Νέα

Εφοριακοί απατεώνες Χαλκίδας

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα kiriakoboy
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 156
  • Εμφανίσεις 6K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.460
Πόντοι
8.006
Αυτο δεν το καταλαβαίνω, να προτιμάς να μενει ξενοίκιαστο το ακίνητο σου για μήνες ακομα και χρόνια παρα να ρίξεις την τιμή σε νορμάλ επίπεδα.

Ακομα και αν εχεις εκατομμύρια στην τράπεζα, τα λεφτα ειναι λεφτα, προτιμώ να εισπράττω λιγότερα απο αυτα που υπολογιζα παρα να μην εισπράττω καθολου.
Κι εγω αυτο πίστευα, το ειπα καποτε σε καποιον που κρατουσε το ακινητο του ξενοικιαστο και μου απαντησε "γι αυτο εγω εχω εκατομμυρια, επειδη σκεφτομαι οπως σκεφτομαι"
 

Νεαρχος Κουκης

Σεβαστός
Εγγρ.
22 Οκτ 2014
Μηνύματα
11.424
Κριτικές
15
Like
6.107
Πόντοι
1.496
Κι εγω αυτο πίστευα, το ειπα καποτε σε καποιον που κρατουσε το ακινητο του ξενοικιαστο και μου απαντησε "γι αυτο εγω εχω εκατομμυρια, επειδη σκεφτομαι οπως σκεφτομαι"
Αρτοποιειο, που δουλευε, εβγαζε κερδος, αναγκαστηκε να κλεισει και να αναζητησει αλλη επαγγελματικη στεγη, επειδη ο χορτασμενος ιδιοκτητης αποφασισε οτι δεν του αρκουσε το ηδη υψηλο ενοικιο που εισεπρατε, αλλα ζητησε υπερογκη αυξηση.
Ο αρτοποιος αρνηθηκε, αποφασισε να αποχωρησει.
Το ακινητο εμεινε για καποια, λιγα χρονια κλειστο.

Απαραδεκτη συμπεριφορα-νοοτροπια του ιδιοκτητη, ιδιως προς συνεπεις ενοικιαστες.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.279
Like
13.624
Πόντοι
3.656
Μου φαινεται οτι καλα σού λενε οτι μερικες φορες μιλας απλως για να μιλας, χωρις παρεξηγηση.
Εγω σου ειπα το εξης.
Ειχα 23.000 ευρω το 1990 και πηρα ενα διαμερισμα 90 τ.μ.
Σημερα αυτο το διαμερισμα εχει χαλαρα 100-120.000 ευρω. 5 φορες πανω τα λεφτα μου.
Αν τα ειχα στην τραπεζα θα ειχα παρει 5 φορες τα λεφτα μου? Τι παει να πει "ειναι καλυτερο το σπιτι"? Αισθητικα? Χεστηκα. Κοστιζει σημερα 5 φορες πανω ή οχι? Εχασε αξια? Οχι. Αρα?
χωρίς παρεξήγηση καλύτερα να κατραλαβαίνεις τι γράφεις πρώτα και μετά να πουλάς πνεύμα.

Αυτό που είπες δεν είχε καμία σχέση με το πνεύμα της συζήτησης....

ναι έδωσες 23.000 το 90 και σήμερα κοστίζει 120.000....σου είπα εγώ να έβαζες τα λεφτά σου στην τράπεζα???

αυτό που δεν καταλαβαίνεις είναι ότι τα ''23.000'' που έδωσες τότε δεν είχαν την ίδια αξία που έχουν τα 23.000 σήμερα.

εσύ το 90 με 8 εκατομμύρια αγόρασες σπίτι και σου είπα ότι το 2000 με 30 εκατομμύρια έπαιρνες μια καλή μερσεντές.

ότι τα λεφτά χάνουν την αξία τους λόγω του πληθωρισμού. Δεν έδωσες 23.000 και τώρα έχεις 120.000. Οι 23.000 που έδωσες όταν τα έδωσες ήταν περισσότερα λεφτά. Αυτό δεν παίρνεις χαμπάρι.


Το σπίτι σου που σήμερα έχει 120.000 τα χρόνια των μνημονίων πόσο είχε??? αν το αγόραζε και κανένας????

Η εμπορική αξία ενός ακινήτου καθορίζεται από την προσφορά και την ζήτηση. Αν αύριο μπουκάρει η ρωσία στην ουκρανία με πυρηνικά το σπίτι σου θα αξίζει 50.000 και αν.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.279
Like
13.624
Πόντοι
3.656
Με τα νουμερα που ΔΗΛΩΝΟΝΤΑΙ, να υποθεσω.
Που τα 2/3 των ΕΕ δηλωνουν οτι βγαζουν 500 ευρω το μηνα και ξοδεύουν 5.000.
Ναι, πειστηκα.
Πες στον μητσοτάκη την επόμενη φορά που θα πάει για συζήτηση στην ευρώπη να πάει τα κανονικά νούμερα αυτά που δεν δηλώνονται και τα ξέρεις εσύ


μπορεί να τους πείσεις.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.460
Πόντοι
8.006
Πες στον μητσοτάκη την επόμενη φορά που θα πάει για συζήτηση στην ευρώπη να πάει τα κανονικά νούμερα αυτά που δεν δηλώνονται και τα ξέρεις εσύ


μπορεί να τους πείσεις.
Δεν θα πω τιποτα στον Μητσοτακη. Σε σενα θα πω οτι αυτα τα περι "φτωχοτερης χωρας της Ευρωπης" τα ακουω βερεσε
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.460
Πόντοι
8.006
ότι τα λεφτά χάνουν την αξία τους λόγω του πληθωρισμού. Δεν έδωσες 23.000 και τώρα έχεις 120.000. Οι 23.000 που έδωσες όταν τα έδωσες ήταν περισσότερα λεφτά. Αυτό δεν παίρνεις χαμπάρι.
Αρες, μαρες, κουκουναρες.
Εσυ ειπες οτι "ενα σπιτι δεν ειναι λογικο να αυξανει την αξια του με τον χρονο, δεν ειναι κρασι".
Σου ειπα οτι την αυξανει, και μου λες τωρα πόσο αξιζαν τα 23.000 ευρω το 1990 και ποσο σημερα.
Καλα σου λενε οτι καθε φορα αλλάζεις το θεμα της συζητησης. Και το κάνεις συνεχεια.
Οχι, δεν ηταν το θεμα ο πληθωρισμος. Το θεμα ειναι αν η τοποθετηση χρηματων σε ακινητα ειναι κατι που "σωνει" τα χρηματα σου.
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
13.555
Like
17.674
Πόντοι
3.656
Και επιπλεον, το σπιτι εκανε τότε 23.000 ευρω και σημερα κανει 120.000 ευρω.
Η μερσεντες εκανε τοτε 80.000 ευρω και σημερα μηδεν.
Συνεννοηθηκαμε ή απλως θα κάνεις παλι το πνευμα αντιλογιας?
Με βάση το post του χαζούλη Άλεξ.

Το σπίτι του λέει το 1990 , σε δραχμές, έκανε το ισοδύναμο των 23.000€
23.000€ το 1990 με την τιμή της χρυσής λίρας
ήταν κάπου 533 λίρες.


Σήμερα οι 533 λίρες κάνουν κάπου 270.000€ .

Είπε κανείς κάτι ;


Για το Saoul μην περιμένετε να καταλάβει κάτι .
Πείτε του για καμία παιδική ταινία ή κόμικ. Μέχρι εκεί . Το πολύ κανένα app.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.460
Πόντοι
8.006
Αρτοποιειο, που δουλευε, εβγαζε κερδος, αναγκαστηκε να κλεισει και να αναζητησει αλλη επαγγελματικη στεγη, επειδη ο χορτασμενος ιδιοκτητης αποφασισε οτι δεν του αρκουσε το ηδη υψηλο ενοικιο που εισεπρατε, αλλα ζητησε υπερογκη αυξηση.
Ο αρτοποιος αρνηθηκε, αποφασισε να αποχωρησει.
Το ακινητο εμεινε για καποια, λιγα χρονια κλειστο.

Απαραδεκτη συμπεριφορα-νοοτροπια του ιδιοκτητη, ιδιως προς συνεπεις ενοικιαστες.
Kαποιοι ανθρωποι ειναι αρρωστοι με την ιδιοκτησια τους. Προτιμανε να την εχουν κλειστή, παρα να την δωσουν για λιγοτερα χρηματα απο οσα θεωρουν οτι αξιζει. Ειναι θεμα image, αλαζονειας, δεν ξερω. Ειδικα αν δεν εχουν αναγκη τα λεφτα για να ζησουν. Ειναι μια αισθηση οτι ασκουν εξουσια.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.279
Like
13.624
Πόντοι
3.656
Δεν θα πω τιποτα στον Μητσοτακη. Σε σενα θα πω οτι αυτα τα περι "φτωχοτερης χωρας της Ευρωπης" τα ακουω βερεσε
Αν είχες επιχείρημα δεν θα χρειαζόταν να πεις ότι τα ακους βερεσέ. Θα είχες επιχείρημα.

Αρες, μαρες, κουκουναρες.
Εσυ ειπες οτι "ενα σπιτι δεν ειναι λογικο να αυξανει την αξια του με τον χρονο, δεν ειναι κρασι".
Σου ειπα οτι την αυξανει, και μου λες τωρα πόσο αξιζαν τα 23.000 ευρω το 1990 και ποσο σημερα.
Καλα σου λενε οτι καθε φορα αλλάζεις το θεμα της συζητησης. Και το κάνεις συνεχεια.
Οχι, δεν ηταν το θεμα ο πληθωρισμος. Το θεμα ειναι αν η τοποθετηση χρηματων σε ακινητα ειναι κατι που "σωνει" τα χρηματα σου.
''Καλά σου λένε ότι μιλάς για να μιλάς'' ''καλά σου λένε ότι αλλάξεις θέμα συζήτησης'' - με αυτά θα κάνεις συζήτηση νομίζεις????


ναι το είπα αλλά δεν κατάλαβες το είπα. Ένα σπίτι θα αυξάνει την αξία του αν του το επιτρέπουν οι συνθήκες της αγοράς την δεδομένη στιγμή. Τώρα αν εσύ συγκρίνεις τις δραχμές που έδωσες το 1990, τις μετατρέπεις σε ευρώ αξίας 2024 και βγάζεις συμπέρασμα.....μόνο εσύ ξέρεις πως τα υπολογίζεις έτσι.

Και η συζήτηση (αφού την ανέφερες) δεν είχε να κάνει με τοποθέτηση χρημάτων αλλά με τα ενοίκια, τις πωλήσεις και το κατά πόσο είναι ΕΠΕΝΔΥΣΗ.

και εγώ δεν είπα για χαμένη αξία αλλά για ΡΥΘΜΟ ΑΥΞΗΣΗΣ ΤΗΣ ΑΞΙΑΣ δηλαδή την απόδοση. Κάτι που κοιτάει όποιος θέλει να επενδύσει όχι να παρκάρει τα χρήματα του για να μην τα αφήνει στην τράπεζα να του τα τρώει ο πληθωρισμός.

Λοιπόν το σπίτι σου που σήμερα έχει 100Κ το 2010 λογικά αν έβρισκες να το δώσεις με 60-70Κ θα έλεγες και ευχαριστώ.

Σήμερα λοιπόν τα ακίνητα έχουν πάρει την ανηφόρα....κανένας δεν σου εγγυάται ότι κάποια στιγμή δεν θα πάρουν και την κατηφόρα.
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
13.555
Like
17.674
Πόντοι
3.656
Αρες, μαρες, κουκουναρες.
Εσυ ειπες οτι "ενα σπιτι δεν ειναι λογικο να αυξανει την αξια του με τον χρονο, δεν ειναι κρασι".
Σου ειπα οτι την αυξανει, και μου λες τωρα πόσο αξιζαν τα 23.000 ευρω το 1990 και ποσο σημερα.
Καλα σου λενε οτι καθε φορα αλλάζεις το θεμα της συζητησης. Και το κάνεις συνεχεια.
Οχι, δεν ηταν το θεμα ο πληθωρισμος. Το θεμα ειναι αν η τοποθετηση χρηματων σε ακινητα ειναι κατι που "σωνει" τα χρηματα σου.


Δεν υπάρχει πληθωρισμός του κωλό χαρτου που λέγεται χαρτονόμισμα τύπε ;;;

Θα δούμε αν φτιάξουν εναλλακτική τράπεζα και χρηματοπιστωτικό σύστημα οι brics
με νόμισμα που θα στηρίζεται στο χρυσό .

Θα γαμήσουν και το χρηματοπιστωτικό σύστημα και το bretton woods και όλη τη δύση.
Ασάλιωτα.

Γουστάρω νέα φεουδαρχία.

Την πλέμπα στα σκλαβοπάζαρα να κάνει κουπί.
Πολύ αέρα πήραν .
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.279
Like
13.624
Πόντοι
3.656
OP
OP
kiriakoboy

kiriakoboy

Μέλος
Εγγρ.
7 Ιουλ 2010
Μηνύματα
515
Κριτικές
1
Like
653
Πόντοι
86
Τι σχέση έχει το νήμα αυτό με τις τιμές των ακινήτων; τα γράφατε όλα αυτά σε άλλο νήμα πρίν κανά μήνα.
 

j_thess

Μέλος
Εγγρ.
30 Αυγ 2023
Μηνύματα
379
Like
671
Πόντοι
21
Κι εγω αυτο πίστευα, το ειπα καποτε σε καποιον που κρατουσε το ακινητο του ξενοικιαστο και μου απαντησε "γι αυτο εγω εχω εκατομμυρια, επειδη σκεφτομαι οπως σκεφτομαι"
Μαζι του ειμαι.
Θα ειμαι εγω εκατομμυριουχος και θα αδειαζω το κεφαλι μου για να γεμισω του Saul και του καθε Saul;
Δωρεαν πληροφοριες για να πλουτισει αλλος; Θα τρελαθηκατε μαλλον
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.460
Πόντοι
8.006
Μαζι του ειμαι.
Θα ειμαι εγω εκατομμυριουχος και θα αδειαζω το κεφαλι μου για να γεμισω του Saul και του καθε Saul;
Δωρεαν πληροφοριες για να πλουτισει αλλος; Θα τρελαθηκατε μαλλον
Δικιο εχεις, προφανως
 

Katikos

Μέλος
Εγγρ.
23 Μαρ 2022
Μηνύματα
434
Like
794
Πόντοι
81
χωρίς παρεξήγηση καλύτερα να κατραλαβαίνεις τι γράφεις πρώτα και μετά να πουλάς πνεύμα.

Αυτό που είπες δεν είχε καμία σχέση με το πνεύμα της συζήτησης....

ναι έδωσες 23.000 το 90 και σήμερα κοστίζει 120.000....σου είπα εγώ να έβαζες τα λεφτά σου στην τράπεζα???

αυτό που δεν καταλαβαίνεις είναι ότι τα ''23.000'' που έδωσες τότε δεν είχαν την ίδια αξία που έχουν τα 23.000 σήμερα.

εσύ το 90 με 8 εκατομμύρια αγόρασες σπίτι και σου είπα ότι το 2000 με 30 εκατομμύρια έπαιρνες μια καλή μερσεντές.

ότι τα λεφτά χάνουν την αξία τους λόγω του πληθωρισμού. Δεν έδωσες 23.000 και τώρα έχεις 120.000. Οι 23.000 που έδωσες όταν τα έδωσες ήταν περισσότερα λεφτά. Αυτό δεν παίρνεις χαμπάρι.


Το σπίτι σου που σήμερα έχει 120.000 τα χρόνια των μνημονίων πόσο είχε??? αν το αγόραζε και κανένας????

Η εμπορική αξία ενός ακινήτου καθορίζεται από την προσφορά και την ζήτηση. Αν αύριο μπουκάρει η ρωσία στην ουκρανία με πυρηνικά το σπίτι σου θα αξίζει 50.000 και αν.
Δεν έχει καταλάβει την αγοραστική δύναμη τότε και τώρα , πληθωρισμό,σχέση μισθών τιμών, είσοδο στο ευρώ γιατί εντάξει δεν τα έχει σπουδάσει.Τα λεφτά που έδωσε τότε ισοδυναμούν με σημερινά χρήματα που αγοράζεις πχ ένα polo χιλιαρι καινούργιο.Τα λεφτά που έδωσε είχαν μεγαλύτερη αξία και ο μισθός πολύ πιο κάτω,οπότε έριξε σεβαστό κεφάλαιο για την εποχή και το κόστος ευκαιρίας στα οικονομικά λέγεται τι θα αγοράζες εναλλακτικά με τα χρήματα που ειχες.Σαν επενδυτική επιλογή αποδείχτηκε φυσικά ότι καλά έπραξε διότι όχι μόνο εξασφαλισε το κεφάλαιο του και το προφυλάξε από πληθωριστικές τάσεις αλλά αποπληθωρισμενο με ένα επιτόκιο βάσης το έχει αυξήσει σήμερα κατά πολύ.Μια άλλη παράμετρος είναι ότι ο άνθρωπος αν υποθέσουμε ότι αγόραζε ακίνητο για ιδιοκατοικηση θα αναγκαζόταν να καίει δεκαετίες χρήματα σε ενοίκια,κατι που είναι το πιο σημαντικό για εμένα.
Τώρα ότι προσπαθεί μετά από όλα αυτά να αναγάγει τα χρήματα που έδωσε τότε δια 340,75 για να το μετατρέψει σε ευρώ..........δεν έχω λόγια.Ισως έχει τους λόγους του.
 
Τελευταία τροποποίηση:

BIG_BIG_BEN

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
4.777
Like
7.770
Πόντοι
2.306
Ενεργό θέμα για επενδύσεις σε ακίνητα έχουμε πάντως κι εδώ:


Το νήμα αυτό αφορά μάλλον περισσότερα ζητήματα σχετικά με την εφορία.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.279
Like
13.624
Πόντοι
3.656
Δεν έχει καταλάβει την αγοραστική δύναμη τότε και τώρα , πληθωρισμό,σχέση μισθών τιμών, είσοδο στο ευρώ γιατί εντάξει δεν τα έχει σπουδάσει.Τα λεφτά που έδωσε τότε ισοδυναμούν με σημερινά χρήματα που αγοράζεις πχ ένα polo χιλιαρι καινούργιο.Τα λεφτά που έδωσε είχαν μεγαλύτερη αξία και ο μισθός πολύ πιο κάτω,οπότε έριξε σεβαστό κεφάλαιο για την εποχή και το κόστος ευκαιρίας στα οικονομικά λέγεται τι θα αγοράζες εναλλακτικά με τα χρήματα που ειχες.Σαν επενδυτική επιλογή αποδείχτηκε φυσικά ότι καλά έπραξε διότι όχι μόνο εξασφαλισε το κεφάλαιο του και το προφυλάξε από πληθωριστικές τάσεις αλλά αποπληθωρισμενο με ένα επιτόκιο βάσης το έχει αυξήσει σήμερα κατά πολύ.Μια άλλη παράμετρος είναι ότι ο άνθρωπος αν υποθέσουμε ότι αγόραζε ακίνητο για ιδιοκατοικηση θα αναγκαζόταν να καίει δεκαετίες χρήματα σε ενοίκια,κατι που είναι το πιο σημαντικό για εμένα.
Τώρα ότι προσπαθεί μετά από όλα αυτά να αναγάγει τα χρήματα που έδωσε τότε δια 340,75 για να το μετατρέψει σε ευρώ..........δεν έχω λόγια.Ισως έχει τους λόγους του.
εγώ δεν είπα ότι τα σπίτια είναι μια κακή αγορά ή ότι χάνουν την αξία τους...η οποία δεν μετριέται μόνο σε ευρώ.

Ο τύπος παίρνει τις δραχμές που έδωσε τότε τις συγκρίνει με τα ευρώ που αντιστοιχούν σήμερα και σου λέει έβγαλα 80 χιλιάρικα. Αυτό είναι απλά λάθος.

συμφωνεί με αυτό που λέω αλλά δεν έχει καταλάβει ακόμα.
 

CLOSER822

Σπουδαίος
Εγγρ.
23 Ιουν 2008
Μηνύματα
24.938
Like
11.163
Πόντοι
2.606
Αρτοποιειο, που δουλευε, εβγαζε κερδος, αναγκαστηκε να κλεισει και να αναζητησει αλλη επαγγελματικη στεγη, επειδη ο χορτασμενος ιδιοκτητης αποφασισε οτι δεν του αρκουσε το ηδη υψηλο ενοικιο που εισεπρατε, αλλα ζητησε υπερογκη αυξηση.
Ο αρτοποιος αρνηθηκε, αποφασισε να αποχωρησει.
Το ακινητο εμεινε για καποια, λιγα χρονια κλειστο.

Απαραδεκτη συμπεριφορα-νοοτροπια του ιδιοκτητη, ιδιως προς συνεπεις ενοικιαστες.
καλα απο αυτα εχουμε χορτασει,να σου πω ιστοριες τρελας να σου φυγει η ουγια!
 

BIG_BIG_BEN

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
4.777
Like
7.770
Πόντοι
2.306
Δεν έχει αποδεχθεί κανένας ακόμη την όποια ευθύνη, παρά τις συσσωρευμένες ενδείξεις για παράτυπη συμπεριφορά των εμπλεκόμενων υπαλλήλων της συγκεκριμένης ΔΟΥ.

 

diamantino

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Ιουν 2018
Μηνύματα
1.141
Κριτικές
1
Like
2.383
Πόντοι
456
Τα πέταγες σε μια αυλή . Και ας τα σάπιζε η βροχή.
ΘΑ ΣΟΥ ΕΚΑΝΕ ΑΓΩΓΗ ; ΑΣ ΕΚΑΝΕ ... Η ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΜΕ ΔΙΚΗΓΟΡΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΩΓΗ .... ΕΙΝΑΙ 500€

Σε βρήκε χαλαρό και στα πήρε.
κλειδωμενη πορτα θωρακισμενη με τελευταιο difenter δεν ανοιγει πρωτον και δευτερο ειναι διαρηξκη και εχει αυτοφορο ,οπως φαινεται δεν γνωριζεις απο δικαιωματα ενοικιαστων .. ρωτησα κολητο φιλο δικηγορο ενω οι γονεις παιδιων που ειχα στο τενις ειναι δικαστικοι κλητηρες , να εχουμε γνωμη για οτι ξερουμς ,αυτο στην Ελλαδα ειναι φοβερο
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom