Νέα

Εφορευτική επιτροπή

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα jo145
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 1K
  • Εμφανίσεις 52K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Εφορευτική επιτροπή Σας εχουν καλεσει ? Πηγατε ?

  • Με καλεσαν και πηγα

    Ψήφοι: 44 27,7%
  • Με καλεσαν ΔΕΝ πηγα και δεν εγινε τιποτα

    Ψήφοι: 47 29,6%
  • Δεν πηγα και ειχα κυρωσεις (πειτε τι )

    Ψήφοι: 4 2,5%
  • Δεν με καλεσαν ποτε

    Ψήφοι: 64 40,3%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    159

Επισκέπτης
Ξέρεις, ο φοβερότερος βασανιστής της Μακρονήσου -είχε δείρει και τον πατέρα μου- ήταν ο διαβόητος Γιάννης Κατσιμίχας (θείος του Χάρη και του Πάνου, αν και δεν έχει καμμιά ιδιαίτερη σημασία αυτό), ανανήψας παλιός αξιωματικός του Δημοκρατικού Στρατού στην Πελοπόννησο.
Ο οποίος μετά διετέλεσε μπράβος σε μπουζουξίδικα και τραγουδιστής.
Όποιο τραγούδι του γούσταρε, κόλλαγε το μπιστόλι στη μούρη του συνθέτη και μετά αν ήθελε ας μην του το έδινε να το πει!
Είναι αυτός που έχει πει σε πρώτη εκτέλεση τα "Κόκκινα Τριαντάφυλλα" του Βασίλη Καραπατάκη, που -πολύ αργότερα- ξαναείπαν τα Παιδιά απο την Πάτρα.
Φοβερες ιστοριες,φοβερες εποχες.

Θελουμε δεν θελουμε η Ελλαδα ΑΚΟΜΗ ειναι,οχι κολλημενη βεβαια,αλλα σιγουρα εν μερει ΠΡΟΙΟΝ να το πω ετσι της δεκαετιας του '40...

Και ειναι ο ερχομος των μεταναστων που αλλοιωνει την ελληνικη κοινωνια(και κυριως:την εργατικη ταξη)αρα και την ιστορια που η κοινωνια αυτη κουβαλα...
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Εξακολουθώ να έχω την απορία...
Τί περίμεναν οι κκδες μετά την ήττα;
Ότι δεν θα έτρεχε τίποτα και θα συνέχισαν τη δράση τους έτσι απλά;
Πάντως είναι γεγονός ότι τα καθάρματα έφυγαν έξω, τα μουνόπανα "ανένηψαν" και οι συνήθως αγνοί έφαγαν την πούτσα...

Σαν να λέμε:
Τι περίμεναν οι Αγγλογάλλοι μετά την ταπείνωση της Γερμανίας στον πρώτο πόλεμο;
Και με το σκεπτικό του χασοδίκη ....νομιμοποιούμε τον Χίτλερ.
Τέλεια!
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Σαν να λέμε:
Τι περίμεναν οι Αγγλογάλλοι μετά την ταπείνωση της Γερμανίας στον πρώτο πόλεμο;
Και με το σκεπτικό του χασοδίκη ....νομιμοποιούμε τον Χίτλερ.
Τέλεια!

Όχι, δεν μπορεί να είσαι ΤΟΣΟ μαλακας, αδαής και ανιστόρητος...
Κάποιο κάθος έχει γίνει...


Υ/γραφο: Και για να χουμε καλό ρώτημα: Μετά τον εμφύλιο, τί έπρεπε να γίνει με πρώην μαχητές του δσε, μέλη του κκ και τα λοιπά;
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Φοβερες ιστοριες,φοβερες εποχες.

Θελουμε δεν θελουμε η Ελλαδα ΑΚΟΜΗ ειναι,οχι κολλημενη βεβαια,αλλα σιγουρα εν μερει ΠΡΟΙΟΝ να το πω ετσι της δεκαετιας του '40...

Και ειναι ο ερχομος των μεταναστων που αλλοιωνει την ελληνικη κοινωνια(και κυριως:την εργατικη ταξη)αρα και την ιστορια που η κοινωνια αυτη κουβαλα...

Το μόνο που κατάλαβε ο ίσιος απ αυτό που είπα για τον Κατσιμίχα είναι οτι επρόκειτο για ανανήψαντα κομμουνιστή, άρα με αριστερό DNA (κανείς δεν ξεγελάει το γερακίσιο μάτι του ίσιου), άρα ...εγκληματίας.
Δηλαδή, πάρ' το αυγό και κούρευτο με τη δεξιά και με τα καρκινώματα που έχει στο κεφάλι της.
Δες τον Κακλαμάνη: Έχει το θράσος να μιλάει για "ποιότητα ζωής" στα φυλλάδιά του.
 

Επισκέπτης
Το μόνο που κατάλαβε ο ίσιος απ αυτό που είπα για τον Κατσιμίχα είναι οτι επρόκειτο για ανανήψαντα κομμουνιστή, άρα με αριστερό DNA (κανείς δεν ξεγελάει το γερακίσιο μάτι του ίσιου), άρα ...εγκληματίας.
Υπηρξε μια συζητησουλα σχετικη το καλοκαιρι...οπου ο κυριος ισιος παρεα με τον στριτουωκερ,ισχυριστηκαν οτι απαξ κομμουνιστης/αριστερος κλπ., η ιδεολογικη ταυτοτητα παραμενει ΑΚΟΜΗ και αν ειναι κανεις δοσιλογος των Γερμανων...

Βεβαιως οταν τους υπενθυμισα με παραδειγματα την μοιρα απο την μια μερια των δοσιλογων και απο την αλλη των αντιστασιακων στην εμφυλιακη και μετεμφυλιακη Ελλαδα επεσαν μουγκες και πιθανοτατα βγηκαν και κατι σπυρια...
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Υπηρξε μια συζητησουλα σχετικη το καλοκαιρι...οπου ο κυριος ισιος παρεα με τον στριτουωκερ,ισχυριστηκαν οτι απαξ κομμουνιστης/αριστερος κλπ., η ιδεολογικη ταυτοτητα παραμενει ΑΚΟΜΗ και αν ειναι κανεις δοσιλογος των Γερμανων...

Βεβαιως οταν τους υπενθυμισα με παραδειγματα την μοιρα απο την μια μερια των δοσιλογων και απο την αλλη των αντιστασιακων στην εμφυλιακη και μετεμφυλιακη Ελλαδα επεσαν μουγκες και πιθανοτατα βγηκαν και κατι σπυρια...

Γιατί, τώρα δεν έπεσε μούγκα που τον ρώτησα για το βασιλιά που την κοπάνησε μαζί με τα αποθέματα χρυσού της χώρας;  :)
 

kosnik26

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Σεπ 2009
Μηνύματα
49.263
Like
20
Πόντοι
366
λοιπόν, έψαξα στον εκλογικό νόμο να δω αν προβλέπονται κυρώσεις για τα μέλα της εφορευτικής που δεν προσέρχονται και δεν υπάρχει τίποτα τέτοιο.

το μόνο που αναφέρεται είναι αυτό:

Τίτλος Αρθρου
(Αρθρο 51 Πρ. Δ. 353/1993) Διορισμός εφορευτικών επιτροπών
7. Τα μέλη των  εφορευτικών  επιτροπών είναι υποχρεωμένα να εκτελούν τα καθήκοντά τους ανεξαρτήτως αν ειδοποιήθηκαν εγκαίρως". 



Επίσης προβλέπεται αυτό:

Τίτλος Αρθρου
(Αρθρο 53 Πρ. δ. 265/1989) Αναπλήρωση μελών εφορευτικών επιτροπών
Λήμματα
Μέλη εφορευτικών επιτροπών ,Αναπλήρωση
________________________________________
Κείμενο Αρθρου
1. Εάν μέλη της εφορευτικής  επιτροπής  δεν προσέλθουν να εκπληρώσουν τα καθήκοντά τους γιατί απουσιάζουν ή κωλύονται ή για οποιαδήποτε άλλη αιτία, αναπληρώνονται από τα αναπληρωματικά μέλη. Εάν η αναπλήρωση είναι αδύνατη για τους ίδιους λόγους, η εκλογή διεξάγεται μόνο από τα παρόντα μέλη της  εφορευτικής  επιτροπής , καθώς και από μόνο τον πρόεδρό της, αντιπρόσωπο της δικαστικής αρχής.



Πρόβλεψη για κυρώσεις έχει ο εκλογικός νόμος σε σχέση με τους δημοσίους υπαλλήλους, αστυνομικούς κτλ. που δεν εκτελούν τα εκάστοτε καθήκοντά που τους έχουν ανατεθεί(αυτοί διώκονται ποινικά για απείθια, τιμωρούνται με πρόστιμα κ.ο.κ.)



ΣΥΝΕΠΩΣ:αν δεν θες να πας, γραψ' τους στα @@ σου και όπως προείπα, αν πέσεις στην περίπτωση που δεν έχει εμφανιστεί κανένα μέλος, πιθανόν να σε αναζητήσουν (και πάλι ψιλοχλωμό μου φαίνεται, εξαρτάται όμως αποκλειστικά από τον δικαστικό αντιπρόσωπο που θα σου τύχει)

πάντως είναι κρίμα για αυτούς που θα πάνε και θα φάνε το λούκι, ενώ αν είστε πολλοί μπορείται να εναλλάσσεστε στα καθήκοντά σας αλλά και να παρίσταστε εκ περιτροπής ώστε να ξεκουράζεστε.
 

Επισκέπτης
Δες τον Κακλαμάνη: Έχει το θράσος να μιλάει για "ποιότητα ζωής" στα φυλλάδιά του.

παρακολουθείτε ΑΛΤΕΡ?
το αλλο που ειπε ο κ. Κακλαμανης για τα κομματικά περίπτερα (ποιων κομμάτων αραγε  :2funny:) που συγκαλύπτουν την παράνομη δράση των λαθρομεταναστών στα προπύλαια με την δικαιολογια οτι ειναι........ πανεπιστημιακο ασυλο (αν ειναι δυνατο) το πεζοδρομιο, το ακούσατε? ή σας διέφυγε?
 

alexm4n

Τιμημένος
Εγγρ.
13 Αυγ 2009
Μηνύματα
9.036
Κριτικές
61
Like
14
Πόντοι
1.366
αχ ρε τζο ξεχασες την βασικοτερη επιλογη
με καλεσαν, πήγα και πληρωθηκα γι'αυτο  :grin: :grin: :grin: (χασοδικης γαρ!) :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
 

Επισκέπτης
Γιατί, τώρα δεν έπεσε μούγκα που τον ρώτησα για το βασιλιά που την κοπάνησε μαζί με τα αποθέματα χρυσού της χώρας;  :)
Ελα ρε συ ισιε,γκουγκλαρε το λιγουλακι το θεμα...στο κατω της γραφης ηταν νομιμος υπατος αρχων της χωρας ο Γεωργιος...και τι εγινε αν εστησε παρεα με τον Μεταξα την 4/8?
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
παρακολουθείτε ΑΛΤΕΡ?
το αλλο που ειπε ο κ. Κακλαμανης για τα κομματικά περίπτερα (ποιων κομμάτων αραγε  :2funny:) που συγκαλύπτουν την παράνομη δράση των λαθρομεταναστών στα προπύλαια με την δικαιολογια οτι ειναι........ πανεπιστημιακο ασυλο (αν ειναι δυνατο) το πεζοδρομιο, το ακούσατε? ή σας διέφυγε?

Δεν μπορεί.
Ο ίδιος ο Νικήτας Κακλαμάνης μας κάνει την τιμή και συμμετέχει στο φόρουμ του μπου.
Η ίδια υστερία, που φανερώνει τα ίδια ...χούγια, λέμε!    :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
 

Επισκέπτης
Δεν μπορεί.
Ο ίδιος ο Νικήτας Κακλαμάνης μας κάνει την τιμή και συμμετέχει στο φόρουμ του μπου.
Η ίδια υστερία, που φανερώνει τα ίδια ...χούγια, λέμε!    :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:

μη βιάζεστε τόσο πολύ να τον αμαυρώσετε! "δικιά σας" είναι  :2funny:

για τη δήλωση του που ανέφερα πρίν, προφανως επιθυμείτε  να αποφύγετε τον σχολιασμό της... σεις ο αδεκαστος κριτης των παντων? ο κατακαίων μετα του πυρρινου λογου σας κάθε υποκριτή?

κοιτα  κατι πραγματα βρε παιδάκι μου... συμπτωσεις? δε νομιζω....
 
OP
OP
jo145

jo145

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Ιουν 2010
Μηνύματα
18.417
Κριτικές
69
Like
19
Πόντοι
1.246
kosnik26
Ξερω απο λουκια , εχω μεινει μονος οπως σου ειπα

Καλα οτι ειναι θεμα το που θα πεσεις ειναι , εγω κοιταω την ακραια περιπτωση

Πεφτεις στον ποιο αυστηρο ( ας μη πω μαλακα ) σου κανει μυνηση ( αν μπορει )
πας στο δικαστηριο και λες δεν πηγα γιατι ηθελα να παω στις πουτανες ( γιατι νομιζατε οτι ρωταω  δηλαδι  :2funny: :2funny: )

Καταδικαζεσαι δικαιως γιατι φταις , αφησες την χωρα στο ελεος της και πηγες να γαμησεις
Τι πληρωνεις ? 10 ευρω ? 100 ? 20000 ? τιποτα ?
30 μερες (κατι) με αναστολη που ειπε και ο αλεξανδρος προχθες...
ΤΙ ?

(ρητορικο ειναι το ερωτημα , κατα πασα πιθανοτητα δεν ξερει κανεις την απαντηση , απλα θελω να μαθω και ποσοι εχουν την ιδια απορια μαζι μου )

alexm4n
Δε τους παιζουμε αυτους  :P
 

kosnik26

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Σεπ 2009
Μηνύματα
49.263
Like
20
Πόντοι
366
kosnik26
Ξερω απο λουκια , εχω μεινει μονος οπως σου ειπα

Καλα οτι ειναι θεμα το που θα πεσεις ειναι , εγω κοιταω την ακραια περιπτωση

Πεφτεις στον ποιο αυστηρο ( ας μη πω μαλακα ) σου κανει μυνηση ( αν μπορει )
πας στο δικαστηριο και λες δεν πηγα γιατι ηθελα να παω στις πουτανες ( γιατι νομιζατε οτι ρωταω  δηλαδι  :2funny: :2funny: )

Καταδικαζεσαι δικαιως γιατι φταις , αφησες την χωρα στο ελεος της και πηγες να γαμησεις
Τι πληρωνεις ? 10 ευρω ? 100 ? 20000 ?



alexm4n
Δε τους παιζουμε αυτους  :P

πλάκα μου κάνεις?΄σου έγραψα και παραπάνω ότι δεν μπορεί κανείς να σου κάνει ΤΙΠΟΤΑ.

ξαναδιάβασε το προηγούμενο ποστάρισμα με προσοχή και δεν θα έχεις καμ΄λια απορία.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.347
Κριτικές
1
Like
32.283
Πόντοι
8.006
Πες το περιεργεια .. πες το κολημα , μες το μαλακια ...
θελω να μαθω τι παιζει γιατι να μας δουλευουν δηλαδις ? γιατι οι μπατσοι λενε οτι ειναι υποχρεωτικο να πας να ψηφησεις ενω δεν ειναι

Τζο λεβεντη μου, εγω παλι επειδη ξαναειπες το ιδιο για την αστυνομια και εξακολουθεις να εισαι αδικος μαζι τους, θα σου πω οτι πολυ καλα σου ειπανε οτι ειναι υποχρεωτικο. Το να μην ψηφισεις, είναι τυπικά τουλάχιστον ΠΟΙΝΙΚΟ ΑΔΙΚΗΜΑ (άλλο αν στην πραξη για λογους επιεικειας οι εισαγγελιες δεν ασχολουνται). Ομως, αν ενας αστυνομικος σου πει "μην πας να ψηφισεις", διαπραττει και ο ιδιος ποινικο αδικημα, που ειναι "παροτρυνση προς τελεση αδικηματος". Καλυφθηκες? Φιλικά παντα.
 
OP
OP
jo145

jo145

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Ιουν 2010
Μηνύματα
18.417
Κριτικές
69
Like
19
Πόντοι
1.246
Το διαβασα ευχαριστω για τον χρονο σου .

το χαρτι που μου στειλαν παντως ειναι απισημο με σφραγιδα εισαγγελεα και λεει για κυρωσεις ,( κατσε παω να το φερω )

ΑΡΑ μας δουλευουν επισημος

επισης στο πρωτο θεμα ο αλεξανδρος μιλουσε για 30 μερες ( κατι ) με ανανστολη , σε μια περιπτωση  :think:
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.347
Κριτικές
1
Like
32.283
Πόντοι
8.006
φιλε εγω αν μου το εκαναν αυτο , θα πηγαινα στο δημαρχειο θα αρχιζα τις παναγιες στους μαλακες τους υπαλληλους που κοιμουνται και με εβαλαν για 2η φορα , και φυσικα ΔΕΝ  θα πηγαινα και θα τους εκανα και μηνυση
;)

Hello, το Δημαρχείο δεν εχει καμια σχεση. Η γραμματεια του Πρωτοδικειου οριζει τα μελη των εφορευτικων. Ακομη με αυτο το θεμα βλεπω ασχολουμαστε. Μαλλον ειναι πιασαρικο.
 

kosnik26

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Σεπ 2009
Μηνύματα
49.263
Like
20
Πόντοι
366
Το διαβασα ευχαριστω για τον χρονο σου .

το χαρτι που μου στειλαν παντως ειναι απισημο με σφραγιδα εισαγγελεα και λεει για κυρωσεις ,( κατσε παω να το φερω )

ΑΡΑ μας δουλευουν επισημος

επισης στο πρωτο θεμα ο αλεξανδρος μιλουσε για 30 μερες ( κατι ) με ανανστολη , σε μια περιπτωση  :think:

στείλε τους νόμους που γράφει το χαρτί, γιατί αν το έγραψαν από την εισαγγελία τότε εγώ ερεύνησα το ζήτημα πλημμελώς...
 
OP
OP
jo145

jo145

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Ιουν 2010
Μηνύματα
18.417
Κριτικές
69
Like
19
Πόντοι
1.246

Κατα φωνη  :2funny:

Ναι ρε τα ειπαμε , ασε τους μπατσους το χαρτι μου λεει για κυρωσεις ενω δεν υπαρχουν απ οτι φαινετε ?


( Ξερω οτι δεν προκειτε να βγαλω ακρη παιδια , δε τρελενομαι κιολας  μη προσπαθητε να με πεισετε για κατι απλα απορω σε τι χωρα ζω και θιελω να δω ποσοι αλλοι εχουν την ιδια απορια )
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.347
Κριτικές
1
Like
32.283
Πόντοι
8.006
Κατα φωνη  :2funny:

Ναι ρε τα ειπαμε , ασε τους μπατσους το χαρτι μου λεει για κυρωσεις ενω δεν υπαρχουν απ οτι φαινετε ?


( Ξερω οτι δεν προκειτε να βγαλω ακρη παιδια , δε τρελενομαι κιολας  μη προσπαθητε να με πεισετε για κατι απλα απορω σε τι χωρα ζω και θιελω να δω ποσοι αλλοι εχουν την ιδια απορια )

Δεν με κουραζεις, αν ηταν να κουραζομαι με τετοια, θα ειχα αλλαξει δουλεια. Απο περιεργεια παντως πες μου τι κυρωσεις γραφει το χαρτι. Υποθετω οτι θα αναφερει την περιπτωση ποινικης διωξης για παρακωλυση ψηφοφοριας. Τιποτα αλλο?
 

Stories

Νέο!

Stories

Δεν υπάρχει καμία ιστορία αυτή τη στιγμή. Δημιούργησε μία! (click + στο avatar).
Top Bottom