγκυβερνησει ειδικα με τον καρατζαφερη :headbang:αλλα τη λεω εδω ειχε δηλωσει οτι δεν θα επεστρεφε στη ΝΔ ουτε σαν αρχηγος σε αυτο θα κωλωσει.απο κωλοτουμπες ο τρελαντωνης αλλο τιποτα.
 

palermo

Μέγας
Εγγρ.
18 Φεβ 2006
Μηνύματα
11.883
Κριτικές
140
Like
426
Πόντοι
3.595
Εν τάξει, φαίνεται πως τελειώνει αυτό.

Αλλά το μέλλον αβέβαιον...  Ποιος θα 'ρθει?  Ο Αντώνης μήπως?

Ναι...γιατί έχεις πρόβλημα?

έχουν καμία σχέση οι 2???

σε μυαλό,αντίληψη κλπ????
 

jimminy

Μέλος
Εγγρ.
18 Νοε 2005
Μηνύματα
5.505
Like
21
Πόντοι
66
Στη G20 αύριο ο πρωθυπουργός
Τηλεφωνική επικοινωνία είχε πριν από λίγο ο Γιώργος Παπανδρέου με τη Γερμανίδα καγκελάριο, Άγκελα Μέρκελ, το ακριβές περιεχόμενο της οποίας δεν έγινε γνωστό, όμως συζητήθηκε φυσικά το θέμα του δημοψηφίσματος.

Σύμφωνα πάντως με πληροφορίες, ο πρωθυπουργός θα μεταβεί αύριο στις Κάννες της Γαλλίας για τη Σύνοδο της G20 – των 20 πλουσιότερων και πιο ταχέως αναπτυσσόμενων χωρών στον κόσμο.
 

Επισκέπτης
Ναι...γιατί έχεις πρόβλημα?

έχουν καμία σχέση οι 2???

σε μυαλό,αντίληψη κλπ????
χαχαχαχχαχαχαχχαχχααααααααααααααααααα.δεν κρατιεμαι αλλο παλερμο :2funny: :2funny: :2funny:μυαλο ο τρελαντωνης-κωλοτουμπας.αυτος που αλλα λεει τη μια αλλα την αλλη.οντως δεν εχουν καμια σχεσει :2funny:
 

Επισκέπτης
Ναι...γιατί έχεις πρόβλημα?

έχουν καμία σχέση οι 2???

σε μυαλό,αντίληψη κλπ????
γιατι ???

εχουν καμια διαφορα ???








ή θα πρεπει να περιμενεις/ετε κανα δυο χρονακια παλι για να το δεις/τε και να μην το παραδεχεσαι/στε ???????

''Ο λύκος κι αν εγέρασε κι άσπρισε το μαλλί του, μήτε τη γνώμη άλλαξε μήτε την κεφαλή του''


Βόδι/ια...  :boobies: :boobies: :boobies:
 

Επισκέπτης
Συνέντευξη στον ΑΝΤΩΝΗ ΚΑΡΚΑΓΙΑΝΝΗ, Καθημερινή Κυριακής 4 Ιουλίου 1993

SamarasKarkayanniWebΑ. Καρκαγιάννης: Αν υποθέσουμε ότι εξαλειφθούν αυτές οι παραμορφώσεις, όπως τις αποκαλείτε, τότε θα επιστρέψετε στη Ν.Δ.;
Α. Σαμαράς: Όχι, δεν θα επιστρέψω. Έχω ήδη χαράξει το δρόμο μου με την «Πολιτική Άνοιξη» και η Ν.Δ., όπως και τα άλλα κόμματα, ακολουθούν το δικό τους δρόμο. […]
Α. Σαμαράς: Δεν θα επιστρέψω, συνεπώς, στη Ν.Δ. και αν ακόμη αλλάξουν οι πολιτικές συνθήκες, έστω και αν με καλέσουν για να γίνω «αρχηγός» της. […]
Α. Καρκαγιάννης: Πολιτική πράξη, ωστόσο, λειψή. Ολοκληρωμένη πολιτική πράξη θα ήταν αν προκαλούσε την πτώση της κυβερνήσεως. Δεν λέω ότι έπρεπε να το κάνετε. Αλλά αφού δεν το κάνατε και δεσμευθήκατε να μην το κάνετε, ποια είναι η πολιτική πράξη;
Α. Σαμαράς: Το θέμα είναι λεπτό και δεν δέχομαι αυτή την τοποθέτηση. Είναι κατ’ αρχήν θέμα αρχής. Η κυβέρνηση εξελέγη για μια τετραετία. Εγώ εξελέγην βουλευτής με τη Ν.Δ. Δεν ξέρω ποιος μου δίνει το δικαίωμα να ρίξω μια κυβέρνηση που την εξέλεξε ο λαός ή να παραμείνω βουλευτής, όταν έχω διαφωνήσει με τη Ν.Δ. Άλλωστε, και μέσα στη Ν.Δ. ήμουν μειοψηφία. Μετά τα όσα έχουν συμβεί είναι χρέος του πρωθυπουργού και της κυβέρνησης να κρίνουν και να αποφασίσουν αν έχουν τις δυνάμεις να συνεχίσουν το έργο τους, προς όφελος του τόπου, ως το τέλος της τετραετίας. Νομίζω ότι δεν τις έχουν. Αυτή είναι η έννοια της δέσμευσης που πράγματι ανέλαβα. […]
● Σε άλλο σημείο της συνέντευξης αυτής ασκεί τη συνήθη πατριδοκαπηλία:
Α. Σαμαράς: «Αλλά το θέμα των Σκοπίων είναι απλώς το σύμπτωμα μιας βαρύτερης αρρώστιας που χαρακτηρίζει το χειρισμό των εθνικών μας θεμάτων, του γενικότερου, αν θέλετε, εθνικού μας θέματος που είναι ένα και μοναδικό: Η ανυποχώρητη υπεράσπιση της ελληνικότητας στα εδαφικά και πολιτισμικά της σύνορα, όπως αυτά διαμορφώθηκαν κατά την ιστορική διαδρομή. Είναι συνεπώς η υπεράσπιση της Κύπρου, της Θράκης, της Μακεδονίας, των Βορειοηπειρωτών, που βάναυσα καταπατούνται τα δικαιώματά τους, η υπεράσπιση των εκατομμυρίων Ελλήνων της διασποράς. Αλλά είναι ακόμη η υπεράσπιση της γλώσσας μας, των μορφών εθνικής ζωής και του πολιτισμού μας. Αυτό είναι στην ουσία το εθνικό μας πρόβλημα και το θέμα των Σκοπίων ήταν απλώς μια πτυχή αυτού του προβλήματος».
:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: ;) ;)
 

Sonia26

Μέλος
Εγγρ.
23 Σεπ 2011
Μηνύματα
758
Like
0
Πόντοι
6
Στη G20 αύριο ο πρωθυπουργός
Τηλεφωνική επικοινωνία είχε πριν από λίγο ο Γιώργος Παπανδρέου με τη Γερμανίδα καγκελάριο, Άγκελα Μέρκελ, το ακριβές περιεχόμενο της οποίας δεν έγινε γνωστό, όμως συζητήθηκε φυσικά το θέμα του δημοψηφίσματος.

Σύμφωνα πάντως με πληροφορίες, ο πρωθυπουργός θα μεταβεί αύριο στις Κάννες της Γαλλίας για τη Σύνοδο της G20 – των 20 πλουσιότερων και πιο ταχέως αναπτυσσόμενων χωρών στον κόσμο.

Άρα θα είναι G21 . Άντε στους G21 και η Ελλάδα! :2funny:
 

Επισκέπτης
Σάββατο, 15 Οκτωβρίου 2011
ΕΑΝ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ «ΟΤΙ ΛΕΕΙ ΤΟ ΕΝΝΟΕΙ»ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΗΤΑΝ ΣΗΜΕΡΑ ΣΤΗΝ ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ.


Εάν ο Αντώνης Σαμαρας «ότι λέει το εννοεί» όπως δήλωσε χθες ο εκπρόσωπος της Νέας Δημοκρατίας Γ.Μιχελάκης για το θέμα της...
διαγραφής του Λυμπεροπουλου τοτε προφανώς θα εννοουσε ότι το εννοει …αρκει να μην αφορα τον ιδιο.Διοτι ο Αντωνης Σαμαρας στις 16-11 του 2009 δήλωσε ευθαρσώς: «ΔΕΝ ΕΠΙΣΤΡΕΦΩ ΣΤΗΝ ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΟΥΤΕ ΩΣ ΑΡΧΗΓΟΣ.ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΩ ΚΑΙ ΑΝ ΑΚΟΜΗ ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΕΣΤΩ ΚΙ ΑΝ ΜΕ ΚΑΛΕΣΟΥΝ ΝΑ ΓΙΝΩ ΑΡΧΗΓΟΣ ΤΗΣ»Προφανώς δεν τα εννοουσε όλα αυτά κι ας ελπισουμε ότι αυτά που λεει σημερα…τα εννοει.

Ας δούμε όμως για να μαθαινουν και οι νεωτεροι τι εκανε τοτε ο Αντωνης Σαμαρας και δημιουργησε την Πολιτικη Ανοιξη,όταν συγκρουσθηκε με τον Κ.Μητσοτακη για το θεμα της ονομασιας των Σκοπιων και φυσικα εριξε την κυβέρνηση της Νέας Δημοκρατιας Για να δουμε και την.. επιτυχημενη πορεια της Πολιτικης Ανοιξης..

Στις εκλογές του 1993 η Πολιτική Άνοιξη συγκέντρωσε 4,88% και εξέλεξε 10 βουλευτές.

Στις ευρωεκλογές του 1994 έλαβε 8,7% των ψήφων και δύο έδρες στο Ευρωκοινοβούλιο.
Στις εκλογές του 1996 έλαβε 2,94% των ψήφων και έμεινε εκτός κοινοβουλευτικής εκπροσώπησης.
Στις ευρωεκλογές του 1999 έλαβε 2,3% των ψήφων και δεν μπόρεσε να επανεκλέξει ευρωβουλευτή…..
Εκεινο που πολύ λιγοι θυμουνται είναι πως ο Σαμαράς την εχει…φέρει και δεύτερη φορα στην Νέα Δημοκρατία. Την άνοιξη του 1995, λόγω της λήξης της δεύτερης προεδρικής θητείας του Κωνσταντίνου Καραμανλή, επίκειτο νέα εκλογή Προέδρου Δημοκρατίας. Για να εκλέξει Πρόεδρο και να αποφύγει τις εκλογές, το ΠΑΣΟΚ του Ανδρέα Παπανδρέου χρειάζονταν τουλάχιστον 180 έδρες στη Βουλή, όμως διέθετε 170. Τότε πραγματοποιήθηκε συμφωνία του Παπανδρέου με την Πολιτική Άνοιξη του Σαμαρά, για να εκλέξουν Πρόεδρο της Δημοκρατίας τον Πατρινό δικηγόρο και πρώην Υπουργό Κωστή Στεφανόπουλο, με τις συνδυασμένες ψήφους ΠΑΣΟΚ και Πολιτικής Άνοιξης, όπως και έγινε. Αυτό εξόργισε τη Νέα Δημοκρατία και τον αρχηγό της Μιλτιάδη Έβερτ, που σκόπευε να προκαλέσει εκλογές. Εκείνη την εποχή ο Έβερτ και η ΝΔ ήταν 5-6 μονάδες μπροστά στις δημοσκοπήσεις, λόγω της ραγδαίας πτώσης της δημοτικότητας της κυβέρνησης του ΠΑΣΟΚ. Έτσι, ήταν σχεδόν βέβαιο ότι τις εκλογές θα κέρδιζε η Νέα Δημοκρατία και θα επέστρεφε στην εξουσία. Ο Έβερτ και πολλά στελέχη της ΝΔ επιτέθηκαν με βαρύτατες εκφράσεις κατά του Σαμαρά μετά την εκλογή Στεφανόπουλου.
Επισης πολλοι ξεχνουν ότι ο Αντώνης Σαμαράς κατηγορείται από τους αντιπάλους του ότι ως Υπουργός Εξωτερικών από το 1990 επέτρεψε την είσοδο χιλιάδων μεταναστών από το καταρρέον τότε κράτος της Αλβανίας, μεταξύ των οποίων και πολλοί εγκληματίες, δραπέτες από τις φυλακές, με αποτέλεσμα την αύξηση της εγκληματικότητας σε όλη τη χώρα.

Αλλοι υποστηρίζουν ότι ενω υπερασπίζεται μέχρι και σήμερα την ορθότητα του χειρισμού του Σκοπιανού και την αποχώρησή του από τη Νέα Δημοκρατία εξ αυτής της αφορμής, όχι μόνο έχει υποχωρήσει από τις τότε απόψεις του ("θέσεις των 7 σημείων"), αλλά έχει υιοθετήσει τη λεγόμενη "κόκκινη γραμμή" (σύνθετη ονομασία erga omnes με γεωγραφικό προσδιορισμό που θα περιλαμβάνει τη λέξη Μακεδονία ή παράγωγό της για το κράτος των Σκοπίων), όπως αυτη είχε διατυπωθεί από τον πρώην Πρωθυπουργό Κώστα Καραμανλή.Δεν τα γράφουμε εμεις φυσικα όλα αυτά…Αποτελουν όμως διαδικτυακα ιστορικα ντοκουμεντα…-

ΠΗΓΗ: exofitsio
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom