Νέα

Εφορευτική επιτροπή

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα jo145
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 1K
  • Εμφανίσεις 52K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εφορευτική επιτροπή Σας εχουν καλεσει ? Πηγατε ?

  • Με καλεσαν και πηγα

    Ψήφοι: 44 27,7%
  • Με καλεσαν ΔΕΝ πηγα και δεν εγινε τιποτα

    Ψήφοι: 47 29,6%
  • Δεν πηγα και ειχα κυρωσεις (πειτε τι )

    Ψήφοι: 4 2,5%
  • Δεν με καλεσαν ποτε

    Ψήφοι: 64 40,3%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    159

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.347
Κριτικές
1
Like
32.283
Πόντοι
8.006
Παρεμπιπτοντως ολα θα ηταν πιο απλα, αν δινοταν καποιο ποσο και για τα μελη της εφορευτικης επιτροπης. Εστω 70 ευρω, οσα παιρνει ο γραμματεας δλδ. Θεωρω χαζό να γίνεται οικονομία σε αυτο το θεμα. Δεν θα ειχα αντιρρηση να τα εκοβαν κι απο την αμοιβη του αντιπροσωπου, ειλικρινα.
 

Επισκέπτης
Σωστος.
Ο δικαστικός παιρνει ένα σωρό λεφτά!!!
Ελεος με τα λαμόγια όλα  :s&m_1: :s&m_1: :s&m_1:
 

gl

Μέγας
Εγγρ.
6 Ιουλ 2009
Μηνύματα
129.587
Κριτικές
475
Like
499
Πόντοι
4.906
Εγώ πάντως αφού το λέει ο αλέξανδρος δεν θα πάω.. :grin:
Βέβαια έχω τύψεις για τα 1-2 άτομα που θα πάνε και θα τραβήξουν λούκι, αλλά αν βρισκόταν κάποιος να μου εγγυηθεί ότι θα πάω και θα κάτσω κανά 4ωρο 5ωρο το πολύ και όχι όλη την μέρα θα πήγαινα πολύ ευχαρίστως..
ουτε εσυ;παλι μονο σε βλεπω αλεξανδρε.... :headbang: :headbang:
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
No darling, i do not remember...
Το μόνο που θυμάμαι είναι ότι δεν νιώθω υπερήφανός για την πολιτική του δράση και τοποθέτηση...

Που σημαίνει οτι αν τον είχαν συλλάβει με την υπόθεση Μπελογιάννη π.χ. (ή, ακόμα χειρότερα, μαζί με τον Νίκο Νικηφορίδη, που εκτελέστηκε διότι διακινούσε κουπόνια οικονομικής ενίσχυσης στο ΚΚΕ), εσύ θα τον έστελνες στεγνά στο εκτελεστικό απόσπασμα.

Συμπέρασμα: κακώς δεν σε έπνιξε στον ασβέστη μικρό ο παππούς σου.
 

dark_eyes

Μέλος
Εγγρ.
7 Οκτ 2008
Μηνύματα
931
Like
2
Πόντοι
6
γαμωτο γιατι δεν  ζητανε εμενα εφορευτικη που θελω να παω?
σιχτιριαα

τράβα στο εκλογικό τμήμα που ψηφίζεις και πες τους να βοηθήσεις.. :grin:
Δεν νομίζω να μην δεχτούν...όλο και κάποιοι θα την έχουν σκαπουλάρει από την εφορευτική επιτροπή, όλο και κάποιοιο θα ΄χουν πάει χαρτιά από γιατρούς και έτσι..
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.347
Κριτικές
1
Like
32.283
Πόντοι
8.006
τράβα στο εκλογικό τμήμα που ψηφίζεις και πες τους να βοηθήσεις.. :grin:
Δεν νομίζω να μην δεχτούν...όλο και κάποιοι θα την έχουν σκαπουλάρει από την εφορευτική επιτροπή, όλο και κάποιοιο θα ΄χουν πάει χαρτιά από γιατρούς και έτσι..

Καλα λες...Για να δουμε, θα παει??? Εθελοντης μελος εφορευτικης...Μιλαμε για βιβλιο γκινες.
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Που σημαίνει οτι αν τον είχαν συλλάβει με την υπόθεση Μπελογιάννη π.χ. (ή, ακόμα χειρότερα, μαζί με τον Νίκο Νικηφορίδη, που εκτελέστηκε διότι διακινούσε κουπόνια οικονομικής ενίσχυσης στο ΚΚΕ), εσύ θα τον έστελνες στεγνά στο εκτελεστικό απόσπασμα.

Συμπέρασμα: κακώς δεν σε έπνιξε στον ασβέστη μικρό ο παππούς σου.

Συμπέρασμα: Για πολλοστή φορά αποδεικνύεις ότι όσα επίθετα τύπου "ριζοσπαστικός, ανανεωτικός, δημοκρατικός" και να κολλήσεις, παραμένεις αθαράπευτα σταλινικός...
Σου είναι αδύνατο να χωνέψεις ότι εν έτει 2010 μπορεί κάποιος να διαφωνεί πολιτικά με τον παππού του, ε;
Και μιας και μας έφερες το παράδειγμα του λουλουδά, αν ο δικός σου παππούς ήταν ταγματασφαλίτης (μικρή η διαφορά από εαμοβούλγαρος όποτε καταλαβαίνεις το πνεύμα), θα τον πετούσες στην πηγάδα;

Υ/γραφο: Έχει τύχει να αγοράσω κουπόνια του κκε, έτσι για τη μνήμη του παππού μου...
Και όχι, δεν θα με πέταγε στον ασβέστη, αν διαφωνούσα μαζί του - από τα ουκ ολίγα παιδιά του κανένα δεν έγινε κομμουνσιτής άλλωστε και ουδέποτε τον πείραξε... Ήταν πάνω απ' όλα καλός άνθρωπος που βρέθηκε στο λάθος τόπο τη λάθος στιγμή... Σε αντίθεση με κάποια συνειδητά καθίκια που πέρασαν άσβεστο το μίσος στα παιδιά τους, όπως με λύπη βλέπω και εδώ...
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Συμπέρασμα: Για πολλοστή φορά αποδεικνύεις ότι όσα επίθετα τύπου "ριζοσπαστικός, ανανεωτικός, δημοκρατικός" και να κολλήσεις, παραμένεις αθαράπευτα σταλινικός...
Σου είναι αδύνατο να χωνέψεις ότι εν έτει 2010 μπορεί κάποιος να διαφωνεί πολιτικά με τον παππού του, ε;
Και μιας και μας έφερες το παράδειγμα του λουλουδά, αν ο δικός σου παππούς ήταν ταγματασφαλίτης (μικρή η διαφορά από εαμοβούλγαρος όποτε καταλαβαίνεις το πενύμα), θα τον πετούσες στην πηγάδα;

Έλα όμως που δεν ήτανε.
Οι δικοί μου παππούδες και γονείς ήτανε στην Αντίσταση.
Και είμαι περήφανος γι αυτούς.
Κάτι που δεν μπορείς να νιώσεις.
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.347
Κριτικές
1
Like
32.283
Πόντοι
8.006
Όχι.

Αλλά γιατί "ωχ";
Είναι προς ντροπήν να έχει συμμετάσχει κάποιος στην Αντίσταση κατά τη γνώμη σου;

Το "ωχ" εξεφρασε στιγμιαια εκπληξη επειδη κατα καποιον περιεργο τροπο ειχα την εντυπωση οτι ησουν κατω απο 30. Μην με ρωτησεις γιατι, δεν ξερω.
 

ElftexTP

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Ιουλ 2008
Μηνύματα
3.663
Κριτικές
22
Like
25
Πόντοι
616
Υ/γραφο: Έχει τύχει να αγοράσω κουπόνια του κκε, έτσι για τη μνήμη του παππού μου...
Και όχι, δεν θα με πέταγε στον ασβέστη, αν διαφωνούσα μαζί του - από τα ουκ ολίγα παιδιά του κανένα δεν έγινε κομμουνσιτής άλλωστε και ουδέποτε τον πείραξε... Ήταν πάνω απ' όλα καλός άνθρωπος που βρέθηκε στο λάθος τόπο τη λάθος στιγμή... Σε αντίθεση με κάποια συνειδητά καθίκια που πέρασαν άσβεστο το μίσος στα παιδιά τους, όπως με λύπη βλέπω και εδώ...

απορω πως δεν βαζεις να τον βρουν και να τον αρχισεις στις σφαλιαρες με αυτα που λεει. ειλικρινα. εμενα μου σηκωθηκε η τριχα που τα διαβασα.
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Έλα όμως που δεν ήτανε.
Οι δικοί μου παππούδες και γονείς ήτανε στην Αντίσταση.
Και είμαι περήφανος γι αυτούς.
Κάτι που δεν μπορείς να νιώσεις.

το πρόβλημα δεν είναι με αυτούς που ήτανε στην αντίσταση (άλλοι στο ΕΑμ, άλλοι στον ΕΔΕΣ, άλλοι σε μικρότερες αντιστασιακές οργανώσεις εντός πόλεων ή στην ύπαιθρο).. το πρόβλημα είναι με αυτούς οι οποίοι συνεκρότησαν τον περίφημο "Δημοκρατικό" ¨"Στρατό".. τα εισαγωγικά διότι ούτε Δημοκρατικός ήταν (ως οργάνωση προσκείμενη και ελεγχόμενη από ένα κατεξοχήν αντιδημοκρατικό κόμμα) ούτε Στρατός διότι στην πράξη ήταν μία Συμμορία..
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.347
Κριτικές
1
Like
32.283
Πόντοι
8.006
απορω πως δεν βαζεις να τον βρουν και να τον αρχισεις στις σφαλιαρες με αυτα που λεει. ειλικρινα. εμενα μου σηκωθηκε η τριχα που τα διαβασα.

Για να παρεμβω λιγο στο θεματακι, να πω οτι εχω την εντυπωση οτι κανενας μας που δεν εζησε εκεινη την εποχη απο κοντα, δεν ειναι πραγματικα σε θεση να συνειδητοποιησει ακριβως την ψυχολογια των δυο πλευρων και τα κριτηρια που καποιος επελεγε στρατοπεδο. Τα οποια ειναι μαλλον λιγο ασαφη.
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Υ/γραφο: Έχει τύχει να αγοράσω κουπόνια του κκε, έτσι για τη μνήμη του παππού μου...
Και όχι, δεν θα με πέταγε στον ασβέστη, αν διαφωνούσα μαζί του - από τα ουκ ολίγα παιδιά του κανένα δεν έγινε κομμουνσιτής άλλωστε και ουδέποτε τον πείραξε... Ήταν πάνω απ' όλα καλός άνθρωπος που βρέθηκε στο λάθος τόπο τη λάθος στιγμή... Σε αντίθεση με κάποια συνειδητά καθίκια που πέρασαν άσβεστο το μίσος στα παιδιά τους, όπως με λύπη βλέπω και εδώ...


Σωστά.
Θα έπρεπε να πούνε στα παιδιά τους πως η Μακρόνησος (όπου τους έστειλαν οι φωστήρες της εθνικοφροσύνης) ήταν οι "νέοι Παρθενώνες", κατά τον Παναγιώτη Κανελλόπουλο.
Και το βασανιστήριο με το τσουβάλι και τη γάτα μέρος της στρατιωτικής προπαίδευσης.


Υ.Γ. Και αν βέβαια με τον όρο "καθίκια" εννοείς τους γονείς μου, έλα να μου το πεις και απο κοντά. Αλλά δεν θα φταίω μετά που θα ξαναπάρεις τροφή μόνο με καλαμάκι.
Ξέρω- ξέρω, θα πεις πάλι "δεν το εννούσα έτσι, με παρεξήγησες" και τα λοιπά αδερφίστικα που με έχεις συνηθίσει.
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
το πρόβλημα δεν είναι με αυτούς που ήτανε στην αντίσταση (άλλοι στο ΕΑμ, άλλοι στον ΕΔΕΣ, άλλοι σε μικρότερες αντιστασιακές οργανώσεις εντός πόλεων ή στην ύπαιθρο).. το πρόβλημα είναι με αυτούς οι οποίοι συνεκρότησαν τον περίφημο "Δημοκρατικό" ¨"Στρατό".. τα εισαγωγικά διότι ούτε Δημοκρατικός ήταν (ως οργάνωση προσκείμενη και ελεγχόμενη από ένα κατεξοχήν αντιδημοκρατικό κόμμα) ούτε Στρατός διότι στην πράξη ήταν μία Συμμορία..

Κύριε Αβέρωφ-Τοσίτσα, αναστηθήκατε;
Και λέτε πάντα την ίδια κασέτα;
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
απορω πως δεν βαζεις να τον βρουν και να τον αρχισεις στις σφαλιαρες με αυτα που λεει. ειλικρινα. εμενα μου σηκωθηκε η τριχα που τα διαβασα.

Never dogfight with a Zero...
Αν και η φράση αυτή ειπώθηκε για τελείως διαφορετική περίπτωση, έχει απόλυτη εφαρμογή στον κυβερνοχώρο...

Έλα όμως που δεν ήτανε.
Οι δικοί μου παππούδες και γονείς ήτανε στην Αντίσταση.
Και είμαι περήφανος γι αυτούς.
Κάτι που δεν μπορείς να νιώσεις.

Για το δικό μου παππού κάνεις υπόθεση εκεί που υπάρχει πραγματικότητα...
Και αρνείσαι να κάνεις το ίδιο για τους δικούς σου...
Η αντίσταση τελείωσε το 1944...
Ό,τι έγινε μετά δεν ήταν αντίσταση.
Πέραν τούτου, συνεχίζεις να εκτίθεσαι ομολογώντας ότι η πολιτική σου τοποθέτηση δεν είναι προϊόν ελεύθερης βούλησης αλλά οικογενειακή παράδοση...
Οι δικοί σου πρέπει πάντως να ήταν εκλπηκτικοί ινστούχτορες - σου έχουν μπολιάσει μίσος απύθμενο για ο,τιδήποτε αντιτίθεται στο ιδεολογικό τους παραλήρημα.
 

Φυλήςυχος Πολίτης

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
11.773
Like
0
Πόντοι
166
Όλα αυτά περί βασανιστηρίων και εξοριών έχουν πια περάσει. Έχουμε μπει σε μια νέα εποχή πλέον και βαδίζουμε ενωμένοι ως έθνος. Δεν υπάρχουν πια θανάσιμες έχθρες παρα μόνο στο μυαλό κάποιων που τα έζησαν ή τους τα διηγήθηκαν.

Η Ελλάδα έχει άλλα προβλήματα πια να αντιμετωπίσει. Και έχουμε έλθει κατάφατσα πια με αυτά...
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Σωστά.
Θα έπρεπε να πούνε στα παιδιά τους πως η Μακρόνησος (όπου τους έστειλαν οι φωστήρες της εθνικοφροσύνης) ήταν οι "νέοι Παρθενώνες", κατά τον Παναγιώτη Κανελλόπουλο.
Και το βασανιστήριο με το τσουβάλι και τη γάτα μέρος της στρατιωτικής προπαίδευσης.

Αν κάτι με προδιάθεσε αρνητικά έναντι της αριστεράς, όταν διαμόρφωνα πολιτική άποψη, ήταν το ατελείωτο κλαψομούνιασμα...
Σηκώσατε τα όπλα κατά της πατρίδας, πήγατε να δώσετε ελληνικό έδαφος σε εχθρικό κράτος, διαπράξατε τα 1002 εγκλήματα κατά αμάχων που είχαν άλλη άποψη από εσάς, στείλατε την ελλάδα χρόνια πίσω και περιμένατε ότι μετά δεν θα έτρεχε τίποτα και θα μπρούσατε να συνεχίσετε την εθνοκτόνο δράση σας;
Ότι δεν θα υπήρχαν συνέπειες και τιμωρία;
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom