Νέα

Δολοφονία 16χρονου στο Πέραμα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα ioannisdebu
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 186
  • Εμφανίσεις 9K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Matt LeBlanc

Ανώτερος
Εγγρ.
19 Ιουλ 2007
Μηνύματα
4.505
Κριτικές
21
Like
6.898
Πόντοι
8.345
δρυος πεσουσης , πας ανηρ ξηλευεται .... οι ανακριτες και τα δικαστηρια κανουν μηνες να βγαλουν την αληθεια κι εμεις εδω βγαλαμε ηδη αξιολογηση ...
ναι αλλα στην περιπτωση του πιλοτου,η ετυμηγορια του bou για την ενοχη του,ειχε βγει απολυτα σωστη...:2funny:
 

CrazyPussyLicker

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Ιαν 2017
Μηνύματα
666
Like
2.079
Πόντοι
446
Δεν εισαι νομικος, μαλιστα. Ειλικρινης.
Μπορεις τότε να μου εξηγησεις απο πού πηγαζει η γνωση σου περι "κατηγοριων ανηλικων", περι προφυλακισεων σε περιπτωση "σωρειας κακουργηματων" και περι "ειδικων ιδρυματων φυλαξης" μεχρι να γινει το δικαστηριο? Ρωτω απολυτως σοβαρα.
Δεν καταλαβαίνω το λόγο που δίνω εξετάσεις νομικής αλλά ας τα εξηγήσω όσα είπα.
Κατηγορίες ανηλίκων. Δωσιδικία ανήλικου 10 ετών με ενός 17 ετών, δεν είναι ίδια όταν δικάζεται.
Τα ιδρύματα που ανέφερα αφορούν στον έλεγχο του ανήλικου από ειδικό που τον αναλαμβάνει. Πως γίνεται στους ενήλικους πχ σε ναρκομανείς να παρακολουθουν προγράμματα απεξάρτησης σε αναστολή ποινής, περιοριστικών όρων κλπ? Ε κάπως έτσι και οι ανήλικοι παρακολουθούνται.
Σωρεία κακουργημάτων, θες λάθος έκφραση? Μπορεί.
Προφυλάκιση ανηλίκου? Έχω δει μια φορά μόνο και δεν μπορώ να πω ουτε το λόγο ουτε το όνομα για προφανή λόγο. Και επειδή προσβλήθηκε απο το δικηγόρο, έγινε έφεση και υπόμνημα κατευθείαν.
Το πως πηγάζει η γνώση μου σε αυτά.
Αντιγραφή αποφάσεων.
Πως και που , δε χρειάζεται να πω.
Κι αν πρέπει να απαντήσω σε κάτι ακόμα, θα απαντήσω στο ότι δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το σκεπτικό σε ίδιες υποθέσεις με ίδιους νόμους, διαφέρει και βγάζει διαφορετικά αποτελέσματα. Ίσως επειδή απλά δε σπούδασα νομική.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.322
Κριτικές
1
Like
32.266
Πόντοι
8.006
Δεν καταλαβαίνω το λόγο που δίνω εξετάσεις νομικής αλλά ας τα εξηγήσω όσα είπα.
Κατηγορίες ανηλίκων. Δωσιδικία ανήλικου 10 ετών με ενός 17 ετών, δεν είναι ίδια όταν δικάζεται.
Τα ιδρύματα που ανέφερα αφορούν στον έλεγχο του ανήλικου από ειδικό που τον αναλαμβάνει. Πως γίνεται στους ενήλικους πχ σε ναρκομανείς να παρακολουθουν προγράμματα απεξάρτησης σε αναστολή ποινής, περιοριστικών όρων κλπ? Ε κάπως έτσι και οι ανήλικοι παρακολουθούνται.
Σωρεία κακουργημάτων, θες λάθος έκφραση? Μπορεί.
Προφυλάκιση ανηλίκου? Έχω δει μια φορά μόνο και δεν μπορώ να πω ουτε το λόγο ουτε το όνομα για προφανή λόγο. Και επειδή προσβλήθηκε απο το δικηγόρο, έγινε έφεση και υπόμνημα κατευθείαν.
Το πως πηγάζει η γνώση μου σε αυτά.
Αντιγραφή αποφάσεων.
Πως και που , δε χρειάζεται να πω.
Κι αν πρέπει να απαντήσω σε κάτι ακόμα, θα απαντήσω στο ότι δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το σκεπτικό σε ίδιες υποθέσεις με ίδιους νόμους, διαφέρει και βγάζει διαφορετικά αποτελέσματα. Ίσως επειδή απλά δε σπούδασα νομική.
Οχι, φυσικα θα δωσεις εξετασεις νομικης, οταν κάνεις νομικά σχολια και μαλιστα απεναντι σε δικηγορο. Εγω ας πουμε δεν θα τολμουσα να μιλησω περι ιατρικης σε εναν γιατρο και να του λεω τι ισχυει.
Αντιγραφη αποφασεων, μαλιστα. Εργαζεσαι λοιπον προφανως ως αντιγραφεας σε καποιο νομικο περιοδικο. Και απο εκει εμαθες καποια πραγματα.
Ναι, προφανως δεν μπορεις να καταλαβεις την διαφορετικοτητα επειδη δεν το εχεις σπουδασει. Δεν ειναι κακο.
Καλως παμε παρακατω, δεν θελω κατι αλλο.
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Φτάσαμε σε σημείο να κάνανε μια φορά σωστή δουλειά και να τους φυλάκισαν
Πότε εγινε αυτο?
 

Κουνουπίδι

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Αυγ 2014
Μηνύματα
280
Κριτικές
5
Like
885
Πόντοι
361
Δολος δεν υπήρχε. Οταν καποιος αναπτύσσει ταχύτητα με ενα οχημα 1000 κιλων και έρχεται πανω σου γίνεται αυτομάτως όπλο. Οι σφαίρες τον χτύπησαν απο απόσταση 2 με 3 μέτρων.
 

CrazyPussyLicker

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Ιαν 2017
Μηνύματα
666
Like
2.079
Πόντοι
446
Οχι, φυσικα θα δωσεις εξετασεις νομικης, οταν κάνεις νομικά σχολια και μαλιστα απεναντι σε δικηγορο. Εγω ας πουμε δεν θα τολμουσα να μιλησω περι ιατρικης σε εναν γιατρο και να του λεω τι ισχυει.
Αντιγραφη αποφασεων, μαλιστα. Εργαζεσαι λοιπον προφανως ως αντιγραφεας σε καποιο νομικο περιοδικο. Και απο εκει εμαθες καποια πραγματα.
Ναι, προφανως δεν μπορεις να καταλαβεις την διαφορετικοτητα επειδη δεν το εχεις σπουδασει. Δεν ειναι κακο.
Καλως παμε παρακατω, δεν θελω κατι αλλο.
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:


Πότε εγινε αυτο?
Η αλήθεια είναι ότι κάτω των 14 ετών δεν ξέρω ανήλικο να έχει φυλακιστεί. Πάνω των 14 ετών ξέρω να έχουν φυλακιστεί.
Επίσης ξέρω για πολλούς ανήλικους που τους οριστηκε επιβλέπων παρατηρητής (ή κάπως έτσι) εως τη δίκη. Και μιλάω για φυλακιση και μόνο, ύστερα από δίκη.
Μιας και είσαι δικηγόρος και η ερώτησή μου ασφαλώς και δεν είναι ειρωνική ή επιθετική ή ο,τι άλλο κακό μπορεί να θεωρηθεί, μπορείς να μας ενημερώσεις τι ισχύει χονδρικά στις περιπτώσεις κακουργημάτων από ανήλικους?
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.322
Κριτικές
1
Like
32.266
Πόντοι
8.006
Η αλήθεια είναι ότι κάτω των 14 ετών δεν ξέρω ανήλικο να έχει φυλακιστεί. Πάνω των 14 ετών ξέρω να έχουν φυλακιστεί.
Επίσης ξέρω για πολλούς ανήλικους που τους οριστηκε επιβλέπων παρατηρητής (ή κάπως έτσι) εως τη δίκη. Και μιλάω για φυλακιση και μόνο, ύστερα από δίκη.
Μιας και είσαι δικηγόρος και η ερώτησή μου ασφαλώς και δεν είναι ειρωνική ή επιθετική ή ο,τι άλλο κακό μπορεί να θεωρηθεί, μπορείς να μας ενημερώσεις τι ισχύει χονδρικά στις περιπτώσεις κακουργημάτων από ανήλικους?
Απο 15 και πανω μπορει να επιβληθει φυλακιση για κακουργηματα. Οντως.

Γνωριζω περιπτωση ανηλικου γυφτου 16 ετων, που σκοτωσε εναν παππου για να τον ληστεψει, σπαζοντας του το κεφαλι με την μαγκουρα του παππου.
Εφαγε 14 χρονια φυλακη.
Αλλά δεν ειχε προφυλακισθει, βεβαιως.

Εγω γι αυτο επέμενα τοσο πολυ στην "προφυλακιση", που δεν προβλεπεται.
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Δολος δεν υπήρχε. Οταν καποιος αναπτύσσει ταχύτητα με ενα οχημα 1000 κιλων και έρχεται πανω σου γίνεται αυτομάτως όπλο. Οι σφαίρες τον χτύπησαν απο απόσταση 2 με 3 μέτρων.
Οι αστυνομικοι δεν θα πανε καν σε δίκη. Θα απαλλαγούν με βούλευμα.
 

CrazyPussyLicker

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Ιαν 2017
Μηνύματα
666
Like
2.079
Πόντοι
446
Εγω γι αυτο επέμενα τοσο πολυ στην "προφυλακιση", που δεν προβλεπεται.
Άρα στο θέμα "προφυλακιση ανηλίκου" πάσχω, που απάντησα σε εσενα.
Γιατί στο θέμα φυλάκιση που απάντησα αρχικά στο φίλο που ρώτησε, συμφωνούμε από οσο κατάλαβα.
Μια τελευταία ερώτηση, αν ξέρεις, που λογικά ξέρεις.
Υπάρχει επιτήρηση ανηλίκου πριν γίνει δίκη ή μόνο μετά?

Και κάτι στο οποίο πιστεύω οτι θα έπρεπε να έχει συμβεί στο συγκεκριμένο γεγονός. Εκτός αν γίνει στην πορεία.
Σε αυτές τις περιπτώσεις δεν απαγγέλονται κατηγορίες και στους γονείς περί εποπτείας?
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.322
Κριτικές
1
Like
32.266
Πόντοι
8.006
Άρα στο θέμα "προφυλακιση ανηλίκου" πάσχω, που απάντησα σε εσενα.
Γιατί στο θέμα φυλάκιση που απάντησα αρχικά στο φίλο που ρώτησε, συμφωνούμε από οσο κατάλαβα.
Μια τελευταία ερώτηση, αν ξέρεις, που λογικά ξέρεις.
Υπάρχει επιτήρηση ανηλίκου πριν γίνει δίκη ή μόνο μετά?

Και κάτι στο οποίο πιστεύω οτι θα έπρεπε να έχει συμβεί στο συγκεκριμένο γεγονός. Εκτός αν γίνει στην πορεία.
Σε αυτές τις περιπτώσεις δεν απαγγέλονται κατηγορίες και στους γονείς περί εποπτείας?
Περιοριστικοι οροι μπορουν να μπουν.
Κατα κανονα ναι, απαγγελλονται κατηγοριες και στους γονεις
 

CrazyPussyLicker

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Ιαν 2017
Μηνύματα
666
Like
2.079
Πόντοι
446
Κατα κανόνα άρα μπορούν και να μην απαγγείλουν τώρα για να μην καεί το σύμπαν.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.322
Κριτικές
1
Like
32.266
Πόντοι
8.006
Κατα κανόνα άρα μπορούν και να μην απαγγείλουν τώρα για να μην καεί το σύμπαν.
Ε καλα, μπορει να γινει και αργοτερα
Και μην μπερδευεσαι, οι γυφτοι δεν μπορουν να καψουν το συμπαν
 

CrazyPussyLicker

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Ιαν 2017
Μηνύματα
666
Like
2.079
Πόντοι
446
Ε καλα, μπορει να γινει και αργοτερα
Και μην μπερδευεσαι, οι γυφτοι δεν μπορουν να καψουν το συμπαν
Οι γύφτοι όχι. Μόνο κανένα λάστιχο στην Ε.Ο.
Αλλά πολλά κολλητιλίκια βλέπω πάνε να πιάσουν με το γεγονός κάτι Τζανακοπουλαίοι και το τραβάνε απο δώ, το τραβάνε απο κει και δεν ξέρεις ποτέ μην ξυπνήσουν τα παιδιά τους τα γνωστά.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.322
Κριτικές
1
Like
32.266
Πόντοι
8.006
Οι γύφτοι όχι. Μόνο κανένα λάστιχο στην Ε.Ο.
Αλλά πολλά κολλητιλίκια βλέπω πάνε να πιάσουν με το γεγονός κάτι Τζανακοπουλαίοι και το τραβάνε απο δώ, το τραβάνε απο κει και δεν ξέρεις ποτέ μην ξυπνήσουν τα παιδιά τους τα γνωστά.
Τι να κανουν μωρε κι αυτοι, πανε και ξεφτιλιζονται μπας και βρουνε καμια ψηφο, μιλαμε για εμετο
 
Εγγρ.
26 Μαρ 2012
Μηνύματα
11.804
Like
14.583
Πόντοι
3.656
εγω θεωρω πως τα συγκεκριμενα μπατσονια αυθαιρετησαν και σκοτωσαν εναν ανθρωπο ενω μπορουσαν να το ειχαν αποφυγει
κι εγώ θεωρώ πως η Αριστερά πρέπει να λέει την Αλήθεια, ο σκοπός δεν αγιάζει τα μέσα. Ο Τύπος που έχει δύο παιδιά και είναι γκαστρωμένη η γυναίκα του στο τρίτο, ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΜΑΛΑΚΙΕΣ. Ακόμα κι αν έκλεβε το αμάξι, θα έπρεπε να μην τρέχει σαν το διάβολο, γιατί κινδύνευε να σκοτωθεί. Τα παιδιά του θα μεγαλώσουν χωρίς πατέρα, γεμάτα μίσος για την Αστυνομία και το Κράτος. Μακάρι να βγω λάθος, αλλά με αυτή την προιστορία μάλλον θα μπλέξουν από πολύ νωρίς και πολύ άσχημα. Και δεν σε είδα να έχεις την ίδια ευαισθησία για τη γυναίκα που σκότωσαν με αμάξι, πριν λίγο καιρό. Αν έκανες τέτοια ανάρτηση, δώσε λινκ και σου ζητάω συγνώμη. Έχουν κατακλέψει τα καλώδια από τα φωτοβολταικά πάρκα, κλέβουν αυτοκίνητα κι αφού κάνουν τις βρωμοδουλειές τους τα πάνε στο Σκιστό και τους βάζουν φωτιά για να εξαφανίσουν τα στοιχεία. ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ πως αυτά είναι αμάξια μεροκαματιάρηδων που δεν μπορούν να αγοράσουν άλλο
 
Εγγρ.
26 Μαρ 2012
Μηνύματα
11.804
Like
14.583
Πόντοι
3.656
Τύποι αν καμια μερα βαρεθουν να ακουν τις παπαριες σας οι αστυνομικοί και τους χρειαστείτε, μην απορείτε και τους κατηγορείτε αν σας γράψουν στα αρχιδια τους. Φτάσαμε σε σημείο να κάνανε μια φορά σωστή δουλειά και να τους φυλάκισαν
το λάικ το έβαλα για την νοοτροπία που θα αποκτήσουν οι Αστυνομικοί αν οι συνάδελφοι καταδικαστούν. Ωστόσο δεν φυλακίστηκαν, λάθος κάνεις
 
Εγγρ.
26 Μαρ 2012
Μηνύματα
11.804
Like
14.583
Πόντοι
3.656
Περιοριστικοι οροι μπορουν να μπουν.
Κατα κανονα ναι, απαγγελλονται κατηγοριες και στους γονεις
Ποια είναι η αίσθησή σου Άλεξ; θα απαγγελθούν κατηγορίες στου γονείς του ανήλικου, ή το Κράτος θα το κάνει γαργάρα;
 

agronnn1991

Μέλος
Εγγρ.
11 Οκτ 2021
Μηνύματα
737
Like
592
Πόντοι
86
νεα δημοκρατια ψηφιζουν οι τσιγγανοι,,κοιμουνται με τις εικονες αγκαλια..λογικο ειναι η κυβερνηση να τους χαιδευει..αλλωστε η νεα δημοκρατια τους εδωσε ιθαγενεια και επιδοματα..
 
Εγγρ.
26 Μαρ 2012
Μηνύματα
11.804
Like
14.583
Πόντοι
3.656
εγω θεωρω πως τα συγκεκριμενα μπατσονια αυθαιρετησαν και σκοτωσαν εναν ανθρωπο ενω μπορουσαν να το ειχαν αποφυγει
και πάλι πάντως, άσχετα με την αυθαιρεσία των Αστυνομικών (συμπέρασμα απόλυτα αυθαίρετο, πραγματικά όμως δικό σου, αφού δεν γνωρίζεις ούτε τα στοιχεία της ανάκρισης, ούτε τους σχετικούς Νόμους) δεν απάντησες επί της ουσίας όσων ρώτησα. Επανέρχομαι λοιπόν. Ποιά κίνητρα έχεις και έγραψες ψευδή ηλικία, δεν ανέφερες πως στο προφίλ του το θύμα είχε φωτογραφία με κοντόκανη καραμπίνα, κι ότι αντί να ελέγξεις (ρωτώντας κάποιο Δικηγόρο ας πούμε) αν η απόφαση έχει βγει βάσει των στοιχείων σχετικά με την προφυλάκιση ΟΠΟΙΟΥΔΗΠΟΤΕ ΑΤΟΜΟΥ, επικαλείσαι το συναίσθημα; πότε έχει βοηθήσει σε κάποια Δίκη;
 

agronnn1991

Μέλος
Εγγρ.
11 Οκτ 2021
Μηνύματα
737
Like
592
Πόντοι
86
Ότι συζητάμε ακόμα για πράγματα που είναι αυτονόητα σε όλον τον υπόλοιπο κόσμο με ξεπερνά. Πόσο μάλλον για Ρομά που είναι στην κυριολεξία παρασιτα. Και μην μου αρχίσει κανεις τις ανθρώπινες εξαγγελίες
ψηφοφοροι σας νεοδημοκρατες ορθοδοξοι ειναι οι ρομα λυστε τα μονοι σας..το θεμα ειναι οτι ο πολιτης νιωθει ανασφαλεια..
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom